Δων Κιχωτης de la Mancha...

Κομμάτια ή Ποιήματα Ελλήνων και Ξένων λογοτεχνών/ποιητών που αγαπήσατε
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 10 Ιαν 2011, 08:48

"Θεέ μου, φαντάζομαι με πόση ανυπομονησία, αρχοντικέ μου αναγνώστη, ή ίσως εσύ απλέ άνθρωπε του λαού, θα περιμένεις την τρίτη εκστρατεία του Δον Κιχώτη, που το γλυκό ψωμί στο στόμα σου δε θα το βάλεις, αν δεν τον δεις σε δημοσιές, σε σύδεντρα και σε σπηλιές να παλεύει με γίγαντες, με ξωτικά, με μάγους και ιππότες, λιοντάρια να νικάει, ώσπου να κάνει ξακουστό σ' όλη την οικουμένη το όνομα της Δουλσινέας, της δέσποινας των λογισμών του.
- Και πώς δεν τα είδα εγώ όλα αυτά, Σάντσο! έκανε ο Δον Κιχώτης. Πάλι θα το πω, και θα το πω χίλιες φορές, πως είμαι ο πιο δυστυχισμένος άνθρωπος του κόσμου.
Μεγάλη δύναμη χρειάστηκε να βάλει ο κατεργάρης ο Σάντσος για να κρατήσει τα γέλια ακούγοντας αυτές τις παλαβωμάρες του αφεντικού του, που είχε γελαστεί με τόση τέχνη και πονηριά. Τέλος, αφού είπαν οι δυο τους κάμποσα ακόμη πράγματα, ανέβηκαν πάλι στα ζώα τους, και πήρανε το δρόμο για τη Σαραγόσα, όπου λογάριαζαν να φτάσουν εγκαίρως για να είναι εκεί στις επίσημες γιορτές που γινόντουσαν κάθε χρόνο εκείνη την εποχή σ' αυτήν την περίφημη πολιτεία. Όμως, προτού φτάσουν ίσαμ' εκεί, τους έτυχαν κάτι πράγματα, τόσο πολλά, τόσο σπουδαία και τόσο πρωτάκουστα..."

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=137257
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 10 Ιαν 2011, 08:58

Κώστας Οὐράνης

Δὸν Κιχώτης

Ἀτσάλινος καὶ σοβαρὸς ἀπάνω στ' ἄλογό του
τὸ ἀχαμνό, τοῦ Θερβαντὲς ὁ ἥρωας περνάει,
καὶ πίσω του, τὸ στωικὸ γαϊδούρι του καβάλα
ὁ ἱπποκόμος του ὁ χοντρὸς ἀγάλια ἀκολουθάει.
Αἰῶνες ποὺ ξεκίνησε κι αἰῶνες ποὺ διαβαίνει
μὲ σφραγισμένα ἐπίσημα, ἑρμητικὰ τὰ χείλια
καὶ μὲ τὰ μάτια ἐκστατικά, τὸ χέρι στὸ κοντάρι,
πηγαίνοντας στὰ γαλανὰ τῆς Χίμαιρας βασίλεια...
Στὸ πέρασμά του ἀπ' τοὺς πλατειοὺς τοῦ κόσμου δρόμους, ὅσοι
τὸν συντυχαίνουν, γιὰ τρελλὸ τὸν παίρνουν, τὸν κοιτᾶνε,
τὸν δείχνει ὁ ἕνας τοῦ ἀλλουνοῦ - κι εἰρωνικὰ γελᾶνε
Ὦ ποιητή! παρόμοια στὸ διάβα σου οἱ κοινοὶ
οἱ ἄνθρωποι χασκαρίζουνε. Ἄσε τους νὰ γελᾶνε:

οἱ Δὸν Κιχῶτες πᾶν μπροστὰ κι οἱ Σάντσοι ἀκολουθᾶνε!

http://users.forthnet.gr/ath/archimidis ... chotis.htm
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 22 Φεβ 2011, 12:48

