HΛΙΟΣ- η συμπεριφορά του κι οι αλλαγές

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

HΛΙΟΣ- η συμπεριφορά του κι οι αλλαγές

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 18 Φεβ 2011, 15:22

Θεωρώ το τόπικ που είχε ανοιχτεί νωρίτερα , για τα εκατοντάδες νεκρά πουλιά, (εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic.php?f=8&t=11940 ) "συνδεδεμένο" με το νήμα εδώ. Σ'εκείνο ο Αιθεροβάμων έδωσε πολλές και σημαντικές πληροφορίες, τις οποίες πρέπει να συνυπολογίζουμε.

Πήγα στο http://www.solarcycle24.com/ ένα πολύ χρήσιμο λινκ που έδωσε. Το παρακολουθώ καθημερινά. Σήμερα το πρωί η ένδειξη ήταν solar x-rays ήρεμα, geomagnetic field - unsettled (ανάστατο). Αυτά στις 10 περίπου το πρωί.

Τώρα (15:20 ) που ξαναπήγα, βλέπω solar x-rays M CLASS FLARE δηλαδή "φλόγες" της τάξης του Μ (μέγα?) και στο geomagnetic field, βλέπω STORM! (καταιγίδα)


Bρήκα και αυτό εδώ από το 2005 παρακαλώ, http://www.rense.com/general61/ussun.htm που μιλάει για σχεδόν άνευ προηγουμένου ηλιακή δραστηριότητα. Τα γράφει ένας άνθρωπος που παρακολουθεί ανελλειπώς την δραστηριότητα του ήλιου τα τελευταία 12 χρόνια και παίρνει τα στοιχεία του από NOAA, τους δορυφόρους της οποίας, χειρίζεται η ΝΑΣΑ.

Νομίζω ότι θα βρείτε ενδιαφέροντες τους πίνακες των καταιγίδων...


εδώ http://www.space.com/8587-sun-strange-b ... omers.html μιλάει (από τον Ιούνιο του 2010) για "παράξενη συμπεριφορά του ήλιου" που πελαγώνει τους αστρονόμους
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θα γίνει μετατόπιση των πόλων;

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 19 Φεβ 2011, 09:39

To http://www.solarcycle24.com/ δείχνει ακόμα "καταιγίδα". Απίστευτο...

Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι λίγες ώρες μετά την έναρξη της καταιγίδας, άρχισαν και τα περίεργα - ακραία- ψιλοάτσαλα τέλος πάντων καιρικά φαινόμενα στην περιοχή μας...


Παράλληλα, ο ήλιος εκτόξευσε τεράστια έκλαμψη ( flare) από κηλίδα του.



Κάτι θέλει να μας πει ο Ποιητής...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Eva Luna
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2531
Εγγραφή: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 18:05
Φύλο: Γυναίκα

Re: Θα γίνει μετατόπιση των πόλων;

Δημοσίευση από Eva Luna » Σάβ 19 Φεβ 2011, 13:31

ArELa έγραψε: Παράλληλα, ο ήλιος εκτόξευσε τεράστια έκλαμψη ( flare) από κηλίδα του.
Εντυπωσιακό-τα-τον! :D
Θα επρεπε κι εμεις να λουζομαστε απο ηλιο, ενεργεια και φως αν δεν ημασταν εν μεσω καταιγιδας βροχης;
Τελευταια, νομιζω τους χειμωνες δεν μου ειναι αρκετο το φως. Ακομα και στην Αθηνα σα να υπαρχει ενα γκριζο πεπλο που σκιάζει ο,τι βλεπουμε.
Στα νησια αραγε;
**Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χ ρώματα. Ζωγράφισε τον κόσμο και μπες μέσα**
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Ηλιος- η συμπεριφορά του, ο πλανήτης, οι αλλαγές!

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 19 Φεβ 2011, 14:02

Περίμενε Φετιχούλα και θα δεις τι σχετική βιντεάρα ετοιμάζω... Θα σας φύγει το μαλλί απ'τη ρίζα. :freak: Έχει σχέση μ'αυτό που'λεγε ο Αιθεροβάμων στο άλλο τόπικ, και θα "πάρω" το ποστ του να το βάλω μαζί με το βίντεο, για να βλέπετε άμεσα τη συνάρτηση...

