Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 20 Ιουν 2014, 19:36

Μέσα σε λίγες ώρες ξεπεράσαμε τις 2000 θεάσεις στο βίντεο για τα αντιηλιακά.
Κι αυτό είναι πολύ καλό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 20 Ιουν 2014, 20:27

Πολύ καλό.
Πολλοί είναι εκείνοι που είναι υποψιασμένοι πάνω στο θέμα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
BlueAngel
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1441
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος 2012, 00:22
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 18 φορές
Έλαβε Likes: 9 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από BlueAngel » Παρ 20 Ιουν 2014, 20:38

Βίκυ, με έχει προβληματίσει πολύ αυτό το θέμα.
Δεν μπορώ να φτιάξω μόνη μου αντηλιακό.Οπότε;......
Παρακάτω είναι ένα κέιμενο της Πέγκυς που κολλάει γάντι με το δικό σου βίντεο.


http://alchemyofnature.blogspot.gr/2013 ... st_12.html

Στην αγκαλιά του ήλιου με... σεβασμό και εξυπνάδα!



Τα 'χετε ακούσει τα νέα. Σίγουρα...

Επικίνδυνα τα αντηλιακά.

Έχετε ακούσει για αντηλιακά που μπορούμε να φτιάξουμε στο σπίτι. Σίγουρα...

Απλή υπόθεση, λέει.

Ναι και όχι, κατέληξα να λέω εγώ.

Μισό λεπτό να ανασκουμπωθώ, να "σπάσω" μερικά δαχτυλάκια και να πιω μια γερή γουλιά καφέ, γιατί ακολουθεί σοβαρή ανάρτηση.

Το λοιπόν, είχα γράψει τις προάλλες σε κάποιο σχόλιο μια συνταγή που κυκλοφορεί στο ίντερνετ για diy αντηλιακό. Ωραία υλικά, εύκολα και περιποιητικά του δέρματος. Όλα έμοιαζαν καλά, μόνο που δεν ήταν. Πριν από λίγες μέρες μια φίλη μου μου ζήτησε -παρεμπιμπόντως και μεταξύ άλλων- μια αντηλιακή χωρίς χημικά (ε, καλά τώρα... το χωρίς χημικά το έχουμε σίγουρο). Καταρχάς πολύ χαίρομαι που η αγαπημένη μου φίλη μ' εμπιστεύεται τόσο που να αναθέτει την προστασία του δέρματός της σε μένα. Το ξέρω πως το ξέρει ότι είμαι καταπληκτική (sic), αλλά μάλλον μ' εμπιστεύτηκε επειδή ήξερε πως δε θα έκανα τίποτα αν δεν το έψαχνα μέχρι αηδίας! Έτσι κι αλλιώς ήθελα να φτιάξω μία για μας (παιδιά, σκυλιά και σύζυγο), οπότε ήταν ευκαιρία...

Ε ρε χαστούκα που έφαγα!!! Ολκής, αγαπητοί μου! Αλλά μη μου στεναχωριέστε, έβγαλα άκρη. Ξενύχτησα, αγχώθηκα, παραλίγο να τα παρατήσω, αλλά άκρη έβγαλα! Και σας παραδίδω το πόρισμα με όλες τις παρελκόμενες πληροφορίες. Ιδού τα facts, λοιπόν, όσο πιο επιγραμματικά γίνεται.

Τα περισσότερα έλαια (ειδικά το λάδι καρύδας) προσφέρουν αντηλιακή προστασία, γύρω στο SFP 15, αλλά μόνο έναντι των ακτίνων UV-Β, οι οποίες οδηγούν στο μαύρισμα ή το κάψιμο, ανάλογα με τον χρόνο παραμονής μας στον ήλιο. Όμως οι ακτίνες UV-B δεν προκαλούν μελανώματα (καρκίνο του δέρματος). Τα έλαια αυτά ΔΕΝ προστατεύουν έναντι των ακτίνων UV-A, που είναι οι πραγματικά επικίνδυνες, και το "αστείο" της υπόθεσης είναι πως κανένα αντηλιακό του εμπορίου δεν το κάνει αυτό, εάν δεν περιέχει τουλάχιστον ένα από τα παρακάτω δύο υλικά: οξείδιο του ψευδαργύρου ή οξείδιο του τιτανίου. Είναι τα μόνα που προστατεύουν από τις ακτίνες UV-B και UV-A. Τα δήθεν χημικά αντηλιακά συστατικά που υποτίθεται προστατεύουν από αυτές τις ακτίνες, στην ουσία αντιδρούν χημικά με την έκθεση στις ηλιακές ακτίνες ΠΡΟΚΑΛΩΝΤΑΣ τελικά την μετάλλαξη των κυττάρων μας, οδηγώντας δηλαδή στον καρκίνο. Δυστυχώς η χρησιμοποίηση αυτών των δύο συστατικών επιβλήθηκε σε Ευρώπη, Ασία και Αυστραλία, τα τελευταία μόλις χρόνια, πράγμα που εξηγεί 100% την κατακόρυφη αύξηση των καρκίνων του δέρματος τις προηγούμενες δεκαετίες, όταν η βιομηχανία της ομορφιάς μας επέβαλλε την ηλιοθεραπεία, δίνοντάς μας την ψευδαίσθηση πως ήμασταν προστατευμένοι. Καθόμασταν λοιπόν με τις ώωωωωωωρες.... και οι ακτίνες UV-A έκαναν τη δουλειά τους ανενόχλητες. Η εξωττερική στοιβάδα του δέρματος δεν καιγόταν -χαρά εμείς-, αλλά από μέσα καίγονταν και τσουρουφλίζονταν τα κύτταρά μας, που στην προσπάθειά τους να σωθούν μεταλλάσσονταν, σκοτώνοντας κόσμο και κοσμάκη...

Έχει και συνέχεια όμως το πράγμα... Τα δύο αυτά συστατικά είναι μεν τα μόνα "φυσικά" υλικά, όμως το οξείδιο του τιτανίου αποσυντίθεται όσο εκτίθεται στο έντονο ηλιακό φως (!!!), οπότε αυτόματα το βγάζουμε από την λίστα μας! Αν ήταν να καθόμαστε μόνο 10 λεπτά στον ήλιο, μάλλον δε θα χρειαζόμασταν αντηλιακό, ε;

Αυτό που μας έμεινε, το οξείδιο του ψευδαργύρου κυκλοφορεί σε δύο μορφές. Το nano-zinc και το uncoated non-nano zinc oxide. Ποια η διαφορά τους και ποιο θέλουμε εμείς; Απλούστατο και πανεύκολο να το θυμόμαστε. Το nano-zinc προτείνεται εν μέσω διθυράμβων ως η "αόρατη προστασία" από τις ακτίνες UV-Α. Αυτό επειδή λόγω ειδικής επεξεργασίας των σωματιδίων του, απορροφάται από τον οργανισμό. Δυστυχώς όταν απορροφάται μπαίνει στην ροή του αίματος και επικάθεται στα τοιχώματα, ακόμα και του εγκεφάλου!!! Δεν θέλουμε να συζητήσουμε τώρα τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει αυτό. Ό,τι και να σκεφτείτε, μέσα θα πέσετε. Από την άλλη, το non-nano είναι το φυσικό υλικό, σε μορφή σκόνης ως επί το πλείστον, το οποίο επικάθεται μόνο πάνω στο δέρμα σας, λειτουργώντας σαν φίλτρο ενάντια στις ακτίνες UV-Α. Το 'αρνητικό" του, και αυτό που τελικά οδήγησε στην προσπάθεια να το κάνουν "αόρατο" είναι ότι δημιουργεί και οπτικά αυτό το φίλτρο, αφήνοντάς σας με μια ιδέα λευκής επικάλυψης που μοιάζει λίγο με λάμψη... Έχετε δει το twilight, εκεί που οι βρυκόλακες λάμπουν στο φως του ήλιου ένα πράγμα; Καμία σχέση!!! Δεν είναι τόσο έντονο, αλλά όσο περισσότερο βάλετε το προϊόν σας (και το θέλετε το περισσότερο), τόσο περισσότερο θα φαίνεται. Αν έχετε ήδη λευκό δέρμα, δεν σας κόπτει και πολύ. Αν όμως είστε μελανούρι; Σαν εμένα ένα πράγμα;

