oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 02 Απρ 2011, 01:59

και πόσοι το έχουν εφαρμόσει;

Εγώ το έχω κάνει. Και παιδιά αν κάτι βοηθά τον οργανισμό, σε όλα τα επίπεδα πρέπει να είναι αυτό.

το έκανα με σησαμέλαιο για περίπου ένα μήνα, και έχασα ένα σφράγισμα και πετάχτηκε μία θήκη.

θα μου πείτε για καλό το έκανες;

αυτά είναι μερικά από τα συμπτώματα θεραπείας. το oil pulling πετά όλα τα βαρέα μέταλλα από τον οργανισμό.

το σκέφτομαι να το ξαναρχίσω.

το oil pulling για μένα είναι μαζί με τα βότανα της φύσης το μεγαλύτερο μυστικό για πνευματική και σωματική υγεία.

διαβάστε εδώ περισσότερα:

http://www.earthclinic.com/Remedies/oil_pulling.html

δώστε βάση στις μαρτυρίες, κάπου εκεί υπάρχει κι η δική μου
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Πόσοι από σας γνωρίζουν το oil pulling?

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 02 Απρ 2011, 08:14

Το έχω κάνει και εγώ.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Πόσοι από σας γνωρίζουν το oil pulling?

Δημοσίευση από Eva Luna » Σάβ 02 Απρ 2011, 08:17

Περιγραψτε μας γενικα για τι πραγμα μιλαμε. Τα αγγλικα κειμενα με κουραζουν και δεν μπορω παντα να τα επεξεργαστω.
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Πόσοι από σας γνωρίζουν το oil pulling?

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 02 Απρ 2011, 11:46

Τωρα το μαθα απο σενα. θα το μελετησω δεν ξερω.
παντως γενικα με τα λαδια δεν τα παω καλα. ειναι γλοιωδη.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πόσοι από σας γνωρίζουν το oil pulling?

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 02 Απρ 2011, 12:09

είναι μια μέθοδος αποτοξίνωσης σε πρώτη φάση του οργανισμού, πρέπει το πρωΐ το πρώτο πράγμα που θα κάνεις με άδειο στομάχι να είναι το oil pulling

βάζεις στο στόμα μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο ή άλλο λάδι, όπως ηλιελαιο ή σησαμέλαιο και χωρίς να το καταπιείς εννοείται από την αρχή μέχρι το τέλος όπου το φτύνεις και πλένεις τα δόντια σου και το στόμα πολύ καλά, το κινείς το μετακινείς το σβουρίζεις ένα πράγμα σε όλη την στοματική κοιλότητα, μπρος πίσω, πάνω κάτω όσο πιο αργά και μεθοδικά γίνεται. αυτό πρέπει να το κάνεις για τουλάχιστον τρία λεπτά για αρχή, γύρω στα εννιά όμως είσαι πολύ κοντά στο στόχο.

στην αρχή είναι δύσκολο, γιατί το λάδι μαζί με το σάλιο γίνεται πολύ πράγμα μέσα στο στόμα σου και λες δεν θα τα καταφέρω.

όμως όσο το προσπαθείς τόσο και πιο εύκολο γίνεται.

το λάδι μαζεύει όλες τις ουσίες που υπό άλλες συνθήκες θα έπαιρναν τον δρόμο τους για το σώμα σου κατά την διάρκεια της ημέρας.
μικρόβια, ιοί, τοξίνες όλα αυτά βρίσκονται στο σάλιο, βακτήρια κλπ. αυτό που τελικά έχεις μετά στο στόμα σου είναι ένα μολυσμένο σάλιο με λάδι που πρέπει να φτύσεις και να πλύνεις καλά το στόμα. το σάλιο /λάδι αυτό πρέπει όταν το φτύνεις να έχει αλλάξει υφή και να έχει ασπρίσει, όσο πιο κοντά στο άσπρο είναι τόσο το καλύτερο, το λάδι να έχει "σπάσει".

δεν ξέρω αν τα περίεγραψα ακριβώς όπως πρέπει, έχω πονοκέφαλο αυτήν την στιγμή αλλά υπόσχομαι να τα πω καλύτερα αν δεν με προλάβει κάποιος άλλος αργότερα.