Θα διασπάσω τα τελευταία ποστς εδώ, να το κάνω ξέχωρο τόπικ.

Είναι απ'τα πιο σημαντικά βίντεο, και περιμένω απ'όλους σας - εφ'οσον θα το αξιολογήσετε κι εσείς ως σημαντικό-τα-τον, να το διαδώσετε όπου μπορείτε!!!

'Εχουμε πλακωθεί στην τεχνική επεξεργασία με τον paraplanisi, να'ναι καλά που βοηθάει ο μεγάλος, και θα βγει το συντομότερο. Αναμείνατε παιδιά... :ups:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Ηλιος- η συμπεριφορά του, ο πλανήτης, οι αλλαγές!

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 19 Φεβ 2011, 14:07

Η διάσπαση έγινε. Το νέο τόπικ φτιάχτηκε.


Το ποστ του Αιθερό μας που σχετίζεται ΑΜΕΣΑ με το βίντεο που θα ανέβει, είναι το ακόλουθο:
(το "πήρα" απ'το άλλο τόπικ που λέγαμε)
aitherovamwn έγραψε:το θέμα του θανάτου των πουλιών είναι πάρα πολύ σοβαρό (με απίστευτες προεκτάσεις) και δεν ξέρω αν αυτά που πρόκειται να γράψω ταιριάζουν εδώ ή θα έπρεπε να μπουν σε διαφορετικό τόπικ (βικούλα, διάβασέ το και κρίνε)..

πραγματικά δεν ξέρω από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω.. αυτά που θα διαβάσετε στη συνέχεια, αποτελούν έναν συνδυασμό πληροφοριών, σκέψεων και εικασιών που γράφω με κάθε επιφύλαξη (αλήθεια σας το λέω, ήμουν πολύ διστακτικός στο να γράψω τα παρακάτω, οπότε σας παρακαλώ, μην "πυροβολείτε").. κρατήστε απλά, ό,τι σας κάνει και βγάλτε ο καθένας τα συμπεράσματά του:

λοιπόν.. εδώ και λίγες ημέρες, σύμφωνα με πλήθος μαρτυριών από ολόκληρο τον κόσμο (από αμερική και καναδά, έως αυστραλία, αφρική, ιαπωνία, ουκρανία ιταλία κ.α.), τα πουλιά φαίνονται να σωριάζονται από τον ουρανό, νεκρά ή ετοιμοθάνατα.. αντίστοιχοι μαζικοί θιάνατοι έχουν παρατηρηθεί και σε ψάρια, και οι άνθρωποι που το βλέπουν, αρχίζουν να φρικάρουν..

πχ. ρίξτε μια ματιά σε αυτή την ενδεικτική αναφορά (από το ATS - οι μη αγγλόφωνοι ας με συγχωρέσουν):

"My wife has just been to the local supermarket and on returning told me that 2 seagulls were flying around and then suddenly dropped to the ground dead for no apparent reason! This was witnessed by another person as well..."

το πρώτο πράγμα που πέρασε από το μυαλό όλων ήταν ότι πρόκειται για χρήση του haarp (και δικαιολογημένα)..προσωπικά, δεν έχω πειστεί ακόμα για αυτό (ούτε φυσικά ότι πρόκειται για μια νέα επιθετική μορφή γρίππης των πτηνών, όπως είπαν οι ιάπωνες) και θα εξηγήσω στη συνέχει τι πιστεύω ότι ευθύνεται..

δεδομένης της διάρκειας του φαινομένου και της παγκόσμιας εμβέλειάς του, η πιο λογικοφανής εξήγηση για μένα είναι ότι πρέπει να πρόκειται για διαταραχές στο μαγνητικό πεδίο της Γης.. είναι γνωστό ότι τα πουλιά (καθώς και τα ψάρια) είναι πολύ ευαίσθητα στις γεωμαγνητικές μεταβολές..

