Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
blueangel30
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 30 Νοέμ 2012, 12:55
Φύλο: Γυναίκα

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από blueangel30 » Τρί 04 Δεκ 2012, 17:30

Εγώ χρησιμοποιώ του Korres την Quercetin & Oak Anti-Aging & Anti-Wrinkle Day Cream για κανονικό προς μικτό δέρμα και την πήρα στα 45 ευρώ. Είναι πολύ καλή. Μια πάρα πολύ οικονομική που δοκίμασα ήταν Nutritioniste Ultra Lift Anti Wrinkle Firming Moisture Cream της Garnier που είναι τέλεια και την πήρα μόνο 12 απ το ιντερνετ http://gr.strawberrynet.com/skincare...rinkle/110782/
Άβαταρ μέλους
Bubbles
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 15:00
Φύλο: Γυναίκα

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Bubbles » Τετ 05 Δεκ 2012, 11:27

Ναι αυτή η κρέμα του Korres είναι σχετικά βαριά για την επιδερμίδα μου και νομίζω πως είναι για ώριμη επιδερμίδα. Θέλω μια κρέμα για τις πρώτες ρυτίδες πιο ελαφριά. Α! ψωνίζεις και εσύ απ'το strawberrynet; τέλειο μαγαζί, ώρες ώρες χάνεσαι με τόσα προϊόντα που έχει, αλλά βρε γαμώτο κάποιες φορές είναι τόσο δύσκολο να βρεις αυτό που θέλεις.
Άβαταρ μέλους
blueangel30
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 30 Νοέμ 2012, 12:55
Φύλο: Γυναίκα

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από blueangel30 » Τετ 05 Δεκ 2012, 12:59

Aυτή της Garnier είναι ελαφριά. Αν και του Korres δε μου φαίνεται βαριά. Ναι έχω ψωνίσει απ' το strawberrynet τελευταία γιατί βρήκα 70% προσφορά σε αρώματα και είπα να το δοκιμάσω γιατί ήθελα να πάρω δώρα για τα Χριστούγεννα. Ναι έχει πολλά και χάνεσαι αλλά έχει κατηγορίες και έχει και search. Παρατήρησα ότι στο search αν γράφεις μάρκες, προιόντα κλπ. στα ελληνικά βγάζει πιο πολλά αποτελέσματα απ' ότι στ' αγγλικά
Άβαταρ μέλους
Bubbles
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 15:00
Φύλο: Γυναίκα

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Bubbles » Τετ 05 Δεκ 2012, 13:48

Ναι δεν με βοηθάει καθόλου στα ελληνικά και το ψάχνω συνήθως στα αγγλικά γτ έτσι ξέρω τίτλους κτλ. πιστεύω πως πολύ το ίδιο θέμα πρέπει να έχουν...
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Eva Luna » Κυρ 20 Ιαν 2013, 14:45

Εχω ηδη φτιαξει 2 κεραλοιφες, μια με ελαιολαδο-κερι μελισσας-μαστιχα χιου-αιθεριο ελαιο απο περγαμοντο
κι αλλη μια σημερα με ελαιολαδο-κερι-αιθεριο ελαιο λεβαντας.
Η πρωτη εχει δοκιμαστει, ειναι πολυ αρωματικη και δειχνει αποτελεσματικη.
Η δευτερη θα χρησιμοποιηθει απο αυριο.
Θα επιχειρησω να φτιαξω το θεραπευτικο λαδι της ΦρουΦρου που μας εχει πει πως γινεται εδω:
Θεραπευτικο Λαδι
και να σημειωσω οτι εχω φτιαξει και πολυ καλη οδοντόσκονη απο λινκ που μας εβαλε η Ντοκτορ
απο εδω:
Οδοντική σκόνη με Φασκόμηλο και γλυκάνισο!
Επειδη αρχιζω να το παιρνω ζεστα το θεμα και θελω πρωτες υλες και βαζακια και βοτανα, δεν αποκλειεται
να κατηφορισω κατα πρωτευουσα μερια μεσα στο επομενο διμηνο να βρω μαγαζια κλπ.
(Για την ωρα θα προσπαθησω να υπολογισω πώς μπορω να παραγγειλω και να μην μου στοιχισει ο κουκος αηδονι)
Παντως τα αιθερια ελαια ειναι πανακριβα, της apivita που βρισκω εδω.
Να υπαρχουν αλλα πιο οικονομικα και ει δυνατον και βρωσιμα;
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Κυρ 20 Ιαν 2013, 23:21