Ε, κι εγώ τι κάνω εδώ, βρε; Για σας δουλεύω!!! Έφτιαξα την αντηλιακή για την οικογένεια (και τη φίλη μου), με στόχο να βάλω την μέγιστη ποσότητα οξειδίου του ψευδαργύρου, που είναι το 20% της κρέμας σας, για να δω το αποτέλεσμα πάνω μου! (τελικά έβαλα μόνο το 10%, δεν μου έφτασε, αλλά στο επόμενο batch θα το κάνω!) Υπόψιν πως με το 20% σε οξείδιο του ψευδαργύρου, έχετε προστασία πάνω-κάτω 20 SFP. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι μπλοκάρει περίπου το 95% των ακτίνων UVΑ και Β. Οι διαφορές στις τιμές είναι σχετικά μηδαμινές, όταν πχ το SFP-15 μπλοκάρει το 93% των ακτίνων, ενώ το SFP-30 μπλοκάρει το 96,7% των ακτίνων.

Φυσικά -εννοείται- πως ει δυνατόν και το 100% θα το θέλαμε, αλλά δεν μπορούμε να το έχουμε είναι η αλήθεια, εκτός αν βγούμε όξω σαν τους κλόουν!Υπάρχει φυσικά μια εξαιρετικά απλούστερη λύση. Να προστατεύουμε τον εαυτό μας συνολικά. Πώς;

Καταρχάς, μέσω της διατροφής. Όσο περισσότερα αντιοξειδωτικά τρώμε, τόσο εμποδίζεται η μετάλλαξη των κυττάρων, επομένως έχουμε μια εσωτερική αντηλιακή προστασία. Τρώτε φρούτα, και πίνετε μπόλικο πράσινο τσάι. Ειδικά αυτό το τελευταίο θα το βάλουμε και στην κρέμα μας! Αμέ!!! Όσο περισσότερο φρούτα και λαχανικά τρώτε (και καλά έλαια), τόσο σκοτώνετε τα "κακά" μεταλλαγμένα κύτταρα ή απλώς εμποδίζετε την μετάλλαξη των υγιών κυττάρων.

Δεύτερον και άκρως σημαντικόν. Δεν κάνουμε ηλιοθεραπεία (ξέρω, σας το χαλάω, αλλά επιτέλους η μόδα του "δείτε πόσο όμορφα καίγομαι" πρέπει κάποτε να περάσει), και κυρίως δεν μένουμε στον ήλιο τις επικίνδυνες ώρες! Η πραγματική ηλιο-θεραπεία γίνεται όταν "ρουφάμε" ήλιο τις σωστές ώρες, κάνοντας ήπια δραστηριότητα, όπως περπάτημα, ενασχόληση με τον κήπο ή... καφέ στο μπαλκόνι! Κι αυτά όχι στις ώρες "αιχμής των ακτίνων UV". 10:00 το πρωί με 4:00 το απόγευμα, ειδικά στην Ελλάδα μας, ο ήλιος δεν "παίζει". Οι ακτίνες UV-Α είναι στο φουλ! Αυτό δεν είναι ηλιο-ΘΕΡΑΠΕΙΑ... ηλιο-αυτοκτονία είναι! Μπορεί να γλυτώσετε το κάψιμο (από τις ακτίνες UV-B), μπορεί να πιείτε όλη την Κίνα σε πράσινο τσάι, αλλά οι ακτίνες θα σας διαπεράσουν, θέλετε δε θέλετε κάποια στιγμή. Αν είμαστε έξω εκείνες τις ώρες, φροντίζουμε να βρισκόμαστε ως επί το πλείστον σε σκιά και με σωστό ρουχισμό. Καπέλο απαραιτήτως, και ένα ριχτό ρούχο πάνω από το μαγιό (αν είμαστε στην παραλία), μπορεί να μας σώσει τη ζωή, και δεν είναι καθόλου αστείο αυτό!

Τι ρούχο θα φορέσουμε; Ως επί το πλείστον τα μαύρα ρούχα εμποδίζουν την απορρόφηση των ακτίνων UV σε ποσοστό 98,6% (μέτρηση που αφορά μάλλινο μαύρο ρούχο, που έχει την μέγιστη αντηλιακή προστασία), σε σχέση με αντίστοιχα λευκά ρούχα, που την εμποδίζουν σε ποσοστό 47,7%. Μεγάλη διαφορά. ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ! Καλά, μη βάλετε και μάλλινο ρούχο, είπαμε. Αλλά οι Βεδουΐνοι κάτι ξέρουν τελικά! Τα καλά νέα είναι πως φτιάχνονται και πωλούνται πλέον ρούχα με αντηλιακό δείκτη (UPF)! Είναι ρούχα όλων των χρωμάτων (και λευκά), με ειδικές βαφές ανάκλασης κλπ κλπ. Τα περισσότερα θα τα βρείτε σε είδη σπορ, πχ μπλουζάκια για τζόγκινγκ και τα σχετικά! Αν δεν βρίσκετε ή δεν θέλετε να ψάχνετε για κάτι τόσο εξειδικευμένο, ιδού μια γενική λίστα αναφοράς για να έχετε μια βασική εικόνα: http://en.wikipedia.org/wiki/Sun_protective_clothing.

Τι άλλο μπορεί να σας βοηθήσει; Μη γελάσετε, αλλά οι ακτίνες UV-B ΔΕΝ μπορούν να διαπεράσουν το γυαλί. Αντίθετα τις διαπερνούν οι ακτίνες UV-A. Αυτό έχει ένα καλό κι ένα κακό. Οι ακτίνες UV-B είναι αυτές που βοηθούν ως επί το πλείστον στην δημιουργία της βιταμίνης D, η οποία ... μαντέψτε... εμποδίζει την μετάλλαξη των κυττάρων επίσης, άρα την χρειαζόμαστε για την αντικαρκινική μας προστασία. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα; Όχι, καθόλου. Απλώς φροντίζουμε μέχρι τις 10:00 με 11:00 το πρωί ΤΟ ΠΟΛΥ, και μετά το απόγευμα αργά πάλι (που δεν θεωρείται και πολή καλή ώρα για τη δουλειά που το θέλουμε) να παραμένουμε στον ήλιο τουλάχιστον για ένα 20λεπτο, με όσο πιο ελαφρύ ρουχισμό γίνεται (και λευκά ρούχα, πχ), και όχι μέσα από γυαλί, ώστε να απορροφήσουμε όσο γίνεται περισσότερες ακτίνες UV-B στα καλύτερά τους! Μετά φοράμε σκούρα ρούχα, μένουμε σε σκιά και φοράμε μπόλικη αντηλιακή με οξείδιο του ψευδαργύρου, την οποία ανανεώνουμε το λιγότερο ανά δύο ώρες.



Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα τελείως! Συνεχίζουμε με τα υλικά που θα χρησιμοποιήσουμε στην αντηλιακή μας, και τους λόγους που επιλέχθηκαν.

Μελισσοκέρι: το μελισσοκέρι δρα από μόνο του ως ήπιο αντηλιακό φίλτρο, αλλά ο λόγος που το επιλέξαμε είναι επειδή δημιουργεί και ένα ελαφρύ αδιάβροχο στρώμα στο δέρμα μας. Αυτό δε σημαίνει πως με μία επάλειψη από το αντηλιακό μας τελειώσαμε. Αν μπούμε στο νερό, θα έχουμε την προστασία του αντηλιακού μας για μία ώρα το πολύ (ανάλογα και με τη δραστηριότητα μέσα στο νερό). Βγαίνοντας καλό είναι να ξαναβάλουμε. Φυσικά όσο περισσότερο μελισσοκέρι βάλουμε τόσο καλύτερα, αλλά στο τέλος θα έχουμε στόκο, όχι αντηλιακή. Εγώ έβαλα γύρω στο 15% της κρέμας μου. Ό,τι πρέπει για μια "δεμένη" κρέμα μέτριας αδιάβροχης δραστικότητας.

