Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Διατροφή, βοτανολογία και ο,τιδήποτε άλλο
σχετικό με την υγεία μας
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Δευ 17 Απρ 2017, 23:17

Γεια σας παιδιά.

Έχω φτιάξει ένα ΒΙΝΤΕΟ στο YouTube σχετικά με τα πολύ καλά οφέλη που μπορούμε να προσκομίσουμε πίνοντας ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΑΙ καθημερινά.

Ένα από τα σημαντικότερα οφέλη είναι ότι δρα ως ασπίδα κατά του καρκίνου. Χάρη στην επιγαλοκατεχίνη που έχει. Ένα πραγματικό ισχυρό αντιοξειδωτικό που είναι αναγκαίο και χρήσιμο για τον καθένα μας.

Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από kat_woman » Τρί 18 Απρ 2017, 12:35

Ευχαριστούμε!
Ήξερα για τα οφέλη του πράσινου τσαγιού, ωστόσο πρέπει να το βάλω στο προγραμμα και να μειώσω λίγο τους καφέδες ( στον καφέ είμαι...ολίγον βραζιλιάνα, φανατικός οπαδός δηλαδη...)
Ποιά είναι η προτεινόμενη δοσολογία; Δηλαδή αρκεί ενα φλυτζάνι την ημέρα;
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τρί 18 Απρ 2017, 13:15

Είναι πολλά τα ωφελη του πράσινου τσαγιού.
Προτιμήστε μονο να βρίσκετε αν είναι εφικτό πράσινο τσάι ελληνικό (Είναι πολλά είδη)παρά το κλασσικό στο σουπερμάρκετ το οποίο είναι χρωστικές και...καρκινογονο.

Σε ενα κρυολόγημα μειώνει την διάρκεια του αρκετά.ανακουφιζζει από πονόλαιμο και καθαρίζει το συκώτι από τοξίνες.

Αντί καφέ προσπαθώ να το ενταξω καθημερινά αλλα τώρα που πλησιάζει ζεστη είναι δύσκολο να αντισταθείς σε ενα fredo espresso .....
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Τρί 18 Απρ 2017, 15:40

kat_woman έγραψε:Ευχαριστούμε!
Ήξερα για τα οφέλη του πράσινου τσαγιού, ωστόσο πρέπει να το βάλω στο προγραμμα και να μειώσω λίγο τους καφέδες ( στον καφέ είμαι...ολίγον βραζιλιάνα, φανατικός οπαδός δηλαδη...)
Ποιά είναι η προτεινόμενη δοσολογία; Δηλαδή αρκεί ενα φλυτζάνι την ημέρα;
Γεια σου kat_woman,

Καταρχάς, εγώ σε ευχαριστώ που είδες το video. Και εγώ φανατικός του καφέ και όταν λέμε φανατικός του καφέ, εννοώ 3-4 κούπες ημερησίως και σκέτο διότι μου άρεσε πολύ η γεύση του.

Ασχολούμαι με τα οφέλη της φυσική κατάστασης και την καλή διατροφή, και ενώ ήξερα φυσικά ότι λόγω της καφεΐνης θα υπάρξουν παρενέργειες έπρεπε να πειραματιστώ και εγώ ο ίδιος για να δω μέχρι που είναι αυτό το όριο.

Όντως στο 3ο - 4ο φλιτζάνι, με έπιανε το κεφάλι μου και το στομάχι μου, όχι σε υπερβολικά έντονο βαθμό. Όποτε εδώ και λίγο καιρό έχει γίνει η αντικατάσταση του με πράσινο τσάι.

Έχω να πω (δυστυχώς για μένα), αν και γνώριζα τα οφέλη του πράσινου τσαγιού από πριν, όντως το πράσινο τσάι λειτουργεί καλύτερα, καθώς νιώθω πιο γεμάτος με σταθερή ενέργεια κατά τη διάρκεια της ημέρας. Πίνω 4 κούπες ημερησίως (κατά τη διάρκεια όλης της ημέρας, όχι μονοκοπανιάς).

