Διάφορα περί υγείας

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Hlios » Κυρ 31 Ιούλ 2016, 00:12

Εμείς είχαμε σφηνάκι με την προϋπόθεση όμως να αλλάζουμε πλευρό κάθε μισή ώρα αν θυμάμαι καλά.
Για μένα είναι η πιο σωστή επιλογή για τα μωρά και αφορά την αποφυγή κινδύνου από πνιγμό.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 31 Ιούλ 2016, 09:09

Και εμείς είχαμε σφηνάκι αλλά σύντομα μεταλλάχτηκε σε φουτουριστικό μαξιλάρι για τον καναπέ.
Οι παλιοί όπως και το Έλενα σύστηναν μπρούμυτα. Με την παρατήρηση βρήκα ότι ήταν η πιο καλή θέση γιατί νεογέννητο μπορούσε να μετακινείται και να αλλάζει στάση εξασκώντας τα χέρια του και λίγο τα πόδια. Ήταν η μόνη στάση που δεν έκλαιγε και είχε κάποια αυτονομία.

Για τα μωρά βγαίνουν πολλά γκάτζετ και το σφηνάκι βγήκε όταν οι γιατροί σύστηναν ύπνο στο πλάι και ήταν μία στάση αδύνατη για νεογέννητα μωρά. Όπως βγήκαν και τα γκατζετάκια με την τηλεόραση ενδοεπικοινωνία λες και αν πάρεις το μωρό στο δωμάτιο να το παρακολουθείς από κοντά θα χαλάσει η σούπα.

Για τους ενήλικες τα πράγματα αλλάζουν.
Δε νομίζω να υπάρχει σωστή στάση.
Και οι συμβουλές σε τόσο απλά πράγματα μου φαίνονται ύποπτες.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 06 Σεπ 2016, 15:44

Θέλω να αναφέρω κάτι που είδα σε ένα βίντεο το οποίο τώρα δεν βρίσκω δυστυχώς για τις γυναίκες του φόρουμ...μπορεί να το έχετε ξαναανεφέρει αλλά καλού κακού θα το πω και εγώ.Το βίντεο αυτό έλεγε για τα ταμπον(αλλά και οι σεβριέτες) τα οποία είναι φτιαγμένα από βαμβάκι βρέθηκε γλυφοσάτη (καρκινογόνο φυτοφάρμακο της monsanto).Γι αυτό αν υπάρχουν και μπορείτε να βρείτε αγοράστε τα αντίστοιχα προιόντα με οργανικό-βιολογικό βαμβάκι(όχι ότι αυτά δεν θα έχουν αλλά τουλάχιστον θα έχουν μικρότερες συγκεντρώσεις)!!προφανώς θα είναι πιο ακριβά άλλα για την υγειά τσιγκουνιές δεν θέλω

http://www.espressonews.gr/reportaz/201 ... nes-oysies
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 06 Σεπ 2016, 15:57

Εύγε μικρέ μου. Εξαιρετικό θέμα και πολύ καλή ενημέρωση. :clap:

Δεν το ήξερα.
Θα ενημερώσω τις ενδιαφερόμενες!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 06 Σεπ 2016, 16:39

ArELa έγραψε:Θα ενημερώσω τις ενδιαφερόμενες!
Ευχαριστωωωω!Να το κάνεις θα χαρώ πολύ!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 07 Σεπ 2016, 23:17

Μήπως να επιστρέψουμε στα πανιά και τα ζωνάρια? Ή στο χαρτοβάμβακα?
Ούτε ξέρω πως το χρησιμοποιούσαν. Πάντως κακός μπελάς θα ήταν.

Έυγε στον Αλέξανδρο που ξετρυπώνει όλα αυτά.
Είχα ανοίξει ένα τόπικ με τίτλο Δείτε τι θα πάθετε............αν .....και αν....αν και δε συμμαζεύεται.

Τα οικολογικά βγήκαν τώρα τελέυταία και σε συγκεκριμένα μαγαζιά.

Πάμε σε ένα άλλο θέμα παρόμοιο σχετικό με την "καταναλωτική κοινωνία".
Τα απορρυπαντικά πλυντηρίου πιάτων και ρούχων.

Πήρα αυτό το οικολογικό με άρωμα μέντας για πλυντήριο πιάτων και είναι φανταστικό.

