ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Συντονιστής: kostas

Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

ΠΑΡΤΙΖΑΝ - ΑΕΚΑΡΑ, 7/4/1999

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 08 Απρ 2011, 07:39

http://sport.gr.msn.com/football/articl ... =156906926

Σαν σήμερα, ακριβώς πριν από δώδεκα χρόνια, η διοίκηση της ΑΕΚ με εμπνευστή της ιδέας τον Δημήτρη Μελισσανίδη, βρέθηκε στο βομβαρδισμένο Βελιγράδι, προκειμένου να δώσει μήνυμα ειρήνης, μήνυμα αγάπης, μήνυμα ελπίδας προς κάθε κατεύθυνση.

Οι Σέρβοι υποδέχτηκαν την αποστολή του δικεφάλου, από την πρώτη στιγμή που πέρασε τα σύνορα, με ψωμί και αλάτι όπως είναι το γιουγκοσλαβικό έθιμο. Στο βομβαρδισμένο Νόβισαντ, έκαναν το ίδιο, ανεμίζοντας τις Ελληνικές σημαίες μαζί με τις Σέρβικες.



Η συναδέλφωση της Ελλάδας με την Γιουγκοσλαβία, σε αυτές τι δύσκολες στιγμές του γειτονικού λαού, ήταν πλέον γεγονός. Την αποστολή του δικεφάλου συνόδεψε και αντιπροσωπεία, που αποτελούνταν από εκπροσώπους κομμάτων, όπως οι Γλέζος και Κατσιφάρας.



Η αποστολή έγινε δεκτή από τον Πρόεδρο της Σερβίας, Μίλαν Μιλουτίνοβιτς, ο οποίος εξέφρασε τη συγκίνησή του και τις ευχαριστίες του, ενώ ευχήθηκε να τελειώσει γρήγορα το κακό που βρήκε τον Σέρβικο λαό.

Αντί - πολεμικό συλλαλητήριο

Σε έναν αγώνα-αντιπολεμικό συλλαλητήριο, εν καιρώ πολέμου, η ΑΕΚ αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια Παρτιζάν, μπροστά σε περίπου 15000 φιλάθλους και των δύο ομάδων, παρότι είχαν πουληθεί και τα 40000 εισιτήρια που είχαν βγει προς πώληση.

Ο λόγος που ο κόσμος ήταν λιγότερος, ήταν τα καύσιμα, καθώς υπήρχε έλλειψη και οι μεταφορές ήταν πολύ δύσκολες. Αξίζει να σημειωθεί, πως ήταν η πρώτη φορά από την έναρξη του πολέμου, που κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν ακούστηκαν σειρήνες.

Για την ιστορία ο αγώνας είχε διάρκεια μόλις μία ώρα, καθώς στο 61ο λεπτό οι Γιουγκοσλάβοι, οι οποίοι βρίσκονταν στις εξέδρες, μπήκαν στο γήπεδο κρατώντας στα χέρια ελληνικές και σερβικές σημαίες, φωνάζοντας "Ελλάς, Ελλάς" και "ΑΕΚ, ΑΕΚ" αγκάλιαζαν και φιλούσαν τους ποδοσφαιριστές της Ένωσης, ενώ μέσα στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν και οι Έλληνες φίλαθλοι.

...............................................
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 14 Απρ 2011, 10:02

Βαριά τιμωρία περιμένει την ΑΕΚ για τα επεισόδια στον ημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ με την Παρτίζαν, όταν οι οπαδοί του “δικεφάλου” πήραν στο κυνήγι τους παίκτες της ομάδας του Βελιγραδίου. Ωστόσο, η διοίκηση των Σέρβων έστειλε επιστολή που... σώζει την “Ένωση”, καθώς ευχαρίστησε τον ελληνικό σύλλογο για την άψογη φιλοξενία.



Αναλυτικά η επιστολή:

“Για μία ακόμη φορά θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την υποδοχή και τη φιλοξενία κατά την παραμονή μας στην Αθήνα. Δυστυχώς, στο τέλος του αγώνα συνέβησαν τρομακτικά πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση με τον αθλητισμό και ελπίζουμε ότι ξέρετε πόσο ευγνώμονες είμαστε για τις προσπάθειες σας και τις απόπειρες να μας προστατεύσετε από τους άγριους χούλιγκαν.