προς το παρόν δοκίμασε να μεταφράσεις την σελίδα με το google translator

επειδή δε στην αρχή τις τρεις μέρες ή μέχρι 15 ό,τι σε ενοχλούσε γίνεται πιο έντονο όπως στην ομοιπαθητική είναι θετική ένδειξη, ο οργανισμός το ξεφορτώνεται, δεν διακινείται πλέον στο σώμα σου μέσω των εκκρίσεων των αδένων, το έχεις ξεπλυνει πρωΐ πρωΐ, καλό είναι να μην καταπίνουμε τα σάλια μας με το που ξυπνάμε είτε κάνουμε oil pulling είτε όχι, αλλά αμέσως να αποτοξινώνουμε το στόμα μας, με ένα καλό βούρτσιμα γλώσσας και δοντιών και να κάνουμε πλύσεις με ένα ήπιο διάλυμμα.

στην περίπτωσή μου είδα αλλαγές. κατ' αρχήν η ιγμορίτιδα πήγε στην αρχή σύννεφο καταρροή κλπ μέχρι που καθάρισε, τα χρώματα έγιναν φωτεινά, η όρασή μου βελτιώθηκε, η αντίληψή μου έφτιαξε, το ίδιο και η διάθεσή μου. το πρώτο σύμπτωμα καλυτέρευσης που εγώ βίωσα ήταν ένας πονοκέφαλος κατά την διάρκεια της μέρας, η θεραπεία είχε ξεκινήσει σκέφτηκα, όντως έτσι ήταν, κάθε μέρα όλο και καλύτερα τα πράγματα, δεν μπορώ να μιλήσω περισσότερο για την περίπτωσή μου. σταμάτησα όταν έχασα ένα σφράγισμα και πετάχτηκε μια θήκη. κακώς. δεν πα να έβγαιναν όλα τα σφραγίσματα; με αυτό το oil pulling θεραπεύεται πρωτίστως ό,τι στοματικό πρόβλημα έχεις, τα δόντια γίνονται λαμπερά κλπ οι πονόδοντοι μειώνονται, τα ούλα ενισχύονται, κατά την άποψή μου η τερηδόνα σταματά, καθώς και η δημιουργία πλάκας ενώ η απορρόφηση των βιταμινών του λαδιού φτιάχνει την όραση άμεσα.

για τα υπόλοιπα ή διορθώσεις αργότερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aftokaitoallo την Σάβ 02 Απρ 2011, 12:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πόσοι από σας γνωρίζουν το oil pulling?

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 02 Απρ 2011, 12:11

να συμπληρώσω ότι είναι πρακτική ιατρική πανάρχαια, ανήκει στην γνωστή Ayurveda, την ολιστική ιατρική των γκουρού.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Πόσοι από σας γνωρίζουν το oil pulling?

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 02 Απρ 2011, 12:22

Ενδιαφέρουσα η πρακτική, δεν τη γνώριζα και σ'ευχαριστώ που την έφερες εδώ, ποιήτριά μας. Θα τη δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Δεν αμφιβάλλω ότι το λάδι είναι ένας παράγων καταλυτικός, βοηθητικός, εξυγειαντικός, καθαριστικός, αντιοξειδωτικός κλπ κλπ... σε πολλά επίπεδα και πολύ φοβάμαι ότι δεν έχουμε σταθεί ιδιαίτερα σ'αυτό, ούτε έχει ερευνηθεί (από την επιστήμη ιδιαίτερα) το λάδι και οι ιδιότητές του, όπως και όσο θα'πρεπε... (η αν έχει ερευνηθεί, δεν μας ενημέρωσαν...)




Το 2006, ένα από τα πρώτα τόπικς που ανέβασα στα (παλιά) ΙΔΕΟ, είχε θέμα το "μάτι" (βασκανεία κατά τη θρησκεία) και θα το βρείτε εδω

Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα "περιπέτεια" που έζησα με την κόρη μου και εκεί είδα την απίστευτη δράση του λαδιού και έμεινα άναυδη.

Αυτό που "έκανε" σ'εμένα το λάδι, είναι κάτι που δεν έχω ακούσει από άλλους σε περίπτωση "ξεματιάσματος". (Υπάρχουν και φωτο πιο κάτω, δείτε τη δεύτερη εδώ που είναι ευκρινέστερη- δείτε και το σχόλιό μου στο συγκεκριμένο ποστ...)