πρόσφατα μάλιστα διάβαζα ότι η κίνηση του βορείου μαγνητικού πόλου προς τη ρωσία έχει επιταχυνθεί σε ανησυχητικό βαθμό.. σήμερα άκουγα σε μια ραδιοφωνική συνέντευξη στο american freedom radio, τον γνωστό αμερικανό ερευνητή dr. bill deagle να κάνει λόγο για πολύ ισχυρά επίπεδα ηλεκτομαγνητικής ενέργειας στην ιονόσφαιρα (μιλούσε επίσης και για την επίδαρση των παραπάνω στο κλίμα της Γης, συνδέοντας το φαινόμενο με την εξασθένηση του ρεύματος του ατλαντικού και την εμφάνιση ενός μίνι παγετώνα στη ΒΔ ευρώπη)

ψάχνοντάς το λίγο παραπέρα, βρήκα ότι τις τελευταίες ημέρες επικρατεί μια τρικυμιώδης κατάσταση στο γεωμαγνητικό πεδίο, ενώ πρόσφατα είχαμε και σημαντικές ηλιακές κηλίδες - εκλάμψεις (CME's) επιπέδου C..

αν ανοίξετε τον παρακάτω σύνδεσμο και κοιτάξετε πάνω δεξιά στο πλαίσιο την τωρινή περιγραφή της κατάστασης από το πλέον ενημερωμένο σάιτ παρακολούθησης των ηλιακών εκλάμψεων (στο http://www.solarcycle24.com/ διαβάστε στο κουτί με τίτλο currently, δλδ τωρινές συνθήκες), κάτω από την ένδειξη geomagnetic field - γεωμαγνητικό πεδίο, θα δείτε να αναγράφεται σε κόκκινο πλαίσιο η λέξη "storm!", προειδοποιώντας μας ότι αυτή τη στιγμή μαίνεται μια γεωμαγνητική καταιγίδα..

επισκέπτομαι το σάιτ αυτό εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια και σήμερα ήταν η πρώτη φορά που είδα κάτι τέτοιο.. έχω δει στο παρελθόν (π.χ. προχθές) να δίνει αυξημένη ηλιακή ακτινοβολία, αλλά στο γεωμαγνητικό πεδίο υπήρχε πάντα η ένδειξη "quiet" - δλδ ήρεμο

στο σημείο αυτό, θέλω να εισάγω και μια άλλη παράμετρο (το λέω πολύ περιληπτικά, γιατί πρόκειται για ένα τεράστιο ζήτημα): τον τελευταίο καιρό, ερευνητές στο πανεπιστήμιο stanford έχουν διαπιστώσει ότι κάποια άγνωστα σωματίδια που εκπέμπονται από τον ήλιο, έχουν ξαφνικά αρχίσει να αλληλεπιδρούν με την ύλη και να τη μεταλάσσουν..

διαπιστώθηκε μάλιστα ότι τα σωματίδια αυτά μεταβάλλουν ακόμα και τον χρόνο ημιζωής των ραδιενεργών στοιχείων, ο οποίος πάντα θεωρούταν ότι ήταν σταθερός (τόσο σταθερός μάλιστα, ώστε σε αυτόν βασίζονται και οι πλέον "ακριβείς" και "αξιόπιστες" χρονολογήσεις με τη μέθοδο του C14)..

κάποιοι εικάζουν ότι τα σωματίδια αυτά δεν είναι άλλα από τα νετρίνα, τα οποία όμως μέχρι πρότινος δεν αλληλεπισρούσαν με την ύλη.. τώρα όμως, για κάποιον άγνωστο λόγο, έχουν αρχίσει να αλληλεπιρδρούν και να τη μεταλλάσσουν.. και μάλιστα επηρεάζοντας ακόμα τα μέχρι πρότινος θεωρούμενα ως τα πιο σταθερά στοιχεία της..

όπως ανέφερε ένας αστροφυσικός, "αυτό που έως τώρα θεωρούσαμε ότι δεν αλληλεπιδρά με τίποτα (νετρίνα), αλληλεπιδρά, και μάλιστα με εκείνο που θεωρούσαμε ότι δεν μπορεί να επηρεαστεί από τίποτα (ραδιενεργά στοιχεία της ύλης)".. (με άλλα λόγια, νιώθουν ότι έχουν πλέον χάσει τα αβγά και τα πασχάλια)

οι αγγλομαθείς, διαβάστε ενδεικτικά το παρακάτω σχετικό άρθρο: http://news.discovery.com/space/is-the- ... ticle.html .. σε μια πρόχειρη έρευνα βρήκα και πλήθος άλλα που αν θέλετε, μπορώ να παραθέσω..

