Login    Register
loading...

Τατιάνα... (ακόμα τη βλέπουν κύριε)

Re: Τατιάνα... (ακόμα τη βλέπουν κύριε)

Postby ArELa » Fri Jan 05, 2018 1:00 pm

Γιάννη, ευχαριστώ που μου έδωσες πληρέστερη εικόνα για τη... "χιονονυφάδα" γιατί το είδα
βιαστικά αφ'ενός (αυτό που έφερε ο Αλέκος) δεν κοίταξα γενικότερα τις θέσεις του αφ'ετέρου.
Συμφωνώ για άλλη μια φορά απόλυτα με το σκεπτικό σου. :urock:
Όπως και με το αντι-πολωτικό σκεπτικό της δοκτορέσσας. :thumb:
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Liked in: 0 post
Irc nick: ArELa

Postby _Divine_Sinner_ » Fri Jan 05, 2018 1:42 pm

doctormarkon wrote:Πρόκειται για ένα ζήτημα που δεν θέλω καθόλου να πάρω θέση.
Γιατί συμβαίνει το εξής.
Η θα πάρεις θέση υπέρ αλλά για να είσαι υπέρ πρέπει να είσαι πολύ....υπέρ.
Να κόβεις φλέβα και να υπερασπίζεσαι ανά πάσα στιγμή όλους τους γκέυ με πάθος.

Αν είσαι κατά πρέπει να είσαι πολύ..........................κατά μέχρι να βαράς κάθε έναν που δεν είναι brutal και κινεί ακόμα και την παραμικρή υποψία.

Βλέπω πόλωση και την πόλωση τη σιχαίνομαι.
Όλα τα βίντεο συμπεριλαμβανομένων και των αποσπασμάτων της Σκατιάνας και της διαφήμησης Τζάμπο μοιάζουν να έχουν σκοπό την πόλωση.

Το γκευόμετρο μπαίνει στην πρίζα και σου μετράει την προοδευτικότητα και τη δημοκρατικότητά σου.

Έχω αρκετούς φίλους γκέυ τους αγαπώ και με αγαπάνε. Μακροχρόνια φιλία φθάνει μέχρι τα 30 χρόνια.
Ακούω από άλλους να μιλούν απαξιωτικά για τους φίλους μου οι οποίοι δεν έχουν κάνει ανοιχτές δηλώσεις και δικαίωμα τους. Τώρα ακόμα περισσότερο που η πόλωση έχει μεγαλώσει.
Δυστυχώς όλη αυτή η υπερ-προβολή πολώνει ακόμα περισσότερο και βλάπτει ακόμα και τους ίδιους τους γκέυ καλούς φίλους μου.
Τρίτοι μου έκαναν παρατηρήσεις κατά καιρούς και από παλιά ότι δεν είμαι .... "σοβαρή" (αμάν η σοβαρότητα έλεος) επειδή κάνω παρέα με τους συγκεκριμένους φίλους. Η κριτική σήμερα είναι ακόμα αυστρότερη και με χειρότερα λόγια. Δε με ενδιαφερει. Απλώς σχολιάζω μια κατάσταση που ενδέχεται να εξελιχθεί άσχημα στο μέλλον

Οι ίδιοι αντιλαμβάνονται ότι δεν τους ευνοεί καθόλου αυτή η κατάσταση.

Το Χαϊβάν Ντουλάπ πέρα από το όποιο περιεχόμενο των εκπομπών απευθύνεται στο θυμικό και ομογενοποιεί πρόσωπα και καταστάσεις.
Η αυτό ή εκείνο τελεία και παύλα.
Κάθε μέση κατάσταση κάθε άλλη πτυχή θεωρείται φλυαρία πολυλογία πολλά λόγια φτώχεια μλπ. Αυτό ή Εκείνο ΠΑΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.
Η θα είσαι φασίστας να πλακώνεις στις φάπες κάθε μη brutal.
Η θα μιλάς συνεχώς για το θέμα υπερασπιζόμενος και βγάζοντας μαχαίρια ακονισμένα για όποιον πει ναι μεν αλλά.
Και οι δύο καταστάσεις είναι άσχημες.
Πρώτα απ όλα δεν ρωτήσαμε τους άμεσα ενδιαφερόμενους αν τους αρέσει η όχι η κατάσταση.
Δεν τους ρωτήσαμε αν θέλουν να κάνουν τις προτιμήσεις τους σημαία.
Ακόμα και αν το δηλώσουν δεν θέλουν να είναι αυτό το στοιχείο που θα τους χαρακτηρίζει από το Α ως το Ω εκμηδενίζοντας κάθε άλλο στοιχείο της προσωπικότητάς και του χαρακτήρα τους.

