Γιάννης Αντετοκούμπο

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Πέμ 09 Ιαν 2014, 15:51

Τάλω, το σχόλιό σου με βρίσκει σύμφωνο. Δύο μόνο παρατηρήσεις εν τάχει:

1) Δεν αρκεί να ξέρεις ποιός είναι ο εχθρός. Πρέπει να γνωρίζεις καλά τα δυνατά και αδύνατα σημεία του, καθώς και τα δικά σου και μετά να χρησιμοποιήσεις το όπλο της εξαπάτησης (Σουν Τζου, "Η τέχνη του πολέμου")...

2) Νόμοι υπεράνω όλων. Συμφωνώ, με μία προϋπόθεση: Οι νόμοι να συντάσονται από "σοφά νομοθετούντες" και όχι από λαμόγια εξυπηρετητές.
Θέλω να επισημάνω πως όποιος θεωρεί ένα νόμο άδικο, μπορεί να δηλώσει "πολιτική ανυπακοή", δηλαδή να κάνει δημόσια τοποθέτηση οτι δε συμφωνεί με το νόμο και να υποστεί τις συνέπειες από τη μη τήρησή του. Αυτό αποτελεί πράξη υπεύθυνου πολίτη και όχι η παράκαμψη του νόμου με τις γνωστές διαδικασίες διαπλοκής
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
Dread
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2990
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ 2011, 10:13
Irc ψευδώνυμο: Dread
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Dread » Πέμ 09 Ιαν 2014, 16:59

Μάλλον το 'χει η ημέρα..... :loco:

BACK TO TOPIC PLEASE..... :giverose:
Μαζεύτηκαν πολλοί "γνώστες" και "ειδικοί"....
Η σιωπή αυτοεπιβάλλεται σιγά-σιγά.....
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Τάλως » Πέμ 09 Ιαν 2014, 17:48

peleas έγραψε: Θέλω να επισημάνω πως όποιος θεωρεί ένα νόμο άδικο, μπορεί να δηλώσει "πολιτική ανυπακοή", δηλαδή να κάνει δημόσια τοποθέτηση οτι δε συμφωνεί με το νόμο και να υποστεί τις συνέπειες από τη μη τήρησή του. Αυτό αποτελεί πράξη υπεύθυνου πολίτη και όχι η παράκαμψη του νόμου με τις γνωστές διαδικασίες διαπλοκής
Λιαπη θεε παρε την παε χαχαχαχα :lol:


οκ πισω στο θεμα λοιπον :thumb:
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Πέμ 09 Ιαν 2014, 20:00

Τάλως έγραψε:οκ πισω στο θεμα λοιπον :thumb:
Ποιό θέμα? :lol:
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Τάλως » Παρ 10 Ιαν 2014, 00:50

του Μπασκετ... αυτο ηταν αρχικα!!
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
peleas
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Δευ 16 Δεκ 2013, 14:15
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από peleas » Παρ 10 Ιαν 2014, 09:02

Τάλως έγραψε:του Μπασκετ... αυτο ηταν αρχικα!!
Μετά τη χθεσινή ταπεινωτική ήττα του Ολυμπιακού από την Αρμάνι Μιλάνο (ο Τζόρτζιο ήταν όλο καμάρι στις κερκίδες), ποιός έχει διάθεση να μιλήσει για μπάσκετ...
Ανελεύθερος είναι αυτός που στρέφει το βλέμμα στο παράθυρο και βλέπει το παράθυρο...
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 10 Ιαν 2014, 12:10

Εγώ :D ..για πολλά γέλια χθες ο Ολυμπιακός.Ο προπονητής πάντα στον κόσμο του (!) Ο Σπανούλης θα κλατάρει με το νέο σύστημα της Euroleague σε πρότυπα ΝΒΑ...Μάχες κυριολεκτικά .Αυτά είναι (!)

Πάμε ΝBA..
Εθελξε στο Showcase ο Θανάσης.Το αδελφάκι του Γιάννη βρε :D

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο τα πήγε περίφημα στο πλαίσιο της τελευταίας ημέρας του D-League Showcase και ενώπιον πολλών scouts του ΝΒΑ. Παρακολουθήστε τις καλύτερες στιγμές του και τι δήλωσε αργότερα.

Μην χάσετε λεπτό από τη δράση. Με το NBA League PASS έχετε τη δυνατότητα να δείτε όλους τους αγώνες live ή on-demand. Ακόμη, ψήφισε τους καλύτερους! Επίλεξε τους παίκτες που θέλεις να πάρουν μέρος στο All-Star Game της Νέας Ορλεάνης και ανάδειξε τους αγαπημένους σου σταρ.


Ηταν το ιδανικό παιχνίδι για να παίξει καλά και αυτό ακριβώς έκανε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο! Ενώπιον δεκάδων scouts του ΝΒΑ, ο εκρηκτικός φόργουορντ ξεδίπλωσε με τον καλύτερο τρόπο τα προσόντα του στο ματς των Delaware 87ers με τους Texas Legends, ένα παιχνίδι που καλύφθηκε τηλεοπτικά από το NBA TV!

