Login    Register
loading...

σκεψεις.... αποψεις.... περι ελευθεριας και ηθικης

Εδώ κάθε μήνα ανοίγουμε άλλο νήμα...
Με σκέψεις σκόρπιες, αυθόρμητες, όπως μας έρχονται...

Re: σκεψεις.... αποψεις.... περι ελευθεριας και ηθικης

Postby ArELa » Fri Jan 12, 2018 11:52 am

thanasispn wrote:θα με συνγχωρεσετε αλλα δεν ζηταω ουτε την αποδοχη σας ουτε να με καταλαβαιτε... ουτε να μπερδευτειται και εσεις... η λογικη... σε θελει σκλαβωμενο... τουλαχιστον ΕΓΩ ετσι παρατηρω στην καθημερινοτητα

θα με συγχωρήσεις κι εμένα, αλλά εδώ που ήρθες (δεν ξέρω πώς μας εντόπισες, θα μ'ενδιέφερε
να μάθω αν θες να μας το πεις) δεν τίθεται θέμα αποδοχής. Δεχόμαστε τους πάντες
ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ, φτάνει να σέβονται τον απέναντί τους.

Αν θα'κανα μια μικρή επισήμανση (χάριν συζήτησης που λες ότι λατρεύεις) μου κάνει
λίγο εντύπωση που γράφεις το "εγώ" με κεφαλαία. Εστιάζεις τόσο πολύ στο "εγώ"?
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Liked in: 0 post
Irc nick: ArELa

Postby Aquila » Fri Jan 12, 2018 1:35 pm

Αγαπητέ Θανάση.
Καταρχήν καλωσήρθες στα ΙΔΕΟ. Σε χαιρετώ από'δω, γιατί δεν βλέπω προσωπικό σου νήμα. :)

2ον. Ας πάρουμε τα πράγματα απ'την αρχή.
Αναφέρεις πολύ συχνά την λέξη ελευθερία.
Όρισε μας την έννοια αυτή, αν θα'θελες. Πως την αντιλαμβάνεσαι εσύ στον κόσμο που ζούμε σήμερα;

Ελευθερία να πηγαίνεις όπου θές, χωρίς να δίνεις εξηγήσεις σε κανέναν;
Ελευθερία να λές ότι θες χωρίς να λογοκρίνεσαι, ή να καταγράφεσαι εν αγνοία σου;
Ελευθερία να πιστεύεις σε όποια θρησκεία θες, σε όποια πολιτική ιδεολογία θες, χωρίς τον κίνδυνο της "αστυνομίας σκέψης";

Προσωπικά πιστεύω ότι η ελευθερία ποτέ δεν ήταν ουτε θα είναι κάτι το δεδομένο.
Πρεπει καθημερινά να παλευουμε γι'αυτήν μεσα από τις μικρο-λεπτομέρειες της καθημερινοτητας μας.
Τις ονομάζω μικρο-μάχες. Είναι απαραίτητες για να κερδιθεί ο αέναος πόλεμος προς την ελευθερία.

Μια από αυτές τις μικρο-μάχες είναι και το facebook, το οποίο μάλιστα αναφέρεις ότι προσπαθείς να ξεκολλήσεις.
Ενημερωτικά, όλα τα παραπάνω παραδείγματα ελευθερίας που ανέφερα, σου τα έχει ήδη αφαιρέσει το facebook.
Πως θα ήταν άραγε οι ζωές των ανθρώπων όμως αν δεν είχαν ποτέ "κολλήσει" ;
Πως θα ήταν αν δεν είχαν προσκυνήσει ποτέ τους το κοινωνικό αυτό πείραμα του Ζουκενμπέργκ, και μάλιστα εθελοντικά;
Και όχι, φευγοντας από αυτό, ή σβήνοντας το, δεν καταφέρνεις τίποτα.
Το μοτίβο της ζωής σου έχει ήδη αποθηκευτεί.
Το μεγαλύτερο (και αποτελεσματικότερο) που μπορείς να κάνεις ωστόσο είναι να αποτρέψεις τα μικρά παιδάκια, τις νεότερες γενιές, τα νεότερα μυαλά.

Εκτός φυσικά αν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που έχουν ως δόγμα ότι : "πρέπει να πέσεις στην φωτιά για να βεβαιωθείς ότι καίει..."
Άρα επανερχόμαστε στην ψευδαίσθηση της ελευθερίας, που νοιώθεις, ή αποζητάς.

https://www.youtube.com/watch?v=cZTgISTxNUM
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Aquila
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

Postby OTTO » Fri Jan 12, 2018 1:40 pm

Για παράδειγμα, αν σου πει κάποιος "γιατί δεν βρίσκεις δουλειά ως προγραμματιστής" ή "...ως freelancer προγραμματιστής", αυτό θα το θεωρήσεις εποπτεία;

BTW θα μπορούσες να φτιάχνεις δικά σου προγραμματάκια (πχ για android) και να τα προωθείς.
It's not who you are underneath, it's what you do that defines you.