υπάρχει μάλιστα και σχετικό βιντεάκι: http://www.youtube.com/watch?v=rXooUW2rLn0


αυτά.. και τώρα αρχίζουν οι εικασίες (αν νομίζετε ότι τα όσα διαβάσατε μέχρι τώρα ήταν "πυροβολημένα", περιμένετε να δείτε τι σας έχω και στη συνέχεια):

1. θυμάστε την ατάκα των επιστημόνων στην αρχή της ταινίας 2012 (όταν ανακάλυψαν οτι τα νετρίνα από τον ήλιο προκαλούν αύξηση της θερμοκρασίας στο εσωτερικό του πλανήτη, με αποτέλεσμα την αποσταθεροποίηση του φλοιού και την επικείμενη πολική μετατόπιση); "Μπορούν τα νετρίνα να κάνουν κάτι τέτοιο;"

2. η ξαφνική μετάλλαξη της ύλης, με κάποιου είδους μεταβολή της σύστασης ή των ιδιοτήτων των κοσμικών σωματιδιών, έχει προταθεί επιστημονικά ότι ίσως και να είναι αυτό που ευθύνεται για την ξαφνική "εκρηκτική" εμφάνιση της ζωής στο σύμπαν πριν από μερικά δισεκατομμύρια χρόνια.. δεν αποκλείεται κάτι τέτοιο να ετοιμάζεται να συμβεί και στις μέρες μας, και αυτό που παρατηρούμε να είναι απλά η αρχή για το ξαφνικό εξελικτικό βήμα που εδώ και πολλές δεκαετίες αναφέρουν διάφοροι σύγχρονοι "προφήτες" ότι επίκειται (πάντα ήμουν πολύ επιφυλακτικός απέναντι σε όλα αυτά, αλλά τελευταία έχω αρχίσει να το "ξανασκέφτομαι" .. ας μην ξεχνάμε ότι στο σώμα μας έχουμε 14 απο τα στοιχεία που, σύμφωνα με τους ερευνητές του stanford, μεταλλάσσονται από αυτά τα σωματίδια

3. μάλιστα, αν ισχύει το παραπάνω, θα μπορούσαμε άραγε να συνδέσουμε το σωματίδιο αυτό και με τις έρευνες που διεξάγουν εδώ και λίγα χρόνια στο CERN, για το περίφημο "σωματίδιο του Θεού";

4. μήπως τελικά οι αεροψεκασμοί έχουν κάποια σχέση και με τα παραπάνω;

5. θα μπορούσαν να σχετίζονται με όλα αυτά και με την αυξημένη σεισμική και ηφαιστειακή δραστηριότητα των τελευταίων ετών;

πέρα από τα πρωτοφανή ηφαίστεια που είδαμε να ενεργοποιούνται το 2010, τη χρονιά που μας πέρασε, σημειώθηκαν και 45 (αν τους μέτρησα σωστά) μεγάλοι σεισμοί, δλδ άνω των 6.5 ρίχτερ, παγκοσμίως ( http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/ ... news/2010/ ).. συγκρίνετε τώρα τον αριθμό αυτό π.χ. με το 2002 (μόλις 14 σεισμοί άνω των 6.5 ρίχτερ παγκοσμίως, http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/ ... news/2002/ ) και θα καταλάβετε τι εννοώ..


τώρα, αν τα παραπάνω ισχύουν, μέσα στον επόμενο χρόνο μπορούμε να περιμένουμε ότι θα δούμε, σε παγκόσμιο επίπεδο, να συμβαίνουν (κάποια ή και όλα από) τα εξής:

1. περαιτέρω επιδείνωση του κλίματος, με πρωτοφανή, ακραία καιρικά φαινόμενα, που θα επηρεάσουν και την παραγωγή τροφής (αύξηση τιμών, επιδείνωση οικονομικής κρίσης κλπ)

