Περι Κοίλης Γης

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
sebastian_b
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 16:54

Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από sebastian_b » Τρί 24 Απρ 2007, 04:22

ΕΚ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ

Από Sebastian_B στις 16/3/2006 23:56


Καποτε διαβασα σε ενα περιοδικο μυστηριου και αναζητησης,οτι
Σουηδοι σεισμολογοι,αφου εκαναν μια γεωτρηση βαθους 18.000 ποδιων,
κατεβασαν μεσα σε αυτην με ενα σχοινι,δεμενο μικροφωνο στην
προσπαθεια τους να ακουσουν πιθανους τριγμους του στερεου φλοιου
της γης,που θα οφειλονται σε ανεπαισθητες κινησεις του. Ξερετε
τι ακουσματα ηρθαν στην επιφανεια της γης;
Ενα συνοθυλευμα, ουρλιαχτων, κραυγων, οδυρμων και φωνων που θυμιζαν ανθρωπους που ηθελαν βοηθεια!Οι επιστημονες αμεσως σταματησαν τις ερευνες και η γεωτρηση σφραγισθηκε. Λετε να υπαρχει καποια σχεση του παραπανω γεγονοτος με την θεωρια της Κουφιας Γης;
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από S3irios » Τρί 24 Απρ 2007, 04:23

Από autousios (Σείριος) στις 17/3/2006 07:05


Προς Sebastian_B. Πραγμματι αγαπητε ετσι ειναι αποτι ξερω τουλαχιστο. Τον εχω τον ηχο τουτο ηχογραφημενο. Πραγμματικα ακουγεται κατι αποκοσμο, σαν απεγνωσμενες κραυγες.... Μαλιστα θυμαμαι εναν ελληνα επιστημονα που υποστηριζε οτι μεσα σε οοολες τις φωνες που ακουγονταν μετα απο αναλυση διεκρινε και μια Ελληνοφρονη να κραυγαζει "Βοηθεια..!"....Τα συμπερασματα δικα μας...
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Απρ 2007, 04:24

( δικό μου στις 17/3/2006 19:19)


Σέβο, σχετικά με αυτό που λες, αναφέρθηκα κι εγώ στο νήμα που είχε ανοίξει ο Αστερίων περί Ανταρκτικής, όταν ανέπτυξα την εκδοχή ότι υπάρχει μεγάλο άνοιγμα-τρύπα εκεί πάνω. Τους ήχους για τους οποίους μιλάμε εδώ, τους άκουσα και σε σχετικό ντοκυμαντέρ που υποτίτλιζα και έπαθα τη χοντροπλάκα μου. 'Ενα είναι βέβαιο. Όπου υπάρχει καπνός, κάποια φωτιά θα σιγοκαίει...Αργά ή γρήγορα θα εντοπίσουμε την εστία και ευελπιστώ να μας δοθούν σαφέστερες απαντήσεις γι'αυτό το θέμα. Η ουσία είναι πως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε πλέον ούτε και την εκδοχή της κούφιας γης. 'Ολα είναι ρευστά. Η αλήθειες είναι δεδομένες, το πώς τις αντιλαμβανόμαστε εμείς αλλάζει καθώς εξελισσόμαστε και προσλαμβάνουμε νέες γνώσεις και επιγνώσεις
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Απρ 2007, 04:25

Από APOLLONN στις 17/3/2006 20:10


Στα περιδιαβασματα μου στο διαδικτυο εχω διαβασει αρκετα περι κουφιας γης και πιοι κατοικουσαν και κατοικουν εκει και τι κανουν. Και τι εχω διαβασει ειναι οτι υπαρχουν αρκετα ντοκουμεντα απο υπευθυνες πηγες, οτι γινεται λογος περι εξωγηινων και γηινων επιστημονων οι οποιοι με την θεληση τους η και ανευ αυτης, κανουν πειραματα σε ανθρωπους που απαγαγουν (200.000 ατομα και πανω ανα ετος - στην πλειονοτητα τους νεαρους και παιδια επειδη εχουν λιγοτερες τοξινες στο σωμα τους) η για υποχρεωτικη εργασια. Επισης ανθρωποι και ζωα αποτελουν την "τροφη" των εξωγηινων οι οποιοι τρεφονται μεσω του δερματος τους, αλοιφωντας το δερμα τους με μια διαλυση πρωτεινης, την οποια προμηθεονταιται απο διαμελησμενα σωματα ανθρωπων και ζωων τα οποια βυθιζουν σε δεξαμενες που εχουν μεσα ενα υγρο κεχριμπαρενιου χρωματος. Αυτα ειναι γνωστα στις κυβερνησεις, απο οτι λενε τα ντοκουμεντα.
Βεβαια εκτος των εξωγηινων υπαρχουν και οι γηινοι που ανηκουν σε διαφορα ταγματα και μυστικες οργανωσεις οι οποιοι πουλανε τον συνανθρωπο στους εξωγηινους με ανταλλαγμα υψηλη και προοδευμενη τεχνολογια για να μπορεσουν να διαφεντεψουν την γη η και να μετακομισουν σε αλλους πλανητες οπυ εχουν ηδη βασεις, στις οποιες δουλευουν σκλαβοι απο την γη, χωρις ελπιδα να επιστρεψουν ποτε στην γη, πεθαινοντας εκει.
Ολα αυτα τα εχω διαβασει σε ντοκουμεντα, που δεν μπορω να πιστοποιησω αν ειναι 100% αληθινα. Δν εχω δει τιποτα παρομοιο γεγονος στην ζωη μου. Αλλα καπου εχω την διαισθηση οτι ο Αρμαγεδων εχει αρχισει σιγα σιγα, υπουλα. κατα την γνωμη μου αυτο που προεχει για την διασωση μας και των δικων μας ειναι η επιμορφωση και η μεγαλη πνευματικη προοδος. Και κατι ακομα που εχω διαβασει σε πολλα ντοκουμεντα ειναι οτι οι εξωγηινοι αποφευγουν ατομα που θα προσευχηθουν η θα δειξουν στους εξωγηινους ενα συμβολο πιστεως οπως ο σταυρος. Απο τοτε φοραω σταυρο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από S3irios » Τρί 24 Απρ 2007, 04:25

Από autousios στις 18/3/2006 12:48


Παρομοιες αναφορες εχω διαβασει κατα καιρους και εγω.Καποτε μαλιστα ενας "γνωστος" ο οποιος μαζι με μερικους φιλους του ειχε φτιαξει μια ομαδα που τυπωναν και ενα περιοδικο πολυ "underground",μου ειχε δειξει καποια φυλλα "ακρως απορρητα" (απο τι ελεγε) τα οποια ειχαν μεχρι και σχεδιαγραμματα και καποιες περιεργες φωτο.Στα σχεδιαγραμματα φαινοντουσαν τονισμενες οι υποτιθεμενες εισοδοι στην κουφια Γη που αποτι υποστηριζαν ηταν 2 ειδων.Οι "φυσικες" απο την αποψη οτι για να φτασεις στο περιβαλλον της εσω Γης επρεπε να διασχισεις οοολλαααα τα χιλιομετρα που μας χωριζουν απο δω.Οι αλλες ηταν οι "διαστασιακες" μεσω των οποιων οταν εφτανες σε ενα μικρο βαθος ακομα και με τα ποδια απο την επιφανεια,υπηρχε ενα ειδος πυλης το οποιο σε εβγαζε σε ενα αντιστοιχο σημειο της εσω Γης.
Η αληθεια ειναι οτι ακουγονται πολυ "διαστημικα" -ουτοπικα ολα αυτα .Τωρα το τι ισχυει ακριβως και τι οχι...
Αυτο που με φρικαρει ομως ειναι οτι το 2000 ειχαν πει για μια μεγαλη επιθεση που θα γινοταν στην "καρδια" της Αμερικης με πολλα θυματα,οπως και εγινε το 2001...
Ασχετα με το αν αληθευουν τα παραπανω η οχι,κατα με δεν υπαρχει τιποτα πιο "σωστο" απο το να ξεκλειδωσουμε τα "οχι-δεν παιζει-αποκλειεται-με τιποτα" λογικα αποφθευγματα του μυαλου μας.Το μονο που κανουν ειναι να μας εμποδιζουν να σκεφτουμε καθαρα.(δεν εννοω βεβαια να πιστευουμε οτι μας λενε...αλλα σε καμμια περιπτωση να μην προσπαθουμε να τα εξηγησουμε ολα (λογικα) με την γνωση που εχουμε ηδη...)
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
arxaggelos27
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 02 Αύγ 2007, 00:14
Φύλο: Άνδρας

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από arxaggelos27 » Τρί 24 Απρ 2007, 04:26

Από Arxaggelos27 στις 24/3/2006 02:10


Twra tha ithela na anaferthw sti koufia gi pou einai kai to trexwn thema. Prin milisw gia tin koufia gi tha ithela na pw oti gia otidipote simvainei se emas i se allous anthrwpous, gia otidipote pisteuoume oti iparxei giati exei ginei katagrafi eite optiki, eite akoustiki, eite opoiasdipote apo tis 5 aisthiseis mas ston eggefalo tipota den einai sigouro oti einai etsi opws to antilamvanomaste kai alithino. Giati an aurio papsoume na iparxoume tote ti itan alithino? Auto pou efyge i auto pou erxetai? Autoi pou sinexizoun na zoun edw? I egw pou efyga gia to agnwsto? Kai ola ta dedomena tou eggefalou mou pou pigan? Ta eipa ola auta giati ithela na eksigisw oti ola osa simvainoun, ola osa vlepoume, ola osa zoume einai apla i epithimia mas na iparxoun. Oso pio megali einai i epithimia, toso pio alithina ginontai...
Ena apogeuma loipon epesa na koimithw, itan kiriaki giro stis 6. Kapoia stigmi eniwsa auto to varos san tou autousiou. Anoiksa ta matia kai eida to dwmatio mou. De mporousa na kanw tipota - opote ekleisa ta matia, fantastika oti esprwksa ta xeria pros ta katw kai me osi dinami eixa sikwthika. Piga sto saloni opou itan kosmos tis oikogeneias. Pira ton aderfo mou kai vgikame eksw. Ola moiazan alithina me ti diafora ligo sto ntisimo kai oti o kosmos itan stous dromous, epaize mousiki fainotan pio zestos. Perpatousame wra kai milousame, vlepame gnwstous kai vasika pigainame se enan diagwnismo fysikwn epistimwn pou tha ginotan. Sto dromo loipon evgala to kinito to opoio apo oti katalava epitides to eixa parei mazi mou gia na spasw to kwdika tis astrikis empeirias. Vgazw loipon to kinito mou kai me vlepei o aderfos mou kai mou leei ti einai auto? Tou lew ki egw einai to kinito mou..Kai ti kanei mou leei? Tou lew ki egw me koroideueis? Katse tou lew na se parw tlefwno..Mou leei den exoume emeis tetoia pragmata...Tou lew ki egw den exete? Den iparxoun doriforoi? Keraies? Kai paw na koitaksw ton ourano..tote katalava oti den imoun sti Gi mas..Otan sikwna arga arga to kefali anti na vlepw ourano evlepa pantou gi.. Itan enas planitis pou o politismos den itan stin ekswteriki epifaneia tou planiti alla itan mesa stin sfaira tou planiti kai gia ilio eixan ton pirina tou planiti o opoios den itan zestos alla itan mono gia na fwtismo. Itan ena fantastiko theama ezisa girw stis dio meres gia ton diko tous xrono ekei kai dio wres gia ton diko mas xrono giati girisa pisw stis 8 to apogeuma me fantastiki energeia..

Kleinontas thelw na pw oti den einai anagki i koufia gi na iparxei mesa sti gi mas. Einai parallilos kosmos kai iparxoun akoma apeiroi alloi kosmoi pou mas perimenoun na tous gnwrisoume arkei na vroume to tropo na anoiksoume ti porta pou odigoun sautous.

Elpizw na mi sas kourasa... euxaristw gia tin ipomoni sas.
Άβαταρ μέλους
arxaggelos27
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 02 Αύγ 2007, 00:14
Φύλο: Άνδρας

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από arxaggelos27 » Τρί 24 Απρ 2007, 04:26

Από Arxaggelos27 στις 24/3/2006 19:18


Για τη κούφια γή και για τους κόσμους που μίλησα εδω μέσα ίσως το τύπωσα και λάθος δεν ενοούσα παράλληλους με την έννοια του χωροχρόνου και των αποφάσεων (γιαυτό αναφέρθηκα στο κομμάτι της επιστήμης..).Εδώ μίλησα για κόσμους με διαφορετική υπόσταση,διαφορετικό χρόνο,και διαφορετικό επίπεδο ύπαρξης.Αστρικής μορφής.Χωρίς να είναι απαραίτητα παράλληλοι μαυτό που ζούμε.
<<Πύλες σε διαφορετικούς κόσμους>>

Συγγνώμη για τη λάθος διατύπωση..:(
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από S3irios » Τρί 24 Απρ 2007, 04:27

Από autousios στις 26/3/2006 17:06


Πιστευω πως το αντιληφθηκα οπως το εννουσες.Απλα συμπληρωσα - διατυπωσα αυτο που ενιωσα και σκεφθηκα εκεινη τη στιγμη.Παντα ημουν αιθεροβαμων και οπαδος της θεωριας του χαους . .(Κατι το τοσο απλο οσο το φτερουγισμα μιας πεταλουδας μπορει να προκαλεσει τρικυμια στην αλλα ακρη του κοσμου.
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
Fountikos_Xasistas
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 582
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 10:23
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από Fountikos_Xasistas » Τρί 24 Απρ 2007, 04:28

Από rebeskes στις 27/3/2006 05:17


H trikumia sthn allh akrh tou kosmou, mporei na prokalesei to fterougisma mias petaloudas omws?
Τα άστρα και τα ζώδια, μας φέρνουνε εμπόδια...
http://www.youtube.com/watch?v=HtUFhbH1UZ4
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Απρ 2007, 04:28

posted 5/4/2006 12:49


H trikumia sthn allh akrh tou kosmou, mporei na prokalesei to fterougisma mias petaloudas omws?



Δε μπορείς ρε να πάψεις να'σαι αντιδραστικός χάριν αντίδρασης; :ΡΡΡΡ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Lionheart
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 2876
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:48
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Μόναχο

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από Lionheart » Τρί 24 Απρ 2007, 04:30

Απλά τώρα που μπορούμε να ανεβάσουμε αρχεία, ελπίζω να τον ακούσω και εγώ τον ήχο... :D
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Άβαταρ μέλους
XIOYI
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2008, 10:25
Irc ψευδώνυμο: XIOYI
Φύλο: Άνδρας

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από XIOYI » Τρί 24 Απρ 2007, 04:31

XIOYI

Posted: Mon Jul 24, 2006 11:06 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Με βάση τις παραπάνω θεωρίες ο Ιούλιος Βέρν έγραψε το "Ταξίδι στο κέντρο της γής" καθώς και πολλές ιστορίες κόμιξ με τα παπιά (και όχι μόνο)



rokko74
Posted: Thu Nov 02, 2006 2:59 p

Καλησπέρα,

πολλά γράφτηκαν, πολλά ειπώθηκαν και τα διάβασα όλα.
Στα γραφόμενα όμως δεν υπάρχει ούτε μία αναφορά σε πηγές.
Καποτε διαβασα σε ενα περιοδικο μυστηριου και αναζητησης,οτι
Σουηδοι σεισμολογοι,αφου εκαναν μια γεωτρηση βαθους 18.000 ποδιων...


Κάποτε διάβασα σε ένα περιοδικό μυστηρίου? Σε ποιό?
Τον εχω τον ηχο τουτο ηχογραφημενο


Μπορείς να το ανεβάσεις κάπου για να το ακούσουμε κι εμείς?
θυμαμαι εναν ελληνα επιστημονα που υποστηριζε οτι μεσα σε οοολες τις φωνες που ακουγονταν μετα απο αναλυση διεκρινε και μια Ελληνοφρονη να κραυγαζει \"Βοηθεια..!\"....Τα συμπερασματα δικα μας...


Φίλε autousios πως να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας αφού δεν μας λες ούτε ποιός επιστήμονας είναι, ούτε που το υποστήριξε?
Τους ήχους για τους οποίους μιλάμε εδώ, τους άκουσα και σε σχετικό ντοκυμαντέρ που υποτίτλιζα και έπαθα τη χοντροπλάκα μου


Συμπαθέστατη Arela, μπορείς να μας πεις το ντοκυμαντέρ? Θέλω να τους ακούσω κι εγώ...
Και τι εχω διαβασει ειναι οτι υπαρχουν αρκετα ντοκουμεντα απο υπευθυνες πηγες, οτι γινεται λογος περι εξωγηινων και γηινων επιστημονων οι οποιοι με την θεληση τους η και ανευ αυτης, κανουν πειραματα σε ανθρωπους που απαγαγουν......


Ποιά είναι τα ντοκουμέντα και ποιές οι υπεύθυνες πηγές?
Καποτε μαλιστα ενας γνωστος ο οποιος μαζι με μερικους φιλους του ειχε φτιαξει μια ομαδα που τυπωναν και ενα περιοδικο πολυ "underground",μου ειχε δειξει καποια φυλλα "ακρως απορρητα" (απο τι ελεγε).....


Φίλε autousios εγώ δεν σε γνωρίζω ούτε προσωπικά, ούτε internetika, άρα δεν μου λέει κάτι αυτό που γράφεις. Ένας γνωστός, με μερικούς φίλους του, τυπώναν ένα περιοδικό, πολύ underground, κάποια φύλλα άκρως απόρρητα κτλ κτλ
Συμπάθαμε αλλά με αυτό τον τρόπο μπορεί ο καθένας να υποστηρίξει ότι θέλει. Κάνω λάθος?
Σχετικα με την κουφια γη κυκλοφορει και ενα βιβλιο απο τις εκδοσεις αρχετυπος λενε οτι η γη ειναι κουφια και εκει μεσα ζουνε τα βριλ μαλιστα λεγετε οτι στην πεντελη ο διασημος ληστης νταβελης μεσα στις υπογεις στοες κρυβοταν και μεσα απο αυτες κυκλοφορουσε σε ολη την αθηνα και πηγαινε και εβλεπε την ερωμενη του που το ονομα της δυστηχως μου διαφευγει


Πολύ ωραία όλα αυτά αλλά δεν μας λες το βιβλίο (μπορεί να θέλω να το διαβάσω) να δούμε που βασίζετε ο συγγραφέας και αναφέρει για νταβέληδες και δούκισες που είναι μπλεγμένοι με τους βριλ??

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά νομίζω πως πρέπει να παραθέτουμε πηγές όταν λέμε κάτι... αλλιώς δεν πρόκειται να οδηγηθούμε πουθενά.
Όλοι έχουμε ακούσει από φίλο, από γνωστό έχουμε διαβάσει σε κάποιο βιβλίο σε κάποια ιστοσελίδα κτλ αλλά δεν γίνετε να τα παραθέτουμε χωρίς να τα ψάξουμε ή έστω να δίνουμε τις πηγές για να τα ψάξουν οι άλλοι.
Ελπίζω να σας φαίνονται λογικά αυτά που γράφω :)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Απρ 2007, 04:36

(posted 02/11 2006 8:12 pm )

--------------------------------------------------------------------------------

Φίλε Γιάννη, έχεις μεν δίκιο για τις πηγές, και σίγουρα είναι αποδοτικότερος ο διάλογος και η αποκομιδή γνώσεων αν τις έχουμε, αλλά από την άλλη, στην περίπτωση που δεν παραμέμψουμε σε πηγές, δε θα'πρεπε να το συζητήσουμε καθόλου πιστεύεις?


Επειδή ορθώς όμως ζητάς αναφορές και πηγές, προσπάθησα παρά τις χρονικές που έχω, και θαρρώ πως κάτι βρήκα.
Πάνε 5 χρόνια που έκανα αυτό το ντοκυμαντέρ και δε θυμόμουν τον τίτλο, οπότε έπρεπε να ανατρέξω στα backup αρχεία μου. Δεν μπορώ να θυμηθώ παραγωγό εταιρία και σκηνοθέτη, γιατί αυτά δεν τα κρατώ στο αρχείο μου παρά μόνο τους υπότιτλους του έργου-ντοκυμαντέρ που μεταφράζω, αλλά βρήκα τον τίτλο του ντοκυμαντέρ. 'Ηταν Polar Gateways to Hollow Earth. Προβλήθηκε στην ΕΤ3 και αργότερα νομίζω και στην ΕΤ2 μεταμεσονύκτια.

Θα επανακάμψω μόλις βρω κι άλλες πηγές.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Απρ 2007, 04:38

rokko74

Posted: Fri Nov 03, 2006 11:13 am
ΑρΕλα έγραψε: στην περίπτωση που δεν παραμέμψουμε σε πηγές, δε θα'πρεπε να το συζητήσουμε καθόλου πιστεύεις?


Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να μην τα αναφέρουμε σε δημόσιες συζητήσης σοβαρών sites σαν το δικό σας γιατί τελικά δεν οδηγεί πουθενά και ρίχνει και το επίπεδο της συζήτησης και κατ'επέκταση του site.
Τώρα εάν είμαστε σε κάποια παραλία μία καλοκαιρινή βραδιά με φωτίτσα και μπυρίτσα μπορούμε να τα συζητάμε για να φτιάξουμε ατμόσφαιρα και να ονειρευτούμε. :wink: :)

Όλα τα παραπάνω είναι με φιλική διάθεση χωρίς ίχνος ειρωνίας.
Εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε, όλοι έχουμε τις προσωπικές μας απόψεις για την ζωή. :P :P

sorry για την ορθογραφία
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Απρ 2007, 04:39

( Posted: Fri Nov 03, 2006 11:41 am )

Πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να μην τα αναφέρουμε σε δημόσιες συζητήσης σοβαρών sites σαν το δικό σας γιατί τελικά δεν οδηγεί πουθενά και ρίχνει και το επίπεδο της συζήτησης και κατ'επέκταση του site.
Τώρα εάν είμαστε σε κάποια παραλία μία καλοκαιρινή βραδιά με φωτίτσα και μπυρίτσα μπορούμε να τα συζητάμε για να φτιάξουμε ατμόσφαιρα και να ονειρευτούμε


Δέχομαι apriori ότι η πρόθεση και η διάθεσή σου είναι απολύτως φιλική, και άλλωστε ούτε καν διέβλεψα διάθεση ειρωνείας...

Απολύτως σεβαστή η θέση/τοποθέτηση/άποψή σου, αλλά θα μου επιτρέψεις να αποκλίνω λιγάκι, με το σκεπτικό αυτό (βρίσκοντάς το λίγο μονομερές- ενώ εγώ είμαι φρικιό της σύνθεσης). Συνήθως λέω κι έχω καταντήσει επαναληπτικά μονότονη, ότι σεβασμός προς το συνομιλητή δεν σημαίνει απαραίτητα και πλήρη αποδοχή της άποψής του. Καταλαβαίνω (και σέβομαι ασφαλώς) απολύτως τη λογική σου, εφ'όσον έχεις βάλει πλαίσια στο μυαλό σου για το τι συνεπάγεται και πώς πρέπει να λειτουργεί ένα σοβαρό φόρουμ με επίπεδο...

Θα σου πω ότι όταν μου πρωτογεννήθηκε η ιδέα γι'αυτό το αγαπημένο μου "παιδί" τα ΙΔΕΟ, η κυρίαρχη πρόθεση ήταν να φτιαχτεί ένας τόπος που θα'ναι πρώτιστα ανθρώπινος, ζεστός, φιλόξενος και όχι στεγνά ηλεκτρονικός όπου βλέπουμε τα νικς κι αδυνατούμε να "δούμε" ή να αγγίξουμε τα πρόσωπα πίσω απ'αυτά. 'Ηθελα δηλαδή να'ναι ένα "στέκι" που θα μαζεύεται πρώτιστα μια καλή παρέα ανθρώπων. (Γι'αυτό έβαλα κι ενότητα "προσωπικό στίγμα μελών μας".). Σ'ένα βαθμό λοιπόν ναι, στόχος ήταν και η απλή "παρεϊστικη" κουβεντούλα όπως θα κάναμε σε μια παραλία, σε μια καφετέρια, ή στο σπίτι μας με κάποιους φίλους. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως μέσα σ'αυτό το κλίμα δεν θα γίνονται διάλογοι ισχυρότερου επιπέδου, όπου θα παρατίθενται στοιχεία που θα μας βάζουν σε λογικές έρευνας και αναζήτησης. Σαφώς αυτό είναι ένα κεντρικό ζητούμενο. Απλά δεν θεωρώ και την "παρεϊστικη" κουβέντα απαγορευτική. Δεν πιστεύω ότι ο συνδυασμός και των δύο συνισταμένων μπορεί να "ρίξει" το επίπεδο της γωνιάς μας. Απεναντίας επιτυγχάνει κάτι που δύσκολα θα μπορούσε να επιτευχθεί "έξω". Να μαζεύονται σ'έναν τόπο πολλοί φίλοι μαζί, ΕΤΕΡΟΚΛΙΤΑ στοιχεία, από διαφορετικά πολιτικοϊδεολογικά, θρησκευτικά και φιλοσοφικά μετερίζια, και να κάνουν και τα δύο. Και παρεϊστικη κουβεντούλα, και συγκροτημένους διαλόγους, σε συγκεκριμένο θέμα, με κατάθεση πηγών και στοιχείων. Ο στόχος μου λοιπόν ήταν διτός. 'Ηθελε και την ανθρώπινη επαφή αλλά και τη διεύρυνση των οριζόντων του καθένα μας.

Συγχώρα με αν επεκτάθηκα πολύ και μάλλον με άσχετη διαδρομή απ'το προκείμενο στο νήμα αυτό, αλλά νιώθω χρέος μου να δίνω ένα σαφέστερο στίγμα μας στους καινούργιους φίλους μας εδώ. Σε συνδυασμό με το αναρτημένο στο χώρο Στίγμα των ΙΔΕΟ, εδώ http://ideografhmata.14.forumer.com/viewtopic.php?t=7 , θέλω να πιστεύω ότι σου έδωσα μια πληρέστερη και θετική στη σκέψη σου εικόνα των ΙΔΕΟ, κομμάτι των οποίων έγινες τώρα κι εσύ και χαίρομαι γι'αυτό :D

Να'σαι καλά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Απρ 2007, 04:40

rokko74

Posted: Fri Nov 03, 2006 12:47 pm Post subject:

Συνήθως λέω κι έχω καταντήσει επαναληπτικά μονότονη, ότι σεβασμός προς το συνομιλητή δεν σημαίνει απαραίτητα και πλήρη αποδοχή της άποψής του


Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο :)

η κυρίαρχη πρόθεση ήταν να φτιαχτεί ένας τόπος που θα'ναι πρώτιστα ανθρώπινος, ζεστός, φιλόξενος και όχι στεγνά ηλεκτρονικός όπου βλέπουμε τα νικς κι αδυνατούμε να \"δούμε\" ή να αγγίξουμε τα πρόσωπα πίσω απ'αυτά


Με μιά μικρή βόλτα στο site, νομίζω ότι τα έχεις καταφέρει... :!: :!:
Απλά δεν θεωρώ και την \"παρεϊστικη\" κουβέντα απαγορευτική.


Νομίζω ότι παρεξηγήθηκαν κάποια σημεία του μυνήματος μου. Δεν τη θεωρώ απαγορευτική αντιθέτως μερικές φορές είναι επικοδομητική αλλά ίσως θα έπρεπε να είναι διαχωρισμένη σε άλλη ενότητα ίσως?
Δεν πιστεύω ότι ο συνδυασμός και των δύο συνισταμένων μπορεί να \"ρίξει\" το επίπεδο της γωνιάς μας. Απεναντίας επιτυγχάνει κάτι που δύσκολα θα μπορούσε να επιτευχθεί \"έξω\".


Εαν ο συνδιασμός γίνεται στο γενικό site είμαι μαζί σου αλλά μήπως σε κάποια topic οφείλουμε να δίνουμε τεκμηριωμένες απαντήσεις και πληροφορίες? Λέω μήπως? Μήπως μερικές φορές είναι απαραίτητο για να αναγάγουμε σε άλλο επίπεδο την συζήτηση?
Να μαζεύονται σ'έναν τόπο πολλοί φίλοι μαζί, ΕΤΕΡΟΚΛΙΤΑ στοιχεία, από διαφορετικά πολιτικοϊδεολογικά, θρησκευτικά και φιλοσοφικά μετερίζια, και να κάνουν και τα δύο. Και παρεϊστικη κουβεντούλα, και συγκροτημένους διαλόγους, σε συγκεκριμένο θέμα, με κατάθεση πηγών και στοιχείων. Ο στόχος μου λοιπόν ήταν διτός. 'Ηθελε και την ανθρώπινη επαφή αλλά και τη διεύρυνση των οριζόντων του καθένα μας.


Φίλη Αρελα, δεν είπε κανείς όχι για όλα τα παραπάνω. Εαν όμως ότι γράφει ο καθένας μπορεί να ερευνηθεί, να κριθεί, να αποδειχτεί, να τεκμηριωθεί από το κάθε μέλος (και αυτο θα γίνει ένα έχουμε πηγές & υλικό) δεν νομίζεις ότι η ανθρώπινη επαφή θα γίνει πιό έντονη & η διεύρυνση των οριζόντων θα είναι ουσιαστικότερη? Όσο για τα πολιτικοθρυσκευτικά κτλ δεν νομίζω να τα έθιξα στο προηγούμενο post μου? Εννοείτε ότι θα είναι όλοι μαζί.
κομμάτι των οποίων έγινες τώρα κι εσύ και χαίρομαι γι'αυτό Very Happy

Να'σαι καλά.


Κι εγώ χαίρομαι που είμαι στην παρέα σας.
:lol: :lol:

Τα λέμε...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Απρ 2007, 04:41

(δικό μου Posted: Fri Nov 03, 2006 12:54 pm )

Εαν ο συνδιασμός γίνεται στο γενικό site είμαι μαζί σου αλλά μήπως σε κάποια topic οφείλουμε να δίνουμε τεκμηριωμένες απαντήσεις και πληροφορίες? Λέω μήπως? Μήπως μερικές φορές είναι απαραίτητο για να αναγάγουμε σε άλλο επίπεδο την συζήτηση?


Nαι, σ'αυτό στέκομαι διορθούμενη που δεν το διευκρίνισα.
Προσυπογράφω απολύτως την σκέψη σου.
Φίλη Αρελα, δεν είπε κανείς όχι για όλα τα παραπάνω. Εαν όμως ότι γράφει ο καθένας μπορεί να ερευνηθεί, να κριθεί, να αποδειχτεί, να τεκμηριωθεί από το κάθε μέλος (και αυτο θα γίνει ένα έχουμε πηγές & υλικό) δεν νομίζεις ότι η ανθρώπινη επαφή θα γίνει πιό έντονη & η διεύρυνση των οριζόντων θα είναι ουσιαστικότερη? Όσο για τα πολιτικοθρυσκευτικά κτλ δεν νομίζω να τα έθιξα στο προηγούμενο post μου? Εννοείτε ότι θα είναι όλοι μαζί.



Και πάλι θα με βρεις απολύτως σύμφωνη. Και όχι βέβαια, δεν έθιξες τίποτα εσύ για τα πολιτικοθρησκευτικά, απόδοσέ το στον δικό μου υπερθεματισμό και στο δικό μου πλάτιασμα όταν μιλάω...:)



Και τελικά, είτε οδηγηθούμε κάπου στα ταξίδια και τις ρότες που χαράζουμε είτε όχι, προσωπικά χαίρομαι όταν ο διάλογος οδηγεί αμφότερες τις πλευρές στην πλήρη κατανόηση και στη σύγκλιση επί των βασικών και ζωτικών σημείων. Και τότε αναφωνώ περιχαρής, "ω ναι, τα βρήκακε εκεί που μετράει!" :D
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Απρ 2007, 04:42

rokko74
Posted: Fri Nov 03, 2006 1:10 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Ωραιά! :D
Αφού τα βρήκαμε σας παραθέτω -για να αναθερμάνω το θέμα- link ενός πάρα πολύ καλού άρθρου όσον αφορά στη κούφια Γη που αξίζει να το διαβάσει όποιος ενδιαφέρετε. Είναι πάρα πολύ καλή δουλειά και έχει αναδημοσιευτεί και στο focus magazine (http://www.focusmag.gr).

http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=3
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ (Sebastian_B)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Απρ 2007, 04:45

Ωρωπιων
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Posted: Fri Nov 03, 2006 2:23 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

KOYFIA GH ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΟΥΤΕ ΥΠΗΡΞΕ,ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΔΑΦΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΜΑΓΜΑ,,,ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΜΑ ,Η ΛΑΒΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΠΥΡΗΝΑΣ.......ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΥΦΙΑ ΛΟΓΙΑ,ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΣΤΑ ΔΕΝΤΡΑ,ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ,ΚΟΥΦΙΑ Η ΩΡΑ ΑΛΛΑ ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΤΑΤΟΣ

elia
Επόπτης Δημοσθονίας

Posted: Fri Nov 03, 2006 2:30 pm Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

Μπορεί όντως να μην υπάρχει, δεν μπορώ έχω ιδία γνώμη αφού δεν έχω πάει εντός της, αλλά

πως μπορείς να είσαι κατηγορηματικότατος;!

rokko74

Posted: Mon Nov 06, 2006 12:01 pm
OROPION έγραψε: KOYFIA GH ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΟΥΤΕ ΥΠΗΡΞΕ,ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΔΑΦΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΜΑΓΜΑ,,,ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΜΑ ,Η ΛΑΒΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΠΥΡΗΝΑΣ.......


Πως είσαι τόσο σίγουρος? :?: Δεν υποστηρίζω την άποψη περί κούφιας γης αλλά δεν την απορίπτω κιόλας. Εσύ πως είσαι τόσο σίγουρος αφού κανείς δεν έχει φτάσει στο εσωτερικό της γής? Κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να βρεθεί σε αυτά τα βάθη. Ξέρεις πόσες φορές οι επιστήμονες κατά την εξερεύνηση του γαλαξία μας και των πλανητών έπεσαν εντελώς έξω από τις προβλέψεις τους και τους υπολογισμούς τους όσον αφορά σε βαρύτητα, ατμόσφαιρα, τροχιά και ζωή στους γύρω πλανήτες & δορυφόρους? Πάρα πολλες.
Για να είσαι τόσο σίγουρος πάει να πει ότι υποστηρίζεις κάποια άποψη και πολύ θα ήθελα να την ακούσω (χμδκ να την διαβάσω) :)

}{eAvEN
Location: Αθήνα-Ελλάδα
Posted: Thu Feb 08, 2007 10:06 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Η θεωρία της κούφιας γης βασίζεται στην λογικη οτι η γη είναι σφαιρική αλλά αν ήταν συμπαγής θα διατηρούσε το σφαιρικό της σχήμα καθώς περιστρέφεται γύρω απο τον εαυτό της.. θεωροντας οτι είναι κούφια τοτε εξηγείται γιατί είναι το σχήμα της ελαφρός συμπιεσμένο στους πόλους.. υπάρχει μια φωτογραφία απο δορυφόρο στην οποία δεν υπαρχουν συννεφα στον βόρειο πόλο και υπάρχει μια μεγάλη τρύπα.. Επισης υπάρχουν κ πολλες αναφορές για περιέργα ζώα που βρέθηκαν στον β. πόλο όπως κ ζώα που δεν θα έπρεπε να βρίσκονται εκεί π.χ ελάφια.. μια εντυπωσιακή ιστορία μιλάει για ένα χωριό στον βορρά (δεν θυμάμαι τώρα την χώρα και το όνομα) οπου δίπλα σε κάποιους θερμοπίδακες η θερμοπηγες (δε θυμάμαι καλά την ιστορία) που υπαρχουν εκεί βρέθηκαν ενα αγόρι και ένα κορίτσι. Είχα διαφορετικό χρώμα δερματος απο το φισιολογικό (ελαφρώς πρασινο η γαλάζιο) μιλούσαν μια αγνωστη εντελώς γλώσσα σαν κραυγές και ήταν πολύ τρομαγμένα. το κορίτσι δεν μπόρεσε να επιβιώσει ενώ το αγόρι το περιέλθαψαν οι χωρικοί. οσο μεγάλωνε μαζί με τους χωρικούς το χρώμα του ερχόταν πιο κοντά στο δικο μας και όταν εμαθε την γλώσσα τους και το ρώτησαν απο που προέρχεται τους είπε οτι ζούσε βαθιά κάτω απο την γη ήταν όλα πολυ πιο διαφορετικά απο εδώ πάνω όπως και το ότι δεν είχαν ήλιο. Αναφορές υπάρχουν και στην αρχαία γραμματεία καθώς και το ότι ενας απο τους στόχους του μεγα Αλέξανδρου σαν μεγας μύστης εκτος απο στρατηλάτη ήταν να κλείσει τους μυαρούς κάτω απο την γη που άνηκαν καθώς ήταν ελεύθεροι εως τότε στην επιφάνεια της, δηλαδή να βρεί τις πύλες απο τις οποίες έβγαιναν οπου και σφράγγισε.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 10 Μάιος 2008, 10:43

[22:44] <@Ifikratis68> ante...tha mpoume sto thema mas?
[22:44] <@stavraetos> Ιφι θα πας να δεις αυριο τον Γεωργιάδη;
[22:44] <@Ifikratis68> kai tora milaei mono o stauraetos
[22:44] <@Ifikratis68> ακολουθει διαλεξη
[22:45] <@stavraetos> Μια απλή παρουσίΑΣΗ ΚΆΝΩ
[22:45] <@stavraetos> Λοιπόν
[22:46] <@stavraetos> Το ζήτημα της Κούφιας ή κατά άλλους της Κοίλης γης ξεκινά από παλιά.
[22:47] <@stavraetos> Να ξεκαθαρίσω ότι δεν εξαντλείται σε ένα βράδυ, υπάρχουν πάρα πολλά να ειπωθούν.
[22:48] <@stavraetos> Σήμερα θα κάνουμε μια ιστορική αναδρομή με την εξέταση των διαφόρων θεωριών
[22:49] <@stavraetos> Να σημειώσω εδώ ότι υπάρχουν ενδείξεις αλλά όχι χειροπιαστές αποδείξεις.
[22:50] <@stavraetos> Επιπρόσθετα θα φροντίσω να είμαι περιληπτικός και όχι κουραστικός
[22:50] <@stavraetos> Άλλωστε κανάλι είναι
[22:51] <@stavraetos> Αναφέρω τις ελληνικές παραδόσεις για τους Υπερβορείους
[22:51] <@stavraetos> Υπερβόρειος Απόλλων
[22:52] <@stavraetos> Υπάρχει εκδοχή στην ελληνική μυθολογία για το ότι η Λητώ, η μητέρα του καταγόταν από εκεί.
[22:52] <@stavraetos> Η Υπερβορεία τοποθετείτο στα όρια του τότε γνωστού κόσμου
[22:53] <@stavraetos> Είναι η περίφημη Ultima Thule.
[22:53] <@stavraetos> Σε αυτή υπήρχε αιώνια άνοιξη και από εκεί προρχόταν οι κύκνοι, υα ιερά Απολλώνεια πτηνά.
[22:54] * Fif8angel (~user@ppp20-56.adsl.forthnet.gr) has joined #ideografhmata
[22:54] * Ifikratis68 sets mode: +v Fif8angel
[22:54] <+Fif8angel> paidia simera einai i sizitisi gia tin koufia gi?
[22:54] <@stavraetos> ο Απόλλων κάθε φθινόπωρο έφευγε από τους Δελφούς για την Υπερβορεία
[22:55] <@Seliniasmenos> nai Fif8angel
[22:55] <+Fif8angel> ok
[22:55] <@stavraetos> ¨οπου επέστρεφε την άνοιξη στην Δήλο.
[22:56] <@stavraetos> Τον 6ο αιώνα κάποιος Αριστέας Προκονήσιος έγραψε ένα φανταστικό περιηγητικό μυθιστόρημα
[22:56] <@stavraetos> Το ωνόμασε τα ΑΡΙΜΑΣΠΕΙΑ ΕΠΗ
[22:57] <@stavraetos> Εκεί μιλούσε για την μυθική χώρα των Ισσηδόνων και για τους μονόφθαλμους Αριμασπούς (στα σκυθικά ο μονόφθαλμος)
[22:58] <@stavraetos> Επίσης, οι μαθητές του Πυθαγόρου στον Κρότωνα αποκαλούσαν τον Υπερβόρειο Απόλλων.
[22:59] <@stavraetos> Επιπλέον, σύμφωνα με μια παράδοση του Ιαμβλίχου ο Πυθαγόρας ήτο μαθητής του Αβάρεως.
[23:00] <@stavraetos> Εδώ να επισημάνουμε ότι ο Απολώνιος ναός στις Βάσσες της Φιγαλίας (Ανδρίτσαινα) είναι ο μόνος που έχει προσανατολισμό από Βορρά προς τον Ν΄λοτο
[23:00] <@stavraetos> Νότο
[23:01] <@stavraetos> Οι άλλοι ελληνικοί ναοί είναι προσανατολισμένοι από την Ανατολή προς την Δύση
[23:01] * kassandros (kostas@vdp60234.ath24.cas.hol.gr) has joined #ideografhmata
[23:01] * ChanServ sets mode: +v kassandros
[23:01] <@stavraetos> Πάμε τώρα σε πιο πρόσφατες εποχές.
[23:02] <@stavraetos> Εδώ βρίσκουμε τον Ιγνάτιο Ντόνελυ (1831-1901)
[23:02] <kassandros__> Dimitri mporeis na grafeis me latinikoys?
[23:02] * _XRHSTOS_ sets mode: +v kassandros__
[23:03] <@stavraetos> Το 1882 εκδίδει το βιβλίο του: Ατλαντίδα, ο κόσμος πριν το κατακλυσμό.
[23:03] <@stavraetos> Λατινικά δεν ξέρω αν τα διαβάζουν οι άλλοι
[23:03] <@stavraetos> Λατινικά δεν ξέρω αν τα διαβάζουν οι άλλοι
[23:04] <@LiZaA> pata /mode kassandros__ +t
[23:04] <@LiZaA> kai tha sou ta deixnei greeklish
[23:04] <@stavraetos> Εκεί μιλούσε για την Ατλαντίδα και την Λεμουρία
[23:05] <@stavraetos> Πάμε τώρα στην περιβόητη Μπλαβάτσκι
[23:05] <@stavraetos> γεννήθηκε το 1831 και έζησε έως το 1891
[23:06] <@stavraetos> Η ίδια υποστήριζε, αναφορικά με τον απόλλωνα, ότι νκοσμικά και αστρονομικά ο Υπερβόρειος Απόλλων είναι ο προσωποποιημένος ήλιος
[23:07] <@stavraetos> Εδώ μια παρένθεση: Δεν ανεφέρθην στο ταξείδι του Πυθέα του Μασσαλιώτη σε αυτή την άγνωστη γη τον 4ο π.Χ
[23:07] <+kassandros> gia tin Thouli les?
[23:08] <@stavraetos> ναι, αλλά δεν έχω φτάσαει ακόμη στην εταιρία
[23:08] <+kassandros> nai, gia to meros ennooysa
[23:08] <+kassandros> ok. sinehise
[23:08] <@stavraetos> Η Μπλαβάτσκι ίδρυσε το 1875 (17 Νοεμβρίου) στην Νέα Υόρκη μαζί με τον συνταγματάρχη ΌΛκοττ την Θεοσοφική εταιρεία
[23:09] <+Daimonio> gnwsth pneymatistria h blavasky
[23:10] <@stavraetos> Η Μυστική διαδασκα΄λία της υποστηρίζει την ταυτόχρονη εξέλιξη επτά διαφορετικών ομάδων ανθρώπων
[23:10] <+Fif8angel> esoteristria pnevmatistis einai aytos pou ginete pathitiko organo pnevmaton
[23:10] <+Fif8angel> iparxei diafora
[23:10] <@stavraetos> εδώ κα΄νουμε αναφορά δεν αναλύουμε
[23:10] <+Daimonio> ok
[23:10] <+Fif8angel> ok sinexise
[23:10] <+Daimonio> diadwne me ton fif alla as synexisoume
[23:11] <+Daimonio> diafwnw *
[23:11] <@stavraetos> Η πρώτη ήπειρος ωνομάσθη Η Άφθαρτή Ιερή χώρα
[23:12] <+Fif8angel> oxi sovara oi pnevmatistes xrisimopioun tin methodo tis aytokatalipsis os meso epikinonias me tous eklipodes
[23:12] <+Fif8angel> gi ayto pada iparxei o theoros
[23:12] <@stavraetos> Η δεύτερη ήταν η Υπερβορεία
[23:12] <+Fif8angel> pou sinomilei me ton pnevmatisti(nekro)
[23:12] <+Fif8angel> i blav. itan apokrifistria
[23:12] <+Fif8angel> kamia sxesi dld
[23:12] <@stavraetos> Η τρίτη η Λεμουρία
[23:12] <+Fif8angel> an ithele na milisei me eklipodes to ekane dia meso tis 6is aisthisis tis i meso apo astriki provoli
[23:12] <+Fif8angel> signomi gia tin paremvasi
[23:12] <+Fif8angel> sinexise stavraete
[23:08] <@stavraetos> Η Μπλαβάτσκι ίδρυσε το 1875 (17 Νοεμβρίου) στην Νέα Υόρκη μαζί με τον συνταγματάρχη ΌΛκοττ την Θεοσοφική εταιρεία
[23:09] <+Daimonio> gnwsth pneymatistria h blavasky
[23:10] <@stavraetos> Η Μυστική διαδασκα΄λία της υποστηρίζει την ταυτόχρονη εξέλιξη επτά διαφορετικών ομάδων ανθρώπων
[23:10] <+Fif8angel> esoteristria pnevmatistis einai aytos pou ginete pathitiko organo pnevmaton
[23:10] <+Fif8angel> iparxei diafora
[23:10] <@stavraetos> εδώ κα΄νουμε αναφορά δεν αναλύουμε
[23:10] <+Daimonio> ok
[23:10] <+Fif8angel> ok sinexise
[23:10] <+Daimonio> diadwne me ton fif alla as synexisoume
[23:11] <+Daimonio> diafwnw *
[23:11] <@stavraetos> Η πρώτη ήπειρος ωνομάσθη Η Άφθαρτή Ιερή χώρα
[23:12] <+Fif8angel> oxi sovara oi pnevmatistes xrisimopioun tin methodo tis aytokatalipsis os meso epikinonias me tous eklipodes
[23:12] <+Fif8angel> gi ayto pada iparxei o theoros
[23:12] <@stavraetos> Η δεύτερη ήταν η Υπερβορεία
[23:12] <+Fif8angel> pou sinomilei me ton pnevmatisti(nekro)
[23:12] <+Fif8angel> i blav. itan apokrifistria
[23:12] <+Fif8angel> kamia sxesi dld
[23:12] <@stavraetos> Η τρίτη η Λεμουρία
[23:12] <+Fif8angel> an ithele na milisei me eklipodes to ekane dia meso tis 6is aisthisis tis i meso apo astriki provoli
[23:12] <+Fif8angel> signomi gia tin paremvasi
[23:12] <+Fif8angel> sinexise stavraete
[23:13] <@stavraetos> Στα μέσα της τρίτης φυλής των Λεμουρίων υποτίθεται (σύμφωνα με την Μπλαβάτσκι) ότι έγινε ο διαχωρισμός των φύλων
[23:13] <@stavraetos> Η θεολογική πτώση δηλαδή
[23:13] <+Daimonio> arseniko thiliko?
[23:14] <@stavraetos> ναι
[23:14] <@stavraetos> Η φυλή αυτή εξέπεσε
[23:15] <@stavraetos> εκτός από μια ιεραρχία 'Εκλεκτών"
[23:15] <@stavraetos> Αυτοί βρήκαν καταφύγιο στο "Ιερό Νησί"
[23:16] <@stavraetos> Που θεωρείται η θρυλική Σαμπάλα στην έρημο Γκόμπι
[23:16] <@stavraetos> Κάποιοι άλλοι επέλεξαν να ζήσουν στις ζούγκλες και υπογείως σαν άνθρωποι των σπηλαίων\
[23:17] <@stavraetos> Η τέταρτη φυλή ήταν των Ατλάντων\
[23:17] * +Antidi gmt i sundesi mou sernete>:(
[23:18] <@stavraetos> Το τελευταίο τμή μα της, η νήσος Ποσειδωνία του Πλάτωνος, κατεποντίστη πριν 12000 περίπου χρόνια
[23:18] <+kassandros> Atlantida?
[23:18] <@LiZaA> τα λεμε σε 10 λεπτά παιδιά
[23:18] * Antidi is now known as Gerontissa
[23:19] <@stavraetos> ναι
[23:19] <@stavraetos> Στην συνέχεια οι Άτλαντες εξέπεσαν
[23:19] <@stavraetos> και κατεστράφησαν
[23:20] <@stavraetos> Τώρα βρισκόμαστε στην Πέμπτη Φυλή
[23:21] <@stavraetos> Η κοιτίδα αυτής (σύμφωνα με τα λεγόμενα της Μπλαβάτσκι) βρίσκεται στα υψίπεδα της Κεντρικής Ασίας
[23:21] <+Daimonio> h aria ?
[23:21] <@stavraetos> Ναι
[23:21] <@stavraetos> Υπολείπονται ακόμη δύο φυλές
[23:21] <+Daimonio> exei dikio h theosofistria
[23:21] <+kassandros> safeis oi epirroes toy Indoeyropaismoy sto simeio ayto...
[23:22] <+Daimonio> h I/E einai h monh thewria pou stekei mexri stigmhs
[23:22] <@stavraetos> Οι 5 αυτές ανθρώπινες "Ριζικές Φυλές" αναφέρονται στα έργα και ημέραι του Ησιόδου
[23:22] * xameno^kormi (~Dimple@athedsl-123944.home.otenet.gr) has joined #ideografhmata
[23:22] * ChanServ sets mode: +v xameno^kormi
[23:22] <+kassandros> asto kalitera Daimonio, ayto einai allo thema..
[23:22] <@stavraetos> ναι παίζει πολύ ο ινδοευρωπαϊσμός
[23:23] * +xameno^kormi kalisperes paidakiaaaaaa
[23:23] <+Daimonio> nai re. mikro-sxolia kanw
[23:23] <+Daimonio> den thelw na ektrepsw th syzhthsh
[23:24] <@stavraetos> Ακόμη, στην στην μυθολογία του θιβετιανού Βουδισμού το όρος Μερού αντιπροσωπεύει τοκέντρο του σύμπαντος
[23:24] <+Daimonio> apo thn allh logiko einai oi voudistes na to topothetoun sthn asia
[23:24] <@stavraetos> Είναι χιλιάδες μέτρα ψηλό και πρόκειται για ένα βασίλειο τελειότητος.
[23:24] <+Daimonio> mhn ksexname oti kina shmainei kentro
[23:25] <@stavraetos> Η νότια ήπειρος, σύμφωνα με τους Βουδιστές, η Τζαμπουντβίπα
[23:26] <@stavraetos> αντιστοιχεί στην υλική Γη
[23:26] <@stavraetos> Σύμφωνα με τον μύθο, κάπου στην βόρεια περιοχή της Τζαμπουντβίπα βρίσκεται η Σαμπάλα
[23:27] <@stavraetos> Στην πραγματικότητα ο μύθος της Σαμπάλα είναι αρχαιότερος του Βουδισμού
[23:28] <@stavraetos> Στην θιβετιανή βουδιστική παράδοση
[23:28] <@stavraetos> Οι βάρβαροι θα καταλάβουν την Γη στο τέλος της εποχής της Κάλι Γιούγκα
[23:29] <@stavraetos> Της σημερινής δηλαδή
[23:29] <+kassandros> Kali Yuga simainei "skoteini epohi"?
[23:29] <@stavraetos> Τότε ο βασιλιάς της Σαμπάλα θα ενωθεί με τους Θεούς και θα τους πολεμήσει
[23:29] <@stavraetos> ναι
[23:30] <+Daimonio> Age of Kali", "age of vice"),
[23:30] <@stavraetos> Όλα αυτά τα αναφέρει και η Μπλαβάτσκι στο έργο της : Αποκεκαλυμμέμνη Ίσιδα.
[23:30] <+kassandros> allios legetai "I Isis dihos peplo?"
[23:31] <@stavraetos> Πάμε στον Σερ Έντμουντ ΧάλεΥ
[23:31] <@stavraetos> αυτός έζησε λίγο πιο παλιά (1656-1743)
[23:32] <@stavraetos> Αυτού το όνομα φέρει ο γνωστός κομήτης
[23:32] <@stavraetos> Θεωρείται πατέρας της γεωφυσικής και ειδικότερα του γεωμαγνητισμού
[23:33] * lianna47 (diaslia50@ppp079166204124.dsl.hol.gr) has joined #ideografhmata
[23:33] <lianna47> kalispera
[23:33] <@stavraetos> διατύπωσε κάποια θεωρία για την κούφια γη
[23:33] <@stavraetos> καλησπέρα
[23:33] <+Daimonio> kala syzhthsh gia eswterika. mphkan oloi oi eswteristes
[23:33] <+Daimonio> ayto einai syllogiko asyneidhto
[23:34] <@stavraetos> ο Χάλευ ήταν επιστήμων
[23:34] * MiXaHL_24 (siggrafeas@athedsl-272855.home.otenet.gr) has joined #ideografhmata
[23:34] <@stavraetos> Παρατήρησε ότι η διεύθυνση του γεωμαγνητικού πεδίου άλλαζε κάπως με τον χρόνο
[23:35] * Arela_ektos_gia_kafe is now known as ArEla
[23:35] * @ArEla γεια σας
[23:35] * +xameno^kormi (~Dimple@athedsl-123944.home.otenet.gr) Quit (Quit: ..........................)
[23:35] <@stavraetos> Θεώρησε λοιπόν ότι δεν υπήρχε ένα αλλά αρκετά μαγνητικά πεδία,
[23:36] <@stavraetos> τα οποία δημιουργούταν από άλλες εσωτερικές σφαίρες μέσα στην Γη
[23:36] <@stavraetos> καλησπέρα
[23:36] * ArEla sets mode: +vv lianna47 MiXaHL_24
[23:37] <@stavraetos> Με άλλα λόγια η Γη δεν ήταν συμπαγής αλλά κούφια, κάνοντας λόγο για την ύπαρξη άλλων εσωτερικών σφαιρών.
[23:37] <+Daimonio> exm. kai pws diateireite?
[23:37] <+Daimonio> tha eprepe na katareysei
[23:37] <@ArEla> γιατι΄?
[23:37] <+Daimonio> logw varythtas
[23:37] <@stavraetos> Υποστήριξε ότι τελικά η Γη αποτελείται από 4 συγκεντρωτικές σφαίρες
[23:38] <@stavraetos> η μία μέσα στην άλλη
[23:39] <@stavraetos> Επιπλέον οι υπολογισμοί του Νεύτωνος στην Principia
[23:40] <@stavraetos> για την επίδραση της Σελήνης έδειχναν ότι η Σελήνη είναι πιο "συμπαγής" από την Γη
[23:40] <@ArEla> χμ...
[23:40] <@ArEla> κι αυτό παίζεται βέβαια
[23:41] <+Daimonio> ayto mporei na symvenei kai xwris an isxyei h koilh gh
[23:42] <@stavraetos> Επιπρόσθετα το πρόβλημα της μεταβολής του μαγνητικού πεδίου δεν έχει λυθεί επιστημονικά
[23:42] <@stavraetos> Επίσης, ο Χάλευ θεώρησαε τις εσωτερικές σφαίρες κατοικίσημες
[23:43] <@stavraetos> Πάμε τώρα στον Λέοναρντ Όιλερ (1707-1783)
[23:43] <@stavraetos> Ελβετός μαθηματικός
[23:43] <@stavraetos> Διαφωνούσε στην ιδέα της βαρύτητος
[23:44] <@stavraetos> Ο ίδιος αντικατέστησε την θεωρία των πολλαπλών σφαιρών με μια μοναδική κούφια σφαίρα
[23:45] <@stavraetos> η οποία περιείχε έναν ήλιομπλάτους 960 χλμ ο οποίος έδινε φως σε έναν προχωρημένο πολιτισμό
[23:46] <@stavraetos> Μετά έχουμε τον Σκότο μαθηματικό και φυσικό Σερ Τζον Λέσλι
[23:46] <@stavraetos> Αυτός επέφερε κάποιες τροποποιήσεις στην αρχική θεωρία
[23:47] <@stavraetos> Θεώρησε ότι υπήρχαν στο εσωτερικό της γης 2 ήλιοι που περιστρέφοταν ο ένας γύρω από τον άλλο
[23:49] <@stavraetos> Ν ασημειώσουμε ότι ο Ιούλιος Βερν στο κλασσικό του έργο: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΕ ΓΗΣ επηρεάστηκε από τις ιδέες του Λέσλι και του Σιμς (παρακάτω)
[23:49] <@stavraetos> Τζον κλιβ Σιμς (1781-1829)
[23:50] <@stavraetos> Το 1818 στις 15 Απριλίου οι πρυτάνεις των Πανεπιστημίων και όλα τα μέλη της βουλής των ΗΠΑ δέχτηκαν ένα γράμμα
[23:51] <@stavraetos> Εκεί δήλωνε ότι η Γη είναι κούφια και κατοικείται εσωτερικά
[23:52] <@stavraetos> Περιλαμβλανει στερεές ομόκεντρες σφαίρες, η μία στο εσωτερικό της άλλης και είναι ανοιχτή στην περιοχή του Πόλου μεταξύ των 12 και 16 μοιρών
[23:52] <@stavraetos> Είπε μάλιστα ότι θα επιχειρήσει να το αποδείξει.
[23:53] <@stavraetos> καλησ΄πέρα
[23:53] <@Nathaniel> καλησπέρα.
[23:53] <@stavraetos> Σύμφωνα με αυτόν τα πάντα είναι κούφια
[23:53] <@stavraetos> όπως οστά, μαλλιά, μίσχοι φύλλων κ.α
[23:54] <@stavraetos> Το ίδιο και οι πλανήτες
[23:55] <@stavraetos> Να πούμε εδώ ότι ο Σιμς ήταν Λοχαγός Πεζικού
[23:56] <@stavraetos> Το 1820 κυκλοφόρησε στην Ν. Υόρκη το βιβλίο ΣΙΜΣΟΝΙΑ: ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ
[23:57] <@stavraetos> Το έγραψε κάποιος Κάπταιν Άλαν Σίμπορν και υποτίθεται ότι περιέγραφε ένα πραγματικό ταξίδι στην Κούφια Γη.
[23:57] <+Daimonio> nomizw eixe vgei kai se tainia
[23:58] <@stavraetos> Επίσης ο ΜακΜπραιντ έγραψε το βιβλίο: Η ΘΕΩΡΊΑ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΣΦΑΙΡΩΝ
[23:59] <@stavraetos> Πάμε και στον Σαίρους Τιντ (1839-1908)
[00:00] <@stavraetos> Αυτός υπεστήριζε ότι ζούμε μέσα στρην κούφια γη.
[00:00] <+Daimonio> den yphrxan doryforoi akoma :p
[00:00] <@stavraetos> Το κέντρο δεν είναι κάτω από τα πόδια μας αλλά ψηλά
[00:01] <@stavraetos> Δεν μας κρατά η βαρύτητα πάνω στην γη αλλά η φυγόκεντρος δύναμη.
[00:01] <+Daimonio> opws kai na xei to google earth to lyse ayto
[00:01] <+Daimonio> :p
[00:01] <@stavraetos> ρε συ παρουσόαση κάνουμε
[00:01] <+Daimonio> sory
[00:02] <+Daimonio> :(
[00:02] <@stavraetos> δεν λέμε 'ότι είναι και σωστά
* Retrieving #ideografhmata modes...
[00:02] * ArEla sets mode: +m
[00:03] <@stavraetos> Θεωρούσε ότι μια οριζόντια γραμμή πάνω στην επιφάνειά της γης τέμενι προς τα πάνω την καμπυλότητά της
[00:04] <@stavraetos> Τα άστρα είναι ακτινοβολούντα σημεία φωτός που έχρεται από τον ουράνιο κάλυφος
[00:04] <@stavraetos> οι πλανήτες είναι μικρές κοίλε ςσφαι΄ρες
[00:05] <@stavraetos> Να πούμε εδώ ότι ο Τιντ ήταν μακρινός ξάδερφος του ιδρυτή των μορμόνων Τζόσεφ Σμιθ.
[00:06] <@stavraetos> Πρόλο που θεωρούσε ότι έκανε επιστημονικές έρευνες
[00:06] <@stavraetos> Στην ουσία το έπαιζε προφήτης.
[00:07] <@stavraetos> Θεωρούσε ότι ενσάρκωνε τον Ιησού
[00:07] <@stavraetos> Ονόμασε τον εαυτό του Κορές και την νέα του θρησκεία Κορεσιανισμό.
[00:08] <@stavraetos> Το 1896 ο κορεσιανός καθηγητής Γιούλισες
[00:08] <@stavraetos> εφήυρε μια συσκευή το Rectillineator
[00:09] <@stavraetos> Η βασική του σκέψη ήταν ότι εάν ξεκινησουμε από ε΄να σημείο της γήινης επιφανείας και φέρουμε μια οριζόντια γραμμή, τότε αυτή
[00:10] <@stavraetos> προεκτεινόμενη ή θα συναντήσει κα΄ποιο άλλο σημείο της επιφανείας της (αν η γη είναι κοίλη)
[00:10] <@stavraetos> ή θα απομακρυνθεί στο διάστημα εάν είναι κυρτή.
[00:11] <@stavraetos> Το πείραμα έγινε στην Νεάπολη της Φλόριδας.
[00:11] <@stavraetos> προεκταθηκε μία γραμμή 6.5 χλμ
[00:12] <@stavraetos> αλλά απέτυχε
[00:12] <@stavraetos> Πάμε στρον λόρδο Λίτον
[00:13] <@stavraetos> Το 1867 ο Γουέντγουερθ Λιτλ ίδρυσε την αγγλική Ροδοσταυρική Εταιρία
[00:13] <@stavraetos> Μαθητη΄ς του υπήρξε ο Μπουλγουερ Λίτον.
[00:14] <@stavraetos> Το 1871 δημοσίευσε το βιβλίο του: Η ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΦΥΛΗ
[00:14] <@stavraetos> αναφερόταν σε μια φυλή εξελιγμένων όντων που κατοικούσαν στο εσωτερικό της γης
[00:14] <@stavraetos> διαθέτου ανώτερες δυνάμεις
[00:15] * +Antidion kalhnyxta
[00:15] <@stavraetos> Η ονομασία τους ήταν Βριλ-για και πετούσαν με μηχανικά φτερά που κινούνταν με την δύναμη Βριλ.
[00:15] <@stavraetos> καληνλυχτα
[00:16] <@stavraetos> Το βιβλίο του απετέλεσε την απόκρυφη βίβλο του Ναζισμού.
[00:17] <@stavraetos> Στο βιβλίο ο Τιρ, υπέρατος άρχοντας ήταν μια δικτατορική μορφή.
[00:18] <@stavraetos> Οι αντιλήψεις του Χίτλερ ήταν οτι η δικτατορία ήταν ο μοναδικός γνήσιος τρόπος έξυπνης διακυβέρνησης για ένα μοντέρνο έθνος.
[00:19] <@stavraetos> Το 1885 ιδρύθηκς στην Αγγλία πό τον Σααμουελ ΜακΓκρέγκορ το Ερμητικό Τάγμα της Χρυσαυγής.
[00:20] <@stavraetos> Αποτελούταν από μυημένους αποκρυφιστές και Ροδοσταύρους
[00:21] <@stavraetos> Μπράμ Στόκερ, Άρθουρ Μάχεν, Άλιστερ Κρόουλι και ο βραβευμένος με Νόμπελ Άγγλος ποιητής Γουίλιαμ Γιτς μερικά από τα ονόματα του τάγματος.
[00:22] <@stavraetos> Ο Μάδερς (Σάμιουελ μακγκρεγκορ ο ιδρυτής) υποστήριζε ότι είχε έρθει σε επαφή με μια ομάδα "Υπερανθρώπων".
[00:23] <@stavraetos> Θεωρούσε ότι αυτοί οι "Υπεράνθρωποι" 'ήταν απεσταλμένοι της Κούφιας Γης
[00:24] <@stavraetos> Το 1895 κυκλοφόρησε το ΕΤΙΝΤΟΡΦΑ
[00:24] <@stavraetos> από τον Τζον Γιούρι Λόιντ
[00:25] <@stavraetos> Έγραφε για την κοίλη γη και παρουσίαζε τα γεγονότα ως πραγματικά
[00:26] <@stavraetos> Η ιστορία αυτή ήταν γνωστή από το 1826
[00:26] * @Seliniasmenos kalinuxta se olous
[00:26] <@LiZaA> καληνυχτα σελ
[00:27] <@stavraetos> κάτσε τελειώνω
[00:27] <@LiZaA> μπονα νοτε
[00:27] <@Seliniasmenos> stavraetos sygnomi alla den mou exei meinei katholou dunami
[00:27] <@stavraetos> ο.κ καληνύχτα
[00:28] <@Seliniasmenos> tha diavaso to telos apo to log
[00:28] <@stavraetos> Γενικά τα βιβλία σχετικά με το θέμα είναι πολλά
[00:28] * Clairvoyant_ (Rainbow@ppp079166240200.dsl.hol.gr) has joined #ideografhmata
[00:28] * ChanServ sets mode: +o Clairvoyant_
[00:28] * corto (~corto@62.74.16.86) has joined #ideografhmata
[00:28] * ChanServ sets mode: +v corto
[00:28] <@Clairvoyant_> γειαα
[00:28] <@Clairvoyant_> πολυ λαο βλεπω
[00:28] <@Ifikratis68> καλως τον
[00:29] <+corto> geiaa
[00:29] <@Ifikratis68> εχουμε διαλεξη
[00:29] <@stavraetos> Έχουμε τον ΚΑΠΝΙΖΩΝ ΘΕΟ του Νορβηγού Όλαφ Γιάνσεν.
[00:29] <@Clairvoyant_> τι θέμα?
[00:29] <@stavraetos> ΚΚούφια Γη
[00:29] <+corto> οοο
[00:29] <@Clairvoyant_> μαλιστα
[00:29] <+corto> γουσταρω
[00:29] <@Clairvoyant_> συνεχιστε να μη διακοπτω
[00:30] <@stavraetos> ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΩΝ ΠΟΛΩΝ του Γουίλιαμ Ριντ που πίστευε σε δύο ανοίγματα στα δύο άκρα.
[00:31] <@stavraetos> Μετά εμφανίζεται ο Μάρσαλ Γκάρντνερ.
[00:32] <@stavraetos> Το 1913 δημοσίευσε τις ανακαλύψεις του στο βιβλίο: ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗς ΓΗΣ
[00:32] <@stavraetos> θεωρούσε ότι ο Κουκ και ο Πίρι δεν έφτασαν ποτέ στον παργαμτικό Β.Πόλο
[00:33] <@stavraetos> Διότι αυτός δεν υπάρχει.
[00:34] <@stavraetos> Ο Γκάρτνερ υιοθέτησε την ιδέα των ανοιγμάτων στους πόλους και αποέρριψε την θεωρία των εσωτερικών ομοκέντρων σφαιρών.
[00:35] <@stavraetos> Στα τέλη του Α' Παγκοσμίου ο Γερμανός Μπέντερ.
[00:35] <+Daimonio> o gardner htan o idryths ths wicca
[00:36] <@stavraetos> ανακάλυψε αντίτυπα του περιοδικού ΤΟ ΠΥΡΙΝΟ ΞΙΦΟΣ που εξέδιδε ο Σ¨αιρους Τιντ.
[00:36] <@stavraetos> Εμβάθυνε περισσότερο και ίδρυσε δικό του κίνημα.
[00:37] <@stavraetos> Για αυτόν η γη είναι σφαίρα με τις ίδιες διαστάσεις που τις δ΄νει η επιστήμη
[00:38] <@stavraetos> αλλά κοίλη, ακίνητη και μκατοικημένη εσωτερικά
[00:39] <@stavraetos> εξωτερικά υπάρχει μονον βράχος
[00:39] <@stavraetos> που επεκτείνεται στο άπειρο
[00:40] <@stavraetos> Στο κέντρο της γης υπάρχουν 3 σώματα
[00:40] <@stavraetos> ο ήλιος, το φεαγγάρι και το φασματικό σύμπαν.
[00:41] <@stavraetos> Το τελευταίο είναι μια μάζα μπλε αερίου.
[00:42] <@stavraetos> ένα τμήμα της κοίλης γης έχει νύχτα όταν αυτή η μπλε μάζα περνά μπροστα από τον ήλιο.
[00:43] * Mefistofelis (qqq@athedsl-4435509.home.otenet.gr) has joined #ideografhmata
[00:43] * ChanServ sets mode: +v Mefistofelis
[00:43] <@stavraetos> ο Καρλ Χαουσχόφερ ήταν από τα πρώτα μέλη του τάγματος της Χρυσαυγής.
[00:43] <@Nathaniel> ουπς! ένας αδελφός δαίμων! γουελ καμ
[00:43] * XXX-4920154478197 (skyrun@athedsl-336642.home.otenet.gr) has joined #IDEOGRAFHMATA
[00:43] <+Mefistofelis> :))
[00:44] * LiZaA sets mode: +v XXX-4920154478197
[00:44] * Nathaniel sets mode: +v XXX-4920154478197
[00:44] <+Mefistofelis> καλησπέρα,δε διακόπτω:)
[00:44] <@stavraetos> καλησπέρα
[00:44] <@Nathaniel> όχι απλώς μη μιλάς, αρκετά διακόψαμε ήδη την διάλεξη :)
[00:44] <@Nathaniel> συνέχισε Δημήτρη
[00:44] * XXX-4920154478197 is now known as skyrunner4
[00:44] <@stavraetos> Ένα από τα πολλά τάγματα σε Γερμανία και Αυστρία στις αρχές του 20ου
[00:45] <@stavraetos> εσωτερικά τάγματα
[00:45] <@stavraetos> ένα από αυτά ήταν το ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΤΑΓΜΑ
[00:45] <@stavraetos> ιδρύθηκε το 1912
[00:46] <@Nathaniel> Δημήτρη να σε ρωτήσε κάτι;
[00:46] <@stavraetos> Από αυτό προήλεθ η περιβόητη ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗ΅ΘΟΥΛΗΣ.
[00:46] * LiZaA is now known as Spirit_Of_Fire
[00:46] <@Nathaniel> ω*
[00:46] <@stavraetos> ναι
[00:46] <@Nathaniel> ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΤΑΓΜΑ; μόνο για γερμανούς ή κάτι τέτοιο;
[00:46] <@stavraetos> ναι
[00:46] <@stavraetos> θα δεις
[00:47] <@stavraetos> Καθοδηγητής ήταν ο μυστικιστής τέκτονας και αποκρυφιστής Βαρόνος Ρούντολφ Φον Σερμπότεντορφ.
[00:48] * WRWPIWN (oropion24@87.203.193.61) has joined #ideografhmata
[00:48] * ChanServ sets mode: +o WRWPIWN
[00:48] <@stavraetos> Είχε σχετιστεί με τα τάγματα των Δερβίσηδων, ήξερε πολλά για τον ισλαμικό μυστικισμό και ιδιαίτερα για τον Σουφισμό.
[00:49] <@WRWPIWN> milas γι αυτους τους χασισοποτες που φερνουν σβούρες για να δουν τον αλλαχ?
[00:49] <@Nathaniel> Ώρωπ, διάβασε το τοπικ ;)
[00:49] <@stavraetos> Είχε και επαφές με τον Χέρμαν Πολ, αρχηγό του τάγματος του Αγίου Δισκοπότητρου.
[00:50] <@WRWPIWN> Κοιλη γη..εχω διαβασει αρκετα γι αυτη
[00:50] <@stavraetos> Η εταιρία της Θούλης αποτέλεσε την βιτρίνα του Γερμανικού Τάγματος για μια στρατολογική και πολιτική δράση.
[00:51] <@WRWPIWN> στους πειρατες της καραιβικης το 3,γινεται Εμεσση αναφορα στην κοιλη γη
[00:51] <@stavraetos> Ο Σεμπότεντορφ αγόρασε μια μικρή εφημερίδα του Μονάχου και την έκανε το επίσημο δημοσιογραφικό όργανο του NSDAP, ονομάζοτας την ΛΑΪΚΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΡΤΗ.
[00:52] <+skyrunner> kalhspera room
[00:52] <@stavraetos> Το 1918 σχηματίστηκε ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΩΝ
[00:53] <@stavraetos> ένα κίνηαμ για την προώθηση των ιδεών της Θούλης στους βιομηαχνικούς εργάτες και την αναχαίτηση των μαρξιστικών ιδεών.
[00:54] <@stavraetos> Πρόεδρος ο Καρλ Γιάρερ και επικεφαλής του τμήματος του Μονάχου ο Άντον Ντρέξλερ.
[00:55] * @WRWPIWN (oropion24@87.203.193.61) Quit (Quit: )
[00:55] * WRWPIWN (~oropion24@athedsl-55279.home.otenet.gr) has joined #ideografhmata
[00:55] * ChanServ sets mode: +o WRWPIWN
[00:55] <@stavraetos> Σύμφωνα με τα λόγια του ίδιου του Σεμπότεντρορφ: "Τα μέλη της Θούλης ήταν τα πρώτα άτομα προς τα οποία στράφηκε ο Χίτλερ και τα οποία συνδέθηκαν αρχικά μαζί του."
[00:56] <@stavraetos> Το 1919 συναντήθηκε ο Χίτλερ με τον Έκαρντ ποητή, δραματουργό και δημοσιογράφο, καθώς και αντιεβραίο.
[00:56] <@stavraetos> Αυτός ανέλαβε την πνευματική μόρφωση του Χίτλερ.
[00:58] <@stavraetos> Έτσι, λοιπόν εξηγούνται οι αποστολές των Ε/Σ στο Θιβέτ για να έρθουν σε επαφή με την προηγμένη φυλή του Λίτον, τις προσπάθειες για την εύρεση
[00:58] <@stavraetos> του Αγίου Δισκοπότηρου, καθώς και την επιχέιρηση ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΑ
[00:59] <@stavraetos> σε όλ την κατακτημένη Ευρώπη, προκειμένου να βρει ανοίγματα προς το εσωτερικό της γης.
[00:59] <+corto> τα διέλυσα όλα για μια τρύπα!
[00:59] <+corto> διέλυσε
[01:00] <@stavraetos> Στα 1925 ο Οσεντόφσκι κυκλοφορεί το βιβλίο: ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΖΩΑ ΚΑΙ ΘΕΟΙ.
[01:00] <@stavraetos> Την ίδια ώρα έφθανε στην Γερμανία μια ομάδα Θιβετιανών καλογέρων.
[01:02] <@stavraetos> Επίσης, μια άλλη μυστική εταιρεία των Ναζιστών ήτνα η ΦΩΤΕΙΝΗ ΣΤΟΑ ή ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΒΡΙΛ που ιδρύθηκς στο Βερολίνο από τον Χάουσχόφερ.
[01:03] <@stavraetos> Ο όρος Φωτεινή Στοά υπονοεί την στοά που οδηγεί στο εσωτερικό της γης που φωτίζεται από τον αχνό ήλιο της.
[01:04] <@stavraetos> Μεταπολεμικά έχουμε κάπιες δορυφορικές φωτογραφίες
[01:04] <@WRWPIWN> οι Γερμανοι ψαχναν για τις Πυλες του αδη στην Διρφη [ευβοια] και στον αχεροντα
[01:04] <@stavraetos> ήταν στα πλαίσια της επιχείρησης ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΑ
[01:05] <@WRWPIWN> α γειααα σουυυυυ
[01:05] <@stavraetos> το έγραψα πιο πάνω
[01:05] <@stavraetos> αυτές δείχνουν τους πόλους ως ένα τεράστιο κενό
[01:06] <@stavraetos> Τέλος, υπάρχει το ημερολόγιο του ναυάρχου Μπιρντ
[01:06] <@stavraetos> Αμερικανός
[01:07] <@stavraetos> Ο ίδιος σε ένα φιλμάκι στα επίκαιρα προς το τέλος της δεκατίας του '20
[01:07] <@stavraetos> υποστήριζε ότι μετά τους πάγους συνάντησε εύφορη γη και θερμό κλίμα.
[01:09] <@stavraetos> Πολλοί αμφισβητούν το ημερολόγιο, αλλά οι λάτρεις της κούφιας γης το θεωρούν ως άλλη μία απόδειξη
[01:09] <@stavraetos> Αυτά σε γενικές γραμμές.
[01:09] <@stavraetos> Πιστεύω να μην κούρασα.
[01:09] * NightLord (Dark@athedsl-145423.home.otenet.gr) has joined #Ideografhmata
[01:09] * ChanServ sets mode: +o NightLord
[01:10] <@stavraetos> καλησπέρα συνονόματε ήρθες πάνω στο τέλος.
[01:10] <@stavraetos> Και τώρα ας ανοίξει ο διάλογος.
[01:10] <@NightLord> :D eixa deksiosi apo gamo, se tsampa fai pote den lew oxi :P
[01:11] <@stavraetos> σωστός
[01:11] <@Nathaniel> [01:11:02] <NightLord> :D eixa deksiosi apo gamo, se tsampa fai pote den lew oxi :P<------αυτό πάει για τοπικ
[01:11] <@Nathaniel> :Ρ
[01:11] <@stavraetos> ακούω εντυπώσεις
[01:11] <@Ifikratis68> Το συμβολο του μαυρου ηλιου
[01:11] <@Ifikratis68> τι ακριβως ειναι?
[01:11] <@stavraetos> αποκρυφιστικό των ΝΑΖΙ
[01:11] <@Ifikratis68> αυτο το ειχαν στις επιχειρησεις που εκαναν σε σπηλαια
[01:12] <@stavraetos> οι οποίοι το πήραν από παλαιότερα τλαγματα
[01:12] <+corto> είναι μαύρος γιατί δεν τον βλέπει ο ήλιος
[01:12] * +lianna47 (diaslia50@ppp079166204124.dsl.hol.gr) has left #ideografhmata
[01:13] <@stavraetos> πιστεύω να σας κάλυψα σε γενικές γραμμές
[01:13] <@Ifikratis68> ναι
[01:13] <@Ifikratis68> ησουν και ιδιαιτερα αναλυτικος
[01:13] <@Nathaniel> καλό Δημήτρη. Θα το δω όλο στο φορουμ
[01:13] <@Spirit_Of_Fire> ναι
[01:13] <@stavraetos> το θέμα είναι ανεξάντλητο.
[01:13] <@Nathaniel> και θα το αποκυρήξω με συνοπτικές διαδικασίες, βέβαια, αλλά ήταν καλό
[01:13] <+corto> εμ αν ο η κουφάλα γη έχει ήλιο και φεγγάρι στο κέντρο της τί να συζητήσουμε
[01:13] <+Cold_Grave> ειχe παει κ ενας ελληνας μαζι με τον bird
[01:14] <@stavraetos> σωστά
[01:14] <@stavraetos> κάποος Δήμας αν δεν κάνω λάθος
[01:14] <+Cold_Grave> ναι
[01:14] <+Mefistofelis> επαμεινωνδας δημας
[01:14] <@stavraetos> ναι
[01:14] <@Ifikratis68> και ενας Αμερικανος δεν ειχε πεταξει πανω απο τους πολους
[01:14] <+Mefistofelis> στο ναυτικο μουσειο του πειραια λενε υπαρχει αντιγραφο
[01:14] <+Cold_Grave> δημοπουλος το κανονικο του
[01:15] <+Mefistofelis> ειμαι μελος εκει,και θα το ψαξω
[01:15] <+Cold_Grave> ναι
[01:14] <+Mefistofelis> επαμεινωνδας δημας
[01:14] <@stavraetos> ναι
[01:14] <@Ifikratis68> και ενας Αμερικανος δεν ειχε πεταξει πανω απο τους πολους
[01:14] <+Mefistofelis> στο ναυτικο μουσειο του πειραια λενε υπαρχει αντιγραφο
[01:14] <+Cold_Grave> δημοπουλος το κανονικο του
[01:15] <+Mefistofelis> ειμαι μελος εκει,και θα το ψαξω
[01:15] <+Cold_Grave> ναι
[01:15] <@stavraetos> ο Μπιρντ
[01:15] <@stavraetos> αυτός πέταξε και έγραψε το ημερολόγιο.
[01:15] <@Ifikratis68> ο Πηθεας παντως δεν εγραψε παραμυθια
[01:15] <@stavraetos> όχι βέβαια
[01:15] <@Ifikratis68> ο Στραβων τον εβγαλε μυθομανη
[01:15] <@stavraetos> αν και νομίζω ότι ανακάλυψε την Αμερική.
[01:15] <@Ifikratis68> αλλα τελικα αποδειχτηκε οτι το ταξιιδι του
[01:16] <@Ifikratis68> ηταν πραγματικο
[01:16] <@Ifikratis68> εγω νομιζω οτι ηταν Ισλανδια
[01:16] <@WRWPIWN> ισλανδια
[01:16] <@stavraetos> πολλοί λένε για την Ισλανδία
[01:16] <@WRWPIWN> εκει πηγε
[01:16] <@WRWPIWN> στο μακρυνο νησι που ομως το νερο ειναι ζεστό
[01:16] <@stavraetos> οι θερμοπηγές
[01:16] <@WRWPIWN> εεεεεεεετσι..
[01:16] <@WRWPIWN> Κασσιτερίδες νήσοι ..Αγγλία
[01:16] <@stavraetos> ή αλλοίως Gayzer
[01:17] <@stavraetos> σωστά
[01:17] * @Spirit_Of_Fire καλή συνέχεια κοπελιές και κοπέλια
[01:17] <@WRWPIWN> κασσιτερος=διας πλανητης=
[01:17] <@WRWPIWN> τοξοτης=μερα πεμπτη
[01:17] <@WRWPIWN> η Αγγλια εχει ζωδιο τοξοτη
[01:17] * @WRWPIWN o Fwtodoths
[01:18] <@WRWPIWN> Στους πειρατες της καραιβικης το 3
[01:19] <@NightLord> argisa men, mia omos erwtisi exw. Baritika, stekei to montelo tis koilis ghs ? an exei ilio kai fegari mesa tis den tha eprepe na exoume metabliti baritita stin epifaneia tis ghs ?
[01:19] <@WRWPIWN> ειδατε εκει που περναγαν με το καραβι και τον χαρτη,σε μια σπηλια?
[01:19] * Jim35Lamia (jim@ppp49-166dynamic.lamia.altecnet.gr) has joined #ideografhmata
[01:19] <@WRWPIWN> εκει ειναι το μονο σημειο που και εγω....
[01:19] <@WRWPIWN> χωλαινω
[01:19] * Spirit_Of_Fire sets mode: +v Jim35Lamia
[01:20] <+Jim35Lamia> xeraitw olh thn parea
[01:20] <@ArEla> γιατί να μη στέκει βαρυτικά?
[01:20] <@ArEla> προβληματίστηκε κι ο φώτης μ'αυτό
[01:20] <+Jim35Lamia> για ποιο θεμα μιλατε ?
[01:20] * Nathaniel sets mode: -m
[01:20] <@stavraetos> κάποιοι μιλούσαν για φυγόκεντρο δύναμη και όχι για βαρύτητα
[01:20] <@Spirit_Of_Fire> δες το τοπικ ;)
[01:21] <@ArEla> τελικά που καταλήγουμε?
[01:21] <@ArEla> θεωρείτε πιθανή τη θεωρία της κοίλης γης?
[01:21] <@Ifikratis68> οχι
[01:21] <@Ifikratis68> :p
[01:21] <+Jim35Lamia> ανοησιεσ !
[01:21] * [[IKAROS83]] (p@adsl55-128.kln.forthnet.gr) has joined #ideografhmata
[01:21] * ChanServ sets mode: +v [[IKAROS83]]
[01:21] <@stavraetos> υπάρχουν κάποιε ενδείξεις, αλλά όχι αποδείξεις
[01:21] <@ArEla> αμάν ρε Μήτσο, αμέσως ανοησίες
[01:21] <@ArEla> έχεις χωθεί μέσα να δεις?
[01:21] <@NightLord> genika montela kai prosomiwseis gia to iliako mas sistima duskola kataligoun se isoropia, poso mallon de an baloume se kathe planiti ena eswteriko diko tou systika. i baritita einai asxeti me tin baritita, i baritita dimiourgitai mono kai mono apo tin uparksi ilis.
[01:21] <+Jim35Lamia> αν και την αναφερει ο Ιουλιος Βερν
[01:21] <@stavraetos> και φυσικά ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ στο εσωτερικό όπως κάποιοι ερυενητές ισχυρίστηκαν
[01:22] <+Jim35Lamia> οτι ειπε ηταν πραγματικοτητα !
[01:22] <@ArEla> Οχι βέβαια
[01:22] <@NightLord> i figokentros*
[01:22] <@Nathaniel> Τζιμ, ο Ιούλιος Βερν, είχε φαντασία. Ναι ήταν εύστοχος. Αλλά έλεος
[01:22] <+Jim35Lamia> εχετε διαωασει το Ταξιδι στο κεντρο της γης ?
[01:22] <@Nathaniel> ναι
[01:23] <+Jim35Lamia> γιατι ελεος ?
[01:23] <@Nathaniel> γιατί είναι ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΑ!
[01:23] <@Nathaniel> όχι ιστορία!



Ως εδώ, γιατί η συνέχεια ήταν ψιλοβλακείες και άσχετα.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΑΕΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ! :thumb: :thumb: :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Παρουσίαση Σταυραετού περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 10 Μάιος 2008, 16:07

Eπί του θέματος θα'τα καλό να τοποθετηθούν απόψεις, γιατί δεν έγινε αρκετή συζήτηση επ'αυτού (δυστυχώς) στο κανάλι.
Τι πιστεύετε? Ισχύει η θεωρία της κοίλης γης ή όχι?


Για την τρύπα στην αρκτική βρήκα




καθώς και αυτό το ενδιαφέρον άρθρο http://www.unexplained-mysteries.com/viewnews.php?id=96209

το οποίο κάποια στιγμή φιλοδοξώ να μεταφράσω-μεταφέρω αυτούσιο εδώ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Παρουσίαση Σταυραετού περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Κυρ 11 Μάιος 2008, 13:00

Δεν μπορουσα να παραστω στην πολυ ενδιαφερουσα παρουσιαση του φιλτατου Σταυραετου λογωι ασθενειας.

Καποιες πληροφοριες θα ηθελα να προσθεσω εδω για τα περι Κοιλης γης. Ειναι δυο αποσπασματα απο τον Φαιδωνα του Πλατωνος.

"Εμείς λοιπόν αγνοούμε εντελώς ότι διαμένουμε στα κοιλώματά της και φανταζόμαστε ότι κατοικούμε στην επιφάνεια της γης, όπως αν κάποιος, που μένει στη μέση της απόστασης από τον πυθμένα του πελάγους, φανταζόταν ότι κατοικεί στην επιφάνεια της θάλασσας, και, βλέποντας τον ήλιο και τα άλλα άστρα μέσα από το νερό, πίστευε ότι ουρανός είναι η θάλασσα. Εξαιτίας όμως της νωθρότητας και της αδυναμίας του δεν θα μπορούσε ποτέ να φτάσει στην κορυφή της θάλασσας ούτε θα είχε κοιτάξει, αναδυόμενος από το νερό και σηκώνοντας το κεφάλι, προς τον εδώ τόπο για να δει πόσο πιο καθαρός και πόσο πιο ωραίος είναι πράγματι από τον δικό του, ούτε θα τα είχε ακούσει από άλλον που τα είχε δει. Κάτι παρόμοιο λοιπόν έχουμε πάθει κι εμείς: κατοικώντας σε κάποιο κοίλωμα της γης, νομίζουμε ότι κατοικούμε πάνω πάνω, κι αποκαλούμε τον αέρα ουρανό, λες κι είναι όντως ο ουρανός όπου βαδίζουν τα άστρα. Αντίθετα μας συμβαίνει το ίδιο ακριβώς: από την αδυναμία και τη νωθρότητά μας δεν είμαστε ικανοί να διασχίσουμε τον αέρα απ’ άκρου εις άκρον. Γιατί, αν έφτανε κανείς στην κορυφή του αέρα ή αν έβγαζε φτερά και πετούσε προς τα πάνω, θα μπορούσε να αντικρίσει, σηκώνοντας το κεφάλι – όπως εδώ τα ψάρια που βγάζουν το κεφάλι από τη θάλασσα και βλέπουν τα πράγματα του κόσμου μας – έτσι λοιπόν θα μπορούσε κάποιος να αντικρίσει τον εκεί κόσμο, κι αν η φύση μας ήταν ικανή να αντέξει το θέαμα, θα γνωρίζαμε ότι εκείνος είναι στ’ αλήθεια ο ουρανός, το αληθινό φως και η γη που είναι στ’ αλήθεια γη."


και απο τον Φαιδωνα παλι

"Όσο για τις περιοχές στο εσωτερικό της, αυτές είναι συνέχεια των κοιλωμάτων της και υπάρχουν πολλές περιμετρικά σ’ όλη τη γη. Άλλες είναι βαθύτερες και πιο ανοιχτές απ’ αυτήν που κατοικούμε εμείς άλλες πάλι είναι πιο βαθιές, αλλά το χάσμα τους είναι μικρότερο από το χάσμα του δικού μας τόπου. Όλες αυτές οι περιοχές κάτω από τη γη συγκοινωνούν μεταξύ τους σε πολλά σημεία, με τρύπες άλλοτε στενότερες και άλλοτε φαρδύτερες, και βγάζουν κάπου. Στα σημεία όπου νερό ρέει άφθονο από τη μια στην άλλη, όπως σε κρατήρες, υπάρχουν αστείρευτα ρεύματα ποταμών, τεράστιου μεγέθους, κάτω από τη γη, με θερμά αλλά και ψυχρά ύδατα. Εκεί που υπάρχει άφθονη φωτιά, μεγάλοι πύρινοι ποταμοί, κι άλλοι από υδαρή λάσπη, άλλοτε πιο διαυγή, άλλοτε πιο λασπιυδερή, όπως στη Σικελία οι ποταμοί λάσπης που κυλούν πριν από τη λάβα κι η ίδια η λάβα. Αυτοί οι ποταμοί πλημμυρίζουν κάθε φορά τους τόπους, ανάλογα με τη φορά που τυχαίνει να έχει το ρεύμα. Όλες αυτές οι κινήσεις προς τα πάνω και προς τα κάτω γίνονται λες και υπάρχει μέσα στη γη μια αιώρηση, κι αυτή η αιώρηση οφείλεται στο εξής: ανάμεσα στα χάσματα της γης υπάρχει κυρίως ένα που είναι όντως τεράστιο, διαμπερές και διασχίζει ολόκληρη τη γη, αυτό ακριβώς για το οποίο μίλησε ο Όμηρος λέγοντας:
Πολύ μακριά, στο σημείο όπου κάτω από τη γη υπάρχει το πιο βαθύ βάραθρο.
αυτό δηλαδή που κι ο ίδιος σε άλλα σημεία και πολλοί από τους ποιητές έχουν αποκαλέσει Τάρταρο. Σ’ αυτό λοιπόν το χάσμα συρρέουν όλοι οι ποταμοί κι από αυτό πάλι εκρέουν, παίρνοντας ο καθένας τους τα χαρακτηριστικά του εδάφους που διασχίζει. Η αιτία που όλα τα ρεύματα πηγάζουν και εκβάλλουν εδώ είναι ότι σε τούτο το σημείο το υγρό δεν συναντά πυθμένα ούτε βάση. Αιωρείται λοιπόν και κυματίζει, οπότε άλλοτε ανεβαίνει κι άλλοτε κατεβαίνει, το ίδιο κι ο αέρας κι η πνοή γύρω από αυτό, διότι το ακολουθούν όταν ξεχυθεί προς τη μια πλευρά, αλλά κι όταν ξεχυθεί προς την άλλη, όπως δηλαδή όταν αναπνέουμε: στην εισπνοή και την εκπνοή δημιουργείται πάντα ένα ρεύμα πνοής. Έτσι λοιπόν κι εκεί πνοή ακολουθεί την αιώρηση του υγρού δημιουργώντας ανέμους τρομερούς και ακαταμάχητους τόσο στην είσοδό της όσο και στην έξοδο. Όταν όμως το νερό τραβηχτεί και κατασταλάξει στους τόπους που καλούνται κατώτεροι, τότε χύνεται μέσα από τη γη στις κοίτες του και τις γεμίζει, όπως γίνεται με τα αρδευτικά αυλάκια. Όταν πάλι αποτραβηχτεί και ξεχυθεί προς τα εδώ, γεμίζουν ξανά τα εδώ μέρη, και, αφού αυτά γεμίσουν, ρέει μέσα στις κοίτες, μέσα από τη γη και, φτάνοντας κάθε φορά στους τόπους που το οδηγεί η πορεία του, δημιουργεί θάλασσες, λίμνες, ποταμούς και πηγές. Από εδώ πάλι βυθίζεται μέσα στη γη, διατρέχοντας άλλοτε μεγαλύτερες και περισσότερες εκτάσεις, άλλοτε μικρότερες και λιγότερες, και χύνεται πάλι στον Τάρταρο, άλλοτε σε πολύ χαμηλότερα μέρη από εκείνα που ήταν να αρδεύσει, άλλοτε σε λίγο χαμηλότερα, πάντοτε όμως καταλήγει κάτω από το σημείο από το οποίο ξεκίνησε, μερικές φορές στην αντικρινή πλευρά απ’ όπου ξεκίνησε, ενώ μερικές φορές στην ίδια πλευρά. Υπάρχουν όμως μερικά ρεύματα που διαγράφουν ολόκληρο κύκλο, αφού τυλιχτούν σπειροειδώς μια ή περισσότερες φορές γύρω από τη γη, όπως τα φίδια, και κατεβαίνουν όσο το δυνατόν πιο χαμηλά μέχρι να ξαναβρούν το σημείο εκβολής τους. Είτε προς τη μια όμως είτε προς την άλλη κατεύθυνση δεν μπορούν να κατέβουν παρά μόνο μέχρι το κέντρο και όχι παραπέρα, γιατί το μέρος που βρίσκεται από τη μια και την άλλη μεριά του κέντρου είναι ανηφορικό και για τα δυο ρεύματα.

Υπάρχουν λοιπόν σίγουρα πολλά, μεγάλα και κάθε λογής ρεύματα. Ανάμεσα σε αυτά τα πολλά όμως τυχαίνει να υπάρχουν τέσσερα ρεύματα, από τα οποία το μεγαλύτερο, αυτό που ρέει στον έξω έξω κύκλο, είναι ο αποκαλούμενος Ωκεανός. Ακριβώς απέναντι από αυτόν κυλάει κατά την αντίθετη φορά ο Αχέρων, που περνάει από διάφορους άλλους έρημους τόπους, κυρίως όμως κάτω από τη γη και καταλήγει στη λίμνη Αχερουσιάδα. Εκεί φτάνουν οι ψυχές των περισσότερων πεθαμένων και, αφού μείνουν τις ορισμένες γι’ αυτές, χρονικές περιόδους, και που είναι για άλλες μακρύτερες και για άλλες βραχύτερες, στέλνονται πάλι από εκεί προς τις ζωικές γενέσεις. Ένας τρίτος ποταμός πηγάζει ανάμεσά τους. Έπειτα, όχι πολύ μακριά απ’ την πηγή του, χύνεται σε τόπο μέγα, που φλέγεται με δυνατή φωτιά, και δημιουργεί λίμνη από νερό και λάσπη που κοχλάζει και είναι μεγαλύτερη από τη θάλασσά μας. Φεύγοντας από εκεί συνεχίζει κυκλικά την πορεία του, θολός και λασπουδερός, τυλίγεται σπειροειδώς γύρω από τη γη και φτάνει, από άλλη κατεύθυνση, στις άκρες της Αχερουσιάδας λίμνης, χωρίς ωστόσο να αναμειγνύεται με τα νερά της. Έπειτα, αφού τυλιχτεί πολλές φορές κάτω από τη γη χύνεται σε κάποιο σημείο που βρίσκεται πιο κάτω από τον Τάρταρο. Αυτός είναι ο ποταμός που τον αποκαλούν Πυριφλεγέθοντα. Από τα ρυάκια της λάβας του εκσφενδονίζονται κομμάτια του σε όποιο μέρος της γης βρίσκουν διέξοδο. Απέναντι πάλι απ’ αυτόν, τέταρτος ποταμός χύνεται πρώτα σε τόπο φοβερό κι άγριο, καθώς λέγεται, που έχει παντού το χρώμα του κυανού. Είναι ο τόπος που αποκαλούν Στύγιο και τη λίμνη, που δημιουργείο ποταμός εκβάλλοντας εκεί, Στύγα. Αφού χυθεί λοιπόν εδώ και πάρει τρομερές δυνάμεις, εισδύει στη γη και, ακολουθώντας σπειροειδή πορεία, ρέει αντίθετα προς τον Πυριφλεγέθοντα και φθάνει στην Αχερουσιάδα λίμνη από την αντίθετη μεριά. Ούτε και αυτού το νερό αναμειγνύεται με άλλο, κι ο ίδιος, αφού διαγράψει κύκλο, χύνεται στον Τάρταρο, απέναντι από τον Πυριφλεγέθοντα. Το όνομά του είναι, κατά πως λένε οι ποιητές Κωκυτός.

Τέτοια είναι η φύση αυτών των ποταμών. Όταν λοιπόν φτάνουν οι πεθαμένοι στον τόπο που φέρνει ο δαίμων τον καθένα, πρώτα απ’ όλα περνούν από δίκη, τόσο εκείνοι που έζησαν μια ωραία και όσια ζωή όσο και οι άλλοι. Όσοι κριθούν ότι έχουν ζήσει μετρημένα, αφού πορευτούν προς τον Αχέροντα κι επιβιβαστούν στις βάρκες που τους περιμένουν, φτάνουν πάνω σε αυτές στη λίμνη. Εκεί κατοικούν, εξαγνίζονται και, πληρώνοντας τις τιμωρίες, απαλλάσσονται από τα αδικήματα, αν κάποιος είχε αδικήσει, ή ανταμείβονται με τιμές για τις καλές τους πράξεις, ανάλογα με την αξία του ο καθένας. Όσων όμως η κατάσταση κριθεί ανίατη, εξαιτίας των μεγάλων τους αμαρτημάτων, επειδή έχουν διαπράξει ιεροσυλίες σοβαρές και επανειλημμένες ή φόνους άδικους και παράνομους ή όσα άλλα παρόμοια αδικήματα τυχαίνει να υπάρχουν, αυτούς η μοίρα που τους ταιριάζει τους ρίχνει στον Τάρταρο, απ’ όπου δεν βγαίνουν ποτέ πια. Όσοι όμως κριθούν ότι έχουν διαπράξει ιάσιμα βέβαια, πλην όμως μεγάλα αδικήματα, όπως για παράδειγμα αυτοί που υπό το κράτος της οργής βιαιοπράγησαν εναντίον του πατέρα ή της μητέρας, αλλά έζησαν την υπόλοιπη ζωή τους με μεταμέλεια, ή διέπραξαν ανθρωποκτονία σε παρόμοιες συνθήκες, αυτοί βέβαια είναι ανάγκη να πέσουν στον Τάρταρο. Αφού όμως πέσουν και μείνουν εκεί ένα χρονικό διάστημα, τους εκβράζει το κύμα, τους μεν ανθρωποκτόνους προς τον Κωκυτό, ενώ τους πατραλοίες και μητραλοίες προς τον Πυριφλεγέθοντα. Όταν πια μεταφερθούν και φτάσουν στο ύψος της λίμνης Αχερουσιάδας, εδώ φωνάζουν δυνατά και καλούν, οι πρώτοι αυτούς που σκότωσαν, οι άλλοι εκείνους τους οποίους προσέβαλαν κι αδίκησαν. Αφού τους καλέσουν, τους ικετεύουν. Και παρακαλούν να τους αφήσουν να περάσουν στη λίμνη και να τους υποδεχτούν. Αν βέβαια τους πείσουν, περνούν και τελειώνουν τα βάσανά τους. Αλλιώς μεταφέρονται πάλι στον Τάρταρο, από εκεί πάλι στους ποταμούς και δεν σταματούν να τραβούν αυτά τα πάθη προτού πείσουν εκείνους που αδίκησαν. Διότι αυτή είναι ποινή που τους επιβλήθηκε από τους δικαστές. Όσοι τέλος κριθούν ότι έχουν ζήσει με ξεχωριστή ευλάβεια, αυτοί ελευθερώνονται από τούτους εδώ τους επίγειους τόπους, τα δεσμωτήρια, ξεφεύγουν και φθάνουν ψηλά στον καθαρό τόπο διαμονής και κατοικούν στην επιφάνεια της γης. Από τούτους πάλι όσοι εξαγνίστηκαν όσο έπρεπε με τη φιλοσοφία ζουν τελείως χωρίς σώματα τον υπόλοιπο χρόνο και φτάνουν σε τόπους διαμονής ακόμα πιο ωραίους από των άλλων, τόπους που ούτε είναι εύκολο να περιγράψω ούτε υπάρχει αρκετός χρόνος τώρα δα. Αποβλέποντας λοιπόν σε αυτά που δια μακρών αναφέραμε, Σιμμία, πρέπει να κάνουμε το παν ώστε σε τούτη τη ζωή να μετέχουμε στη αρετή και τη φρόνηση, γιατί ωραίο είναι το έπαθλο κι η ελπίδα μεγάλη
."

Η λεξις κοιλον εχει περασει εις την λατινικην ως coelum ή caelum, οπερ μεθερμηνευομενον εστιν ουρανός. Χωρις να θελω να παρω θεση ως προς την υπαρξη της Κοιλης Γης, ωστοσο ομως πιστευω οτι κατα την διαρκειαν των αιωνων οι ανθρωποι ειχαν αντιληφθει μια αναλογια εστω της επιγειας διαμονης του ανθρωπου με μια υπογεια. Οι αναφορες στον Κατω Κοσμο, στα Ταρταρα και η ολη δομηση αυτου του κοσμου αποτελειτο μερος της πνευματικης ζωης των αρχαιων.
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Παρουσίαση Σταυραετού περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 12 Μάιος 2008, 10:14

Δεν μπορουσα να παραστω στην πολυ ενδιαφερουσα παρουσιαση του φιλτατου Σταυραετου λογωι ασθενειας.
Περαστικά σου Μέλιο μου :rose:
Καποιες πληροφοριες θα ηθελα να προσθεσω εδω για τα περι Κοιλης γης. Ειναι δυο αποσπασματα απο τον Φαιδωνα του Πλατωνος.
Πολυ καλά έκανες και το προσθεσες! Ενδιαφέρουσα όλη η ανάλυσή σου. :thumb:
Απ'αυτό και μόνο πιστεύω πως πρέπει να σκύψουμε λίγο πιο σοβαρά στη θεωρία της κοίλης γης.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
TEUTAMOS
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Σάβ 21 Απρ 2007, 20:35

Re: Παρουσίαση Σταυραετού περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από TEUTAMOS » Δευ 12 Μάιος 2008, 16:15

Να σαι καλα Αρελιτα! :D
ΕΛΛΗΝΩΝΠΡΟΜΑΧΟΥΝΤΕΣΑΘΗΝΑΙΟΙΜΑΡΑΘΩΝΙ
ΧΡΥΣΟΦΟΡΩΝΜΗΔΩΝΕΣΤΟΡΕΣΑΝΔΥΝΑΜΙΝ


...ΓΙΑ ΤΑ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΧΗΝ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Παρουσίαση Σταυραετού περι Κοίλης Γης

Δημοσίευση από Dhmellhn » Τρί 13 Μάιος 2008, 22:01

Νοιώθω προς στιγμήν "μπουχτισμένος" από την Κουφιοκοίλη γη, λόγωι διαβάσματος για την παρουσίαση. Θα επανέλθω όμως αργότερα γιατί υπάρχουν κι άλλα.

Αγαπητέ Μενέλαε πολύ καλή η παράθεσις του Φαίδωνος. Ότι άλλα στοιχεία έχεις παράθεσέ τα.
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”