Οδοντόκρεμες.
Υπάρχουν ελληνικές με ρίγανη.
Υπάρχουν χιλιάδες εναλλακτικές αντί οδοντόκρεμας όπως το miswak για το οποίο άνοιξα τόπικ.
Μπορείς να φτιάξεις πανεύκολα οδοντόσκονη.
Με σόδα ή χωρίς. ανθρακικό ασβέστιο (κιμωλία) + σόδα + μπεντονίτη + αιθέρια έλαια.

Αποσμητικά, καλλυντικά, κρέμες σαπούνια σαμπουάν όλα έχουν κάποιες καρκινογόνες ουσίες.
Φρίκη
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
yiotis
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ 2011, 11:43
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 4 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από yiotis » Παρ 09 Σεπ 2016, 12:55

Ποσο εφικτο ειναι να κοιμαται καποιος και καθ ολη την διαρκεια του υπνου του να ειναι συνεχεια σε μια σταση; Οταν παω για υπνο ξαπλωνω ποτε απο την μια και ποτε απο την αλλη πλευρα.

Καποια στιγμη προς το πρωι ξυπναω και αισθανομαι την πλευρα που ξαπλωνω να ειναι πιασμενη και πλεον δεν μπορω να ξαπλωσω αλλο απο την ιδια πλευρα , ειναι μαρτυριο και ετσι αλλαζω πλευρα . Σε καμια ωρα ξυπναω παλι και διαπιστωνω το ιδιο οποτε ξαναγυρναω και ξανακοιμαμαι. Αυτο μπορει να γινει ακομη δυο η τρεις φορες.

Πιο πριν απο το πρωτο ξυπνημα δεν ξερω τι γινεται ,αλλα μαλλον παλι αλλαζω πλευρα , μονο που κοιμαμαι βαρια τοτε και δεν το καταλαβαινω , γιατι αυτο που παρατηρησα ειναι πως στην διαρκεια διαρκους κατακλισης στην μια πλευρα για μια ωρα περιπου , ειναι αδυνατον πλεον να μεινω σε αυτην την πλευρα , πιανομαι και ποναει ολη η πλευρα που ακουμπαει στο στρωμα.

Δεν ξερω αν το καταφερνουν αλλοι να μενουν συνεχεια στην μια πλευρα τοσες ωρες , εγω παντως εχω διαπιστωσει πως ειναι ανεφικτο , τουλαχιστον για μενα.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 09 Σεπ 2016, 15:08

Πράγματι πολλές σχολαστικότητες τελευταία σταθέματα υγείας.

Και η σχολαστικότητα βλάπτει σοβαρά την υγεία.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 09 Σεπ 2016, 15:10

doctormarkon έγραψε:
Οδοντόκρεμες.
Υπάρχουν ελληνικές με ρίγανη.
Μιας και είπες οδοντόκρεμες πολύ καλή θεωρώ την ΒΙΟ-ΕCO της APIVITA.Είναι χωρίς φθόριο 100% φυσική σύνθεση με βιολογικά συστατικά και πρόπολη!Βάζω λινκ να την δει όποιος θέλει!!

http://www.apivita.com/hellas/well-bein ... prostasias
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Παρ 09 Σεπ 2016, 17:02

Τα πιάτα και όλα τα σκεύη με στάχτη (αλισίβα) γίνονται καινούρια. Ειδικά ταψιά κλπ μετά από ψήσιμο δεν μένει τίποτα.
Αν την ώρα που τρώτε λερωθείτε βάζετε λίγο στάχτη αφήνετε 5 λεπτά και τρίβετε με ένα μαλακό κομμάτι ψωμιού και καθαρίζει ο λεκές. Για μικρούς λεκέδες.
Και όσο το δυνατό λιγότερο μαλακτικό. Πολλά τα καρκινογόνα εκεί. Δουλεύει ο πατέρας μου σε εταιρία που φτιάχνουν απορρυπαντικά πάσης φύσεως. Τα μαλακτικά είναι ότι χειρότερο.

Πάω να πλύνω φέτος στην δρυστέλλα και έβλεπα ανθρώπους να αδειάζουν ένα ολόκληρο μαλακτικό την φορά για 13 χαλιά ή κουβέρτες. Δεν καθαρίζουν έτσι και βλάπτουν την υγεία τους χειρότερα. Και αν πεις και τίποτα είναι ικανοί να σε πετάξουν μέσα στην δρυστέλλα.