Αυτό το εύρημα δεν θα είχε το αντίκρισμα που του αποδίδουμε αν απέναντι στον Δον Κιχώτη δεν υπήρχε ο Σάντσο Πάντσα, η φωνή της αναπότρεπτης πραγματικότητας, η επίδειξη της κοινής λογικής, αλλά και της καχυποψίας και της προσδοκίας της ευκαιρίας με τις μικρότερες δυνατές απώλειες. Λιπόσαρκος ο Δον Κιχώτης, στρουμπουλός ο Σάντσο, καβάλα στον ετοιμόρροπο Ροσινάντε ο Δον Κιχώτης, σε γάιδαρο ο Σάντσο, οπλισμένος και θωρακοφόρος ο Δον Κιχώτης, άοπλος ο Σάντσο, επιθετικός και αιθεροβάμων ο Δον Κιχώτης, διαλλακτικός και προσγειωμένος ο Σάντσο, ο Δον Κιχώτης αποκτά περιεχόμενο, επειδή το αντλεί από τον Σάντσο, που απλόχερα του το προσφέρει. Με άλλα λόγια, ο Δον Κιχώτης δεν θα ενδιέφερε αν ο Σάντσο Πάντσα δεν υπήρχε να μας δείχνει πόσο ενδιαφέρων είναι.


.......................http://www.myriobiblos.gr/greekliteratu ... s_don.html


http://www.musicale.gr/afieromata/don_q ... index.html

για λιγο ηχο...

http://www.eikastikon.gr/zografiki/vasilev.html

για λιγη εικονα...
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 01 Μαρ 2011, 14:26

Τώρα θέλω να μάθω τι λεν για μένα οι χωριανοί μας.
Πως με κρίνει ο κοσμάκης, πώς οι ιδαλγοί και πως οι ιππότες ;
Τι λεν για την ανδρεία μου τι για τα κατορθώματά μου και τι για την ευγένειά μου; Πως σχολιάζεται η αποστολή που έχω αναλάβει να ξαναφέρω στον κόσμο την ξεχασμένη απ’ όλους ιπποσύνη;
Τέλος θα ‘θελα , Σάντσο, να μου πεις όσα , για όλα αυτά τα θέματα , έχουν φτάσει στ’ αυτιά σου : και θέλω να μου τα πεις χωρίς να προσθέσεις στα καλά και χωρίς να αφαιρέσεις απ’ τα κακά, τίποτε απολύτως διότι οι νομοταγείς υποτακτικοί πρέπει να λεν’ στ’ αφεντικά τους ακέραιη την αλήθεια κι όπως ακριβώς είναι, χωρίς η κολακεία να τη μεγαλώνει κι η μυστική υπεροψία να τη μικραίνει ,

