Γεωγραφία

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 14 Σεπ 2010, 11:50

«Στις 3 Οκτωβρίου, ημέρα Δευτέρα, κατά τα μεσάνυχτα ανοίξαμε πανιά με κατεύθυνση προς το νοτιά και βγήκαμε στη θάλασσα του Ωκεανού περνώντας από το Πράσινο Ακρωτήριο και τα νησιά του... Και πλέαμε πολλές μέρες απέναντι από τις ακτές της Γουινέας ή της Αιθιοπίας με αντίθετους ανέμους, άπνοιες και βροχές, χωρίς άνεμο, μέχρι τη γραμμή τον Ισημερινού. Έβρεχε εξήντα μέρες χωρίς σταματημό, αντίθετα με τις αντιλήψεις των αρχαίων. Προτού φθάσουμε στη γραμμή, στις 14 μοίρες, πολλές δυνατές ριπές του ανέμου και θαλάσσια ρεύματα έβαλαν σε κίνδυνο τη ρότα μας. Αδυνατώντας να την κρατήσουμε χωρίς να κινδυνέψουν τα πλοία, με καλαρισμένα όλα τα πανιά, τραβερσώναμε στον ταλιαμά πολλές φορές περιμένοντας να περάσει το μπουρίνι που ερχόταν αγριεμένο. Όταν έβρεχε δεν υπήρχε πνοή ανέμου και όταν είχε ήλιο έκανε μπουνάτσα. Στα ίχνη των καραβέλων μας ακολουθούσαν κάποια μεγάλα ψάρια με τρομερά δόντια...»

«Μαζί μ’ αυτούς έκανε πάνω από μια φορά την εμφάνιση του και το Άγιο Σώμα, δηλαδή ο Άγιος Έλμος ως ένα ακόμη φως ανάμεσα στα δικά μας μέσα στην κατασκότεινη νύχτα και έλαμπε σαν να ήταν πυρσός που έκαιγε στην άκρη της γάμπιας. Έμενε δύο ώρες περίπου και παραπάνω σαν παρηγοριά επειδή παραπονιόμασταν. Όταν το ευλογημένο αυτό φως αποφάσιζε, να φύγει μέναμε μισό τέταρτο της ώρας όλοι μας τυφλοί εκλιπαρώντας για έλεος και πιστεύοντας πως είχαμε πια πεθάνει...»

http://www.stochastis.gr/Catalogue/tax005_Magellan.htm
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 14 Σεπ 2010, 13:13

http://www.stochastis.gr/site%20mats/images/gaugin1.jpg


http://www.stochastis.gr/Catalogue/tax020_Gauguin.htm


"...Η απόλυτη σιωπή έσπαζε μόνο από τον ήχο του νερού που χτυπούσε στα βράχια και που ήταν το ίδιο μονότονος με τη σιωπή. .."
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 16 Σεπ 2010, 07:44

Παγωμένος Παράδεισος



Πέντε λεπτά μετά τις 12 τα μεσάνυχτα στο Σφάλμπαρντ: Τα άγρια ζώα είναι ξύπνια και θορυβούν. Στην άκρη ενός απάνεμου δέλτα στην κοιλάδα Αντβεντάλεν, σ’ ένα νησιωτικό σύμπλεγμα μεταξύ Νορβηγίας και Βόρειου Πόλου, ένα σμήνος αρκτικογλάρονα απογειώνονται και κάνουν κύκλους φτεροκοπώντας κάτω από τον ήλιο του μεσονυκτίου. Είναι ταραγμένα. Ένα ζευγάρι παγόγλαροι –άρπαγες νεοσσών, κλέφτες αβγών, οι φοβεροί και τρομεροί φτερωτοί θηρευτές της Αρκτικής– πλησιάζει από τα ανατολικά. Τα αρκτικογλάρονα στήνουν ισχυρή άμυνα. Δείχνουν τα κόκκινα ράμφη τους στους γλάρους και μεταμορφώνονται σ’ ένα απειλητικό σύννεφο με μυτερά ράμφη.
Το κόλπο πιάνει. Οι παγόγλαροι προσπερνούν τα αρκτικογλάρονα και κάνουν κύκλους πάνω από την ξηρά, πετώντας πάνω από ένα ζευγάρι πουπουλόπαπιες που έχουν φτιάξει τη φωλιά τους στο έδαφος, μια μάντρα για σκύλους που σέρνουν έλκηθρα κι ένα μοναχικό τάρανδο που βόσκει στην τούνδρα.
Είναι μια συνηθισμένη καλοκαιρινή νύχτα στο Σφάλμπαρντ, ένα εντελώς ασυνήθιστο καταφύγιο στη βόρεια Αρκτική, που φιλοξενεί πλήθος άγριων ζώων.