Σύμφυτο, εγχυμένο σε ηλιέλαιο ή ελαιόλαδο. Εγώ το έκανα σε ηλιέλαιο, για να μην γίνει πολύ βαριά, αλλά δε νομίζω πως θα είχε και μεγάλη διαφορά τελικά. Το σύμφυτο, λοιπόν, έχει άπειρες υπέροχες ιδιότητες και ως προς την αντηλιακή προστασία, και όχι μόνο. Η αλλαντοΐνη που περιέχει είναι ένα νουκλεοτίδιο που βρίσκεται ήδη μέσα στο σώμα μας και απορροφά τις επικίνδυνες ακτίνες οι οποίες προκαλούν καρκινώματα. Είναι ένα υλικό που καταπραΰνει, θεραπεύει πιθανόν κατεστραμμένο ιστό και φλεγμονές του δέρματος. Ό,τι καλύτερο για μία αντηλιακή κρέμα, πραγματικά. Εννοείται πως θα φτιάξετε το δικό σας έγχυμα, γιατί αυτά του εμπορίου αμφιβάλλω ότι έχουν αρκετή αλλαντοΐνη μέσα! Θα το φτιάξετε όπως έχουμε πει.

Καρυδέλαιο και βούτυρο καριτέ. Από μόνα τους έχουν ήπια αντηλιακή δράση, ειδικά απέναντι στις ακτίνες UV-B που προκαλούν καψίματα, όπως είπαμε παραπάνω, αλλά τα βάζουμε κυρίως για τις ενυδατικές τους ιδιότητες, αλλά κι επειδή επίσης λειτουργούν ως ήπια αδιαβροχοποιητικά, και σταθεροποιητικά της υφής της κρέμας. Ειδικά το καρυδέλαιο βέβαια είναι και αντιφλεγμονώδες και θεραπευτικό βλαβών του δέρματος (ντριν-ντριν: αντιγήηηηηρανση!), οπότε δεν υπήρχε καν επιλογή. Είναι βασικό συστατικό για κάθε αντηλιακή που σέβεται τον εαυτό της. Ξεχάστε το σπασμένο, σταφιδιασμένο και ξηρό δέρμα μετά το μπάνιο. Θεές (και Θεοί) θα πηγαίνετε στην παραλία, Θεές (και Θεοί) θα φεύγετε! Κι έτσι ακριβώς θα παραμείνετε όλο το χρόνο που θα ακολουθήσει!

Και μαντέψτε τι τσαχπινιά θα κάνουμε με το καρυδέλαιό μας. Θα εγχύσουμε πράσινο τσάι! Γιες, γιες! Γιατί πράσινο τσάι; Χα! Καθίστε καλά και διαβάστε με ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ (θα πέσει τεστ, σας προειδοποιώ). Το πράσινο τσάι, κυρίες και κύριοι, είναι ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ! Τι σημαίνει αυτό: δεν δρα μόνο προστατευτικά ως προς την δημιουργία καρκινικών κυττάρων, αλλά ωθεί τα καρκινικά κύτταρα σε ένα είδος αυτοκτονίας, όπως το έθεσε εύστοχα μια blogger του εξωτερικού. Ούτε θυμάμαι πού είναι αυτή η καλή κυρία, αλλά δείτε εδώ (για όσους ξέρουν Αγγλικά): http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263051/ Εκεί που γράφει για το πράσινο και το μαύρο τσάι. Για όσους δεν διαβάζουν όμως, ας κάνω μια μετάφραση:

"Οι πολύπλοκες πολυφαινολικές συνθέσεις στο τσάι παρέχουν την ίδια προστασία στο δέρμα, όσο και στα εσωτερικά όργανα. Έχουν αποδειχθεί ότι ρυθμίζουν την βιοχημεία που ευθύνεται για τον κυτταρικό πολλαπλασιασμό, τις φλεγμονές και τις αιτίες που προκαλούν καρκινώματα. Το πράσινο τσάι έχει αντιφλεγμονώδη και αντιοξειδωτική δράση, τόσο στο δέρμα των ανθρώπων, όσο και στων ζώων. Μελέτες σε ζώα (σημ. μεταφρ: θα 'λεγα τώρα για τις μελέτες σε ζώα, αλλά το προσπερνάω αυτή τη στιγμή) αποδεικνύουν πως οι πολυφαινόλες του τσαγιού, όταν λαμβάνονται εσωτερικά ή τοπικά, βελτιώνουν τις επικίνδυνες αντιδράσεις του δέρματος μετά από έκθεση στις ακτίνες UV, όπως βλάβες του δέρματος, κοκκινίλες και η υπεροξείδωση λιπιδίων. Εφόσον φαίνεται πως οι φλεγμονές και το οξειδωτικό στρες παίζουν σημαντικό ρόλο στην διαδικασία γήρανσης, το πράσινο τσάι πιθανόν να έχει και αντιγηραντικές ιδιότητες, μέσω της μείωσης της φλεγμονής και της απομάκρυνσης των ελεύθερων ριζών. Ερευνητές ανακάλυψαν πως το βασικό ενεργό συστατικό του πράσινου τσαγιού, το epigallocatechin-3-gallate (EGCG), δρα πολύ καλά ως αντιφλεγμονώδες, αντιοξειδωτικό και ΑΝΤΗΛΙΑΚΟ. Όταν εφαρμόζεται πράσινο τσάι τοπικά στο ανθρώπινο δέρμα, παρέχει φωτοπροστασία, και μειώνει τον αριθμό των κυττάρων που καίγονται από τον ήλιο, προστατεύοντας τα επιδερμικά κύτταρα Langerhans από την ακτινοβολία UV, ενώ ελάττωσε την καταστροφή του DNA που προκαλείται από την έκθεση στις ακτίνες UV. Το πράσινο τσάι έχει δείξει επίσης ότι ελαττώνει την δημιουργία μελανωμάτων στα ποντίκια, όταν έγινε λήψη τόσο εσωτερικά όσο και τοπικά. Τα περισσότερα καλλυντικά και φαρμακευτικά προΐόντα που περιέχουν εκχύλισμα τσαγιού ή φαινόλες, δεν έχουν δοκιμαστεί σε ελεγχόμενες κλινικές μελέτες, αλλά αυτές οι ουσίες φαίνεται πως έχουν αντιοξειδωτική, αντιφλεγμονώδη και ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ δράση!!!"

Είπατε τίποτις;;;; Μην πείτε. Απλώς πιείτε το τσαγάκι σας, ειδικά τώρα που θα γίνει σύσφιξη σχέσεων με τον ήλιο πάλι, και μια και θα το πίνετε, ας το βάζετε και πάνω σας! Καλό θα σας κάνει, κακό δε θα σας κάνει.

Και πάμε σε ένα υλικό έκπληξη... Ταχίνι! Ω, ναι... το υπέροχο για την υγεία μας ταχίνι σε νέες περιπέτειες. Το σησαμέλαιο -γιατί περί αυτού μιλάμε φυσικά- παρέχει 30% προστασία από τις ακτίνες UV, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα έλαια, τα οποία αντιστέκονται μόλις στο 20%. Ναι, το θέλουμε. Το θέλουμε. Βρωμεί λίγο; Ιδέα σας είναι. Μέσα στην κρέμα η μωρωδιά είναι ελάχιστη, ακόμα πιο ελάχιστη είναι στο δέρμα σας και μέσα σε ελάχιστα λεπτά (ένα-δύο το πολύ) η όποια μυρωδιά έχει εξαφανιστεί τελείως!) Αν δεν με πιστεύετε, βάλτε αυτή τη στιγμή λίγο ταχίνι στο δέρμα σας και δείτε πώς απορροφάται και πώς χάνεται η μυρωδιά του.

