Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Παρ 21 Απρ 2017, 18:06

alexandros799 έγραψε:Λοιπόν επειδή έγραψα ένα κατεβατό και έκλεισε ξαφνικά ο browser και βαριέμαι να τα ξαναγράφω (έγραφα τους λόγους που δεν σου έφερα τις αποδείξεις που ζητάς) θα γράψω μόνο την συμβουλή που σου έγραψα στο τέλος.. να διαβάσεις το βιβλίο "τα μυστικά της σωστής επικοινωνίας" του Larry King (ελπίζω να το βγάζουν ακόμα στα βιβλιοπωλεία εγώ το είχα πάρει απο ένα μπαζαρ βιβλίων) και στο λέω εγώ που δεν τα πάω και τόσο καλά αλλά τουλάχιστον προσπαθώ...χωρίς καθόλου ειρωνεία αυτό. Καλή συνέχεια από εμένα !! :)

edit: δες αυτό το ντοκυμαντερ αν έχεις χρόνο http://greekdocumentaries2.blogspot.gr/ ... ed-up.html
θα το βάλω στα υπόψιν το βιβλίο και θα δω το βίντεο .. :thumb:
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12034
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 22 Απρ 2017, 04:40

fitbill έγραψε:Google search ??? Σε μένα το λες αυτό ??? μπορώ να σου γεμίσω τη 1η σελίδα σε αντίστοιχες λέξεις κλειδιά, με ότι μύθο παρα πληροφόρησης θες !!! Webmaster είμαι, μπορώ να να παραπληροφορήσω κόσμο σε χρόνο dt. Επειδή θα τα δεις στο internet, θα με πιστέψεις δηλαδή; Σιγά μη στηριχτώ σε στοιχεία που ανεβάζει ο κάθε χρήστης σε ιστοσελίδα του. Αν υπήρχε τέτοια βάσιμη αναφορά θα είχε γίνει σάλος !!! Στο διαδίκτυο γράφει όποιος θέλει ότι θέλει. Ειδικά στο ελληνικό internet, κλάφτα Χαράλαμπε, ο οργασμός της παραπληροφόρησης.
To google search δεν είναι μπλογκ του καθενός, όπως αφήνεις να εννοηθεί. Το google search θα σου βγάλει ΟΛΑ τα αποτελέσματα, είτε εκείνα της πληροφόρησης, είτε εκείνα της παραπληροφόρησης. Στο χέρι σου είναι να ξεχωρίσεις την ήρα από το σιτάρι, αλλά με επιχειρήματα. Με google search βρίσκεις και αν όχι όλα, τουλάχιστον τα περισσότερα επιστημονικά άρθρα για κάθε θέμα. Εξάλλου υπάρχει και το google scholar. Συνεπώς δεν με πείθεις ότι είσαι webmaster, αν είναι να λάβω στα σοβαρά το προηγούμενο ποστ σου προς εμέ, καθώς βάσει των γραπτών σου δείχνεις να μη γνωρίζεις τι είναι το google search.
Αποδείξεις για να στηρίξει ο καθένας αυτό που λέει, δεν έχει όμως, όλα είναι μπλα μπλα. Χρόνο να απαντήσεις στο post έχεις, άλλα μας δώσει όμως κανέναν σύνδεσμο να δούμε ποιος τα γράφει αυτά πχ για την LIPTON ή για την κάθε LIPTON δεν έχεις.
Μα είναι αυτονόητο ότι ο χρόνος να ποστάρω μια απάντηση είναι κλάσμα του χρόνου να βρω αυτά που είχα διαβάσει πριν χρόνια. Τι δεν καταλαβαίνεις;
Πάλι λόγια λες, χωρίς αποδείξεις. Δεν έπρεπε καν να απαντήσεις στο post και να πεις κάτι αρνητικό για τον κανέναν, το όποιο δεν μπορείς να στηρίξεις. Ποιο το νόημα να απαντήσεις και να πεις το οτιδήποτε αν δεν μπορείς να το στηρίξεις.
Μα δεν ισχυρίστηκα ότι απέδειξα κάτι με τις προηγούμενες απαντήσεις μου. Σου είπα ότι υπάρχουν αποδείξεις που με ένα 10λεπτο καλής θέλησης θα βρεις. Αν βαριέσαι, σεβαστό.
Και εγώ μπορώ να λέω ότι είσαι κλέφτης ή ότι υπάρχουν φαντάσματα ή παίζω χαρτιά με εξωγήινους, και ακόμα χειρότερα να πάω και να κάνω και 10 blog και να γεμίσω άρθρα το internet με ότι ψέμα θες. Εσύ θα με πιστέψεις;;;
Το "κλέφτης" είναι επι προσωπικού, οπότε καταλαβαίνεις ότι θα επηρέαζε αρνητικά τις αντιδράσεις μου, άρα κακό παράδειγμα. Το "φαντάσματα" είναι καλό παράδειγμα, ωστόσο δεν είναι κάτι επείγον όπως η υγεία. Αν κάποιος μου πει ότι στο γάλα που πίνουμε υπάρχουν ίχνη κοπριάς, τότε θα ξοδέψω 10 λεπτά να το ψάξω πριν καταλήξω σε συμπέρασμα. Εσύ δεν θα το κάνεις είτε γιατί βαριέσαι να ξοδέψεις 10 λεπτά, είτε γιατί δογματικά και αξιωματικά δεν δέχεσαι ότι υπάρχει κάποια πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο.
Όπως, είπα και πριν όμως στην ΕΛΛΑΔΑ είμαστε, έτσι έχουμε μάθει, να παπαγαλίζουμε. Τέλος πάντων, εγώ βαρέθηκα τις αερολογίες. Πάει αλλού το πράγμα.
Το παπαγάλισμα είναι το ίδιο επικίνδυνο με το να συμβαίνει κάτι κακό και να λέμε ότι δεν συμβαίνει τίποτα. Εγώ δεν παπαγαλίζω, ούτε αδιαφορώ δογματικά, αλλά επιλέγω τη μέση λύση, δηλαδή να διερευνώ και να καταλήγω σε συμπεράσματα. Θα σου πρότεινα να υιοθετήσεις κι εσύ αυτή τη στάση, διότι θεωρώ ότι κάνει καλό :wink:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Σάβ 22 Απρ 2017, 06:30

