Ελληνική Μυθολογία- του Ν. Τσιφόρου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ελληνική Μυθολογία- του Ν. Τσιφόρου

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 02 Μάιος 2007, 03:44

Το'κρυψε λοιπόν το δρεπάνι και πήγε κι αντάμωσε τα παιδιά της.
- Ξέρετε τι θα του κάνω εγώ αυτουνού;
-Τι καλέ μαμά;
-Θα του κόψω...θα του κόψω...
(Ο Ροϊδης το λέει "πάσαν πατρότητος ελπίδα")
-'Οχι, μαμά.
-Μωρέ θα του τα κόψω. Τι δηλαδή; 'Ασε που μ'έχει αναστενάξει, αλλά θα γενάμε σερί και δε θα'χουμε παιδιά στο σπίτι;
Φρικιάσανε τα παιδιά. "Οχι, δε γίνονται τέτοια", πετάχτηκε όμως ο νεότερος, ο Κρόνος και λέει της μάνας του:
-Εγώ.
-Θα το κάνεις, βρε;
-Φςςς ! Και είμαι στο δρεπάνι καλύτερος από σκοπευτής του Τέξας!

Τα συμφωνήσανε μάνα και γιος κι ένα βράδυ, ο Ουρανός ήρθε στα τσακίρ κέφια και κουβάλαγε μαζί του και τη Νύχτα, που ήτανε και πολύ ζωηρή, να...τελος πάντων...να...διασκεδάσουνε. Κι αναιδέστατος όπως ήτανε, ξαπλώνεται πάνω στη γη, φαρδύς πλατύς με τη Νύχτα παρέα του.
Εκεί δα που ζαχαρώνανε, ο Κρόνος ήτανε κρυμμένος με τη δρεπάνα και περίμενε. Στα ντουζένια του ο μπαμπάς, πετάγεται ο νεαρός, τον κρατάει ακίνητο με τ'αριστερό χέρι και με το δεξί του έκοψε ό,τι ήτανε να κοπεί...
'Ακου τώρα. Από το αίμα της πληγής, γεννηθήκανε οι Ερινύες, οι Γίγαντες και οι Νύμφες. Και μόλις πέταξε στη θάλασα κείνα που έκοψε, βγήκε ένας άσπρος αφρός κι από μέσα ξεπετάχτηκε η Αφροδίτη. Γι'αυτό τη λένε Αφροδίτυ. Αναδυόμενη εκ του αφρού...
Ο Ουρανός δεν πέθανε, μ'όλη τη λαχτάρα που'παθε. Δεν λένε αν του κάνανε παρά φύσιν έδρα, αλλά έζησε...απόμαχος. Και περιβάλλει πάντα τη Γη και προβλέπει και το μέλλον, αλλά από μονάρχης και παντοδύναμος, έγινε συνταξιούχος και φουκαράς, άχρωμος. 'Ετσι φίλε μου σβήνει η δόξα των δυνατών. Πολλές φορές με μια δρεπανιά.


Συνεχίζεται...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ελληνική Μυθολογία- του Ν. Τσιφόρου