Και πάμε στα... πρόσθετα, που μόνο πρόσθετα δεν είναι. Είναι άκρως σημαντικά και απαραίτητα.

Καταρχάς, για τους ίδιους ακριβώς λόγους θα βάλουμε και λίγο αιθέριο έλαιο κουρκουμά. Θα σας έλεγα να βάλετε απευθείας το μπαχαρικό στην κρέμα, αλλά είναι 100% βέβαιο πως θα βγείτε μουσταρδί! Δεν το θέλουμε αυτό. Γι' αυτό βάζουμε μέχρι 10 σταγόνες στα 200ml κρέμας (δεν χρειάζεται καν παραπάνω, είναι πανίσχυρο αιθέριο) και έχουμε έξτρα αντιοξειδωτική, αντιφλεγμονώδη και ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ προστασία...

Συνεχίζουμε με ένα συστατικό που μάλλον θα αναρωτιέστε γιατί δεν το έβαλα ακόμα. Λεβάντα, of course. Σε αιθέριο για πιο συμπυκνωμένη δράση. Η απίστευτη λεβάντα που καταπραΰνει αλλά και προλαμβάνει καψίματα και βλάβες του δέρματος. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι το αιθέριο λεβάντας έχει αποδειχθεί ότι ενισχύει την δράση όλων των άλλων αιθέριων και όχι μόνο. Το θέλουμε λοιπόν ως ενισχυτικό συστατικό! Και μοσχοβολάει κιόλας!

Προαιρετικά μπορείτε να προσθέσετε και λίγο αιθέριο τεϊόδεντρου, για να ενισχύσετε τη δράση
του πράσινου τσαγιού σας. Αν δεν σας αρέσει η μυρωδιά του μην το βάλετε. Εγώ το έβαλα στην συνταγή μου και μια χαρά είναι.

Και φυσικά δεν θα μπορούσε να λείψει η βιταμίνη Ε, που έχει και αντιγηραντική δράση, και προστατεύει από την καταστροφή του δέρματος λόγω ήλιου.

Όσο για το ziiiiiinc, έβαλα μόλις 10% (που είναι μια χαρά, αλλά δεν είναι φουλ προστασία, που μας την παρέχει στο 20% σε σχέση με τα υπόλοιπα υλικά μας). Αλλά αυτό μόνο γιατί δεν είχα άλλο! Λένε πως ο ψευδάργυρος δημιουργεί ένα ασπριδερό εφέ! Εγώ στο 10% καμία ασπρίλα δεν είδα. Την επόμενη φορά, θα πάω για την πλήρη προσταστία, και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Τελειώσαμε, αυτά ήταν. Ακολουθεί η ακριβής συνταγή. Ξέχασα κάτι είπατε; Όχι, δεν ξέχασα τίποτα.

Γιατί δεν έβαλα αλόη είπατε; ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ, καλοί μου άνθρωποι; Κι εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.

Καταρχάς η αλόη δρα σε μεγάλες αναλογίες. Λιγότερο από 20% σε κρέμες έχει αποδειχθεί πως παρέχει ελάχιστα... Είναι σαν να λέμε... χάνεται η δραστικότητά της. Αν βάλουμε 20% αλόη, θα πρέπει να βγάλουμε κάτι άλλο που είναι πολύ σημαντικότερο από την αλόη, η οποία δεν παρέχει καμία αντηλιακή προστασία από τις επικίνδυνες ακτίνες, παρά μόνο καταπραΰνει το δέρμα μας από την έκθεση στον έντονο ήλιο. Το ίδιο κάνει και η καλέντουλα. Επίσης, η αλόη θα μειώσει σημαντικά τη διάρκεια ζωής της κρέμας σας και θα είναι επιρρεπής σε βακτήρια (δε θέλουμε μια χαλασμένη αντηλιακή, θέλουμε; Ούτε να καθόμαστε να φτιάχνουμε κάθε τρεις και λίγο). Αυτή η κρέμα θα σας κρατήσει ένα χρόνο σίγουρα!

Αν θέλετε να κάνετε ένα έξτρα δώρο στον εαυτό σας, φτιάξτε μία λοσιόν aftersun με αλόη και καλέντουλα. Θα δώσουμε συνταγή και γι' αυτό... από βδομάδα. Προς το παρόν είστε υπέρ-καλυμμένοι με αυτή την αντηλιακή, που μπορείτε να τη βάζετε και στο πρόσωπο αν θέλετε. Με τέτοια συστατικά είναι από μόνη της υπέροχη ως κρέμα θρέψης, προστασίας και ενυδάτωσης. Για την ακρίβεια, αν αφαιρέσετε τον ψευδάργυρο, μπορείτε να τη φοράτε και τον χειμώνα.

ΣΥΝΤΑΓΗ για 200ml ΑΝΤΗΛΙΑΚΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΜΑΤΟΚΡΕΜΑΣ

30γρ μελισσοκέρι
20γρ ταχίνι/σησαμέλαιο
20γρ καριτέ
50γρ καρυδέλαιο, όπου εγχύουμε 2 φακελάκια καλό πράσινο τσάι (όχι το lipton, είναι αίσχος, πάρτε από Κινέζους αν βρείτε, ή από το lidl. Είναι τα καλύτερα που έχω βρει)
50γρ σύμφυτο εγχυμένο σε ηλιέλαιο ή ελαιόλαδο
18-20γρ οξείδιο του ψευδαργύρου non-nano (αυτό πουλάνε χύμα ως επί το πλείστον)
20 σταγόνες αιθέριο λεβάντας (αν θέλετε μπορείτε να βάλετε μέχρι και 30)
10 σταγόνες αιθέριο κουρκούμης
10 σταγόνες αιθέριο τεϊόδεντρου
10 σταγόνες βιταμίνη Ε

ΕΝΤΙΤ: αν βάλετε περισσότερο οξείδιο θα χρειαστεί να προσθέσετε περισσότερη ποσότητα λαδιών, γιατί θα σφίξει πολύ. Όσο περισσότερο βάλετε, τόσο θα προσθέσετε "με το μάτι" έξτρα έλαια, μέχρι να σας γίνει όπως τη θέλετε.

Για το καρυδέλαιο και το τσάι μας δε χρειάζεται πολύ δουλειά. Το βάζουμε στο μπεν μαρί για μία ώρα περίπου, και το σουρώνουμε καλά δύο φορές.


Το καρυδέλαιο με το πράσινο τσάι και το καριτέ μας, πλάι-πλάι.

Προσθέτουμε στο ζεστό καρυδέλαιο το καριτέ μας και λυώνει κι αυτό μόνο του.


Εδώ ανακατεύονται. Το ένα λυώνει μέσα στο άλλο. Έρωτας σας λέω! Έρωτας!

Εντωμεταξύ ζεσταίνουμε στο μπεν μαρί μας το μελισσοκέρι, και προσθέτουμε τα υπόλοιπα έλαια. Όταν ζεσταθούν και ομογενοποιηθούν ρίχνουμε το οξείδιο με ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί δεν κάνει να το εισπνεύσουμε για τους λόγους που έχουμε ήδη εξηγήσει. Όταν μπαίνει στον οργανισμό μας (πχ μέσω... κρεμών με nano-zinc) πάει και επικάθεται όπου βρει. Στα τοιχώματα των αιμοφόρων αγγείων, στον εγκέφαλο, στους πνεύμονες... Τι σας λέει αυτό για την αγάπη που μας έχουν οι βιομηχανίες... Τον θάνατο τον ίδιο σε ωραίο μπουκαλάκι μας προσφέρουν!!! Τέλος πάντων κατεβάζουμε το μίγμα μας από τη φωτιά και ανακατεύουμε καλά.