Επίσης, ενημερώσαμε τον Τύπο για την βοήθεια σας και την βοήθεια των παικτών σας να μας βγάλουν από το γήπεδο. Γνωρίζουμε ότι τα πράγματα που συνέβησαν εκείνη τη νύχτα δεν έχουν καμία σχέση με εσάς. Δυστυχώς, αυτά τα πράγματα συμβαίνουν στον αθλητισμό.

Τέλος, πρέπει να είμαστε ευγνώμονες γιατί δεν υπήρχαν τραγικές συνέπειες και να προχωρήσουμε σαν φίλοι του αθλητισμού όπως πάντα ήμασταν. Η ΑΕΚ θα έχει πάντα την υποστήριξη μας σε οτιδήποτε”.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=265108

ΑΠΌ τες αγκαλιες του 1999 [βλ.προηγουμενη αναρτηση] στο ξυλο του 2011
τι να πω?2000 - 2010 η δεκαετια του μαραζμου των ελληνικων συνειδησεων?

και μια αλλη πτυχη ενδιαφερουσα για τη στηλη:

http://olapaok.gr/sport/handball/Handba ... 17550.html
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 15 Απρ 2011, 08:16

Θυμάστε τον Λουίς Μορένο που πριν από λίγο καιρό είχε κλωτσήσει κουκουβάγια σε αγώνα της Ντεπόρτες Περέιρα;

http://www.contra.gr/Soccer/Colombia/312004.html


Ο ίδιος παίκτης έδρασε ξανά με “θύμα” αντίπαλο του στο παιχνίδι με την Ντεπορτίβο Κάλι, αλλά αυτή τη φορά τιμωρήθηκε με επτά αγωνιστικές.


Σχετικά links
Ποδόσφαιρο - Κολομβία
Κακοποίηση... κουκουβάγιας από ποδοσφαιριστή στην Κολομβία (video)

O Παναμέζος αμυντικός δεν δείχνει να συγκρατεί εύκολα τα νεύρα του και κλώτσησε εν ψυχρώ τον Πάμπολο Εσκομπάρ στο 85' της αναμέτρησης και ενώ η ομάδα του έχανε με 2-1. Η τιμωρία που του επέβαλλε η ομοσπονδία θα του στερήσει το δικαίωμα να παίξει σε κάποια από τα εναπομείναντα παιχνίδια του πρωταθλήματος Κολομβίας.

Υπενθυμίζουμε ότι για το θανάσιμο τραυματισμό της κουκουβάγιας ο Μορένο είχε τιμωρηθεί με 2 αγωνιστικές.

http://www.contra.gr/Soccer/Colombia/318686.html

ΒΑΛΤΕ το βιντεακι....καρυατις, αυτο ειναι ντισκαλιφιε και σε αγωνες ΜΜΑ... :loco: [αφου ειναι πεσμενος ο αντιπαλος ακομα και οι κωδικες των...ραντεβου δεν προβλεπουν χτυπημα σε πεσμενο...]

βεβαια αν ειχε γινει αυτο ελλαδα θα βλεπαμε στον κομπιουτερ της αληθειας το βραδυ στην αθλητικη
κυριακη τον καθηγητη προεδρα βαρουχα να λεει...εεεε ο κιτρινος παικτης προφανως αποπειραται να λακτισει
τη σφαιρα και εκ παραδρομης σημαδευει τα παηδια του αλλου παικτη που εφαρμοζει παθητικο επικινδυνο παιγνιδι...
πολυ ορθα ο διαιτητης καλαθενος εδειξε παιζεται :freak:
παμε στην επομενη φαση απο το θρασυβουλος - αετος σκυδρας :cool:

καποτε ο κολιτσιδακης νομιζω ειχε κλοτσησει σκυλο... :thumbsdown:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 16 Μάιος 2011, 21:46