Προσπαθώντας να εξηγήσω πώς συνήλθε η κόρη μου από μια κατάσταση που την απέδωσα τελικά (εκ των πραγμάτων) στο "μάτι", στάθηκα ιδιαίτερα στο ρόλο του λαδιού και συγκεκριμένα επ'αυτού, είπα τα εξής:

"Η λογική μου επιβάλλει σα μόνη εξήγηση, την ιδιότητα του λαδιού να "τραβάει" την αρνητική ενέργεια που συσσωρεύει ένας οργανισμός, και τραβώντας τη να την εγκλωβίζει και να "βαραίνει" ξεπερνώντας το βάρος του νερού. Τι άλλο, ρε παιδιά?"

Το πλήρες περιστατικό και τα υπόλοιπα, θα τα δείτε στο ίδιο το τόπικ. Αν θέλετε να σχολιάσετε συγκεκριμένα επ'αυτού, παρακαλώ εκεί, μη μπλέξουμε πάλι τα τόπικς :loco: Αν αναφέρθηκα εδώ σ'αυτό το θέμα, είναι γιατί κι εκείνο έχει άμεση σχέση και συνάρτηση με το λάδι και τις (άγνωστες ουσιαστικά) ιδιότητές του...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πόσοι από σας γνωρίζουν το oil pulling?

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 02 Απρ 2011, 17:52

διαβασα το τοπικ που έβαλες, δεν με εκπλήσσει αυτό που σου συνέβη, το κακό μάτι είναι σίγουρα υπαρκτό πράγμα, και τα ξεβασκανίσματα βέβαια ποικίλλουν αλλά αυτό με το λάδι ειναι ένα από τα πιο καλά, κι ερχόμενη πάλι στο τοπικ αυτό τώρα που μιλάμε, το λάδι όπως είπα μαζεύει όλες τις επικίνδυνες ουσίες και δυστυχώς ή ευτυχώς πετά τα σφραγίσματα και τις θήκες άμα έχετε.

αυτό τι λέει; πολλά τα ξένα σώματα τελικά στον οργανισμό μας.


έρχομαι εδώ να συνδέσω τους ψεκασμούς με το ΧΑΑΡΠ για τον έλεγχο του καιρού, και τα σφραγίσματα. εμένα κάτι μου λέει ότι οι πονόδοντοι σαν ρεύμα σε όλα τα δόντια έχουν κάποια σχέση με τα όσα εκπέμπονται ή εκλύονται στην ατμόσφαιρα. και κάτι συμβαίνει στην Αθήνα πολύ έντονο τον τελευταίο καιρό.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
OberoN
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ 10 Μάιος 2010, 13:30
Φύλο: Άνδρας

Re: Πόσοι από σας γνωρίζουν το oil pulling?

Δημοσίευση από OberoN » Κυρ 03 Απρ 2011, 23:19

Θυμάμαι τη μαμά μου να λέει για τον παππού μου (πριν πολλά χρόνια...) ότι στο χωριό το πρωί που ξυπνούσε έπινε λάδι σκέτο...

Ίσως να έχει σχέση που και στα καντήλια στην εκκλησία χρησιμοποιούν ελαιόλαδο...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Πόσοι από σας γνωρίζουν το oil pulling?

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 03 Απρ 2011, 23:45

εμένα κάτι μου λέει ότι οι πονόδοντοι σαν ρεύμα σε όλα τα δόντια έχουν κάποια σχέση με τα όσα εκπέμπονται ή εκλύονται στην ατμόσφαιρα. και κάτι συμβαίνει στην Αθήνα πολύ έντονο τον τελευταίο καιρό.
Μου συμβαίνει και μένα συχνά και κατά διαστήματα. Γιατί συμβαίνει και σε άλλους? Κατι σαν ρεύμα που περνάει σύντομα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
KELAINO
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιαν 2010, 15:47
Irc ψευδώνυμο: Κελαινώ
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Νοrrköping, Σουηδία

Re: Πόσοι από σας γνωρίζουν το oil pulling?

Δημοσίευση από KELAINO » Δευ 04 Απρ 2011, 10:55

Ενδιαφέρον ακούγεται, θα το δοκιμάσω.
Τα σφραγίσματα που πετιούνται είναι από τα παλιά, με το αμάλγαμα, ή δεν έχει σημασία;

Πάντως η μαμά μου, κάθε μέρα με το που ξυπνάει παίρνει μια κουταλιά λάδι.
Just close your eyes and smell the seagulls
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πόσοι από σας γνωρίζουν το oil pulling?