ΚΕΙΜΕΝΟ: Μπρους Μπάρκοτ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Πολ Νίκλεν

http://www.nationalgeographic.gr/0409/issues.html
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 16 Σεπ 2010, 07:47

KΑΡΧΑΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΡΚΤΙΚΗΣ


Εκατοντάδες μικροοργανισμοί τρεμοφέγγουν παντού γύρω μου, καθώς κολυμπώ μέσα στο μισόφωτο κάτω από τους αρκτικούς πάγους. Είναι δυο ώρες που μπήκα στο νερό, υπερβολικά πολύς χρόνος ακόμα και με τη χοντρή μονωτική στολή μου. Τα δάχτυλά μου είναι παγωμένα. Ζαλίζομαι από το κρύο. Είναι ώρα να βγω στην επιφάνεια. Για δύο βαρετές εβδομάδες του Αυγούστου, περίμενα στο Μπάφιν Άιλαντ του βόρειου Καναδά μέχρι να κοπάσουν οι ατέλειωτες καταιγίδες, για να μπορέσω να βουτήξω. Ψάχνω ένα φευγαλέο πλάσμα: τον καρχαρία της Γροιλανδίας, το μόνο είδος καρχαρία τόσο ανθεκτικού που επιβιώνει σε θερμοκρασία –2 C...

ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: NICK CALOYANIS

http://www.nationalgeographic.gr/1198/issues.html
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 06 Οκτ 2010, 14:05

Η οικογεωγραφία της Μεσογείου


Συγγραφείς: Ηλίας Ευθυμιόπουλος- Βίλμα Χαστάογλου- Θύμιος Παπαγιάννης- Παναγιώτης Παναγιωτίδης- Μιχάλης Δερμιτζάκης
Εκδότης: Στοχαστής
Επιμέλεια: Μοδινός, Μιχάλης
Αριθμός Σελίδων: 259
Έτος Έκδοσης: 01-2001
Βάρος: 460 g






Η Μεσόγειος δεν είναι μία θάλασσα. Είναι ένα σύμπλεγμα θαλασσών κατάσπαρτων από μεγάλα και μικρά νησιά, τεμαχισμένων από χερσονήσους, οριοθετημένων από οροσειρές, πλαισιωμένων από απόκρημνες ακτές, εκβολές μεγάλων ποταμών και ελκυστικές ακρογιαλιές. Είναι ακόμη μια ενδοχώρα που έχει ποικίλως οριστεί, που νιώθει πάντως τις αύρες του Ατλαντικού, την καυτή ανάσα της Σαχάρας και τους παγωμένους ανέμους των Άλπεων και των Καρπαθίων. Είναι μια χερσαία λεκάνη αποροής και μια υδάτινη δεξαμενή που ορίζεται από τρεις ηπείρους και περιέχει ποικιλία κοινωνικών σχηματισμών, εκατοντάδες εθνοτήτων και γλωσσών, τρεις μείζονες θρησκείες. Είναι η θάλασσα της ελιάς και του πεύκου, του αμπελιού και της χουρμαδιάς, των εμπορικών και πολεμικών στόλων, των παράκτιων μητροπόλεων και των σύγχρονων τουριστικών συγκροτημάτων. Η ιστορία της δεν μπορεί να διαχωριστεί από τον στεριανό κόσμο που την περιβάλλει, "όπως δεν μπορούμε να αποσπάσουμε τον πηλό από τα χέρια του τεχνίτη που τον πλάθει", γράφει ο μεγάλος Γάλλος ιστορικός Φερνάν Μπρωντέλ. Και στον τόμο αυτό, όπως και στους προηγούμενους που κυκλοφόρησαν οι διαφορετικές επιστημονικές οπτικές γωνίες αναδεικνύουν τους κοινούς τους τόπους, αλλά και τις αποκλίσεις τους. Παρά πάντως την διαφορετικότητα των προσεγγίσεων, προσπάθεια του επιμελητή της έκδοσης ήταν να αναδειχθεί η δυνατότητα πραγμάτωσης της διεπιστημονικότητας, δηλαδή η σύλληψη του φαινομένου του σύνθετου αυτού γεωγραφικού χώρου στην ολότητά του. Ο χώρος και η ιστορία του, η κοινωνία και το περιβάλλον, εντέλει το αίτημα της βιωσιμότητας στην μεσογειακή λεκάνη, αναλύονται στις τρεις ενότητες του βιβλίου, από διαφορετικές οπτικές γωνίες και με ποικίλα αναλυτικά εργαλεία. Το συνθετικό προϊόν δίνει, ελπίζουμε, μια συνολική εικόνα της Μεσογείου ως προς την γεωγραφική διασπορά των προκλήσεων, των απειλών και των ανθρωπογενών δραστηριοτήτων εντός του φυσικού περιγύρου, όπου αυτές βιώνονται.
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 03 Νοέμ 2010, 22:13