Μάτια μου, υπάρχουν πολλών ειδών ποιότητες. Εχω βρει δύο μαγαζιά πολύ καλά. Στο ένα κάνουν και εκπτώσεις 20% αν πεις ότι είσαι επαγγελματίας. Δεν ξέρω αν ζητάνε χαρτιά, νομίζω πως όχι. Λες δηλαδή πως είσαι αρωμαθεραπεύτρια. Το άλλο είναι τέλειο αλλά αρκετά ακριβό. Γενικά να προτιμάς πιστοποιημένα για να είναι και βρώσιμα.
συγχαρητήρια για τις κηραλοιφούλες :) Και εις ανώτερα :)
Από μαγαζιά γενικά ό,τι θες! Τους έχω ψάξει όλους. Έχω price lists, ακόμα και χονδρικής απο τον έναν :) Και εξωτερικό το έχω ψάξει. Όρεξη να 'χεις!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Eva Luna » Δευ 21 Ιαν 2013, 13:51

Πραγματικα, Φρου εχεις τα απειρα χρησιμα στο μπλογκ σου, ευχαριστουμε.
Ηδη εφτιαξα το θεραπευτικο λαδι με την ντουζινα και βαλε βοτανα μεσα, πλην
κυμινου που δεν ειχα και πλην πιπεριας καγιεν, που δεν ξερω που την πουλανε.
Βγηκε καλο, οταν κρυωσε και σουρωσα τα πολλα το εβαλα σε σκουρο
μπουκαλι και το αποθηκευσα, αλλα κρατησα λιγο και το εκανα βαση για
κηραλοιφη. Απλωσα ηδη σε σβερκο και τενοντα, και ειτε δουλευει ειτε
αυθυποβαλλομαι ειτε και τα 2, με νοιαζει μονο που δεν ποναω. :lol:
Α, εφτιαξα και μαλακτικο ρουχων αφου ειχα ευκαιρο μηλοξιδο και αιθερια ελαια.
Τωρα θα δω πως βγηκαν.
Αρα: για μαγαζια, τεχνικες κλπ χρειαζομαι ΟΣΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ εχεις χρονο
και διαθεση να δωσεις, οπως σε διευκολυνει, με πμ, με γραμμα, με μεηλ, κοκ.
Θενκςςςςςςςςςςςςςςς
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Δευ 21 Ιαν 2013, 15:32

Είσαι ΘΕΑ! Το λάδι πόνου το έχω κάνει κι εγώ βάση για κηραλοιφή... Δεν αυθυποβάλλεσαι, κάνει δουλειά! Όταν βρεις και πιπεριές καγιέν, βάλε... θα κάνει περισσότερη δουλειά. Πιπεριές και γενικά βότανα βρίσκεις στα γνωστά βοτανάδικα στο κέντρο (Αθήνα δεν είσαι;) Σου στέλνω πμ για τα υπέλοιπα! :)
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 25 Ιαν 2013, 18:08

Λοιπόν ακούστηκε φήμη ότι στη μία μου δουλειά φάνηκαν ψείρες. Από την μέρα που το άκουσα μ' έχει πιάσει φαγούρα και παρ' ότι είναι ψυχολογικό, μου έχει μείνει σαν ιδέα και η φαγούρα παραμένει παρ' ότι έχω βάλει να με ψάξουν 15 άνθρωποι. Λοιπόν, η κομμώτριά μου αρνείται να μου τα βάψει γιατί λέει η βαφή πλέον δεν πιάνει σαν απωθητικό/θανατικό, η μαμά μου αρνείται να με λούσε με πετρέλαιο επειδή έχω την τάση τα παίρνω αγκαλιά τη σόμπα, και όσο tea tree και να βάλω στο κεφάλι μου, εξακολουθώ να αισθάνομαι ότι κάτι περπατάει πάνω. Κι έχουμε και πολύ μαλλί στην οικογένεια (με εξαίρεση τον ντάντι), μία να κολλήσει και καήκαμε. Λοιπόν, έχουμε κάποια φυτική/ φυσική πατέντα που να μπορώ να τη γεμίσω σ' έναν κουβά και να χώσω όλο μου το κεφάλι μέσα ή είμαι καταδικασμένη στην αιώνια φαγούρα και την αμφιβολία;
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 25 Ιαν 2013, 21:02

Για το λάδι τειοδενδρου θα σου έλεγα αλλά με πρόλαβες.

