Περι Κοίλης Γης

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Aquila » Πέμ 25 Αύγ 2016, 15:57

Μακάρι τα παιδιά, Ζαχαρίας Μυτιληνιός και Blackbird777, να συνεχίσουν αυτές τις βιντεο-συζητήσεις περί επίπεδης Γης, τουλάχιστον να μας λυθούν και οι απορίες.
Ποιος ξέρει, μπορεί στην τελική οι Round Earthers να είμαστε όντως πλανεμένοι!
Στο youtube υπάρχουν πολλά ξένα βίντεο από ερασιτέχνες ερευνητές, αλλά Ελληνικά τίποτα (εννοώ τα κατασκευασμένα, όχι τα υποτιτλισμένα, και φυσικά εξαιρώ κάποιες Ελληνικές εκπομπές όπως του Μπαντίδη που το έχουν αγγίξει το θέμα).
Επίσης διαβάζοντας στα Κατοχικά το αντίστοιχο άρθρο, στους σχολιασμούς είδα ότι ο κόσμος έθεσε μερικά εύστοχα ερωτήματα, όπως και εδώ σε αυτό το νήμα, σε προηγούμενες αναρτήσεις, είδα έξυπνες ερωτήσεις.
Οπότε όλοι όσοι υποστηρίζουμε ότι η Γη δεν είναι επίπεδη, θα ήταν ωραίο να δούμε όλα αυτά τα ερωτήματα να απαντώνται από έναν Έλληνα Ερευνητη. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να φτιάξουν ένα βίντεο του στυλ ερωτηματο-απαντήσεων, τουλάχιστον όταν θα έχει μαζευτεί ένας ικανοποιητικός αριθμός ερωτήσεων.

Αν υπάρχουν επιπλέον σχετικές ερωτήσεις που θέλουμε να θέσουμε στα παιδιά, μπορούμε να τις προσθέτουμε εδώ; Ή υπάρχει κάποιο άλλο νήμα;
Συγγνώμη για τις απορίες μου, αλλά δεν γνωρίζω. :dunno:
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Πέμ 25 Αύγ 2016, 18:07

Οι απορίες σου είναι πολύ σωστές.
Όπως ότι πίσω από κάθε θεωρία μπορεί να κρύβονται κάποιες σκοπιμότητες.
Μπορεί στην καθημερινότητα να μην αλλάζει κάτι αλλά ξεκινώντας σαν υπόθεση εργασίας με την παραδοχή ότι η γη είναι επίπεδη μπορεί να καταλήξεις σε περίεργα συμπεράσματα.

Πρώτα απ όλα το γεωκεντρικό σύστημα.
Σύμφωνα με τη θεωρία της επίπεδης γης η γη είναι κέντρο του σύμπαντος.
Γύρω από τη γη περιστρέφονται όλα.
Η γη δεν περιστρέφεται?
Για τη θεωρία της επίπεδης γης εννοώ αν περιστρέφεται ή όχι ή αν έχει άξονα και που είναι αυτός ο άξονας.

Η θεωρία της επίπεδης γης είναι τώρα της μόδας όχι από τη ΝΤΠ αλλά από το Ισλάμ.
Μια και το Ισλάμ έγινε μόδα.
Αν και σε ένα εδάφιο του Ισλάμ Αλ Ραχμάν Ο σπλαχνικός δηλαδή δεν αναφέρει σαφώς αν η γη είναι στρογγυλή ή επίπεδη ανάλογα με την ερμηνεία που θα δώσεις βγάζεις και το συμπέρασμα.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Aquila
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 1762
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2016, 17:18
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 212 φορές
Έλαβε Likes: 460 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από Aquila » Σάβ 27 Αύγ 2016, 13:34

doctormarkon έγραψε:
Η θεωρία της επίπεδης γης είναι τώρα της μόδας όχι από τη ΝΤΠ αλλά από το Ισλάμ.
Μια και το Ισλάμ έγινε μόδα.
Αν και σε ένα εδάφιο του Ισλάμ Αλ Ραχμάν Ο σπλαχνικός δηλαδή δεν αναφέρει σαφώς αν η γη είναι στρογγυλή ή επίπεδη ανάλογα με την ερμηνεία που θα δώσεις βγάζεις και το συμπέρασμα.

