Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 13 Ιαν 2016, 13:49

Σωστό. :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 13 Ιαν 2016, 19:03

Αν ισχύει η θεωρία αυτή τότε το τρίγωνο των βερμούδων είναι μία από τις άκρες.
Ή πως εξηγείται το τρίγωνο των βερμούδων με βάση τη θεωρία αυτή?
Απόδειξη?
Αν ναι τότε που πάνε τα πλοία και τα αεροπλάνα?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 13 Ιαν 2016, 19:40

Δεν νομιζω να ταιριαζει για ακρη γεωγραφικα.
-
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 13 Ιαν 2016, 20:04

Αυτό θα ρωτούσα έναν οπαδό της επίπεδης γης.

Κάτι ανάλογο με την παιδική ερώτηση της σφαιρικής γης. Αυτοί που είναι από κάτω γιατί δεν πέφτουνε?

Ο δάσκαλος είχε δώσει λάθος απάντηση ότι η γη γυρίζει γρήγορα.
Μα τότε η φυγόκεντρος δύναμη θα τους πέταγε έξω και θα πετούσαν στο διάστημα.

Αν η γη είναι επίπεδη όταν πάνε στην άκρη τα πλοία και τα αεροπλάνα δεν πάνε στο διάστημα?

Αν και σύμφωνα με τους οπαδούς της επίπεδης γης δεν υπάρχει διάστημα αλλά στερέωμα.
Θα υπάρχουν πολλές θεωρίες επίπεδης γης όπως είναι και της κούφιας.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από Hlios » Τετ 13 Ιαν 2016, 20:11

Μιλάμε για επίπεδα μυαλά ή κούφια μυαλά.
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από promitheas14 » Τετ 13 Ιαν 2016, 20:32

Βλέπω καιρό αὐτό τό πόστ μέ τήν μ@λ@κ@@ περί ἐπίπεδης Γῆς.
Ἐπειδή κάθε θεωρία στέκει μέχρις ὅτου δέν εἶναι σέ θέση νά ἑρμηνεύσει κάποια δεδομένα/στοιχεῖα/παρατηρήσεις,
ἐπειδή δέν ἔχω καμμία διάθεση νά χάνω χρόνο βλέποντας βιντεάκια περί ἑνός θέματος πού ἔχει λυθεῖ ἐδῶ καί κάτι αἰῶνες,
ἐπειδή ἀκόμα καί ὁ Σωκράτης γνώριζε ὅτι ἡ Γῆς εἶναι σφαιρική, (ὅπως μαθαίνουμε διά τῆς γραφίδος τοῦ Πλάτωνος στόν Φαίδωνα),
ἐπειδή ἀκόμη καί στήν Ἀρχαιότητα γνώριζαν καί ἀποτύπωναν ἀπό τό 300 π.Χ. τόν Ἄτλαντα νά κρατάει στούς ὤμους του τήν σφαῖρα τῆς Γῆς
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CF ... E%B6%CE%B5

ἄς ἀπαντήσουν οἱ ὑποστηρικτές τῆς μ@λ@κ@@ς αὐτῆς πῶς ἑρμηνεύεται ἠ ἐμφάνιση πρῶτα τῶν καταρτιῶν ἑνός πλοίου πού πρωτοεμφανίζεται στόν ὀρίζοντα ἀντί γιά τό ἴδιο τό σκαρί.
Ἄν δέν μποροῦν νά τό ἑρμηνεύσουν ἄς σιωπήσουν καί ἄς μήν μᾶς πρήζουν τά οὔμπαλα, καί ἄς τό βάλουμε αὐτό τό θέμα στά Ανιδεο.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από promitheas14 » Τετ 13 Ιαν 2016, 20:49