Λάδι κέδρου ή αιθέριο έλαιο δενδρολιβάνου που είναι σχετικά φθηνό. Το δενδρολίβανο και το γλυκάνισο είναι για τις δουλειές αυτές και κάνει καλό στο μαλλί Ιδιαίτερα σε σένα που είσαι μελαχρινή. Ενισχύει το χρώμα και κάνει πολύ λαμπερά τα μαύρα μαλλιά.

Δοκίμασε να βράσεις δενδρολίβανο και να ξεβγάλεις τα μαλλιά σου. Βάλε και λίγο ξύδι
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Σάβ 26 Ιαν 2013, 10:38

Σωστά στα λέει η δοκτορέσσα. Το δεντρολίβανο είναι ένα κι ένα. Πολύ ισχυρά αντιφθειρικά είναι το δεντρολίβανο, το θυμάρι, ο ευκάλυπτος, το τεϊόδεντρο, η λεβάντα. Η δε ρίγανη σκοτώνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Φτιάξε ένα έγχυμα με ρίγανη και θυμάρι και δεντρολίβανο, και χώσε το κεφάλι σου εκεί. Βάλε και αιθέριο τεϊόδεντρου και λεβάντας αν έχεις, και τελείωσε... Θα σου κάνουν κι ένα μαλλί... ουάου!!!! :)

Τα αιθέρια μπορείς να τα βάζεις και πίσω από τα αυτιά σαν ΑΝΤΙΦΘΕΙΡΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ (λεβάντα, τεϊόδεντρο, ευκάλυπτο, δεντρολίβανο σε συνδυασμό)...

ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΞΥΝΕΣΑΙ, ΜΕ ΚΟΛΛΗΣΕΣ ΤΩΡΑ!!!!!!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 27 Ιαν 2013, 17:38

Μάιστα, ευχαριστώ.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
butterfly
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: Τετ 13 Ιαν 2010, 22:59
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από butterfly » Κυρ 27 Ιαν 2013, 19:10

Ενα κομματακι καμφορα,ραμμενο μεσα σ'ενα κομματακι υφασμα,περασμενο με παραμανα στο φορεμα ή την μπλουζα σου,στο υψος του λαιμου,τις απωθει οπως το λιβανι τους διαβολους!Τοσο απλο!
Αν η εργασια δεν ειναι πια δικαιωμα,τοτε κι η πληρωμη των φορων δεν αποτελει πια καθηκον!
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Kariatida » Δευ 28 Ιαν 2013, 16:39

Ευχαριστώ για τις ιδέες :) Καμφορά δεν θα βάλω πάνω μου, όμως έχω ήδη χώσει το κεφάλι μου σ' έναν κουβά με βρασμένο δενδρολίβανο :) Αν παρ' όλα αυτά δεν μου φύγει η ιδέα, θα πάω στο φαρμακείο να πάρω ένα άοσμο σπρέι να τελειώνουμε μια και καλή. Σήμερα έβαλα την κομμώτριά μου να με ψάξει και το αποτέλεσμα ίδιο: δεν έχω τίποτα, οπότε μάλλον είναι καιρός να ξεκινήσω crab apple για να φύγει και η ιδέα. Αυτά :)
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 28 Ιαν 2013, 18:02

Πρόκειται για ιδέα.

Αλλιώς το τειόδενδρο και το δενδρολίβανο από μόνα τους κάνουν θαύματα.

Τα μικρά παιδάκια κολλάνε. Είναι αδύνατον ένα παιδάκι να μην κολλήσει ποτέ.

Αλλά οι μεγάλοι δεν πιάσαμε ποτέ. Ίσως η λακ, οι αφροί, το πιστολάκι Ίσως το ότι αυτά τα χαριτωμένα ζωάκια προτιμούν τα μικρά κεφαλάκια με τρυφερό φαί.

