Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2017

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2017

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Δευ 09 Ιαν 2017, 09:28

Και από απόψε το βράδυ νέα επιδείνωση με χιόνια. Και κάτι δείχνει για πιο πολλά χιόνια την Τετάρτη.

Το κύμα πήγε ανατολικά έπιασε καλά την Εύβοια. Όταν πάει ανατολικά εμάς δεν μας πιάνει πάρα πολύ στα ορεινά στα Τρίκαλα.
Έχουμε πόντους χιόνι αλλά το πάγωσε όλο. Και ο δήμος δεν έστειλε να καθαρίσουν το δρόμο. Μόνο το κεντρικό οδικό δίκτυο.
Για να μετακινηθείς πρέπει να έχεις 4χ4 με αλυσίδες.

Την τετάρτη η πρόβλεψη δείχνει μισό μέτρο χιόνι εδώ,συν αυτό που έχει συν αυτό που θα ρίξει σήμερα το βράδυ.
Τα νερά ευτυχώς δεν πάγωσαν γιατί τα έχουμε ανοιχτά. Μέσα-έξω.

Το ρεύμα μην ξανακοπεί. Το να κουβαλάς ξύλα για το τζάκι με χιόνι και πάγο έξω είναι πακέτο. Όπως και να το μαγειρεύεις στο πετρογκάζι.....
Έχουμε πολλούς ηλικιωμένους στο χωριό οι οποίοι οι περισσότεροι είναι τέζα από την εποχιακή γρίπη.
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από Dihnekhs » Δευ 09 Ιαν 2017, 12:57

ΕΚΤΑΚΤΟ: Τρέμει η γη: Συγκλονίζεται η Πάτρα και η Δ.Ελλάδα από απανωτούς σεισμούς με εστιακό βάθος μόλις 2 χλμ – Διώχνουν τους μαθητές από τα σχολεία (συνεχής ροή, βίντεο)
(Ανανέωση) Ο εγκέλαδος χτυπάει την Πάτρα και την Δυτική Ελλάδα. Ιδιαίτερα αισθητός έγινε στην Πάτρα και την ευρύτερη περιοχή ο σεισμός που σημειώθηκε στις 11.53. Σύμφωνα με νεότερη μέτρηση του Ευρωμεσογειακού Σεισμολογικού Κέντρου ο σεισμός είχε μέγεθος 4,9 ρίχτερ, εστιακό βάθος 2 μόλις χλμ και το επίκεντρο προσδιορίζεται στα 7 χλμ ΒΔ του Ρίου και 12 χλμ βόρεια της Πάτρας. Μόλις τώρα υπάρχουν και νέοι μετασεισμοί.
Πριν λίγο δόθηκε εντολή στους μαθητές να φύγουν από τα σχολεία.
Χαρακτηριστικό είναι ότι »έσπασε» το τηλεφωνικό κέντρο του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου Αθηνών από κατοίκους της περιοχής......

πηγή: http://www.pentapostagma.gr/2017/01/%ce ... z4VGExhxLI
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από Jackal » Δευ 09 Ιαν 2017, 13:09

Δυνατούτσικος ήταν αλλά οκ... :cool:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 09 Ιαν 2017, 13:58

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από Dihnekhs » Δευ 09 Ιαν 2017, 18:14