Youtube/Ottonus
Youtube/MetaMorphosisGR
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας

Postby doctormarkon » Fri Jan 12, 2018 3:07 pm

Κακώς ρώτησα.
Γιατί δεν.........

Ήταν λάθος.
Κάθε φορά άλλοι συμβουλεύουν και δεν παίρνω με καλό μάτι τις συμβουλές επειδή τις θεωρώ κλισέ και αφ υψηλού.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ρώτησα επειδή και ο γιος μου μπαίνει στο συγκεκριμένο πεδίο.

Είναι τελικά κάποιες ερωτήσεις χειριστικές που αρχίζουν με το γιατί δεν.........

Γιατί δεν βρίσκεις ένα σύντροφο? άκουσα να λέει ένας φίλος σε μία γυναίκα που περνούσε μεγάλο ..."λούκι"
Του λέω Τι κοτσάνα πέταξες?
Τρελή αγένεια.

Έξυνε μία πληγή στη συγκεκριμένη γυναίκα.
Θα μπορούσε να πει ότι θα ήταν καλύτερα να βγει από το καβούκι και να ξεκινήσει κάποια δραστηριότητα να αποκτήσει έναν κοινωνικό κύκλο να ξεφύγει από τα ίδια και τα ίδια και από την κλεισούρα.
Στην ψυχολογική κατάσταση που βρισκόταν δεν ήταν δυνατόν να βρει σύντροφο.
Για να βρεις σύντροφο στη ζωή πρέπει να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου.
Η σε φάσεις που τα έχεις βρει και είσαι καλά.

Οι ερωτήσεις που αρχίζουν με το γιατί δεν.......... κατά κανόνα είναι άστοχες.

Αλλη ερώτηση με το γιατί δεν που έγινε σε μένα.
Είχα σοβαρά προβλήματα στο χώρο της δουλειάς και ήθελα να τα ξεπεράσω.
Είχα βρει τον τρόπο και το είχα σχεδόν πετύχει (υποτροφία ΙΚΥ εκπαιδευτική άδεια διδακτορικό)
Κάποιο πρόσωπο που εκτιμούσα μου είπε.

Γιατί δεν παραιτείσαι να βρεις άλλη δουλειά ντοιιιιιινγκ :banghead:
Εννοώντας ότι οι υποτροφία η εκπαιδευτική άδεια και το να πληρώνομαι επί 5 χρόνια χωρις να πηγαίνω ήταν ημίμετρο και λίγο πολύ ανήθικο και η μαγκιά θα ήταν η παραίτηση.
Από την άλλη ας λένε ότι θέλουν.
Ο καθένας όπως το βλέπει.

Εγώ το είδα έτσι.
Φυσικά είμαι ενάντια στην άποψη να παίρνω φόρα και να χτυπάω το κεφάλι στον τοίχο.
Σε όποιον αρέσω τελικά
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby _Divine_Sinner_ » Fri Jan 12, 2018 8:20 pm

doctormarkon wrote:Κακώς ρώτησα.
Γιατί δεν.........

Ήταν λάθος.
Κάθε φορά άλλοι συμβουλεύουν και δεν παίρνω με καλό μάτι τις συμβουλές επειδή τις θεωρώ κλισέ και αφ υψηλού.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ρώτησα επειδή και ο γιος μου μπαίνει στο συγκεκριμένο πεδίο.

Είναι τελικά κάποιες ερωτήσεις χειριστικές που αρχίζουν με το γιατί δεν.........

Γιατί δεν βρίσκεις ένα σύντροφο? άκουσα να λέει ένας φίλος σε μία γυναίκα που περνούσε μεγάλο ..."λούκι"
Του λέω Τι κοτσάνα πέταξες?
Τρελή αγένεια.

Έξυνε μία πληγή στη συγκεκριμένη γυναίκα.
Θα μπορούσε να πει ότι θα ήταν καλύτερα να βγει από το καβούκι και να ξεκινήσει κάποια δραστηριότητα να αποκτήσει έναν κοινωνικό κύκλο να ξεφύγει από τα ίδια και τα ίδια και από την κλεισούρα.
Στην ψυχολογική κατάσταση που βρισκόταν δεν ήταν δυνατόν να βρει σύντροφο.
Για να βρεις σύντροφο στη ζωή πρέπει να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου.
Η σε φάσεις που τα έχεις βρει και είσαι καλά.