Εδώ και 4 χρόνια τα χαριτωμένα ζωάκια μας αφησαν γειά για πάντα. Πάνω από 10 χρονών ο μεζές γίνεται φαίνεται άνοστος.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Kariatida » Τρί 29 Ιαν 2013, 17:01

Στα σχολικά μου χρόνια, κόλλησα δύο φορές στο δημοτικό όμως τις εξανεμίσαμε με το γνωστό μας πετρέλαιο οπότε δεν έμειναν πάνω μου ούτε 24 ώρες.

Στην ενήλικη ζωή μου, κόλλησα μία φορά στα 19 στην πρακτική μου σ' έναν παιδικό σταθμό. Κι εκεί μαρτύρησα καθώς το μαλλί ήταν μακρύ και στο σπίτι είχα την αδερφή και τη μαμά με μαλλί ως τη μέση οι οποίες κόλλησαν αμέσως. Μέχρι να τις διώξουμε φτύσαμε αίμα. Στο τέλος τις διώξαμε με Σιγκαρίλ που όμως επειδή βάλαμε μεγάλη ποσότητα λόγω του μεγάλου όγκου μαλλιών, μας άφησε μόνιμη ξηροδερμία και ευαισθησία στο δέρμα του κεφαλιού. Οπότε γενικά, η υπόθεση ψείρα είναι τζιζ. Κι όχι τίποτ' άλλο, τα μαλλιά μου είναι πιο κοντά τώρα, αλλά η μαμά και η σίστερ έχουν ακόμα μαλλιά ως τη μέση οπότε δε λέει.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
logical
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2015, 15:38
Irc ψευδώνυμο: logical
Φύλο: Άνδρας

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από logical » Παρ 16 Ιαν 2015, 11:50

Mantam Froufrou έγραψε:Χαχαχα! Μουρλές και οι δύο!

Το λοιπόν έχουμε και λέμε. Παίρνεις μια χουφτίτσα φασκόμηλο κι άλλη μία δεντρολίβανο και το βάζεις σε ένα λίτρο περίπου νερό και το βράζεις για κανένα 20λεπτο. Το αφήνεις να κρυώσει μέσα στην κατσαρόλα και πάνω στο μάτι. Όταν θα κρυώσει θα δεις ότι θα είναι ένα σκούρο υγρό. Το παίρνεις και το βάζεις σε ένα απλικατέρ και το φυλάς στο ψυγείο. Δεν ξέρω ακριβώς πόσο κρατάει. Εγώ το είχα για κανά δύο μήνες και δεν φάνηκε να παθαίνει τίποτα. ΑΛλά μπορείς επίσης να το φυλάξεις σε παγάκια και να τα ξεπαγώνεις ανά βδομάδα. Όταν είναι να λουστείς ψεκάζεις, ειδικά στις ρίζες και τα αφήνεις για κανένα δεκάλεπτο. Πλένεσαι κανονικά μετά και λούζεσαι κιόλας! Τις πρώτες μέρες δε θα δεις τίποτα, εκεί γύρω στην πέμπτη μέρα, ακόμα κι αν έχεις λουστεί μόνο μια φορά ακόμα ενδιάμεσα, θα δεις κάτι ανεπαίσθητο. Ε, με τις βδομάδες θα δεις αισθητή διαφορά. Θα το βλέπουν και οι άλλοι δηλαδή!
Ασχέτως μπορείτε να το κάνετε δια παντός γιατί είναι και πολύ καλή μάσκα μαλλιών αυτή! Σε κάποια χώρα στην αρχαιότητα το χρησιμποιούσαν το μίγμα για αυτή ακριβώς τη δουλειά!

Μόνο που δεν ξέρω αν πιάνει σε βαμμένα, γιατί η βαφή ίσως δεν επιτρέεπι στα ευεργετικά συστατικά να διεισδύσουν ή τουλάχιστον δεν γίνεται με τους ίδιους ρυθμούς. Δεν ξέρω! Πάντως εγώ δεν πρόκειται να τα ξαναβάψω στην ζωή μου! Άλλωστε υπάρχουν και τροποι "βαφής" πολύ πιο υγιεινοί και με πιο φυσικό αποτέλεσμα. Και μπορείτε να το κάνετε μαζί με το δεντρολίβανο/φασκόμηλο, γιατί δεν "καλυπτουν" το μαλλί!