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 04 Απρ 2011, 11:34

τα σφραγίσματα δεν είναι λευκά, αυτά δεν επηρρεάζονται έχω την εντύπωση, τα άλλα ναι. δεν χρειάζεται να είναι παλιά, φαντάζομαι μάλιστα ότι τα πιο πρόσφατα τόσο πιο εύκολα θα "πετάγονται".
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Απρ 2011, 11:54

Εικόνα

Μια και το τόπικ εστιάζει στα "έλαια", δε θ'ανοίξω άλλο.
Απλά τροποποίησα λιγάκι τον τίτλο (ελπίζω να μη σε πειράζει, Ποιήτριά μας)

Θα προσθέσω εδώ κάτι (σημαντικότατο κατ'εμέ) που έχει σχέση με έλαια, και που μόλις έμαθα ακούγοντας μια συνέντευξη του Γουίλκοκ (ο οποίος για μένα δεν έχει πει ούτε μία μαλακία). Αναφέρθηκε εδώ http://www.youtube.com/watch?v=tgG2l827 ... re=related (από το 2.24 λεπτό και μετά το οποίο μεταφράζω --->) σε μια συζήτηση που είχε με τον Δρα. Πήτερσον, για τον νευραδένα ονόματι επίφυση ή κωνάριο (pineal gland)- σημαντικότατος σε πολλά επίπεδα, μίλησαν για ουσία ονόματι "Activator X", η οποία είναι χημική, μία από τις φυσικές βιταμίνες που "εξαφάνισε" η κυβέρνηση (των ΗΠΑ) για να μην έχουμε πρόσβαση σ'αυτήν. Ο λόγος που "εξαφανίστηκε" είναι πως τα συντάξιμα χρόνια θα επιμηκύνονταν πάρα πολύ, γιατί "ο κόσμος θα ζούσε πολύ".

Δεν ήθελε λοιπόν το σύστημα να βγει στην κυκλοφορία, (λογικότατο) γιατί εξαλείφει τις καρδιοπάθειες, την αρτηριοσκλήρυνση, βοηθάει πολύ στην υγεία της οδοντοστοιχίας παιδιών και υπερηλίκων, και το πιο σημαντικό (για τον ίδιο) ειναι ότι απο-ασβεστοποιεί την επίφυση (ή κωνάριο). Εχει κάνει μεγάλη έρευνα, και δέχεται τεράστιο όγκο ε-μαιλ πάνω σ'αυτό. Τονίζει ότι ΔΕΝ επωφελείται χρηματικά απ'αυτό (δεν κερδοσκοπεί), αλλά θέλει να το διαφημίσει γιατί πιστεύει σ'αυτό.
Παραπέμπει στο σάιτ στο οποίο πήγα και είναι εδώ http://www.greenpasture.org/public/Home/index.cfm όπου μπορείτε να δείτε τα σχετικά.


Συγκεκριμένα στέκεται στο skate liver oil (λάδι συκωτιού από σαλαχοειδή), πληροφορίες για το οποίο θα βρείτε εδώ http://www.greenpasture.org/public/Prod ... /index.cfm και απ'ό,τι βλέπω, η τιμή πάει ανάλογα με την ποσότητα που παραγγέλνετε. Η τιμή σίγουρα δεν είναι απαγορευτική όταν ζητάει μόνο 22 δολάρια για 12 κομμάτια. (γύρω στα 15,5 ευρώ).

Παράγγειλε και το βουτυρέλαιο (butter oil) http://www.greenpasture.org/public/Prod ... /index.cfm

και το cod liver oil (μουρουνέλαιο) http://www.greenpasture.org/public/Prod ... /index.cfm

γιατί το ιδεατό είναι να "συνεργάζονται" το βουτυρέλαιο με το μουρουνέλαιο.

Λέει ότι το παίρνει μόνο εδώ και 3 μέρες (τότε που μίλησε) και είχε θεαματικά αποτελέσματα ήδη.



Δεν έχετε παράπονο, σας διευκόλυνα με λινκς. :wink:


Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά, (όταν θα'χω φράγκα) να παραγγείλω τη σειρά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 04 Απρ 2011, 16:33

κανένα πρόβλημα.

στην περίπτωσή μου συνέβησαν διάφορα με το oil pulling τα οποία κωλύομαι να αναφέρω μην με περάσετε για τρελέγκω.