Δραματικές καταστάσεις με το ανύπαρκτο κράτος: «Λιώνουμε χιόνι για να πιούμε νερό – Ο θεός να μας λυπηθεί!» φωνάζουν οι εγκλωβισμένοι πολίτες – Βγήκε ο Στρατός στους δρόμους – Έρχεται βίαιη επιδείνωση του καιρού
Ευτυχώς υπάρχει και ο Στρατός γιατί το κράτος για άλλη μια φορά βρέθηκε ανοχύρωτο. Νέα επιδείνωση και «πανελλαδικής εμβέλειας» χιονιάς θα έχουμε από απόψε ενώ θα χιονίσει και Αθήνα-Θεσ/κη! Μέχρι και το Αρχηγείο της Τακτικής Αεροπορίας έβγαλε πρόγνωση με τους μετεωρολόγους να προειδοποιούν για νέα μετεωρολογική «βόμβα». Ταυτόχρονα στη Κύμη η κατάσταση είναι δραματική: «Λιώνουμε χιόνι για να πιούμε νερό – Δεν ξέρω πόσο θ αντέξουμε ακόμα… Ο θεός να μας λυπηθεί!» φωνάζουν
Απελπιστική είναι η κατάσταση από τον χιονιά και την κακοκαιρία σε Αλόννησο, Σκόπελο και Κύμη ενώ πολλά προβλήματα αντιμετωπίζουν και άλλες περιοχές της Ελλάδας. Τα δύο νησιά των Σποράδων αλλά και ο δήμος Κύμης- Αλιβερίου στην Εύβοια κηρύχθηκαν σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.
Οι περιγραφές από Κύμη σοκάρουν. Τα σπίτια είναι θαμμένα κάτω από το χιόνι και οι κάτοικοι δεν μπορούν ούτε την πόρτα να ανοίξουν. «Παίρνουμε χιόνι και το λιώνουμε! Η χιονόπτωση ξεκίνησε ξανά…. Δεν ξέρω πόσο θ αντέξουμε ακόμα… Ο θεός να μας λυπηθεί!» γράφει μία χρήστης του Facebook από την Κύμη.....

πηγή: http://www.pentapostagma.gr/2017/01/%ce ... z4VHWbLnHT
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 10 Ιαν 2017, 17:46

Κάτι περίεργο συμβαίνει με τους σεισμούς..στο κινητό έχω την εφαρμογή earthquake alert και δυο σεισμοί που δίνει η σελίδα του God Code Matrix of 188 στο Facebook βλέπω δυο σεισμούς που μετά διαγράφτηκαν,ενώ η εφαρμογή δεν έδωσε κανέναν .Ο ένας 6,4 ρίχτερ και ο άλλος 10,3 !!!!


https://www.facebook.com/24983301511084 ... =3&theater

https://www.facebook.com/24983301511084 ... =3&theater

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater


https://www.youtube.com/watch?v=EviSzJe ... ploademail
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τρί 10 Ιαν 2017, 18:00

Dihnekhs έγραψε:Δραματικές καταστάσεις με το ανύπαρκτο κράτος: «Λιώνουμε χιόνι για να πιούμε νερό – Ο θεός να μας λυπηθεί!» φωνάζουν οι εγκλωβισμένοι πολίτες – Βγήκε ο Στρατός στους δρόμους – Έρχεται βίαιη επιδείνωση του καιρού
Ευτυχώς υπάρχει και ο Στρατός γιατί το κράτος για άλλη μια φορά βρέθηκε ανοχύρωτο. Νέα επιδείνωση και «πανελλαδικής εμβέλειας» χιονιάς θα έχουμε από απόψε ενώ θα χιονίσει και Αθήνα-Θεσ/κη! Μέχρι και το Αρχηγείο της Τακτικής Αεροπορίας έβγαλε πρόγνωση με τους μετεωρολόγους να προειδοποιούν για νέα μετεωρολογική «βόμβα». Ταυτόχρονα στη Κύμη η κατάσταση είναι δραματική: «Λιώνουμε χιόνι για να πιούμε νερό – Δεν ξέρω πόσο θ αντέξουμε ακόμα… Ο θεός να μας λυπηθεί!» φωνάζουν
Απελπιστική είναι η κατάσταση από τον χιονιά και την κακοκαιρία σε Αλόννησο, Σκόπελο και Κύμη ενώ πολλά προβλήματα αντιμετωπίζουν και άλλες περιοχές της Ελλάδας. Τα δύο νησιά των Σποράδων αλλά και ο δήμος Κύμης- Αλιβερίου στην Εύβοια κηρύχθηκαν σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.
Οι περιγραφές από Κύμη σοκάρουν. Τα σπίτια είναι θαμμένα κάτω από το χιόνι και οι κάτοικοι δεν μπορούν ούτε την πόρτα να ανοίξουν. «Παίρνουμε χιόνι και το λιώνουμε! Η χιονόπτωση ξεκίνησε ξανά…. Δεν ξέρω πόσο θ αντέξουμε ακόμα… Ο θεός να μας λυπηθεί!» γράφει μία χρήστης του Facebook από την Κύμη.....

