Login    Register
  • Author
Εξηγηση των ονειρων;

Postby }{eAvEN » Tue May 01, 2007 2:35 am

Υπαρχει καποιος εδω που να ασχολειται με την εξηγηση των ονειρων; ειτε επαγγελματικα ειτε απο προσωπικη ερευνα; Επισης ποιος ειναι ο "ειδικος" που ασχολειται επαγγελματικα με αυτο το θεμα; Ο ψυχολογος;
}{eAvEN
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του

Re: Εξηγηση των ονειρων;

Postby ArELa » Tue May 01, 2007 12:18 pm

Για τους ψυχολόγους, κάποιες εικόνες στο όνειρο, αποτελούν συμβολισμούς του υποσυνείδητου. 'Οπως το δόντι που συμβολίζει τη ζωή.

Αυτό για τους συμβολισμούς έχω φτάσει στο σημείο να το δέχομαι, διότι πραγματικά όσες φορές έχω δει στον ύπνο μου να μου πέφτει δόντι, κάποιος που γνωρίζω πεθαίνει. Αν δω ότι πονάει όταν φεύγει το δόντι, αυτός που φεύγει είναι πολύ κοντινός/αγαπημένος μου...

Θα μου πεις αυτό εντάσσεται και στα προφητικά όνειρα. Θα σου πω ναι, πιστεύω ότι κάποια όνειρα είναι προφητικά, στο βαθμό που μου έχουν προκύψει τέτοια. 'Οχι πολλά, ελάχιστα σε σχέση με όλα τα όνειρα που θυμάμαι να'χω δει, αλλά αρκετά για να με πείσουν. Κάποια στιγμή θα γράψω εδώ ένα προφητικό όνειρο που είδα πριν 30 χρόνια αλλά μου'χει μείνει σα να'ταν χθες. Επίσης, θεωρώ ότι το όνειρο που περιγράφω στην εξομολόγησή μου εδώ viewtopic.php?f=17&t=300 είναι αμιγώς προφητικό.

Στις περιπτώσεις που έχω δει δόντι να μου πέφτει, είναι ένα προφητικό όνειρο, που το υποσυνείδητο μου δίνει ως μήνυμα με τους δικούς του συμβολισμούς.

Η ψυχιατρική λοιπόν, στο βαθμό που έχει προσδιορίσει κάποια σύμβολα του υποσυνείδητου και τις αντίστοιχες ερμηνείες τους, βοηθάει στην επεξήγηση κάποιων ονείρων. 'Ενας άλλος τρόπος που βοηθάει πολύ πιστεύω, είναι η διαισθητική ερμηνεία τους. Σαν πρωτογενής βάση, η αίσθηση που έχουμε τη στιγμή που ξυπνάμε από ένα όνειρο...
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Irc nick: ArELa

Postby Nemesis » Wed May 02, 2007 12:58 am

εδώ θα σημειώσω ότι ψυχολογία-ψυχιατρική γενικότερα δεν δίνουν ερμηνεία των ονείρων ως προφητικά αλλά κάνουν μαζί με μία παραπάνω συλλογή στοιχείων μία σκιαγράφηση χαρακτήρα και ορισμένες φορές βγάζουν και πορίσματα.

εάν θες μπορώ να σου πω εξ ιδίας έρευνας πάντα το τί πιστεύω ότι μπορεί να συμβολίζει ένα όνειρο σου

και για αυτό ανοίχθηκε η ενότητα αυτή

ειδικός δεν είμαι προς Θεού, απλά τυγχάνει από μικρή με την γιαγιά μου πρώτα να έχω ασχοληθεί με τα όνειρα και μετέπειτα στην πορεία μόνη μου, εάν πάλι δεν θέλεις δημοσίως να το συζητήσουμε μπορείς να μου στείλεις ένα πμ

θα γράψω λίαν συντόμως και άλλα πράγματα για τα όνειρα
If you want to make beautiful music, you must play the black and the white notes together.
Richard M. Nixon
Nemesis
Αθεράπευτος Ιδεογραφίτης
Αθεράπευτος Ιδεογραφίτης

Irc nick: Nem3sis

Postby giorgos » Fri May 25, 2007 1:30 am

Μπορώ να ποστάρω ένα μικρό όνειρο ή θα με κυνηγήσετε; Razz

urock clap banghead

μετατράπηκε στην Ελληνική απο pagona

When I see you smile
I can face the world, oh oh,
you know I can do anything
When I see you smile
giorgos
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα

Postby ArELa » Fri May 25, 2007 10:09 am

Να ποστάρεις ό,τι θες κούκλε Γιωρίκα, και καλωσήρθες και στα νέα ΙΔΕΟ Very Happy

Αλλά καν'το ελληνικά γμτ, δεν έχω χρόνο να σε κυνηγάω και να μετατρέπω στην ελληνική. 'Ανοιξε και κανά word! σε ικετεύω λέμε!

Όποιο απ'τα διαχειριστάκια μας μπορέσει, ας του τα μετατρέψει τα γραικύλικα γιατί δεν προλαβαίνω. Αν δεν προλάβετε κι εσείς, αργότερα εγώ, τι να κάνουμε Very Happy
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Irc nick: ArELa

Postby Γκροτέσκος » Fri Oct 10, 2008 9:35 pm

Εγώ είδα ότι τηγάνιζα παγωτό

Είναι καλό αυτό;
Γκροτέσκος
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης

Postby ICAROS » Tue Nov 03, 2009 7:25 am

Yπάρχουν και ''εσωτερικά'' και ''εξωτερικά'' όνειρα -ως προς την προέλευσή τους-. Δηλαδή ψυχολογικά/διανοητικά και... απεσταλμένα/δημιουργημένα μηνύματα, επικοινωνίες. Kυριολεκτικά και Συμβολικά. Δεν είναι όλα το ίδιο.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~

Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος

Return to Ονειρα-Ονειροκρίτης