Άλλος έριχνε χλωρίνες...ήμαρτον.
Τα νερά αυτά επιστρέφουν στο ποτάμι ξανά και μολύνεται το περιβάλλον και έπειτα εμείς. Δεν τους κόβει καθόλου. Το γάργαρο νεράκι από το ποτάμι με την πίεση που πέφτει δεν αφήνει τίποτα. Άντε να προσθέσεις λίγο ρολ(πολύ λίγο). όχι υπερβολές.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 09 Σεπ 2016, 21:13

Αντί για μαλακτικό ξύδι.
Κάνει καλό και στο πλυντήριο.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και είναι πολύ χρήσιμες.

με στάχτη και βότανα φτιάχνεις και οδοντική σκόνη

http://proionta-tis-fisis.blogspot.gr/2 ... t_877.html

Πολλά φυσικά προϊόντα εναλλακτικά που όμως είναι έξω από σχολαστικότητες και ανεβάζουν την ποιότητα ζωής.

Υπάρχουν απορρυπαντικά πλυντηρίου ρούχων και πιάτων με θαυμάσιο άρωμα και δεν είναι πολύ ακριβότερα από τα συμβατικά.

Οι πολλές χλωρίνες και η κατάχρηση απορρυπαντικών είναι κατάλοιπα της υποχονδρίας της δεκαετίας του 60.

Θα πάρω έναν εκτυπωτή με σκάνερ να σκανάρω σελίδες από κάτι παλιά περιοδικά να διαβάσετε και να φρίξετε. Καμφορά και ναφθαλίνη στις τσέπες των παιδιών, ζακουτίνη για τα έντομα, DDT το θαυματουργόν με διαφημίσεις πυραυλος για καλή προώθηση να πάει παντού το "θαυματουργόν"
Χλωρίνη Κλινέξ στα φρούτα. Ζαχαρούχο γάλα ΝΟΥΝΟΥ για νεογέννητα. Στην κοιλιά γίνεται μπανόφι :lol:

Έχω καλό υλικό από παλιά περιοδικά.

Θα τα δηλώσω στο περιουσιολόγιο :lol: :lol: :lol: :lol:
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 09 Σεπ 2016, 21:19

Πριν από τα παιδιά ίντιγκο είμασταν εμείς τα παιδιά μπανόφι.
Είμαστε πολύ γλυκούλια από το πολύ ζαχαρούχο ΝΟΥΝΟΥ.
Το έδιναν λέει από τις πρώτες μέρες ζωής αν υπήρχε πρόβλημα στο θηλασμό.
Αλλά γενικά δεν το γλύτωναν Μια γενιά ολόκληρη μεγάλωσε με ζαχαρούχο. :freak: :freak:

Περί υγείας από την ανάποδη.
Η γενιά των δεκαετιών 60 70 ακόμα και τα παιδιά που γεννήθηκαν αρχές δεκ 80 κολυμπούσαν στα υγιεινά.
Αργότερα αρχίσαμε να μαθαίνουμε.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Παρ 09 Σεπ 2016, 21:34

Αντί για ναφθαλίνη φύλλα καρυδιάς όπως κάναν οι παλιοί. Εγώ χρησιμοποιώ φύλλα καρυδιάς για να αποθηκεύω της κηρήθρες να μην της φάει ο κηρόσκορος.
Δουλεύει και για την ψείρα στα μελίσσια. Άσχετο όμως αυτό. :D

Καλύτερα το φυσικό παρά τα φάρμακα/χημικά.
Ναι κάτι ζάχαρες τις πρόλαβα αφού μας τάιζαν κρέμες από το φαρμακείο οι οποίες περιείχαν ζάχαρη.
υγεία πάνω απ όλα :lol:
Και το νουνού μου το ζέσταιναν..δεν το έπινα. Έριχνα μικρά κομμάτια ψωμιού όπως είναι το αντίδωρο και έτρωγα :lol:

Τώρα δεν ξέρω τι ταίζουν τα παιδιά. Δεν έχω παιδιά αλλά θα προτιμούσα χωρίς ζάχαρη. Όπως το μάθεις το παιδί. Γνωστή μου δεν έδωσε ποτέ γλυκό στο παιδί της και τελικά δεν της αρέσουν τα γλυκά...προς το παρόν.