doctormarkon έγραψε:Θα υπάρχουν πολλές θεωρίες επίπεδης γης όπως είναι και της κούφιας.
Ἄλλο τό ἕνα καί ἄλλο τό ἄλλο. Ἄς μήν τά κάνουμε ἀχταρμᾶ! Στήν μέν περίπτωση τῆς ἐπίπεδης Γῆς ἀπάντησα παραπάνω.
Στό θέμα τῆς κούφιας Γῆς δύο στοιχεῖα, ἐκεῖνο τῆς ἀσυνέχειας Mohorovicic καί τῆς ἀσυνέχειας Gutenberg μᾶς δίνουν ὑπόνοιες ὅτι κάτι ἀλλάζει ἐκεῖ μέσα ἀλλά δέν μποροῦμε νά εἴμαστε βέβαιοι περί τοῦ τί. Μόνο ὑποθέσεις μποροῦμε νά κάνουμε καί νά λέμε ὅτι ἀλλάζει ἡ ὑφή των πετρωμάτων πού γίνονται ὑγρά, (ἑρμηνεύοντας ἀπό τήν λάβα πού ἀναβλύζει κτλ.) Λές καί σέ ἕνα χυτήριο πού παράγει λιωμένο σίδηρο πρέπει νά ὑποθέσουμε (κατ' ἀντιστοιχία μέ τό τμῆμα ἐκεῖνο τῆς Γῆς ἀπ' ὅπου προέρχεται ἡ ὑγρή λάβα) ὅτι ὑποχρεωτικά ΟΛΟ ΤΟ ΧΥΤΗΡΙΟ πού παράγει τό "ὑγρό σίδηρο" βρίσκεται σέ διάπυρη καί ὑγρή κατάσταση... :jerk:
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 13 Ιαν 2016, 21:32

Γιατί να το βάλουμε στα ανιδεο?

Αφού είναι ένα θέμα που.....παίζει πολύ τελευταία!!!!!!

Δεν σημαίνει ότι το πιστεύουμε κιόλας.
Άσε που κάτι παλιές γκραβούρες περί επίπεδης γης είναι εξαιρετικές και πανέμορφες.
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος υποστηρικτής αυτής της θεωρίας εδώ που να το έχει ψάξει καλά.

Ήταν η Νικόλ αλλά είναι άφαντη ακόμα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από promitheas14 » Τετ 13 Ιαν 2016, 21:42

doctormarkon έγραψε:Γιατί να το βάλουμε στα ανιδεο?

Αφού είναι ένα θέμα που.....παίζει πολύ τελευταία!!!!!!
Ἔχω τήν ἐντύπωση ὅτι ἐκεῖ βάζουμε ὅ,τι δέν ἐκφράζει τά Ἰδεογραφήματα. Τό ἔγραψα ὑπό τήν ἔννοια ὅτι δίνουμε ἐνέργεια σέ κάτι πού ἔχει τελειώσει ἐδῶ καί αἰῶνες. Εἶναι σάν νά λέμε ὅτι ἀνοίγουμε ἕνα θέμα "περί αὐτομάτου γενέσεως" στήν βιολογία, ἐπειδή κάποιοι θυμήθηκαν τόν Ἀριστοτέλη καί τό ἔκαναν μόδα.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 13 Ιαν 2016, 21:49

Γιατί όμως παίζει τώρα?
Μήπως έχει κάποια σημασία που έρχεται κάτι ξεχασμένο και πάλι στην επιφάνεια?
Βέβαια δεν επιβάλλεται.
Αλλά συχνά πυκνά ακούγεται.

Γιατί τραβάει ή σπαταλάει ενέργεια αφού δεν είναι κάτι δυσάρεστο ούτε και κάτι που θα προκαλέσει φανατισμούς και διαμάχες.
Ούτε κάτι που προκαλεί φόβο.
Αφού δεν υπάρχει ανάμεσά μας κανένας οπαδός της θεωρίας απλώς το αναφέρουμε σαν "εγκυκλοπαιδικές γνώσεις"
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 14 Ιαν 2016, 00:19

Εχω φέρει πολλά βίντεο και θα συνεχίσω να φέρνω για το θέμα αυτό.Το αν είμαι οπαδός το αφήνω στη κρίση του καθενός από εσάς.cheers :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από promitheas14 » Πέμ 14 Ιαν 2016, 07:55

alkinoos έγραψε:Εχω φέρει πολλά βίντεο και θα συνεχίσω να φέρνω για το θέμα αυτό.Το αν είμαι οπαδός το αφήνω στη κρίση του καθενός από εσάς.cheers :wink:
Βρέ ἀδερφέ, ἄν μπορεῖς νά μᾶς διαφωτίσεις, πές μας πῶς ἑρμηνεύει ἡ θεωρία αὐτή τά δεδομένα πού ὡδήγησαν στήν κατάρριψή της, καί στήν υἱοθέτηση τῆς ἄποψης περί σφαιρικότητας!
Κατανοεῖς ὅτι κανένας ἄνθρωπος δέν θά καθόταν νά δεῖ βιντεάκια γιά μία θεωρία πού ἔχει καταρριφθεῖ.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 14 Ιαν 2016, 17:39