πηγή: http://www.pentapostagma.gr/2017/01/%ce ... z4VHWbLnHT
Είναι τραγική η κατάσταση σε αυτές τις περιοχές. Χιόνι πίναμε (το κάναμε νερό δλδ) όταν ήμουν πιτσιρικάς στο χωριό. Πολύ δύσκολες εποχές. Σήμερα είναι 10 φορές πιο δύσκολο ακόμη τέτοια κατάσταση.
Και ναι από απόψε το βράδυ περιμένουμε νέο κύμα με χιόνια που θα πλήξουν κεντρικά-βόρεια με πυκνές χιονοπτώσεις και δεν ξέρω που αλλού θα πάει.

Βλέπω όμως διαδοχικά κύματα κακοκαιρίας να μας επηρρέαζουν μέχρι και τις 17-20 το μηνός. Μακρυά ακόμη αλλά ευελπιστώ να μην είναι με χιόνι η αυτό το κρύο που έκανε και φτάσαμε μέχρι -17 βαθμούς.
Χειμώνας είναι στην τελική. Δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο.
Απλά δεν κάνει πλέον χειμώνα συχνά και μας φαίνεται κάπως.
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από Dihnekhs » Τρί 10 Ιαν 2017, 19:09

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΕΙΣΜΙΚΗ ΔΟΝΗΣΗ – 7,3 Ρίχτερ στις Φιλιππίνες
Ισχυρός σεισμός μεγέθους 7,3 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ σημειώθηκε το πρωί της Τρίτης στη νήσο Jolo στις Φιλιππίνες.....
http://katohika.gr/diethni/apisteuti-se ... ilippines/
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από Dihnekhs » Τετ 11 Ιαν 2017, 20:31

Οδύσσεια για εκατοντάδες επιβάτες στο ανοχύρωτο κράτος: Ακινητοποιήθηκαν 4 τρένα εξαιτίας των καιρικών συνθηκών
Τεράστια είναι η ταλαιπωρία για εκατοντάδες επιβάτες που αποφάσισαν να ταξιδέψουν με τρένο, καθώς έχουν ακινητοποιηθεί τέσσερις αμαξοστοιχίες.
Τα πρώτα δύο τρένα, που έχουν συνολικά 600 επιβάτες, έκαναν δρομολόγια από τη Θεσσαλονίκη προς την Αθήνα. Στη συνέχεια, «παγιδεύτηκε» στην Τιθορέα και ένα Ιντερσίτι με άγνωστο αριθμό επιβατών, σε δρομολόγιο από την Αθήνα προς τη Θεσσαλονίκη, ενώ και ο Προαστιακός Λάρισας «έμεινε» στο Πλατύ Ημαθίας.
Οι δύο αμαξοστοιχίες που ξεκίνησαν από τη Θεσσαλονίκη για την Αθήνα, στις 7 και τις 10 το πρωί, με 300 επιβάτες η καθεμία, ακινητοποιήθηκαν εξαιτίας βλάβης από το ψύχος......

πηγή: http://www.pentapostagma.gr/2017/01/%ce ... z4VTmCkDmq
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 12 Ιαν 2017, 13:26

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από Dihnekhs » Πέμ 12 Ιαν 2017, 17:55

EKTAKTO ! OΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΑΡΠ !
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 15 Ιαν 2017, 19:32