Οι 87ers υπέστησαν βέβαια την 5η σερί ήττα από τους Legends (108-113) και εξακολουθούν να έχουν το χειρότερο ρεκόρ στη D-League (3-15), εντούτοις ο Αντετοκούνμπο ήταν ένας από τους παίκτες που ξεχώρισαν. Ο Θανάσης πέτυχε τους πρώτους οκτώ πόντους της ομάδας του και είχε άλλους τόσους στην τελευταία περίοδο, προσπαθώντας να βάλει το Delaware ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Μάλιστα, ο “Greek Freak ΙΙ” έκανε και μία εντυπωσιακή τάπα σε αιφνιδιασμό του Texas στην τρίτη περίοδο (δείτε τη στο σχετικό video που ακολουθεί), ενώ ο στατιστικός απολογισμός του στον αγώνα ήταν 17 πόντοι, 6/9 βολές, 4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες και 3 λάθη σε 28'15''. Καθώς και άφθονη ενέργεια που δεν μπορεί να αποτυπωθεί στο φύλλο της στατιστικής...

“Δεν έδειξα αυτά που συνήθως κάνω, αλλά νομίζω ότι είδαν (οι scouts του ΝΒΑ) κάποια πράγματα που μπορώ να κάνω. Είμαι περισσότερο αμυντικός παίκτης και προσπαθώ να δουλέψω πολύ στην ντρίμπλα και στο σουτ” δήλωσε μετά το ματς ο Θανάσης Αντετοκούνμπο στην κάμερα του καναλιού της D-League. “Μιλάω με τον Γιάννη 1-2 ώρες κάθε μέρα στο τηλέφωνο. Είναι σαν όνειρο για εμάς το ότι βρισκόμαστε εδώ” πρόσθεσε αναφορικά με την επικοινωνία που έχει με τον μικρότερο αδερφό του.








http://nba.sport24.gr/article/2588390/e ... o-thanasis
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 10 Ιαν 2014, 15:31

Back to Yannis ..


Όλοι διαβάζουν Γιάννη!


Αίσθηση προκαλούν τα blog του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο NBA Greece, με τους Αμερικανούς να παραμιλούν για τα αυθεντικά και ειλικρινή σχόλια του forward των Milwaukee Bucks. Διαβάστε τις λεπτομέρειες.

Από τη μέρα που έγινε draft στο νούμερο 15 μέχρι και σήμερα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ζει το όνειρό του. Αγωνίζεται στο ΝΒΑ, κατάφερε σε σύντομο χρονικό διάστημα να γίνει βασικός και θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα της λίγκας. Είναι ο πιο μικρός σε ηλικία παίκτης του πρωταθλήματος και όπως είναι λογικό, πολλά μάτια επικεντρώνονται πάνω του. Τόσο για το πληθωρικό του ταλέντο, τα μακριά του άκρα, το all around παιχνίδι του, όσο και για τον αδαμάντικο, ειλικρινή του χαρακτήρα.

Ο 19χρονος παίκτης των Bucks μοιράζεται από την πρώτη στιγμή τις εμπειρίες του μέσω του προσωπικού του blog στο ΝΒΑ Greece, το οποίο κάνει αίσθηση όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στις ΗΠΑ. Είναι χαρακτηριστικό ότι πολλοί αμερικανοί δημοσιογράφοι κορυφαίων ειδησεογραφικών δικτύων σπέυδουν να μεταγράζουν τα κείμενά του, τα οποία έχουν ιδιαίτερη απήχηση στο αναγνωστικό κοινό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το θέμα της USA Today, το οποίο αποθεώνει τον Αντετοκούνμπο.

"Ο Ελληνας rookie έγραψε το πιο αξιαγάπητο blog που θα βρείτε στο διαδίκτυο" αναφέρει ο τίτλος, με τον συντάκτη Nate Scott να συνεχίζει: "Είναι ένας 19χρονος rookie των Bucks, ο οποίος έφτασε από την Ελλάδα στο ΝΒΑ το περασμένο καλοκαίρι. Είναι ήδη μια πραγματικά ευχάριστη έκπληξη για την ομάδα. Συνεχίζει να ψηλώνει και παρά το γεγονός ότι πολλοί τον θεωρούσαν project για το μέλλον, έχει βρεθεί στη βασική πεντάδα και έχει αναγκάσει αρκετό κόσμο να τον παρακολουθήσει, χάρη στα τρομερά αθλητικά του προσόντα και την εξαιρετική του άμυνα.

Εκτός αυτού, έγραψε το πιο αξιαγάπητο blog της χρονιάς.

Ο Αντετοκούνμπο αρθρογραφεί στην ελληνική ιστοσελίδα Sport24.gr. Στο τελευταίο του blog μιλάει για τη νέα χώρα στην οποία ζει, για την προσαρμογμή του στη ζωή του ΝΒΑ, για τους νέους του φίλους , για τη μοναξιά και για πολλά άλλα. Αξίζει πραγματικά να αφιερώσει κανείς χρόνο για να το διαβάσει. Πραγματικά, δείτε όλο το κείμενο. Οσοι θεωρείτε πως όλοι οι αθλητές νοιάζονται μόνο για τα χρήματα, παρακαλώ διαβάστε και θα εκπλαγείτε από το γεγονός ότι ένα νέο παιδί είναι πραγματικά ενθουσιασμένο που βρίσκεται εδώ για να παίξει μπάσκετ. Θα σας αναγκάσει να χαμογελάσετε".