"προπαντων ομως ας φυλαχτουμε απο το χρημα.ο παπαλανγκι δειχνει και σε μας τωρα
το στρογγυλο μεταλλο και το βαρυ χαρτι, για να μας γεννησει την απληστια για αυτα.

θα μας κανει αραγε πλουσιοτερους και πιο ευτυχισμενους?????"

----------ο παπαλανγκι,υψιλον βιβλια
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από KAL EL » Πέμ 04 Νοέμ 2010, 10:56

Η μέρα έσσει βάσανα
τσι νύχτα εν ωραία
για τέρχεσε στον ύπνο μου
τζε μου κρατάς παρέα
Γιά μιάν Αρχατζελίτισσα
στον Αίθωνα ξεύχτισα

Προτίμησα να το αναρτήσω σε αυτό το νήμα, μιάς και προέρχεται από ένα χωριό που βρίσκεται στο Νοτιοανατολικό Αιγαίο :rose:

<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 05 Νοέμ 2010, 07:52

σωστη η Καλιόπη μας
:thumb: εξαλλου ειπαμε πως στην εδω γεωγραφια κανουμε θεωρησεις -παραδοχες και ολιγον
εξωσυμβατικες, μη γραμμικες, υπερβατικες...και εν τελει ολα ενωνονται...
αθθυμουμαι χαρακτηριστικα σε συναυλια χαινηδων προ ετων στο βυρωνα [ουξου :swear: χαρδαλια :thumbsdown: που μας εκοβες το ρευμα...
για να τηρηθει η :banghead: κοινη ησυχια και η ενομος ταξις :loco: ]
αφου εχει καταναλωθει η σχετικη...σουμαδα και υπαρχει κεφι...να λεει ο μητσος ο αποστολακης στον λαλεζα
-εν μεσω κρητικων μαντιναδων και κλεφτικων της ταβλας-
πως παλια πολυυυ παλια πρεπει μωριας κρητη και κυπρος να ηταν ολα ενωμενα...αλλά μετα η γεωλογια με τις λιθοσφαιρικες πλακες της μας τα χαλασε και μας χωρισε....οι καρδιες ομως παραμενουν ΕΝΑ :rose:

αυτες τις γεωγραφιες γουσταρω λοιπον με τη βραχναδα της λυρας, το αερακι της φλογερας ,νοσταλγια δακρυ αιμα κυματα φωτια και λαβα στην καρδια και στο μυαλο...

http://anagogi.blogspot.com/2009/07/blog-post_2533.html


:lovey0:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Αμαζόνιος

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 22 Φεβ 2011, 10:45

Ο Βραζιλιάνος επιστήμονας Paulo Brando (του Instituto de Pesquisa Ambiental da Amazônia), και ο έτερος εκ των επί κεφαλής της έρευνας δήλωσαν: «Δεν θα μάθουμε επακριβώς πόσα δέντρα νεκρώθησαν, μέχρις ότου ολοκληρώσουμε τις επιτόπιες έρευνές μας επί των δασών. Αυτό βέβαια, δεν αποκλείει κάποια από το ξερά δέντρα να έχουν χτυπηθεί από την ξηρασία του 2005, όπως επίσης και η ίδια ξηρασία να είχε ήδη αδυνατίσει πάρα πολύ έναν μεγάλο αριθμό δέντρων, αυξάνοντας έτσι δραματικά τον αριθμό των δέντρων που τελικά πέθαναν το 2010».