και θέλω να ξέρεις, Σάντσο , πως αν η αλήθεια έφτανε γυμνή στ’ αυτιά των πριγκίπων, χωρίς τα ρούχα του καλοπιάσματος, θα ‘ταν τελείως διαφορετικά τα πράγματα, κι ο αιώνας μας θα χαρακτηριζόταν περισσότερο ως σιδηρούς παρά ως χρυσός.Ας σου χρησιμεύσει αυτή η ενημέρωση , Σάντσο, στο να μου απαντήσεις με κάθε ειλικρίνεια και με την καλύτερη πρόθεση, σύμφωνα με όσα ξέρεις, στις ερωτήσεις που σου έκανα.
- Θα το κάνω στα ίσια, απάντησε ο Σάντσο, και με την συμφωνία πως δε θα θυμώσει η ευγένειά σας για τα όσα θα σας πω, μιας και θέλει να ντύσω τα λόγια μου με τα ρούχα της δουλειάς κι όχι με τα κυριακάτικα, τα γεμάτα φραμπαλάδες και στολίδια.
- Αυτό να κάνεις, Σάντσο, και δεν πρόκειται να θυμώσω ό,τι και να μου πεις, αρκεί να μου πεις την αλήθεια, όπως εσύ την πιστεύεις.
- Ε λοιπόν , το πρώτο –πρώτο που σας λέω είναι πως ο κοσμάκης έχει την ευγένεια σας για τον πιο μεγάλο τρελάκια στον κόσμο, κι εμέναν για όχι λιγότερο βλαμμένο απ’ την ευγενεία σας οι ιδαλγοί λεν πως, μην έχοντας εσείς τους χρειαζούμενους τίτλους ιδαλγίας, βάλατε ένα Δόν μπρος απ’ το όνομά σας, και γίνατε ιππότης με τέσσερις ρίζες δέντρα και δύο οργιές γη, καθώς επίσης μ’ ένα κουρέλι μπροστά κι ένα κουρέλι πίσω. Τέλος, οι ιππότες λεν πως δεν τους αρέσει καθόλου να τους παν κόντρα οι ιδαλγοί, και μάλιστα αυτοί που βγάνουν καπνό απ’ τα παπούτσια τους και πιάνουν τους πόντους της μαύρης τους κάλτσας με πράσινη κλωστή.
- Αυτό, είπε ο Δον Κιχώτης, δεν έχει να κάνει με μένα, που πάντα είμαι καλά ντυμένος και ποτέ μπαλωμένος, σπασμένος και τσακισμένος μπορεί να βαδίζω, μα όχι απ’ την ηλικία, παρά απ’ τις μάχες που δίνω
- Όσο για την ανδρεία, συνέχισε ο Σάντσο, την ευγενικιά καταγωγή ,και τα κατορθώματα της ευγενείας σας, υπάρχουν διάφορες γνώμες άλλοι λένε « Τρελός μα όλος χάρη» άλλοι : « Γενναίος, μα γρουσούζης, άλλοι : « Ευγενής μα κακότροπος » και τότες αρχίζουν να ξεστομίζουν τόσα πολλά, που μήτε στην ευγενεία σας , μήτε σε μέναν αφήνουν κόκαλο γερό.
- Άκου, Σάντσο, είπε ο Δον Κιχώτης. Όπου οι άνθρωποι συναντούν την αρετή σε μεγάλο βαθμό, τους γίνεται πολύ ενοχλητική. Λίγοι ή μάλλον κανένας απ’ τους ξακουστούς άντρες που πέρασαν απ’ αυτόν τον κόσμο δεν απέφυγε απ’ το να τον δυσφημήσει η κακία. Τον Ιούλιο Καίσαρα , αρχηγό ψυχωμένο, συνετότατο και γενναιότατο, τον είπαν φιλόδοξο κι όχι πολύ καθαρό, τόσο στα ρούχα που φορούσε όσο και στις συνήθειες που ‘χε.
Για τον Αλέξανδρο, που τα κατορθώματά του, του δώσαν την προσωνυμία : Μέγας, έχουν να πουν πως είχε σ’ αρκετά μεγάλο βαθμό το κουσούρι του μπεκρή. Για τον Ηρακλή, αυτόν που ‘κανε τους πολλούς και σπουδαίους άθλους, λεν πως ήταν λάγνος και τρυφηλός. Για τον δόν Γκαλαόρ , τον αδερφό του Αμαδίς ντε Γκάουλα , ψιθυρίζεται ότι υπήρξε μέγας καβγατζής και για τον ίδιο τον αδερφό του, πως ήταν κλαψιάρης. Μ’ άλλα λόγια , Σάντσο, ανάμεσα στα τόσα ελαττώματα σπουδαίων ανθρώπων. , μπορούν να παραβλεφθούν και τα δικά μου, αν είναι μόνον όσα ανάφερες
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Odysseas A
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ 04 Νοέμ 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από Odysseas A » Τετ 02 Μαρ 2011, 20:08

Ο Δον Κιχωτης ειναι ενα σπουδαίο εργο το οποιο εμπνευστηκε οπως λεγεται ο συγγραφεας σε αιχμαλωσια στο Αλγερι και σε μια εποχη που οι αξίες (οπως και σημερα) ησαν εξαφανισμενες.Αυτό δινει ακόμη μεγαλυτερη αξια στον δημιουργο γιατι σαν προαγγελος της αναγεννησης στα σκοτεινα χρονια του μεσαιωνα δειχνει οτι ο ανθρωπος επιλεγει το πως θελει να ζησει διχως να καμπτεται απο την οποιαδηποτε μοιρα του εχει λαχει.