* Το πρώτο blog του Γιάννη, στις 10 Οκτωβρίου 2013.
* Το δεύτερο blog του Γιάννη, στις 25 Νοεμβρίου 2013.
* Το τρίτο blog του Γιάννη, το οποίο προκάλεσε και τη μεγαλύτερη αίσθηση, στις 7 Ιανουαρίου 2014.

http://nba.sport24.gr/article/2589114/o ... oun-gianni


Υ.γ Πηγαίνετε στο σύνδεσμο για να διαβάσετε τα κείμενα του Γιάννη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alkinoos την Παρ 10 Ιαν 2014, 15:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: πρὀσθεσα το Υ.γ
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από firefightergr » Παρ 10 Ιαν 2014, 16:00

Αξιος πρέσβης της Ελλάδας ο Γιάννης,παρά το νεαρό της ηλικίας είναι ώριμος και προσγειωμένος.
Και ταλαντούχος φυσικά.
Καλή συνέχεια από εμένα Γιάννη.
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 12 Ιαν 2014, 17:21

Σχόλια για τον εκπληκτικό πρωϊνό αγώνα,ξημερώματα Κυριακής, του Γιάννη εναντίον του KD...

Ο Γιάννης δεν… μασάει!!!

http://nba.sport24.gr/article/2591369/o ... den-masaei


"Στον... πόλεμο με τον Αντετοκούνμπο"

http://nba.sport24.gr/article/2591507/s ... etokounmpo
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 13 Ιαν 2014, 21:51

Back yannis brother..




...και μερικά βίντεο για τον Κώστα Κουφό







Μπράβο στα παιδιά :thumb: :clap: :clap:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 14 Ιαν 2014, 15:33

Ο Σπύρος Βελλινιάτης είναι ο άνθρωπος που «χρεώνεται» την ανακάλυψη των αδερφών Αντετοκούμπο. Αντί για γοβάκι γυρνάει ακούραστα τις γειτονιές με μια πορτοκαλί μπάλα του μπάσκετ για να εντοπίσει Σταχτομπούτες. Όταν ένας πρωθυπουργός αντί να βραβεύει τις λαμπερές εξαιρέσεις μπροστά στις κάμερες αξιοποιήσει πίσω από αυτές το μεράκι ανθρώπων σαν το Βελλινιάτη τότε θα ξέρεις ότι αυτή η χώρα είναι επιτέλους στο σωστό δρόμο…


Στο περιθώριο της ομιλίας σου στο TEDxAthens μου αποκάλυψες τη σειρά των συμπτώσεων για να ανακαλύψεις τον Αντετοκούμπο…

Δεν νομίζω ότι υπάρχει όμοια περίπτωση, μιλάμε για πάνω από είκοσι συμπτώσεις που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην περίπτωση του Γιάννη! Για παράδειγμα τόσο εκείνος όσο και ο αδελφός του ο Θανάσης εργάζονταν και δεν ήταν συχνά στη γειτονιά. Πήγαιναν στα χωριά της Θήβας και πουλούσαν διάφορα, γυαλιά κομπολόγια κλπ. Έτυχε εκείνη την ημέρα να μην πάνε. Τα παιδιά δεν έπαιζαν μπάσκετ, έπαιζαν κυνηγητό ή άλλα παιχνίδια. Απλά ήταν στον χώρο του Τρίτωνα όπου υπάρχει μια παιδική χαρά και δύο γήπεδα μπάσκετ. Κι εγώ τυχαία εκείνη τη μέρα πήγαινα να δω ένα φίλο μου που είχε προπόνηση. Εκεί τους είδα λοιπόν. Είμαι άνθρωπος που κοιτάει τις λεπτομέρειες. Πρόσεξα ότι πέρα από ψηλά παιδιά, είχαν μια ελαστικότητα, μια ευκινησία, μια έκρηξη.



Για πόσα χρόνια πριν μιλάμε;

Πριν έξι χρόνια είδα τον Γιάννη, αλλά είχα παρατηρήσει τον Θανάση, τον μεγάλο του αδερφό του πριν οκτώ χρόνια. Είναι τέσσερα αδέλφια στην Ελλάδα και ένα στην Αφρική. Τον Θανάση τον παρακολουθούσα σιωπηλά γιατί ήξερα ότι μέχρι τα δεκαπέντε τα παιδιά μεταναστών μπορούν να βγάλουν δελτίο αθλητή. Επειδή δεν μπορούσα να βρω κάποια ομάδα που θα στήριζε ένα παιδί οικονομικά, απλώς παρακολουθούσα.