Στο πλυντήριο ρίχνω και σόδα για να καθαρίζει. Καινούριο γίνεται. Το καλγκόν.

Για την στάχτη ξέρω ότι καταπολεμά και την ψείρα στο κεφάλι μας. Αλλά δεν ξέρω πως εφαρμόζεται και πόσο αφήνεις την στάχτη. Αυτά τα ξέραν οι παλιοί.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 10 Σεπ 2016, 00:25

Τα τελευταία χρόνια έχουμε επιστρέψει στις φυσικές μεθόδους.
Κι εγώ τον πρώτο χρόνο δεν του έδωσα ούτε ζάχαρη ούτε αλάτι.

Τυχαία βρήκα κάτι πολύ περίεργο.
Όχι για να μη λένε μερικοί μερικοί ότι δεν παράγουμε τίποτα.

Αν σας πω τι πράγμα παράγει η Ελλάδα δεν θα το πιστέψετε.

Φυστικοβούτυρο Σερρών
http://empisteutiko.gr/to-fustikoboutir ... ton-kosmo/

Και μάλιστα εξάγεται.
Φθηνότερο από το ταχίνι ή σχεδόν ίδια τιμή.

Το είδα σε ένα μαγαζί που λέγεται e-bloko και έχει ελληνικά προϊόντα κατευθείαν από τους παραγωγούς.

Στην Ελλάδα παράγονται επίσης και άλλα εξεζητημένα πράγματα και μάλιστα εξάγονται.

Μάγκος Πάρου Παπάγιες Κρήτης Λίνσιες Κρήτης Σπαράγγια σε όλη τη Μακεδονία νοστιμότατα!!!!!! μανιτάρια Σιτάκι Γρεβενών.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 25 Οκτ 2016, 20:46

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 25 Οκτ 2016, 23:16

Εικόνα

Έχετε κοιτάξει ποτέ τα δάχτυλά σας και αναρωτηθήκατε ποιο είναι το νόημα του μικρού μισοφέγγαρου στην περιοχή των νυχιών σας;
Λοιπόν, έχουμε την απάντηση για εσάς! Είναι πραγματικά ένα πολύ σημαντικό μέρος της δομής των νυχιών σας που θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με ιδιαίτερη προσοχή.

Η λευκή περιοχή γύρω από τη ρίζα των νυχιών σας, που είναι γνωστή ως lunula (η λατινική ονομασία για το «φεγγαράκι»), είναι υπεύθυνη για την προστασία των αιμοφόρων αγγείων που βρίσκονται κάτω από την πέμπτη στρώση της επιδερμίδας σας.
Είναι πολύ σημαντικό να μην βλάψετε το lunula σας με οποιονδήποτε τρόπο, διαφορετικά ολόκληρο το νύχι σας μπορεί να παραμορφωθεί.
Επίσης, νέες ανακαλύψεις στην εναλλακτική ιατρική έχουν διαπιστώσει ότι το lunula σας μπορεί να είναι σε θέση να αποκαλύψει ορισμένες πτυχές της συνολικής υγείας σας.
Στην παραδοσιακή κινεζική ιατρική, το lunula μπορεί να αποκαλύψει αρκετά για την τρέχουσα κατάσταση της υγείας σας. Για παράδειγμα, αν υπάρχει μια κοκκινωπή κηλίδα στο lunula σας, είναι πιθανό ότι πάσχετε από κάποιου είδους καρδιαγγειακή νόσο.
Αν το lunula σας είναι σχεδόν ανύπαρκτο, πιστεύεται ότι είναι μια πιθανή ένδειξη αναιμίας και διαβήτη. Ωστόσο, ένας αργός μεταβολισμός, μαζί με μεγάλες ποσότητες τοξινών στο σώμα σας, θα μπορούσε επίσης να είναι η αιτία της συρρίκνωσης του lunula.

Ένα υγιές άτομο έχει μεταξύ 8 και 10 lunulas με – ως επί το πλείστον – λευκό χρώμα. Επιπλέον, εάν οι αντίχειρές σας είναι τα μόνα δάχτυλα με lunula, είναι πιθανό να έχετε χαμηλή φυσική ενέργεια και να αρρωσταίνετε πιο συχνά.