Το εργο βριθει συμβολισμών ξεκινώντας από τη μεταμορφωση του ηρωα. Ο Αλονσο Κιχανο υπερβαινει την υλιστικη διασταση της υπαρξης του στην πνευματικοτερη του Δον Κιχωτη με προσωπικη προσπαθεια και μετα απο το εσωτερικο καλεσμα του "ανωτερου εαυτού". Μια υπερβαση απο την υλη στο δίκαιο και την προασπιση του. Οπλο του ο ερωτας προς την Δουλτσινεα που συμβολιζει την αθανατη κι ονειρικη ψυχη του ιπποτη. Ολα αφιερωνονται σε εκεινη, τη στιγμη που ολα ξεκινουν απο εκείνη. Ο Σαντσο ειναι ο ασπιδοφορος του, οι υλικες επιθυμιες που μεσα απο τις περιπετειες τους εξευγενιζονται και αυτες και σαν το κρεμμυδι φανερωνουν ποιοτητες αγαπης και φιλιας ακομα και αυτοθυσιας.

Δον Κιχωτες - Κωστας Καρυωτακης και η δικη του προσεγγιση

Οι Δον Κιχωτες πανε ομπρος και βλεπουνε ως την ακρη
του κονταριου που εκρεμασαν σημαία τους την Ιδεα.
Κοντοφθαλμοι οραματιστες, ενα δεν έχουν δακρυ
για να δεχτουν ανθρωπινα καθε βρισια χυδαια.

Σκονταφτουνε στη Λογικη και στα ραβδια των αλλων
αστεια δαρμενοι σερνονται καταμεσις του δρομου,
ο Σαντσος λεει «δε σ’ το ‘λεγα;» μα εκεινοι των μεγαλων
σχεδιων, ανταξιοι μενουνε και: «Σαντσο, τ’ άλογο μου!»

Ετσι αν το θελει ο Θερβαντες, εγω τους ειδα, μεσα
στην μιαν αναλγητη Ζωη, του Ονειρου τους ιπποτες
αναντρα να πεζεψουνε και, με πικρην ανεσα,
με ματια ογρα, τις χιμαιρες ν’ απαρνηθουν τις πρωτες.

Τους ειδα πισω να ‘ρθουνε — παραφρονες, ωραιοι
ρηγαδες που επολεμησαν γι’ ανυπαρχτο βασιλειο –
και σαν πορφυρα νιωθωντας χλευαστικια, πως ρεει,
την ανοιχτη να δειξουνε ματαιη πληγη στον ηλιο.
Seeker of the unveiled,
groper of the dark,
lover of the light,
yet still a creep.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 02 Μαρ 2011, 22:24

ειλικρινά ευχαριστώ θερμώς το βασιλιά της Ιθάκης Α για την ανάρτηση του :thumb:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Odysseas A
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ 04 Νοέμ 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από Odysseas A » Σάβ 05 Μαρ 2011, 13:12

;-)

Seeker of the unveiled,
groper of the dark,
lover of the light,
yet still a creep.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 11 Μαρ 2011, 08:56

Η Αλεξάνδρα Σαμουήλ παρατηρεί ότι στην Ελλάδα έχουν γραφεί περισσότερα ποιήματα για τον Δον Κιχώτη από ό,τι αλλού, όπου το έργο κυρίως επηρέασε τους μυθιστοριογράφους. Γιατί άραγε; Ίσως γιατί στην Ελλάδα του Μεσοπολέμου ήταν πιο αισθητό το τραύμα της διάστασης ανάμεσα στην «ποίηση» και την πεζότητα, πιο στενοί και πιεστικοί οι κοινωνικοί καταναγκασμοί, πιο βαθιά η ανάγκη του αυτοσαρκασμού για τους κυνηγούς του «απόλυτου» της τέχνης. Οι ποιητές της εποχής αυτής βρίσκουν στον Δον Κιχώτη μια αρχετυπική μορφή της καταδικασμένης αθωότητας, της φυγής στο όνειρο και της υπέρβασης, που με τα ζύγια της ορθοφροσύνης κρίνεται ως τρέλα.


http://www.tanea.gr/default.asp?pid=30& ... e=19012008

http://www.critique.gr/index.php?&page=article&id=357


Η Αλεξάνδρα Σαμουήλ παρατηρεί ότι στην Ελλάδα έχουν γραφεί περισσότερα ποιήματα για τον Δον Κιχώτη από ό,τι αλλού

ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ???
ΤΥΧΑΙΟΝ?ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.... :wink:

χμμμ μεσημερακι αιολου καφεδακι εκδοσεις πολις...ειναι κοντα και ο κρινος με τις καλες λουκουμαδιτσες.... :cool:

------------χρωσταω το κειμενο του καφκα η αληθεια για τον σαντσο παντσα στη δουλτσινεα-σερανο-ιονφορεβα...το εχω βρει ειναι καθοδον επι του πιεστηριου :thumb:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 11 Μαρ 2011, 22:48

να ενημερωσω τους :cool: φιλους και τες φι :lovey0: λες της στηλης του γηραλαιου ονειροδρομου :?
πως το μεσημερι αγορασα τον Δον Κιχοτη :worship: και τους δυο τομους πληρεις εκδοσεις γραμματα
:ups: μοναχα :xara: 12 ευρω στην πρωτοπορια :thumb:

συνηθως σε καποιες εκδοσεις κυμαινονται :loco: στα 40 ευρω :dunno:

το αλλο της Σαμουηλ περιπου 20 ευρω δεν το βρηκα παπασωτηριου ουτε πρωτοπορια

καλο θκιαβαζμα :clap:

χικ
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 14 Μαρ 2011, 08:04

"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 17 Μαρ 2011, 14:26

Το χωριό της πανέμορφης άγνωστης Δουλτσινέας, ήταν το Τομπόσο, και το σπίτι της -που υποτίθεται ότι είναι ένα χωριατόσπιτο του 16ου αιώνα που στέκει ακόμη εκεί- έχει μετατραπεί σε μουσείο (αν και δεν μπορώ να φανταστώ τί μπορεί να εκθέτει), ενώ το χωριό επίσης φιλοξενεί και μιά βιβλιοθήκη Θερβάντες, όπου φυλάσσονται οι σπανιότερες εκδόσεις του Δον Κιχώτη (σημειώστε ότι στο βιβλίο, οι άξεστοι ντόπιοι δεν φέρθηκαν καθόλου καλά στον δύστυχο ιππότη). Τέλος πάντων, απ’ ότι φαίνεται η αληθινή Δουλτσινέα λεγόταν Αλόνσα Λορέντσο, και ο Δον Κιχώτης της έδωσε το πασίγνωστο όνομα της «Δέσποινας των Λογισμών του»: Δουλτσινέα Ντελ Τομπόσο, που στην ουσία σημαίνει «Δέσποινα του Τομπόσο»


http://giannoulakis.blogspot.com/2007/06/blog-post.html
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 21 Μαρ 2011, 13:46

Φραντς Κάφκα, "Η αλήθεια για τον Σάντσο Πάνσα", Η γέφυρα και άλλα κείμενα, Μετάφραση: Ιωάννης Κωνσταντάκης, Αθήνα, Εκδ. 'Yψιλον / βιβλία, 1992, σ. 27.

Σχόλιο
Στο μικρό αυτό αφήγημα ο Κάφκα διορθώνει ή διαστρέφει το γνωστό μυθιστόρημα του Θερβάντες, αλλάζοντας τους ρόλους ανάμεσα στον Σάντσο Πάντσα και τον Δον Κιχώτη. Από αντι-ήρωας και κομπάρσος, ο Σάντσο Πάντσα γίνεται ο κυρίαρχος σε ένα παιχνίδι, όπου ο Δον Κιχώτης εμφανίζεται πειθήνιο όργανο και ανδρείκελο του δημιουργού του, του Σάντσο Πάντσα.