Έπαιζαν ήδη σε κάποια ομάδα τότε;

Μπάσκετ όχι, απλά ήταν στην γειτονιά. Ο Θανάσης και ο Κώστας έκαναν στίβο, η νονά τους τους πλήρωνε την συνδρομή στον Πανελλήνιο και ο Γιάννης ποδόσφαιρο. Αυτά τα έμαθα μετά. Παρακολουθούσα τον Θανάση να παίζει στη γειτονιά και δεν ήξερα για τα αδέρφια του. Τότε ήμουν στην Δάφνη. Έτυχε να περνάω από τη γειτονιά του Τρίτωνα, έτυχε τα παιδιά να είναι εκεί, έτυχε εκείνη την περίοδο η ομάδα μου να ψάχνει να βρει ταλέντα, έτυχε η ομάδα να έχει ήδη χρηματοδοτήσει ένα παιδί από την επαρχία. Επίσης εγώ είχα εμπειρία με Αφρικάνους, δεν είναι τα μοναδικά παιδιά που έχω φέρει στο μπάσκετ. Έπεσαν σε έναν άνθρωπο που έψαχνε παιδιά αφρικανόπουλα στις γειτονιές.



Άρα ασχολείσαι με μετανάστες και αθλητισμό;

Ναι. Είναι και αυτό σύμπτωση γιατί στην περιοχή των Πατησίων που ζούσα τότε, θέλοντας και μη θα ασχοληθείς. Εγώ δεν το βάζω σαν παντιέρα στην δουλειά μου, ότι ασχολούμαι μόνο με μετανάστες, για μένα όλα είναι παιδιά. Απλώς όταν δω ότι ένα παιδί είναι ταλαντούχο και είναι δύσκολο να το προσεγγίσω θα κάνω την υπέρβαση. Θα το έκανα για οποιοδήποτε παιδί, το έχω κάνει και με παιδιά που δεν ήταν μετανάστες. Απλά πολλές φορές τα Ελληνόπουλα και οι γονείς τους έχουν διαμορφωμένη άποψη για το τι θα κάνουν ήδη από τα δώδεκά τους χρόνια και δεν μπορείς να τους πείσεις για κάτι άλλο. Ενώ ένα παιδί μεταναστών ψάχνει πιο έντονα μια διέξοδο.

Δεν είναι μόνο ο Γιάννης, αλλά και πολλά άλλα παιδιά όπως ο Μιχάλης Αφολάνιο που είναι στην Καλών Τεχνών. Είναι πολύ καλός αθλητής, μαζί μου ξεκίνησε. Όπως και ο αδερφός του MC Yinka, όπως ο Zero των Vegas… Έχουμε κοινωνικοποιήσει μέσα από το μπάσκετ στα κάτω Πατήσια πολλά παιδιά. Και αυτή είναι η ουσία. Και εκείνα ξεκίνησαν μέσα από τον ίδιο μηχανισμό, απλώς δεν έκαναν αυτό το «μπραφ». Το να έρθεις από μία οικογένεια που πραγματικά βρίσκεται στο χείλος του γκρεμού και να πηγαίνεις στο ΝΒΑ με αυτές τις απολαβές αποφέρει δημοσιότητα.



Τι κάνει τον Γιάννη Αντετοκούμπο τόσο ξεχωριστό;

Το μπάσκετ είναι εύκολη υπόθεση. Οποιο παιδί και να πάρω μπορώ να του μάθω το άθλημα. Για να πρωταγωνιστήσεις χρειάζονται κάποιες ικανότητες πάνω από τον μέσο όρο. Αυτό το διέκρινα από την πρώτη στιγμή στον Γιάννη αλλά και στα αδέρφια του.

Τον Γιάννη τον κάνει τόσο ξεχωριστό πιστεύω ο χαρακτήρας του. Είναι ένα παιδί που το έχει σφυρηλατήσει η ζωή. Δε δίνει δεύτερες ευκαιρίες, δε χαρίζεται. Είναι ιδιαίτερα έξυπνος και πολύ αποφασιστικός. Έχει μια ωριμότητα πολύ μεγαλύτερη από την ηλικία του και αυτό το διαπίστωσαν και οι Αμερικάνοι. Αν διαβάσεις τις συνεντεύξεις του προπονητή του στο NBA λέει ότι έχει εκπλαγεί με την ωριμότητα του.

Πιστεύω ότι αυτό του το έχει κάνει η ζωή. Ο Γιάννης ήξερε ότι αν δεν πουλήσει μια μέρα, το βράδυ ο αδερφός του δεν θα είχε φαγητό. Αυτό πιστεύω είναι που τον έκανε τόσο σκληρό μέσα του και ξεχωριστό. Έχει αντικρίσει την πιθανότητα να πεθάνει από την πείνα. Δεν υπάρχει σκληρότερος τρόπος για να καταλάβεις τι είναι η ζωή. Όλες του οι αισθήσεις δουλεύουν στο έπακρο.