Δεν τους ευνοεί η κατάσταση σε σχέση με ποιά εποχή;
Χθές ταξίδευα στο ίδιο βαγόνι με ενα νεαρό ζευγάρι λεσβιών (και λέω νεαρό γιατί αν ήταν τιποτα 60ρες ή 60ρηδες γκεϊ που έχουν μάθει να κρύβονται απο τα παιδικατα τους και βολεύτηκαν στην κρυφη ζωή και φοβούνται να βγουν στο φως δεν θα ειχε και καμία σημασια). Το ζευγάρι αποτελούνταν απο μια κοπέλα κοντα στα 30 και ενα μικροτερο κορίτσι κοντά στα 24.
Μιλησα μαζί τους γιατί είχαμε έναν κοινό φίλο με τον οποιον ταξιδευαμε μαζι ο οποίος ειναι 55 χρονών στρεϊτ, συντηρητικός και της εκκλησίας.
Σημερα λοιπόν ενας συντηρητικος και ενα γκεϊ ζευγάρι ειναι φιλοι. Το γκεϊ ζευγάρι εκδήλωνε την αγάπη του στο τρένο, χάδια, η μια οταν κουράζονταν κοιμοταν στην αγκαλια της άλλης και δεν υπήρχε κανένα θέμα απο κανεναν.
Αν γινονταν αυτό πριν 30 χρόνια θα καλούσε ο ελεγκτής την αστυνομία.
Ο ελεγκτης όμως το 2018, όπως και ο φώτης, όπως και ο συντηρητικος κοινός μας φιλος , όπως και οι ξένοι που κάθονταν στα αλλα βαγόνια, κοιτάει την δουλειά του. Γι αυτο δεν αντιλαμβάνομαι γιατι δεν ευνοεί το 2018. Ηταν προτιμότερη η κατάσταση πριν 30 χρονια πχ; με ποια εποχή γίνεται η σύγκριση.
-
Θεε μου, δωσε μου ενα σημαδι, για να το ερμηνεύσω οπως θελω.
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby doctormarkon » Fri Jan 05, 2018 9:01 pm

Δεν έγινε αυτό με τη βοήθεια των ΜΜΕ ούτε λόγω χειραγώγησης της κοινής γνώμης.

Εδώ και χρόνια συμβαίνει.
Από τη δεκ του 90.

Και επειδή συμβαίνει πιάνονται από ένα θέμα που δεν υπάρχει για να σκαλίσουν τη στάχτη να ανάψουν φωτιά.

Κάθε επιφύλαξη πάνω στο θέμα αυτό σχετίζεται με ένα συντηρητικό πλαίσιο, βλ άνοδο χρυσής αυγής, νοσταλγούς της χούντας, της ποδιάς, της σφαλιάρας, του ..... εν χρω......άνοδο της ρουφιανιάς ........φωτοτυπίες του Αρτέμη Μάτσα σε 3D ...............πως να το κάνουμε..........το παζλ δεν κολάει.
Κάπου το πάνε όλοι αυτοί.
Κι οι δήθεν προοδευτικοί συριζαίοι είναι ..... στρίβειν δια του αρραβώνος.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby doctormarkon » Fri Jan 05, 2018 10:16 pm

Ας πάρουμε την περίπτωση Γιακουμάκη.

Οι μεσημεριανούδες τον έβγαλαν γκέυ.
Τον έψαξαν?
Πως είναι τόσο σίγουρες?
Ήταν γκέυ επειδή το είπε η τηλεόραση?

Μπορεί να ήταν!!!!

Αλλά γιατί τόση σιγουριά?

Μπορεί και να μην ήταν!!!!!

Η δεύτερη εκδοχή κάνει τα πράγματα πολύ χειρότερα όχι μόνο για τον ίδιο αλλά και για την κοινωνία ολόκληρη μέσα στην οποία ζούμε και σε αυτή που ετοιμάζονται να μας φορέσουν.