Dihnekhs έγραψε:EKTAKTO ! OΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΑΡΠ !
https://www.youtube.com/watch?v=zLYEsNUrVJE
Από το 39:12 και μετά οι Ρώσοι μας λένε για τις εγκαταστασεις χααρπ που πολλοι νομίζουν πως είναι για τον έλεγχο του καιρού ,για τον έλεγχο του ανθρώπου μέσω χαμηλών συχνοτήτων κ.α.Δεν είναι όμως! Οπως πληροφορουν οι Ρωσοι για άλλους λόγους είναι τα χααρπ...
https://www.youtube.com/watch?v=eGfutCQ ... ture=share
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από Dihnekhs » Κυρ 15 Ιαν 2017, 19:53

alkinoos έγραψε: Από το 39:12 και μετά οι Ρώσοι μας λένε για τις εγκαταστασεις χααρπ που πολλοι νομίζουν πως είναι για τον έλεγχο του καιρού ,για τον έλεγχο του ανθρώπου μέσω χαμηλών συχνοτήτων κ.α.Δεν είναι όμως! Οπως πληροφορουν οι Ρωσοι για άλλους λόγους είναι τα χααρπ...
Αν δεν σου κάνει κόπο γράψε μια περιληψούλα γιατί δεν τα πάμε όλοι πολύ καλά με τα αγγλικά.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2συμπλεγμ

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 16 Ιαν 2017, 20:21

Τη μετάφραση την έκανε ένα 16 χρόνο που έχει πτυχιο στα Αγγλικά. ..Ο Βασίλης

Οι κατασκευές ενός δυνατού ράδιο ηλεκτρονικου συμπλέγματος ,χααρπ, ξεκίνησαν το 1992 στην Αλάσκα.Επίσημα το χααρπ ήταν για να μελετηθεί η Ιόνιο σφαίρα και η παραγωγή αμυντικων πυραύλικών συστημάτων, ενώ κρυφά ήταν για να,κατασκευαστούν νέοι τύποι οπλων ,γεωγραφικα,καιρικά και ψυχοτροπα.Στην πραγματικότητα ήταν ενα μεγάλο κανονι τύπου " παγκόσμιου τύπου μικροκυματων".Σε αντίθεση με αυτό που είχε σχεδιαστεί, μπορούμε να πουμε,σημερα,με ασφάλεια ότι ο κύριος σκοπός αυτού του σταθμού είναι η έρευνα για την είσοδο στη σκουλικοτρυπα ,που σημαίνει πως οι Αμερικάνοι ήρθαν στο συμπέρασμα ότι σε αυτή τη πολικη περιοχή βρίσκεται η είσοδος για τη σκουλικοτρυπα.

Το 1998 ,το συμπλεγμα ενεργοποίηθήκε και έγινε εφικτό να μελετησουν τις κινησεις των Α.Τ.Ι.Α


Μέχρι εκεί μεταφρασε,γιατί τον πήρε τηλ η μαμά του,έπρεπε να φύγει :lol:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από Dihnekhs » Δευ 16 Ιαν 2017, 20:40

Τον ευχαριστούμε και μέχρι εκεί και αναμένουμε... Εσύ, Αλκη, όλα αυτά που φέρνεις για τον ήλιο και άλλα, δεν τα καταλαβαίνεις καλά στα αγγλικά;
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 16 Ιαν 2017, 20:57

Τα αγγλικά που γνωριζω είναι αγγλικά μπάρας, για μπαρ δηλαδη,πολλές λέξεις δεν τις ξέρω γι' αυτό και χρησιμοποιώ το Google Translate ,στα βίντεο με την ηλιακή δραστηριότητα καταλαβαίνω αρκετά γιατί ο Ben δεν χρησιμοποιεί γλώσσα του δρόμου . .. δεν είμαι για μεταφράσεις με λίγα λόγια
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από Dihnekhs » Δευ 16 Ιαν 2017, 21:06

alkinoos έγραψε:Τα αγγλικά που γνωριζω είναι αγγλικά μπάρας, για μπαρ δηλαδη,πολλές λέξεις δεν τις ξέρω γι' αυτό και χρησιμοποιώ το Google Translate ,στα βίντεο με την ηλιακή δραστηριότητα καταλαβαίνω αρκετά γιατί ο Ben δεν χρησιμοποιεί γλώσσα του δρόμου . .. δεν είμαι για μεταφράσεις με λίγα λόγια
Κρίμα! :crybaby: :crybaby: Στην Βίκυ ούτε λόγος... ήδη έχει υπερβεί κάθε προσφορά...
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 16 Ιαν 2017, 22:30

Dihnekhs έγραψε: Αν δεν σου κάνει κόπο γράψε μια περιληψούλα γιατί δεν τα πάμε όλοι πολύ καλά με τα αγγλικά.
σε ποιο βιντεο?

