Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 07 Σεπ 2012, 14:47

Ποιο καλύτερο αντίδοτο στη μόλυνση της πόλης και τα φυτοφάρμακα απ' το να καλλιεργούμε δικά μας φυτά, φρούτα και λαχανικά στο μπαλκόνι ή την ταράτσα μας;

Με αυτόν τον τρόπο:
α) έχουμε φρέσκα και άμεσα διαθέσιμα βιολογικά προϊόντα στο σπίτι μας
β) βοηθάμε το οικοσύστημα καθώς όλα τα φυτά παράγουν οξυγόνο που τόσο μας λείπει στις πόλεις
γ) η ενασχόληση με τη Γη λειτουργεί ως ψυχοθεραπεία
δ) εξοικονομούμε χρήματα από τον ετήσιο προϋπολογισμό του σπιτιού μας
ε) δεν είναι με το ζόρι να φυτέψουμε βρώσιμα φυτά, υπάρχουν επίσης πολύχρωμα λουλούδια/ βότανα/ δέντρα /ο,τιδήποτε μας ευχαριστεί οπτικά ή γευστικά με αρκετές (θεραπευτικές και μη) ιδιότητες.

Φυσικά, ζώντας στην πόλη δεν έχουμε τη δυνατότητα να παράγουμε όλη την ποσότητα των προϊόντων που τρώμε, μπορούμε όμως να εμπλουτίσουμε την ήδη υπάρχουσα διατροφή μας με προϊόντα που έχουμε φυτέψει και μεγαλώσει οι ίδιοι.

Για να το κάνουμε αυτό, δεν απαιτούνται τρελά χρήματα καθώς:
α) οποιοδήποτε δοχείο έχουμε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως γλάστρα (αρκεί να του κάνουμε 3-4 τρύπες από κάτω)
β) για χώμα, αν δεν μπορούμε να αγοράσουμε, μπορούμε να μαζέψουμε από όποιο μέρος κρίνουμε καλύτερο και καθαρότερο.
γ) οι σπόροι, μπορούν να είναι είτε σπόροι από τα φρούτα/λαχανικά που ήδη καταναλώνουμε στο σπίτι μας, είτε σπόροι του εμπορίου που αν δεν απατώμαι έχουν το μάξιμουμ 3 ευρώ το σακουλάκι, ή για ακόμα πιο βιολογικές καταστάσεις, να επικοινωνήσουμε με τον Πελίτη, μία οργάνωση που μαζεύει σπόρους που δεν είναι γενετικά τροποποιημένοι και τους παραχωρεί δωρεάν σε όποιον ενδιαφέρεται.
δ) Για ορισμένα ποτίσματα μπορούμε να έχουμε στο μπαλκόνι ή την ταράτσα μας δοχεία και να μαζεύουμε/αποθηκεύουμε νερό της βροχής εξοικονομώντας έτσι το πόσιμο νερό απ' το σπίτι μας.

Τα αποτελέσματα είναι ασύγκριτα και οι γεύσεις αξεπέραστες. Μπορούμε να διαβάσουμε βιβλία ή να βρούμε στο ίντερνετ πότε είναι η εποχή που φυτεύεται το κάθε φρούτο ή λαχανικό και κάθε εποχή να φυτεύουμε και διαφορετικά προϊόντα με αποτέλεσμα να έχουμε όλο τον χρόνο φρέσκα και εντός εποχής ζαρζαβατικά. Συν, ότι μπορούμε να καταψύχουμε κάποια από τα λαχανικά μας (πχ έτσι κάνω πλέον στις πιπεριές που βγάζω) και να έχουμε πιπεριές ακόμα και τον χειμώνα χωρίς να χρειάζεται να τις πληρώνουμε 2 και 3 ευρώ το κιλό χωρίς να ξέρουμε και τι τις ραντίζουν.