Οι ερωτήσεις που αρχίζουν με το γιατί δεν.......... κατά κανόνα είναι άστοχες.

Αλλη ερώτηση με το γιατί δεν που έγινε σε μένα.
Είχα σοβαρά προβλήματα στο χώρο της δουλειάς και ήθελα να τα ξεπεράσω.
Είχα βρει τον τρόπο και το είχα σχεδόν πετύχει (υποτροφία ΙΚΥ εκπαιδευτική άδεια διδακτορικό)
Κάποιο πρόσωπο που εκτιμούσα μου είπε.

Γιατί δεν παραιτείσαι να βρεις άλλη δουλειά ντοιιιιιινγκ :banghead:
Εννοώντας ότι οι υποτροφία η εκπαιδευτική άδεια και το να πληρώνομαι επί 5 χρόνια χωρις να πηγαίνω ήταν ημίμετρο και λίγο πολύ ανήθικο και η μαγκιά θα ήταν η παραίτηση.
Από την άλλη ας λένε ότι θέλουν.
Ο καθένας όπως το βλέπει.

Εγώ το είδα έτσι.
Φυσικά είμαι ενάντια στην άποψη να παίρνω φόρα και να χτυπάω το κεφάλι στον τοίχο.
Σε όποιον αρέσω τελικά

Εδω ειναι λιγο οπως ο ρατσισμος. Τον ρατσισμο τον ορίζει η πρόθεση του πομπού ή η αντίληψη του αποδέκτη;
Αν πχ εγω κανω ράστα υπάρχουν μαυροι που θα με πουν ρατσιστη κατα των μαυρων.
Αν υιοθετησω μαυρο παιδι υπαρχουν μαυροι και social justice warriors που το θεωρουν ρατσιστικο.
Ομως τον ρατσισμο τον οριζει η αντιληψη του αποδεκτη ή καποια κοινη λογικη;
Ετσι λοιπον και με την επιβολη. Το να ρωτας κατι καποιον απο ενδιαφερον δεν ειναι επιβολη. Αν καποιος νομιζει οτι ειναι επιβολη, δεν φταίει ο πομπός γι αυτο. Ο πομπός απλα ρώτησε.
-
Θεε μου, δωσε μου ενα σημαδι, για να το ερμηνεύσω οπως θελω.
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby ArELa » Fri Jan 12, 2018 9:01 pm

Συμφωνώ με Σίνερ. Όπως πάντα, είπες ό,τι είπες δοκτορέσσα,
και καλοπροαίρετα και με καλές προθέσεις. Εγω έτσι το εισέπραξα.
Κι επειδη οι διατυπώσεις σου είναι άρτιες, οι περισσοτεροι έλλογοι έτσι θα το εισέπρατταν.

Αρα αν το προσλαμβάνει κάποιος αρνητικά ή περίεργα, είναι δικό του θέμα... (ή προβλημα)
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Irc nick: ArELa

Postby _Divine_Sinner_ » Fri Jan 12, 2018 10:15 pm

ArELa wrote:Συμφωνώ με Σίνερ. Όπως πάντα, είπες ό,τι είπες δοκτορέσσα,
και καλοπροαίρετα και με καλές προθέσεις. Εγω έτσι το εισέπραξα.
Κι επειδη οι διατυπώσεις σου είναι άρτιες, οι περισσοτεροι έλλογοι έτσι θα το εισέπρατταν.

Αρα αν το προσλαμβάνει κάποιος αρνητικά ή περίεργα, είναι δικό του θέμα... (ή προβλημα)

:makia:
-
Θεε μου, δωσε μου ενα σημαδι, για να το ερμηνεύσω οπως θελω.
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby doctormarkon » Sat Jan 13, 2018 4:16 pm