ενα βίντεο για το ΧΑΑΡΠ έχω κάνει με τον Φούλφορντ το '11



πιο πολλά θα σας πει αυτό, από αυτά που φέρατε...
ειδικά αυτό που έφερε ο Αλκης με τον Ναυαρχο Μπυρντ, δε μπορώ να φανταστώ
τι σχέση μπορει να έχει με το ΧΑΑΡΠ... (μήπως μπλέχτηκαν μηροί εδώ?)
Για το Ναύαρχο έγραψα πρόσφατα κάμποσα σχετικά για να πάρετε μια ιδέα,
εδω http://www.ideografhmata.gr/forum/viewt ... 40#p279140
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 17 Ιαν 2017, 01:05

Το ρωσικό βίντεο με τα ufo'S στο τέλος κάνει μια αναφορά για εναν απο τους πολλους λόγους κατασκευης του χααρπ στην Αλάσκα ..με σιγουριά λένε πως με το χααρπ βλέπουν τις κινήσεις των ufos και πως ανοίγουν εισοδους και εξοδους σκουλικοτρυπων...αυτά
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από Dihnekhs » Τετ 18 Ιαν 2017, 13:35

Δύο σεισμοί – 5,4 Ρίχτερ και 5,7 Ρίχτερ, χτύπησαν την Κεντρική Ιταλία
Ισχυρή σεισμική δόνηση σημειώθηκε λίγα λεπτά πριν από τις
11:30 (ώρα Ελλάδος) στην Κεντρική Ιταλία.
Σύμφωνα με το Ευρωμεσογειακό Ινστιτούτο, ο σεισμός είχε ένταση 5,4 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ και το επίκεντρο βρίσκεται πολύ κοντά στο Αματρίτσε, στην περιοχή που χτυπήθηκε από τον Εγκέλαδο τον περασμένο Αύγουστο, με εκατοντάδες νεκρούς και ισοπεδώθηκε ουσιαστικά από νέο σεισμό τον Οκτώβριο.
Η δόνηση έγινε αισθητή και στη Ρώμη, ενώ μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν αναφορές για θύματα.
Τις ημέρες αυτές, οι σεισμόπληκτες περιοχές των περιφερειών Ούμπρια, Μάρκε και Λάτσιο δοκιμάζονται από την σφοδρή κακοκαιρία και τις χιονοπτώσεις και πολλά μικρά χωριά έχουν αποκλεισθεί.......
http://www.makeleio.gr/%ce%b4%cf%8d%ce% ... %80%ce%b7/
Άβαταρ μέλους
Dihnekhs
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1620
Εγγραφή: Δευ 03 Οκτ 2016, 16:39
Irc ψευδώνυμο: DIHNEKHS
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 7 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2

Δημοσίευση από Dihnekhs » Κυρ 22 Ιαν 2017, 17:53

Ισχυρός σεισμός 8 Ρίχτερ στην Παπούα Νέα Γουινέα και προειδοποίηση για τσουνάμι
Σεισμός μεγέθους 8 βαθμών σημειώθηκε 47 χιλιόμετρα δυτικά της πόλης Αράουα, στο νησί Μπούγκενβιλ της Παπούας Νέας Γουινέας, όπως ανακοίνωσε το Αμερικανικό Ινστιτούτο Γεωφυσικής (USGS).
Το Κέντρο Προειδοποίησης Τσουνάμι για τον Ειρηνικό Ωκεανό επεσήμανε ότι τις επόμενες τρεις ώρες «είναι πιθανό να δημιουργηθεί εκτεταμένο τσουνάμι» εξαιτίας του σεισμού στις ακτές της Παπούας Νέας Γουινέας, στα Νησιά του Σολομώντα, στα νησιά Νάουρου, Πόνπεϊ, Κοσράε, Βανουάτου, Τσουκ και την Ινδονησία.
http://katohika.gr/diethni/isxiros-seis ... -tsounami/#
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2017