2. νέα κυματα μαζικών θανάτων πτηνών ή ψαριών, αναλόγως των ηλιακών εκλάμψεων και της έκτασης των διαταραχών του γεωμαγνητικού πεδίου.. δεν αποκλείεται να δούμε επίσης π.χ.και περισσότερα κοπάδια από θαλάσσια θηλαστικά να χάνουν τον προσανατολισμό τους και να "ξεβράζονται" σε ακτές

3. μια άνευ προηγουμένου μαζική πνευματική αφύπνιση και συνειδησιακή μεταμόρφωση της ανθρωπότητας

4. περαιτέρω ένταση της σεισμικής και ηφαιστειακής δραστηριότητας, με χολιγουντιανού τύπου καταστροφές

5. εμφάνιση φωτεινών μαγνητικών φαινομένων - όπως πχ. το βόρειο σέλας - σε πιο εύκρατα γεωγραφικά μήκη

6. έντονες ηλιακές εκλάμψεις που θα προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα σε τηλεπικοινωνίες

7. σημαντική αύξηση των αναφορών για εξωγήινους επισκέπτες και θεάσεις UFO (αν επίκειται τέτοιας κλίμακας μεταμόρφωση του πλανήτη, αφύπνιση συνειδήσεων και εξελικτικό άλμα της ανθρωπότητας, τότε αυτό σίγουρα θα αποτελεί πολύ ενδιαφέρον θέαμα για κάθε εξωγήινο πολιτισμό).. επίσης, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι σε όλες, ανεξαιρέτως, τις μυθολογικές αναφορές των διαφόρων λαών για θεούς που μας επισκέφτηκαν από τον ουρανό, αναφέρεται η "υπόσχεση" ότι θα επιστρέψουν

8. ένταση του προγράμματος των αεροψεκασμών, άνευ προηγουμένου αυθαιρεσία των δυναστών της ανθρωπότητας σε βάρος των πολιτών και λήψη σκληρών απολυταρχικών μέτρων που θα αναιρούν κάθε ατομική ελευθερία (σε μια απεγνωσμένη προσπάθεια να διατηρήσουν την εξουσία και τα προνόμια που με τόσο κόπο απέκτησαν μέσα στους προηγούμενους αιώνες)

9. μια πιθανή (σταδιακή ή απότομη) μετατόπιση του φλοιού της Γης (πολική αναστροφή).. ας έχουμε στο νου μας ότι πρόκειται για ένα υπαρκτό γεωλογικό φαινόμενο που έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν στον πλανήτη μας


ακόμα και αν δεν συμφωνείτε (συνολικά ή εν μέρει) με την παραπάνω υπόθεση, θα πρέπει να αναγνωρίσετε ότι στηρίζεται σε πραγματικά στοιχεία (τα περισσότερα από τα οποία παραθέτω - αν κάντε τον κόπο να ανοίξετε τους συνδέσμους που δίνω, θα διαπιστώσετε και μόνοι σας ότι παρουσιάζουν τεράστιο ενδιαφέρον)..


Αναμείνατε το σχετικό βίντεο.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 19 Φεβ 2011, 17:06

.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από firefightergr » Σάβ 19 Φεβ 2011, 19:31

"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 21 Φεβ 2011, 20:58

Το βίντεο ανέβηκε και στο taxalia εδώ
http://taxalia.blogspot.com/2011/02/video_21.html




να δώσω και μερικά λινκς που επιβεβαιώνουν το βίντεο....

http://news.discovery.com/space/is-the- ... ticle.html

http://www.chemeurope.com/en/news/12223 ... ation.html

http://www.astrobio.net/pressrelease/35 ... connection

... είναι πολλά τα λινκς Αρη :Ρ
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Blue Ice
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2273
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 10:44
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από Blue Ice » Τρί 22 Φεβ 2011, 10:25

Μια και αναφέρθηκαν τα νετρίνα, το πρώτο ας πούμε "τηλεσκόπιο" που τα μετρά είναι βυθισμένο στα ανοικτά της Πύλου και το λένε NESTOR....
Ου καταισχυνώ τα όπλα τα ιερά,

ουδ' εγκαταλείψω τον παραστάτη αυτών, ότω αν στοιχίσω.

Αμυνώ δε και υπέρ ιερών και οσίων και μόνος και μετά πολλών.

