Δημιούργησαν άθελα τους το ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Εδώ τα επιλεγμένα άρθρα
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
skion
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: Δευ 01 Φεβ 2010, 21:39
Irc ψευδώνυμο: skion
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 2 φορές
Επικοινωνία:

Δημιούργησαν άθελα τους το ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευση από skion » Πέμ 21 Αύγ 2014, 11:15

Απόψεις, γνώμες, προοπτικές, αντιλήψεις είναι εκεί για να διαδέχονται η μία την άλλη. Τίποτα δεν είναι μόνιμο. Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Όλα αλλάζουν. Αυτή είναι η απαρχή στους συμπαντικούς νόμους. Έτσι και η προοπτική μας, η οπτική μας γωνία, τα σημεία σύγκλησης, αλλά και γενικότερα η αντίληψη μας για το ποιον μας σαν όντα και τη προέλευση μας, την καταγωγή μας αν θέλεις, αλλάζει συνεχώς. Αλλά με το καιρό αρχίζει να εμφανίζεται μια εικόνα θολά-θολά, που μας βοηθάει να προσπαθήσουμε τουλάχιστο να αντιληφθούμε το μεγαλείο του ποιοι είμαστε πραγματικά. Έχουμε μάθει δυστυχώς θέλοντας και να σκεφτόμαστε από μια τρισδιάστατη οπτική γωνία, και αυτό είναι το μειονέκτημα μας. Δεν αφομοιώνομαι απόλυτα με κανενός τις "αλήθειες ή τα διδάγματα. Ο δρόμος προς την απόλυτη και ολοκληρωτική αφύπνιση είναι μοναχικός και δύσκολος. Θέλει συνεχή επαγρύπνηση και ξεδιάλεγμα των πληροφοριών. Εδώ και χρόνια, όσο αφορά τι κρατάω και τι αφήνω από αυτά που βρίσκω μπροστά μου, δεν ασκώ τη λογική επάνω του, αφήνω το είναι μου να με καθοδηγεί, τη φωνή μέσα μου. Και ευτυχώς δεν με έχει διαψεύσει μέχρι τώρα. Ο καθένας μας όμως έχει το δικό του ταξίδι και το έχουμε αποφασίσει από πριν. Επιλέξαμε τη συγκεκριμένη εμψύχωση/ενσάρκωση και κατά συνέπεια συγκεκριμένες εμπειρίες που θα φέρει αυτή, ώστε να ολοκληρώσουμε το κύκλο αυτής της βαθμίδας στην εξέλιξη μας και συνολικά ένα ακόμη βήμα προς το πρωταρχικό μας σκοπό, αν θέλετε που είναι και ο λόγος που ο/η δημιουργός εμπνεύστηκε την ύπαρξη μας, δηλαδή το να γίνουμε δημιουργοί ίσοι με το δημιουργό. Γιατί είμαστε ένα κομμάτι του και είναι ένα κομμάτι μας. Αυτοί που "ήρθαν" πριν από μερικές δεκάδες χιλιάδες χρόνια και για δικούς τους σκοπούς επέλεξαν να παίξουν με το γενετικό μας υλικό (και κάνανε άπειρα πειράματα, και με τον Νεάτερνταλ και τον Κρο-Μανιόν, και πολύ αργότερα κατέληξαν σε μας), δημιούργησαν άθελα τους το ΠΑΙΧΝΙΔΙ, όπως το ονομάζει ο Βαλ Βαλέριαν στο ΜATRIX V, ή όπως το λέει ο Τζορτζ το ΔΡΑΜΑ, ένα σύνολο εμπειριών που μας βοηθάει να εξελιχθούμε πολύ πιο γρήγορα απ' ότι εξελίσσονται άλλοι ανθρώπινοι πλανήτες σε άλλα ηλιακά συστήματα. Και ναι, άλλοι άνθρωποι, μιας και το ανθρώπινο "μοντέλο" είναι ένα από τα πιο πετυχημένα στη δημιουργία, όσο αφορά βέβαια την δυνατότητα του να φιλοξενήσει εμψυχώσεις από πάρα πολλές φυλές σε διαφορετικούς γαλαξίες. Το δικό μας το συγκεκριμένο πρότυπο είναι πολύ πιο εξελιγμένο από άλλα, γι' αυτό το λόγο δικαιολογείται το γεγονός ότι αυτή τη χρονική στιγμή έχουμε θεατές από ένα μεγάλο πλήθος πλανητών και ηλιακών συστημάτων. Το ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΙΡΑΜΑ (με την καλή έννοια) είχα διαβάσει κάπου, νομίζω από τη δουλειά της Ντολόρες Κάνον, είναι απλά ένα σκαλοπάτι στη πορεία μας σαν συμπαντικά όντα. Όλες οι αλήθειες και οι νόμοι του σύμπαντος και της δημιουργίας βρίσκονται μέσα μας, εναπόκειται στο καθένα μας να τις βρει μέσα του, βρίσκοντας τον εαυτό του και με την άμεση σύνδεση μ' αυτόν όλες οι πληροφορίες υπάρχουν εκεί και είναι ζήτημα μόνο τι είναι αυτό που θέλεις να μάθεις και το γνωρίζεις αυτόματα, γιατί όταν ενωθείς με τον εαυτό σου, είσαι ενωμένος με το ΟΛΟ, το Παν και όλα είναι εκεί. Ουσιαστικά αυτό είναι που προσπαθούν να κάνουν με τη χειραγώγηση, την εξευτέλιση, την υποδούλωση μεταξύ άλλων του ανθρώπινου είδους, θέλουν να μας σταματήσουν από το μάθουμε ποιοι είμαστε πραγματικά, να μας σταματήσουν από το να θυμηθούμε. Και κάτι άλλο, όλοι εδώ είμαστε ένα και το αυτό, δεν υπάρχουν σημαίες (το ξέρω ότι εδώ μερικοί μπορεί να με κράξουν, δεν πειράζει, είναι το δικό τους μονοπάτι...), δεν υπάρχουν κράτη, χρώματα, γραμμές αίματος. Αυτά είναι όλα δημιουργήματα δικά τους έτσι ώστε να υπάρχει μια παγίδα για όλους μας, για κάθε σκεπτικό και για κάθε πιθανό σενάριο έχουν προβλέψει. Κοίτα γύρω σου και το βλέπεις παντού, είναι ολοφάνερο.

Καλό Ταξίδι λοιπόν φίλοι μου και καλή αντάμωση!

Με αγάπη,

skion

προταθέν εδώ

αναρτηθέν εδώ
..you are God in your universe, you're not God in God's universe.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Προεξέχοντα”