Επίσης, είναι διουρητικό (όπως και ο καφές) και βοηθά στην αποβολή των περίσσιων υγρών που κρατάνε τα νεφρά.

Διάβασε (και αν θες) και ένα σχετικό άρθρο που έχω στο blog μου, σχετικά με το ερώτημα που ανέφερες: ΠΟΣΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ;
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Τρί 18 Απρ 2017, 15:48

AnonymosEreynhths έγραψε:Είναι πολλά τα ωφελη του πράσινου τσαγιού.
Προτιμήστε μονο να βρίσκετε αν είναι εφικτό πράσινο τσάι ελληνικό (Είναι πολλά είδη)παρά το κλασσικό στο σουπερμάρκετ το οποίο είναι χρωστικές και...καρκινογονο.

Σε ενα κρυολόγημα μειώνει την διάρκεια του αρκετά.ανακουφιζζει από πονόλαιμο και καθαρίζει το συκώτι από τοξίνες.

Αντί καφέ προσπαθώ να το ενταξω καθημερινά αλλα τώρα που πλησιάζει ζεστη είναι δύσκολο να αντισταθείς σε ενα fredo espresso .....
Εδώ φίλε μου, τα παραλές. Σίγουρα να προτιμήσουμε το ελληνικό και όποιος μπορεί να βρει τα αυθεντικά φύλλα του τσαγιού (αυτά που δεν έχουν υποστεί επεξεργασία και αποξήρανση) ακόμα καλύτερα. Αλλά ακόμα και αυτά του supermarket, έχουν μέσα επιγαλοκατεχίνη (ένα από τα πιο ισχυρά αντιοξειδωτικά), το όποιο προστατεύει από τον καρκίνο, εξολοθρεύοντας τις ελεύθερες ρίζες στον οργανισμό μας.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 18 Απρ 2017, 16:10

fitbill έγραψε:Εδώ φίλε μου, τα παραλές. Σίγουρα να προτιμήσουμε το ελληνικό και όποιος μπορεί να βρει τα αυθεντικά φύλλα του τσαγιού (αυτά που δεν έχουν υποστεί επεξεργασία και αποξήρανση) ακόμα καλύτερα. Αλλά ακόμα και αυτά του supermarket, έχουν μέσα επιγαλοκατεχίνη (ένα από τα πιο ισχυρά αντιοξειδωτικά), το όποιο προστατεύει από τον καρκίνο, εξολοθρεύοντας τις ελεύθερες ρίζες στον οργανισμό μας.
Σίγουρα το LIPTON δεν είναι τόσο αθώο και έχει κατηγορηθεί πολλές φορές για επιβλαβείς ουσίες.Όπου uniliver μακριά...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Τρί 18 Απρ 2017, 16:52

alexandros799 έγραψε:
fitbill έγραψε:Εδώ φίλε μου, τα παραλές. Σίγουρα να προτιμήσουμε το ελληνικό και όποιος μπορεί να βρει τα αυθεντικά φύλλα του τσαγιού (αυτά που δεν έχουν υποστεί επεξεργασία και αποξήρανση) ακόμα καλύτερα. Αλλά ακόμα και αυτά του supermarket, έχουν μέσα επιγαλοκατεχίνη (ένα από τα πιο ισχυρά αντιοξειδωτικά), το όποιο προστατεύει από τον καρκίνο, εξολοθρεύοντας τις ελεύθερες ρίζες στον οργανισμό μας.
Σίγουρα το LIPTON δεν είναι τόσο αθώο και έχει κατηγορηθεί πολλές φορές για επιβλαβείς ουσίες.Όπου uniliver μακριά...
Έλα ρε φίλε, σοβαρά;;; Και να φανταστώ ο super διεφθαερμένος Έλληναρας που έχει φτιάξει τσάι είναι αθώος και ΆΓΙΟΣ. Αυτό είναι που δεν πιστεύω με τίποτα, ειδικά σε αυτή την ΕΛΛΑΝΤΑ. Άλλα τέλοςπάντων, έγω σταματάω εδώ διότι η συζήτηση πάει αλλού.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 18 Απρ 2017, 16:56

