Login    Register
loading...

Αυτή τη νέα γενιά προσκυνώ!!

Αυτή τη νέα γενιά προσκυνώ!!

Postby ArELa » Sun Dec 19, 2010 10:00 am

Ο αιθεροβάμων ανέβασε ένα βίντεο τόσο συγκλονιστικό, που μ'έκανε να κλαίω.
Πρώτη φορά το'παθα αυτό με βίντεο του youtube...

Δείτε αυτό το 15χρονο... που διαψεύδει εντελώς όλους όσους λένε πως η νέα γενιά απονευρώθηκε, ειναι χωμένη στα ηλεκτρονικά παιχνίδια και στο φέισμπουκ... που απογοητεύει τα καθάρματα που ήθελαν να αποβλακώσουν τη νέα γενιά και το μεθόδευσαν με χίλιους δύο τρόπους...

Να'σαι καλά Χρήστο αγόρι μου που ανέβασες αυτό το βίντεο... :rose:

Υποκλίνομαι, και χειροκροτώ μέχρι να ματώσουν οι παλάμες μου, αυτό το 15χρονο αγόρι! :worship: :clap:

Δείτε το. Θα πάθετε πλάκα.
Image

I faced it all and I stood tall, and did it my way....

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:
http://www.youtube.com/user/vasoula2908/featured
https://www.youtube.com/user/vasoula2908asteria

το μπλογκ μου: http://ideografhmata.blogspot.gr/

στο VIMEO: https://vimeo.com/uservasoula2908
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Liked in: 0 post
Irc nick: ArELa

Re: Αυτή τη νέα γενιά προσκυνώ!!

Postby Divine Sinner » Sun Dec 19, 2010 12:13 pm

Ειμαι 25 και νιωθω ηλικιωμενος μετα απο αυτο το βιντεο.
Divine Sinner

Postby aitherovamwn » Sun Dec 19, 2010 1:52 pm

βικούλα, για μια ακόμα φορά δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω.. δεν είναι απίστευτος ο πιτσιρικάς; και εγώ την πρώτη φορά που το είδα ένιωσα ρίγος..

η αμέσως επόμενή μου σκέψη ήταν ότι στη θέση αυτού του 15χρονου θα μπορούσε άνετα να είναι πολλοί από τους μαθητές μου (είμαι εκπαιδευτικός και ξέρω πολύ καλά τι λέω), οι οποίοι μάλιστα, ο καθένας με τον τρόπο του, θα έβγαζαν την ίδια καθαρότητα σκέψεων και συναισθημάτων.. και μάλιστα οι δικοί μας δεν κολώνουν να αντιπαρατεθουν και απευθείας με το σύστημα, είτε πρόκειται για τους γονείς και τους δασκάλους τους, είτε για τα ματ.. και το έχουν δείξει άπειρες φορές..

Και (από την εμπειρία μου) ξέρω καλά ότι τις περισσότερες φορές που κάτι ηττημένοι και συμβιβασμένοι από το σύστημα και τη ζωή, δάσκαλοι της κακιάς ώρας και κομπλεξικοί γονείς διαμαρτύρονται για τους εφήβους ότι είναι απείθαρχοι, ασεβείς, επιθετικοί κλπ, αυτό που στην πραγματικότητα εννοούν είναι ότι:
α) δεν ανταποκρίνονται στο κου-πε-πε
β) δεν υπακούν στον φόβο, αλλά μόνο στη λογική τους
γ) δεν υποκύπτουν σε εκβιασμούς (π.χ. θα διαβάσεις για να μην σου βάλω κακό βαθμό, για να μην το πω στους γονείς σου, για να μην σε τιμωρήσω με αποβολή κλπ.)
δ) κρίνουν (σωστά ή εσφαλμένα, δεν παίζει ρόλο) ότι αυτό που τους λέει ο άλλος δεν έχει καμία αξία για αυτούς
ε) ή απλούστατα, έχουν αντίθετη γνώμη και τολμούν να το εκφράσουν

εγώ στα παραπάνω μόνο πλεονεκτήματα βλέπω.. και δεν είχα, ως καθηγητής, ποτέ πρόβλημα με "απείθαρχους" μαθητές..