...................................................
http://panosz.wordpress.com/2011/02/19/ ... more-23234
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 01 Μαρ 2011, 09:12

Τα "Αποσπάσματα από το βιβλίο του ωκεανού" είναι ένα μυθιστόρημα που φωτίζει με μαγικό τρόπο τη Μεσόγειο θάλασσα, την ιστορία της και, κυρίως, τους αρχετυπικούς της μύθους. Ένα βράδυ, ύστερα από μια δυνατή καταιγίδα, σ' ένα μικρό νησί του Αιγαίου, κάποιος άγνωστός διηγείται αποσπάσματα ενός βιβλίου που δε γράφτηκε ποτέ. Μιλά για ένα ιστιοφόρο που ξεκίνησε από τη Σύρα το τελευταίο καλοκαίρι του 19ου αιώνα με προορισμό την Κωνσταντινούπολη. Πάνω σ' αυτό, ένας γέρος Ανατολίτης παραμυθάς αφηγείται κάθε βράδυ στους συνταξιδιώτες του τους δικούς του μύθους για το Αρχιπέλαγος: ιστορίες πλαισιωμένες από μυθικά όντα της λαϊκής παράδοσης, δράκους, νάνους, ξωθιές, βρικόλακες, μοίρες, σε τόπους ιστορικούς αλλά και στα παλάτια του κάτω κόσμου, σε στοιχειωμένους ανεμόμυλους, σε ξεροπήγαδα, σε ελαιώνες με ξωτικά. Οι αφηγήσεις αυτές βουτούν τα χέρια τους σε δυο λεκάνες, μπλέκοντας τον παγανισμό και τις ιερές αφηγήσεις της Μεσογείου με την ιστορία και το σμίξιμο των πολιτισμών της. Ένα μυθιστόρημα για τους ταξιδιώτες και τους ναυαγούς του ωκεανού της Ιστορίας, μια εν πλω αλληγορία της υπαρκτικής μοναξιάς. Σημαία αυτού του καραβιού είναι η νοσταλγία για το παντοτινά χαμένο γήτεμα των παραμυθιών αλλά και μια ελεγεία για τη στέγνια των νέων χρόνων. "Ο Ζουργός έγραψε ένα μυθιστόρημα που δείχνει να αγνοεί το επίκαιρο σήμερα και να στρέφεται προς το διαχρονικό χτες· ένα χτες βουτηγμένο στη δυναμική της παράδοσης και την υπαινικτικότητα του θρύλου". (Μάνος Κοντολέων, περ. "Εντευκτήριο")


http://www.hartorama.gr/displayITM2.asp?ITMID=1684
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 17 Μαρ 2011, 14:10

Η Γη των Ανθρώπων

Έχω πάντα, μπροστά στα μάτια μου, την εικόνα της πρώτης μου νυχτερινής πτήσης στην Αργεντινή, μια σκοτεινή νύχτα, όπου σπινθήριζαν μονάχα, σαν άστρα, τα λιγοστά φώτα που ΄ταν σκορπισμένα, ανάρια, στην πεδιάδα.
Καθένα τους φανέρωνε, μες στον ωκεανό αυτό του ζόφου, το θαύμα μιας συνείδησης. Σ΄εκείνο το σπίτι διάβαζαν, συλλογίζονταν, εκμυστηρεύονταν...Εκεί κάναν έρωτα...Ίσαμε και τα πιο διακριτικά, το φως του ποιητή, του δασκάλου, του μαραγκού...
Πρέπει να προσπαθήσουμε ν΄ανταμώσουμε. Πρέπει να προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε με κάποια από τα φώτα που φέγγουν, ανάρια, στην πεδιάδα.


