Ο φόβος είναι ένα...

Εδώ τα επιλεγμένα άρθρα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Ο φόβος είναι ένα...

Δημοσίευση από Joy » Παρ 23 Ιουν 2017, 18:16

Ο φόβος είναι ένα συναίσθημα που υπάρχει σε όλους τους ανθρώπους. Ειδικά όταν βρισκόμαστε αντιμέτωποι με καταστάσεις που μας βγάζουν έξω από ότι μας κάνει να αισθανόμαστε ασφαλείς.

Υπάρχουν δύο τρόποι αντιμετώπισης.
Ο ένας είναι η άρνηση, ο άλλος είναι να φέρουμε μπροστά ότι μας φοβίζει και να το κοιτάξουμε.
Όλη μας στη ζωή μας κάνουμε και τα δύο.

Στην περίοδο που διανύουμε που όλα ανατρέπονται με γρήγορους ρυθμούς και στην τρέλα που επικρατεί παντού, οι φόβοι έχουν στήσει χορό.

Εγω προσωπικά προτιμώ να τα βλέπω όλα αυτά και να προσπαθώ να μαντέψω τι εξελίξεις μπορεί να έχουν.
Θα μου πείτε και τι θα κερδίσω με αυτό?

Πρώτον, οι απωθημένοι φόβοι γίνονται θηρία και φαντάσματα μέσα στον καθένα. Δεν παύουν να υπάρχουν, θεριεύουν και ξεσπούν αλλού...π.χ. στους διπλανούς μας.
Δευτερον προτιμώ να τους έχω μπροστά μου (και οχι κρυμμένους και ανεξέλεγκτους μέσα μου) με τη μορφή κάποιας πιθανής πραγματικότητας στην οποία μπορεί να εξελιχθούν οι καταστάσεις βάσει των τωρινών δεδομένων, και απο εκεί και πέρα να δω πως θα μπορέσω να τα αντιμετωπίσω όσο μπορώ καλύτερα. Και όταν μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία ο φόβος ελαττώνεται, γιατί παίρνει μορφή και σου δίνει μια δυνατότητα αντιμετώπισης, έστω και μικρή.

Την ασφάλειά μας την έχουμε χάσει ετσι και αλλιώς, ας το πάρουμε απόφαση.
Η μόνη μας ασφάλεια είμαστε εμείς. Η εσωτερική μας συγκρότηση και δύναμη. Η αλήθεια μας και η πίστη μας.
Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε ότι έρχεται. Δεν λέω ότι θα είναι η καταστροφή του κόσμου, δεν το πιστεύω με τίποτα αυτό, όμως καλά πράγματα δεν έρχονται προς το παρόν. Όλα όσα συμβαίνουν γύρω μας στο τώρα, αυτό φωνάζουν.


Προταθέν εδώ

Αναρτηθέν εδώ
L'état, c'est moi
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προεξέχοντα”