[
promitheas14 έγραψε:
alkinoos έγραψε:Εχω φέρει πολλά βίντεο και θα συνεχίσω να φέρνω για το θέμα αυτό.Το αν είμαι οπαδός το αφήνω στη κρίση του καθενός από εσάς.cheers :wink:
Βρέ ἀδερφέ, ἄν μπορεῖς νά μᾶς διαφωτίσεις, πές μας πῶς ἑρμηνεύει ἡ θεωρία αὐτή τά δεδομένα πού ὡδήγησαν στήν κατάρριψή της, καί στήν υἱοθέτηση τῆς ἄποψης περί σφαιρικότητας!
Κατανοεῖς ὅτι κανένας ἄνθρωπος δέν θά καθόταν νά δεῖ βιντεάκια γιά μία θεωρία πού ἔχει καταρριφθεῖ.
Ειλικρινά δεν είμαι φανατικός ή ακόμα και οπαδός της άποψης/πεποίθηση/θεωρία αυτής..πείτε την όπως θέλετε.Ο βασικός λόγος που φέρνω και θα φέρνω βίντεο είναι διότι θεωρίες άλλες..δηλαδή κάποιες απόψεις που με τον καιρό και την επανάληψη μεταμορφώθηκαν σε πραγματικότητα/γεγονός/αλήθεια..και όμως, οι άνθρωποι το δέχονται χωρίς κανένα πρόβλημα :loco:

Αφού όντως είναι στρογγυλή ..
Τότε ο τίτλος είναι άστοχος..μιας και δεν είναι πια θεωρία ,διότι είναι στρογγυλή ! Διότι έχει αποδειχθεί,πως είναι στρογγυλή.Επομένως αφήστε το παραμύθι,όπως τόσα και τόσα άλλα παραμυθια, να παίζει περί σχήματος της Γης....άλλωστε δεν χειραγωγεί,ελέγχει,τρομοκρατεί,φοβίζει κ.α
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Τρί 26 Ιαν 2016, 14:13

Ένα ενδιαφέρον βίντεο έχει "ανασυρθεί" στα διεθνή συνωμοσιολογικά sites με αφορμή ερασιτεχνική δοκιμή πυραύλου με προσαρτημένη κάμερα.
Από τα 121.000 πόδια καμπυλη δεν υπάρχει ή για την ακρίβεια είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ

http://katohika.gr/gn-blog/erasitexnis- ... stroggili/
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 26 Ιαν 2016, 14:30

zaxarias mytilinios έγραψε:Ένα ενδιαφέρον βίντεο έχει "ανασυρθεί" στα διεθνή συνωμοσιολογικά sites με αφορμή ερασιτεχνική δοκιμή πυραύλου με προσαρτημένη κάμερα.
Από τα 121.000 πόδια καμπυλη δεν υπάρχει ή για την ακρίβεια είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ

http://katohika.gr/gn-blog/erasitexnis- ... stroggili/
Όντως...! Που είναι η καμπυλότητα οέοοοο ?!! Τη πήρε το..εύρηκα !!! :lol: :lol: :lol: :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=sQw_C5KLhFM


Παλιό..αλλά ωραίο.Στα 00:21 δεύτερα ,από την εσωτερική κάμερα της κάψουλας, ο ορίζοντας φαίνεται ,θα μπορούσαμε να τη πούμε, ως ευθύς,δεν υπάρχει καμπυλότητα.Στο αμέσως επόμενο πλάνο στο 00:25,όμως...νααααααα μια καμπύλη :loco: :dance:

https://www.youtube.com/watch?v=vvbN-cWe0A0
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 26 Ιαν 2016, 15:15

Ο ορος θεωρια στο τιτλο απο επιστημονικης αποψης ειναι λαθος. Δεν αποτελει καν υποθεση.
-
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Τετ 27 Ιαν 2016, 01:11