Θα αφήνει "πέρλες" οξειδίου, γιατί θα είναι μεγάλη η αναλογία σε σχέση με τα λάδια, οπότε ρίχνουμε όλο το μίγμα στα λυωμένα βούτυρά μας και χτυπάμε με ένα μίξερ.



Το αφήνουμε να κρυώσει λίγο, το βάζουμε στο ψυγείο καμία ώρα, και το βγάζουμε και προσθέτουμε τα αιθέρια και την βιταμίνη. Ξαναχτυπάμε και πάλι ψυγείο όπου το αποθηκεύουμε, γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι έξω με τέτοιες ζέστες που έρχονται. Όταν θα το χρειαστούμε, ακόμα κι αν εχει γίνει στόκος θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αλλά με το που θα το βγάλουμε από το ψυγείο, και μέχρι να το χρησιμοποιήσουμε θα έχει γίνει σαν γαλάκτωμα... το πολύ σαν μαλακό βούτυρο.

Έτοιμη η αντηλιακή σας κρέμα... ή το αντηλιακό σας γαλάκτωμα, όπως θέλετε πείτε το. Δείτε:


Εδώ το βλέπετε...


Εδώ δεν το βλέπετε... Ίσως διακρίνετε αυτό το "λευκό" λαμπερό στρώμα που όλοι λένε. Μια χαρά είναι. Την έβαλα και στα παιδιά και καθόλου δεν το καταλαβαίνεις, παρά μόνο αν το "ψάξεις" με το μάτι. Άλλωστε είναι και της μοδός η έξτρα λάμψη, δεν είναι; ;)


Αυτά τα μαύρα στιγματάκια είναι από το πράσινο τσάι.
Παρά τα δύο σουρώματα πέρασαν κάτι λίγα, αλλά αυτό δε μας πειράζει καθόλου.

Καταληκτικά έχω να πω το εξής. Αν για κάποιο λόγο δεν αισθάνεστε άνετα με το να φτιάξετε το δικό σας αντηλιακό, τουλάχιστον αγοράστε με προσοχή κάποιο του εμπορίου. Ελέγξτε ότι περιέχει οξείδιο του ψευδαργύρου, και σίγουρα να είναι non-nano. Κατά τ' άλλα, όπως είπαμε ήδη, υπάρχει και η πιο ασφαλής αντιμετώπιση των ακτίνων... Η ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΟΥΣ!!!

ΕΝΤΙΤ: Επειδή έχει γίνει ένας ψιλοχαμός για κάποιο λόγο, και με ρωτάνε με μέιλ και τηλέφωνα, αναγνώστες και φίλες/οι αν όντως προστατεύει το οξείδιο του ψευδαργύρου, και πώς γίνεται να προστατεύει αφού δεν γίνεται σωστή "διασπορά" όταν το φτιάχνουμε μόνες μας (????) γιατί δεν έχουμε λέει μηχανήματα, θα απαντήσω εδώ κι ελπίζω να γίνει κατανοητό. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, δε με ενοχλούν καθόλου τα μέιλ και τα τηλέφωνα και οι ερωτήσεις, αλλά για να μην έχετε το άγχος και να μην πέσετε στην παγίδα των εταιριών που μεταφέρουν εσκεμμένα διάφορες "πληροφορίες" για να τρομάξουν τον κόσμο ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ.
ΤΟ ΟΞΕΙΔΙΟ ΤΟΥ ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΝΗ!!!! ΩΣ ΣΚΟΝΗ ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΣΗΜΕΙΟΥ, δεν πα να το βάλετε στα καλύτερα μηχανήματα! Αν διαλυθεί πέραν αυτού του σημείου ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Για την ακρίβεια, αυτό ακριβώς εξηγώ και στην ανάρτηση. Ότι οι κύριοι των εταιριών, προκειμένου (υποτίθεται πάντα) να γίνεται καλύτερη διασπορά της σκόνης και να μην είναι ορατή στο δέρμα, καθώς ΕΠΙΚΑΘΕΤΑΙ σε αυτό και δεν απορροφάται, την επεξεργάστηκαν δημιουργώντας την άκρως επικίνδυνη βερσιόν της, αυτή του nano-zinc. Οι καλύτερες πιστοποιημένες (και πανάκριβες) βιολογικές κρέμες και αντηλιακά του εμπορίου, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ, μας κάνουν να φαινόμαστε σαν κλοουν, ακριβώς επειδή η σκόνη ΕΠΙΚΑΘΕΤΑΙ στο δέρμα. Πάμε λοιπόν στο αυτονόητο. ΟΣΗ ΣΚΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΤΕ ΚΑΘΕ ΧΙΛΙΟΣΤΟ ΤΟΥ ΚΟΡΜΙΟΥ ΣΑΣ, κι αυτό δεν συμβαίνει ούτε με τις καλύτερες κρέμες, ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ! Ήδη είστε ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΕΣ, σας το θυμίζω κι ελπίζω να το έχετε κατανοήσει! Βάλτε όσο περισσότερη σκόνη ψευδαργύρου μπορείτε στο αντηλιακό σας. Όσο περισσότερη τόσο μεγαλύτερη επιφάνεια προστατεύετε. Με το 20% ψευδαργύρου, όμως, προστατεύετε υπέραρκετή επιφάνεια για να ΕΙΣΤΕ όντως προστατευμένες, εσείς και οι αγαπημένοι σας!
Θυμίζω επίσης πως χρειάζεται συχνή εφαρμογή, ό,τι αντηλιακό κι αν επιλέξετε να χρησιμοποιείτε, γιατί εντελώς αδιάβροχο αντηλιακό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Επομένως είναι αυτονόητο πως όσο μπαινοβγαίνετε στην θάλασσα χωρίς να ανανεώνετε το αντηλιακό σας, τόσο έχετε κίνδυνο να καείτε.
Ελπίζω να έλυσα τις απορίες σας. Αν έχετε κι άλλες, προτιμώ να τις γράψετε εδώ, για να προσθέσω τις απαντήσεις στην ανάρτηση. :) Πάμε πάλι:

ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ! ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!
...cause we all have wings but some of us don't know why...
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 20 Ιουν 2014, 21:20

ArELa έγραψε:
alkinoos έγραψε:Καλά έκανα και τα σταμάτησα και στράφηκα στο ελαιόλαδο ... :D
To κάνω απ'το '12 και το γουστάρω ιδιαίτερα, γιατί δε μυρίζει όπως νόμιζα.
Βέβαια εγώ δε βάζω πολύ. Έχω σταράτο δέρμα και το χρειάζομαι μόνο σαν "ενυδάτωση" μην ξεραθώ τελείως.
Την πρώτη μέρα κάθομαι μισή ώρα. Τη δεύτερη, την τρίτη και την τέταρτη, μία.
Μετά κάθομαι όσο θέλω. Ποτέ μου δεν κοκκίνισα και ποτέ μου δεν ξεφλούδισα στη ζωή μου. Το'βλεπα στους άλλους μόνο και μου'ρχόταν μια ψιλοαναγούλα. :sick:

Το δέρμα μου δεν έχει πρόβλημα,θέλει βέβαια τρόπο,με το που ροδίσω την επόμενη καθόλου ηλιοθεραπεία,τίποτα.Και μετά.....άντε γεια :lol: :D Σήμερα ήμουν σχεδόν 4 ώρες με ελαιόλαδο,1-3 και 5-7,άλλες 4 το πρωι,σύνολο οκτώ :D Σε μια εβδομάδα θα είμαι αγνώριστος ..chocolate :loco: :xara:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 20 Ιουν 2014, 22:50

Ένα άρθρο μαλακία στο ίδιο σαϊτ που λίγα ποστ πιό πάνω δείχνει το βίντεο δεν φαντάζεστε τι συμβαίνει με τα αντηλιακά.

Προτρέπει να πάρουμε του εμπορίου.

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... _7841.html

Αν και δεν συμφωνώ καθόλου με ότι γράφει είναι χρήσιμο γιατί αναφέρει τους φυσικούς δείκτες κάθε λαδιού.