Αντουάν ντε Σεντ-Εξιπερί
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 30 Μαρ 2011, 23:29

δεν ειναι η αποσταση που μετραει.
ο τοιχος του κηπου μας μπορει να κλεινει περισσοτερα μυστικα απο το σινικο τειχος και η καρδια μιας νεαρης κοπελας ειναι καλυτερα προστατευμενη απο τη σιωπη απο οσο θα ηταν απο τη παχια αμμο προστατευμενες οι οασεις της σαχαρας...
...ηταν καπου κοντα στην κονκορντια της αργεντινης, οπως θα μπορουσε να ειναι παντου αλλου...
ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΟΡΠΙΟ ΠΑΝΤΟΥ...

ΤΟΥ ιδιου απο τη γη των αθρωπων....[εκδοσεις ζαχαροπουλος]
γεωγραφια επι της ουσιας αθρωποι και τα μυστικα της ζωης...

στο κεφαλαιο αυτο ο οθορ εχει κεντρικο θεμα την...οαση αφου μας εχει μιλησει αρκετα
για τη σαχαρα...εργαζομενος ως πιλοτος στα ταχυδρομεια
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Η . ..ροζ λιμνη...

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 15 Σεπ 2011, 14:29

Περισσότερα από 1.500.000 φλαμίνκο συγκεντρώνονται στη λίμνη Nakuru στην Κένυα σχηματίζοντας μια ροζ θάλασσα. Το φαινόμενο είναι πραγματικά μοναδικό. Τα φλαμίνκο επιλέγουν τη λίμνη Nakuru λόγω της άλγης που συγκεντρώνεται στην επιφάνειά της και προσφέρει άφθονη τροφή στα φλαμίνκο. Υπολογίζεται ότι κάθε μέρα τα φλαμίνκο της λίμνης καταναλώνουν εώς και 500 τόνους άλγης!


http://www.koukouvagia.com/h_limni_pou_ginetai_roz.html
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 16 Σεπ 2011, 12:54

Εικόνα


Η σημαία των Μπαρμπάντος καθιερώθηκε επίσημα την πρώτη ημέρα της ανεξαρτησίας της χώρας, στις 30 Νοεμβρίου του 1966. Αποτελείται από τρεις κάθετες λωρίδες. Στο μέσο της χρυσής λωρίδας βρίσκεται μια τρίαινα. Η τρίαινα συμβολίζει την ανεξαρτησία της χώρας. Οι λωρίδες που έχουν βαθύ γαλάζιο χρώμα, συμβολίζουν τον ωκεανό και τον ουρανό. Η χρυσαφί λωρίδα συμβολίζει την άμμο. Τα χρώματα (μπλε και χρυσό) που κυριαρχούν στη σημαία καθορίστηκαν με ειδικό νόμο για τα εθνικά σύμβολα


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE% ... E%BF%CF%82


--οντως κερδιζω το βραβειο για την πιο αχρηστη πληροφορια της ημερας....εδω ο κοσμος χανεται μα τα μακαρονια να ναι μισκο... :cool:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
Oneiro
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Κυρ 13 Σεπ 2009, 04:48
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από Oneiro » Τρί 20 Σεπ 2011, 00:20

Γεωγραφώντας στη γη των ανθρώπων τους ουρανούς των καρδιών τους
τώρα περισσότερο παρά ποτέ .. :yeap:



Είμαι ένα 0νειρo που στις παρυφές των φιλοδοξιών του,
αναζητά τον χώρο εντός -όχι για να ονειρευτεί την ζωή-
αλλά για να τη ζήσει.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 04 Νοέμ 2011, 08:20

Σύμφωνα με τους αρχαιολόγους, πρόκειται για γλυπτά των πολιτισμών της περιοχής που εξαφανίστηκαν μετά την ισπανική κατάκτηση. Κατασκευάστηκαν από ένα πυριγενές πέτρωμα που ονομάζεται γάββρος.

http://www.newsbeast.gr/world/arthro/25 ... osta-rika/

ΘΑ μπορουσε να μπει και σταθλητικα...γαββρος:κουσουλακης, περσιας, αλμπερτσεν, νοημαν, δελικαρης, αναστοπουλος

