Τηλεοπτικές σειρές για συνειδητότητα ή για χειραγώγηση;

Ζωγραφική, κινηματογράφος ή οποιαδήποτε μορφή τέχνης. (Προσβάσιμη μόνο στα εγγεγραμμένα μέλη)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Τηλεοπτικές σειρές για συνειδητότητα ή για χειραγώγηση;

Δημοσίευση από Dihnekhs » Τρί 24 Ιαν 2017, 23:06

Τηλεοπτικές σειρές για την συνειδητότητα ή για την χειραγώγηση;;;..
Βρε, τι τρέλλα έχετε όλοι με τις σειρές (μαζί και οι κοράκλες μου) εγώ γιατί δεν μπορώ να ακολουθήσω το κύμα;; Τι μου φταίει;;; τι δεν μου κάθεται καλά;; Γιατί όλοι οι πρωταγωνιστές το έριξαν στις σειρές, ενώ τόσα χρόνια γύριζαν ταινίες; Μήπως, λέω εγώ τώρα η συνωμοσιολόγα, θέλουν να μας χειραγωγούν πλέον με την μανιέρα της συνέχειας;;;... Μια χαρά χειραγώγηση δεν είχαμε μέχρι τώρα με τις ταινιάρες του χόλυγουντ -μπολυγουντ; Γιατί μας περάσανε στις σειρές (θέλοντας και μη); Μήπως για να μας έχουνε ακόμη περισσότερες ώρες καθηλωμένους στην οθόνη; Για σκεφτείτε το λίγακι και πείτε: Όχι γμτ το κερατό μου στις σειρές και στους κύκλους τους, ακόμη κι αν προβάλονται σαν αντινεοταξικές και αφυπνιστικές...
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τηλεοπτικές σειρές για συνειδητότητα ή για χειραγώγηση;

Δημοσίευση από kostas » Τετ 25 Ιαν 2017, 11:43

Θα σου πω.
Μια καλή σειρά, είναι σαν μια μεγάλη ταινία, απλά λόγο διάρκειας δε θα μπορουσε να γινει ταινία.
Ας πουμε το εξαιρετικό westworld που βγηκε πρόσφατα και έχει δεκα επεισόδια μια ωρα το κάθε ένα, αποτελεί σταθμό.
Τρανταχτά ονόματα (εντ Χάρις, Αντονι Χοπκινς) αλλά και νεότεροι με εξαιρετικά υποκριτικές ικανότητες, υπόθεση που έχει μεγάλο ενδιαφέρον και φυσικά μια σειρά που περιέχει ότι μπορει να θέλει να δει κανεις. Απο βια και σεξ μέχρι και φιλοσοφικές αναζητήσεις.

Γενικά μια ταινία μπορει να σπάσει ταμεία μια φορά. Αλλά για να σπάσει ταμεία πρέπει να ειναι υπερπαραγωγη. Αρχοντα των δαχτυλιδιών ας πουμε δε μπορουν να γυρνάνε κάθε μέρα. Οι σειρές όμως μπορουν να ειναι καθημερινό φαινόμενο. Με το κατάλληλο μάρκετινγκ και 1-2 κράχτες προσελκύουν το κοινό.
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Τηλεοπτικές σειρές για συνειδητότητα ή για χειραγώγηση;

Δημοσίευση από Dihnekhs » Τετ 25 Ιαν 2017, 12:05

kostas έγραψε:Θα σου πω.
Μια καλή σειρά, είναι σαν μια μεγάλη ταινία, απλά λόγο διάρκειας δε θα μπορουσε να γινει ταινία.
Ας πουμε το εξαιρετικό westworld που βγηκε πρόσφατα και έχει δεκα επεισόδια μια ωρα το κάθε ένα, αποτελεί σταθμό.
Τρανταχτά ονόματα (εντ Χάρις, Αντονι Χοπκινς) αλλά και νεότεροι με εξαιρετικά υποκριτικές ικανότητες, υπόθεση που έχει μεγάλο ενδιαφέρον και φυσικά μια σειρά που περιέχει ότι μπορει να θέλει να δει κανεις. Απο βια και σεξ μέχρι και φιλοσοφικές αναζητήσεις.
Γενικά μια ταινία μπορει να σπάσει ταμεία μια φορά. Αλλά για να σπάσει ταμεία πρέπει να ειναι υπερπαραγωγη. Αρχοντα των δαχτυλιδιών ας πουμε δε μπορουν να γυρνάνε κάθε μέρα. Οι σειρές όμως μπορουν να ειναι καθημερινό φαινόμενο. Με το κατάλληλο μάρκετινγκ και 1-2 κράχτες προσελκύουν το κοινό.
Δεν διαφωνώ, απλά οι σκέψεις μου με πάνε πιο πέρα... Μια "μικρή" τηλεοπτική σειρά αξιολογη, είναι αποδεκτή. Όμως αυτή η πληθώρα σειρών και κύκλων με βάζει σε πολλές υποψίες.
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τηλεοπτικές σειρές για συνειδητότητα ή για χειραγώγηση;

Δημοσίευση από kostas » Τετ 25 Ιαν 2017, 12:28

Dihnekhs έγραψε:
kostas έγραψε:Θα σου πω.
Μια καλή σειρά, είναι σαν μια μεγάλη ταινία, απλά λόγο διάρκειας δε θα μπορουσε να γινει ταινία.
Ας πουμε το εξαιρετικό westworld που βγηκε πρόσφατα και έχει δεκα επεισόδια μια ωρα το κάθε ένα, αποτελεί σταθμό.
Τρανταχτά ονόματα (εντ Χάρις, Αντονι Χοπκινς) αλλά και νεότεροι με εξαιρετικά υποκριτικές ικανότητες, υπόθεση που έχει μεγάλο ενδιαφέρον και φυσικά μια σειρά που περιέχει ότι μπορει να θέλει να δει κανεις. Απο βια και σεξ μέχρι και φιλοσοφικές αναζητήσεις.
Γενικά μια ταινία μπορει να σπάσει ταμεία μια φορά. Αλλά για να σπάσει ταμεία πρέπει να ειναι υπερπαραγωγη. Αρχοντα των δαχτυλιδιών ας πουμε δε μπορουν να γυρνάνε κάθε μέρα. Οι σειρές όμως μπορουν να ειναι καθημερινό φαινόμενο. Με το κατάλληλο μάρκετινγκ και 1-2 κράχτες προσελκύουν το κοινό.
Δεν διαφωνώ, απλά οι σκέψεις μου με πάνε πιο πέρα... Μια "μικρή" τηλεοπτική σειρά αξιολογη, είναι αποδεκτή. Όμως αυτή η πληθώρα σειρών και κύκλων με βάζει σε πολλές υποψίες.
No money :-)
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τέχνη (Ζωγραφική-κινηματογράφος-θέατρο-χορος)”