Εδώ λοιπόν, σκεφτόμαστε να ανταλλάσουμε απόψεις πάνω στο πώς να δημιουργήσουμε φιλικές για το οικοσύστημα πράσινες ταράτσες και μπαλκόνια και κάθε συμβολή/συμβουλή/ιδέα είναι πολύτιμη. Οι γνώσεις μας είναι χμμμ άκρως ερασιτεχνικές οπότε δεν κατακρίνουμε/ αποπαίρνουμε κανέναν εκτός κι αν θέλει να καλλιεργήσουμε παράνομα δενδρύλια (το έχω ακούσει κι αυτό :lol: ) .
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από kat_woman » Παρ 07 Σεπ 2012, 15:01

Καλωσορίζω το ευωδιαστό αυτό τόπικ και αναμένω πολλά και χρήσιμα ..
Για αρχή λίγα ιντερνετικά λουλουδάκια, να το ομορφύνουμε κι άλλο :rose: :rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

Θα ποστάρω και τις απορίες μου (που είναι αρκετες) στο άμεσο μέλλον.Ελπίζω να μην σε κουράσω , Καρυάτιδά μας, αλλά το έχω πάρει και λίγο ζεστά το θέμα..Αφ ενός έχω την χαρά και την τύχη στο νέο σπίτι όπου μετακόμισα την άνοιξη να έχω μπαλκονάρες ( οι οποίες πρέπει να αξιοποιηθούν, βεβαίως βεβαίως), αφ ετέρου τι καλύτερο από το φρέσκο και βιολογικό προϊόν στο τραπέζι μου?

Έχουμε να πούμε πολλά :xara: :xara:
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 07 Σεπ 2012, 15:12

Το ωραίο είναι ότι έχουμε και γεωπόνους στα Ιδεό. Τουλάχιστον, πριν μερικά χρόνια είχαμε, άρα λογικά τους έχουμε ακόμα :P Ξαναλέω, οποιαδήποτε ιδέα/ συμβουλή/ συμβολή είναι πολύτιμη :)
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Τάλως » Παρ 07 Σεπ 2012, 16:53

αυτο θα ελυνε καμποσα προβληματα

Εικόνα


Εικόνα
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 08 Σεπ 2012, 00:34

Αμήν και πότε :)
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 08 Σεπ 2012, 17:53

Νέα: Απ' ότι έμαθα, με τις πρώτες βροχές του Σεπτεμβρίου είναι εποχή για να φυτέψουμε αρακά, φασόλια και κουκιά ώστε να είναι έτοιμα την άνοιξη, όπως και ότι μπορούμε να φυτέψουμε μαρούλια, λάχανα και σεληνόριζες που γίνονται λίγο πριν τα Χριστούγεννα (τώρα, λίγες μέρες πάνω, λίγες κάτω, κάθε φυτό έχει το δικό του χρόνο).

Για να φυτέψουμε κουκιά, παίρνουμε ξερά κουκιά (από τον μανάβη ή το σούπερ μάρκετ), τα μουλιάζουμε, και αφού φουσκώσουν, τα φυτεύουμε :). Το ίδιο και με τα φασόλια.
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
paris4u
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: Δευ 27 Σεπ 2010, 16:16
Φύλο: Άνδρας

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από paris4u » Κυρ 09 Σεπ 2012, 00:18

Kariatida αυτην την εποχη σπερνουμε σπανακι,κρεμυδακια (για φρεσκο) παντζαρια, λαχανα,μπροκολα,κουνουπιδια,μαρουλια αλλα οχι φασολια.Σπανακι κρεμμυδακι (φυσιλια ή κοκαρια τα λενε ετσι θα τα ζητησεις,εχει τρια μεγεθη εσυ παρε το μικρο) και παντζαρι τα σπερνουμε κατευθειαν δηλαδη ριχνουμε τον σπορο στον χωρο παραγωγης.Τα αλλα θα τα αγορασεις ετοιμα φυτα 5 με 10 λεπτα το ενα κανει (δεν προλαβαινεις να κανεις φυτα απο σπορο).