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 02 Μάιος 2007, 03:49

Ο Βασιλεύς απέθανε, ζήτω ο βασιλεύς... Κρόνος στο παλάτι τούτη τη φορά και ήθελε και γυναίκα. Βρήκε την αδερφούλα του, τη Ρέα που ήτανε και νοστιμούλα, και της έκανε πρόταση:
-Με παίρνετε;
Σήμερα μας πιάνει φρίκη άμα σκεφτόμαστε την αιμομιξία. Τα διαβάζουμε στις εφημερίδες, αγανακτούμε, βρίζουμε... 'Ομως οι πρώτοι άνθρωποι που ζούσανε σε μικρές ομάδες και σε οικογένειες μέσα στα σπήλαια, πριν θεσπιστούν ακόμα τα ταμπού, αναγκαστικά ερχόντουσαν σ'επιμιξίες μεταξύ τους. Μάνα με γιο, πατέρας με κόρη, αδερφός με αδερφή... Ο κύκλος ήτανε κλειστός. Σήμερα αυτά, στο συγγενικό κύκλο πιο ανοιχτό, τα βλέπουμε μόνο στους πρίγκηπες. Δεν πρέπει να μας παραξενεύει λοιπόν αν η μυθολογία γεννά ον έρωτα μέσα στην ίδια οικογένεια, αφού κι ίδια γεννήθηκε σε μιαν εποχή που εφαρμοζόταν σαν κοινωνική ανάγκη. 'Αλλωστε το "οιδιπόδειο σύμπλεγμα" του Φρόυντ, εξηγεί στον τρέχοντα κόσμο μας ολλά, πάρα πολλά.
Ο Κρόνος και το Ρεάκι αρχίσανε κι αυτοί την παιδοποιϊα. Η Εστία, η Δήμητρα, η 'Ηρα, ο 'Αρης, ο Ποσειδώνας, ο Δίας, ήτανε όλοι τους παιδιά του... Αλλά ο Κρόνος δεν ήτανε κορόιδο να τα ρίχνει στον Τάρταρο τα παιδιά. Σου λέει, Τάρταρος είν'αυτός. Ξέρω γω, μη βρεθεί κανά δρεπάνι και βγη κανάς μούλος και μου ανάψει δουλειές...
Μόλις γεννιόντουσαν λοιπόν, φώναζε τη γυναίκα του:
-Γεννήσατε μανδάμ;
-Ναι.
-Φερ'το να το δω κι εγώ.
Το'φερνε η Ρέα τυλιγμένο το μωρό, άνοιγε το στόμα του ο Κρόνος και το...κατάπινε.
-Τι κάνεις εκεί;
-Ε, να μην πάρουμε ένα μεζέ; Ξελιγώθηκα.
-Και το παιδί βρήκες να φας;
-Τι να φάω ρε; Που όλο γκαστρωμένη είσαι και δεν αδειάζεις να μαγειρέψεις;
'Οτι πάθαινε η Γαία, τα πάθαινε και χειρότερα η κορούλα της η Ρέα. Στεναχωριότανε λοπόν πολύ, κι άμα ξανάμεινε έγκυος πάει στους γονείς της.
-Τι θα γίνει; Θα μου το φάει κι αυτό.
-Δεν άνεις μια δουλειά! Λέει ο πατέρας της ο...καπόνης. Δεν πας να γεννήσεις στην Κρήτη;
-Γιατί; 'Εχει καλά μαιευτήρια; Εδώ η 'Ελενα, ένα μαιευτήριο έφτιαξε, Κρητικός ο άντρας της κι αυτή το έχτισε στην Αθήνα.
-Οχι, αλλά να μη δει πούθ α γεννήσεις.
-Θα το ζητήσει.
-Θα σου πω.
Πάει στην Κρήτη η Ρέα, γεννάει, κρύβει το παιδι, μετά παίρνει μια θεοκοτρώνα, την τυλίγει στις φασκιές και το πάει του Κρόνου.
-Θα το φάτε;
-Αμ τι θα το κάνω;
-Καλή όρεξη.
Καταπίνει την κοτρώνα ο Κρόνος και του κάθησε στο στομάχι και γύρευε Αλκα Σέλτσερ να τη χωνέψει...
-Καλά έκανα καιτ ον έφαγα. Αυτός θα'βγαινε σκληρός.
Αλλά η μοίρα δεν νικιέται ούτε από τους θεούς, αυτό λέει ο μύθος... Πέτρα έφαγε και την άλλη μέρα που ενεργήθηκε, έβγαλε...μαντρότοιχο. Τελος πάντων...