Ομολογώ ότι πρώτα φορά το ακούω αυτό! Και ψάχνοντας στα γρήγορα στο ίντερνετ διαπιστώνω ότι έχεις δίκαιο.
Πάντα πίστευα ότι οι δυνάμεις που κινούν τα νήματα του κόσμου ήταν πίσω από την επίπεδη Γη. Οι σύγχρονες τουλάχιστον.
Το κοράνι δεν το έχω μελετήσει ούτε μια φορά στη ζωή μου. Μήπως γνωρίζεις πόσο παλιά πισω, χρονολογείται η πρώτη αναφορά στο Ισλάμ περί Flat Earth; Προσπαθώ να φτιάξω ένα μοτίβο της πορείας αυτής της θεωρίας. Που πρωτοεμφανίστηκε, πότε, από ποιους και πως διακινήθηκε μέχρι τις μέρες μας. Καταλαβαίνεις! :conf:
₪₪₪₪₪₪ ЭЄ ₪₪₪₪₪₪
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Σάβ 27 Αύγ 2016, 19:52

Δεν υπάρχει σαφής αναφορά.
Το εδάφιο Αλ Ραχμαν αναφέρεται στην ταινία "το λιοντάρι της Ερήμου" με τον Άντονυ Κουίν και την Ειρήνη Παππά. Ο Άντονυ Κουίν στο ρόλο του θρησκευτικού ηγέτη της Λιβύης ΟΜΑΡ ΜΟΥΧΤΑΡ την εποχή του Μουσολίνι σε μία σκηνή ερμηνεύει το συγκεκριμένο κομμάτι.

Θα το μεταφράσω όπως θυμάμαι.

Ο Φιλάσπλαχνος
Που έγραψε το Κοράνι
Που δημιούργησε τον άνθρωπο
που του έδωσε τη λογική
Ο ήλιος και η Σελήνη περιστρέφονται και υποκλίνονται
Τα αστέρια και οι πλανήτες κινούνται με αρμονία γιατί ο Θεός τους έδωσε την ισοροπία
Ποιό από τα αγαθά του κυρίου σου θα μπορούσες να αρνηθείς?

Ο Άντονυ Κουίν εξηγεί τα περί ισορροπίας σε μια ομάδα παιδιών.
Και περί βαρύτητας.

Στο συγκεκριμένο κομμάτι που συνεχίζει με φυσικά φαινόμενα και γεωγραφία ή περίεργα φαινόμενα ίσως είναι το μόνο που θα μπορούσε να αναφέρει κάτι.
Κι όμως διαβάζοντας το εδάφιο αυτό κατάλαβα ότι αναφέρεται στο ηλιακό σύστημα όπως το ξέρουμε στο σχολείο.

Αλλά εκτός από το κοράνι υπάρχουν και διάφοροι Χότζες και Ιμάμηδες που το παίζουν οι μόνοι άξιοι και απεσταλμένοι του θεού- τάχα - να ερμηνεύουν το Κοράνι και τις γραφές κατά τα κέφια τους.
Θα δεις πολλούς μουσάτους να μιλάνε για επίπεδη γη.

Τελικά δεν καταλαβαίνω τι προεκτάσεις έχει η θεωρία της κούφιας γης ή της επίπεδης γης σε όρους εξουσίας και κυριαρχίας.

