Γιατι η πρωινή γυμναστική είναι καλυτερη

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Γιατι η πρωινή γυμναστική είναι καλυτερη

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Πέμ 19 Ιαν 2017, 11:35

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από την πρωινή… γυμναστική.

Στο παρακάτω άρθρο, θα προσπαθήσω να καταδείξω γιατί το να γυμνάζεται κανείς το πρωί αποτελεί καλύτερη επιλογή.

Κατ αρχάς θα πρέπει να πω, ότι είμαι φαν της γυμναστικής με το βάρος του σώματος ή με βαράκια και όχι της αεροβικής κλπ.

Δεν είμαι διατροφολόγος ούτε κάποιο άτομο που έχει πτυχίο φυσικής αγωγής όποτε θα ξεκαθαρίσω ότι τα παρακάτω δούλεψαν για ΕΜΕΝΑ, που απλά είμαι ένα άτομο που γυμνάζομαι από το γυμνάσιο.


Δεν σημαίνει ότι είναι κατάλληλα για όλους ή ότι αποτελούν πανάκεια.

Και αφού σε αυτήν την σελίδα ασχολούμαστε και με την αυτοβελτίωση, νομίζω πως ένα σχετικό άρθρο θα είναι κάλο.

Πρώτα από όλα αν ξυπνάς νωρίτερα και γυμνάζεσαι, έχεις ένα κίνητρο να κοιμάσαι το βράδυ. Βοηθάει να απομακρύνετε τα κινητά, το ξυπνητήρι και το λάπτοπ από το κρεβάτι καθώς και να βάλετε τις ειδοποιήσεις των κοινωνικών δικτύων στο αθόρυβο. Πρέπει να κοιμόμαστε χωρίς περισπασμούς.

Εχουμε περισσότερη ενέργεια και δημιουργικότητα στην δουλειά μας, επειδή έχουμε ξυπνήσει νωρίτερα και η γυμναστική μας έχει ξυπνήσει για τα καλά.

Ο καφές που ήδη πίνουμε το πρωί μας βοηθάει στις επιδόσεις τις γυμναστικης. (οκ εγω δεν πινω αλλα οσοι πινουν τεσπα)

Όταν γυμναζόμαστε χωρίς να έχουμε φάει πρωινό, ο οργανισμός μας αναγκάζεται να κάψει περισσότερο λίπος παρά την ενέργεια από την τροφή που έχουμε στο στομάχι μας.

Περισσότερες καύσεις.

Έρευνες έχουν δείξει ότι τα άτομα που κάνουν ασκήσεις αντίστασης (βάρη, ασκήσεις με βάρος σώματος κλπ) καίνε περισσότερες θερμίδες κατά την διάρκεια της ημέρας.

Έτσι αν γυμναστείς το πρωί καις θερμίδες μέχρι να πέσεις για ύπνο (ενώ αν γυμναστείς το βράδυ θα πέσεις για ύπνο σχεδόν αμέσως).

Έχεις περισσότερο χρόνο για κοινωνικές δραστηριότητες οι οποίες θα ανέβαλαν την γυμναστική σου άμα γυμναζόσουν το βράδυ. Δεν νομίζω η ξαδέρφη σου να μεταφέρει το πάρτι γενεθλίων της στις 7πμ για να γυμναστείς εσύ το απόγευμα ή το βράδυ.

Είναι πιο εύκολο να κρατήσεις πρόγραμμα. Ξυπνάς νωρίτερα, οι άλλοι κοιμούνται, δεν έχεις κουραστεί ακόμα. Είναι ευκολότερο από το να γυμναστείς μετά την δουλειά που θα είσαι πτώμα και απλά θα θέλεις να ρημαδοφάς και να πας για ύπνο.

Νιώθεις ήδη ότι έχεις πετύχει κάτι. Το να έχεις τελειώσει το πρόγραμμα γυμναστικής σου σε γεμίζει με αισιοδοξία γιατί αποτελεί το πρώτο επίτευγμα της ημέρας.

Έχεις περισσότερα κέφια. Η γυμναστική δημιουργεί αύξηση της έκκρισης ενδορφινών οι οποίες δρουν αντικαταθλιπτικά.

Δεν έχεις περισπασμούς

Οι άλλοι κοιμούνται, τα κοινωνικά δίκτυα δεν είναι και πολύ ενεργά στις 6 με 7 πμ οπότε είναι ευκολότερο να ασχοληθείς με την γυμναστική σου.

Τα παραπάνω είναι οι λόγοι που γυμνάζομαι πριν ανατείλει ο ήλιος. Δεν αναρτώ ποτέ κάτι που δεν έχω δοκιμάσει. Μπορεί να μην λειτουργεί για όλους, για εμένα δούλεψε μια χαρά.