Κείμενο
Ο Σάντσο Πάντσα, που εξάλλου δεν καυχήθηκε ποτέ γι' αυτό, κατάφερε στην πορεία των χρόνων, δίνοντας τις βραδινές και νυχτερινές ώρες στο δαίμονά του, που αργότερα του έδωσε το όνομα Δον Κιχώτης, ένα σωρό μυθιστορήματα με ιππότες και ληστές, να τον παραπλανήσει κατά τέτοιο τρόπο, που χωρίς στήριγμα μετά αυτός έκανε τις πιο τρελές πράξεις, οι οποίες όμως, από έλλειψη ενός προκαθορισμένου αντικειμένου, που ακριβώς έπρεπε να είναι ο Σάντσο Πάντσα, δεν έβλαπταν κανέναν. Ο Σάντσο Πάντσα, ένας ελεύθερος άνθρωπος, ακολούθησε ατάραχος, ίσως από κάποιο αίσθημα ευθύνης, τον Δον Κιχώτη στις περιπλανήσεις του και έζησε έτσι μια μεγάλη και ωφέλιμη διασκέδαση.

-------εχρωσταγα το στην ιονιτσα...επεται νταλκα νταλκα που ετελειωσα το προσφατα και ανιμα+παλιατσος που ειμαι περιπου σελ.152...με εχεις ξεπαραδιασει ιονιτσα...χεχε με τις πρωτες ζεστες ψηνεται ουζακι :cool: στο ouzobookcafe :rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 31 Μαρ 2011, 08:23

Το δεύτερο που διαπιστώνει εδώ η μελετήτρια είναι η θετική ανταπόκριση των ποιητών στη μορφή του Δον Κιχώτη. Εκείνοι που τον αντιμετωπίζουν ως πρόσωπο κωμικό η γελοίο είναι λίγοι. Οι περισσότεροι τον βλέπουν με συμπάθεια «ή φαίνονται γοητευμένοι από "το μεγαλείο της θεϊκής του τρέλας"», το οποίο τον κάνει να εμφανίζεται ως ένα τραγικό σύμβολο της αναζήτησης του ιδανικού. Αν κάτι αποδεικνύουν τα αισθήματα των Ελλήνων ποιητών για τον Δον Κιχώτη, «είναι τα μεγάλα ρομαντικά αποθέματα της ευαισθησίας τους· η αναμόχλευση των οποίων από τη μορφή του υπήρξε γόνιμη, γιατί έδωσε την ευκαιρία να γραφούν όχι λίγα σημαντικά ποιήματα που πλουτίζουν τη λογοτεχνία μας».

http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=185405
------------------


http://www.biblionet.gr/main.asp?page=s ... kid=148888

Γεννημένος ανάμεσα στην άμπωτη της Αναγέννησης και την πλημμυρίδα της Αντιμεταρρύθμισης, γόνος όλης της προγενέστερης λογοτεχνικής παράδοσης και τολμηρός ανανεωτής της, ο Δον Κιχότε ντε λα Μάντσα, είτε ως ιδαλγός είτε ως ιππότης, αειθαλής και αθάνατος, πλέον διαλέγεται με το γίγνεσθαι των δικών μας καιρών.
:rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 31 Μαρ 2011, 08:44

http://www.brainpickings.org/index.php/ ... teractivo/

Η πρώτη έκδοση των περιπετειών του ευφάνταστου ευπατρίδη Δον Κιχώτη ντε λα Μάντσα, είναι πλέον διαθέσιμη ψηφιακά σε διαδραστική μορφή που προσφέρει η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ισπανίας, από αντίτυπα του βιβλίου μεταξύ 1606 και 1615 που διατηρούσε στο αρχείο της, αναφέρει η Ισπανική El Pais.

Το project που ονομάστηκε «Quijote interactive», επιτρέπει μια νέα προσέγγιση στο κλασικό έργο του Θερβάντες, που θεωρείται ως ένα από τα καλύτερα λογοτεχνικά έργα στην Ισπανική γλώσσα.

http://www.clickatlife.gr/story/biblio/ ... id=1888639

http://quijote.bne.es/libro.html

-----------πορωση, τρελη περιηγηση....αν ξεραμε και ισπανικα...εστω βαλτε και κατι στα εγγλεζικα
ρε σεις αμιγκος....αφου εδω και κατι δεκαετιες επιλεξατε περισσοτερο ευρωπη [mmmmmmmm]παρα λατινικη αμερικη

που περπατας σε ισπανικες πολεις και ολοι εχουν την καλη διαθεση να σου μιλησουν
αλλα απο αγγλικα γρυ...