Τι θα άλλαζε αν ξαφνικά αποκαλυπτόταν χωρίς καμία αμφισβήτηση ότι η γη είναι επίπεδη?.
Τι θα συνέβαινε αν αποκαλυπτόταν ότι η γη είναι κοίλη και κατοικείται το κοίλο μέρος?
Τι θα συνέβαινε αν αποκαλυπτόταν τελικά ότι η γη είναι επίπεδη με κάτω κόσμο ο οποίος κατοικείται?
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Σάβ 27 Αύγ 2016, 20:52

Σιγουρα δεν θα ειναι ωραιο για τον πληθυσμο να ξερει οτι απο κατω του ζει ενας αλλος πολιτισμος ο οποιος μαλιστα ενδεχεται εμας να μας θεωρει εκλεκτο μεζέ.
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 28 Αύγ 2016, 12:55

εδω η εξήγηση του Σουέρτλοου για την κοίλη γη.
Ο,τι πιο σωστό έχω ακούσει σε 2 λεπτά.
θα το μεταφράσω αργότερα

https://www.youtube.com/watch?v=6PBfD8Vq3e8
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Κυρ 28 Αύγ 2016, 17:54

Αν συνεβαινε αυτο τοτε ο εσωτερικος ήλιος (μάγμα) δεν θα επρεπε να ακουμπαει την κοιλη γη (μιας και θα εκαιγε οσους την κατοικουν).
αν το μαγμα απεχει απο την εσωτερικη επιφανεια της γης, πως εξηγουνται τα ηφαίστια;
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 28 Αύγ 2016, 18:20

Μεταφράζω παρακάτω αυτά που είπε.
Swerdlow έγραψε:Η γη δημιουργήθηκε με τρόπους που η σύγχρονη επιστήμη δεν εξηγεί επαρκώς
και φυσικά η εξήγηση που θα σας δώσω τώρα, δεν είναι η συμβατική.

Όταν λιωμένο υλικό εκτοξεύεται από ένα άστρο (ήλιο) -υλικό απ'το οποίο απαρτίζεται
ο πλανήτης μας και οι πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος,που εκτοξεύτηκε από
τό άστρο (ήλιο) μας όταν σχηματίστηκε, το υλικό αυτό εκτοξεύτηκε στο παγερό διάστημα.

Όταν εκτοξεύτηκε, άρχισε να περιστρέφεται (σα σβούρα) καθώς τέθηκε σε τροχιά (γύρω απ'τον ήλιο)
και όπως περιστρεφόταν, απέκτησε σφαιρικό σχήμα. Το εξωτερικό μέρος άρχισε να σκληραίνει
λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών του διαστήματος. Ωστόσο, συνέχισε να περιστρέφεται και
να κρατάει βαρυτικό πεδίο από τον ήλιο. Ό,τι γινόταν επάνω, γινόταν και κάτω. Καθώς το λιωμένο
υλικό περιστρεφόταν και γινόταν σκληρό απ'έξω, το εσωτερικό επίσης περιστρεφόταν και καθώς
περιστρεφόταν, η φυγόκεντρος δύναμη "στέλνει" το λιωμένο υλικό στις πλευρές αυτής της
νεοσχηματιζόμενης σφαίρας. Καθώς γινόταν αυτό, το παραπανίσιο υλικό εκτοξευόταν από
ανοίγματα που σχηματίστηκαν στον βόρειο και το νότιο πόλο.

Όταν τα υλικά από το κέντρο εκτοξεύτηκαν στο διάστημα μέσα από τη φυγόκεντρο δύναμη
της περιστροφής, το εξωτερικό περίβλημα της γης σκληραίνει, και το εσωτερικό, επειδή
εκτίθεται στην παγωνιά του διαστήματος, αρχίζει επίσης να σκληραίνει και μετά,
εγκλωβισμένο ανάμεσα στο εσωτερικό και εξωτερικό φλοιό, βρίσκεται το μάγμα...

Καθώς λοιπόν περιστρέφεται, το μάγμα που απέμεινε στο κέντρο της σφαίρας
ή οποία ήταν πλέον κούφια, γίνεται σαν ένα είδος εσωτερικού ήλιου.
Δεν είναι βέβαια ήλιος, αλλά είναι λιωμένο υλικό που εκπέμπει μια λάμψη
κι αυτό είναι που βλέπουμε στο βόρειο σέλας.

Η γη συνεχίζει να περιστρέφεται και φυσικό είναι να αρχίσει να "παλαντζάρει" λίγο
κι αυτό το παλαντζάρισμα προκαλεί ραγίσματα και τριβές στον σκληρό πλέον φλοιό της γης
πράγμα που προκαλεί τις τεκτονικές πλάκες που έχουμε στην επιφάνεια, αλλά
και στο εσωτερικό της γης.


Τώρα διπνεύματε, (που σίγουρα κατάλαβες ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ τι είπε) αν έχεις ερώτημα, ξαναθέσε το...
Γιατί έτσι όπως το έθεσες και με βάση αυτά που έλεγε ο Στιούι, δεν μου έγινε κατανοητό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Κυρ 28 Αύγ 2016, 18:23

Οκ αρα εχουμε δυο "μαγματα" το ενα ειναι ο πυρηνας της γης και το αλλο αυτο που βρισκεται αναμεσα στην δικια μας επιφανεια και την επιφανεια στην οποια πατουν οι ενδογηινοι. αν καταλαβα καλα
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 28 Αύγ 2016, 18:27

Κάπως έτσι το κατάλαβα κι εγώ. :wink:


Και η περιστροφή και η συγκέντρωση του μάγματος στις άκρες δημιουργώντας
κοίλο χώρο, μου κάνει λογικό λόγω της φυγοκεντρου που προκαλεί η περιστροφή.

εμένα μου κάνει λογικό λοιπόν...
θα'χει ενδιαφέρον να μας πει κι ο γεωλόγος της παρέας μας
αν το θεωρεί λογικό... Αλέξανδρε?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 29 Αύγ 2016, 05:17

Θεωρητικά πάντα, έχει αρκετή λογική. Δεν μπορώ να το απορρίψω.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 30 Αύγ 2016, 20:22

ArELa έγραψε:θα'χει ενδιαφέρον να μας πει κι ο γεωλόγος της παρέας μας
αν το θεωρεί λογικό... Αλέξανδρε?
Χαχα ευχαρίστως να πω την άποψη μου αλλά όχι σαν γεωλόγος μιας και δεν είμαι!Κάποτε ίσως να γίνω...πρωτοετής φοιτητής είμαι(ήμουν για την ακρίβια τώρα θεωρουμε δευτεροετής) και κάνουμε κυρίως γενικά μαθήματα στο πρώτο έτος (φυσικές,χημείες,μαθηματικά κα) και δύο γεωλογικού περιεχομένου οπότε οι γνώσεις μου είναι πάνω κάτω ίδιες με τις δικές σας.Προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς υποστηρίζει αυτή η θεωρία αν και αν καταλαβαίνω σωστά συμφωνώ αρκετά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πως εννοεί την λέξη κούφια...δηλάδη ποιά είναι η διαστρωμάτωση της γης σύμφωνα με αυτή τη θεωρία;; εν μέρη κούφια;σε κάποια σημεία;στο μεγαλύτερο μέρος;να πω ότι το κειμενάκι που μετέφρασες βασούλα περίπου μέχρι το "νεοσχηματιζόμενης σφαίρας." είναι αυτό που υποστηρίζει η "συμβατική" επιστήμη(ας την πούμε έτσι γιατί έτσι και αλλιώς η επιστήμη είναι επιστήμη και δεν την διαχωρίζω με όρους).Να πω πως οι περισσότεροι επιστήμονες απορρίπτουν την αυτή τη θεωρία και πως η διαστρωμάτωση της γης έχει γίνει απο μεταβολή της ταχύτητας και της διεύθυνσης των σεισμικών κυμάτων που διαδίδονται στο εσωτερικό της γης..ετσι μπορούμε να δούμε με έμμεσο τρόπο απο πια χημικά στοιχεία αποτελείται σε μεγαλύτερα ποσοστά κάθε στρώμα.Τι εννοώ...είναι ανθρωπίνος αδύνατων να κάνουμε μια τρύπα μέχρι το κέντρο της γής...δεν το έχουμε καταφέρει και δεν θα το καταφέρουμε ποτέ ότι τεχνολογία να αναπτύξουμε.Αν καποιος μπορεί και ξέρει να απαντήσει στα ερωτήματα που έθεσα και να μου εξηγήσει λίγο αυτή τη θεωρία με απλά λόγια θα του είμαι ευγνώμων...δεν την απορρίπτω (το αντίθετο μου είναι πολύ συμπαθης σαν θεωρία) αλλά επειδή υπάρχει και ο αντίλογος που είναι καλός ή κακός επικρατέστερη θεωρία αυτό που θα κάνω είναι να μελετήσω και της δύο απόψεις εξίσου για να βγάλω ένα κάποιο συμπέρασμα. Επίσεις να σε ρωτήσω βασούλα (το βίντεο δεν το είδα αλλά διάβασα την μετάφραση) ο κύριος που τα λέει αυτά είναι ερευνητής,ευρενητής-επιστήμονας,επιστήμονας τι ακριβώς;και ερευνητης απλός να είναι δεν απορρίπτω αυτά που λέει αλλά αν έχει και κάποια εξειδίκευση προφανώς θα βαραίνει πιο πολύ ο λόγος του. Τελός να πω ότι αν είναι νόμιμο(πνευματικά διακαιώματα κτλ) να βάλω κάποιες σελίδες απο ένα επιστημονικό περιοδικό που λέει για το εσωτερικό της γης γιατί για να απορρίψουμε μια θεωρία και να ενστερνιστούμε μια αλλη πρέπει να ξέρουμε και την αλλη θεωρία(αντιλογος της κοίλης γης).Συγνώμη για το κατεβατό που κουράζει απίστευτα :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τρί 30 Αύγ 2016, 22:13

Υποθεση βασικα. Οι θεωρίες υποστηριζονται απο στοιχεια σε βαθμο που σχεδον δεν αμφισβητουνται. οι υποθεσεις απο την αλλη μπορει να ειναι σωστες μπορει και λαθος. κανουμε δηλαδη πολλες υποθεσεις τις οποιες απορριπτουμε και η μια που υποστηριζεται απο στοιχεια γινεται θεωρια.
-
Άβαταρ μέλους
Jackal
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6506
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν 2016, 23:08
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 554 φορές
Έλαβε Likes: 768 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από Jackal » Τρί 30 Αύγ 2016, 22:40

Απο τον 19ο περίπου αιώνα και μετά διαμορφώθηκε η άποψη ότι η γη δεν είναι κοίλη(κούφια).Άρα πρόκειται για μία θεωρία...συνόψιζε τις μέχρι τότε γνώσεις τους.Όπως το ότι ο Πτολεμαίος πίστευε πως η γη βρίσκεται στο κέντρο του ηλιακού συστήματος (πράγμα πολύ λογικό για τότε) το οποίο αποτελεί την γεωκεντρική θεωρία και όχι υπόθεση.Τώρα για την θεωρία της κοίλης γης μπορεί να επιβιώσει σε κάποιον βαθμό αλλά αναθεωρημένη και επιχειρηματολογικά και επιστημονικά τεκμηριωμένη απο εναλλακτικούς επιστήμονες γιατί με την υπεραπλούστευση που διάβασα στην βικιπαίδεια δεν είναι άξια προσοχής(αλλά γενικά θεωρώ ότι είναι σε μεγάλο βαθμό).Αν υπήρχε κάποιο βιβλίο στα ελληνικά ευχαρίστως και με χαρά θα το διάβαζα!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 30 Αύγ 2016, 22:44

To upogeio Nero dhmiourgei diavrwseis...epishs pi8anon na uparxoun kai fusikes koilotites...kai me tis mixanikes epejergasies na 8ewroun pia...kai na lene kapoioi peri koilis ghs...ara,isws kai katoikisimis :wink:

Y.g akoma den exw ellinika :?
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 30 Αύγ 2016, 22:55

Swerdlow έγραψε:Η γη δημιουργήθηκε με τρόπους που η σύγχρονη επιστήμη δεν εξηγεί επαρκώς
και φυσικά η εξήγηση που θα σας δώσω τώρα, δεν είναι η συμβατική.

Όταν λιωμένο υλικό εκτοξεύεται από ένα άστρο (ήλιο) -υλικό απ'το οποίο απαρτίζεται
ο πλανήτης μας και οι πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος,που εκτοξεύτηκε από
τό άστρο (ήλιο) μας όταν σχηματίστηκε, το υλικό αυτό εκτοξεύτηκε στο παγερό διάστημα.

Όταν εκτοξεύτηκε, άρχισε να περιστρέφεται (σα σβούρα) καθώς τέθηκε σε τροχιά (γύρω απ'τον ήλιο)
και όπως περιστρεφόταν, απέκτησε σφαιρικό σχήμα. Το εξωτερικό μέρος άρχισε να σκληραίνει
λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών του διαστήματος. Ωστόσο, συνέχισε να περιστρέφεται και
να κρατάει βαρυτικό πεδίο από τον ήλιο. Ό,τι γινόταν επάνω, γινόταν και κάτω. Καθώς το λιωμένο
υλικό περιστρεφόταν και γινόταν σκληρό απ'έξω, το εσωτερικό επίσης περιστρεφόταν και καθώς
περιστρεφόταν, η φυγόκεντρος δύναμη "στέλνει" το λιωμένο υλικό στις πλευρές αυτής της
νεοσχηματιζόμενης σφαίρας. Καθώς γινόταν αυτό, το παραπανίσιο υλικό εκτοξευόταν από
ανοίγματα που σχηματίστηκαν στον βόρειο και το νότιο



Η γη συνεχίζει να περιστρέφεται και φυσικό είναι να αρχίσει να "παλαντζάρει" λίγο
κι αυτό το παλαντζάρισμα προκαλεί ραγίσματα και τριβές στον σκληρό πλέον φλοιό της γης
πράγμα που προκαλεί τις τεκτονικές πλάκες που έχουμε στην επιφάνεια, αλλά
και στο εσωτερικό της γης.
H Gh den " palatzarei"... stin iliaki drastiriotuta o Ben Dinei kapoies ejhguseis...sun tis Epoxis tou Ydroxoou. :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 30 Αύγ 2016, 23:17

Ποιος απέκλεισε το παλατζάρισμα του πλανήτη Αλκη μου?

γιατί εγώ, ακόμα και συστημικούς επιστήμονες που έχω ακούσει,
και η ίδια η NASA ακόμα, μιλάει για wobbling earth
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6332


Και ποιος είναι ο Μπεν?

(και δε μιλάμε για ηλιακή δραστηριότητα όπως την ξέρουμε/παρατηρούμε σήμερα)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 30 Αύγ 2016, 23:20

alexandros799 έγραψε:
ArELa έγραψε:θα'χει ενδιαφέρον να μας πει κι ο γεωλόγος της παρέας μας
αν το θεωρεί λογικό... Αλέξανδρε?
Χαχα ευχαρίστως να πω την άποψη μου αλλά όχι σαν γεωλόγος μιας και δεν είμαι!Κάποτε ίσως να γίνω...πρωτοετής φοιτητής είμαι(ήμουν για την ακρίβια τώρα θεωρουμε δευτεροετής) και κάνουμε κυρίως γενικά μαθήματα στο πρώτο έτος (φυσικές,χημείες,μαθηματικά κα) και δύο γεωλογικού περιεχομένου οπότε οι γνώσεις μου είναι πάνω κάτω ίδιες με τις δικές σας.Προσωπικά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς υποστηρίζει αυτή η θεωρία αν και αν καταλαβαίνω σωστά συμφωνώ αρκετά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πως εννοεί την λέξη κούφια...δηλάδη ποιά είναι η διαστρωμάτωση της γης σύμφωνα με αυτή τη θεωρία;; εν μέρη κούφια;σε κάποια σημεία;στο μεγαλύτερο μέρος;να πω ότι το κειμενάκι που μετέφρασες βασούλα περίπου μέχρι το "νεοσχηματιζόμενης σφαίρας." είναι αυτό που υποστηρίζει η "συμβατική" επιστήμη(ας την πούμε έτσι γιατί έτσι και αλλιώς η επιστήμη είναι επιστήμη και δεν την διαχωρίζω με όρους).Να πω πως οι περισσότεροι επιστήμονες απορρίπτουν την αυτή τη θεωρία και πως η διαστρωμάτωση της γης έχει γίνει απο μεταβολή της ταχύτητας και της διεύθυνσης των σεισμικών κυμάτων που διαδίδονται στο εσωτερικό της γης..ετσι μπορούμε να δούμε με έμμεσο τρόπο απο πια χημικά στοιχεία αποτελείται σε μεγαλύτερα ποσοστά κάθε στρώμα.Τι εννοώ...είναι ανθρωπίνος αδύνατων να κάνουμε μια τρύπα μέχρι το κέντρο της γής...δεν το έχουμε καταφέρει και δεν θα το καταφέρουμε ποτέ ότι τεχνολογία να αναπτύξουμε.Αν καποιος μπορεί και ξέρει να απαντήσει στα ερωτήματα που έθεσα και να μου εξηγήσει λίγο αυτή τη θεωρία με απλά λόγια θα του είμαι ευγνώμων...δεν την απορρίπτω (το αντίθετο μου είναι πολύ συμπαθης σαν θεωρία) αλλά επειδή υπάρχει και ο αντίλογος που είναι καλός ή κακός επικρατέστερη θεωρία αυτό που θα κάνω είναι να μελετήσω και της δύο απόψεις εξίσου για να βγάλω ένα κάποιο συμπέρασμα. Επίσεις να σε ρωτήσω βασούλα (το βίντεο δεν το είδα αλλά διάβασα την μετάφραση) ο κύριος που τα λέει αυτά είναι ερευνητής,ευρενητής-επιστήμονας,επιστήμονας τι ακριβώς;και ερευνητης απλός να είναι δεν απορρίπτω αυτά που λέει αλλά αν έχει και κάποια εξειδίκευση προφανώς θα βαραίνει πιο πολύ ο λόγος του. Τελός να πω ότι αν είναι νόμιμο(πνευματικά διακαιώματα κτλ) να βάλω κάποιες σελίδες απο ένα επιστημονικό περιοδικό που λέει για το εσωτερικό της γης γιατί για να απορρίψουμε μια θεωρία και να ενστερνιστούμε μια αλλη πρέπει να ξέρουμε και την αλλη θεωρία(αντιλογος της κοίλης γης).Συγνώμη για το κατεβατό που κουράζει απίστευτα :)
Δόκιμα όσα θέτεις. Να σου πω ότι δε θεωρώ όλα όσα προτάσσει ο Στιούι, ευαγγέλιο...
κάποια στιγμή ή θα μεταφράσω κομμάτι που μιλάει εκτενέστερα, ή θα του πάρω συνέντευξη.
Θα επανέλθω κι αργότερα σ'αυτά που έθεσες (αν νιώσω πως έχω κάτι να συμπληρώσω)
Εκτιμώ ιδιαίτερα το σκεπτικό σου πάντως :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από alkinoos » Τετ 31 Αύγ 2016, 12:32

ArELa έγραψε:Ποιος απέκλεισε το παλατζάρισμα του πλανήτη Αλκη μου?

γιατί εγώ, ακόμα και συστημικούς επιστήμονες που έχω ακούσει,
και η ίδια η NASA ακόμα, μιλάει για wobbling earth
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6332


Και ποιος είναι ο Μπεν?

(και δε μιλάμε για ηλιακή δραστηριότητα όπως την ξέρουμε/παρατηρούμε σήμερα)
Εγώ απέκλεισα το "παλαντζάρισμα῾..διότι αυτό που συμβαίνει είναι η εξασθένηση του μαγνητικού πεδίου της Γης για άγνωστους μέχρι σήμερα λόγους με συνέπεια να βάλλεται ισχυρότερα από εξωτερικούς παράγοντες,απ΄ότι τους εσωτερικούς.Ο Ben έχει το κανάλι που φέρνω τα βίντεο του στο νήμα με την ηλιακή δραστηριότητα,έχει και αυτός αναφερθεί στους πιθανούς λόγους ..δεν αναφέρθηκε ποτέ σε"παλαντζάρισμα" ...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 09 Σεπ 2016, 21:46

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 28 Ιαν 2017, 15:06

Πώς δυει και ανατέλει ο ήλιος στην επίπεδη Γη;
https://m.youtube.com/watch?v=IAThaCgHE ... e=youtu.be
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 29 Ιαν 2017, 07:45

Κάτι φαινομενικά άσχετο αλλά στην πραγματικότητα όχι και τόσο.

Συσχετισμοί.
Σε ποια αδερφότητα ήταν ο Χίτλερ?

Αδερφότητα της Θούλης Μυστική εταιρεία της Θούλης.
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... _8625.html
http://revealedtheninthwave.blogspot.gr ... t_791.html

Και τώρα πάμε στην πεζή καθημερινότητα.
Προσέξτε τα αυτοκίνητα που έχουν μπαγκαζιέρα στη σκεπή.
Τι μάρκα είναι η μπαγκαζιέρα.........συνήθως.

Η πιο συνηθισμένη μάρκα και η πιο καλή έχει ένα όνομα thule

Εικόνα
Αλλά απ ότι είδα υπάρχουν και σακίδια.

Εικόνα

Εικόνα

Από τι εμπνεύστηκαν για να δώσουν το όνομα στη συγκεκριμένη εταιρεία?
Και τι πουλάει η εταιρεία αυτή?

Πράγματα που μέσα είναι μεν κούφια αλλά και κάτι κρύβουν. Τσάντες μπαγκαζιέρες.
Πολύ πεζό αλλά η φίρμα έχει κάποιο μυστήριο.

Θεωρία κούφιας γης αλλά με .............................μυστικό "περιεχόμενο" στην πεζή καθημερινότητα της καταναλωτικής κοινωνίας.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από doctormarkon » Κυρ 29 Ιαν 2017, 07:56

Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφημιστικό και σπαμ.

Για την κούφια γη διάβαζα από το 90 αλλά από τη δεκαετία του 70 ήξερα σχετικά όταν ένας συμμαθητής αστέρι έλεγε μέσα στην τάξη ότι ο Χίτλερ ζει και έχει μπει σε μία τρύπα στο Νότιο πόλο που οδηγεί στο εσωτερικό.

Η δασκάλα τραβούσε τις κοτσίδες της και τα παιδιά γελούσαν.
Ποντικός ήταν ο Χίτλερ για να μπει στην τρύπα? Η κουνέλι?

Είχε πει και για Θούλη.
Τα έλεγε η μάνα του που ήταν Γερμανίδα.

Τελικά μάθαμε ότι ο Χίτλερ πέθανε σε μεγάλη ηλικία το 1984 πιθανόν!!!!!!!!
Άρχισαν να μιλούν πολλοί για κούφια γη άλλοι σοβαρά και άλλοι ειρωνικά.
Το έβαλαν σαν πρώτη ύλη για σήριαλ κωμωδίες κάποιος είδε σχετική σκηνή και με........θυμήθηκε.

Και τέλος βλέποντας τη μάρκα στην οποία δεν είχα δώσει βάση έμεινα παγωτό.
Ρώτησα κάποιον που είχε μπαγκαζιέρα της συγκεκριμένης μάρκας αν ξέρει τι σημαίνει thule.
Δεν ήξερε φυσικά
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 12 Ιουν 2018, 10:17

Τι βίντεο ,για πολυ γέλιο...!!! :lol: :lol: :lol:
https://youtu.be/xM9S4QiEHEY

Περα τη πλάκα οτι σχήμα κι αν έχει η Γη είναι υπέροχη


Flat earth CRUSHED by discovery channel
https://youtu.be/QVa2UmgdTM4
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
MakisL
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τετ 05 Ιαν 2022, 18:15
Irc ψευδώνυμο: MakisL
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μακρυά
Έδωσε Likes: 10 φορές
Έλαβε Likes: 23 φορές

Re: Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από MakisL » Κυρ 09 Ιαν 2022, 15:59

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τα ευρήματα του Γ' Ράιχ

https://www.ancient-code.com/secret-map ... earth/?amp
Καλύτερα νωρίτερα παρά μια ώρα αρχίτερα :run:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”