OTTO έγραψε:
fitbill έγραψε:Google search ??? Σε μένα το λες αυτό ??? μπορώ να σου γεμίσω τη 1η σελίδα σε αντίστοιχες λέξεις κλειδιά, με ότι μύθο παρα πληροφόρησης θες !!! Webmaster είμαι, μπορώ να να παραπληροφορήσω κόσμο σε χρόνο dt. Επειδή θα τα δεις στο internet, θα με πιστέψεις δηλαδή; Σιγά μη στηριχτώ σε στοιχεία που ανεβάζει ο κάθε χρήστης σε ιστοσελίδα του. Αν υπήρχε τέτοια βάσιμη αναφορά θα είχε γίνει σάλος !!! Στο διαδίκτυο γράφει όποιος θέλει ότι θέλει. Ειδικά στο ελληνικό internet, κλάφτα Χαράλαμπε, ο οργασμός της παραπληροφόρησης.
To google search δεν είναι μπλογκ του καθενός, όπως αφήνεις να εννοηθεί. Το google search θα σου βγάλει ΟΛΑ τα αποτελέσματα, είτε εκείνα της πληροφόρησης, είτε εκείνα της παραπληροφόρησης. Στο χέρι σου είναι να ξεχωρίσεις την ήρα από το σιτάρι, αλλά με επιχειρήματα. Με google search βρίσκεις και αν όχι όλα, τουλάχιστον τα περισσότερα επιστημονικά άρθρα για κάθε θέμα. Εξάλλου υπάρχει και το google scholar. Συνεπώς δεν με πείθεις ότι είσαι webmaster, αν είναι να λάβω στα σοβαρά το προηγούμενο ποστ σου προς εμέ, καθώς βάσει των γραπτών σου δείχνεις να μη γνωρίζεις τι είναι το google search.
Αποδείξεις για να στηρίξει ο καθένας αυτό που λέει, δεν έχει όμως, όλα είναι μπλα μπλα. Χρόνο να απαντήσεις στο post έχεις, άλλα μας δώσει όμως κανέναν σύνδεσμο να δούμε ποιος τα γράφει αυτά πχ για την LIPTON ή για την κάθε LIPTON δεν έχεις.
Μα είναι αυτονόητο ότι ο χρόνος να ποστάρω μια απάντηση είναι κλάσμα του χρόνου να βρω αυτά που είχα διαβάσει πριν χρόνια. Τι δεν καταλαβαίνεις;
Πάλι λόγια λες, χωρίς αποδείξεις. Δεν έπρεπε καν να απαντήσεις στο post και να πεις κάτι αρνητικό για τον κανέναν, το όποιο δεν μπορείς να στηρίξεις. Ποιο το νόημα να απαντήσεις και να πεις το οτιδήποτε αν δεν μπορείς να το στηρίξεις.
Μα δεν ισχυρίστηκα ότι απέδειξα κάτι με τις προηγούμενες απαντήσεις μου. Σου είπα ότι υπάρχουν αποδείξεις που με ένα 10λεπτο καλής θέλησης θα βρεις. Αν βαριέσαι, σεβαστό.
Και εγώ μπορώ να λέω ότι είσαι κλέφτης ή ότι υπάρχουν φαντάσματα ή παίζω χαρτιά με εξωγήινους, και ακόμα χειρότερα να πάω και να κάνω και 10 blog και να γεμίσω άρθρα το internet με ότι ψέμα θες. Εσύ θα με πιστέψεις;;;
Το "κλέφτης" είναι επι προσωπικού, οπότε καταλαβαίνεις ότι θα επηρέαζε αρνητικά τις αντιδράσεις μου, άρα κακό παράδειγμα. Το "φαντάσματα" είναι καλό παράδειγμα, ωστόσο δεν είναι κάτι επείγον όπως η υγεία. Αν κάποιος μου πει ότι στο γάλα που πίνουμε υπάρχουν ίχνη κοπριάς, τότε θα ξοδέψω 10 λεπτά να το ψάξω πριν καταλήξω σε συμπέρασμα. Εσύ δεν θα το κάνεις είτε γιατί βαριέσαι να ξοδέψεις 10 λεπτά, είτε γιατί δογματικά και αξιωματικά δεν δέχεσαι ότι υπάρχει κάποια πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο.
Όπως, είπα και πριν όμως στην ΕΛΛΑΔΑ είμαστε, έτσι έχουμε μάθει, να παπαγαλίζουμε. Τέλος πάντων, εγώ βαρέθηκα τις αερολογίες. Πάει αλλού το πράγμα.
Το παπαγάλισμα είναι το ίδιο επικίνδυνο με το να συμβαίνει κάτι κακό και να λέμε ότι δεν συμβαίνει τίποτα. Εγώ δεν παπαγαλίζω, ούτε αδιαφορώ δογματικά, αλλά επιλέγω τη μέση λύση, δηλαδή να διερευνώ και να καταλήγω σε συμπεράσματα. Θα σου πρότεινα να υιοθετήσεις κι εσύ αυτή τη στάση, διότι θεωρώ ότι κάνει καλό :wink:
Πάλι έγραψες ένα ολόκληρο κατεβατό και πήγες στο κάθε post μου και έκανες quote το κάθε μέρος, για να το παίξεις φιλόσοφος και να μας τη πεις. Το ποιος βαριέται άστο λοιπόν. Άστο ρε φίλε, το κουράζεις. Συγχαρητήρια έχεις δίκιο, για να μείνεις ευχαριστημένος όχι τίποτα άλλο. :clap:

Όσο για το αν είμαι webmaster, άστο ρε φίλε τώρα, θα μου πεις τι είναι το google search. Σοβαρά μιλάς???? Δε ξέρεις τι είναι το TARGET στην html, τη πιο απλή web γλώσσα και θα μιλήσεις για τα αποτελέσματα της google. Ξέρεις τι είναι το amp της google και πως επηρεάζει τα αποτελέσματα ?? Πήγαινε να το πληκτρολογήσεις τώρα και έλα να μου το παίξεις πάλι ειδικός και να μου πεις. Έμαθες και το google search και πως κατατάζονται τα site στα αποτελέσματα στις διάφορες λέξεις κλειδιά και θα μας κάνεις και μάθημα. Θα μας πεις σε λίγο και τι είναι το SEO και ποιοι οι παράγοντες του on site optimization και ποιοι του off site optimization ?? Ή θα πας να πληκτρολογήσεις στο αγαπημένο σου google search, για να βρεις και να μου πεις τους αλγόριθμους των αναζητήσεων, πόσοι είναι, πως λέγονται και τι κάνει ο καθένας ?? Πλήκτρολογησε και αυτό και έλα να μου πεις.