επιστρέφοντας τώρα στη σημαντικότερη πτυχή του θέματος, που δεν είναι άλλη από τη διεθνή εξέγερση που "μαγειρεύεται" ενάντια στα άρπακτικά της νέας τάξης, δύο από πιο σημαντικά σχόλια που γράφτηκαν κάτω από το βίντεο στο YT (και νομίζω πρέπει να μεταφερθούν και εδώ μέσα) ήταν τα εξής:

από τον/την benetia2004
θυμήθηκα το πανο στην ακρόπολη πριν 2 χρόνια "Peoples of Europe RISE UP!" Μόνο η νέα γενια θα μας σώσει....μόνο να τους στηρίζουμε και να τους προστατεύουμε μπορούμε!

μια πάρα πολύ σημαντική επισήμανση, γιατί χάρη σε αυτή την κίνηση (πανό στην ακρόπολη) η ιστορία θα γράψει ότι η έναρξη της διεθνούς επανάστασης ένάντια στα νεοταξιτάκια άρχισε από τη χώρα μας.. και μάλιστα, για το κάλεσμα σε αυτή την επανάσταση χρησιμοποιήθηκε η Ακρόπολη, το κατεξοχήν σύμβολο της ανάτασης του ανθρώπινου πνεύματος..

και από τη δική μας doctormarkon
Χαίρομαι που βλέπω τους λαούς της Ευρώπης να εξεγείρονται. Και εμείς με την πορεία της 15ης Δεκέμβρη και στη Γαλλία και στην Αγγλία κι στην Ιταλία και στην Πορτογαλία. Όπως βλέπετε δεν υπάρχει άλλος δρόμος πλέον. Ελπίζω η ανατροπή να γίνει γρήγορα. Τώρα δεν υπάρχουν γενιές. Όλοι μικροί μεγάλοι γέροι ζούμε στην ίδια κόλαση. Και στη Γαλλία εξεγέθηκαν οι φοιτητές για τις συντάξεις των γονέων τους

αυτή ακριβώς νομίζω είναι η σωστή διάσταση του ζητήματος.. μπράβο δρα!
...να είστε πάντα καλά...
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby ArELa » Sun Dec 19, 2010 2:21 pm

Xρήστο μου, εγώ ρίγησα με την τοποθέτησή σου εδώ.
Είμαι περήφανη για σένα και στο'χω πει και κατ'ιδίαν και δημοσίως.

Δεν θα σχολιάσω τίποτα απ'αυτά που έθεσες πιο πάνω, γιατί απλά ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ με χέρια και με πόδια.

Θα ανεβάσω σε λίγο το βίντεό σου απ'το κανάλι μου, αποδίδοντας τα εύσημα σε σένα φυσικά με annotation και παραπέμποντας στο δικό σου "ορίτζιναλ" να βαθμολογήσουν και παροτρύνοντας να το διαδώσουν.
Γιατί αυτό το βίντεο, μπορεί να έχει ήδη πολύ καλές θεάσεις, αλλά εγώ θέλω να'χει ακόμα καλύτερες! :ups: :xara: :urock:

Σ'ευχαριστώ Χρήστο μου :worship: :worship:
Image

Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...

στο Youtube:

ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Postby ArELa » Sun Dec 19, 2010 2:44 pm

Το ανέβασα εδώ

Βάζω το ανάρτημά μου, για να δείτε το annotation που στέκεται στο βίντεο σε όλη τη διάρκειά του. Με το που θα πατήσετε το play θα το δείτε να εμφανίζεται.

Στην περιγραφή του δικού μου, έβαλα εκτός των άλλων και την
Περιγραφή του βίντεο, όπως την έγραψε ο Χρήστος:

Όσοι βιάστηκαν να προδικάσουν ότι ο αγώνας ενάντια στα διεθνή αρπακτικά της Νέας Τάξης είναι καταδικασμένος, ας το ξανασκεφτούν. Η νέα, εκκολαπτόμενη γενιά επαναστατών δεν διαθέτει μόνο ακλόνητα ιδανικά, ευφυία, ηθική και πάθος, αλλά και φωτισμένες ηγετικές φυσιογνωμίες.

Ας παρακολουθήσουμε πολύ προσεκτικά αυτά που αναφέρει ο 15χρονος Άγγλος μαθητής για τα πρόσφατα βίαια επεισόδια κατά τη διάρκεια της εξέγερσης των φοιτητών στην Αγγλία και ας παραδειγματιστούμε...