:xara: :xara: :xara: Αντε αντε αρχιστε :ups: :ups: :ups:
Αν αρχισεις να παραγεις την τροφουλα σου (ενταξει το δειγμα τροφης :lol: ) θα νιωσεις οτι κανεις κατι πολυ σπουδαιο και πραγματι ετσι ειναι.Χωρις αυτοκινητο ζουμε,χωρις κινητο ζουμε χωρις χωρις χωρις οτιδηποτε τεχνολογικο ζουμε,χωρις τροφη ομως,οχι.
Επισης θα νιωσεις γαληνη,ευεξια,αρμονια.. Καποια στιγμη θα καταλαβεις οτι ενωνεσαι σαν ενα παζλ με την φυση που ως τωρα βολοδερνε ξεκαρφωτο και οτι συμβαλλεις στο θαυμα που ονομαζουμε ζωη.
Με τον καιρο θα ανακαλυψεις περιεργα πραγματα,θα δεις οτι με τις ιδιες συνθηκες (νερο,θερμοκρασια,ηλιοφανεια,χωμα) θα εχεις διαφορετικα αποτελεσματα,αναφωνοντας κι εσυ με την σειρα σου, εν οιδα οτι ουδεν οιδα :wink:
Εγω στην αρχη οταν πρωτο ασχοληθηκα,ειχα την νοοτροπια του μαμαω και δερνω,οπως ενας νταβατζης εκμεταλευεται τις κοπελες,ετσι ακριβως κι εγω την γη.Αυτη ειναι η γη μου ειπα,εγω δεν εχω παρα να σπειρω,να φυτεψω και να ποτισω και αυτη θα μου δινει τους καρπους της,αμ δε.. :jerk:
Με τον καιρο η γη,μου εμαθε πολλα χρησιμα πραγματα,για την ζωη,την αγαπη,την προσφορα,την συνεργασια,την διαφορετικοτητα,την υπομονη..
Τωρα πια δεν λεω οτι μου ανηκει,δεν την βλεπω ως κτημα μου,αλλα ως συνεργατη :rose: δεν ανηκει αυτη (η γη και κατ' επεκταση η φυση) σε μενα αλλα εγω σε αυτην..
Ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.
Στο μυαλο ειναι ο στοχος ,τον νού σας!!!
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Τάλως » Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42

μαρουλια? φασολια? αυτα θελουν ζεστη...


δεν βγαινουν τον χειμωνα ... οπως και για τα κουκια επισεις γενικα δεν ξερω να φυτρωνει κατι το χειμωνα... εκτος απο τα λαχανα που μενουν καιρο
χωρις να χαλανε οποτε κοβεις μεχρι τελη φθινοπορου.


αυτη την αισθηση εχω. και ενας φιλος μου εδω κατω αγροτης ποτε δεν καλιεργει χειμωνα...

(εκτος και αν εχετε θερμοκηπιο)
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6095
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 375 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από kat_woman » Κυρ 09 Σεπ 2012, 18:30

-Ερώτηση: (ίσως να είναι και λίγο..χαζή, αλλά είπαμε, αρχάρια..)Παρατηρώ το χώμα απο τις λίγες (ακόμα) γλάστρες μου μετά απο κάποια ποτίσματα σαν να "κάθεται" να γίνεται πιό συμπαγές και να αποκτά ίσως και πιό σκούρο χρώμα..Η λογική μου λοιπόν, με οδήγησε στο συμπερασμα οτι το χώμα , όταν είναι στην μορφή που περιγράφω, δεν αναπνέει και ίσως να είναι και αυτή μία από τις αιτίες που τα φυτά μου δεν κρατούν και τόσο ή δεν αναπτύσσονται όσο θέλω..Πήρα λοιπόν ένα κουτάλι και σκάλισα το χώμα από τις γλάστρες , έτσι ώστε να δείχνει και πιό ανανεωμένο.Είναι σωστή η σκέψη μου? Όντως το σκαλισμα του χώματος βοηθά το φυτό, τρόπον τινά , να αναπνεύσει?

-Και μια οικολογική συμβουλή που άκουσα.Επειδή συχνα τα αρωματικά μας φυτά που χρησιμοποιούμε και στην μαγειρική μπορεί να εμφανίσουν μυγάκια ιδού ένας τρόπος να τα προστατεύσουμε, χωρίς να καταφύγουμε σε χημικά φάρμακα:Ψιλοκοβουμε σε ένα μπολ κρεμμύδι και του ρίχνουμε βραστο νερό. Αφήνουμε ένα - δυό λεπτά και μετά σουρώνουμε το μείγμα.Το κρεμμυδόζουμο αυτό, αν ψεκαστεί στο άρρωστο φυτό, εξαφανίζει τα ενοχλητικά μυγάκια!
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Kostakis
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2010, 21:07
Φύλο: Άνδρας

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Kostakis » Κυρ 09 Σεπ 2012, 21:16