...Συνεχίζεται


===========


Περιμένω σχόλια και αντιδράσεις σας.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ελληνική Μυθολογία- του Ν. Τσιφόρου

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 10 Μάιος 2007, 11:00

ΑρΕλα έγραψε: .
...Συνεχίζεται


===========


Περιμένω σχόλια και αντιδράσεις σας.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
elia
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1333
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 10:41
Irc ψευδώνυμο: eLia_
Φύλο: Γυναίκα

Re: Ελληνική Μυθολογία- του Ν. Τσιφόρου

Δημοσίευση από elia » Πέμ 10 Μάιος 2007, 12:19

Είναι πολύ ωραία αυτά τα βιβλία του τσιφόρου! Αξίζουν να διαβαστούν !! :)

Έχεις μήπως και τις σταυροφορίες; Είναι καλύτερο κι απ 'τη μυθολογία. Αν τις έχεις αξίζει να βάλεις κι από κει αποσπάσματα, είναι να πέφτεις απ' το γέλιο, ειδικά όταν περιγράφει τους σταυροφόρους! :lol:
"'Eτσι είναι αν έτσι νομίζετε"
Λ.Πιραντέλλο
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ελληνική Μυθολογία- του Ν. Τσιφόρου

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 20 Μάιος 2007, 10:09

Συνέχεια αποσπασμάτων από την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ του Ν. Τσιφόρου


Το παιδί το λέγανε Δία και μεγάλωσε κρυφά στην Ιδη, άλλοι λένε στην Ολυμπία, το βύζαινε και μια κατσίκα, η Αμάλθεια, μεγάλωσε γρηγορα. Και έβαλε στο μυαλό του να διώξει τον μπαμπά του τον φαταούλα και να πάρει αυτός τη θέση του. Πάει λοιπόν, πιάνει τους Τιτάνες και κάνει συμφωνια μαζί τους.
-Ρε σεις, να σας λευτερώσω απ'τα δεσμά σας, βοηθάτε;
-Εντάξει
Τους λευτερώνει, αλλά οι Τιτάνες δεν΄ητανε μπεσαλήδες καθόλου. Μόλις λευτερωθήκανε το πήρανε φιλότιμο.
-Δηλαδή τι θα γίνει; Θα πάρει αυτός το κουμάντο που είναι Ολύμπιος και θα μείνουμε εμείς αντιπολίτευση που'μαστε και αρχαιότεροι;
-Και τι να κάνουμε;
-Να τον εξουδετερώσουμε.
Καθόλου μπέσα δεν είχανε οι κύριοι Τιτάνες, κηρύξανε τον πόλεμο στους Ολυμπίους. Δέκα χρόνια πόλεμος και αποτέλεσμα δεν έβγαινε. Ο Ζευς τα χρειάστηκε. Πήγε και βρήκε τους Κύκλωπες, όπως να πούμε, η ίνα πήγε και βρήκε την...Αλβανία. Οι Κύκλωπες ήταν κλεισμένοι κι αυτοί στον Τάρταρο κι ένας τρομερός όνος που τον λέγανε Κάμπη, τους φύλαγε μπας και την κοπανήσουνε. Ο Ζευς τον σκότωσε τον Κάμπη.
-Κύριοι Κύκλωπες, τους λέει, εγώ σας ελευθέρωσα. Βοηθάτε στον πόλεμο;
Οι Κύκλωπες μπεσαλήδες, πιάνουνε τα μυστικά τους όπλα, τον κεραυνό, τη βροντή και την αστραπή και του τα δίνουνε. Και δώσανε και του Ποσειδώνα μια πηρούνα να τρώει κακαβιά, την Τρίαινα που λένε, δώσανε και του 'Αδη την Κυνή. Μαστόρια όπως ήτανε, πιάνουνε και φτιάνουνε μια σιεδερένια κουρτίνα (Σιδηρούν Παραπέτασμα) να μη βλέπουνε οι Τιτάνες τη λάμψη του κεραυνού (κι ύστερα μου λες ότι η μυθολογία δεν ήτανε σημαδιακή). Φτιάξανε κι ένα βωμό να ορκίζονται οι θεοί πριν πάνε να πολεμήσουνε.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Ελληνική Μυθολογία- του Ν. Τσιφόρου

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 16 Αύγ 2018, 21:06

Η Μυθολογία ως Ατραπός Μύησης -Χλετσος Βασίλης

https://youtu.be/_DJRE2-7jHI
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μυθολογία”