Θα μας κάνεις και μάθημα web, είσαι moderator σε ένα forum που στη αρχική του σελίδα (αυτή με το μεγαλύτερο pagerank και δύναμη) έχει 4 λάθη HTML και 698 λάθη στη CSS και 3 στην JAVASCRIPT. Εσύ ειδικέ της google, πρέπει να γνωρίζεις ότι στη νέα αναβάθμιση του penguin δεν αρέσουν λάθη κυρίως html και στη css, διότι καθυστερούν τα google bots όταν κάνουν scrap τις ιστοσελίδες. Στο google page insigths το forum σημειώνει την άθλια επίδοση του 55-65/100 σε απόδοση, που είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας του on site optimization των σελίδων για τις κατατάξεις στις μηχανές αναζητήσεων. Έχεις βρεθεί ποτέ σε 1η σελίδα των αγαπημένων σου google searches, έστω και σε μια λέξη κλειδί με volume πάνω από 10 αναζητήσεις/μήνα. Και μιας και είσαι ειδικός και φιλόσοφος, πως και δεν έχεις κάνει το forum mobile friendly, να το βοηθήσεις που είναι από τους πιο σημαντικούς παράγοντες για αυτά τα google searches που τόσο καλά γνωρίζεις.

Άστο ρε φίλε σου λέω .. έχεις δίκιο σε αυτά που λες .. συγχαρητήρια .. εγώ δεν είμαι webmaster .. εσύ είσαι .. :clap:
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 22 Απρ 2017, 09:04

Βρε υπόνοιες υπάρχουν για το οτιδήποτε. Πάλι λόγια λες. Μπορείς να στηρίξεις αυτά που λες. Το ίδιο ισχύει και για σένα τώρα. Και εγώ λέω τώρα ότι εσύ κάνεις προπαγάνδα, διότι τα παίρνεις για να τα λες αυτά τα πράματα από κάποιον άλλον που θέλει να κάνει δυσφήμιση στον αντίπαλο. Με τα λόγια ο καθένας λέει ότι θέλει.

Αν δε φέρεις αποδείξεις, δεν έχει νόημα να λες τίποτα. Το "πίστευε και μη ερεύνα" είναι για τα πρόβατα. Δεν πιστεύω αυτά που λες για το κουακερ, αν δε φέρεις αποδείξεις. Με το ΜΠΟΡΕΙ και το ΑΝ δεν έγινε ποτέ τίποτα.

Και εγώ λέω ότι είσαι κλέφτης!!! Δηλαδή τώρα θα με πιστέψουν οι υπόλοιποι??? Όχι φυσικά. Με τα λόγια δεν γίνεται.

Τότε και τα βιολογικά προϊόντα, μάπα είναι τότε. Έτσι επειδή το είπα. Πίστεψε το τώρα.
Είσαι επιθετικός χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
Ο Άλεξ Τζόουνς μίλησε για τις μεγάλες εταιρείες που ελέγχουν τα τρόφιμα στον πλανήτη και ανάμεσά τους η libton και το κουάκερ με τον γνωστό τύπο απ έξω. Ελέγχεται από τη βασίλισσα Ελισάβετ και ανέκαθεν από τους κύκλους της βασιλικής οικογένειας.
Δεν είναι ανάγκη τελικά να αγοράζεις επώνυμα ακόμα και αν όλα όσα λέει ο Άλεξ Τζόουνς είναι μπούρδες.
Έστω ότι είναι μπούρδες.
Δεν αποκλείεται.
Έτσι κι αλλιώς πολλά τρομοκρατικά διαβάζεις στο διαδίκτυο με τίτλους δείτε τι θα πάθετε αν.......

Αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράζεις βιομηχανοποιημένα στο φακελάκι στην τριπλή τιμή.
Το χύμα είναι καλύτερο πιο φρέσκο και με πολύ καλύτερη γεύση.

Το πράσινο τσάι έχει μία πολύ ιδιαίτερη γεύση.

Παίρνει άλλο χρώμα όταν το βάλεις χύμα.

Γνώμη μου είναι.
Δεν επιβάλλω σε κανένα τίποτα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Σάβ 22 Απρ 2017, 09:24

Για να αντικαταστήσω τον καφέ ξεκίνησα να πίνω μαύρο τσάι.
Πήρα και στη δουλειά.
Με κρατάει καλα.Τι οφέλη έχει όμως; είναι καλύτερο από το πράσινο;
Νιώθω περισσότερη εγρήγορση έστω και μετά από ένα 10ωρο όταν πίνω το μαύρο τσάι.

Μάλλον είναι κάτι καινούριο για τον οργανισμό και δε το έχει συνηθίσει.
Παρενέργειες δεν έχω διαπιστώσει προς το παρόν.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12034
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 22 Απρ 2017, 15:05

Δεν γουστάρεις να καταλάβεις τίποτα από όλα όσα προσπαθώ να σου μεταδώσω.
fitbill έγραψε:Πάλι έγραψες ένα ολόκληρο κατεβατό και πήγες στο κάθε post μου και έκανες quote το κάθε μέρος, για να το παίξεις φιλόσοφος και να μας τη πεις. Το ποιος βαριέται άστο λοιπόν. Άστο ρε φίλε, το κουράζεις. Συγχαρητήρια έχεις δίκιο, για να μείνεις ευχαριστημένος όχι τίποτα άλλο. :clap:
1. Πάντα έτσι απαντώ εδώ και 6.5 χρόνια που είμαι στα ιδεό, όταν στο δικό σου κατεβατό αναφέρεσαι σε διάφορα θέματα και όχι σε ένα. Ρίξε ένα βλέφαρο στα παλιά μου ποστ για να ενημερωθείς για το στιλάκι μου. Δεν σκοπεύω να αλλάξω σήμερα για την πάρτη σου.