Οι σημερινοί έφηβοι είναι πανέξυπνοι, ελεύθεροι, ακομπλεξάριστοι και "υποψιασμένοι" για τις παγίδες του συστήματος. Με όπλα τους την αλληλεγγύη, το διαδίκτυο και μια βαθιά -ενστικτώδη θα λέγαμε- κατανόηση και αντίληψη για τα πράγματα, έρχονται αποφασισμένοι να αλλάξουν τον κόσμο και οφείλουμε να τους βοηθήσουμε να τα καταφέρουν... (διαβάστε περισσότερα στο http://www.imerologio.info/ )

επειδή ο χώρος που μας παρέχεται από το YouTube για σχολιασμό και συζήτηση είναι πολύ περιορισμένος, η φίλη και συνεργάτιδά μας Vasoula2908 έχει ανοίξει ένα ειδικό τόπικ εδώ: viewtopic.php?p=125762#p125762

(Σε ευχαριστώ φίλε μου :ty:)
Image

στο Youtube:

ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Postby ILLUVATAR85 » Sun Dec 19, 2010 5:11 pm

Το παιδί είναι 10 έτη μικρότερο μου και αν το συναντούσα θα του έβγαζα το καπέλο, εγώ όταν ήμουν 15 το 2000 ακόμη δεν είχα καταλάβει το τι σκηνικό μας προετοίμαζαν σε βάθος χρόνου στην Ελλαδίτσα μας από τους σαπιοκοιλιάδες, τα ρεμάλια του πολιτικού σκηνικού, αυτούς τους χαραμοφάηδες που εμείς τα βόδια υποστηρίζουμε συνεχώς με την ψήφο μας και μερικοί λένε ο,τι δεν μας ψεκάζουν κιόλας. :swear:
Η δημοκρατία δεν συνίσταται σε ισότητα,συνίσταται σε ανισότητα που οφείλει να είναι δίκαιη-Σόλων

Όλοι φοβούνται ένα βρώμικο όνομα μα όχι μία βρώμικη συνείδηση-Πλίνιος

Μην σε ανησυχεί αυτό που βλέπεις, τίποτα δεν συμβαίνει μόνο του-Ρόαν

O σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ο σκοπός είναι τα μέσα-Δραγώνας
ILLUVATAR85
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης

Irc nick: ILLUVATAR85

Postby Evnous » Mon Dec 20, 2010 4:24 pm

Ρεπορτάζ:likio.gr

Τη συγκρότηση ανεξάρτητης ειδικής ομάδας εκπαιδευτικής πολιτικής, για τα Γυμνάσια , Λύκεια, Δημοτικά και ΑΕΙ, η οποία δεν διευκρινίζεται εάν θα αποτελείται από Έλληνες ή ξένους, προβλέπει το νέο Μνημόνιο του ΔΝΤ που υπέγραψε η κυβέρνηση. . Τα μέλη της ειδικής ομάδας θα έχουν "ανοιχτή" γραμμή με τη Διεθνή Συμβουλευτική Επιτροπή για τις αλλαγές στην Ανώτατη Εκπαίδευση η οποία αποτελείται μόνο από ξένους μ εξαίρεση την ελληνίδα Λίντα Κατέχη , προβλέπει το νέο Μνημόνιο του ΔΝΤ που υπέγραψε η κυβέρνηση.
Η ειδική ομάδα που θα συγκροτηθεί το αργότερο μέχρι τα τέλη Φεβρουαρίου του νέου έτους του 2011 σύμφωνα με το μνημόνιο , θα έχει στόχο την αύξηση της αποτελεσματικότητας του δημόσιου εκπαιδευτικού συστήματος και την αποτελεσματικότητα της χρήσης πόρων στην Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια και Τριτοβάθμια εκπαίδευση.
και θα είναι σε συνεχή επαφή με την ήδη υπάρχουσα Διεθνή Συμβουλευτική Επιτροπή για τις αλλαγές στην Ανώτατη Εκπαίδευση, στην οποία προεδρεύει η Λίντα Κατέχη.
Τα μέλη της Διεθνούς Συμβουλευτικής Επιτροπής που βρίσκονται από χθες στην Αθήνα και θα αναχωρήσουν την Κυριακή είναι τα εξής:

· David Naylor (Καναδάς), Πρόεδρο του Πανεπιστημίου του Toronto.

· Gavin Brown (Αυστραλία), πρώην Πρύτανη του Πανεπιστημίου του Σύδνεϋ.

· Gudmund Hernes (Νορβηγία), Πρώην Υπουργό Παιδείας και Έρευνας, Πρώην Υπουργό Υγείας και Πρόεδρο του διεθνούς Συμβουλίου Κοινωνικών Ερευνών.

· James J. Duderstadt (ΗΠΑ), Επίτιμο Πρόεδρο του Πανεπιστημίου του Michigan.