Αρθρο μου στο κατοχικα.
http://katohika.gr/ellada/oi-logoi-pou- ... -kaliteri/#
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Γιατι η πρωινή γυμναστική είναι καλυτερη

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 20 Ιαν 2017, 08:49

Καλό άρθρο και είναι από προσωπική εμπειρία και όχι από κλισέ.
Πρέπει πρέπει πρέπει.
Μια καλή συνήθεια δεν είναι δυνατόν να υπακούει σε πρέπει γιατί πολλά πρέπει τρώμε στη μάπα.

Αν η συνήθεια δεν δένει με τα ..... άλλα συμφραζόμενα κλάφτα.

Γυμναστική δεν είναι μόνο στο γυμναστήριο.
Οποιαδήποτε δραστηριότητα είναι γυμναστική.

Πάω με τα πόδια στη δουλειά πρωί πριν φέξει.
Ναι η ενέργεια είναι πολύ ψηλή τις πρωινές ώρες.

Χαλάει λίγο το μαλλί με την υγρασία αλλά δεν πειράζει.

Εδώ και καιρό έχω κάνει αντικαταστήσει τη γυμναστική με τη ............................... συγκοινωνία.

Δεν μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό και εξαρτάται από το πόσο μακρυά μένει κάποιος ή αν έχει αυτοκίνητο να φάει τη μισή απόσταση.
Εξαρτάται και από το πόσο ευχάριστη είναι η διαδρομή για τη δουλειά.
Αν χρειάζεται να σταματάς για να περνάς απέναντι σε 4-5 λεωφόρους ξέχνα το.
Αν περνούν αυτοκίνητα δίπλα σου και πηγαίνεις τοίχο τοίχο και πάλι ξέχνα το.

Αν η γυμναστική δεν γίνει κάτι ευχάριστο και διάλειμμα στο καθημερινό πρόγραμμα - που κατά κανόνα συνδέεται με καθιστική ζωή - βαριέσαι γρήγορα.
Η γυμναστική δεν μπορεί να είναι ένα ακόμα πρόγραμμα μέσα σε πρόγραμμα.

Και η διατροφή το ίδιο.

Όταν γίνεται πρόγραμμα μέσα σε πρόγραμμα βαριέσαι γρήγορα.
Αν γίνει συνήθεια δεμένη με τον τρόπο ζωής αρμονικά τότε κρατάει χρόνια.

Ποτέ δεν έκανα δίαιτα.
Φρικάρω μόνο με τη σκέψη.
Γιατί και η δίαιτα είναι πρόγραμμα μέσα σε πρόγραμμα.

Χμμμμμ. Μόλις μου έδωσες τίτλο άρθρου.
Πρόγραμμα μέσα σε πρόγραμμα
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Γιατι η πρωινή γυμναστική είναι καλυτερη

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Παρ 20 Ιαν 2017, 09:00

Δεν τον θεωρω απαραίτητα προγραμμα ή μπορει και να είναι αλλά ειναι πρόγραμμα που το καθορισα εγω και οχι κατι το εξωγενες. Ουτε εγω γυμναζομαι στο γυμναστήριο αλλα στο σπιτι μου. Ειναι πολυ καλό το περπάτημα αλλα ο άνθρωπος χρεικάζεται και άσκησεις αντιστασης. Αν δεν έχεις βαρη μπορείς να κάνεις καμψεις καθισματα να σηκώνεις μια σχολικη τσαντα με βιβλια, κοιλιακους πιλατες για τα ποδια κλπ. Η διαφορα ειναι πως με τις αεροβικες ασκησεις πχ περπατημα χανεις βάρος και απο τους μυες. Ενω με αυτες τις ασκήσεις χάνεις λιπος και οι μύες συντηρούνται ή και μεγαλώνουν ανάλογα με την ένταση και την διατροφή. Εγω ετοιμάζω τον εαυτο μου με το σκεπτικο οτι αυριο δεν θα λειτουργεί τιποτα στην χώρα, θα πρεπει να επιβιωσουμε με αποθεματα και θα πρέπει τα σωματα μας να παραμενουν δυνατα.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Γιατι η πρωινή γυμναστική είναι καλυτερη

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 20 Ιαν 2017, 10:06

Σωστό και αυτό.

Μετά από ένα χρόνο περπάτημα 1-2 ώρες τη μέρα (όχι συνεχόμενες) ή περισσότερες περιστασιακά έχω δει βελτιώσεις και οτιδήποτε ίχνος κοιλιάς εξαφανίστηκε μαγικά.
Περπάτημα και λίγο τρέξιμο.
Οι τσάντες σακίδιο στην πλάτη ευνοούν.
πους απς με μπάλα πιλάτες.