Όσοι είμαστε τυχεροί και δεν μας πιάνει ο ήλιος να μας κάψει μπορούμε και με το τίποτα. :lol:

Αλλά ας δούμε το επίμαχο σημείο του άρθρου.

Από τη μια δίνει πληροφορίες αλλά από την άλλη τρομοκρατεί.
Θα παθουμε καρκίνο αν δεν βάζουμε αντηλιακά του εμπορίου :jerk:
Υπάρχουν μερικά έλαια που παρουσιάζουν αντιηλιακή προστασία.
Λάδι καρύδας
Σησαμέλαιο
Λάδι κάνναβης
Λάδι avocado
ΑραχιδέλαιοΌλα τα παραπάνω έλαια παρουσιάζουν δείκτη προστασίας (SPF) από 4 εώς 10.
Βούτυρο sheaΈχει δείκτη SPF 6-10.
Σιτέλαιο Εξαιρετικό αντιοξειδωτικό έλαιο, με δείκτη SPF περί το 20.
Καροτέλαιο Εχει υπολογιστεί οτί έχει SPF γύρω στο 30.
Λάδι σμέουρου (Raspberry seed oil) Έχει τον υψηλότερο δείκτη προστασίας από όλα τα έλαια, γύρω στο 30-50.
Δε σημαίνει ότι αν αλειφτείτε με τα παραπάνω λάδια και βγείτε στον ήλιο δε θα πάθετε τίποτα. Μάλλον το αντίθετο θα συμβεί. Η παραπάνω λίστα ενδιαφέρει αυτούς που επιθυμούν να παρασκευάσουν το δικό τους αντιηλιακό προϊόν.
Συμπέρασμα
Εναποθέτωντας τις ελπίδες σας στο αντιηλιακό που φτιάξατε με τα χεράκια σας καταφέρνετε να μεγιστοποιήσετε τον κίνδυνο για μελλοντική εμφάνιση καρκίνου.


Το διαβάσαμε από το: Πως φτιάχνω χειροποίητα αντιηλιακά… http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... z35D9Z7E4x
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 20 Ιουν 2014, 23:01

Αλλά γιατί οξείδιο του ψευδαργύρου και διοξείδιο του Τιτανίου?

Ναι υπάρχουν χύμα και ξέρω και ένα μαγαζί που το πουλάει.

Αλλά τελικά είναι απαραίτητα?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από delfini05 » Παρ 20 Ιουν 2014, 23:20

Το διοξείδιο του Τιτανίου ξέρω οτι ξανοίγει το χρώμα στα σαπούνια & το κάνει πιο ζωηρό.
Το καταναλώνουμε ακόμα & στα γαλακτοκομικά με χαμηλά λιπαρά.
Κοίτα όμως & τον κώδικα
Καθώς & τον κατάλογο
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 21 Ιουν 2014, 11:14

delfini05 έγραψε:Το διοξείδιο του Τιτανίου ξέρω οτι ξανοίγει το χρώμα στα σαπούνια & το κάνει πιο ζωηρό.
Το καταναλώνουμε ακόμα & στα γαλακτοκομικά με χαμηλά λιπαρά.
Κοίτα όμως & τον κώδικα
Καθώς & τον κατάλογο
:freak: δεν το είχα προσέξει πως μπορεί να υπάρχει και σε τροφές; από οδοντόπαστες τι παίζει;

εδώ και σχεδόν ένα χρόνο πλέον έκοψα τις φθοριούχες. τα δόντια μου πια δεν πονάνε τα ούλα δεν ματώνουν το στόμα μου όταν πλένω τα δόντια δεν έχει την αίσθηση πως το "καθάρισα" με χημικούς αφρούς, αλλά έχει μία άλλη αίσθηση "λες και δεν λερώθηκε ποτέ από τροφές"
πάντως θολώνει πολύ την κρίση του ανθρώπου το φθόριο.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 21 Ιουν 2014, 11:32

aftokaitoallo έγραψε:δεν το είχα προσέξει πως μπορεί να υπάρχει και σε τροφές; από οδοντόπαστες τι παίζει;
Όπως θα δεις αν πας εδώ http://www.sensities.com/product_details.php?id=1503 αναφέρονται ανοιχτά σ'αυτή την ουσία/συστατικό/χημικό παράγοντα. Το λένε ανοιχτά, ως μη απαγορευτικό και άκακο, ενώ οι επιπτώσεις του, έγιναν σαφείς απ'αυτά που είπε η γυναικούλα, η οποία μόνο γυναικούλα δεν είναι, δηλαδή... Πρόκειται για καθηγήτρια παν/μίου, παθολογοανατόμος και της παναγιάς τα μάτια. Η έρευνά της μεγάλη, απ'ό,τι είπε, έχει γράψει και βιβλίο πάνω στο θέμα. Στο τρίλεπτο δεν μπορούσε να πει πολλά, αλλά είπε αρκετά για να καταλάβουμε πράγματα... Πράγματα για τα οποία, εγώ προσωπικά δεν είχα ιδέα...
Είπε επιπροσθέτως, ότι υπάρχει πλέον σε ΟΛΑ τα καλλυντικά (σαμπουάν, μεικ απ, κρέμες σώματος, κρέμες προσώπου, σαπούνια κλπ), και σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τρόφιμα (τυποποιημένα), για να διατηρείται το χρώμα τους... Γι'αυτό πρέπει να κοιτάμε πάντα τις ετικέτες...


Αναγκαστικά βάζω νιβέα στο σώμα, γιατί ειδικά μετά το χημικό κοκτέιλ έχει ξεραθεί άσχημα το δέρμα μου, αλλά παρ'όλο που δεν προβλέπεται να εγκυμονήσω ξανά στη ζωή μου και να χαντακώσω τυχόν αρρεν έμβρυο, και πάλι θέλω ν'αποφεύγω προϊόντα που περιέχουν αυτό το συστατικό, καθότι το δέρμα μας απορροφά ό,τι του βάζουμε και ό,τι απορροφά πάει στο αίμα και από εκεί σ'όλα τα όργανα...

Όσο για τις οδοντόκρεμες, αυτές έχουν φθόριο, που είναι πολύ χειρότερο κι απ'το διοξείδιο του τιτανίου. Χτυπάει καίρια σημεία του σώματος, είναι καρκινογόνο, ασβεστοποιεί το κωνάριο ή επίφυση, και άστα να πάνε...
Θα παραγγείλω από μια φίλη στην καλαμάτα που γνώρισα, οδοντόκρεμα που φτιάχνει η ίδια με αγνά υλικά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 21 Ιουν 2014, 12:43

Χα χαχα :lol: :lol: :lol: :lol:

Με πρόλαβες!!!!!!!!!!

Αυτό το μαγαζί εννοούσα για πρώτη ύλη σε καλλυντικά.

Μία τρύπα είναι στην οδό Σκούφου κάθετη στην Απόλλωνος που είναι κάθετη στη Νίκης. Του έπιασα κουβέντα του ιδιοκτήτη είναι ψαγμένος ο τύπος. Όντως βάζουν παντού.

Όσο για το φθόριο υπάρχουν οδοντόκρεμες χωρίς.
Της Αγιουρβέδα Ιμαλάϊα είναι καλή αλλά υπάρχουν και άλλες πολύ φθηνές.