· Jo Ritzen (Ολλανδία), Πρώην Υπουργό Παιδείας και Πρόεδρο του Πανεπιστημίου του Μάαστριχτ.

· John Sexton (ΗΠΑ), Πρόεδρο του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης.

· Λίντα Κατέχη (Linda P.B. Katehi) (ΗΠΑ), Πρύτανη του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια στο Davis. (Η κ. Κατέχη θα είναι και συντονίστρια της επιτροπής).

· Patrick Aebischer (Ελβετία), Πρόεδρο του Ελβετικού Ομοσπονδιακού Ινστιτούτου Τεχνολογίας στην Λωζάννη.

· Lap-Chee Tsui (Hong Kong), Πρύτανη και Πρόεδρο του Πανεπιστημίου του Hong Kong.

Πάνω που σκεφτόμουν πως το οργανωμένο παγκόσμιο έγκλημα της διάλυσης της παιδείας θα ρθει αργά ή γρήγορα και στην Ελλάδα..
Evnous
Ιδεογραφίτης με τα όλα του

Irc nick: Evnous

Postby aitherovamwn » Mon Dec 20, 2010 6:33 pm

ακριβώς φίλε envous.. το έγκλημα στην ελληνική παιδεία είναι προμελετημένο..

πάντως η εφευρετικότητα αυτών των τύπων με εκπλήσσει.. εκεί που θα έλεγε κανείς ότι η παιδεία στην Ελλάδα είναι τόσο μπ..λο που δεν πάει παρά κάτω, έρχονται τα σαυρόπουλα της νέας τάξης και μας δείχνουν πόσο λάθος είχαμε..

η αλήθεια είναι ότι οι πρώτοι που μπαίνουν στο στόχαστρο κάθε φασιστικού καθεστώτος είναι πιο αδύναμες ομάδες του πληθυσμού.. (π.χ. ο χίτλερ ξεκίνησε με τους αναπήρους, τους ηλικιωμένους και τα παιδιά, πριν περάσει στους κομμουνιστές, εβραίους κλπ)

οι δικοί μας ξεκινησαν με τους συνταξιούχους, τους ανέργους και τους χαμηλομισθωτούς, για να συνεχίσουν επικεντρώνοντας στην πιο ευαίσθητη κοινωνική ομάδα,τα παιδιά..

έχω την εντύπωση ότι οι αλλαγές που θα εισηγηθούν τα πρακτοράκια του δντ στην παιδεία θα κινούνται σε δύο κατευθύνσεις:
α) την ασφυκτική παρακολούθηση του έργου των εκπαιδεύτικών (με νέα συστήματα "αξιολόγησης" καθηγητών)
β) την παραμονή των παιδιών για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρονικό διάστημα στα σχολεία, (δλδ. σε ελεγχόμενο περιβάλλον, στα χέρια του κράτους και μακριά από ανεξέλλεγκτες, και πιθανώς "επιβλαβείς" για τους κυβερνώντες, επιρροές)

ο στόχος δεν θα είναι άλλος βέβαια από τη δημιουργία ενός όσο το δυνατό πιο "αποστειρωμένου" σχολικού περιβάλλοντος, στο οποίο θα μπορούν να ελέγχουν απόλυτα τα μυαλά (και τις ψυχές) των νέων ανθρώπων..

έτσι νομίζουν δλδ, γιατί είμαι σίγουρος ότι μόλις οι ξένοι πανεπιστημιακοί αντικρίσουν την πραγματικότητα στην ελληνική δημόσια εκπαίδευση (κυρίως στα πανεπιστήμια), θα πάθουν από 10 εγκεφαλικά ο καθένας.. σε κάθε περίπτωση πάντως εμείς οφείλουμε να προστατεύσουμε τα παιδιά..

το βέβαιο είναι ότι έχουμε να δούμε μέσα στους επόμενους μήνες πράματα και θάματα! Χθες τα έλεγα με μια φίλη καθηγήτρια, η οποία μου εξέφραζε τις έντονες επιφυλάξεις της για το αν θα τελειώσει η φετινή σχολική χρονιά..