Γράφετε:
Για να σκουρύνεις τα μαλλιά, ακόμα και τα γκρίζα: Φτιάχνεις δυνατό καφέ φίλτρου ή μαύρο τσάι και ψεκάζεις τα μαλλιά και τα αφήνεις μια ώρα, ή ανακατεύεις ίσες ποσότητες εγχύματος καφέ ή τσάι με μάσκα μαλλιών και το αφήνεις μια ώρα και μετά λούζεσαι. Τέλειο αποτέλεσμα. Όσο το χρησιμοποιείς τόσο σκουραίνει το μαλλί, κι όταν σταματήσεις επανάρχεται λέει. Επίσης το παραπάνω μίγμα με το φασκόμηλο και το δεντρολίβανο μπορείς να το ψεκάζεις και ΜΕΤΑ το λούσιμο για πιο άμεσα αποτελέσματα και για να λειτουργήσει ως ΒΑΦΗ.
Για ένα ωραίο πλούσιο καστανό προς ελαφρύ κόκκινο χρώμα και ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΑΛΛΙΑ! Μα υπέροχα όμως: τον δυνατό γαλλικό καφέ που λέγαμε, μόνο που αυτή την φορά απλώς ξεπλενόμαστε με αυτό μετά το λούσιμο. Κάνει και πιο πλούσια τα μαλλιά! Θα πάθετε την πλάκα σας!
Για να ανοίξετε λίγο τα σκούρα μαλλιά και να τους δώσετε γλυκές κόκκινες ανταύγειες: ίση ποσότητα κανέλας και μαλλακτικού. Μετά το λούσιμο απλώνετε το μίγμα και το αφήνετε για 2-3 ώρες. μπορείτε να το κάνετε όσο συχνά νομίζετε πως χρειάζεται.
Για να ανοίξετε αρκετά τα μαλλιά σας. Αν είναι καλοκαίρι βάζετε τον χυμό 5-6 λεμονιών σε ένα λίτρο δυνατό έγχυμα χαμομηλιού και με αυτό ψεκάζετε τα μαλλιά σας την ώρα της ηλιοθεραπείας ή τα ψεκάζετε λίγο όταν είναι να βγείτε έξω γενικά. Τον χειμώνα απλώς το βάζετε για μια ώρα πριν το λούσιμο και τα αφήνετε με αυτό το μίγμα και θα δείτε τα μαλλιά σας να ανοίγουν μέχρι και 2-3 τόνους! Τα πολύ καστανά γίνονται ΑΝΟΙΧΤΑ καστανά με ξανθές ανταύγειες! Τέλειο; Μόνο που μπορεί λίγο πριν ξανθύνουν να πάρουν μια πορτοκαλίζουσα απόχρωση. Συνεχίζουμε κανονικά και θα ξανθύνουν... Αν δεν βάλουμε λεμόνι μπορούμε να κάνουμε το ίδιο με το χαμομήλι για "διατήρηση" του ανοιχτού χρώματος, και μπορούμε να ξεπλυθούμε με αυτό ΜΕΤΑ το λούσιμο. Μια χαρά!

Νομίζω τα έγραψα όλα τα βασικά. Υπάρχει και το κόλπο με τις φλούδες πατάτας ή τα φύλλα καρυδιάς για να βάψεις μαύρο το μαλλί. Αλλά δεν το έχω κρατήσει κάπου. Νομίζω βράζεις τις πατάτες και ξεβγάζεσαι με το νερό. Δεν έχω διαβάσει πολλά reviews γι' αυτό αν και θεωρείται "παλιό" κόλπο. Τα φύλλα καρυδιάς όμως ξέρω πως κάνουν μαύρο μαύρο το μαλλί. Εμένα δεν μ' αρέσει και δεν το έχω ψάξει. Τον καφέ τον έχω κάνει, και το χαμομήλι με το λεμόνι. Απίστευτα αποτελέσματα. Τον καφέ τον κάνω σαν "μάσκα" μια φορά την βδομάδα ή το δεκαπενθήμερο, αν και τώρα που χρησιμοποιώ μόνο το σαπούνι δεντρολίβανου που φτιάχνω
για λούσιμο, δεν βάζω τίποτε άλλο. Τα βάφει από μόνο του! χαχαχαχα!!!!