Ερώτηση: (ίσως να είναι και λίγο..χαζή, αλλά είπαμε, αρχάρια..)Παρατηρώ το χώμα απο τις λίγες (ακόμα) γλάστρες μου μετά απο κάποια ποτίσματα σαν να "κάθεται" να γίνεται πιό συμπαγές και να αποκτά ίσως και πιό σκούρο χρώμα..Η λογική μου λοιπόν, με οδήγησε στο συμπερασμα οτι το χώμα , όταν είναι στην μορφή που περιγράφω, δεν αναπνέει και ίσως να είναι και αυτή μία από τις αιτίες που τα φυτά μου δεν κρατούν και τόσο ή δεν αναπτύσσονται όσο θέλω..Πήρα λοιπόν ένα κουτάλι και σκάλισα το χώμα από τις γλάστρες , έτσι ώστε να δείχνει και πιό ανανεωμένο.Είναι σωστή η σκέψη μου? Όντως το σκαλισμα του χώματος βοηθά το φυτό, τρόπον τινά , να αναπνεύσει?
Μην το σκαλίζεις μπορεί να πληγώσεις τις ρίζες. Ότι και να έχεις πάρε μεγάλη γλάστρα πάντα είναι καλύτερη. Πάρε ελαφρή χώμα, φυλλόχωμα και βεβαιώσου ότι έχεις καλή στράγγιξη. Πριν βάλεις το χώμα στην γλάστρα δες αν υπάρχουν αρκετές τρυπούλες στην γλάστρα και μετά βάλε χαλίκια περίπου πέντε δάκτυλα. Μετά βάλε το χώμα. Αν ποτίζεις πχ έναν βασιλικό και βλέπεις οτι μετά απο δύο ή και τρεις ημέρες το χώμα παραμένει υγρό τότε ίσως να έχεις πρόβλημα στράγγιξης. Πάρε ξυλάκι από σουβλάκι και κάνε τρύπες στο χώμα.
Αυτά ως γενικές οδηγίες.
:xara:
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Irene3006 » Κυρ 09 Σεπ 2012, 21:33

Αυτό που μου είπαν εμένα σε ένα φυτώριο πρόσφατα σχετικά με το πότισμα, ήταν πως δεν πρέπει,
ειδικά το καλοκαίρι, να ποτίζουμε τα φυτά μας έχοντας ως κριτήριο το χώμα του.... Δλδ μπορεί πάνω
πάνω να φαίνεται ξερό, αλλά στην πραγματικότητα να υπάρχει νερό πιο μέσα. Αυτό που μου είπαν
είναι να παρατηρώ τα φύλλα του... Όταν είναι προς τα πάνω και φαίνονται πιο "δυνατά" δεν χρειάζεται
πότισμα το φυτό... Όταν αρχίζουν να μαραίνονται χρειάζονται νερό. Τέλος, παίζει ρόλο και ο τρόπος
που θα τα ποτίσεις... Δηλαδή είναι καλύτερο να ρίχνεις λίγο λίγο νερό σε αρκετές δόσεις, παρά όλο
μαζί... Γιατί το νερό φεύγει απευθείας και δεν προλαβαίνει το φυτό να το απορροφήσει...

Σχετικά με το θέμα κρύου και εποχής... Δεν υπάρχει πρόβλημα με μαρούλια, σπανάκια, κρεμμυδάκια κλπ...
Εμείς βάζουμε κανονικά κάθε χειμώνα, χωρίς να έχουμε θερμοκήπειο...

Υ.Γ. Όλα τα παραπάνω προέρχονται από προσωπικές εμπειρίες... Σε περίπτωση λάθους δεν ευθύνομαι... :loco:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Kariatida » Δευ 10 Σεπ 2012, 19:14

Από πού να πρωτοξεκινήσω, έχουν λεχθεί πάρα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα :D

Μορφωνόμαστε σιγά σιγά :)

(Οι απορίες και τα συναφή θα έρθουν αργότερα :D )
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Kariatida » Παρ 12 Οκτ 2012, 17:29

Που λέτε, βγάλαμε καμιά σαρανταριά μαρουλομωρά. Λογικά την Κυριακή θα μεταφυτευτούν :)

Οι πεπονιές μάς άφησαν χρόνους και μαζί τους πήραν και τα τελευταία πεπόνια, του χρόνου θα ξέρουμε να τα φυτέψουμε νωρίτερα :)
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 12 Οκτ 2012, 18:20

Αχ, μαρουλομωρά!!! γιαμ γιαμ :loco:

Η ιδέα του ταρατσόκηπου με "τρώει" εδώ και κάμποσα χρόνια, αλλά δυστυχώς οι τσέπες μου αντιστέκονται σθεναρά, και δεν βλέπω να δίνονται ποτέ αρκετές ευκαιρίες στους κατοίκους των πόλεων να το κάνουν πράξη. Δε θυμάμαι σε ποια χώρα το κράτος αναλαμβάνει το μεγαλύτερο κόστος για την κατασκευή ταρατσόκηπου... Όχι όπως εδώ που θα μας πάρουν και τις ταράτσες στο τέλος...