γρανιτενια αμυνα
:)
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 23 Φεβ 2012, 22:05

Η Doreen Massey είναι Καθηγήτρια Γεωγραφίας στη Σχολή Κοινωνικών Επιστημών του Open University της Μ. Βρετανίας. Το έργο της πραγματεύεται μια μεγάλη ποικιλία θεμάτων σχετικά με το χώρο και τον τόπο, εξετάζοντας παράγοντες όπως η χωρική διανομή της εργασίας, η παγκοσμιοποίηση, οι πόλεις, η άνιση ανάπτυξη σε διάφορες γεωγραφικές περιοχές, το κοινωνικό φύλο, η βιομηχανική ανάπτυξη και αναδιάρθρωση. Το ακαδημαϊκό έργο της ήταν ανέκαθεν άρρηκτα συνδεδεμένο με μια πολιτική δέσμευση. Κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 1980 η Massey ήταν μέλος της Επιτροπής για την οικονομική στρατηγική της αριστερής πτέρυγας του Συμβουλίου του Μείζονος Λονδίνου (GLC). Αργότερα, την ίδια δεκαετία, πήγε στη Νικαράγουα και εργάστηκε για τους Σαντινίστας. Είναι, επίσης, ένα από τα ιδρυτικά μέλη (μαζί με τον Stuart Hall και τον Michael Rustin) του περιοδικού "Soundings: a journal of politics and culture".
Πρόσφατα το έργο της, και ειδικά η έννοια της "γεωμετρίας της εξουσίας", υιοθετήθηκε από τον Hugo Chavez στο πλαίσιο της Βολιβαριανής Επανάστασης στη Βενεζουέλα.

http://www.biblionet.gr/main.asp?page=s ... nsid=81324

----------------------συνηθως η συγκεκριμενη καθηγητρια προβαλλεται απο τους ασπαζομενους την αναρχικη-αντιεξουσιαστικη-διεθνιστικη θεαση...ισως να ενδιαφερει τους αναγνωστες μας απο αυτο το χωρο, εχω μαζεψει καποιες σημειωσεις ελληνικες και αγγλικες
περι geography imagination και περι χωρου [εκδοσεις ελληνικα γραμματα], το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι δυσνοητο σε πολλα σημεια του εις την ελληνικην...ενδεχομενως να κανω πιο εκτενες αποσπασματικον αφιερωμα :thumb: στο αμεσο μελλον
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 01 Μαρ 2012, 22:34

ScienceDaily (Feb. 26, 2012) — Not all that glitters is gold. Sometimes it is just bacteria trying to get ahead in life. Many sea creatures glow with a biologically produced light. This phenomenon, known as bioluminescence..................

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 153547.htm


ό,τι λαμπει δεν ειναι χρυσος...

ωκεανογραφια
ωκεανολογια
θαλασσολογια
θαλασσογραφια

συναρπαστικος κλαδος βιο-γεω-χημειο-γραφιας
πορωση :dance:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 07 Μαρ 2012, 21:35

:cool:

καντε πληζ κλικ στο βιτεακι...ετσι βρε κοπελιες απλα για να....λιωσει ο παγος...

http://trelogiannis.blogspot.com/2012/0 ... _4419.html


:rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 07 Μαρ 2012, 22:35

Το τέλος του πάγου....
Ωραίο χρώμα!!!
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τετ 02 Μάιος 2012, 21:03

“When Heraclitus said that everything passes steadily along, he was not inciting us to make the best of the moment, an idea unseemly to his placid mind, but to pay attention to the pace of things. Each has its own rhythm: the nap of a dog, the procession of the equinoxes, the dances of Lydia, the majestically slow beat of the drums at Dodona, the swift runners at Olympia.”