Πηγή:.tonwtiko.com

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά αλλά μου έκαναν εντύπωση καθώς πιο παλιά είχα τα συγκεκριμένα μισοφέγγαρα σε όλα τα νύχια και τώρα έχω μόνο στους αντίχειρες και λίγο στους δείχτες :( :freak: και όντως δεν έχω αρκετή φυσική ενέργεια :shock:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 26 Οκτ 2016, 21:27

Όταν η Εσώτερη ανθρώπινη τεχνολογία ,συντονισμένη δόνηση/ ενέργεια,εξαφανίζει καρκινικό όγκο σε τρία λεπτά...έτσι απλά !

Το παρόν βίντεο είναι απόσπασμα από ,Η Γλώσσα Θεϊκής Μήτρας,του Gregg στο Μιλάνο το 2007 http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 21#p230021


https://www.youtube.com/watch?v=VLPahLa ... ture=share
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 04 Νοέμ 2016, 19:58

Βάζω το λινκ για ένα από τα καλύτερα ντοκυμαντερ για την διατροφή που μπορείτε να δείτε κατά την άποψη μου.Πραγματεύεται τα σκοτεινά μυστικά της βιομηχανίας φαγητού της Αμερικής και πως η υγεία μας στη πραγματικότητα χειροτερεύει με τις σύγχρονες τροφές.
Απλά δείτε το!

http://greekdocumentaries3.blogspot.gr/ ... ed-up.html
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 04 Νοέμ 2016, 20:51

Είναι πιο εύκολο να βγάλει φτερά ο άνθρωπος και να πεταξει,παρα να απαλλαγεί από λανθασμένες πεποιθησεις...όσο αφορά τη διατροφή, και όχι μονο :loco:

Μελετώντας Ασκληπιο,Πυθαγορα,Ιπποκράτη,Πλούταρχο κ.α,η Υγεία είναι επιτακτική ..για το σώμα και το πνευμα.Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν πια τις πληροφορίες για τις διατροφες εκεινες,οι οποίες σε απαλλάσσουν από πάσα νόσο. ..και όμως! Ελάχιστοι κάνουν πράξη τις πληροφορίες αυτές. Εύχομαι, εσύ που με διαβάζεις να μην ασθενήσεις ΠΟΤΕ...όπως εγώ :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 05 Νοέμ 2016, 08:26

Επανέρχομαι δριμύτερη και μόλις έγραψα κάτι σεντόνια για τους "άρχοντες" τους οποίους προσπαθώ να κατανοήσω και δεν ξέρω αν τα καταφέρνω. Τους κατανοώ σαν αόρατες οντότητες που ερμηνεύονται σε τάσεις που γίνονται πεποιθήσεις και καμία σχέση δεν έχουν με κόμματα, ιδεολογίες, κοινωνικά κινήματα ή θρησκείες. Και το περίεργο είναι ότι κανένα κανάλι τηλεόρασης δεν παρότρυνε γι αυτές άμεσα.

Η διατροφή και οι διατροφικές συνήθειες είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο γεμάτο από τέτοιες τάσεις και πεποιθήσεις που ευνοούν τη βιομηχανία τροφίμων αλλά μπορεί τα κίνητρα να μην είναι μόνο οικονομικά και εδώ θα συμφωνήσω και με τη Βασούλα ότι δεν είναι όλα ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ αλλά καμιά φορά η βαλίτσα πάει πολύ μακρύτερα,

Και στην Ελλάδα βλέπουμε κάτι παιδιά με βυζιά στις παραλίες που μόλις βγαίνουν από τη θάλασσα τα μπουκώνουν. Ευτυχώς στο σχολείο που πήγαινε ο γιος μου κανένα παιδί δεν ήταν χοντρό. Από τα αγόρια μερικά και μετρημένα ήταν ......λίγο υπέρβαρα και οριακά υπέρβαρα χωρίς να μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε χοντρά Με 5-6 περιττά κιλά λίγο παραπάνω πισινό ή λίγα παχάκια στην κοιλιά. Τα κορίτσια μερικά έχουν κάποια κιλά στα σημεία τα γνωστά χωρίς να είναι καμία κοπέλα παχιά. Κανένα πραγματικά παχύσαρκο παιδί σε ένα σχολείο με 300 παιδιά. Και στο δρόμο όταν βλέπω παιδιά που πάνε σχολείο δεν έχω εντοπίσει κανένα παχύσαρκο παιδί. Που σημαίνει ότι η νεότερη γενιά πάει καλά ή τουλάχιστον βρίσκεται σε καλό δρόμο από θέμα διατροφής.