Πόσο δύσκολο είναι να ζουν αυτά τα παιδιά σε μια Ελλάδα που ειδικά την εποχή της κρίσης ο ρατσισμός βρίσκει πρόσφορο έδαφος;

Πολύ δύσκολο! Δεν μου αρέσει να μιλάω για τις επιτυχείς περιπτώσεις γιατί αυτές κατά κάποιο τρόπο είναι καθήκον μας. Άσχετο το ότι είναι ξεχωριστές και τις χρειαζόμαστε γιατί παίρνουν προβολή και χρησιμεύουν ως παράδειγμα. Με απασχολούν οι άλλες περιπτώσεις που είναι χιλιάδες και δεν μπορούμε να κάνουμε πάρα πολλά πράγματα. Δηλαδή υπάρχουν παιδιά που είναι ταλαντούχα και ζουν σε ορφανοτροφείο και δεν μπορώ να τα χρηματοδοτήσω για να φύγουν και να κάνουν μια καριέρα αθλητή. Είναι αναγκασμένα να μπουν στην τροχιά της καθημερινότητας ενώ έχουν μεγάλο ταλέντο. Με στενοχωρούν αυτές οι περιπτώσεις. Αφού δεν μπορώ να έχω κάποια χρηματοδότηση ή κάποιο τρόπο οργάνωσης με βοήθεια ιδιωτική ή της πολιτείας ώστε να στηρίξω αυτά τα παιδιά, απλά δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω. Κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου, γιατί βλέπω μπροστά μου παιδιά φαινόμενα.



Άρα οι περισσότερες περιπτώσεις «χάνονται» δηλαδή.

Όσο πιο δύσκολες είναι οι καταστάσεις από τις οποίες προέρχονται τα παιδιά τόσο πιο ευδιάκριτες είναι οι δυνατότητές τους. Είναι αυτό που λένε ότι τα ταλέντα βγαίνουν από την φτώχεια. Υπάρχουν ελληνόπουλα που είναι ταλαντούχα αλλά πολλές φορές δεν εξωτερικεύουν το ταλέντο τους, το καταπιέζουν. Οι δυσκολίες πολλές φορές δημιουργούν ένα πλεονέκτημα. Το να τα έχεις όλα έτοιμα σε μικρή ηλικία πολλές φορές είναι ένας τρόπος καταπίεσης του παιδιού. Είναι καλό να υπάρχει μια δυσκολία γιατί τότε μπορείς να διακρίνεις εύκολα ποιά είναι η φυσική σου κλίση. Αν έχεις και τον κατάλληλο άνθρωπο να σου πει πήγαινε εκεί να γίνεις ντράμερ ή γιατρός, όπως είναι η Τζέσικα, μετανάστρια εδώ στην Ελλάδα, όπου ήταν πολύ καλή και πήγε στην Αμερική με υποτροφία και μπασκετική και ακαδημαϊκή.

Ενώ το ελληνόπουλο θα πει, γιατί να πιεστώ; Δεν είναι ότι είναι λιγότερο ταλαντούχο, είναι ότι δεν ζει στα άκρα την ζωή του. Είχα ακούσει μια ομιλία εκπαιδευτή πιλότων της πολεμικής αεροπορίας. Έλεγε «Ποιος είναι ο πιο καλός υποψήφιος για πιλότος πολεμικού αεροσκάφους; Ο αλήτης του δρόμου που δεν φοβάται να κάνει σφήνες με το μηχανάκι του, αλλά ταυτόχρονα είναι καλός μαθητής». Ε, αυτόν τον συνδυασμό ψάχνουμε κι εμείς!



Με τον Γιάννη πόσο καιρό δούλεψες;

Ήμουν προπονητής του μόνο τρεις μήνες γιατί η φιλοσοφία του Φιλαθλητικού ήταν να αλλάζεις προπονητή όταν αλλάζει και η ηλικία σου. Εγώ είχα τότε την ομάδα μίνι. Μετά ο Γιάννης ανέβηκε στο παιδικό, μετά στο εφηβικό αλλά και με το αντρικό έκανε προπονήσεις, ταυτόχρονα. Έκανε προπόνηση με όλα τα τμήματα επειδή είχε ζήλο, ακόμα και με το γυναικείο! Για να συμπληρώσει ώρες μπάσκετ, να γίνει καλύτερος, Ήθελε να πάει μπροστά, το ίδιο έκανε και ο Θανάσης. Στα κλιμάκια της εθνικής δεν μπορούσαν να παίξουν γιατί ήταν μετανάστες.



Τι χαρτιά είχαν τα παιδιά, ήταν στον αέρα; Η νομοθεσία τι προβλέπει;

Το ελληνικό κράτος δεν έχει κανένα όραμα. Όπως δεν έχει για την οικονομία, δεν έχει ούτε για τους ανθρώπους. Δείχνει ότι είναι ένα ακυβέρνητο καράβι. Δεν μπορούσε να καταλάβει ότι μετά τον ψυχρό πόλεμο, η Ελλάδα θα γίνει μια πύλη εισόδου ανθρώπων. Δεν έχει καμία φιλοσοφία για το πώς θα διαχειριστεί όλες αυτές τις περιπτώσεις. Είμαστε μια πύλη εισόδου καλώς ή κακώς και πρέπει να έχουμε μια φιλοσοφία για αυτό.