Δημοσίευση από Jackal » Πέμ 09 Φεβ 2017, 15:05

Ανήσυχοι οι σεισμολόγοι για τη δραστηριότητα στο Αιγαίο

Εικόνα

Ιδιαίτερα ανήσυχοι φάνηκαν οι σεισμολόγοι για την πρόσφατη σεισμική δραστηριότητα στην περιοχή του βορείου Αιγαίου. Συγκεκριμένα έχουν καταγραφεί συνολικά 13 σεισμοί με μέγεθος άνω των 3 ρίχτερ (ο μεγαλύτερος 4 ρίχτερ στις 07:15 το πρωί) ακολούθησαν τον μεγάλο σεισμό των 5,2 βαθμών που έγινε στις 04:24 το πρωί με επίκεντρο τη Μικρασιατική Τρωάδα, βόρεια της Λέσβου.

Οι Κώστας Παπαζάχος και Άκης Τσελέντης μίλησαν στον Alpha για τη νέα έντονη σεισμική δραστηριότητα στον ελλαδικό χώρο και αν πρέπει να είμαστε δικαιολογημένα ανήσυχοι.

Ο καθηγητής γεωφυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, κ. Παπαζάχος ανέφερε «θα πρέπει να εξηγήσουμε τι σημαίνει η έννοια της "ανησυχίας". Μιλάμε για μια σεισμική ακολουθία που έχει αρκετά δύσκολα χαρακτηριστικά καθώς έχει ενεργοποιήσει ένα σημαντικό κομμάτι 10 με 15 χλμ». Και συνέχισε εξηγώντας πως «το συγκεκριμένο ρήγμα που έχει ενεργοποιηθεί έχει δώσει στο παρελθόν υψηλούς σεισμούς όπως το 1944 τάξης μεγέθους των 6,9 ρίχτερ.

Παρόλο που οι πιθανότητες δείχνουν πως η δράση θα σβήσει φυσιολογικά, καλό θα ήταν οι αρχές στη Λέσβο να κινηθούν με το σκεπτικό πως υπάρχει έστω και μικρή περίπτωση ώστε να αποφευχθεί ένα δυσάρεστο σενάριο. Λόγοι για πραγματική ανησυχία θα είναι εάν η δραστηριότητα του ρήγματος μετακινηθεί είτε σε νέα κομμάτια του στα ανατολικά είτε στα δυτικά».


Από την πλευρά του, ο διευθυντής του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου Αθηνών, Άκης Τσελέντης, φάνηκε αρκετά πιο ανήσυχος σε σχέση με τον κ. Παπαζάχο επισημαίνοντας σχετικά πως «τις τελευταίες δύο μέρες η ανησυχία είναι μεγαλύτερη καθώς έχουμε ένα έλλειμμα των απαραίτητων μετασεισμών της τάξης των 4 ρίχτερ. Σε συνδυασμό με το γεγονός πως το ρήγμα έχει δώσει τεράστιους σεισμούς για τα ελληνικά δεδομένα πρέπει να είμαστε σε μεγάλη επιφυλακή».

Στη συνέχεια μίλησε για τις πιθανότητες η συγκεκριμένη σεισμική δραστηριότητα να είναι προθάλαμος ενός μεγαλύτερου γεγονότος, αναφέροντας πως «είναι 50-50 οι πιθανότητες».


https://www.youtube.com/watch?v=G-HojQSc924

Πηγή: newsbeast.gr
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AnonymosEreynhths την Πέμ 09 Φεβ 2017, 17:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσθήκη πηγής
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Σεισμοί, πλημμύρες, παντός είδους θεομηνίες 2017

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 27 Μάιος 2017, 20:13

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”