2. Δεν έχω καμία όρεξη να το παίξω φιλόσοφος. Αυτό είναι δικός σου άτοπος ισχυρισμός (επιχείρημα???). Το αυτονόητο που εσύ δεν δέχεσαι και προσπαθώ να σου δείξω είναι ότι με απλό google search δεν θα σου βγούν μόνο μούφες (παραπληροφόρηση) αλλά και έγκυρα αποτελέσματα, και είναι στο χέρι σου να διαλέξεις τα καλύτερα. Ακόμα και στην ΑΠΙΘΑΝΗ περίπτωση να μη σου βγάλει ούτε ένα έγκυρο αποτέλεμα, με βελτίωση των λέξεων-κλειδιών ΑΝΕΤΑ θα το κάνεις να σου βγάλει κάποια έγκυρα αποτελέσματα. EASY. :wink:
Όσο για το αν είμαι webmaster, άστο ρε φίλε τώρα, θα μου πεις τι είναι το google search. Σοβαρά μιλάς???? Δε ξέρεις τι είναι το TARGET στην html, τη πιο απλή web γλώσσα και θα μιλήσεις για τα αποτελέσματα της google. Ξέρεις τι είναι το amp της google και πως επηρεάζει τα αποτελέσματα ?? Πήγαινε να το πληκτρολογήσεις τώρα και έλα να μου το παίξεις πάλι ειδικός και να μου πεις. Έμαθες και το google search και πως κατατάζονται τα site στα αποτελέσματα στις διάφορες λέξεις κλειδιά και θα μας κάνεις και μάθημα. Θα μας πεις σε λίγο και τι είναι το SEO και ποιοι οι παράγοντες του on site optimization και ποιοι του off site optimization ?? Ή θα πας να πληκτρολογήσεις στο αγαπημένο σου google search, για να βρεις και να μου πεις τους αλγόριθμους των αναζητήσεων, πόσοι είναι, πως λέγονται και τι κάνει ο καθένας ?? Πλήκτρολογησε και αυτό και έλα να μου πεις.
Αυτό που είπα, και δεν έχω κανέναν ενδοιασμό να το ξαναπώ, είναι πως αν πρέπει να πάρω στα σοβαρά τη δήλωσή σου βάσει της οποίας άφησες να εννοηθεί ότι το google search δεν βγάζει κανένα σοβαρό αποτέλεσμα, τότε δεν μπορώ να σε θεωρήσω αξιόπιστο γνώστη των Η/Υ και του διαδικτύου. Είναι στοιχειώδη γνώση που όφειλες να γνωρίζεις. Αν πχ κάποιος (όχι εσύ) δεν ξέρει αριθμητική, πώς εγώ θα δεχτώ ότι είναι μαθηματικός; Sorry, δεν μπορώ :(
Θα μας κάνεις και μάθημα web, είσαι moderator σε ένα forum που στη αρχική του σελίδα (αυτή με το μεγαλύτερο pagerank και δύναμη) έχει 4 λάθη HTML και 698 λάθη στη CSS και 3 στην JAVASCRIPT. Εσύ ειδικέ της google, πρέπει να γνωρίζεις ότι στη νέα αναβάθμιση του penguin δεν αρέσουν λάθη κυρίως html και στη css, διότι καθυστερούν τα google bots όταν κάνουν scrap τις ιστοσελίδες. Στο google page insigths το forum σημειώνει την άθλια επίδοση του 55-65/100 σε απόδοση, που είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας του on site optimization των σελίδων για τις κατατάξεις στις μηχανές αναζητήσεων. Έχεις βρεθεί ποτέ σε 1η σελίδα των αγαπημένων σου google searches, έστω και σε μια λέξη κλειδί με volume πάνω από 10 αναζητήσεις/μήνα. Και μιας και είσαι ειδικός και φιλόσοφος, πως και δεν έχεις κάνει το forum mobile friendly, να το βοηθήσεις που είναι από τους πιο σημαντικούς παράγοντες για αυτά τα google searches που τόσο καλά γνωρίζεις.
Από που συμπέρανες ότι είμαι moderator στο φόρουμ; Επόπτης είμαι (δηλαδή προσέχω το τι συζητήσεις γίνονται και ενίοτε παρεμβαίνω). Έλεος δηλαδή. Δεν θα έπρεπε να το είχες ήδη διακρίνει αυτό; :lol:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
BlueAngel
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1441
Εγγραφή: Σάβ 12 Μάιος 2012, 00:22
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 18 φορές
Έλαβε Likes: 9 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από BlueAngel » Σάβ 22 Απρ 2017, 15:24

Σορρυ αλλα αυτα δεν μας αφορούν.Το θεμα ειναι το πράσινο τσάι.
Παρακαλω λήξτε το.

Χωρις να θελω να ρίξω λάδι στη φωτιά να αναφέρω οτι φιλοι που ακολουθούν πιστά ομοιοπαθητική και το ψάχνουν πολυ (μη με ρωτησει κανεις πως το ψάχνουν δεν εχω ρωτησει) προτιμούν twinings απο Lipton.κυριως λόγω ποιότητας απο το,ι εχω καταλαβει.
...cause we all have wings but some of us don't know why...
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από kat_woman » Σάβ 22 Απρ 2017, 15:31

Συμφωνώ με Γαλάζια και δοκτορέσσα. Φιλε fitbill, μου φαινεται κι εμενα οτι γινεσαι επιθετικός χωρις λογο. Τα φορα ( και μεσα σε αυτα και τα ΙΔΕΟ) δεν ειναι για να τσακωνομαστε, αλλα να λεμε τα επιχειρηματά μας κυριως ήρεμα και με διαλογο. Κανεις δεν είναι εδω για να πεισει κανεναν, απόψεις εκφράζουμε, ουτε εχει κανεις κατι προσωπικό με κάποιον.
Ας κατεβουν λοιπον οι τόνοι κι ας συνεχιστει η κουβέντα πανω στο τοσο ενδιαφερον θέμα του πράσινου τσαγιού. Please. :)
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 22 Απρ 2017, 15:46

Συγνώμη Γαλάζια, ξέρω πως είμαστε TOTALLY OFF TOPIC εδώ, αλλά δεν μπορώ να μην απαντήσω.



fitbill έγραψε:Θα μας κάνεις και μάθημα web, είσαι moderator σε ένα forum που στη αρχική του σελίδα (αυτή με το μεγαλύτερο pagerank και δύναμη) έχει 4 λάθη HTML και 698 λάθη στη CSS και 3 στην JAVASCRIPT. Εσύ ειδικέ της google, πρέπει να γνωρίζεις ότι στη νέα αναβάθμιση του penguin δεν αρέσουν λάθη κυρίως html και στη css, διότι καθυστερούν τα google bots όταν κάνουν scrap τις ιστοσελίδες. Στο google page insigths το forum σημειώνει την άθλια επίδοση του 55-65/100 σε απόδοση, που είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας του on site optimization των σελίδων για τις κατατάξεις στις μηχανές αναζητήσεων. Έχεις βρεθεί ποτέ σε 1η σελίδα των αγαπημένων σου google searches, έστω και σε μια λέξη κλειδί με volume πάνω από 10 αναζητήσεις/μήνα. Και μιας και είσαι ειδικός και φιλόσοφος, πως και δεν έχεις κάνει το forum mobile friendly, να το βοηθήσεις που είναι από τους πιο σημαντικούς παράγοντες για αυτά τα google searches που τόσο καλά γνωρίζεις.
Οντως Global moderator είναι ο ΟΤΤΟ και άλλοι που φέρουν το ίδιο χρώμα και ranking στο avatar τους,
αλλά μάλλον δεν γνωρίζεις ότι στα phpBB φόρα (δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα) οι moderators
(που όντως σημαίνει συντονιστές στα τεκταινόμενα εντός φόρουμ και στους διαλόγους κι έχουν
moderating tools μόνο στο board) δεν έχουν πρόσβαση στο ACP πολλώ δε μάλλον στο ftp.