Δεν υπάρχει καμία φιλοσοφία στο κράτος. Για χρόνια τα παιδιά μεταναστών άμα δεν έμπαιναν σε μια ομάδα πριν γίνουν δεκαπέντε χρονών δεν θα μπορούσαν να παίξουν οποιοδήποτε άθλημα. Έχουν χαθεί εκατοντάδες παιδιά έτσι! Οι ομάδες ήξεραν τον νόμο και δεν το λέγανε για να μη βγει ένας καλός παίκτης σε άλλη ομάδα, τον έκρυβαν. Δεν είναι μόνο το κράτος. Φυσικά πολλές φορές οι μετανάστες δεν αντιλαμβάνονται τους κανόνες. Έπρεπε εμείς να κλέψουμε την πληροφορία ώστε να μπορούν να παίξουν τα παιδιά. Είμαστε κάτι μεταξύ Πουαρό, προπονητή και κοινωνιολόγου. Μετά πρέπει να πλησιάσεις τα παιδιά που έχουν πρόβλημα επιβίωσης και να βρεις λύση για την οικογένεια. Να τους βρεις μια δουλειά ώστε να δουν ότι είσαι ένα άνθρωπος που πραγματικά ενδιαφέρεται για το παιδί τους, ώστε να σε εμπιστευτούν και να δεχτούν να στείλουν το παιδί τους στην ομάδα. Επειδή προερχόμουν από το εξωτερικό, είχα παίξει στην Αμερική και στην Γερμανία, ήξερα το μοντέλο και το προσάρμοσα στην ελληνική πραγματικότητα όσο γινόταν.



Τι έκανες δηλαδή;

Υπήρχαν παιδιά που δεν είχαν να φάνε. Είχα έναν φίλο που ήταν από την Νότιο Αφρική, είχε μεγαλώσει στο απαρτχάιντ που μου έλεγε. «Μη σου λέω ψέματα, με μεγάλωσαν να είμαι ρατσιστής». Αυτό τον ενοχλούσε βαθύτατα και γι αυτό μας βοηθούσε. Έπαιρνε τα τρόφιμα που περίσσευαν από το τυροπιτάδικό του και τα δίναμε στα παιδιά. Και άλλες τέτοιες παρόμοιες περιπτώσεις. Χύμα πήγαινα στην γειτονιά και έβρισκα ανθρώπους να βοηθήσουν. Είναι όμως ο αριθμός των παιδιών στην Κυψέλη τόσο μεγάλος που δεν γίνεται με μεμονωμένες προσπάθειες να λυθεί το πρόβλημα. Δεν μπορείς να φτιάξεις έναν εύρυθμο τρόπο λειτουργίας της κοινωνίας χωρίς τη σχετική μέριμνα από την πολιτεία. Τώρα για παράδειγμα έχει αρχίσει να έρχεται αναπόφευκτα κόσμος από τη Συρία. Όταν επικρατεί αυτή η κατάσταση χάους μπορεί να συμβαίνει οτιδήποτε.



Πώς λειτουργεί το Αμερικάνικο μοντέλο που ανέφερες πριν;

Όταν η ομάδα εντόπιζε ένα ταλέντο έκανε οτιδήποτε για να μπορέσει να δώσει λύσεις στα προβλήματα του. Εκεί πιστεύω ότι είναι το κλειδί. Το ίδιο έκανα κι εγώ, απλώς με τα μέσα που έχει ο καθένας. Τα κολλέγια για παράδειγμα το κάνουν με τον σύλλογο αποφοίτων τους. Πετυχημένοι άνθρωποι, απόφοιτοι του κολλεγίου έχουν φοροαπαλλαγές ώστε να δώσουν χρήματα πίσω στο κολλέγιο. Έτσι το κολλέγιο κάνει πράγματα είτε ακαδημαϊκά είτε μπασκετικά. Ορθώς είπαν κάποιοι ότι αν ο Αντετοκούμπο ήταν ο… Αϊνστάιν, θα χανόταν. Εμείς είχαμε ένα μηχανισμό στο μπάσκετ και δεν χάθηκε αυτό το ταλέντο. Αν ήταν μαθηματικός π.χ. θα τον χάναμε.

Δεν υπάρχει ούτε υποδομή ούτε όραμα από την πολιτεία. Δεν ξέρουν τι θέλουν να κάνουν με αυτά τα παιδιά. Αυτή η συζήτηση που κάνουμε τώρα δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο. Τα θέματα είναι ουσιαστικά και φλέγοντα και τα κόμματα συζητάνε πόσους δικούς τους θα βολέψουν στον τάδε οργανισμό. Κάποια απλά πράγματα θα μπορούσαν εύκολα να γίνουν. Η Κυψέλη για παράδειγμα έχει πολύ φτηνά νοίκια και άδειους χώρους που θα μπορούσαν να γίνουν πολιτιστικοί ώστε τα παιδιά να μην είναι στον δρόμο. Μετά λέμε ότι υπάρχει εγκληματικότητα και έχει ανέβει η Χρυσή Αυγή. Υπάρχει ένα πρόβλημα εδώ και είκοσι χρόνια και δεν έχει έχει γίνει τίποτα γι’ αυτό. Εγώ είχα παραστάσεις από το εξωτερικό από πολύπολιτισμικά περιβάλλοντα, εδώ οι άνθρωποι δεν είχαν. Ζούμε σε μια παγκοσμιοποιημένη κατάσταση, πρέπει να προσαρμοστούμε για να επιβιώσουμε αλλιώς θα πνιγούμε. Με ενδιαφέρει το πρακτικό, αυτό που έλεγε ο Αριστοτέλης, «πως θα διαχειριστούμε την πραγματικότητα», όχι το ιδανικό του Πλάτωνα. Δεν υπάρχει ιδανικό, πρέπει να διαχειριστούμε τις καταστάσεις όσο το δυνατό καλύτερα. Ούτε ο Αφρικανός θέλει να έχει την πορνεία έξω από το σπίτι του. Προφανώς και αυτός έχει πρόβλημα. Σε κατάσταση χάους κέρδος έχουν μόνο οι «πονηρές» ομάδες και οι επιτήδειοι.