Ποδοσφαιρική ομάδα “Πόντος”: Απαγχονίστηκαν, για να τιμήσουν τη φανέλα τους


24grammata.com/ αθλητισμός / ιστορία

γράφει ο Γιώργος Δαμιανός

Στα όνειρα μου έρχεται συχνά η μακρινή φωνή της μάνας τρελής στους έρημους δρόμους (1) και με ρωτάει με παράπονο αν κλαίνε ακόμα τα ματοπήγαδα (2). Με ρωτάει για κάποιους πραγματικούς ήρωες του ποδοσφαίρου. Ήταν παιδιά της γης του Πόντου. Δεν έπαιξαν πότε σε μεγάλες οργανώσεις. Δε λατρεύτηκαν ποτέ ως θεοί από το αφιονισμένο πλήθος, δεν είδαν ποτέ τους οπαδούς να γεμίζουν πλατείες και να κλείνουν δρόμους για να εκδηλώσουν την εθνική υπερηφάνεια τους (τι χυδαίες που φαίνονται, ορισμένες φορές, οι λέξεις).
Οι ήρωες (αν ακόμα έχουν, ακόμα, νόημα οι λέξεις) της ομάδας “Πόντος” ήταν καθηγητές, μαθητές και απόφοιτοι του κολεγίου Ανατολία (3) της Μερζιφούντας . Οι μαθητές αποφασίσαν να τιμήσουν τη φανέλα τους και γι αυτό, παρά την τρομοκρατία και τις απειλές των Κεμαλικών, αγωνίστηκαν με εμφάνιση που θυμίζει τη γαλανόλευκη (άσπρες και γαλάζιες ρίγες) και στη μέση το γράμμα Π. Αυτό θα αποτελέσει τη βασική κατηγορία των Κεμαλικών, οι οποίοι θα οδηγήσουν τους Έλληνες αθλητές στο “δικαστήριο” με την κατηγορία της εσχάτης προδοσίας (12 Φεβρουαρίου 1921) και τον Ιούνιο του ίδιου χρόνου θα απαγχονιστούν στην Αμάσεια (4).
Η μάνα τρελή στους έρημους τους δρόμους με ρωτάει απεγνωσμένα αν μιλάνε για αυτούς τους ήρωες του ποδοσφαίρου και της πατρίδας στις δεκάδες τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές εκπομπές. Μήπως αναφέρουν ένα μονόστηλο οι δεκάδες αθλητικές εφημερίδες ή τους μνημονεύουν όλα εκείνα τα τέρατα της μνήμης, που θυμούνται ακόμα και το δευτερόλεπτο που σημειώθηκε κάποιο γκολ, σε κάποιον αγώνα, πριν τριάντα χρόνια (ήταν, βλέπετε, πολύ σοβαρό γεγονός για τη μετέπειτα ζωή τους). Μήπως κάποια κινηματογραφική ταινία; κάποιο βιβλίο; ή έστω κάποιο τραγουδάκι τους αναφέρει;
Κατεβάζω ντροπιασμένος το κεφάλι μου.
Μου λέει και μου ξαναλέει τα ονόματα, μήπως και τα έχω ακούσει σε κάποια ιαχή των φιλάθλων
Γ. Θεοχαρίδης,
Χ. Γεωργίου,
Α. Συμεών,
Α. Παυλίδης,
Σ. Ανανιάδης
Κατεβάζω ακόμα πιο ντροπιασμένος το κεφάλι μου.
Τότε εκείνη ανεβάζει το τόνο της φωνή της και ωρύεται: “Τι ηρωικότερο έχει να επιδείξει το Ελληνικό και το παγκόσμιο ποδόσφαιρο απ αυτούς τους ήρωες; Καλά οι ξένοι, αλλά τι θα πείραζε, όλες τις ελληνικές ομάδες, να αγωνιστούν για μία μόνο αγωνιστική, με ένα περιβραχιόνιο με το γράμμα Π
Κατεβάζω και άλλο το κεφάλι μου.
Κάθε 19 Μαΐου, ημέρα μνήμης της γενοκτονίας των Ποντίων, θα ξανάρθει η μάνα τρελή στους έρημους τους δρόμους και με τον αλαφροήσκιωτο τρόπο της θα με ξαναρωτήσει: “γιατί κλαιν τα ματοπήγαδα;” και ακόμα δεν έχω βρει απάντηση. Μήπως κανένας από σας γνωρίζει;
Τι είδανε και κλαίνε αυτά τα πεγαδομάτε;