Στο ACP όπως υποδηλώνουν οι λέξεις και στο ακρωνύμιο (Administration Control Panel)
μόνον οι Administrators (βλέπε μούρη μου) έχουν πρόσβαση,
και στο ftp έχει όποιος πάρει τα log ins από τον/την founder (που είναι πάλι η μούρη μου :P )

Τα λάθη που δεν αμφιβάλλω πως είδες, αν είναι να καταλογιστούν κάπου, ας καταλογιστούν
σε μένα, που όντας ξανθιά και ψιλο-εως-χοντρο-αγνωστική σε html και άλλα κόλπα, δεν έχω
δυτυχώς τη δυνατότητα να κάνω κάτι καλύτερο, από τη στιγμή που ο τεχνικός admin που με βοήθησε
να στήσω τον ιστότοπο αυτό, λείπει εδώ και κάτι χρόνια από τον χώρο μας.

Κάθε βοήθεια από τους γνώστες επ'αυτών, θα ήταν ευπρόσδεκτη και πολύ πιο εκτιμητέα
από το να κάνεις τα λάθη σημαία σου και λόγο απαξίωσης, μόνο και μόνο
για να "την πεις" στον ΟΤΤΟ που για κάποιο λόγο, σου "έκατσε στραβά".

Όσο για την εμφάνισή μας στο google search, υπάρχουν ιδεογραφίτες που μπορούν
να σε διαβεβαιώσουν ότι γράφτηκαν στα ΙΔΕΟ, ακριβώς επειδή αναζητώντας ένα ζήτημα,
τους βγήκε ο τόπος μας πρώτο τραπέζι πίστα. Με ένα γρήγορο σκάλισμα του ψεκασμένου
μνημονικού μου, μπορώ να σου αναφέρω την Kat Woman (moderator κι αυτή) που μας βρηκε
ακριβώς με αυτόν τον τρόπο πριν αρκετά χρόνια, και δοξάζω το search engine γι'αυτό. :ups:
Δεν ξέρω πώς και γιατί βγαίνουμε συχνά πυκνά σε αναζητήσεις (είπαμε, αγνωστική η ξανθιά)
αλλά βγαίνουμε. Ίσως επειδή καταπιανόμαστε και με ζητήματα που ελάχιστοι άλλοι ιστότοποι
πραγματεύονται, ή επειδή ο ογκος του υλικού μας μετά απο΄11 χρόνια ζωής των ΙΔΕΟ
στον κυβερνοχώρο, είναι μεγάλος.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Σάβ 22 Απρ 2017, 17:49

ArELa έγραψε:Συγνώμη Γαλάζια, ξέρω πως είμαστε TOTALLY OFF TOPIC εδώ, αλλά δεν μπορώ να μην απαντήσω.



fitbill έγραψε:Θα μας κάνεις και μάθημα web, είσαι moderator σε ένα forum που στη αρχική του σελίδα (αυτή με το μεγαλύτερο pagerank και δύναμη) έχει 4 λάθη HTML και 698 λάθη στη CSS και 3 στην JAVASCRIPT. Εσύ ειδικέ της google, πρέπει να γνωρίζεις ότι στη νέα αναβάθμιση του penguin δεν αρέσουν λάθη κυρίως html και στη css, διότι καθυστερούν τα google bots όταν κάνουν scrap τις ιστοσελίδες. Στο google page insigths το forum σημειώνει την άθλια επίδοση του 55-65/100 σε απόδοση, που είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας του on site optimization των σελίδων για τις κατατάξεις στις μηχανές αναζητήσεων. Έχεις βρεθεί ποτέ σε 1η σελίδα των αγαπημένων σου google searches, έστω και σε μια λέξη κλειδί με volume πάνω από 10 αναζητήσεις/μήνα. Και μιας και είσαι ειδικός και φιλόσοφος, πως και δεν έχεις κάνει το forum mobile friendly, να το βοηθήσεις που είναι από τους πιο σημαντικούς παράγοντες για αυτά τα google searches που τόσο καλά γνωρίζεις.
Οντως Global moderator είναι ο ΟΤΤΟ και άλλοι που φέρουν το ίδιο χρώμα και ranking στο avatar τους,
αλλά μάλλον δεν γνωρίζεις ότι στα phpBB φόρα (δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα) οι moderators
(που όντως σημαίνει συντονιστές στα τεκταινόμενα εντός φόρουμ και στους διαλόγους κι έχουν
moderating tools μόνο στο board) δεν έχουν πρόσβαση στο ACP πολλώ δε μάλλον στο ftp.

Στο ACP όπως υποδηλώνουν οι λέξεις και στο ακρωνύμιο (Administration Control Panel)
μόνον οι Administrators (βλέπε μούρη μου) έχουν πρόσβαση,
και στο ftp έχει όποιος πάρει τα log ins από τον/την founder (που είναι πάλι η μούρη μου :P )

Τα λάθη που δεν αμφιβάλλω πως είδες, αν είναι να καταλογιστούν κάπου, ας καταλογιστούν
σε μένα, που όντας ξανθιά και ψιλο-εως-χοντρο-αγνωστική σε html και άλλα κόλπα, δεν έχω
δυτυχώς τη δυνατότητα να κάνω κάτι καλύτερο, από τη στιγμή που ο τεχνικός admin που με βοήθησε
να στήσω τον ιστότοπο αυτό, λείπει εδώ και κάτι χρόνια από τον χώρο μας.

Κάθε βοήθεια από τους γνώστες επ'αυτών, θα ήταν ευπρόσδεκτη και πολύ πιο εκτιμητέα
από το να κάνεις τα λάθη σημαία σου και λόγο απαξίωσης, μόνο και μόνο
για να "την πεις" στον ΟΤΤΟ που για κάποιο λόγο, σου "έκατσε στραβά".