http://ypovrixio.gr/article.php?issues_ ... ts_id=1209
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από OTTO » Τρί 14 Ιαν 2014, 15:38

Περιμένω να τον δω στην εθνική!
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 14 Ιαν 2014, 15:58

Στην Εθνική αντρών σύντομα :D

Παίζει όμως στην Εθνική,στη κατηγορία κάτω των 20 ετών
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 15 Ιαν 2014, 16:49

Με 7 Ν -30 Η,αυτή η ομάδα είναι χάλια.Άλλη μια ήττα.Τα γνωστά δηλαδή.

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 16 Ιαν 2014, 17:40

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 17 Ιαν 2014, 00:08

"Η μεγάλη ελπίδα των Bucks"

Ο αρθρογράφος του NBA.com Steve Aschburner πλέκει το εγκώμιο του Γιάννη Αντετοκούνμπο και τον χαρακτηρίζει τον κυριότερο λόγο για να πάει κανείς στο Bradley Center.

Παρακολουθήστε όλα τα παιχνίδια του Γιάννη Αντετοκούνμπο με τους Bucks αλλά και αυτά του Κώστα Κουφού και του Νικ Καλάθη με τους Grizzlies μέσω του NBA TEAM PASS, στο 1/3 της τιμής του NBA LEAGUE PASS. Ακολουθήστε την αγαπημένη σας ομάδα και δείτε όλους αγώνες ζωντανά ή on demand. Ακόμη, ψήφισε τους καλύτερους! Επίλεξε τους παίκτες που θέλεις να πάρουν μέρος στο All-Star Game της Νέας Ορλεάνης και ανάδειξε τους αγαπημένους σου σταρ.


Η Αντετοκούνμπο-μανία εξαπλώνεται ραγδαία στο ΝΒΑ και δεν κάνει πολλές εξαιρέσεις. Ο τελευταίος που ασχολήθηκε με το “φαινόμενο Αντετοκούνμπο” έγινε ο αρθρογράφος του ΝΒΑ.com Steve Aschburner, ο οποίος αποθεώνει με τη σειρά του τον 19χρονο φόργουορντ, τον αποκαλεί τη μεγάλη ελπίδα των Bucks και θεωρεί ότι θα έπρεπε να επιλεγεί μπροστά από τους περισσότερους -αν όχι όλους- παίκτες του περσινού draft.

“Αν το draft γινόταν ξανά, πιθανότατα θα επιλεγόταν μπροστά από τους περισσότερους που ήταν πάνω από αυτόν, σίγουρα στις πρώτες 5 θέσεις και πάνω από τον Anthony Bennett” υποστηρίζει ο Ashburner. Και σίγουρα δεν είναι ο μόνος... “Ο Αντετοκούνμπο είναι η μεγάλη ελπίδα των Bucks, ο μεγαλύτερος λόγος να πεταχτείς από το Bradley Center. Εχει χέρια που φτάνουν μέχρι... την άλλη Τρίτη και δάχτυλα που θυμίζουν γάντια πελότας. Τα παντελόνια του έχουν αρχίσει να μοιάζουν με κάπρι, έτσι όπως ψηλώνει” συνεχίζει ο αρθρογράφος του ΝΒΑ.com.

Ο Ashburner επισημαίνει ότι ο Αντετοκούνμπο έχει παίξει ήδη σε 11 αγώνες περισσότερο από 30 λεπτά, την ίδια ώρα που οι 4 από τους 5 παίκτες που επιλέχθηκαν στις πρώτες 5 θέσεις του draft (Bennett, Porter, Zeller, Len) έχουν όλοι μαζί... καμία! “Νομίζω ότι το έχει κερδίσει, όταν βρίσκεται στο γήπεδο δημιουργεί φάσεις χωρίς απαραίτητα να σκοράρει. Εχει ενέργεια και αυτό είναι κάτι που χρειαζόμαστε περισσότερο από κάθε τι άλλο” λέει από τη μεριά του ο Larry Drew.

"Κάποιοι στη θέση του, θα είχαν πάει σπίτι τους"

Ο επόμενος στόχος του Drew και του προπονητικού τιμ των Bucks είναι να συμπεριλάβουν τον νεαρό φόργουορντ περισσότερο στην επίθεση της ομάδας. “Είναι πολύ μακρύς και αθλητικός για να σουτάρει στατικά τρίποντα. Οταν φτιάξει το σουτ από τα 4-5 μέτρα και αποκτήσει σταθερότητα σε αυτό, θα ανοίξουν πολλοί τομείς του παιχνιδιού του” τονίζει ο προπονητής του Milwaukee.