Καλυμμένες οι τσούπρες μου;;; :rose: :makia:
Καλησπέρα στο φόρουμ και καλή χρονιά σε όλους.
ξέρω οτι το παραπάνω θέμα είναι παλιότερο..άλλα τωρα το βρήκα εγω οπότε θα καταθέσω τις απορίες μου.:-)
με ενδιαφέρει το θέμα για την κάλυψη των άσπρων τριχών (με φασκόμηλο δεντρολίβανο)
καταρχάς το βάζουμε συγκεκριμένα πάνω στην άσπρη τρίχα μόνο;εννοώ αν ποτιστούν κι άλλες τρίχες μαζι υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
επίσης η διαδικασία αυτη επαναφέρει τη τρίχα στο φυσικό της χρώμα η την κάνει μαυρη ασπούμε,αν είναι κάποιος καστανόξανθος θά ερθει στο φυσικό ή θα γίνει διχρωμία...και θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος..:-))
γενικά είναι ασφαλής διαδικασία ή μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στη τρίχα;
αυτα...
σόρρυ αν είναι χαζες οι ερωτήσεις απλα καθότι άντρας δεν κατέχω και πολλά για το τριχωτο της κεφαλής.
ευχαριστώ πολύ και ευελπιστώ απάντηση (αν έχετε και κάποια καινουρια πληροφορία για το θέμα, οτιδήποτε..καλοδεχούμενη.)
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 16 Ιαν 2015, 12:22

Ο συγκεκριμένος χρήστης (Mantam Froufrou) πιθανά δεν θα δει την ερώτηση σου.
Αν ωστόσο δε σε καλύψει ενδεχόμενη απάντηση κάποιου αλλού μέλους,
μπορείς να απευθυνθείς για επικοινωνία με τον συγκεκριμένο, στο blog που διατηρεί.
Καλωσόριζες στον χώρο μας. Ευχές για μια καλή χρονιά με λύσεις σε ότι σε απασχολεί.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 16 Ιαν 2015, 12:24

Eκτός από το μπλογκ της, (που βρίσκεται εδώ http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/),
μπορείς να τη βρεις και στο facebook εδώ https://www.facebook.com/peggy.barouni?fref=ts

Δυστυχώς προσωπικά δεν ξέρω να σου πω περισσότερα.

Καλή χρονιά και σε σένα, καλωσήρθες στα ΙΔΕΟ :welcome:
και καλή συνέχεια στα ταξίδια μας :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
logical
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2015, 15:38
Irc ψευδώνυμο: logical
Φύλο: Άνδρας

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από logical » Παρ 16 Ιαν 2015, 17:33

Καλησπέρα και πάλι.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το καλωσόρισμα.
μπήκα στο μπλογκ που μου δώσατε απλά δε μπορω να βρώ πως επικοινωνώ..
πάτησα και στο ''επικοινωνία με τον δημιουργο'' και στο μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου άλλα δεν γίνεται κατι..ίσως κάνω κάτι λάθος;καμιά ιδέα;

καλως σας βρήκα.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Hlios » Παρ 16 Ιαν 2015, 17:57

Τυχαίνει σήμερα να κάνει αναβάθμιση στον υπολογιστή της.
Θα σου απαντήσει μόλις δει τα μηνύματα της, είμαι σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
logical
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2015, 15:38
Irc ψευδώνυμο: logical
Φύλο: Άνδρας

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από logical » Παρ 16 Ιαν 2015, 20:29

ωραία.ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 16 Ιαν 2015, 20:32

Στο μπλογκ της η αλήθεια είναι πως δεν προσπάθησα να επικοινωνήσω ή να σχολιάσω.
Στο facebook όμως, μπορεί να επικοινωνήσει κανείς (όταν κάνει αναβάθμιση)
Κάποιος από εμάς μπορεί να της στείλει μήνυμα στο facebook για την απορία σου,
αν δεν είσαι γραμμένος εκεί.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
logical
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2015, 15:38
Irc ψευδώνυμο: logical
Φύλο: Άνδρας

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από logical » Σάβ 17 Ιαν 2015, 10:58

Αν σας είναι ευκολο φυσικά.ναι δεν έχω fb εγώ.μπορώ να σας στείλω σε pm το email μου να της το δώσετε.
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Διάφορα χρήσιμα για ευεξία/καλή εμφάνιση/υγεία

Δημοσίευση από Hlios » Σάβ 17 Ιαν 2015, 11:04

Της έχω επισημάνει την δημοσίευση σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”