ενδεικτικά, για το ζήτημα της παιδείας, ρίξε μια ματιά σε αυτό το βίντεο:

(βικούλα, δεν σε ξέχασα.. αυτά για σένα καλή μου.. :rose: :worship: :urock: :respect: :clap: )
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby Evnous » Mon Dec 20, 2010 7:15 pm

Φίλε Αιθεροβάμων να προσθέσω ακόμα στα λεγόμενά σου, μία ακόμα τρίτη κατεύθυνση που τα πρακτοράκια του Δντ μπορεί να κινηθούν, όπως είναι η κατάργηση του δημόσιου σχολείου και η ιδιωτικοποίηση των φορέων εκπαίδευσης. Φοβάμαι πως γεγονότα όπως αυτά στην Αγγλία είναι προοίμια των όσων θα ακολουθηθούν σε άλλες χώρες. Εξ ου και οι αοριστολογίες των ειδικών μνημονίων ή μηχανισμών, όπως συγκεκαλυμμένα λέγονται οι προσπάθειες συμμετοχής ιδιωτών στην κρατική εξουσία, απροκάλυπτα και ανεμπόδιστα πια..

Υ.Σ. Τα βιντεάκια τα χω δει :) :thumb:
Evnous

Irc nick: Evnous

Postby doctormarkon » Mon Dec 20, 2010 8:33 pm

Και άλλο ένα βιντεάκι για την αλληλεγγύη των άγγλων φοιτητών προς την Ελλάδα. Συμπληρώνει το προηγούμενο με τον 15χρονο.

Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby aitherovamwn » Tue Dec 21, 2010 12:03 am

απίστευτο βίντεο doctormarkon!!! :thumb: :clap: :respect:
και όντως συμπληρώνει αυτό με τον 15χρονο.. νομίζω είναι πολύ σημαντικό να το προωθήσουμε και αυτό..
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby doctormarkon » Tue Dec 21, 2010 12:18 am

Η νεολαία όλης της Ευρώπης ξεσηκώνεται.
Αλλά μαζί με αυτούς και η ...................γερουσία.
Ας μην ξεχνάμε ότι οι συνταξιούχοι δεν μπορούν να περιμένουν αλλά μπορούν να στείλουν πολλά λαμόγια σε συνταξη.
Τους βλέπω με τις μαγκούρες και τους χαίρομαι.

Σε αυτό τον πόλεμο δεν υπάρχουν ηλικίες.
Όλοι δουλεύουν με τον τρόπο τους.

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους κατοίκους της Κερατεας.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος

Postby aitherovamwn » Tue Dec 21, 2010 12:58 am

ένα μεγάλο μπράβο και σε σένα doctormarkon για το εύρημα του προηγούμενου βίντεο..

τα επεισόδια στην κερατέα έπαιξαν πολύ στο εξωτερικό και γενικότερα, ολόκληρη η ευρώπη έχει το βλέμμα της στραμμένο στην Ελλάδα περιμένοντας από εμάς να αντιδράσουμε..

αν δεν έχεις κάποια αντίρρηση, λέω να υποτιτλίσω το βίντεο της αλληλεγγύης των άγγλων στους έλληνες φοιτητές, ώστε να το δώσουμε μαζί με αυτό του φοιτητή (φυσικά αποδίδοντας σε σένα τα δέοντα εύσημα)..
aitherovamwn
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης

Postby ArELa » Tue Dec 21, 2010 12:59 am

Το νημα εξελίσσεται θαυμάσια! :thumb:

Θα προσέξατε ίσως ότι ο όρος "παιδεία" χρησιμοποιείται όλο και λιγότερο στις μέρες μας... Και ορθώς συμβαίνει αυτό. Δεν πρόκεται για παιδεία και επιμόρφωση αυτό που παίζει σε σχολεία και παν/μια...
Όποια παιδεία μπορούν να "λάβουν" τα παιδιά, θα είναι από ευνοϊκή συγκυρία και καλή τύχη μόνον... Το αν θα τύχουν παιδείας, εξαρτάται αποκλειστικά από τον δάσκαλο που θα τους τύχει. Τυχερά και τα παιδιά που διδάσκεις, Χρήστο μου... :rose:

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που το σύστημα και οι ταγοί του, μιλούν για "εκπαίδευση" και όχι παιδεία/επιμόρφωση... Μεταξύ των εννοιών "εκπαίδευση" και "παιδεία", υπάρχει τερατώδης διαφορά....
Image

στο Youtube:

ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator

Postby ION 4ever » Tue Dec 21, 2010 1:26 am

Μου αρέσει που οι σημερινοί πιτσιρικάδες σπάσανε τα σύνορα με τέτοιο τρόπο.
Ναι με τα παιδιά θα προσεγγισουμε το ενα και όχι μετους γύφτους της παγκοσμοιοποίησης.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης

Next

Return to Εκπαίδευση