Θα σας παραθέσω τμήμα από τα σχόλια που η φίλη μου η Αρβανίτισσα δίνει την δική της επεξήγηση.
Προσωπικά όπως έχω δηλώσει και στο παρελθόν πιστεύω ότι Γη σίγουρα δεν είναι ολοστρόγγυλη. Επαναλαμβάνω αποδείχθηκε και απο την πρόσφατη υπερκατασκευή της γέφυρας στην Κίνα 40χλμ. Λογικά είναι κάτι σαν αυγό. Σε αυτό το επιχείρημα έχω να προσθέσω και την "πο@στια" που έχουν κανει με τους χάρτες (αν ψάξετε θα δείτε ένα άρθρο που είχα γράψει για το science και αποδεικνύω μαθηματικά γιατί οι χάρτες που μας πλασσάρουν είναι 100% ψεύτικοι, αφού τα μεγέθη των ηπείρων τα έχουν βάλει όπως τους βολεύουν με χαρακτηριστική τη διαφορά μεταξύ Γροιλανδίας και Αφρικής. Ψάξτε το.



ΑΝΩΝΥΜΟΣ 26 Ιανουαρίου 2016 @ 14:47
Αγαπητη Αρβανιτισσα. Πως περιμενες να δεις τη γη ακτινας 6400κ απο μολις 40 κμ υψος? Εχεις τελειωσει δημοτικο? εχεις στοιχειωδη παιδεια? πεντε και πεντε ξερεις ποσο κανουν. Εισαι η Αρβανιτισσα η μηπως εισαι ενα ψευδωνυμο του αλλου φαεινου νου σ αυτη τη φυλλαδα που μπορει να κανει εναν δυστυχη χαζουλη που σερφαρει στο ιντερνετ να καλοτρελλαθει



ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ
ΑΡΒΑΝΙΤΙΣΣΑ 26 Ιανουαρίου 2016 @ 15:02
Καταρχήν «ανωνυμε» η πράξη είναι από τα μαθηματικά της Β΄ Γυμνασίου και είναι αρκετά εξελιγμένα. Αν και στην περίπτωση μας για να υπολογίσεις λοιπόν την ακτίνα χρειάζεσαι δύο συνθήκες. Το ύψος απο μόνο του δεν αρκεί.

Θεωρητικά και επείδη δεν έχω τη δεύτερη συνθήκη μπορω να υπολογίσω ότι αφού όταν πετάω απο Ιωάννινα – Θεσσαλονίκη σε ύψος 10.000 ποδών (3.300μ) μέτρα βλέπω περίπου μέχρι τη Λήμνο και την Εύβοια (περίπου 400χλμ) μπορώ λοιπόν να υποθέσω ότι σε ύψος δεκαπλάσιο μπορούμε να δούμε 4.οοο χλμ.
Αν λοιπόν δεν μπορώ να διαπιστώσω την καμπυλότητα σε απόσταση 4.000 μέτρων, δλδ από Ελλάδα μέχρι Ισλαμαμπάντ τότε για ποια καμπυλότητα μου μιλάς;

Από την άλλη όμως έχω κάποιους εδώ μέσα που λένε ότι πετάνε με αεροπλανο και βλέπουν την καμπυλότητα.
Δλδ ο πύραυλος στα 121.000 πόδια δεν δείχνει την στογγυλάδα, αλλά από την άλλη την «βλέπουν» μερικοί στα 30.000 πόδια;
Εδώ αυτό δεν καταλαβαίνω…

Επίσης εφόσον κάτι δεν το έχω δει με τα ματια μου δεν το πιστεύω… Και επειδή με έχουν πάρει λιγο τα χρόνια και είναι δύσκολο να γίνω αστροναύτης δεν απορρίπτω τίποτα. Ούτε την μια ούτε την άλλη περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 27 Ιαν 2016, 01:22

Και πλανα απο f-16 δειχνουν καμπυλοτητα.
-
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 28 Ιαν 2016, 21:24

1. Στο βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα η καμπυλότητα. Απορώ πώς κάποιοι δεν τη βλέπουν.

Βεβαίως, άλλο να τη βλέπεις με κάμερα, κι άλλο με τα μάτια, τα οποία έχουν μεγαλύτερη γωνία θέασης.

2. Τα μάτια λοιπόν, που έχουν μεγαλύτερη γωνία θέασης, μπορούν να δουν την καμπυλότητα από πολύ μικρότερα ύψη (μισό με ένα χιλιόμετρο). Μια βόλτα στο βουνό μια ηλιόλουστη μέρα θα είναι... διαφωτιστική. Ειδικά αν βρίσκεσαι σε βουνό, αλλά εχεις θέα τον ορίζοντα της θάλασσας. Η αντίθεση μεταξύ της θάλασσας και του ουρανού (ορίζοντας) το κάνει ξεκάθαρο.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 30 Ιαν 2016, 13:54

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από Hlios » Δευ 15 Αύγ 2016, 17:27

Εικόνα

Χαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
Marion Shadow
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 17:36
Φύλο: Γυναίκα

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από Marion Shadow » Δευ 15 Αύγ 2016, 22:05

Τα "κάθετα" και καθυστερημένα μυαλά που φέρει ο Άνθρωπος ακόμα εν έτη 2016 είναι το πρόβλημα, ρε παιδιά. Τώρα αν η γη είναι στρογγυλή ή επίπεδη δε νομίζω πως θα κάνει τη διαφορά, αν το έννοο ον που κατοικεί πάνω της εξακολουθήσει να έχει "μικρές γωνίες θέασης" για ζητήματα και προβληματισμούς που θα έπρεπε να τον απασχολούν πολύ περισσότερο.
Οπότε, εἰρήνη ὑμῖν, τέκνα μου!!! χεχεχεχε
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15807
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 342 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 16 Αύγ 2016, 06:56

Αν κατάλαβα καλά η γη στη θεωρία της επίπεδης γης είναι σαν φακή. Όχι εντελώς επίπεδη.

Υπάρχουν πολλές θεωρίες της επίπεδης γης.

Από τη μια πλευρά της φακής είναι ο κόσμος όπως τον ξέρουμε αλλά υπάρχει και η άλλη πλευρά ο "κάτω κόσμος" Όπως πάνω και κάτω. Εκεί κατοικούν τα "άλλα" όντα ερπετά σκυλοκέφαλοι μυρμιγκοκέφαλοι εκατόγχειρες που έκλεισε ο Μέγας Αλέξανδρος.

Αν υπάρχουν όλα αυτά τα πλάσματα είναι πιο λογικό να είναι επίπεδη και να ζουν στην άλλη πλευρά παρά στο εσωτερικό.

https://wbaseem.wordpress.com/tag/gog-magog-fragments/

Αν υπάρχουν γωγ και μαγωγ τότε πως ζουν στο εσωτερικό αφού δεν έχει αέρα?
Ο κάτω κόσμος το κάτω μέρος της γης που είναι υποτίθεται σαν φακή είναι ο κάτω κόσμος που δεν έχει επικοινωνία ενώ κάποτε είχε.
Ταφικά μνημεία όπως π.χ Αμφίπολη είναι πύλες για τον "κάτω κόσμο"

Σε κάθε περίπτωη δεν είναι δυνατόν να χωριστεί ο κόσμος σε δύο παρατάξεις όπως οπαδοί της επίπεδης ή στογγυλής γης,
Στρογγυλή σφαιρική και κούφια
σφαιρική και συμπαγής?
Επίπεδη σκέτη ή επίπεδη με κάτω κόσμο.

Αυτό που σοκάρει είναι η παραδοχή ότι ζούμε με άλλους νοματέους διαφορετικής μορφής αλλά ίσης ή υψηλότερης νοημοσύνης και τεχνολογίας και όχι αν η γη είναι κούφια σφαιρική ή επίπεδη φακή με κάτω κόσμο
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12039
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 17 Αύγ 2016, 01:01

Το πρόβλημα με τους υποστηρικτές της θεωρίας της επίπεδης γης είναι ότι αντί να μας πουν το γιατί η γη δεν μπορεί να είναι σφαιρική, προσπαθούν να μας πουν το γιατί είναι επίπεδη.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 17 Αύγ 2016, 01:57

οσο ειμαι εγώ επίπεδη, άλλο τόσο είναι και η Γη...

εντάξει, είπαμε να αμφισβητούμε όσα μας πασάρονται, αλλά όχι
να την κάνουμε και σύννεφο... :jerk:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”