“Εάν ο Γιάννης θέλει να κάνει το επόμενο βήμα, θα πρέπει να μάθει να έχει ισορροπία στο παιχνίδι του. Πρέπει να μάθει να παίζει απέναντι σε σκληρούς παίκτες, τα δυνατά τριάρια” υπογραμμίζει ο Drew. Ο Gary Neal, από τη μεριά του, λέει για τον νεαρό συμπαίκτη του: “Εχω δει τύπους να τον χτυπούν και να τους χτυπάει κι αυτός. Θυμάμαι ότι δεν έκανε πίσω ούτε κόντρα στον Carmelo. Αυτό είναι τεράστιο. Κάποιοι στη θέση του θα είχαν πάει σπίτι τους”.

Η Αντετοκούνμπο-μανία “χτύπησε” και το deadspin

Πέρα από το ΝΒΑ.com, σήμερα ασχολήθηκε με τον Γιάννη και το deadspin.com, παρουσιάζοντας τον... οδηγό για τον “πιο cool rookie της χρονιάς”, για όσους στην Αμερική ακόμα δεν έχουν παρασυρθεί από την Αντετοκουμπο-μανία. Στο πλαίσιο του αναλυτικού αφιερώματος στον 19χρονο φόργουορντ, το deadspin κάνει αναφορά και στο blog που έχει κάνει θραύση στις ΗΠΑ καταλήγοντας στο εξής συμπέρασμα: “προσπαθήστε να συνηθίσετε το γεγονός ότι ο νέος αγαπημένος σας παίκτης είναι κάποιος από τους Milwaukee Bucks”.

http://nba.sport24.gr/article/2598721/i ... -twn-bucks
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 17 Ιαν 2014, 14:45

Αποκλειστική συνέντευξη: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο Sport24.gr.
http://www.sport24.gr/Basket/USA/nba-gr ... 97836.html

Β μέρος : Η Εθνική και η παλιά γειτονιά
http://www.sport24.gr/Basket/USA/nba-gr ... 99615.html
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 27 Ιαν 2014, 14:43

Φορτώνεται γρήγορα με φάουλ,στα 6 αποβολή,μένει λίγο στο παρκέ,
από καλές έως μέτριες εμφανίσεις απ' τα μισά του Γενάρη μέχρι σήμερα.
Από θέαμα όμως το έχει . Στο τοπ τεν το αγόρι :D

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 04 Φεβ 2014, 22:42




Υ.γ Mάλλο θα τον δούμε και στην Εθνική αντρών(πιθανόν με Κουφό και Καλάθη) το καλοκαίρι στο Mουντομπάσκετ που γίνεται στην Ισπανία μιας και πήραμε wild card.

http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBask ... 22090.html
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 18 Σεπ 2014, 22:59

Τον είδαμε λίγο στο μουντομπάσκετ..αλλά όλα είναι υπερ του.Βγήκε ο πιο πολύτιμος παίχτης της ομάδας στην περσινή χρονιά

Το brewhoop.com ζήτησε από τους αναγνώστες του να αναδείξουν το πιο πολύτιμο περιουσιακό στοιχείο των Bucks και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κυριάρχησε.

http://nba.sport24.gr/article/3033997/a ... -polutimos

Τι να περιμένουμε φέτος με αλλαγή προπονητή

O Jason Kidd είχε ένα όραμα πηγαίνοντας στο Milwaukee: να δει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κουμαντάρει τους Bucks από τη θέση “1”. Ο νέος προπονητής των “ελαφιών” όχι μόνο είναι αποφασισμένος να υλοποιήσει αυτή τη σκέψη, αλλά θα έχει και τη βοήθεια ενός εκ των κορυφαίων πόιντ γκαρντ των 90s σε αυτή την προσπάθεια: του Gary Payton.

http://nba.sport24.gr/article/3034726/d ... i-o-payton
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από kostas » Τρί 23 Φεβ 2016, 13:26

To παλικάρι αν συνεχίσει έτσι θα γράψει ιστορία στο ΝΒΑ. Άλλο επίπεδο, άλλη κλάση. Απλά δεν υπάρχει. Διαστημικος. Σιγά σιγά βελτιώνει και το σουτ του.
Παίχτης 2.10 που παίζει κατα βάση σαν 3αρη, αλτικός, γρήγορος, έξυπνος,δυνατός, καλός χειριστής της μπάλας και με καλό σουτ...οκ!!!Δεν υπάρχει!
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 23 Φεβ 2016, 17:41

Τρίτη χρονιά στο NBA ο Γιάννης ... :)
27 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ σε 42 λεπτά, μαζί με τη νίκη επί των Los Angeles Lakers.
https://www.facebook.com/NBAHellas/vide ... 342836778/
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
kostas
Συντονιστής Ενότητας
Συντονιστής Ενότητας
Δημοσιεύσεις: 467
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 19:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από kostas » Τετ 24 Φεβ 2016, 00:22

Tι κάνει ο άνθρωπος!!
Η ευτυχία στηρίζεται στην ελευθερία, η δε ελευθερία στην γενναιότητα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Γιάννης Αντετοκούμπο

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 16 Δεκ 2016, 18:14

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”