ανάμεσα σε άλλα που μπορώ να αναφέρω είναι: ευδιαθεσία, άρχισα να κινούμαι με άνεση, περισσότερο από πριν, ήθελα να βγαίνω συχνά, να πηγαίνω στο πάρκο, να ψιλοαθλούμαι σπίτι, αυτά στον ένα περίπου μήνα, μετά έχασα την θήκη και το σφράγισμα και σταμάτησα. μόνο θετικά πράγματα άρχισαν να μου συμβαίνουν αφού πέρασα τα δύσκολα πρώτα στάδια της σωματικής αλλά και πνευματικής αποτοξίνωσης.

αυτοί οι γκουρού, κάτι ήξεραν.

ναι λένε ότι επιμηκύνει την ζωή το oil pulling (αλήθεια Αρελα πως θα το μετέφραζες; ) καθυστερεί το γήρας κλπ μέχρι που μιλάνε και για αντιμετώπιση του καρκίνου και του aids.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 04 Απρ 2011, 16:36

έχω αγοράσει σησαμέλαιο για να το ξαναρχίσω. μια απόφαση είναι αλλά με σκοπό να μην το σταματήσω πια ξανά. απλά πρέπει να είμαι έτοιμη να χάσω όλα τα σφραγίσματα κάποια στιγμή. αυτό είναι το μόνο που με σταματά. όμως ένιωθα σαν μικρό παιδί τότε που το έκανα αυτό. άλλος άνθρωπος! ίσως η μόνη περίοδος στην ζωή μου χωρίς να "συννεφιάζει" στην ψυχή μου. θα μου ήταν εύκολο να κόψω και το κάπνισμα τότε μιας και αυτό μειώθηκε κατά πολύ.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από Eva Luna » Δευ 04 Απρ 2011, 16:37

Καλυτερα το σησαμελαιο;
Εχω μια αγαπη προς το ελαιολαδο
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Απρ 2011, 16:37

ex poetess έγραψε:ναι λένε ότι επιμηκύνει την ζωή το oil pulling (αλήθεια Αρελα πως θα το μετέφραζες; )
ΕλαιοΚάθαρση :wink:

(τα λάδια που παρέθεσα τι σου λένε?)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 04 Απρ 2011, 16:39

σ' αυτό το σάϊτ που έβαλα λινκ το earthclinic να πάτε όλοι όσοι ψαχνόσαστε με εναλλακτικές φυσικές θεραπείες.

εγώ εκεί βρήκα απάντηση σε όλα όσα με ταλαιπωρούσαν! τζάμπα μάλιστα. έχουν και συνταγές πως να τα φτιάξετε μόνοι σας.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 04 Απρ 2011, 16:46

τα έχω δει στο earthclinic - πιστεύω στην θεωρία της μολυβοθήκης εγώ, κάθε άνθρωπος φτιάχνει την δική του συλλογή από μολύβια, δοκιμάζει και βρίσκει αυτό που του κάνει, για την ελαιοκάθαρση κι ευχαριστώ για τον ορισμό, δοκίμασα ηλιέλαιο και πρώτα ελαιόλαδο πχ που πίστευα ότι θα με διευκόλυνε μιας και λατρεύω την γεύση του. λάθος μου! ενώ είναι ένα από τα καλύτερα λάδια για την δουλειά, το σησαμέλαιο ήταν το πιο καλά ανεκτό. είναι δύσκολο στην αρχή να το κάνεις. σας προειδοποιώ.

αλλά αξίζει τον κόπο.

εγώ Αρέλα κάπου διάβασα για το έλαιο της μαριχουάνας, πιστεύω εκεί οφείλεται το πόσο την πολεμάνε, σιχαίνομαι τα ναρκωτικά, αλλά πιστεύω ότι αυτό το έλαιο είναι κατά του καρκίνου και έχεις πλήρη αποθεραπεία. άκου εκεί πολεμάνε τον καρκίνο με χημοθεραπείες και ακτινοβολίες! έλεος.

το άλλο που ξέρω από φιλικό μου άτομο είναι ένα βότανο που υπάρχει στον Αμαζόνιο. η μητέρα της φίλης μιας φίλης μου, Αγγλίδα η φίλη βραζιλιάνα η φίλη της, της έδιναν ένα χρόνο ζωής καρκίνος στο στομάχι, έφυγε μπήκε στην ζούγκλα, το βρήκε σε ένα μήνα δεν της βρήκαν τίποτα και είπε στην κόρη της αν ποτέ κάτι της εμφανιστεί, να πάει σ' εκείνη τρέχοντας.