Αλλά υπάρχουν και οι αυτοσχέδιες οδοντόκρεμες και καρύδα και σόδα η πιο απλή αλλά και με ένα κοκτεϊλ βοτάνων σε σκόνη που το αφήνεις τη νύχτα να δράσει.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 21 Ιουν 2014, 15:19

α αγοράζω από το sensities συχνά, δηλαδή ο σύζυγος πάει με μια λίστα, αλλά κι αυτός πλέον πιστεύει ακράδαντα στην δύναμη των αιθέριων ελαίων τουλάχιστον.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 21 Ιουν 2014, 15:20

πάντως για οδοντόπαστα εγώ έπαιρνα μία καλή γερμανικιά χωρίς φθόριο με στέβια νομίζω για γλυκαντική ύλη από το βιοφώς αλλά τώρα λέω να αλλάξω γιατί κι αυτή της απιβιτα η έκο χωρίς φθόριο είναι τρομερά καλή.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 21 Ιουν 2014, 15:38

aftokaitoallo έγραψε:α αγοράζω από το sensities συχνά
ArELa έγραψε: Όπως θα δεις αν πας εδώ http://www.sensities.com/product_details.php?id=1503 αναφέρονται ανοιχτά σ'αυτή την ουσία/συστατικό/χημικό παράγοντα. Το λένε ανοιχτά, ως μη απαγορευτικό και άκακο
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
delfini05
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2082
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2011, 21:45
Irc ψευδώνυμο: delfini05
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από delfini05 » Σάβ 21 Ιουν 2014, 18:01

Επειδή δεν φαίνεται ο σύνδεσμος για τον κώδικα & το τι ακριβώς γράφει για το διοξείδιο του Τιτανίου το παραθέτω ξανά. Είναι το πρόσθετο Ε171 που αναγράφεται στις περιγραφές των συστατικών αρκετών ειδών. Ο λόγος χρήσης του είναι για το χρώμα του προϊόντος. Το κάνει πιο φωτεινό, ζωηρό.
http://www.codexalimentarius.net/gsfaon ... tml?id=184

& ο πλήρης κατάλογος
http://www.codexalimentarius.net/gsfaon ... ?lang=en#Z

& όλοι έχουν δίκιο όταν λένε "μα είναι άκακα!" όταν υπάρχει μέτρο βέβαια. Πού να το βρούμε το μέτρο όταν δεν ξέρεις από που σου σκάνε οι σφαλιάρες & πέφτουν μαζικά να πούμε την αλήθεια.

& βγαίνω λίγο εκτός θέματος μιας & παρατήρησα κάτι. Στη λίστα του διοξειδίου του Τιτανίου αναφέρει τα επεξεργασμένα τυριά. Στα πρόσθετα συντηρητικά αναφέρει στη σημείωση 251 οτι είναι για τα αμερικάνικα τυριά μόνο. Μόνο που το συγκεκριμένο συστατικό σχετίζεται & με το Αλτσχάϊμερ
Είναι μια χώρα που μέχρι το 1960 δεν είχε κάποιο σοβαρό θέμα αλλά τα τελευταία χρόνια καλπάζει
Τελικά έχουν φάει πολύ πείραμα εκεί & στη συνέχεια το πασάρουν & στους υπόλοιπους.
Το δένδρο είναι ίδιο, η πλευρά θέασης είναι διαφορετική...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 21 Ιουν 2014, 19:51

Για όσους δεν ξέρουν στατίνες είναι τα φάρμακα κατά της χοληστερίνης.
Πολλές αρρώστιες ακόμα και η υψηλή χοληστερόλη ο διαβήτης και η πίεση λύνονται ως δια μαγείας αν χάσεις βάρος.

Το πείραμα έγινε στην τύχη.
Η μητέρα μου είχε πάντα υψηλή χοληστερόλη και κάποια περιττά κιλά.
Υψηλή πίεση και καρδιαγγειακά προβλήματα. Κολπική μαρμαρυγή.

Μπήκε στο νοσοκομείο για 10 μέρες και σιχαινόταν τα φαγητά με αποτέλεσμα να μην τρώει τίποτα σχεδόν. Εξακολουθούσε να μην τρώει πολύ και όταν βγήκε. Της έδωσαν 8 κουτιά φάρμακα αλλά τώρα που έχει χάσει 10 κιλά έμεινε με 2 κουτιά. Πίεση χοληστερίνη όλα σε χαμηλά επίπεδα χωρίς στατίνες και χωρίς χάπι.

Το μαγαζί sensities το ξέρω εδώ και καιρό.
Δεν παραγγέλνω και πηγαίνω εκεί και παίρνω ότι θέλω.
Έχει πρώτες ύλες για να φτιάξεις καλλυντικά και απορρυπαντικά σπιτικά.
Γι αυτό έχει και διοξείδιο του Τιτανίου και γράφει ότι χρησιμοποιείται και στα τρόφιμα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 21 Ιουν 2014, 20:01

Το διοξείδιο του Τιτανίου κάνει αυτά που κάνει και χρησιμοποιείται και στα τρόφιμα.

Υπάρχει όμως μία διαφορά σε αυτό το διοξείδιο του Τιτανίου.
Δεν είναι σε νανο μορφή.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει και ένα άλλο θέμα.
Είναι αναγκαίο να μπλοκάρονται οι ακτίνες του ήλιου?

Ρυτίδες καρκίνος και δε συμμαζεύεται.
Έχω φάει πολύ ήλιο και χωρίς αντηλιακό.
Θα έπρεπε να φαίνομαι σαν γριά.
Όσοι με έχουν δει μπορούν να διαπιστώσουν αν έχω γεράσει πρόωρα και αν έχω σταφιδιάσει από τον ήλιο.

Είμαι της γενιάς που καθόταν στον ήλιο χωρίς αντηλιακό και που δεν πρόσεχε όπως λέει και κάποιο άρθρο στο Ίντερνετ.
Μήπως η υπερβολική σχολαστικότητα και το χουχούλιασμα κάτι κρύβει?

Προσπαθούν να δημιουργήσουν ένα φόβο για τα πάντα.
Μη το ένα μη το άλλο........

Κάτι λέγαμε για τη γυάλα και τον Δημητρώφ.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 21 Ιουν 2014, 21:12

doctormarkon έγραψε:
Έχω φάει πολύ ήλιο και χωρίς αντηλιακό.
Θα έπρεπε να φαίνομαι σαν γριά.
Έτσι όπως τα λες,παίρνω παράδειγμα και εμένα,
καθημερινά οκτάωρα με δεκάωρα στον ήλιο
,με ή χωρίς ελαιόλαδο :thumb:
Το σώμα μου είναι ξεχασμένο απ'τον χρόνο και απ'
τον ήλιο ευλογημένο :loco: :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από OTTO » Κυρ 22 Ιουν 2014, 01:51

Εξαιρετική δουλειά Βίκυ!

Στο 1.20 λέει ότι επηρεάζει τις ορμόνες μικρών παιδιών σε βαθμό που μπορεί να τους προκαλέσει σεξουαλικές διαταραχές μελλοντικά.

Και κάποιοι ακόμα λένε πως γεννιέσαι γκέυ; Εγώ συνεχίζω να εξακολουθώ πως γινόμαστε, δεν γεννιόμαστε. Και το βίντεο μου έδωσε άλλη μια επιβεβαίωση.

Η πρότασή μου είναι να σας βλέπει ο ήλιος χωρίς να βάζετε τίποτα επάνω. Να κάθεστε τόσο όσο αντέχει το δέρμα σας. Αν βλέπετε πως αρχίζει να ερεθίζεται το δέρμα σας, σκιά.

Αν είστε πολύ ευαίσθητοι θα πρέπει να ψάξετε να δείτε τι μπορείτε να κάνετε, ώστε αν αντέχετε ένα λεπτό στον ήλιο και μετά ερεθίζεται το δέρμα, πώς θα κάνετε το ένα λεπτό, δύο λεπτά, μετά τρία λεπτά κλπ. Να συνηθίσει σταδιακά το δέρμα.

Αντηλιακά κομμένα από μένα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 22 Ιουν 2014, 08:31

Ένα άρθρο πέρσι στο Τρίτο μάτι αναφερόταν στον ήλιο στα αντηλιακά και στα γυαλιά ηλίου.
Αλλά όχι στα συστατικά των αντηλιακών όπως και των άλλων καλλυντικών.

Αναφερόταν στο ότι ο ήλιος έχει θεραπευτικές ιδιότητες και ενεργοποιεί την επίφυση.
Επίσης ενεργοποιεί και τη βιταμίνη D.