Όσο για την εμφάνισή μας στο google search, υπάρχουν ιδεογραφίτες που μπορούν
να σε διαβεβαιώσουν ότι γράφτηκαν στα ΙΔΕΟ, ακριβώς επειδή αναζητώντας ένα ζήτημα,
τους βγήκε ο τόπος μας πρώτο τραπέζι πίστα. Με ένα γρήγορο σκάλισμα του ψεκασμένου
μνημονικού μου, μπορώ να σου αναφέρω την Kat Woman (moderator κι αυτή) που μας βρηκε
ακριβώς με αυτόν τον τρόπο πριν αρκετά χρόνια, και δοξάζω το search engine γι'αυτό. :ups:
Δεν ξέρω πώς και γιατί βγαίνουμε συχνά πυκνά σε αναζητήσεις (είπαμε, αγνωστική η ξανθιά)
αλλά βγαίνουμε. Ίσως επειδή καταπιανόμαστε και με ζητήματα που ελάχιστοι άλλοι ιστότοποι
πραγματεύονται, ή επειδή ο ογκος του υλικού μας μετά απο΄11 χρόνια ζωής των ΙΔΕΟ
στον κυβερνοχώρο, είναι μεγάλος.
1) Ελευθερία δε με νοιάζει η δύναμη της ιστοσελίδας στις μηχανές αναζήτησης, απλά το ανέφερα στον φιλόσοφο που πάει και κάνει quotes σε αποσπάσματα κειμένων με σκοπό να φανεί υπεράνω στη συζήτηση.

2) Θα μπορούσα να σου πω για αυτά που λες τώρα πολλά πράματα, για να καταλάβεις περισσότερα, μιας και εσύ μπορείς να μιλήσεις με δεδομένα και να προσπαθήσεις να καταλάβεις περισσότερα. Φυσικά ο άλλος συνεχίζει να παραπληροφορεί και απλά να πληκτρολογεί πράγματα που δεν έχει ιδέα τι είναι, όπως πχ την αξιοπιστία των 10 πρώτων αποτελεσμάτων της Google. Θα πως τα εξής και δεν έχει άλλο σχόλιο από μένα: Φυσικά και δεν είναι αξιόπιστα και δεν έχει καν σημασία το λόγο για τον όποιο κατατάζονται πρώτα. Ο λόγος είναι ένας, το καλό SEO που έχουν κάνει οι διαχειριστές τους ή έχουν βγει πρώτοι από σπόντα μιας και η λέξη κλειδί δεν έχει για την ώρα ανταγωνισμό όποτε η google πετάει αυτόν που απλά χρησιμοποιεί ή έχει μέσα στο περιεχόμενο του την ανάλογη λέξη κλειδί. Δεν έχει να κάνει καθόλου με την αξιοπιστία, όχι μόνο τα 10 πρώτα αποτελέσματα, αλλά και τα 1000 πρώτα μπορεί να είναι αναξιόπιστες ιστοσελίδες (χρήστες τα γράφουν, ο οποιοσδήποτε), που απλά γράφουν περιεχόμενο βάζουν διαφημίσεις και βγάζουν χρήματα. Τόσο απλά, τους αλγόριθμούς penguin και panda (Google αλγόριθμοί κατάταξης) τους νοιάζει πως δομείς το περιεχόμενο της ιστοσελίδας (ΚΩΔΙΚΑΣ HTML και CSS κυρίως). Το SEO (Search Engine Optimization) είναι ένα ατελείωτο πρωτάθλημα μεταξύ των ιστοσελίδων, για το ποιος έχει ακολουθήσει καλύτερα τους κανόνες της Google για τη σωστή δομή περιεχομένου του κάθε έγγραφου html (web σελίδα). Όποιος έχει κάνει καλύτερο seo κερδίζει. Τους αλγόριθμους (για την ώρα τουλάχιστον, σε 10 χρόνια μπορεί να είναι αλλιώς) δεν τη νοιάζει τι γράφει ο καθένας στη κάθε σελίδα του, αλλά αν είναι σωστά ρυθμισμένη για το αντίστοιχο ερώτημα που χτυπάει ο κάθε χρήστης. Όσο πιο καλά ρυθμισμένη είναι .. τόσο καλύτερη κατάταξη. ΠΧ. Βλέπε αθλητικές ιστοσελίδες, 1 άτομο (συνήθως παράγοντας κάποιου αθλήματος) έχει αγοράσει καμία 20αριά δυνατά domains με πολύ καλό seo, και κάνει προπαγάνδα που πάει σύννεφο. Και πατάς διάφορα ερωτήματα αθλητικού περιεχομένου, και όχι στα 10 πρώτα αλλά στα 100 πρώτα και βάλε, έχει πάρει όλες τις θέσεις για πλάκα. Τόσο απλά παραπληροφορείς στο internet. Η web ποιότητα των ιστοσελίδων κρίνεται από τον κώδικα της, όχι από το αν είναι αληθείς ή όχι το περιεχόμενο. Αυτό δεν μπορεί να το ελέγξει το google bot που έρχεται και τσεκάρει τη σελίδα σου. Το scrap (διάβασμα κώδικα από τo google bot), κρατάει κάτι miliseconds σε κάθε σελίδα στο internet. Το bot αυτό αξιολογεί τη δομή του κώδικα και του περιεχομένου και πάει και σε κατατάζει. Δεν το νοιάζει το bot αν λες αλήθεια ή όχι ή αν γράφεις μπαρούφες, δεν μπορεί να το τσεκάρει αυτό και δεν το νοιάζει κιόλας. Εγώ τελειώνω εδώ, διότι κάποιοι χρήστες παραπάνω έχουν δίκιο, για τα οφέλη του πράσινου τσαγιού άνοιξα το post. Ξεφύγαμε τελείως.

3) Δε με πειράζει που είσαι ξανθιά, αυτό δεν έχει να λέει κάτι για μένα. Αυτά που είπα για τη δομή του forum, τα όποια διότι παρασύρθηκα από τη κουβέντα με τον φιλόσοφο παραπάνω, που ήθελε να υποδείξει σε μένα για το πως σκέφτονται οι αλγόριθμοι της google και δεν ξέρει ούτε 1 εντολή της HTML, αυτό που διαβάζουν δηλαδή τα google bots και σε κατατάζουν στια αναζητήσεις και έχει βγάλει τη δικιά του θεωρία για το πως κατατάζονται οι ιστοσελίδες στα διάφορα ερωτήματα. Δεν έχω έρθει ως webmaster εδώ, ως χρήστης είμαι εδώ, αυτά ..
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Σάβ 22 Απρ 2017, 17:51

kat_woman έγραψε:Συμφωνώ με Γαλάζια και δοκτορέσσα. Φιλε fitbill, μου φαινεται κι εμενα οτι γινεσαι επιθετικός χωρις λογο. Τα φορα ( και μεσα σε αυτα και τα ΙΔΕΟ) δεν ειναι για να τσακωνομαστε, αλλα να λεμε τα επιχειρηματά μας κυριως ήρεμα και με διαλογο. Κανεις δεν είναι εδω για να πεισει κανεναν, απόψεις εκφράζουμε, ουτε εχει κανεις κατι προσωπικό με κάποιον.
Ας κατεβουν λοιπον οι τόνοι κι ας συνεχιστει η κουβέντα πανω στο τοσο ενδιαφερον θέμα του πράσινου τσαγιού. Please. :)
Έχεις δίκιο game over από μένα .. από τα οφέλη του τσαγιού .. ξεφύγαμε για άλλου ..
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12034
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 22 Απρ 2017, 19:52

fitbill έγραψε:δε με νοιάζει η δύναμη της ιστοσελίδας στις μηχανές αναζήτησης, απλά το ανέφερα στον φιλόσοφο που πάει και κάνει quotes σε αποσπάσματα κειμένων με σκοπό να φανεί υπεράνω στη συζήτηση.
Φιλόσοφο, μπα... δεν τεκμηριώνεται. Μαγνήτη θετικών σχολίων από συγκεκριμένη μερίδα ατόμων, ναι... το έχω το ρημάδι το κουσούρι... :D Είμαι αξιαγάπητος :cool:
Φυσικά ο άλλος συνεχίζει να παραπληροφορεί και απλά να πληκτρολογεί πράγματα που δεν έχει ιδέα τι είναι, όπως πχ την αξιοπιστία των 10 πρώτων αποτελεσμάτων της Google.
Ποιος σου είπε ότι αρκούμαι πάντα στα 10 πρώτα αποτελέσματα της Google? :dunno: Δηλαδή κακώς υπάρχει το "next page"? Να το καταργήσουμε?
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 23 Απρ 2017, 07:59

Επανέρχομαι στο πράσινο τσάι αλλά σε μία άλλη διάσταση αμφιλεγόμενη.
Είχα ανοίξει ένα νήμα για την κομπούχα που είναι τελικά κομπούτσα αλλά είναι σχετικά κακόηχο στην Ελλάδα να προφέρεται κανονκά. Το λένε και τσάι της Ματζουρίας.
Είναι ένας τρόπος για να πίνεις τσάι.
Το λένε και κεφίρ τσαγιού.
http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 77&t=19839

Άκρως αμφιλεγόμενο.
Με πολλά υπέρ και κατά.

Βλέπω πολλούς να κουβαλάνε μαζί τους ένα πλαστικό μπουκαλάκι με τσάι.
Στο γραφείο στο λεωφορείο σε σεμινάρια.
Κάποτε είχα ρωτήσει μία κυρία στην παρέα τι είναι αυτό.
Κεφίρ τσαγιού λέει.
Πράσινο τσάι με ζύμωση που αυξάνει τις ιδιότητες του. Έτσι είπε
Ξέρω ότι μπορεί να γίνει και με ιβίσκο ή μαύρο τσάι ή Λουίζα κλπ
Προτιμάται συνήθως πράσινο τσάι με μέντα.
Το βρήκα σαν μια πολύ καλή μέθοδο για να έχουμε τσάι το καλοκαίρι στο ψυγείο και να μοιάζει με αναψυκτικό.
Αλλά η κομούχ(τσ)α είναι ζυμομύκητας.
Και ο ζυμομύκητας επηρεάζει την κάντιτα.
Είναι και αυτό σαν το τυρί το ψωμί το ξύδι και οτιδήποτε άλλο δημιουργείται με ζύμωση.

Το προβάλλουν σαν θεραπευτικό αλλά ενδέχεται να είναι επικίνδυνο.
Την κομπού(τσ)α εννοώ.

Μου έκανε εντύπωση επειδή αλλάζει εντελώς τη σύνθεση του τσαγιού ή οποιουδήποτε άλλου υγρού ακόμα και νερού.
Μέχρι του σημείου να γίνει αλκοολούχο και μάλιστα δυνατό.

Τελικά μαύρο και πράσινο τσάι είναι το ίδιο?
Απ ότι ξέρω το ίδιο είναι αλλά διαφέρουν στην επεξεργασία.
Το πράσινο δεν έχει υποστεί επεξεργασία και αποξήρανση.

Υπάρχει και το άσπρο το αυτοκρατορικό.

Ψαχνόμαστε πολύ για τα βότανα και το πράσινο τσάι είναι ο βασιλιάς στην κορυφαία θέση.
Και τρόπους για να πίνουμε τα βότανα εκτός από τον γνωστό σαν τσάι.

Εναλλακτικά πως μπορούμε να πιούμε το πράσινο τσάι παγωμένο σαν αναψυκτικό?
Ή έστω σε θερμοκρασία δωματίου πάντως όχι καυτό.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Κυρ 23 Απρ 2017, 14:26

doctormarkon έγραψε:Επανέρχομαι στο πράσινο τσάι αλλά σε μία άλλη διάσταση αμφιλεγόμενη.
Είχα ανοίξει ένα νήμα για την κομπούχα που είναι τελικά κομπούτσα αλλά είναι σχετικά κακόηχο στην Ελλάδα να προφέρεται κανονκά. Το λένε και τσάι της Ματζουρίας.
Είναι ένας τρόπος για να πίνεις τσάι.
Το λένε και κεφίρ τσαγιού.
http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 77&t=19839

Άκρως αμφιλεγόμενο.
Με πολλά υπέρ και κατά.

Βλέπω πολλούς να κουβαλάνε μαζί τους ένα πλαστικό μπουκαλάκι με τσάι.
Στο γραφείο στο λεωφορείο σε σεμινάρια.
Κάποτε είχα ρωτήσει μία κυρία στην παρέα τι είναι αυτό.
Κεφίρ τσαγιού λέει.
Πράσινο τσάι με ζύμωση που αυξάνει τις ιδιότητες του. Έτσι είπε
Ξέρω ότι μπορεί να γίνει και με ιβίσκο ή μαύρο τσάι ή Λουίζα κλπ
Προτιμάται συνήθως πράσινο τσάι με μέντα.
Το βρήκα σαν μια πολύ καλή μέθοδο για να έχουμε τσάι το καλοκαίρι στο ψυγείο και να μοιάζει με αναψυκτικό.
Αλλά η κομούχ(τσ)α είναι ζυμομύκητας.
Και ο ζυμομύκητας επηρεάζει την κάντιτα.
Είναι και αυτό σαν το τυρί το ψωμί το ξύδι και οτιδήποτε άλλο δημιουργείται με ζύμωση.

Το προβάλλουν σαν θεραπευτικό αλλά ενδέχεται να είναι επικίνδυνο.
Την κομπού(τσ)α εννοώ.

Μου έκανε εντύπωση επειδή αλλάζει εντελώς τη σύνθεση του τσαγιού ή οποιουδήποτε άλλου υγρού ακόμα και νερού.
Μέχρι του σημείου να γίνει αλκοολούχο και μάλιστα δυνατό.

Τελικά μαύρο και πράσινο τσάι είναι το ίδιο?
Απ ότι ξέρω το ίδιο είναι αλλά διαφέρουν στην επεξεργασία.
Το πράσινο δεν έχει υποστεί επεξεργασία και αποξήρανση.

Υπάρχει και το άσπρο το αυτοκρατορικό.

Ψαχνόμαστε πολύ για τα βότανα και το πράσινο τσάι είναι ο βασιλιάς στην κορυφαία θέση.
Και τρόπους για να πίνουμε τα βότανα εκτός από τον γνωστό σαν τσάι.

Εναλλακτικά πως μπορούμε να πιούμε το πράσινο τσάι παγωμένο σαν αναψυκτικό?
Ή έστω σε θερμοκρασία δωματίου πάντως όχι καυτό.
Κεφίρ τσαγιού ;;; :shock: Αυτό πρώτη φορά το ακούω !!! Λόγω της ζύμωσης τα οφέλη του είναι πιο ισχυρά ;;; Καλό ακούγεται :)
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 23 Απρ 2017, 23:46

Ναι με τη βοήθεια του σχετικού ζυμομύκητα που δεν ξέρω αν κάνει ο ίδιος με το γάλα αλλά μόνο κομπούχα.
Η σύνθεση αλλάζει εντελώς αλλά τα οφέλη είναι αμφιλεγόμενα επειδή πρόκειται για μύκητα.
Μεταλλάσσεται το τσάι και γίνεται ελαφρώς όξινο με ανθρακικό.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Κυρ 23 Απρ 2017, 23:54

Ναι εισαι τοσο καλος webmaster που κατηγορεις τον ΟΤΤΟ που ειναι εποπτης για τα λαθη στην CSS του φορουμ. Είναι δηλαδη σαν να κατηγορεις τον υπευθυνο μαναβικής του μασουτη για τα λαθη του κρεοπωλειου του μαγαζιου. :)
-
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Δευ 24 Απρ 2017, 03:25

doctormarkon έγραψε:Ναι με τη βοήθεια του σχετικού ζυμομύκητα που δεν ξέρω αν κάνει ο ίδιος με το γάλα αλλά μόνο κομπούχα.
Η σύνθεση αλλάζει εντελώς αλλά τα οφέλη είναι αμφιλεγόμενα επειδή πρόκειται για μύκητα.
Μεταλλάσσεται το τσάι και γίνεται ελαφρώς όξινο με ανθρακικό.
Αυτό και αν δεν έχω ξανακούσει :shock: !!! Ωραίες πληροφορίες :thumb: !!!
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Δευ 24 Απρ 2017, 03:33

_Divine_Sinner_ έγραψε:Ναι εισαι τοσο καλος webmaster που κατηγορεις τον ΟΤΤΟ που ειναι εποπτης για τα λαθη στην CSS του φορουμ. Είναι δηλαδη σαν να κατηγορεις τον υπευθυνο μαναβικής του μασουτη για τα λαθη του κρεοπωλειου του μαγαζιου. :)
:clap: Ωραίο αστείο! :lol:

Μήπως ξέρεις CSS να τα πω σε σένα;
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 24 Απρ 2017, 03:45

Ξερω CSS Αλλα δεν ειμαι υπευθυνος για το forum.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 24 Απρ 2017, 11:27

Καλά, περιττό να σας πω ότι εκτός από χρησιμότατες πληροφορίες,
αυτό το τόπικ μου πρόσφερε και άφθονο γέλωτα. :lol: :lol:

Σας ευχαριστώ όλους γι'αυτό. Τον χρειαζόμουν αυτόν τον κύριο (τον γέλωτα εννοώ)
ισως περισσότερο κι απ'τις πληροφορίες...



φιλε fitbill το κατά κόσμον όνομά μου ειναι βασιλικη (πράγμα που μάλλον μας κάνει συνονόματους)
σε αυτό, η επιλογή δεν ήταν δική μου, αλλά των γονιών μου. Στο αβατάρ μου που ήταν
δική μου η επιλογή, έβαλα το όνομα που θα'θελα να είχα.

Προτείνω να ρίχνεις μια ματιά και στα active topics / ενεργά θέματα μας, γιατί πού ξέρεις,
μπορεί να βρεις κι άλλα θέματα συζήτησης στα οποία θα μπορούσες να συμβάλλεις...
προτείνω επίσης να ρίξεις κι ένα βλέφαρο στο portal μας
που είναι "παιδί" του Divine Sinner

Καλημέρα και καλή βδομάδα να'χετε όλοι σας :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Δευ 24 Απρ 2017, 14:31

_Divine_Sinner_ έγραψε:Ξερω CSS Αλλα δεν ειμαι υπευθυνος για το forum.
Τότε τι πετάγεσαι και μιλάς για CSS;;;
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 24 Απρ 2017, 14:59

Δεν μιλησα για css αλλα για το γεγονος οτι προσαψες τα λάθη που βρηκες σε εναν επόπτη.
-
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Δευ 24 Απρ 2017, 16:53

_Divine_Sinner_ έγραψε:Δεν μιλησα για css αλλα για το γεγονος οτι προσαψες τα λάθη που βρηκες σε εναν επόπτη.
Και ήρθες εσύ τώρα ο άλλος έξυπνος "επόπτης" να βάλει λάδι στη φωτιά για να συνεχιστεί η offtopic κουβέντα σε αυτό το post. Μπράβο, συγχαρητήρια και σένα :clap: .

Κανείς δεν πρόσαψε τίποτα, η κουβέντα το έφερε, αλλά ψάχνεσαι να πεις κάτι και εσύ. Διάβασες και εσύ ένα απόσπασμα και ήρθες να πεις την ατάκα σου και να κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου. Έλα, άργησες όμως, είπαμε τέλος. Σε άλλο post αυτά.

Πες κάτι για το πράσινο και τα οφέλη του, αλλιώς άστο μη γράφεις τίποτα. Τόσα άλλα post έχεις το forum !!!
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 24 Απρ 2017, 17:12

Κυρια κυρία μπορω να γράψω;
-
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12034
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 25 Απρ 2017, 03:03

Δεν υπάρχει!!! :lol: :lol:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”