Οπότε μένουμε με τα μπαλκόνια... Άντε και καμιά πυλωτή...
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 12 Οκτ 2012, 20:49

Είδα πριν καιρό ένα βίντεο για το θέμα αυτό..Νέα Υόρκη.Στις ταράτσες λοιπόν φτιάχνουν μέλι,καλλιεργούν οπωροκηπευτικά,δημιουργούν κήπους. Είχα δει επίσης στην Αθήνα γεωπόνοι να δίνουν συμβουλές στο πως μπορούν οι ένοικοι να δημιουργήσουν κάτι ανάλογο.Καλή προσπάθεια δε λέω,αλλά νομίζω πως πρέπει να αναλάβουν δράση και οι Δήμοι,ξέρω τα κονδύλια είναι πενιχρά,αλλά με συλλογική προσπάθεια των πολιτών όλα είναι εφικτά...


Καλή επιτυχία :rose:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 12 Οκτ 2012, 21:01

Τάλως έγραψε:μαρουλια? φασολια? αυτα θελουν ζεστη...


δεν βγαινουν τον χειμωνα ... οπως και για τα κουκια επισεις γενικα δεν ξερω να φυτρωνει κατι το χειμωνα... εκτος απο τα λαχανα που μενουν καιρο
χωρις να χαλανε οποτε κοβεις μεχρι τελη φθινοπορου.


αυτη την αισθηση εχω. και ενας φιλος μου εδω κατω αγροτης ποτε δεν καλιεργει χειμωνα...

(εκτος και αν εχετε θερμοκηπιο)


Σε πιάνω αδιάβαστο φίλε !

Καλλιεργώ μαρούλια χειμώνα ,αυτά δεν είναι τα λεγόμενα "ποτιστικά",κάνουν μικρό κουκούλι σε σχέση με τα καλοκαιρινά...Όπως επίσης αυτή την εποχή βγάζω φασόλια "κλωσαριές" και 'ζαργάνες" ,όπως επίσης βγάζω το Φλεβάρη κουκιά "φικάρια".Αν δεν κάνει παγωνιές θα έχω και αγκινάρες Δεκέμβρη μήνα.


Όλα αυτά υπαίθρια...τα θερμοκήπια τα έχουμε χαλάσει,κρατήσαμε μόνο ένα μικρό για φυτώριο
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Παρ 12 Οκτ 2012, 21:35

Αχ, αγκινάρες! Βρε παιδιά, υπάρχει περίπτωση να καλλιεργήσω αγκινάρα σε μπαλκόνι, σε ζαρτινιέρα ξέρω γω; Είναι δύσκολη;
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Τάλως
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3188
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 12:17
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Τάλως » Τρί 16 Οκτ 2012, 18:44

alkinoos έγραψε:
Σε πιάνω αδιάβαστο φίλε !

Καλλιεργώ μαρούλια χειμώνα ,αυτά δεν είναι τα λεγόμενα "ποτιστικά",κάνουν μικρό κουκούλι σε σχέση με τα καλοκαιρινά...Όπως επίσης αυτή την εποχή βγάζω φασόλια "κλωσαριές" και 'ζαργάνες" ,όπως επίσης βγάζω το Φλεβάρη κουκιά "φικάρια".Αν δεν κάνει παγωνιές θα έχω και αγκινάρες Δεκέμβρη μήνα.


Όλα αυτά υπαίθρια...τα θερμοκήπια τα έχουμε χαλάσει,κρατήσαμε μόνο ένα μικρό για φυτώριο
Μαρουλι το χειμωνα δεν βγαινει
γιατι το"καιει" το ψυχος

εκτος και αν τα εχεις σε μια κατασκευη σαν θερμοκηπιο
σε αλλη περιπτωση τα καιει το κρυο εκτος και αν ζεις σε ποιο ζεστο κλιμα απο οτι υπαρχει στην κρητη (και εδω ακομα σε σε θερμοκηπια τα βαζουν το χειμωνα)
Εἶσ' Ἕλληνας; Τί προσκυνᾶς; Σηκώσου ἀπάνω! Ἐμεῖς καὶ στοὺς θεοὺς ὀρθοὶ μιλοῦμε..

[img]http://www.afroditishobby.gr/datafiles/498.jpg[/img]

[img]http://s12.postimg.org/pm4kknyzd/copy.j ... 1364828493[/img]

http://www.youtube.com/watch?v=8F_Z060Wlck
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Kariatida » Τρί 16 Οκτ 2012, 20:47

Στους σπόρους του μαρουλιού που πήρα, ήταν δυο-τρεις ποικιλίες, έλεγε ότι φυτεύονται με τις πρώτες βροχές του Σεπτεμβρίου. Τα φυτέψαμε λοιπόν, και μας βγήκαν γύρω στα σαράντα μαρουλάκια που αυτή τη στιγμή είναι στο μέγεθος το παράμεσου δακτύλου. Έχουμε ήδη αρχίσει τις μεταφυτεύσεις ώστε να είναι πιο "άνετα" και ήδη δείχνουν τη διάθεση να εξαπλωθούν παντού. Δεν ξέρω πώς θα τα πάνε με το κρύο, πάντως εδώ στη Νίκαια έχει τόση ζέστη, τόση κουφόβραση που, μα τω Θεώ, αν είναι για να πιάσει κρύο να χάσω και μερικά μαρούλια απ' την παραγωγή, χαλάλι. Κοντεύουμε να πεθάνουμε, έτσι όπως πάμε θα τρώμε καρπούζια και τον Δεκέμβρη :Ρ.

Δυστυχώς μού μαράθηκαν τα πράσα βέβαια. Παρ' ότι τα πότιζα, δεν τα κατάφεραν οπότε θα ψάξω να βρω το μυστικό τους.

Προς ώρας μάς φυτεύονται από μόνα τους τα πιο παράξενα φυτά. Βρώμη, αγριοσίταρο, λαχανίδες, γενικά πράγματα που δεν φυτεύουμε. Φύση :)
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Mantam Froufrou
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4599
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 10:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Mantam Froufrou » Τρί 16 Οκτ 2012, 22:34

Δυστυχώς μού μαράθηκαν τα πράσα βέβαια. Παρ' ότι τα πότιζα, δεν τα κατάφεραν οπότε θα ψάξω να βρω το μυστικό τους.
Να μου πεις και μένα το μυστικό αν το μάθεις, γιατί τα λατρεύω τα πράσα!
Την ψυχοθεραπεία μου την κάνω εδώ: http://www.alchemyofnature.blogspot.gr/
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Kariatida » Κυρ 06 Ιαν 2013, 00:04

Εικόνα
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 31 Αύγ 2013, 10:27

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες η αλόη μου είναι σαν στραβοχυμένη. Είναι σαν να έχει αλλάξει ολόκληρη πλευρό συν ότι έχει αρχίσει να μαραίνεται. Δεν την έχω να κοιτάει στον ήλιο γιατί δεν της αρέσει, και παρ' όλα αυτά μου μαραίνεται. Κάποια ιδέα;
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από ION 4ever » Σάβ 31 Αύγ 2013, 10:30

υπερβολικό πότισμα ίσως?
Η αλόη θέλει λίγο νερό αραιά και που. Της αρέσει η ξηρασία.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 31 Αύγ 2013, 11:14

Δεν καλλιεργώ αλόη ,αλλά τη χρησιμοποιώ για μικρές πληγές και για μετά το ξύρισμα.Μπαίνω που και που σε αυτή σελίδα.

http://kalliergo.gr/home-kalliergo/prin ... nt&print=1
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Kariatida
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2755
Εγγραφή: Τετ 06 Αύγ 2008, 21:55
Irc ψευδώνυμο: Kariatida
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 2 φορές

Re: Μποστάνια, Πράσινα Μπαλκόνια κ' Ταράτσες στην πόλη

Δημοσίευση από Kariatida » Σάβ 31 Αύγ 2013, 12:06

Ευχαριστώ :) Νομίζω βρήκα τον ένοχο :)
Ή ακολούθα ή οδήγα ή φύγε απ' τη μέση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά-Σπίτι - Κήπος”