Τα Δόγματα της Επιστήμης

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Τα Δόγματα της Επιστήμης

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 19 Νοέμ 2014, 20:38

Η απαγορευμένη ομιλία (2013) του διάσημου βιολόγου Ρούπερτ Σέλντρεϊκ, σχετικά με τα δόγματα της επιστήμης, με τίτλο "Η Αυταπάτη της Επιστήμης".
Ο τίτλος αυτός (ακριβέστερα: "Η Περί Επιστήμης Αυταπάτη") είναι προσαρμογή στον τίτλο "Η Περί Θεού Αυταπάτη", το γνωστό μπεστ σέλερ του Ρίτσαρντ Ντόκινς που παρουσιάζει την πίστη στο Θεό ως μια παρωχημένη αυταπάτη, νικημένη από την επιστήμη και τη λογική.
Το βίντεο περιλαμβάνει επίσης αναφορές στις αλληλεπιδράσεις του Σέλντρεϊκ με τους δύο γνωστότερους σκεπτικιστές: τον Ρίτσαρντ Ντόκινς και τον Τζέιμς Ράντι.


https://www.youtube.com/watch?v=zABSi3a ... C5cpnp5z1A
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Τα Δόγματα της Επιστήμης

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 20 Νοέμ 2014, 10:53

Δυνατό βίντεο! :thumb: Δυνατά τα επιχειρήματα που προτάσσει δηλαδή.

Δεν το έχω ακούσει όλο ακόμα, αλλά θα το ακούσω.
Ευχαριστώ, Άλκη. :rose:


Υπάρχει κανείς που θα ήθελε να αναφερθεί σε κάποια επιστημονικά δόγματα
που κυριαρχούν ως αλήθειες (ενώ μπορεί να μην είναι ή δεν είναι) στο μυαλό πολλών;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Τα Δόγματα της Επιστήμης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 20 Νοέμ 2014, 11:33

Καλα απαγορευμενη δεν την λες. αφου την βλέπουμε
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Τα Δόγματα της Επιστήμης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 20 Νοέμ 2014, 11:55

"Μετρολόγια- μετρολογοι" οχι "μετεωρολογια μετεωρολόγοι"
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Τα Δόγματα της Επιστήμης

Δημοσίευση από ICAROS » Πέμ 20 Νοέμ 2014, 13:40

Ο Ειδικός που προβάλλεται ως "ομιλούν ξόανο με αλάθητο", είναι όπως οι παλιοί Σοφοί Μάγοι της φυλής: τους έλεγε ο Αρχηγός της φυλής ή ο Βασιλιάς τί θα πουν, και λέγανε. Αλλάξανε το "λέει ο Σοφός" και το "λέει ο Προφήτης", με το "λένε οι Ειδικοί". Μεγάλη διαφορά. Όχι σπάνια, προβλέπουν κιόλας. Με παρόμοια ποσοστά... αποτυχίας.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Τα Δόγματα της Επιστήμης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 20 Νοέμ 2014, 13:46

Η διαφορα ειναι πως ο μαγος της φυλης ελεγε οτι της ερθει της γκλαβας του ενω η επιστημη ειναι αποδεδειγμενα αποτελεσματικη (γι αυτο και δεν μιλαμε με σηματα καπνου)
Η επιστημονικη μεθοδολογια ειναι ο αρτιοτερος τροπος διερευνυσης των γεγονότων και δεχόμαστε τα πορίσματα της επιστήμης (πολλές φορές χωρίς να ζητήσουμε αρκετα στοιχεία) για να μην ξανα-ανακαλυπτουμε τον τροχό.
Γιατι αν για ολα τα θέματα στα οποια εχει κατασταλάξει η επιστήμη στο παρελθον, ζητουσαμε και τα στοιχεία και τις αποδείξεις τότε απο την στιγμη που γενιομαστε θα επρεπε να περασουμε απο την εποχη των σπηλαιων να ανακαλυψουμε τον τροχο (να δεχτουμε με αποδειξεις οτι πραγματικα ειναι χρήσιμος), να κανουμε μια διαλεκτικη και αναλυτικη βολτα στην αρχαιοτητα, μετα στον μεσαιωνα, μετα στην αναγεννηση, μετα στον διαφωτισμο μετα στην βιομηχανικη επανασταση, να δουμε μια μια τις επιστημονικες ανακαλυψεις να μας φυγει καθε αμφιβολια (καπου ενδιαμεσα να πεθάνουμε γιατι ποσο θα ζησουμε πια) ε και αν τελικα μας φτασει ο χρόνος να αναψουμε το λαπτοπ και να πουμε με βεβαιοτητα οτι λειτουργεί.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Τα Δόγματα της Επιστήμης

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 15 Δεκ 2014, 19:52

Σε συνέντευξή του στο BBC, ο διάσημος βιολόγος Ρούπερτ Σέλντρεϊκ μιλά για τη ζωή του στην Αγγλία και την Ινδία, για την ινδική φιλοσοφία, το διαλογισμό και τη γιόγκα, για τον βιολογικό και τον φυσικό κόσμο, για την τρέχουσα επιστήμη γενικά και τους περιορισμούς της, για την αξία της πραγματικής αντικειμενικότητας και της έλλειψης δογματισμού στην επιστήμη, για τον χριστιανισμό, τον ινδουισμό και τον βουδισμό, την τηλεπάθεια, τις διαισθητικές δυνάμεις των ζώων, τη νοημοσύνη του ήλιου και άλλα θέματα.


https://www.youtube.com/watch?v=ec-1E60 ... mail-smbtn
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”