Η δουλειά του προγραμματιστή επιτρέπει να μην είσαι μισθωτός απαραίτητα και να πουλάς σαν ελευθερος επαγγελματίας ή ακόμα να στήνεις τη δική σου επιχείρηση.
Πρόκειται για σπουδές που βοηθούν να επεκταθείς.
Ρώτησα γιατί δεν ήξερα τι τρέχει στην αγορά αυτή μια και ετοιμάζεται να ξεκινήσει και ο γιος μου.
Φυσικά με ενδιαφέρει η εμπειρία νέων που δουλεύουν στο χώρο.
Αν θέλει ο Θανάσης ας μας πει.
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby thanasispn » Sat Jan 13, 2018 5:04 pm

doctormarkon wrote:Η δουλειά του προγραμματιστή επιτρέπει να μην είσαι μισθωτός απαραίτητα και να πουλάς σαν ελευθερος επαγγελματίας ή ακόμα να στήνεις τη δική σου επιχείρηση.
Πρόκειται για σπουδές που βοηθούν να επεκταθείς.
Ρώτησα γιατί δεν ήξερα τι τρέχει στην αγορά αυτή μια και ετοιμάζεται να ξεκινήσει και ο γιος μου.
Φυσικά με ενδιαφέρει η εμπειρία νέων που δουλεύουν στο χώρο.
Αν θέλει ο Θανάσης ας μας πει.

σπουδασα κατι στο οποιο αναλωσα 5 ετοι για το εαν μαρεσει η οχι... (δυλαδη το μετανιωνα πολλες φορες και δεν ειπα αι κοφτο κοφτο)... τα βρηκα σκουρα αλλα τελικα πηρα το πτυχιο και τωρα θελω να ψαξω να βρω δουλεια να βοηθησω την οικογενεια μου.... σας δημιουργω ερωτηματα? αν θυμασαι σας ειχα πει κατι για φυλλαδια ναι η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ψαξει πολυ Γιατι? γιατι βρισκω εμποδιακια και προσπαθω με εσας να να εξαμολυνω αλλα και θελωντας να τακτοποιησω εμενα εμεινα ΤΕΜΠΕΛΗΣ πως προσπερναω εμποδια? με το να καταλαβαινω με βαση αυτα που εχετε μεσα στις ψυχη σας η στην ψυχη του καποιος και εξω απο εδω τι κρυβει μεσα η ψυχη του και το πως μπορω να βοηθηθω εγω απο την επικοινωνια μαζι του τι αξιζει να κανω τι να ακολουθησω κλπ...

σπουδασα σε ιδιωτικο κολλεγιο στο mediterannean college μπλεχτηκα στο δρομο μου αλλα ειχα την ΕΛΠΙΔΑ οτι κατι θα γινει και ειτε θα το γουσταρω πιο πολι ειτε θα παρω το πτυχιο που ειτανε ο κυριος στοχος μου.... σε πολλους λεω οτι σπουδασα 3 ετοι σε αλλους 4 σε αλλους 5 ξερεις γιατι? γιατι λεω ΨΕΜΜΑΤΑ ( I HATE LIES) γιατι μπηκα και εγω δυστυχως δυστυχως στο τρυπακι του βολεματος :banghead: αυτου του σκατοπολιτισμου με την ιδεα να βρω ελπιδα να βρω κουραγιο να βρω καταφυγιο να βοηθησω την οικογενεια μου εμενα να παω για την επιτυχια το χρημα κλπ..... και καπου σε αυτο το ονειρο βολευτικα και ειτε θα την πληρωνα εγω ειτε η οικογενεια μου....

Πεσ με οτι θελεις χαζο ελειονο εξυπνο πονηρο ιδιοτελη τεμπελη φιλοτομαριστη παρτακια εγωκεντρικο.... εγω το πτυχιο μου το πηρα ξερετε τη αγαπησα τις ερευνες... την πτυχιακη μου.... στο προγραμματισμο τα βρηκα σκουρα κολλοσα... αν και ειχα ορεξη δεν καταλαβαινα τα περισσοτερα και αφηνα κενα ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΓΙαυτο ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ να με στηριξουνε και τελικα την περασα απαρατηρητος χωρις να μην μαρεσει σαν ιδεα ο προγραμματισμος... η πως βοηθαει στη ζωη.... και ειδικα αυτο που μου αρεσε πολυ ειτανε να σχεδιαζω sites να κανω ερευνες και να φτιαξω ενα Internet game....
( δειτε το σαν ντοκουμεντο ολο αυτο που πρεπει να γνωριζετε μονο εσεις και η οικογνεια μου ξερουν πραγματικα την αληθεια)
τι εμαθα? περναω στην ταμπακερα!!!!!!!!!!!!!!!!!! να ψαχνω κατι τι ειναι διαδικτιο.... οτι κατι υπαρχει παντα που εκπεμπει ΦΩΣ δυσκολο μεν αλλα υπαρχει..... να κανω android σε κινητα πολυ ενδιαφερον... προγραμματισμο(σας τα ειπα να μη τα ξαναλεω) projects(ρομποτικη, ενδιαφερον επισης) θυμαμαι που ειχα βγαλει διαλογο σε μια μεγαλη αιθουσα ( τι ανγχος ειχα να τα πω σωστα και καλα δεν συζυτιεται...) για συστηματα ασφαλειας τι κανει η CIA.. αλλα straight to the point εμεινα να βαριεμαι οχι οτι δεν θελω αλλα εξανγκαζομουνα καπως μεταξυ ελπιδας και οκνυριας