Δεν ξέρω αν τσαντίστηκες ελπίζω πως όχι... συζήτηση κάνουμε και είπα την άποψη μου :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Τρί 18 Απρ 2017, 17:31

alexandros799 έγραψε:Δεν ξέρω αν τσαντίστηκες ελπίζω πως όχι... συζήτηση κάνουμε και είπα την άποψη μου :)
Όχι, εννοείται και καλά έκανες και είπες αυτό που θες και πιστεύεις. Γι' αυτό είναι τα forums. Επίσης, συμφωνώ να παίρνουμε το ελληνικό, διότι και εγώ Έλληνας είμαι. Αλλά, όχι με το επιχείρημα και το σκεπτικό προπαγάνδας, ότι και καλά οι άλλοι είναι λάθος και είναι μάπα, ενώ τα δικά μας είναι τα καλά. Λίγο χλωμό αυτό.

Γι αυτό και εγώ σου είπα τη δικιά μου άποψη, όσο αφορά αυτό που απάντησες. Είμαστε βαρέλι δίχως πάτο, δεν μπορούμε να κάνουμε τα βασικά (αυτό βλέπω κάθε μέρα γύρω μου, εδώ και χρόνια), καλό πράσινο τσάι θα φτιάχναμε;;;

Αλλά η συζήτηση πάει άλλου, και δεν υπάρχει νόημα κάτω από αυτό το post να λέμε για το ποια χώρα φτιάχνει καλά προϊόντα και ποια όχι, και ότι αυτοί είναι οι χειρότεροι και εμείς είμαστε οι καλύτεροι στην παραγωγή πράσινου τσαγιού ή οπουδήποτε άλλου. Μακάρι να έχεις δίκιο εσύ, αλλά κάτω από αυτό το post δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τρί 18 Απρ 2017, 17:38

Καλά εννοείται πως και ο Έλληνας δεν είναι τίμιος.Εξαιρεσεις υπάρχουν.
Το μαζεύουν έχω ακούσει πριν γίνει έτοιμο προς κατανάλωση και το πουλάνε και ακριβά.
Ο κόσμος που δεν εχει επαφή με τα φυτά αυτά δεν καταλαβαίνει την διαφορά του ώριμου τσαγιου με αυτό που δεν έχει ωριμάσει.
Φυσικά και είναι μονόδρομος η επιλογή από το σουπερμαρκετ ίσως και νατα παραλεω απλά δεν τους εμπιστεύομαι της πολυεθ ικες όσο αφορά την επεξεργασία των τροφών κλπ.

Ίσως ένα κατάστημα με βότανα κλπ να είναι πιο αξιόπιστο.(εξαλλου εισάγουμε τεράστιες ποσότητες επεξεργασμένου πράσινου τσαγιού από Ασία και την Δύση)


Εκεί που φυτρώνει όμως το πράσινο τσάι στην Ελλάδα αν δεν έχετε θψοφοβια αποκτατε :P

Δύο χεριες μαζεύω για το σπίτι καθε χρόνο πράσινο τσάι και πραγματικά φυτρώνει σε πολύ απότομα σημεία.

Απλά όταν το βάζετε στην φωτιά μην το καίτε.
Αφήστε το νερό μέχρι να ζεσταθεί βγάλτε το μπρίκι απ την φωτιά και μετά προσθέστε το τσάι.διαφορετικα καταστρέφονται όλες οι πολύτιμες ουσίες του.

Υσ η αλήθεια είναι ότι τα φυτά στην Ελλάδα είναι μπερδεμένα.Δεν Έχουμε ατόφιο πράσινο τσάι αλλα ένα περίεργο μπέρδεμα τσάι του βουνού με πράσινο τσάι.Και αυτο γιατί η μελίσσα κάνει την γονιμοποίηση απο φυτο σε φυτο και βλέπεις κάτι περίεργα φυτά απ την μέση και κάτω είναι τσάι του βουνού και απο τη μεση και πάνω μοιάζει με πράσινο τσάι.