Ο Γιακουμάκης ως 19χρονος ενδέχεται να μην είχε κάνει ποτέ καμία σχέση με άλλο άτομο οποιουδήποτε φύλου. Ποιος υποχρεώνει τους νέους να αποφασίσουν από τα 18 σε ποιο στρατόπεδο θα καταταγούν?
Πολλοί νέοι και νέες δεν έχουν αρχίσει σχέσεις στα 20.
Είναι υποχρεωτικό να αρχίσουν?

Ένας ευαίσθητος νέος που δεν είναι brutal και βαρβατίλας δεν είναι οπωσδήποτε γκέυ.

Το χειρότερο είναι να υποχρεώνεται να διαλέξει με το ζόρι.
Το χειρότερο είναι να δηλώνει sraight αλλά να είναι έξω από το συγκεκριμένο στερεότυπο.

Τακτοποιημένα πράγματα και όλα συγυρισμένα σε κουτάκια. Τίποτα χύμα. Όλα σε life style.

Έχω την εντύπωση ότι επιστρέφουμε στην εποχή που ο μπαμπάς έπαιρνε τον 12 χρονο από το χέρι και τον πήγαινε στο μπουρδέλο για να γίνει.... άντρας.
Αν θέλει ο νέος να είναι άντρας θα πρέπει να είναι βαρβατίλας.
Να γαμάει και να δέρνει.
Να ξεμοναχιάζει απ το πρώτο ραντεβού τη γυναίκα και να της ρίχνεται για να μην τον πουν μαλάκα.
Μετά το πήδημα να τη διώχνει με τις κλωτσιές για να μην τον τυλίξει.

Μεγαλωσα γιό και έχω ακούσει πολλές τέτοιες συμβουλές που μου βούλωσαν το μάτι.

Μέχρι ότι δεν τον αφήναμε να παίζει στη γειτονιά και να σκοτώνει γάτες για να γίνει άντρας.
Αν δεν σπάσει τα δόντια του δεν είναι άντρας.

Δεν αποκλείεται οι γονείς του Γιακουμάκη να ανέθεσαν στους βαρβατίλες μάγκες συγχωριανούς να τον μυήσουν στην αντρίλα.
Και εκείνοι τον μύησαν σε άλλα.

Γονείς, φίλοι περίγυρος. Όλοι να τραβάνε ζόρι να χώσουν τα παιδιά τους στο καλούπι της αντρίλας.
Αν δεν είσαι ο γ@@@ τότε είσαι γκέυ.

Λίγο πολύ οι μεσημεριανούδες αλλά και όλες οι εκπομπές του κώλου και της χέστρας έμμεσα κάτι τέτοιο υπονοούν.
Βγαίνει ο ένας παπάρας μιλάει για τη φύση της γυναίκας.
Βγαίνει ο άλλος παπάρας και μιλάει για τη φύση του άντρα.

Όπου ακούς για ..... φύση να κουμπώνεσαι.
Φασισμός μυρίζει
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby _Divine_Sinner_ » Sat Jan 06, 2018 10:38 am

doctormarkon wrote:Ας πάρουμε την περίπτωση Γιακουμάκη.

Οι μεσημεριανούδες τον έβγαλαν γκέυ.
Τον έψαξαν?
Πως είναι τόσο σίγουρες?
Ήταν γκέυ επειδή το είπε η τηλεόραση?

Μπορεί να ήταν!!!!

Αλλά γιατί τόση σιγουριά?

Μπορεί και να μην ήταν!!!!!

Η δεύτερη εκδοχή κάνει τα πράγματα πολύ χειρότερα όχι μόνο για τον ίδιο αλλά και για την κοινωνία ολόκληρη μέσα στην οποία ζούμε και σε αυτή που ετοιμάζονται να μας φορέσουν.

Ο Γιακουμάκης ως 19χρονος ενδέχεται να μην είχε κάνει ποτέ καμία σχέση με άλλο άτομο οποιουδήποτε φύλου. Ποιος υποχρεώνει τους νέους να αποφασίσουν από τα 18 σε ποιο στρατόπεδο θα καταταγούν?
Πολλοί νέοι και νέες δεν έχουν αρχίσει σχέσεις στα 20.
Είναι υποχρεωτικό να αρχίσουν?

Ένας ευαίσθητος νέος που δεν είναι brutal και βαρβατίλας δεν είναι οπωσδήποτε γκέυ.

Το χειρότερο είναι να υποχρεώνεται να διαλέξει με το ζόρι.
Το χειρότερο είναι να δηλώνει sraight αλλά να είναι έξω από το συγκεκριμένο στερεότυπο.