Rational discourse outside our familiar territory of Greek logic sounds to our ears like the wildest imagination. The Dogon, a people of West Africa, will tell you that a white fox named Ogo frequently weaves himself a hat of string bean hulls, puts it on his impudent head, and dances in the okra to insult and infuriate God Almighty, and that there's nothing we can do about it except abide him in faith and patience.

http://www.goodreads.com/work/quotes/16 ... il-book-78

http://www.godine.com/isbn.asp?isbn=1567920802

γεωγραφικες φαντασιες, φαντασιακες γεωγραφιες....πορωση..οταν χασμουριομασταν στο σχολειο με πρωτευουσες και λιμνες θα μπορουσανε οι καθηγηται να μας ειχανε τσιγκλισει ενα εναλλλακτικο ενδιαφερον με τετοια θεματα στο μαθημα τση γεωγραφιας :?
παντα με τον κινδυνο μιας αριστοφανικης υπερσχετικοποιησης των παντων βεβαιως βεβαιως :cool:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Τρί 26 Ιουν 2012, 22:42

Το Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας στεγάζει μιαν αναντικατάστατη γεωλογική συλλογή, απολιθώματα της χλωρίδας και πανίδας της ελληνικής ενδοχώρας αλλά και των ελληνικών νησιών. Η συλλογή των απολιθωμάτων χωρίζεται σε ασπόνδυλα, σπονδυλωτά, φυτά και μικροπαλαιοντολογικά αντικείμενα. Τα απολιθώματα από την Ελλάδα χρονολογούνται από 290 εκατομμύρια χρόνια πριν μέχρι και περίπου μόνο 4.4 χιλιάδες χρόνια. Εκτός από τα ελληνικά απολιθώματα, υπάρχουν και μερικά απολιθώματα από το εξωτερικό και εκμαγεία, κυρίως από μεγάλα ερπετά.

http://www.geodifhs.com/4/post/2012/06/441.html

περι πολιτικων βροντοσαυρων ο λογος αυτη την εποχη...υπηρχαν ομως και καλοι παλιοτερα στο χωρο...ειδικα εκεινο το παλαιοντολογικο ιπποποταμακι στις μεγαλονησους πρεπει να χε πλακα

:rose:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Δευ 09 Ιούλ 2012, 08:03

Η χοντρή γεωγραφική γκάφα του Άδωνη Γεωργιάδη στο τουίτερ, (ότι το Εκουαδόρ και ο Ισημερινός είναι δύο διαφορετικές χώρες), σκόρπισε απλόχερα το γέλιο σε μια στιγμή που όλοι το είχαμε ανάγκη. Μας θύμισε την Ντάλια, μια από τις ηρωίδες της τηλεοπτικής σειράς «Στο παρά πέντε», που νόμιζε ότι τα Πατήσια είναι ξένο κράτος. Επίσης μας θύμισε ότι σημασία δεν έχει το είδος της γκάφας, αλλά η ιδιότητα του προσώπου που την διαπράττει. Π.χ., σεβόμαστε τον περιπτερά της γειτονιάς μας ακόμα και όταν δεν ξέρει ποιος είναι ο πρόεδρος του Πακιστάν, όμως είναι διαφορετικό να ομολογεί την άγνοιά του ο υποψήφιος πρόεδρος της ισχυρότερης χώρας στον κόσμο όπως είχε συμβεί με τον Τζορτζ Μπους το 2000.

http://mao.gr/2012/07/06/patate/

-----------------------------------
"Salve, Oh Patria!" ("Χαίρε, πατρίδα!") είναι ο εθνικός ύμνος του Εκουαδόρ. Οι στίχοι γράφτηκαν το 1865 από τον ποιητή Χουάν Λεόν Μέρα, μετά από αίτημα της Συγκλήτου του Εκουαδόρ, ενώ η μουσική γράφτηκε από τον Antonio Neumane. Ωστόσο, ο ύμνος υιοθετήθηκε επίσημα από το Κoγκρέσο στις 29 Σεπτεμβρίου 1948.

http://el.wikipedia.org/wiki/Salve,_Oh_Patria
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Παρ 13 Ιούλ 2012, 14:07