Υσ 2 η φυσική αποξήρανση του τσαγιού γίνεται κρεμωντας της χεριες που έχουμε μαζέψει σε ενα σκιερό μέρος δίχως επαφή με τον ήλιο και καλά αεριζομενο.Σε λίγες μέρες έχει αποξηρανθει Φυσικά.

Όταν το κόβουμε στο βουνό και το βάζουμε στην σακούλα να το μαζέψουμε εχειβτην ιδιότητα να αναπτύσσει τεράστια θερμότητα μεταξύ τους τα κλωνια με αποτέλεσμα να ιδρώνει το τσάι και ίσως να χάνονται κάποιες απο τις ουσίες.

Γι'αυτό όταν είναι φρέσκομαζεμενο και το χτυπήσει για αρκετή ώρα ο ήλιος αρχίζει να μαυρίζει όπως παθαίνει και η ρίγανη.

(Αυτά τα γράφω πληροφοριακα για όποιον θέλει να ξέρει λίγα πραγματα και γιατί οχι να το παρειβαποφαση να βγει στην φύση να μαζέψει αυτο το φυτο κατόπιν υπόδειξης πάντα από το κατά τόπους δασαρχείο.Καλο θα μας κάνει.)
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 18 Απρ 2017, 17:51

Προσωπικά περιοδικά παίρνω πράσινο τσαι από κατάστημα βοτάνων-βιολογικών και όταν βαρεθώ παίρνω μετά απο καιρό.Συνήθως πίνω πράσινο τσαι Κευλανης (Σρι Λανκα) ή και μαύρο πολλές φορές.Τώρα έχω πάρει ένα πράσινο τσάι που όταν το βάζει στο ζεστό νερό ανοίγουν τα φύλλα του.Δεν θυμάμαι πως λέγεται τώρα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Τρί 18 Απρ 2017, 19:38

AnonymosEreynhths έγραψε:Καλά εννοείται πως και ο Έλληνας δεν είναι τίμιος.Εξαιρεσεις υπάρχουν.
Το μαζεύουν έχω ακούσει πριν γίνει έτοιμο προς κατανάλωση και το πουλάνε και ακριβά.
Ο κόσμος που δεν εχει επαφή με τα φυτά αυτά δεν καταλαβαίνει την διαφορά του ώριμου τσαγιου με αυτό που δεν έχει ωριμάσει.
Φυσικά και είναι μονόδρομος η επιλογή από το σουπερμαρκετ ίσως και νατα παραλεω απλά δεν τους εμπιστεύομαι της πολυεθ ικες όσο αφορά την επεξεργασία των τροφών κλπ.

Ίσως ένα κατάστημα με βότανα κλπ να είναι πιο αξιόπιστο.(εξαλλου εισάγουμε τεράστιες ποσότητες επεξεργασμένου πράσινου τσαγιού από Ασία και την Δύση)


Εκεί που φυτρώνει όμως το πράσινο τσάι στην Ελλάδα αν δεν έχετε θψοφοβια αποκτατε :P

Δύο χεριες μαζεύω για το σπίτι καθε χρόνο πράσινο τσάι και πραγματικά φυτρώνει σε πολύ απότομα σημεία.

Απλά όταν το βάζετε στην φωτιά μην το καίτε.
Αφήστε το νερό μέχρι να ζεσταθεί βγάλτε το μπρίκι απ την φωτιά και μετά προσθέστε το τσάι.διαφορετικα καταστρέφονται όλες οι πολύτιμες ουσίες του.

Υσ η αλήθεια είναι ότι τα φυτά στην Ελλάδα είναι μπερδεμένα.Δεν Έχουμε ατόφιο πράσινο τσάι αλλα ένα περίεργο μπέρδεμα τσάι του βουνού με πράσινο τσάι.Και αυτο γιατί η μελίσσα κάνει την γονιμοποίηση απο φυτο σε φυτο και βλέπεις κάτι περίεργα φυτά απ την μέση και κάτω είναι τσάι του βουνού και απο τη μεση και πάνω μοιάζει με πράσινο τσάι.

Υσ 2 η φυσική αποξήρανση του τσαγιού γίνεται κρεμωντας της χεριες που έχουμε μαζέψει σε ενα σκιερό μέρος δίχως επαφή με τον ήλιο και καλά αεριζομενο.Σε λίγες μέρες έχει αποξηρανθει Φυσικά.

Όταν το κόβουμε στο βουνό και το βάζουμε στην σακούλα να το μαζέψουμε εχειβτην ιδιότητα να αναπτύσσει τεράστια θερμότητα μεταξύ τους τα κλωνια με αποτέλεσμα να ιδρώνει το τσάι και ίσως να χάνονται κάποιες απο τις ουσίες.

Γι'αυτό όταν είναι φρέσκομαζεμενο και το χτυπήσει για αρκετή ώρα ο ήλιος αρχίζει να μαυρίζει όπως παθαίνει και η ρίγανη.

(Αυτά τα γράφω πληροφοριακα για όποιον θέλει να ξέρει λίγα πραγματα και γιατί οχι να το παρειβαποφαση να βγει στην φύση να μαζέψει αυτο το φυτο κατόπιν υπόδειξης πάντα από το κατά τόπους δασαρχείο.Καλο θα μας κάνει.)
Πολύ καλές οι πληροφορίες σου !!!! :)
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Τρί 18 Απρ 2017, 19:42

alexandros799 έγραψε:Προσωπικά περιοδικά παίρνω πράσινο τσαι από κατάστημα βοτάνων-βιολογικών και όταν βαρεθώ παίρνω μετά απο καιρό.Συνήθως πίνω πράσινο τσαι Κευλανης (Σρι Λανκα) ή και μαύρο πολλές φορές.Τώρα έχω πάρει ένα πράσινο τσάι που όταν το βάζει στο ζεστό νερό ανοίγουν τα φύλλα του.Δεν θυμάμαι πως λέγεται τώρα...
Καλά κάνεις, σίγουρα τα βιολογικά προϊόντα έχουν μακράν πιο ισχυρές επιδράσεις από τα συσκευασμένα. Επίσης, το καλύτερο από όλα είναι αυτό που κάνει ο AnonymosEreynhths, δε το συζητάμε αυτό.

Αν μπορείς να μαζέψεις με τα ίδια σου τα χέρια τα φύλλα, δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από αυτό. :thumb:
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 20 Απρ 2017, 01:27

fitbill έγραψε:Αλλά, όχι με το επιχείρημα και το σκεπτικό προπαγάνδας, ότι και καλά οι άλλοι είναι λάθος και είναι μάπα, ενώ τα δικά μας είναι τα καλά. Λίγο χλωμό αυτό.
Τίποτα δεν είναι χλωμό αν υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία :wink:
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Πέμ 20 Απρ 2017, 02:00

OTTO έγραψε:
fitbill έγραψε:Αλλά, όχι με το επιχείρημα και το σκεπτικό προπαγάνδας, ότι και καλά οι άλλοι είναι λάθος και είναι μάπα, ενώ τα δικά μας είναι τα καλά. Λίγο χλωμό αυτό.
Τίποτα δεν είναι χλωμό αν υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία :wink:
Ε, άντε τότε ρε φίλε, τι κάθεσαι; :thumb: αφού έχεις τα στοιχεία πήγαινε στον Ε.Φ.Ε.Τ. να τα αποσύρουν. Με το ΑΝ δεν έγινε πότε τίποτα, ούτε πρόκειται να γίνει. Με το ΑΝ το μόνο που υπάρχει είναι μια παροιμία.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 20 Απρ 2017, 16:01

O ΕΦΕΤ, όπως και όλοι οι οργανισμοί λειτουργούν βάσει κανονισμών. Κάνουν αυτά που είναι γραμμένα στα χαρτιά να κάνουν, ακόμα και αν είναι παράλογα. Τα παράγωγα από ανθρώπινους ιστούς δεν είναι γραμμένο στα χαρτιά ότι είναι κάτι το απαγορευμένο, άρα θα αδιαφορήσουν. Η μόνη λύση είναι από μόνοι μας να επιλέγουμε τα προϊόντα και να μην περιμένουμε τον κάθε ΕΦΕΤ να μας πει τι να φάμε.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Πέμ 20 Απρ 2017, 16:19

OTTO έγραψε:O ΕΦΕΤ, όπως και όλοι οι οργανισμοί λειτουργούν βάσει κανονισμών. Κάνουν αυτά που είναι γραμμένα στα χαρτιά να κάνουν, ακόμα και αν είναι παράλογα. Τα παράγωγα από ανθρώπινους ιστούς δεν είναι γραμμένο στα χαρτιά ότι είναι κάτι το απαγορευμένο, άρα θα αδιαφορήσουν. Η μόνη λύση είναι από μόνοι μας να επιλέγουμε τα προϊόντα και να μην περιμένουμε τον κάθε ΕΦΕΤ να μας πει τι να φάμε.
Τότε δεν έχεις στοιχεία, παρά μόνο λόγια του αέρα. Ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει για όποιον και για ότι θέλει. Και όποιος το πιστέψει το πίστεψε. Αν δε φέρεις αποδείξεις για αυτό που λες, είναι σαν να μη το λες.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 21 Απρ 2017, 00:28

fitbill έγραψε:Τότε δεν έχεις στοιχεία, παρά μόνο λόγια του αέρα. Ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει για όποιον και για ότι θέλει. Και όποιος το πιστέψει το πίστεψε. Αν δε φέρεις αποδείξεις για αυτό που λες, είναι σαν να μη το λες.
Scripta manent =/= "σαν να μην το λες"

Συνεπώς εγώ είπα, εσύ άκουσες, στο χέρι σου είναι να ξοδέψεις 10 λεπτά google search και να νοιαστείς για την υγιεινή διατροφή σου. Νομίζω ότι υπάρχει και σχετική αναφορά με τις αποδείξεις σε κάποιο νήμα στα ιδεό, για τη συγκεκριμένη ουσία που προέρχεται από κύτταρα πλακούντα ή κάτι σχετικό.

Αυτός που επιδιώκει υγιεινή διατροφή, ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ θα διερευνεί κάθε πιθανό κίνδυνο. Διαφορετικά βαριέται ή αδιαφορεί. :wink:

Θα στα έφερνα κι εγώ, αν λειτουργούσα όπως λειτουργούσα πριν λίγο καιρό, αλλά πλέον δεν έχω χρόνο, sry :( .
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Παρ 21 Απρ 2017, 02:05

OTTO έγραψε:
fitbill έγραψε:Τότε δεν έχεις στοιχεία, παρά μόνο λόγια του αέρα. Ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει για όποιον και για ότι θέλει. Και όποιος το πιστέψει το πίστεψε. Αν δε φέρεις αποδείξεις για αυτό που λες, είναι σαν να μη το λες.
Scripta manent =/= "σαν να μην το λες"

Συνεπώς εγώ είπα, εσύ άκουσες, στο χέρι σου είναι να ξοδέψεις 10 λεπτά google search και να νοιαστείς για την υγιεινή διατροφή σου. Νομίζω ότι υπάρχει και σχετική αναφορά με τις αποδείξεις σε κάποιο νήμα στα ιδεό, για τη συγκεκριμένη ουσία που προέρχεται από κύτταρα πλακούντα ή κάτι σχετικό.

Αυτός που επιδιώκει υγιεινή διατροφή, ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ θα διερευνεί κάθε πιθανό κίνδυνο. Διαφορετικά βαριέται ή αδιαφορεί. :wink:

Θα στα έφερνα κι εγώ, αν λειτουργούσα όπως λειτουργούσα πριν λίγο καιρό, αλλά πλέον δεν έχω χρόνο, sry :( .
Google search ??? Σε μένα το λες αυτό ??? μπορώ να σου γεμίσω τη 1η σελίδα σε αντίστοιχες λέξεις κλειδιά, με ότι μύθο παρα πληροφόρησης θες !!! Webmaster είμαι, μπορώ να να παραπληροφορήσω κόσμο σε χρόνο dt. Επειδή θα τα δεις στο internet, θα με πιστέψεις δηλαδή; Σιγά μη στηριχτώ σε στοιχεία που ανεβάζει ο κάθε χρήστης σε ιστοσελίδα του. Αν υπήρχε τέτοια βάσιμη αναφορά θα είχε γίνει σάλος !!! Στο διαδίκτυο γράφει όποιος θέλει ότι θέλει. Ειδικά στο ελληνικό internet, κλάφτα Χαράλαμπε, ο οργασμός της παραπληροφόρησης.

Αποδείξεις για να στηρίξει ο καθένας αυτό που λέει, δεν έχει όμως, όλα είναι μπλα μπλα. Χρόνο να απαντήσεις στο post έχεις, άλλα μας δώσει όμως κανέναν σύνδεσμο να δούμε ποιος τα γράφει αυτά πχ για την LIPTON ή για την κάθε LIPTON δεν έχεις.

Πάλι λόγια λες, χωρίς αποδείξεις. Δεν έπρεπε καν να απαντήσεις στο post και να πεις κάτι αρνητικό για τον κανέναν, το όποιο δεν μπορείς να στηρίξεις. Ποιο το νόημα να απαντήσεις και να πεις το οτιδήποτε αν δεν μπορείς να το στηρίξεις.

Και εγώ μπορώ να λέω ότι είσαι κλέφτης ή ότι υπάρχουν φαντάσματα ή παίζω χαρτιά με εξωγήινους, και ακόμα χειρότερα να πάω και να κάνω και 10 blog και να γεμίσω άρθρα το internet με ότι ψέμα θες. Εσύ θα με πιστέψεις;;;

Όπως, είπα και πριν όμως στην ΕΛΛΑΔΑ είμαστε, έτσι έχουμε μάθει, να παπαγαλίζουμε. Τέλος πάντων, εγώ βαρέθηκα τις αερολογίες. Πάει αλλού το πράγμα.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 21 Απρ 2017, 09:20

Mόλις είδα την εξέλιξη του διαλόγου... (δεν την είδα ως τώρα γιατί τρέχω)...
Και τώρα τρέχω. Θα επανέλθω όμως δριμύτρη σ'αυτόν τον διάλογο.

Καλημέρες.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από doctormarkon » Παρ 21 Απρ 2017, 11:37

Έλα ρε φίλε, σοβαρά;;; Και να φανταστώ ο super διεφθαερμένος Έλληναρας που έχει φτιάξει τσάι είναι αθώος και ΆΓΙΟΣ. Αυτό είναι που δεν πιστεύω με τίποτα, ειδικά σε αυτή την ΕΛΛΑΝΤΑ. Άλλα τέλοςπάντων, έγω σταματάω εδώ διότι η συζήτηση πάει αλλού.
Είτε ελληνικό είτε ξένο καλύτερα να προτιμάμε χύμα ή βιολογική μάρκα.
Για το libton υπάρχουν υπόνοιες όπως και για πολλές επώνυμες μάρκες.

Βλ κουάκερ. Υγιεινό προϊόν αλλά η επώνυμη μάρκα κανείς δεν ξέρει από ποιούς ελέγχεται.
Σε κάθε περίπτωση κάθε επώνυμο βιομηχανοποιημένο προϊόν κινεί υποψίες δεδομένου ότι ξέρουμε ποιοί ελέγχουν τα τρόφιμα και πως.

Τα λέω αλλά δεν τα τηρώ ούτε εγώ 100%
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Παρ 21 Απρ 2017, 15:32

doctormarkon έγραψε:
Έλα ρε φίλε, σοβαρά;;; Και να φανταστώ ο super διεφθαερμένος Έλληναρας που έχει φτιάξει τσάι είναι αθώος και ΆΓΙΟΣ. Αυτό είναι που δεν πιστεύω με τίποτα, ειδικά σε αυτή την ΕΛΛΑΝΤΑ. Άλλα τέλοςπάντων, έγω σταματάω εδώ διότι η συζήτηση πάει αλλού.
Είτε ελληνικό είτε ξένο καλύτερα να προτιμάμε χύμα ή βιολογική μάρκα.
Για το libton υπάρχουν υπόνοιες όπως και για πολλές επώνυμες μάρκες.

Βλ κουάκερ. Υγιεινό προϊόν αλλά η επώνυμη μάρκα κανείς δεν ξέρει από ποιούς ελέγχεται.
Σε κάθε περίπτωση κάθε επώνυμο βιομηχανοποιημένο προϊόν κινεί υποψίες δεδομένου ότι ξέρουμε ποιοί ελέγχουν τα τρόφιμα και πως.

Τα λέω αλλά δεν τα τηρώ ούτε εγώ 100%
Βρε υπόνοιες υπάρχουν για το οτιδήποτε. Πάλι λόγια λες. Μπορείς να στηρίξεις αυτά που λες. Το ίδιο ισχύει και για σένα τώρα. Και εγώ λέω τώρα ότι εσύ κάνεις προπαγάνδα, διότι τα παίρνεις για να τα λες αυτά τα πράματα από κάποιον άλλον που θέλει να κάνει δυσφήμιση στον αντίπαλο. Με τα λόγια ο καθένας λέει ότι θέλει.

Αν δε φέρεις αποδείξεις, δεν έχει νόημα να λες τίποτα. Το "πίστευε και μη ερεύνα" είναι για τα πρόβατα. Δεν πιστεύω αυτά που λες για το κουακερ, αν δε φέρεις αποδείξεις. Με το ΜΠΟΡΕΙ και το ΑΝ δεν έγινε ποτέ τίποτα.

Και εγώ λέω ότι είσαι κλέφτης!!! Δηλαδή τώρα θα με πιστέψουν οι υπόλοιποι??? Όχι φυσικά. Με τα λόγια δεν γίνεται.

Τότε και τα βιολογικά προϊόντα, μάπα είναι τότε. Έτσι επειδή το είπα. Πίστεψε το τώρα.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 21 Απρ 2017, 15:46

Ας βάλουν στην Αμερική στα τρόφιμα σύμανση για τους gmo και μετά θα πάψουμε να είμαστε εμείς καχύποπτοι και αόριστοι.Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται και κάποιοι έχουν αποδείξει ότι δεν είναι καθαροί ουρανοί :wink: η κουβέντα πάει αλλού αλλά χωρίο που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει εγώ αυτό ξέρω. Σόρρυ για το :offtopic:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fitbill
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ 19 Σεπ 2016, 15:27
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 2 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από fitbill » Παρ 21 Απρ 2017, 15:56

alexandros799 έγραψε:Ας βάλουν στην Αμερική στα τρόφιμα σύμανση για τους gmo και μετά θα πάψουμε να είμαστε εμείς καχύποπτοι και αόριστοι.Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται και κάποιοι έχουν αποδείξει ότι δεν είναι καθαροί ουρανοί :wink: η κουβέντα πάει αλλού αλλά χωρίο που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει εγώ αυτό ξέρω. Σόρρυ για το :offtopic:
Ωραία όλα αυτά που λες !!! Δεν αντιλέγω !!! Το μόνο που δε μας είπες για άλλη μια φορά είναι οι αποδείξεις ;;; Που είναι αυτοί οι άλλοι που τις έχουνε ;;; Οι αερολογίες συνεχίζονται. Μάλλον στην πλάκα το έχουμε πάει το θέμα.

Ωραία λοιπόν, μην αναπνέετε μάγκες. Μας ψεκάζουν, πάρτε όλοι μάσκες και μπουκάλες οξυγόνου !!! Επίσης μην πληκτρολογείτε, κανείς δε ξέρει οι ξένες εταιρείες πως και με τι έχουν κατασκευάσει τα πλήκτρα :D :D
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Τα οφέλη του πράσινου τσαγιού

Δημοσίευση από Jackal » Παρ 21 Απρ 2017, 16:00

οκ
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υγεία-Διατροφή”