ΤΕΛΙΚΑ,,, μην αρχιζω και μιλαω για παιδεια εκπαιδευση σκεφτειτε σκεφτειτε σας σεβομαι ολους
thanasispn
Δόκιμος
Δόκιμος

Postby doctormarkon » Sat Jan 13, 2018 7:01 pm

Καταλαβαίνω απόλυτα.
Πρόκειται για σπουδές που αν δεν σε συνεπαίρνει το αντικείμενο και το τρως με το ζόρι αρχίζεις να έχεις τύψεις εσωτερικές συγκρούσεις κλπ.
Όταν είχα περάσει Οικονομικό του Καποδιστριακού πέσανε να με φάνε και να λένε ότι πρόκειται για μία "βοιδοσχολή" που δεν βρίσκεις δουλειά γιατί είναι θεωρητικούρα.
Δεν γίνεσαι λογιστής από κεί δηλαδή. Και κανένας δεν με ρώτησε αν σιχαίνομαι τα λογιστικά.
Σήμερα δίνω τη φορολογική δήλωση έξω γιατί με αηδιάζουν οι αριθμοί και τα κουτάκια.
Τα ΤΕΙ μηχανολόγων είναι μία σχολή που βρίσκεις πάντα δουλειά αρκεί να τη βρίσκεις με τη μουτζούρα και τα γράσα. Ο σύζυγος παθιάζεται με το γράσο και τα γρανάζια.

Ο γιος μου ξενυχτάει πάνω σε έναν υπολογιστή και παθιάζεται.
Κακός μαθητής λόγω απορρόφησης με τα κομπιούτερς
Σπουδάζει προγραμματιστής ηλεκτρονικών παιχνιδιών 3D ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ και κάποια μαθήματα προσεχώς στη ρυθμιση ήχου.

Το mediterannean college είναι καλή σχολή?
Απ ότι είδα είναι από τα ακριβά.
Σε μια άκρη του μυαλού μου είχα το ενδεχόμενο να μη βαρεθεί στο δρόμο και ο γιός μου.
Ούτε απίθανο ούτε κακό είναι αυτό.
Μια απόφαση των 18 σε δεσμεύει μια ζωή.

Ήθελε στη SAE αλλά ήταν πολλά τα λεφτά.
Αν δω και πάει καλά στην INTERGRAPHICS (υβριδικό ΙΕΚ που συνδέεται τον τρίτο χρόνο με κολλέγιο για bachelor) και θα κάνει και 18μηνα στη SAE.

Το να βαρεθείς και να διαπιστώσεις ότι δεν είναι αυτό που τελικά θέλεις δεν είναι αρνητικό.
Είμαι της προηγούμενης γενιάς που λέγαμε να μπούμε σε ένα πανεπιστήμιο και ότι να ναι.
Ζοριζόμασταν να αγαπήσουμε το αντικείμενο σαν να ήταν γκόμενος που τον τρως με το ζόρι στη μάπα.
Βρέθηκα στη δημοσιουπαλληλία και δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει ή ότι ήταν το όνειρό μου.
Απλώς έδωσα στη Σχολή Δημόσιας Διοίκησης και μπήκα.
Αν δεν γουστάρεις κάτι τόοοοσο πολύ όλο το Σύμπαν συνωμοτεί να το πάθεις.
Αν γουστάρεις και επιθυμείς απομακρύνεται και κάνει φτερά.

Λάθος τα λέει ο Κουνέλης.
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby Aquila » Sun Jan 14, 2018 6:36 pm

Θανάση, αφιέρωσε 4 λεπτά από τον χρόνο σου, και δώσε βάση σ'αυτά που λέει ο Denzel σε αυτό το βιντεάκι.
Σου εύχομαι καλή τύχη. :thumb:

https://www.youtube.com/watch?v=tlY0PkWxCW8
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Aquila
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης

Postby thanasispn » Sun Jan 14, 2018 9:00 pm

Παιδες ο χρονος ειναι πολυ σημαντικος....
thanasispn
Δόκιμος
Δόκιμος

Postby doctormarkon » Thu Jan 18, 2018 6:03 pm

Χρόνια πολλά Θανάση Γιορτάζεις σήμερα. :rose:
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος