Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 14 Ιαν 2016, 00:19

Εχω φέρει πολλά βίντεο και θα συνεχίσω να φέρνω για το θέμα αυτό.Το αν είμαι οπαδός το αφήνω στη κρίση του καθενός από εσάς.cheers :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από promitheas14 » Πέμ 14 Ιαν 2016, 07:55

alkinoos έγραψε:Εχω φέρει πολλά βίντεο και θα συνεχίσω να φέρνω για το θέμα αυτό.Το αν είμαι οπαδός το αφήνω στη κρίση του καθενός από εσάς.cheers :wink:
Βρέ ἀδερφέ, ἄν μπορεῖς νά μᾶς διαφωτίσεις, πές μας πῶς ἑρμηνεύει ἡ θεωρία αὐτή τά δεδομένα πού ὡδήγησαν στήν κατάρριψή της, καί στήν υἱοθέτηση τῆς ἄποψης περί σφαιρικότητας!
Κατανοεῖς ὅτι κανένας ἄνθρωπος δέν θά καθόταν νά δεῖ βιντεάκια γιά μία θεωρία πού ἔχει καταρριφθεῖ.
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 14 Ιαν 2016, 17:39

[
promitheas14 έγραψε:
alkinoos έγραψε:Εχω φέρει πολλά βίντεο και θα συνεχίσω να φέρνω για το θέμα αυτό.Το αν είμαι οπαδός το αφήνω στη κρίση του καθενός από εσάς.cheers :wink:
Βρέ ἀδερφέ, ἄν μπορεῖς νά μᾶς διαφωτίσεις, πές μας πῶς ἑρμηνεύει ἡ θεωρία αὐτή τά δεδομένα πού ὡδήγησαν στήν κατάρριψή της, καί στήν υἱοθέτηση τῆς ἄποψης περί σφαιρικότητας!
Κατανοεῖς ὅτι κανένας ἄνθρωπος δέν θά καθόταν νά δεῖ βιντεάκια γιά μία θεωρία πού ἔχει καταρριφθεῖ.
Ειλικρινά δεν είμαι φανατικός ή ακόμα και οπαδός της άποψης/πεποίθηση/θεωρία αυτής..πείτε την όπως θέλετε.Ο βασικός λόγος που φέρνω και θα φέρνω βίντεο είναι διότι θεωρίες άλλες..δηλαδή κάποιες απόψεις που με τον καιρό και την επανάληψη μεταμορφώθηκαν σε πραγματικότητα/γεγονός/αλήθεια..και όμως, οι άνθρωποι το δέχονται χωρίς κανένα πρόβλημα :loco:

Αφού όντως είναι στρογγυλή ..
Τότε ο τίτλος είναι άστοχος..μιας και δεν είναι πια θεωρία ,διότι είναι στρογγυλή ! Διότι έχει αποδειχθεί,πως είναι στρογγυλή.Επομένως αφήστε το παραμύθι,όπως τόσα και τόσα άλλα παραμυθια, να παίζει περί σχήματος της Γης....άλλωστε δεν χειραγωγεί,ελέγχει,τρομοκρατεί,φοβίζει κ.α
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Τρί 26 Ιαν 2016, 14:13

Ένα ενδιαφέρον βίντεο έχει "ανασυρθεί" στα διεθνή συνωμοσιολογικά sites με αφορμή ερασιτεχνική δοκιμή πυραύλου με προσαρτημένη κάμερα.
Από τα 121.000 πόδια καμπυλη δεν υπάρχει ή για την ακρίβεια είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ

http://katohika.gr/gn-blog/erasitexnis- ... stroggili/
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 26 Ιαν 2016, 14:30

zaxarias mytilinios έγραψε:Ένα ενδιαφέρον βίντεο έχει "ανασυρθεί" στα διεθνή συνωμοσιολογικά sites με αφορμή ερασιτεχνική δοκιμή πυραύλου με προσαρτημένη κάμερα.
Από τα 121.000 πόδια καμπυλη δεν υπάρχει ή για την ακρίβεια είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ

http://katohika.gr/gn-blog/erasitexnis- ... stroggili/
Όντως...! Που είναι η καμπυλότητα οέοοοο ?!! Τη πήρε το..εύρηκα !!! :lol: :lol: :lol: :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=sQw_C5KLhFM


Παλιό..αλλά ωραίο.Στα 00:21 δεύτερα ,από την εσωτερική κάμερα της κάψουλας, ο ορίζοντας φαίνεται ,θα μπορούσαμε να τη πούμε, ως ευθύς,δεν υπάρχει καμπυλότητα.Στο αμέσως επόμενο πλάνο στο 00:25,όμως...νααααααα μια καμπύλη :loco: :dance:

https://www.youtube.com/watch?v=vvbN-cWe0A0
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 26 Ιαν 2016, 15:15

Ο ορος θεωρια στο τιτλο απο επιστημονικης αποψης ειναι λαθος. Δεν αποτελει καν υποθεση.
-
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Τετ 27 Ιαν 2016, 01:11

Θα σας παραθέσω τμήμα από τα σχόλια που η φίλη μου η Αρβανίτισσα δίνει την δική της επεξήγηση.
Προσωπικά όπως έχω δηλώσει και στο παρελθόν πιστεύω ότι Γη σίγουρα δεν είναι ολοστρόγγυλη. Επαναλαμβάνω αποδείχθηκε και απο την πρόσφατη υπερκατασκευή της γέφυρας στην Κίνα 40χλμ. Λογικά είναι κάτι σαν αυγό. Σε αυτό το επιχείρημα έχω να προσθέσω και την "πο@στια" που έχουν κανει με τους χάρτες (αν ψάξετε θα δείτε ένα άρθρο που είχα γράψει για το science και αποδεικνύω μαθηματικά γιατί οι χάρτες που μας πλασσάρουν είναι 100% ψεύτικοι, αφού τα μεγέθη των ηπείρων τα έχουν βάλει όπως τους βολεύουν με χαρακτηριστική τη διαφορά μεταξύ Γροιλανδίας και Αφρικής. Ψάξτε το.



ΑΝΩΝΥΜΟΣ 26 Ιανουαρίου 2016 @ 14:47
Αγαπητη Αρβανιτισσα. Πως περιμενες να δεις τη γη ακτινας 6400κ απο μολις 40 κμ υψος? Εχεις τελειωσει δημοτικο? εχεις στοιχειωδη παιδεια? πεντε και πεντε ξερεις ποσο κανουν. Εισαι η Αρβανιτισσα η μηπως εισαι ενα ψευδωνυμο του αλλου φαεινου νου σ αυτη τη φυλλαδα που μπορει να κανει εναν δυστυχη χαζουλη που σερφαρει στο ιντερνετ να καλοτρελλαθει



ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ
ΑΡΒΑΝΙΤΙΣΣΑ 26 Ιανουαρίου 2016 @ 15:02
Καταρχήν «ανωνυμε» η πράξη είναι από τα μαθηματικά της Β΄ Γυμνασίου και είναι αρκετά εξελιγμένα. Αν και στην περίπτωση μας για να υπολογίσεις λοιπόν την ακτίνα χρειάζεσαι δύο συνθήκες. Το ύψος απο μόνο του δεν αρκεί.

Θεωρητικά και επείδη δεν έχω τη δεύτερη συνθήκη μπορω να υπολογίσω ότι αφού όταν πετάω απο Ιωάννινα – Θεσσαλονίκη σε ύψος 10.000 ποδών (3.300μ) μέτρα βλέπω περίπου μέχρι τη Λήμνο και την Εύβοια (περίπου 400χλμ) μπορώ λοιπόν να υποθέσω ότι σε ύψος δεκαπλάσιο μπορούμε να δούμε 4.οοο χλμ.
Αν λοιπόν δεν μπορώ να διαπιστώσω την καμπυλότητα σε απόσταση 4.000 μέτρων, δλδ από Ελλάδα μέχρι Ισλαμαμπάντ τότε για ποια καμπυλότητα μου μιλάς;

Από την άλλη όμως έχω κάποιους εδώ μέσα που λένε ότι πετάνε με αεροπλανο και βλέπουν την καμπυλότητα.
Δλδ ο πύραυλος στα 121.000 πόδια δεν δείχνει την στογγυλάδα, αλλά από την άλλη την «βλέπουν» μερικοί στα 30.000 πόδια;
Εδώ αυτό δεν καταλαβαίνω…

Επίσης εφόσον κάτι δεν το έχω δει με τα ματια μου δεν το πιστεύω… Και επειδή με έχουν πάρει λιγο τα χρόνια και είναι δύσκολο να γίνω αστροναύτης δεν απορρίπτω τίποτα. Ούτε την μια ούτε την άλλη περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 27 Ιαν 2016, 01:22

Και πλανα απο f-16 δειχνουν καμπυλοτητα.
-
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 28 Ιαν 2016, 21:24

1. Στο βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα η καμπυλότητα. Απορώ πώς κάποιοι δεν τη βλέπουν.

Βεβαίως, άλλο να τη βλέπεις με κάμερα, κι άλλο με τα μάτια, τα οποία έχουν μεγαλύτερη γωνία θέασης.

2. Τα μάτια λοιπόν, που έχουν μεγαλύτερη γωνία θέασης, μπορούν να δουν την καμπυλότητα από πολύ μικρότερα ύψη (μισό με ένα χιλιόμετρο). Μια βόλτα στο βουνό μια ηλιόλουστη μέρα θα είναι... διαφωτιστική. Ειδικά αν βρίσκεσαι σε βουνό, αλλά εχεις θέα τον ορίζοντα της θάλασσας. Η αντίθεση μεταξύ της θάλασσας και του ουρανού (ορίζοντας) το κάνει ξεκάθαρο.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 30 Ιαν 2016, 13:54

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από Hlios » Δευ 15 Αύγ 2016, 17:27

Εικόνα

Χαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
Marion Shadow
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος 2016, 17:36
Φύλο: Γυναίκα

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από Marion Shadow » Δευ 15 Αύγ 2016, 22:05

Τα "κάθετα" και καθυστερημένα μυαλά που φέρει ο Άνθρωπος ακόμα εν έτη 2016 είναι το πρόβλημα, ρε παιδιά. Τώρα αν η γη είναι στρογγυλή ή επίπεδη δε νομίζω πως θα κάνει τη διαφορά, αν το έννοο ον που κατοικεί πάνω της εξακολουθήσει να έχει "μικρές γωνίες θέασης" για ζητήματα και προβληματισμούς που θα έπρεπε να τον απασχολούν πολύ περισσότερο.
Οπότε, εἰρήνη ὑμῖν, τέκνα μου!!! χεχεχεχε
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 16 Αύγ 2016, 06:56

Αν κατάλαβα καλά η γη στη θεωρία της επίπεδης γης είναι σαν φακή. Όχι εντελώς επίπεδη.

Υπάρχουν πολλές θεωρίες της επίπεδης γης.

Από τη μια πλευρά της φακής είναι ο κόσμος όπως τον ξέρουμε αλλά υπάρχει και η άλλη πλευρά ο "κάτω κόσμος" Όπως πάνω και κάτω. Εκεί κατοικούν τα "άλλα" όντα ερπετά σκυλοκέφαλοι μυρμιγκοκέφαλοι εκατόγχειρες που έκλεισε ο Μέγας Αλέξανδρος.

Αν υπάρχουν όλα αυτά τα πλάσματα είναι πιο λογικό να είναι επίπεδη και να ζουν στην άλλη πλευρά παρά στο εσωτερικό.

https://wbaseem.wordpress.com/tag/gog-magog-fragments/

Αν υπάρχουν γωγ και μαγωγ τότε πως ζουν στο εσωτερικό αφού δεν έχει αέρα?
Ο κάτω κόσμος το κάτω μέρος της γης που είναι υποτίθεται σαν φακή είναι ο κάτω κόσμος που δεν έχει επικοινωνία ενώ κάποτε είχε.
Ταφικά μνημεία όπως π.χ Αμφίπολη είναι πύλες για τον "κάτω κόσμο"

Σε κάθε περίπτωη δεν είναι δυνατόν να χωριστεί ο κόσμος σε δύο παρατάξεις όπως οπαδοί της επίπεδης ή στογγυλής γης,
Στρογγυλή σφαιρική και κούφια
σφαιρική και συμπαγής?
Επίπεδη σκέτη ή επίπεδη με κάτω κόσμο.

Αυτό που σοκάρει είναι η παραδοχή ότι ζούμε με άλλους νοματέους διαφορετικής μορφής αλλά ίσης ή υψηλότερης νοημοσύνης και τεχνολογίας και όχι αν η γη είναι κούφια σφαιρική ή επίπεδη φακή με κάτω κόσμο
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από OTTO » Τετ 17 Αύγ 2016, 01:01

Το πρόβλημα με τους υποστηρικτές της θεωρίας της επίπεδης γης είναι ότι αντί να μας πουν το γιατί η γη δεν μπορεί να είναι σφαιρική, προσπαθούν να μας πουν το γιατί είναι επίπεδη.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 17 Αύγ 2016, 01:57

οσο ειμαι εγώ επίπεδη, άλλο τόσο είναι και η Γη...

εντάξει, είπαμε να αμφισβητούμε όσα μας πασάρονται, αλλά όχι
να την κάνουμε και σύννεφο... :jerk:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 17 Αύγ 2016, 06:57

Στο σχολείο μαθαίναμε ότι η γη είναι σφαιρική μεν αλλά διογκωμένη στον ισημερινό και πεπλατυσμένη στους πόλους. Αλλά δεν μας είπαν σε πιο βαθμό.
Αλλά και πάλι αν ήταν φακή όλη η γη είναι στο πάνω μέρος και στο κάτω ο Αδης ο κάτω κόσμος.
Και βέβαια δεν πιστεύουμε ότι μας πασάρουν αλλά τα παράξενα με εξιτάρουν και γι αυτό χρειάζονται ανάλυση. Έχω ξεκοκαλίσει όλες τις θεωρίες της επίπεδης γης. Κίνητρο ήταν οι καταπληκτικές γκραβούρες της εποχής που κυριαρχούσε αυτή η αντίληψη.
Επίπεδη γη από μόνη της δε λέει κάτι.
Επίπεδη τετράγωνη σαν τούρτα ή επίπεδη στρογγυλή?
Επίπεδη δίσκος που περιστρέφεται κανονικά γύρω από τον ήλιο?
Μπα δεν είναι έτσι οι θεωρίες αυτές.
Επίπεδη γη σημαίνει ότι η γη είναι το κέντρο του σύμπαντος και καλύπτεται από το "στερέωμα" όπου ο ήλιος είναι πάρα πολύ μικρότερος απ ότι τον ξέρουμε.
Πάνω στερέωμα κάτω στερέωμα.
Θεωρίες και μάλιστα αρκετά γοητευτικές.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Τετ 17 Αύγ 2016, 22:25

Υπάρχει ένα πολύ δυνατός ερευνητής στο θέμα της επίπεδης Γης. Στον κόσμο των ανεξάρτητων ερευνητών είναι γνωστός ως blackbird777.
Παρότι δεν έχει δικό του μπλογκ, είναι δεινός ερευνητής και σε λίγες μέρες θα τον έχω από κοντά να συζητήσουμε και να ηχογραφήσουμε την άποψη του για το θέμα αυτό.
Χθες που ήμασταν μαζί και κάναμε μια προκαταρκτική συνάντηση παραλίγο να με πείσει με τα στοιχεία που μου παρέθεσε.
Και εκείνος δεν πιστεύει στην επίπεδη γη όπως δεν πιστεύει στην στρογγυλή.
Μου έδωσε μερικά στοιχεία για να σας κινήσω την περιέργεια :
α)Πόσες φωτογραφίες έχει τραβήξει η ΝΑΣΑ τη Γη, που να φαίνεται ΟΛΟΚΛΗΡΗ;
β)Γιατί ο POLARIS είναι στην ίδια θέση;
γ)Operation Highjump
δ)Operation Dominic

Τα υπόλοιπα από Δευτέρα που προβλέπω ότι με τον blackbird θα γίνουν ραδιοφωνικός κομμάτια...
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 17 Αύγ 2016, 23:36

Eίναι ενδιαφέρον να ακούσουμε αυτούς που πιστεύουν στην επίπεδη γη.
Γιατί αν είναι έτσι τότε όλα τα δεδομένα αλλάζουν.
Θα ρωτούσα π.χ έναν που πιστεύει ότι η γη είναι επίπεδη που είναι η άκρη της και αν πάει κάποιος την άκρη τι θα δει εκεί? Μήπως η άκρη βρίσκεται στο τρίγωνο των Βερμούδων? Αν υπάρχει άκρη εννοείται.
Το βρίσκεται στο κάτω τμήμα του επιπέδου.
Αν είναι επίπεδη τότε η σελήνη ο ήλιος και οι πλανήτες δεν είναι όπω τους ξέρουμε. Είναι και όλα αυτά επίπεδα? Μήπως ο ήλιος είναι μικρότερος από τη γη? Αν είναι όπως λένε επίπεδη.
Υπάρχει το λεγόμενο στερέωμα?
Η γη είναι κέντρο?
Υπάρχει κάποιος άξονας?
Αν πετάξουμε με ένα αεροπλάνο ανατολικά και όλο ανατολικά πως γίνεται και θα βρεθούμε στο ίδιο μέρος?
Με καράβι ή άλλα μέσα όπως ο Φιλέας Φογκ και πάλι θα βρεθούμε στο ίδιο μέρος.
Αν η γη είναι επίπεδη πως γίνεται αυτό?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Τετ 24 Αύγ 2016, 00:13

doctormarkon έγραψε:Eίναι ενδιαφέρον να ακούσουμε αυτούς που πιστεύουν στην επίπεδη γη.
Γιατί αν είναι έτσι τότε όλα τα δεδομένα αλλάζουν.
Θα ρωτούσα π.χ έναν που πιστεύει ότι η γη είναι επίπεδη που είναι η άκρη της και αν πάει κάποιος την άκρη τι θα δει εκεί? Μήπως η άκρη βρίσκεται στο τρίγωνο των Βερμούδων? Αν υπάρχει άκρη εννοείται.
Το βρίσκεται στο κάτω τμήμα του επιπέδου.
Αν είναι επίπεδη τότε η σελήνη ο ήλιος και οι πλανήτες δεν είναι όπω τους ξέρουμε. Είναι και όλα αυτά επίπεδα? Μήπως ο ήλιος είναι μικρότερος από τη γη? Αν είναι όπως λένε επίπεδη.
Υπάρχει το λεγόμενο στερέωμα?
Η γη είναι κέντρο?
Υπάρχει κάποιος άξονας?
Αν πετάξουμε με ένα αεροπλάνο ανατολικά και όλο ανατολικά πως γίνεται και θα βρεθούμε στο ίδιο μέρος?
Με καράβι ή άλλα μέσα όπως ο Φιλέας Φογκ και πάλι θα βρεθούμε στο ίδιο μέρος.
Αν η γη είναι επίπεδη πως γίνεται αυτό?
Λοιπόν όλες οι ερωτήσεις έγιναν και σε λίγη ώρα θα έχω ανεβάσει και το βίντεο.
32 λεπτά μιας όμορφης συζήτησης και η προσδοκία για περαιτέρω ανάλυση βήμα βήμα των επιχειρημάτων την επόμενη φορά.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 24 Αύγ 2016, 00:27

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zaxarias mytilinios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 06 Οκτ 2015, 23:53
Irc ψευδώνυμο: zaxarias mytilinios
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 8 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές
Επικοινωνία:

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από zaxarias mytilinios » Τετ 24 Αύγ 2016, 00:31

Η συζήτηση για τη Θεωρία της Επίπεδης Γης - Ζαχαρίας Μυτιληνιός και BLACKBIRD777 κάνουν την πρώτη προσέγγιση
http://www.e-koutsobola.gr/2016/08/blackbird777_24.html
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 24 Αύγ 2016, 07:03

Και εμένα μου φαίνεται πολύ κουφό να είναι η γη επίπεδη.
Όμως είναι καλό να ακούσουμε και τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς.
Οι παράξενες θεωρίες είναι γοητευτικές.
Καμιά φορά μπορεί να ενισχύσουν τα επιχειρήματα π.χ υπέρ της στρογγυλής.

Για να δω το βίντεο.
Μόλις είδα τα πρώτα λεπτά.

Αν υπάρχει θεός ή όχι.
Δεν ξέρω.

Αλλά τι είναι θεός.
Εκεί είναι το ερώτημα Και με επίπεδη και με στρογγυλή γη
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τετ 24 Αύγ 2016, 07:15

Αν οι γη είναι επίπεδη δεν θα υπάρχουν εξωγήινοι.
Ο οπαδός της επίπεδης γης δεν δέχεται την ύπαρξη εξωγήινων.
Αφού η γη είναι επίπεδη (σύμφωνα με τη θεωρία) τα άστρα δεν κατοικούνται.
Και ο ήλιος είναι πολύ μικρός.
Και σε πολύ μικρότερη απόσταση.
Δεν το είδα ακόμα όλο. Συνεχίζω αργότερα.
Περιμένω να ακούσω τι υπάρχει στην κάτω πλευρά του επιπέδου.
Δεν μπορεί να είναι ολοκληρωμένη η θεωρία αν δεν αναφέρει τι υπάρχει από κάτω.
Το κάτω μέρος είναι το πιο γοητευτικό κομμάτι της θεωρίας.
Ή μάλλον η πιο ενδιαφέρουσα ερώτηση.
Κάτω κόσμος.
Το αντίστοιχο της Κούφιας γης

Α τώρα λέει για τον περίπλου.
Ωχ θα αργήσω πάλι στη δουλειά :freak:
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από Aquila » Τετ 24 Αύγ 2016, 13:53

Οι λεγόμενοι Flat Earthers... Μια θεωρία που ποτέ δεν πίστευα ότι θα ευδοκιμούσε στην Ελλάδα, και να που τελικά διαψεύδομαι!
Ας ελπίσουμε ότι θα είναι κι αυτό μια μόδα που θα περάσει. Κατι σαν το Ice Bucket Challenge ένα πράμα. Ή τα πόκεμον...
Κατά την γνώμη μου, η θεωρία της επίπεδης Γης, δεν είναι τίποτα άλλο από ακόμα ένα όπλο της Ν.Τ.Π.
Και μάλιστα πολύ ύπουλο, που ως σκοπό έχει να αποδομήσει εκ των έσω, τους ίδιους τους ερευνητές, τα υγιή σκεπτόμενα άτομα, και γενικά όλα τα πραγματικά ανήσυχα πνεύματα.
Πως; Μα πολύ απλά με την Αντινόηση, χτυπώντας δηλαδή στον ορθό και υγιή τρόπο σκέψης, και στην σοφή γνώση που μας κληροδότησαν οι προγονοι μας (των οποίων ο νους ήταν έτη φωτός μπροστά από μας παρεμπιπτόντως), με τελικό σκοπό να μας προκαλούν σύγχυση και πλήρη αποδόμηση της αντιληπτικότητας μας.
Η ιστορία μας, ποτέ δεν θα πάψει να μας διδάσκει. Θυμηθείτε ποιον μνηστήρα "καθάρισε" πρώτο ο Οδυσσέας όταν επέστρεψε...

Αυτή η όλη διαμάχη Επίπεδης vs. Στρογγυλής Γης, μου θυμίζει την εδώ και χρόνια διαμάχη μετάξύ αυτών που υποστηρίζουν ότι πήγαμε στη Σελήνη, και μεταξύ αυτών που υποστηρίζουν ότι σκηνοθετήθηκαν όλα εδώ στη Γη. Το 99% αυτών όμως, δεν έκατσε να σκεφτεί ότι η αλήθεια ίσως και να είναι ακριβώς ανάμεσα!

Από την άλλη βέβαια, έστω και μια πιθανότητα να υπάρχει να είναι αλήθεια όλο αυτό, τότε αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί δεν θα ήταν η ίδια η επιπεδη Γη. Προσωπικά θα με απασχολούσε να μάθω ποιοι είναι οι Αρχιτέκτονες πίσω από την μεγαλύτερη συγκάλυψη του κόσμου (Flat Earth), αλλά κυρίως τί είναι ικανοί ακόμη να μας κάνουν!! Διότι προφανώς και δεν θα σταματούσε σε μια και μόνο συγκάλυψη το σκοτεινό τους έργο...
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από Jackal » Τετ 24 Αύγ 2016, 13:57

Aquila :ups: :worship:
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”