στην Φύση όλα τα γιατρικά, ο καθένας πρέπει να ερευνά και να συλλέγει τα μολύβια του.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Δευ 04 Απρ 2011, 16:49

Αρέλα δεν τα έχω δοκιμάσει αυτά τα ελαια. Ό,τι όμως είναι καθαρό από την Φύση κακό δεν μπορεί να κάνει νομίζω.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
topet
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ 08 Δεκ 2010, 11:23
Φύλο: Άνδρας

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από topet » Δευ 04 Απρ 2011, 18:25

Ακόμη ένα πολύ ενδιαφέρον συγκεκριμένο θέμα!

Επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα, αλλά και λόγο έλλειψης χρόνου, από τα λίγα που κατάλαβα, είναι ότι από τα καλύτερα λάδια για την ελαιοκάθαρση είναι το σησαμέλαιο; Το πρωί δοκίμασα ελαιόλαδο για 20 λεπτά χωρίς κανένα πρόβλημα. Έγινε άσπρο όπως λένε. Το ελαιόλαδο όμως δεν είναι και το καλύτερο για αυτή τη δουλειά, έτσι δεν είναι;

Κατά τα άλλα η διαδικασία είναι απλή και διορθώστε με αν κατάλαβα κάτι λάθος. Βάζουμε μια κουταλιά σούπας λάδι και για τουλάχιστον 15 λεπτά έως και 40 λεπτά το κρατάμε στο στόμα μας και το ανακατεύουμε. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν το πίνουμε και στο τέλος το φτύνουμε. Το κάνουμε κυριώς το πρωϊ για να έχουμε άδειο στομάχι. Δεν κάνει με γεμάτο στομάχι και αν έχουμε φάει περιμένουμε 4 ώρες για να κάνουμε την διαδικασία και 1 ώρα αν έχουμε πιει. Τι να έχουμε πιει δεν κατάλαβα. Αλκοόλ, χυμούς....;;;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Απρ 2011, 19:10

Καλά βασικά επινόησα τον όρο "ΕλαιοΚάθαρση", θεωρώντας πως θα ήταν το ταιριαστό αντίστοιχο στη γλώσσα μας.

Βλέπω το υιοθετήσατε. Χαίρομαι γι'αυτό :D :xara: :rose:

(λεξιπλάστρια η κυρία; Ποια είμαι ρε, ο Παπανδρέου είμαι; :loco: )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 04 Απρ 2011, 19:31

Στα μαγαζιά με βιολογικά υπάρχουν πολλά αγνά λάδια που το καθένα έχει τις ιδιότητες του.

Στον Παπανικόλα θα βρείτε μέχρι κολοκυθοσπορέλαιο και λάδια που δεν πίτευε κανείς ότι υπάρχουν.

Πολύ καλό είναι και το λινέλαιο Αντικαθιστά τα ιχθυέλαια γιατί περιέχει Ω3,Ω6,Ω9
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 04 Απρ 2011, 19:34

Δρ., θέλω σχόλιο, γνώμη σου γι'αυτό που έβαλα εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 39#p134739

κι αν ξέρεις αν υπάρχουν τα αντίστοιχα εδώ και πού μπορούμε να τα βρούμε, να μας πεις, μανάρα. Εσύ φαίνεσαι πολύ... "περπατημένη" :lol: :ups: :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: oil pulling και άλλα περί "ελαίων"

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 04 Απρ 2011, 20:11

Για το ιχθυέλαιο υπάρχουν χιλιάδες μάρκες.

Εγώ έχω της higher nature τo omega 3 Fish oil EPA & DHA.

90 κάψουλες 20 Ευρω και κρατάει 3 μήνες.

Υπάρχουν και άλλες μάρκες όπως της Solgar. Πάντως είναι εύκολο να το βρείς και κάνει για την κατάθλιψη για την καρδιά και για μακροζωία. Είναι από συκώτι ψαριού Μπαράγκου ένα είδος μπακαλιάρου

Αλλά το βουτυρέλαιο πρώτη φορά το ακούω.

Για τους vegeterian που δεν θέλουν να φάνε τίποτα ζωικό υπάρχει το λινέλαιο ή ένα μίγμα λινέλαιου με άλλα λάδια που τελικά κάνει την ίδια δουλειά με τα ιχθυέλαια.

Ο ομοιοπαθητικός που πήγαινε η μαμά μου προτιμούσε να προτείνει κάψουλες από λινέλαιο αν και υπάρχει και σε υγρή μορφή με το κουταλάκι.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”