Αυτό διασταυρώνεται με ένα βιβλίο της δεκαετίας του 30 του Ηλία Πέτρου.
Για όποιον δεν ξέρει ο Ηλίας Πέτρου πυροβολήθηκε εξ επαφής από άγνωστο αλλά για γνωστούς λόγους

Να και η βιογραφία του.
http://grizosgatos.blogspot.gr/2012/07/ ... _7872.html

Ανάμεσα στα άλλα σύστηνε και ήλιο ακόμα και το χειμώνα.
Τότε δεν υπήρχαν αντηλιακά ούτε και ήταν της μόδας η ηλιοθεραπεία.
Αντίθετα την εποχή εκείνη όσο πιό άσπρος και χλωμός ήταν κάποιος τόσο το καλύτερο.

Αν παρατηρήσετε οι διαμορφωτές του γούστου σε κάθε εποχή διαμορφώνουν το "ωραίο" με κριτήριο τα σημεία απόστασης από τη δουλειά.
Τότε πολύς κόσμος δούλευε στα χωράφια κάτω από τον ήλιο και το μαύρισμα ήταν κάτι το "άσχημο".

Ο Ηλίας Πέτρου θεωρούσε ότι κάθε αρρώστια μπορεί να θεραπευτεί με χορτοφαγία και έκθεση στον ήλιο.
Όχι μόνο χορτοφαγία αλλά όσο το δυνατόν μη μαγειρεμένες και μη επεξεργασμένες τροφές.
Έλα ντε που τότε η κονσερβοποιεία ήταν ανερχόμενη!!!!!!!!!

Για τον ήλιο έλεγε "Ηλιοθεραπεία μέσω της έκθεσης μας στον ήλιο με μέτρο αλλά σταθερά όλες τις εποχές του χρόνου, ώστε να αποκτήσουμε το μπρούντζινο χρώμα που είναι ενδεικτικό του υγιούς ανθρώπου"
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 22 Ιουν 2014, 08:43

Aν ο ήλιος τελικά είναι τόσο επικίνδυνος γιατί μετά από μισή ώρα ηλιοθεραπείας φεύγουν σπυράκια κοκκινίλες μπιμπικάκια και το δέρμα γίνεται λείο και λαμπερό ακόμα και αν δεν έχει πάρει χρώμα?

Το είχα παρατηρήσει από τότε που πήγαινα δευτέρα γυμνασίου.
Προβληματάκια ακμής βλέπεις και είχαν γίνει κακός μπελάς.

Κυρίως κάτι στην πλάτη.
Πήγαινα στην ταράτσα. Μισή ώρα μετά ενώ δεν είχα πάρει χρώμα τα μικροπροβλήματα είχαν εξαφανιστεί με τρόπο μαγικό.
Τότε έβαζα ελαιόλαδο. Αλλά στην ταράτσα γιατί ντρεπόμουν να το πάρω στην παραλία. Γαύρος είσαι θα μου έλεγαν
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 22 Ιουν 2014, 19:44

Συγχρονικότητα.
Πάνω που γίνεται συζήτηση για το θέμα έπεσα πάνω σε αυτό το άρθρο.

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2014/06/d.html

Αλλά και αυτό.

http://www.ftiaxno.gr/2011/06/blog-post_15.html
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 22 Ιουν 2014, 20:45

OTTO έγραψε:Εξαιρετική δουλειά Βίκυ!
ένα μικρό βιντεάκι (3λεπτο) ήταν, αλλά όντως είχε πολλή ουσία.
Ευχαριστώ.
OTTO έγραψε:Η πρότασή μου είναι να σας βλέπει ο ήλιος χωρίς να βάζετε τίποτα επάνω. Να κάθεστε τόσο όσο αντέχει το δέρμα σας. Αν βλέπετε πως αρχίζει να ερεθίζεται το δέρμα σας, σκιά.
η δική μου αντιπρόταση μόνο για όσους έχουν σταράτο ή μελαχροινό (με μπόλικη μελανίνη) δέρμα. Ελαφρά επάλειψη με απλό λαδάκι, όχι μόνο γιατί προσελκύει περισσότερο ευεργετικό ήλιο στο δέρμα (το μεγαλύτερό μας όργανο) αλλά και για να αποτρέπει την αφυδάτωσή του.

Για τους πολύ λευκούς, πρέπει να αναζητήσουμε άλλο φυσικό προϊόν που θα μπορούμε να το φτιάξουμε εμείς, για την προστασία απ'την αφυδάτωση και το έγκαυμα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 22 Ιουν 2014, 21:01

Μιας και ο ήλιος είναι ένας φυσικός πυρηνικός αντιδραστήρας, εννοείται πως μας επηρεάζει άμεσα.Ο άνθρωπος είναι κοσμικός ενεργειακός αντιδραστήρας με θεραπευτικά και νοητικά αποτελέσματα.Δεν είναι τυχαίο που λαοί με μεγάλη ηλιοφάνεια είχαν και έχουν λαμπρή Ιστορία.Το να σπατουλαριζόμαστε με αντιηλιακά αυτό σημαίνει πως σωματία του ήλιου, νετρίνα και τα φωτόνια, δεν κάνουν την δουλειά που θα έπρεπε να κάνουν.Μεταλλάσουν και αναβαθμίζουν το γενετικό υλικό(dna).
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Τρί 24 Ιουν 2014, 01:11

ArELa έγραψε:
aftokaitoallo έγραψε:α αγοράζω από το sensities συχνά
ArELa έγραψε: Όπως θα δεις αν πας εδώ http://www.sensities.com/product_details.php?id=1503 αναφέρονται ανοιχτά σ'αυτή την ουσία/συστατικό/χημικό παράγοντα. Το λένε ανοιχτά, ως μη απαγορευτικό και άκακο

το ότι το πουλάνε με κάνει καχύποπτη ίσως είναι λοιπόν πλανεμένοι, ελπίζω τουλάχιστον αν το ανακατεύουν με προιόντα τους (εγώ μόνο αιθέρια έλαια έχω αγοράσει) να το αναγράφουν!
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Δε θα πιστέψετε τι γίνεται με τα αντιηλιακά!

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 24 Ιουν 2014, 07:35

Δεν έχει πολλά έτοιμα. Ο τύπος φτιάχνει σαπούνια μόνος του και τα πουλάει.
Και κάτι σαν κραγιόν για τα χείλη.
Περισσότερο πουλάει πρώτες ύλες.
Πήγαινε μια μέρα και ρώτα τον θα σου πει.

Μπορείς και να πάρεις τηλέφωνο.
Μου είπε για τις σαπουνόμαζες που πουλάει για να φτιάχνει κάποιος σαπούνι μόνος του.
Τις φτιάχνει. Μερικές έχουν ένα υλικό για να κάνουν αφρό που είναι ύποπτο.
Οι άλλες που είναι αγνές δεν αφρίζουν σχεδόν καθόλου.

Δεν είναι μόνο ο συγκεκριμένος που πουλάει πρώτες ύλες.
Είναι και ένας στην Καπνικαρέα κοντά και ένας χημικός στο Μοσχάτο που κάνει σεμινάρια για σαπούνια και κερά.

Μέχρι στιγμής μόνο το sensities έχω επισκεφτεί.

Φυσικά δεν έχω καμιά διάθεση να ασχοληθώ με κατασκευή σαπουνιών.
Το αντηλιακό είναι εύκολο όπως και το υγρό πιάτων για πλύσιμο πιάτων στο χέρι.
Το έκανα και είναι καλό.

Υπάρχουν κάποιες γενικές αρχές στις συνταγές σαπουνικών να αφρίζουν χωρίς χημικά.
Και πάλι το λάδι καρύδας κάνει το θαύμα του.
Έχει την ιδιότητα να κάνει το πράσινο σαπούνι να αφρίζει σαν υγρό πιάτων ή να κάνεις σαπούνι που να "πιάνει" ακόμα και στη θάλασσα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”