Τακτοποιημένα πράγματα και όλα συγυρισμένα σε κουτάκια. Τίποτα χύμα. Όλα σε life style.

Έχω την εντύπωση ότι επιστρέφουμε στην εποχή που ο μπαμπάς έπαιρνε τον 12 χρονο από το χέρι και τον πήγαινε στο μπουρδέλο για να γίνει.... άντρας.
Αν θέλει ο νέος να είναι άντρας θα πρέπει να είναι βαρβατίλας.
Να γαμάει και να δέρνει.
Να ξεμοναχιάζει απ το πρώτο ραντεβού τη γυναίκα και να της ρίχνεται για να μην τον πουν μαλάκα.
Μετά το πήδημα να τη διώχνει με τις κλωτσιές για να μην τον τυλίξει.

Μεγαλωσα γιό και έχω ακούσει πολλές τέτοιες συμβουλές που μου βούλωσαν το μάτι.

Μέχρι ότι δεν τον αφήναμε να παίζει στη γειτονιά και να σκοτώνει γάτες για να γίνει άντρας.
Αν δεν σπάσει τα δόντια του δεν είναι άντρας.

Δεν αποκλείεται οι γονείς του Γιακουμάκη να ανέθεσαν στους βαρβατίλες μάγκες συγχωριανούς να τον μυήσουν στην αντρίλα.
Και εκείνοι τον μύησαν σε άλλα.

Γονείς, φίλοι περίγυρος. Όλοι να τραβάνε ζόρι να χώσουν τα παιδιά τους στο καλούπι της αντρίλας.
Αν δεν είσαι ο γ@@@ τότε είσαι γκέυ.

Λίγο πολύ οι μεσημεριανούδες αλλά και όλες οι εκπομπές του κώλου και της χέστρας έμμεσα κάτι τέτοιο υπονοούν.
Βγαίνει ο ένας παπάρας μιλάει για τη φύση της γυναίκας.
Βγαίνει ο άλλος παπάρας και μιλάει για τη φύση του άντρα.

Όπου ακούς για ..... φύση να κουμπώνεσαι.
Φασισμός μυρίζει

Είτε ήταν γκεϊ είτε όχι δεν αλλάζει το γεγονός ότι εκείνη η παρέα τον σκότωσε γιατί τον θεωρούσε "μαλθακό" ή οτιδηποτε. Ακριβως επειδη υπαρχουν ακόμα άνθρωποι που είναι έτοιμοι να επιτεθούν σε οτιδήποτε διαφέρει. Ειτε είναι γκεϊ είτε καποια κοπέλα που δεν ενδιαφέρεται για έρωτες, είτε είναι φυτό, είτε κλειστος χαρακτήρας, είτε χαμηλών τόνων, είτε πολυ έξυπνος. Αυτήν την νοοτροπία ακριβως πολεμάμε. Λέμε οτι ειναι οκ να διαφέρεις και ο καθένας θα έπρεπε να κοιτάζει τα μουτρα του.
-
Θεε μου, δωσε μου ενα σημαδι, για να το ερμηνεύσω οπως θελω.
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby doctormarkon » Sat Jan 06, 2018 1:38 pm

Είτε ήταν γκεϊ είτε όχι δεν αλλάζει το γεγονός ότι εκείνη η παρέα τον σκότωσε γιατί τον θεωρούσε "μαλθακό" ή οτιδηποτε.

Πολύ σωστά έπιασες στόχο κέντρο.

Ο "μαλθακός" δεν είναι γκέϋ
Ο κάθε γκέυ δεν είναι μαλθακός. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει δεδομένου ότι ξέρει καλά τι πρόκειται να αντιμετωπίσει.

Και ο Γιακουμάκης δεν ήταν "μαλθακός"
Ήταν μόνο με τα μέτρα και τα σταθμά της κοινωνίας του χωριού του και ποιος ξέρει ίσως και των γονέων του που ανησυχούσαν μήπως δεν γίνει άντρακλας γ@@μιάς.
Γιατί και άντρας 100% να ήταν και να είχε κάποια κοπέλα (δεν τον ξέρω και εξετάζω ενδεχόμενα) και πάλι θα ανησυχούσαν μήπως γίνει "καληνυχτάκιας και δεν την πηδήξει αμέσως και τον πει μαλάκα. Η αν την πηδήξει αν δεν τη διώξει με τις κλωτσιές μην τον τυλίξει και κολλήσει.