Σημειώσεις

(1) στίχος από το ποίημα στο Νίκο Ε…1949 (Παρενθέσεις), του Μανόλη Αναγνωστάκη.
(2) κλαίν τα πεγαδομάτε (: ματοπήγαδα, τα στόμια των πηγάδιων) στίχος από τον ιερότερο θρήνο του Ελληνισμού: το “Τσάμπασιν” (Πόντος). Για την ιστορία του τραγουδιού δες εδώ
(3) Το Αnatolia college in Merzifon ιδρύθηκε το 1886. Το 1924 διέκοψε τη λειτουργία στη Μερζιφούντα και μεταφέρθηκε στη Θεσαλλονίκη, όπου και λειτουργεί ως και σήμερα. Η Μερζιφούντα (Μερζιφώνη, Ηλιούπολις) αναφέρεται από τον Στράβωνα για τα περίφημα ιαματικά λουτρά της.Χτίστηκε το 222 π.Χ., στα ερείπια της πόλης Φαζιμούντας, ανάμεσα στους ποταμούς Σκύλακα και Άλυ. Πολλοί τη θεωρούν και ως τη γενέτειρα της Αγίας Βαρβάρας.
(4) Πρόκειται για την πατρίδα του αρχαίου Έλληνα γεωγράφου Στράβωνα (63π.Χ – 23μ.Χ)

-------------εξαιρετικά αφιερωμένο στους βορειους-βορειοανατολικους [κατι σαν ανεμοι]
φιλους μου καρυπης και τοτηςπαπ...
μερες που ρχονται μαγιατικες μνημες βορειες-βορειοανατολικες..
κάτι σαν ανεμοι κι αυτες... :rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από KAL EL » Δευ 16 Μάιος 2011, 23:46

:rose:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από totispap » Τρί 17 Μάιος 2011, 01:21

Μπουκαδούρες μνήμης σε απάνεμα κεφάλια..... :(


Γιάννη :rose:
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

οπαδικη - γηπεδικη γλωσσα

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 18 Μάιος 2011, 18:40

οπως εχουμε ξαναπει, το ττοπικ των κοινωνικοαθλητικων φτιαχτηκε με σκοπο να αποτελεσει μια εναλλακτικη πηγη προσεγγισεων του αθλητισμου μακρυα απο την πεπατημενη της βιας του οπαδισμου του χουλιγκανισμου των ΜΜΕ της πρεζας των λογιστων και των ανωνυμων εταιρειων.
εδω προσπαθουμε να σταχυολογησουμε εκδοχες -συνιστωσες αθλητισμου οπου αναφυονται ενδιαφεροντα ποηντς με χροια κοινωνικη, ψυχολογικη, ιστορικη κτλ κτλ

με χαρα και ελπιδα πως καποιοι και κυριως καποιες ιδεοφιλες ισως δουν με μια αλλη οπτικη γωνια τα περι των αθλητικων εν γενει...συνεχαμε...

αποψε μια γλωσσολογικη προσεγγιση που αφορα την οπαδικη γλωσσα ...θα με ενδιεφερε ενα εξτενσιον αυτου του πεηπερ και στη γλωσσα σωματος των γηπεδων, χειρονομιες κτλ κτλ
χιουμορ εχει η λογια γλωσσα που χρησιμοποιειται να περιγραψει καποιες ...προστιχαντζες των γηπεδων και λοιπες αισχρολογιες....
----------------------------------------------------------------
Για όποιον έχει μια στοιχειώδη επαφή με την ελληνική γλωσσολογική βιβλιογραφία είναι εύκολα συναγώγιμο ότι απουσιάζουν παντελώς έρευνες για τη γλώσσα των οπαδών, για το ιδίωμα –με άλλα λόγια – που χρησιμοποιούν μαζικά, στα πλαίσια του όχλου, οι άνθρωποι της κερκίδας. Η με επιφανειακά πολλές φορές επιχειρήματα ‘’τεκμηριούμενη’’ απαξίωση πολλών ακαδημαικών για το πεδίο των λαοφιλών ομαδικών αθλημάτων –κυρίως, βέβαια, του ποδοσφαίρου- εξηγεί εν μέρει μια τέτοια έλλειψη, αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης.
........................

http://www.24grammata.com/?p=7869
------------------------------------------

Έχει υποστηριχθεί ότι σε καιρούς ειρήνης η αντιπαλότητα των κρατών εκφράζεται συμβολικά μέσα από τα σπορ (βλ., μεταξύ άλλων, Norbert Elias, 1986). Στην περίπτωση, ειδικότερα του πιο δημοφιλούς ομαδικού σπορ στον πλανήτη, του ποδοσφαίρου, ότι εκφράζεται μέσα από τις αναμετρήσεις κυρίως των εθνικών αντιπροσωπευτικών ποδοσφαιρικών συγκροτημάτων. Πέρα απ’ αυτή τη διαπίστωση, ωστόσο, το ποδόσφαιρο, περισσότερο από όλα τα ομαδικά αθλήματα, και κατά τη γένεσή του αλλά και κατά την εξέλιξή του, βιώνεται ή ιδώνεται από πολλούς, έστω και υποσυνείδητα, σαν πόλεμος, και το ποδοσφαιρικό ματς σαν πολεμική μάχη / αναμέτρηση, αν δεν παραπέμπει σε άλλες, αρχέγονες ανθρώπινες πρακτικές (βλ. και Desmond Morris, 1978)......................

http://www.24grammata.com/?p=9399
------------------------------------
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από totispap » Τετ 18 Μάιος 2011, 18:47

PELTASTIS VARNAVAS έγραψε:Έχει υποστηριχθεί ότι σε καιρούς ειρήνης η αντιπαλότητα των κρατών εκφράζεται συμβολικά μέσα από τα σπορ
Εκτός του ποδοσφαίρου αντιπαλότητα ,βάση του παραδείγματος,έχει η Ρωσία με την Αμερική στο χόκει επι πάγου.Τρελή κόντρα και με τον Καναδά.
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 20 Σεπ 2011, 09:14

Σαν πλανόδιο τσίρκο τη ζωή μου τη σκόρπισα
σε σταθμούς και πλατείες πού με πας δεν σε ρώτησα
τώρα δίχως πυξίδα τα ταξίδια μου κάνω
τη φωνή σου ακούω μα τι λες δεν σε πιάνω

Ελλάδα Βέμπο μου και Μαίριλιν Μονρόε
Ελλάδα Ελύτη μου και Έντγκαρ ʼλλαν Πόε
Ελλάδα μάγισσα, παρθένα και τροτέζα μου
Ελλάδα Τούμπα, Αλκαζάρ και Καλογρέζα μου

Μια φορά μου γεννούσες ένα πάθος παράφορο
τώρα παίζεις παιχνίδι που μ' αφήνει αδιάφορο
δεν κερδίζω δε χάνω σ' αγαπώ και σ' αρνιέμαι
κι από ένα κλαράκι του γκρεμού σου κρατιέμαι

http://www.stixoi.info/stixoi.php?info= ... ng_id=8467
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

πολιτικά πανό σε γήπεδα

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 24 Οκτ 2011, 21:43

ειλικρινα δεν αντιλαμβανομαι :dunno: τη σπουδη με την οποιαν διαιτησία και μπασκινες αντιμετωπισαν τα πολιτικα πανό σε ελληνικα γηπεδα

τοσες υβρεις :swear: και χυδαιολογιες τοσα χρονια και δεν κουνιεται φυλλο...
τωρα που καποια μη υβριστικα πανο κατηγορουσαν τους πολιτικους και την τροηκα
ξαφνικα τους επιασε η πρεμουρα των ελιτ...διακοπηκε ο αγωνας για να κατεβει το πανο
μετα εγινε :freak: ερευνα σε αμαξια ωστε να εντοπιστει ο...¨"ενοχος"..ημαρτον
ποιος εκπονησε αυτο το μακροπνοο σχεδιο προστασιας του πολιτη? :?
αλλος ενας συνδυασμος χουντοφασιστικης ηλιθιοτητας και ανεπαρκειας :jerk: κυβερνητικης

και οι γαυροι καλα ξηγηθηκαν με τους γερμαναραδες :cool:
[ετσι νικανε αυτοι που σας χρωστανε] :wink:
http://www.pinnokio.gr/2011/10/blog-post_5965.html
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 25 Οκτ 2011, 00:04

Προφανώς οι κύριοι "δημοκράτες" δεν αντέχουν στην ιδέα ότι ακόμα και στα γήπεδα, εκφράζεται η αηδία του κόσμου για τα πολιτικά ανδρίκελα στο τιμόνι μιας χώρας που τη βουλιάζουν συνειδητά, εσκεμμένα και προσυνεννοημένα!

Αν δεν επιβάλλουν φιμωτικό νόμο και πλήρη αφανισμό της ελευθερίας της έκφρασης, θα πρέπει να το πάρουν απόφαση πως όπου θα μαζεύεται πολύς κόσμος - ακόμα και στα γήπεδα δηλαδή, όχι μόνο στο σύνταγμα, θα ευτελίζονται, καθυβρίζονται, απαξιώνονται σε όλους τους τόνους και από κάθε ομάδα... ακόμα και αυτή των φιλάθλων, που όταν έμπαιναν στα γήπεδα τουλάχιστον, ξεχνούσαν τα πολιτικά και εστίαζαν στα ποδοσφαιρικά.

Κάποιος διαιτητής (νομίζω αυτός που διαιτήτευε τον αγώνα του Παναθηναϊκού) είπε πως τέτοια πράγματα δεν γίνονται σε άλλες χώρες, γι'αυτό και δεν το δέχτηκε... Ας απαντήσει κάποιον στον κύριο διαιτητή, που προφανώς ζει σε άλλον πλανήτη και καλά βολεμένος, ότι σε άλλες χώρες δεν έχει καταρημαχθεί ο λαός, δεν χάθηκε εθνική τους κυριαρχία και κάθε ίχνος ανθρώπινης αξιοπρέπειας μέσα από πολιτικές εξαθλίωσης, που μετατρέπουν τους ανθρώπους σε κιμά για τα σκυλιά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 28 Μάιος 2012, 20:51

Ποδόσφαιρο: δὲν ἀρκεῖ νὰ πετύχεις τὴν ἑστία, πρέπει ν΄ἀστοχήσεις καὶ στὸν τερματοφύλακα.


http://trelogiannis.blogspot.com/2012/0 ... st_28.html
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 27 Ιουν 2013, 19:48

Το πρώτο χρυσό :worship: μετάλλιο στους 17ους Μεσογειακούς Αγώνες πανηγυρίζει η :xara: Κύπρος, με την Ελένη :lovey0: Αρτυματά :giverose: να θριαμβεύει στα 200μ.

Το βράδυ της Τετάρτης (26/06) στο στάδιο «Νεβίν Γιανίτ» στη Μερσίνα, η 27χρονη σπρίντερ κυριάρχησε στην κούρσα και με χρόνο 23.18 τερμάτισε πρώτη. :thumb:
Η Παραλιμνίτισσα :rose: αθλήτρια κατέκτησε έτσι το δεύτερο της χρυσό στα 200μ. των Μεσογειακών Αγώνων, μετά απ΄ αυτό του 2009 και τρίτο συνολικά μετάλλιο, αφού πήρε χάλκινο στα 100μ. στην Πεσκάρα.
Η Ραμόνα Παπαϊωάννου τερμάτισε στην 5η θέση του τελικού με χρόνο 23.66, που αποτελεί προσωπική επίδοση –είχε σπάσει την ατομική της επίδοση και στον ημιτελικό.
«Κίνητρο στην Τουρκία»
«Η κατάκτηση του χρυσού μέσα στην Τουρκία ήταν το μεγαλύτερο κίνητρο για μένα», μας είπε στιγμές μετά τον αγώνα η Αρτυματά, τη στιγμή που ακόμη προσπαθούσε να προλάβει την αναπνοή της από την προσπάθεια στον τελικό.

http://www.sportnetcy.com/podosfero/%CE ... %AC-2.html
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από Exciter » Παρ 28 Ιουν 2013, 02:36

Δεν θέλω να σου το χαλάσω Μπάρνυ, αλλά ποιος ασχολείται πραγματικά με τους Μεσογειακούς εκτός από τους συμμετέχοντες και τις οικογένειές τους;
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 18 Ιούλ 2013, 09:52