buenos dias companieros :cool:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 16 Ιουν 2011, 13:27

Η Δουλτσινέα (Dulcinea) είναι ένας αστεροειδής της Κύριας Ζώνης Αστεροειδών με απόλυτο μέγεθος (όπως ορίζεται για το Ηλιακό Σύστημα) 11,55. Ανακαλύφθηκε το 1905 από τον Γερμανό αστρονόμο Πάουλ Γκετζ, που παρατηρούσε από τη Χαϊδελβέργη, και πήρε το όνομά της από την αγαπημένη του Δον Κιχώτη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Θερβάντες.
Φυσικά χαρακτηριστικά

Η μέση διάμετρος της Δουλτσινέας εκτιμάται σε 44 χιλιόμετρα. O φασματικός τύπος της είναι R, ενώ το ακριβές άλβεδό της είναι άγνωστο. Είναι άγνωστο αν και με ποια περίοδο περιστρέφεται η Δουλτσινέα γύρω από τον εαυτό της.

http://www.hellenica.de/Astronomy/571Dulcinea.html


:cool:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Odysseas A
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ 04 Νοέμ 2010, 11:28
Φύλο: Άνδρας

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από Odysseas A » Δευ 16 Ιαν 2012, 11:31

Σαν σημερα στις 16/01/1605 κυκλοφορει το πρωτο βιβλιο του Δον Κιχωτη στη Μαδριτη.

Εικόνα
Seeker of the unveiled,
groper of the dark,
lover of the light,
yet still a creep.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 26 Ιαν 2012, 18:40

‎"Τα γεγονότα, καλέ μου Σάντσο Πάντσα, είναι οι εχθροί της αλήθειας..."

...άραγε να αναφερόταν στα ΓΕΓΟΝΟΤΑ των 20:00 ο αείμνηστος Μιγκελ Θερβαντες δια στόματος του ιδαλγού Δον Κιχώτε ντε λα Μάντσα...???


:wink:


φιλτατε Οδυσσευ,
ευχαριστω τα μαλα για το ανωτερω ποστ με την πρωτη εκδοση :thumb:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από Dread » Παρ 27 Ιαν 2012, 00:12

PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:άραγε να αναφερόταν στα ΓΕΓΟΝΟΤΑ των 20:00 ο αείμνηστος Μιγκελ Θερβαντες δια στόματος του ιδαλγού Δον Κιχώτε ντε λα Μάντσα...???
Είναι που είχε περάσει από τα μέρη μας τότε. :wink:
Είχε πάρει μέρος στην ναυμαχία της Ναυπάκτου http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE% ... E%B5%CF%82...
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 01 Μαρ 2012, 21:51

Δον Κιχώτης
Απόσπασμα
Καρράσκο: "Αν εσύ είσαι τρελλός, εγώ δε θα σ΄αφήσω να τρελάνεις κι εμάς. Τη ζωή πρέπει να τη βλέπουμε όπως είναι πραγματικά."
Θερβάντες: "Όπως πραγματικά είναι... Ξέρεις πόσα χρόνια περιπλανιέμαι στην πραγματικότητά σας; Ξέρεις πόσες φορές έχω δει τη ζωή όπως είναι πραγματικά; Τόσες όσες δεν μπορείς να φανταστείς. Πόνος, εξαθλίωση, πείνα και απίστευτη σκληρότητα. Είδα ανθρώπους να ταπεινώνονται τόσο, που να αναρωτιούνται γιατί γεννήθηκαν. Είδα φίλους μου να πεθαίνουν μέσα στην απελπισία. Ξέρεις τι έβλεπα στο βλέμμα τους την τελευταία τους στιγμή; Σύγχιση. Μια τεράστια απορία πλανιόταν στα μάτια τος. Γιατί; Δεν νομίζω ότι ρωτούσαν γιατί πεθαίνουν, αλλά γιατί έχουν ζήσει... Όταν η ίδια η ζωή είναι τόσο παράλογη, ποιός μπορεί να πει τι είναι τρέλα και τι είναι λογική; Ίσως τρέλα μπορεί να είναι, το να εγκαταλείπουμε τα όνειρά μας. Να γινόμαστε πρακτικοί, νομίζοντας ότι μπορούμε να δούμε την "πραγματικότητα". Ίσως αυτό να είναι τρέλα. Να ψάχνουμε θησαυρούς εκεί που σωρεύονται σκουπίδια. Ίσως η πολλή λογική να είναι τρέλα. Και τι μεγαλύτερη τρέλα απ' όλες, να βλέπεις τη ζωή όπως είναι και όχι όπως θα έπρεπε να είναι."