Βλέπω άσχημα σημάδια στο Χαϊβάν Ντουλάπ και όχι άμεσα Κάπου ανάμεσα στις γραμμές γίνεται η διαμόρφωση της λεγόμενης κοινής γνώμης. Ακόμα και μέσα από δήθεν προοδευτικές κορώνες στο σημείο που λέγονται για να ανάψουν αίματα κρύβεται ένας φρικτός φασισμός. Οι καλοθελητές και ρομπέν των δασών που κάνουν χρέος να αλλάξουν τον κόσμο αλλά και να απαλλάξουν τον κόσμο από άτομα που δεν μπαίνουν σε κουτάκια έχουν πολλαπλασιαστεί επικίνδυνα.
Πολλοί οι ρουφιάνοι, πολλοί οι τραμπούκοι, οι τσαμπουκάδες.
Όχι απαραίτητα χρυσαυγίτες...........ούτε με κάποιο πολιτικό στίγμα..............συχνά εντελώς απολιτικ.
Η κρίση έφερε φασισμό και πολύ φοβάμαι ότι κάποιοι επικίνδυνοι θα μπορούσαν να έρθουν στα πράγματα.
Ακόμα δεν ξέρουμε ποιοι κρύβονται πίσω από τους δολοφόνους του Γιακουμάκη.
Δεν είχαν σκοπό να τον δολοφονήσουν εν ψυχρώ Υποθέτω.
Αλλά όταν χόντρυνε η πλάκα έγινε η στραβή και θέλησαν να το περάσουν για αυτοκτονία.

Πολλά ξκινούν από την κοινωνία που μεγάλωσε αυτό το παιδί.
Πως και γιατί η κοινωνία εκείνη τον θεωρούσε μαλθακό.

Είχαμε και ένα τόπικ για τη μαλθακοποίηση των νέων.

Απ ότι θυμάμαι είχα γράψει αν υπάρχει λόγος να ματώνει γόνατα να σπάει δόντια να τρέχει στις αλάνες.
Προπαντός όταν το ίδιο το παιδί δεν θέλει και δεν επιδιώκει κάτι τέτοιο.

Φυσικά ούτε και εμείς σαν γονείς επιδιώκαμε κάτι τέτοιο.

Αν είχε μεγαλώσει στην Τρισκατάρατη Αθήνα που τόσα σούρνουν για το λεκανοπέδιο ούτε μαλθακό θα ήταν, ούτε οι τραμπούκοι θα τον σκότωναν.
Δεν θα ήταν μαλθακό γιατί δεν θα του κολλούσε κανείς την ταμπέλα αυτή.
Κανείς δεν θα τον έκρινε έτσι με βάση τα δικά του κριτήρια.
Θα έβρισκε άλλα παιδιά με τον ίδιο χαρακτήρα και απόψεις να κάνει παρέα.
Δεν θα τον θεωρούσαν διαφορετικό γιατί οι μεγάλες πόλεις είναι πολυμορφικές και ενσωματώνουν κάθε διαφορετικό. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

Αλλά για να μη φεύγουμε από το θέμα που είναι η Σκατιάνα και οι λοιπές μεσημεριανούδες.
Οι οποίες μεσημεριανούδες ποτέ δε λένε άμεσα κάτι.
Με το πες πες κάτι μένει.
Απευθύνονται σε καλοσυνάτες νοικοκυρούλες αφού οι υπόλοιποι/ες δουλεύουμε αυτές τις ώρες ή είμαστε στο δρόμο για το σπίτι. Οι χειραγώγηση αυτών που μένουν σπίτι τέτοιες ώρες είναι ευκολότερη.
Προπαντός οι νέες μαμάδες που ανησυχούν μήπως τα παιδιά τους γίνουν γκέυ ή μαλθακά ή ότι άλλο.
Το γουρλωμένο μάτι και ο ρηχός λόγος, ο απλοίκός χωρίς συμφραζόμενα ο απόλυτος είναι η χείριστη χειραγώγηση.

Επομένως όταν κάνει φόκους σε διαφήμιση τζάμπο και σχολιάζει δεν το κάνει υπέρ των γκέυ αλλά για να εξαγριώσει τους μικροαστούληδες.
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Previous

Return to LifeStyle- Κοινωνικοί σχολιασμοί