Το κασκόλ αποτελούσε από τα πρώτα χρόνια της δημιουργίας του ποδοσφαίρου, το σήμα κατατεθέν των απανταχού φιλάθλων, οπαδών, φίλων, της κάθε ομάδας, αφού αυτό ήταν η καθαυτή έννοια του «αντιπροσωπεύω τα χρώματα της ομάδας μου :thumb:


http://tvxs.gr/search?cx=partner-pub-83 ... %CE%BB&sa=
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 18 Ιούλ 2013, 09:53

Στις 27 Ιουνίου 1954, στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου που διεξήχθη στην Ελβετία, η Ουγγαρία αντιμετώπισε την Βραζιλία στον πιο βίαιο αγώνα στην ιστορία της διοργάνωσης. :cool:


http://tvxs.gr/news/%CE%B1%CE%B8%CE%BB% ... E%BF%CF%85
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 18 Ιούλ 2013, 12:52

Έσφαξαν και διαμέλισαν διαιτητή και κάρφωσαν το κεφάλι του σε παλούκι
Προηγουμένως ο 20χρονος διαιτητής είχε σκοτώσει έναν ποδοσφαιριστή

http://www.news.gr/kosmos/alles-hores/a ... to-ke.html
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 31 Οκτ 2013, 09:23

Κουρκουρίκης και Ματθαίου μεγάλοι νικητές στο Παρανέστι



έτρεξε και το αδερφάκι μου στα 106χλμ και τα πήγε πολύ καλά.

Γιάννης Κουρκουρίκης "30 χρόνια πρωταθλητης"
http://www.tokoupi.gr/newsmain/item/114 ... otathlitis

14χρονη γράφει ιστορία στο Μαραθώνιο της Αθήνας

Το μεσημέρι της Κυριακής 10 Νοεμβρίου στο στίβο του Παναθηναϊκού σταδίου , αν όλα πάνε καλά, η 14χρονη με το που τερματίσει θα σηκώσει το χέρι ψηλά στον ουρανό για να αφιερώσει αυτό το σπουδαίο ρεκόρ στον πατέρα της που έφυγε σε ηλικία 40 ετών , το 2009, χτυπημένος από τον καρκίνο του προστάτη.
http://www.runningnews.gr/item.php?id=15788
Εικόνα
photo sharing websites

http://mynamemystory.org/winter-vinecki.html
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 11 Σεπ 2014, 08:13

ωχ τεινει να αραχνιασει αγαπημενη στηλη :(

το λοιπον απο αυτο το βημα γινονται προσπαθειες να καλυπτεται και η μη αθλητικη πτυχη των αθλητικων...
ητοι θεματα ιστοριας ηθογραφιας κοινωνιολογιας αθρωπογεωγραφιας και ο,τι επιθυμει ο χι ιδεοφιλος
περα και πανω βεβαια απο οπαδικες χουλιγκανικες παρωπιδες που εχουν παει το χωρο πολλα χρονια πισω :crybaby:

παλιοτερα εχουμε αναφερθει στον ηρωα Ιβανωφ :thumb: του Ηρακλη, στον Μπρακ :worship: του ΠΑΟ κτλ κτλ

η βιβλιογραφια εμπλουτιστηκε προσφατα με
τη λεωφορο των ηρωων
http://www.onsports.gr/Podosfairo/Super ... oros-iroon

παλιοτερο μπεστ σελλερ του τομεα μας οι μικρες αθλητικες ιστοριες του Διογου :clap:
http://www.politeianet.gr/books/9789604 ... ies-191848

υγ τρελό :loco: διπλο της :xara: Κυπρου στη βοσνια με επικη ανατροπη :xara: και πιασμενο πεναλτυ στο 90 :clap:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: ΙΔΕΟ-κοινωνικοαθλητικά

Δημοσίευση από aims » Τρί 26 Μάιος 2015, 22:11

πραγματικος χαμος εχει γινει με τις κασετες οπου υπαρχουν συνομιλιες του Ζωγραφου της ΚΕΔ...
δεν βαζω λινκ γιατι ειναι προιον υποκλοπης αλλα υπαρχουν στο youtube και σε διαφορα αθλητικα sites
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”