http://eirinigyparaki.blogspot.com/2011 ... st_10.html
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Σάβ 10 Μαρ 2012, 23:44





με λιγη φαντασια ακουοντας τα παραπανω νομιζω πως βλεπω στο κομοδινο
καρελια, πορτοκαλαδα μπλε και τηλεραμα με μισοδαγκωμενη σερανο σοκολατα
στο ραδιο στο βαθος μας δονει του Διακογιαννη η φωνη [ΠΑΟ - ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1-0 με κεφαλια του γρηγορη χαραλαμπιδη..]
και αλλα πολλα... :giverose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 10 Μαρ 2012, 23:47

:respect: :respect:
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 11 Μαρ 2013, 14:12

"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από ION 4ever » Δευ 11 Μαρ 2013, 14:37

PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:



με λιγη φαντασια ακουοντας τα παραπανω νομιζω πως βλεπω στο κομοδινο
καρελια, πορτοκαλαδα μπλε και τηλεραμα με μισοδαγκωμενη σερανο σοκολατα
στο ραδιο στο βαθος μας δονει του Διακογιαννη η φωνη [ΠΑΟ - ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1-0 με κεφαλια του γρηγορη χαραλαμπιδη..]
και αλλα πολλα... :giverose:
Τερματίστηκε :(
Δεν το πρόλαβα.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Oneiro
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Κυρ 13 Σεπ 2009, 04:48
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από Oneiro » Τετ 15 Μάιος 2013, 22:57

Σήμερα διάβασα αυτό το ποίημα του Χρήστου Γιαννακάκη
και δεν μπορούσα να μην το ακουμπήσω σε αυτή τη γωνιά

:rose:

Φίλε Σάντσο, δεν ακούς;
Μήπως τον ήλιο εκεί ψηλά δε βλέπεις;
Πώς σε κοιτά, πώς περιμένει να τον σώσεις…
Φίλε Σάντσο, δεν είναι τρέλα να τον σώσεις…

Φίλε Σάντσο, δεν ακούς τους ψίθυρους τους φωναχτούς;
Δες πώς στα μάτια σε κοιτάζουν, πώς σωπαίνουνε μακριά σου…
Για δες… δεν είναι τρέλα να τους σώσεις…
Φίλε Σάντσο, δεν είναι τρέλα να τους σώσεις!
Είμαι ένα 0νειρo που στις παρυφές των φιλοδοξιών του,
αναζητά τον χώρο εντός -όχι για να ονειρευτεί την ζωή-
αλλά για να τη ζήσει.
Άβαταρ μέλους
ARKADROSOYL
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2014, 22:44
Irc ψευδώνυμο: DROSOYLITES
Φύλο: Γυναίκα

Re: Δων Κιχωτης de la Mancha...

Δημοσίευση από ARKADROSOYL » Σάβ 31 Μάιος 2014, 15:08

"Πάντα μου έλεγαν, Σάντσο, ό,τι να κάνεις καλό σε χαμερπείς ανθρώπους είναι σαν να χύνεις νερό στη θάλασσα.''

:rose:


Ας τον επήραν οι σοφοί από τα μούτρα,
αυτός θυμάται ό,τι αγάπησε και μόνο.
"Το άγνωστο θα 'μαι εγώ" στο σύντροφό του λέει,
"και τα γνωστά, ψέματα σ' εμένα τον τρελό.
Δε φταίει η φαντασία μου, η φρόνηση τα φταίει
που το μυαλό στις μέρες μας στεριώνουν με φελλό".
“Κάποτε νιώθω να είμαι ανάμεσα σ’ αυτούς που δεν γνώρισα ποτέ”
O.ΕΛΥΤΗΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ποίηση-Λογοτεχνία”