Με το κρος φιτ δεν έχασα βάρος παρ όλη την κούραση επειδή πρόκειται για μια σκληρή γυμναστική.
Και πάλι το πρόγραμμα.
Το κρος φιτ χρειάζεται δάσκαλο αλλιώς κινδυνεύεις με λουμπάγκο.
Τα προγράμματα ήταν τις πρώτες απογευματινές ώρες που είναι οι πιο ακατάλληλες.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Γιατι η πρωινή γυμναστική είναι καλυτερη

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Παρ 20 Ιαν 2017, 10:52

doctormarkon έγραψε:Σωστό και αυτό.

Μετά από ένα χρόνο περπάτημα 1-2 ώρες τη μέρα (όχι συνεχόμενες) ή περισσότερες περιστασιακά έχω δει βελτιώσεις και οτιδήποτε ίχνος κοιλιάς εξαφανίστηκε μαγικά.
Περπάτημα και λίγο τρέξιμο.
Οι τσάντες σακίδιο στην πλάτη ευνοούν.
πους απς με μπάλα πιλάτες.

Με το κρος φιτ δεν έχασα βάρος παρ όλη την κούραση επειδή πρόκειται για μια σκληρή γυμναστική.
Και πάλι το πρόγραμμα.
Το κρος φιτ χρειάζεται δάσκαλο αλλιώς κινδυνεύεις με λουμπάγκο.
Τα προγράμματα ήταν τις πρώτες απογευματινές ώρες που είναι οι πιο ακατάλληλες.
Ναι το κροσφιτ ειναι σκληρη γυμναστικη αλλα ειναι περισσοτερο ογκου. Μπορει τελικα να εχασες λιπος αλλα το βαρος σου να εμεινε ιδιο λογω της αυξησης μυικου ιστου. Αυτο οταν γινεται με μετρο ειναι καλο. Καλυτερα πχ οταν εισαι 70 κιλα το μεγαλυτερο ποσοστο των κιλων αυτων να ειναι μυικη ινα παρα λιπος. Καλυτερο και για γην εμφανιση και για την υγεια κλπ. Εγω προσωπικα δεν μετραω το βαρος μου. απλα κοιταζω αν σουλοντας εναν ιστο μου νιωθω λιπος ή μυες ή συνδυασμο αυτων των δυο και σε τι αναλογιες.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Γιατι η πρωινή γυμναστική είναι καλυτερη

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 20 Ιαν 2017, 11:28

Εμείς οι γυναίκες δεν θέλουμε όγκο.
θέλουμε να είμαστε λεπτές και κομψές.
Για τους άντρες είναι αλλιώς.

Σε κάθε περίπτωση η άσκηση όποια και αν είναι αυτή δεν είναι μόνο για ωραίο σώμα αλλά και για πολλά άλλα.
Το να είσαι σε φόρμα είναι το ζητούμενο και σε καλή φυσική κατάσταση.

Τα άλλα όλα έρχονται μόνα τους
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Γιατι η πρωινή γυμναστική είναι καλυτερη

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 20 Ιαν 2017, 11:34

Ένα από τα οφέλη της άσκησης είναι ότι φτιάχνει τη διάθεση μειώνει το άγχος και την κατάθλιψη.
Πέρα από τη φυσική κατάσταση βελτιώνει και την ψυχική.

Γι αυτό δεν έχει σημασία το είδος της άσκησης.

Κάνεις αυτό που σου ταιριάζει και εντάσσεται καλά στον τρόπο ζωής σου.

Όταν δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι και έμενα με το "μωρό" (που δεν είναι πιά μωρό) έκανα ασκήσεις είτε με το μωρό ως "βαράκι" που του άρεσε πολύ είτε τρέξιμο κυνήγι μωρού βόλτες με μωρό αγκαλιά.
Εκεί να δεις γυμναστική. Ποιος είπε πως οι γυναίκες όταν κάνουν παιδί παίρνουν βάρος? Πιο δύσκολο και από κρος φιτ είναι
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Γιατι η πρωινή γυμναστική είναι καλυτερη

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Παρ 20 Ιαν 2017, 12:07

^_^ συμφωνω
-
Άβαταρ μέλους
Skeptomeni
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 07 Σεπ 2017, 22:41
Φύλο: Γυναίκα

Re: Γιατι η πρωινή γυμναστική είναι καλυτερη

Δημοσίευση από Skeptomeni » Πέμ 14 Σεπ 2017, 15:56

Εγω παντως δεν σηκωνομαι για περπατημα 6 το πρωι για κανενα λογο..Ειναι και κλειστοι οι φουρνοι εκεινοι την ωρα και δεν εχω και κινητρο :dance: :dance: :dance: :loonie: :loonie:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”