Το 1990, γιγαντιαία hornitos δημιουργήθηκαν στο έδαφος από το «βουνό θεών» του Masaii στην Τανζανία. Τα hornitos του ηφαιστείου Lengai σχηματίστηκαν από ροές που εξέρχονταν από μικρά ανοίγματα που απελευθέρωναν μικρές ποσότητες λάβας. Μοιάζουν με κώνους ,όμως τα hornitos είναι χωρίς ρίζες με αποτέλεσμα να μην κάθονται πάνω από την κύρια διέξοδο. Αντ 'αυτού, συνήθως δημιουργούνται από την αργή έξοδο της λάβας από την οροφή ενός σωλήνα λάβας . Η υψηλή πίεση προκαλεί στην λάβα να στάζει με πιτσιλιές έξω. Η λάβα συσσωρεύεται στην επιφάνεια και ισχυροποιεί τη δημιουργία της αρχικής δομής. Τα Hornitos μπορούν να αναπτυχθούν και να φτάσουν τα 10 μέτρα σε ύψος. Συνήθως παρατηρούνται σε ηφαίστεια με βασαλτικές ροές όπως της Χαβάης.Πηγή-USGS

http://www.geodifhs.com/

:cool:
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Άβαταρ μέλους
PELTASTIS VARNAVAS
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2280
Εγγραφή: Παρ 21 Αύγ 2009, 13:23
Irc ψευδώνυμο: καστροπολεμίτης
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Famagusta - ποιητάρης

Re: Γεωγραφία

Δημοσίευση από PELTASTIS VARNAVAS » Πέμ 02 Αύγ 2012, 20:06

με προβληματιζει η πολυεπιπεδη επικρατηση της εννοιας της ρηχότητας...

αποτελει βεβαια την ευκολη και γρηγορη λυση...κατι σαν τζανκ φουντ για τα εγκεφαλικα κυτταρα...ιντηηντ

εξερευνουμε με επιτυχια την επιφανεια πλανητων μακραν της Γης μας...
παλι επιφανεια παλι ρηχοτητα...σιγουρα τα αλματα της διαστημικης επιστημης προκαλουν δεος...ενθουσιασμο...ενεκα ..φυσις κρυπτεσθαι φιλει [Ηρακλειτος]

ταυτοχρονα ομως δεν εχουμε προσεγγισει αναλογως τα του πλανητικου οικου μας βαθη...ητοι, ταξιδι στο κεντρο της γης [ομορφο τραγουδι---οσο κι αν το θελεις δεν μπορεις...] και αβυσσαλεοι πυθμενες των ωκεανων...πολλα σημεια παραμενουν ανεξερευνητα και κυριως ανεξηγητα...και πως να προσεγγισεις τα βάθη...???αφου τα υψη ειναι παντα πιο οικεια...
πιο προσεγγισιμα πιο θεατα...το μεσο ωκεανιο βαθος ειναι μεγαλυτερο σε σχεση με το αντιστοιχο ηπειρωτικο μεσο υψος...ακομα και στα ακροτατα τα βαθη υπερεχουν..η ταφρος του μινταναο [μαριανων]στις φιλιππινες εχει μεγαλυτερο βαθος σε σχεση με το υπερτατο ηπειρωτικο υψος στο εβερεστ...
και σε εσω ψυχο-ατομικο επιπεδο ισως τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα ...οπως ξανα λεει ο προπαππος μας απο την Εφεσσο η κρυφη αρμονια ειναι ανωτερη της φανερης...

ητοι, αξιζει τον κοπο...??

ισως η αγαπημενη μας μοναχικη φαλαινα των 52 χερτζ να εχει τις απαντησεις...
θα την κατανοησουμε καποτε? ή θα παραμεινει αλλη μια μακρυνη και μοναχη λορκικη Κορδοβα
???ισως τελικα ο μικρος πριγκηπας να ειχε δικιο με την αλεπου του...μονο με τα ματια της καρδιας...μονο με τη γλωσσα και τα αυτια της καρδιας ισως αφουγκραστουμε αυτα τα
...52 Hertz :rose:

http://www.culturenow.gr/museums/52_Her ... E%B1_.html

http://blogs.discovery.com/animal_news/ ... world.html

Εικόνα
"Βόηθα, Παναγιά, τη σκέψη
να μην αγριέψει...
"


"Παντιγέρα μαύρη ρούσσα προδομένη μου γενιά
σαν θα σμίξουν οι ανάσες θα φουσκώσουν τα πανιά"

"Θε μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
θλιμμένα τα τραγούδια μας
μα γελαστοί οι αθρώποι"




ΧΑΪΝΗΔΕΣ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”