Όμως πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.
Και όταν πήγαινα σχολείο δεν είχα παχύσαρκους συμμαθητές και συμμαθήτριες. Ούτε και στο Πανεπιστήμιο. Στην Ελλάδα το πρόβλημα εντοπίζεται από μια ηλικία και μετά. Τότε η κατάσταση στραβώνει
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 12 Νοέμ 2016, 14:19

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Dihnekhs » Σάβ 12 Νοέμ 2016, 14:26

Για καλό και για κακό μην φάτε γαλοπούλα τα Χριστούγεννα!
Προτιμήστε την μανιάτικη χριστουγεννιάτικη συνταγή : Χοιρινό με σέλινο (εγώ βάζω και άλλο τόσο πράσο) φρικασέ...
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 12 Νοέμ 2016, 14:34

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ)ανακοίνωσε σήμερα πως νέα κρούσματα της γρίπης των πτηνών εντοπίστηκαν στην Ευρώπη, ενώ υπάρχει η πιθανότητα να προσβληθούν και άλλοι πληθυσμοί πουλιών, καθώς και μικρός αριθμός ανθρώπων.

Πριν από λίγες ημέρες, το στέλεχος Η5Ν8 του ιού εντοπίστηκε σε ένα εκτροφείο πουλερικών στην Ολλανδία και στις αρχές Νοεμβρίου στη Γερμανία, ενώ σήμερα επιβεβαιώθηκε νέο κρούσμα και στη Βρετανία.

Ερωτηθείς εάν περισσότεροι πληθυσμοί πουλιών εκτιμάται ότι είναι πιθανόν να προσβληθούν από τον ιό, η ειδικός του ΠΟΥ Ελίζαμπεθ Μάμφορντ δήλωσε: «Απολύτως, θα έλεγα».

«Νομίζω ότι πιθανότατα θα υπάρξουν και ορισμένα κρούσματα σε ανθρώπους», δήλωσε η ίδια σε δημοσιογράφους. «Δεν βλέπω γιατί όχι. Εάν κυκλοφορήσει ευρέως, δεν βλέπω τον λόγο γιατί δεν θα μπορούσαμε να δούμε και κρούσματα σε ανθρώπους».

Μέχρι στιγμής δεν έχουν υπάρξει κρούσματα σε ανθρώπους και ειδικοί λένε ότι ο κίνδυνος είναι ελάχιστος. «Ο κίνδυνος για τον άνθρωπο είναι πάντα μια πιθανότητα εξαιτίας της μαζικής εξάπλωσης αυτών των ιών από μολυσμένα κοπάδια πουλερικών, όμως κατά τη γνώμη μου, οι πιθανότητες αυτές είναι ελάχιστες», δήλωσε η Λίντα Κλαβίνσκις, ειδικός στην ανοσοβιολογία στο King College του Λονδίνου.

Η Μάμφορντ δήλωσε ότι υπάρχει η πιθανότητα να εντοπιστούν «ορισμένα κρούσματα», ωστόσο έχει διαπιστωθεί ότι άλλα στελέχη του H5 δεν μεταδίδονται από άνθρωπο σε άνθρωπο. «Πιστεύουμε ότι κάθε φορά που άνθρωποι έρθουν σε επαφή με μολυσμένα από τον ιό πουλερικά, υπάρχει η πιθανότητα μετάδοσής του στον ανθρώπινο οργανισμό», πρόσθεσε η ίδια.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, έχει διαπιστωθεί ότι το στέλεχος της γρίπης H5N8 είναι ευαίσθητο στο φάρμακο οσελταμιβίρη, γνωστό και ως Tamiflu.

RoyPanos μου τρέχουν τα σάλια :thumb:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 12 Νοέμ 2016, 16:04

Εμείς ως vegeterian θα ψήσουμε στο φούρνο μάγκος με κάστανα και σουτζουκάκια από κόκκινη φακή
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Διάφορα περί υγείας

Δημοσίευση από Jackal » Σάβ 12 Νοέμ 2016, 16:11

doctormarkon έγραψε:Εμείς ως vegeterian θα ψήσουμε στο φούρνο μάγκος με κάστανα και σουτζουκάκια από κόκκινη φακή
Τι είναι μάγκος;

σουτζουκάκια απο κόκκινη φακηηη :lol: :lol:
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”