Την πατρίδα ουκ ελάττω παραδώσω, πλείω δε και αρείω όσοις αν παραδέξωμαι.
Άβαταρ μέλους
KAL EL
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1368
Εγγραφή: Πέμ 02 Σεπ 2010, 21:43
Irc ψευδώνυμο: KAL EL
Φύλο: Γυναίκα

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από KAL EL » Πέμ 24 Φεβ 2011, 08:44

Blue Ice έγραψε:Μια και αναφέρθηκαν τα νετρίνα, το πρώτο ας πούμε "τηλεσκόπιο" που τα μετρά είναι βυθισμένο στα ανοικτά της Πύλου και το λένε NESTOR....
:thumb: :thumb:
<<Αναιρώ, όπως δεν αναίρεσε ποτέ κανείς, και είμαι εν τούτοις το αντίθετο ενός αρνητικού πνεύματος>>
FR.NIETZSCHE - ΙΔΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ (Πώς κανείς γίνεται, εκείνο που είναι)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 01 Μαρ 2011, 20:07

Αυτή την ώρα (δείτε πάνω δεξιά ώρα /ημερομηνία του ποστ)
παίζει πάλι γεωμαγνητική καταιγίδα.
Πάλι...
Ο ήλιος κάνει πολλά τσαλιμάκια...

http://www.solarcycle24.com/
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
totispap
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 20:39
Irc ψευδώνυμο: totispap
Φύλο: Άνδρας

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από totispap » Τετ 02 Μαρ 2011, 11:07

Εδω πάνω φυσάει κάνα δεκαήμερο με 5-6 μποφόρ συνεχόμενα :( (πιάνουμε και 7-8 ενίοτε..)

Ρε μπάς και μας το κάνουν οι ηλιακές εκρήξεις..? :?
Μοναχή το δρόμο επήρες,
εξανάλθες μοναχή.
Δεν είν’ εύκολες οι θύρες,
εάν η χρεία τες κουρταλεί.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 02 Μαρ 2011, 12:53

Η γεωμαγνητική καταιγίδα συνεχίζεται και μέχρι αυτή την ώρα

http://www.solarcycle24.com/

Ο άνεμος μαστίζει και τη Ν. Ζηλανδία σε βαθμό που δεν μπορούν οι διασώστες (μετά το σεισμό) να κάνουν τη δουλειά τους.

Συσχετίζω απόλυτα την γεωμαγνητική καταιγίδα με τα ακραία καιρικά φαινόμενα σε διάφορα σημεία του πλανήτη.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 02 Μαρ 2011, 12:56

Επίσης

Εικόνα


Το εντυπωσιακό και εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο του πύρινου ανεμοστρόβιλου απαθανατίστηκε το βράδυ της Τρίτης σε μια τεράστια φωτιά που είχε ξεσπάσει σε εργοστάσιο πλαστικών στην Kistarcsa, προάστιο της ουγγρικής πρωτεύουσας, την Βουδαπέστη.

Οι πύρινες φλόγες που έσχιζαν τον νυχτερινό ουρανό έφταναν τα 4.5 μέτρα ύψος, ενώ επιχειρούσαν στο σημείο περίπου 70 πυροσβέστες. Την ίδια ώρα, όπως ανέφερε δημοσιογράφος ξένου πρακτορείου ειδήσεων, εκτός από την φωτιά, ακούγονταν εκρήξεις σε όλο το μήκος του εργοστασίου.

Το φαινόμενο του πύρινου ανεμοστρόβιλου συντελείται υπό συγκεκριμένες συνθήκες και πολλές φορές μπορεί να αποκοπεί από τις υπόλοιπες φλόγες. Συνήθως φτάνει τα 10-15 μέτρα ύψος, λίγα μέτρα πλάτος και κρατάει μόνο για ελάχιστα λεπτά. Ο πιο θανατηφόρος που έχει καταγεγραφεί ποτέ, συνέβη το 1932 κατά τη διάρκεια του σεισμού Great Kanto στην Ιαπωνία, όπου εξαιτίας των τεραστίων διαστάσεων που πήρε, σκότωσε 38.000 άτομα, μέσα σε μόνο 15 λεπτά.

http://sarotiko.blogspot.com/2011/03/bl ... _5895.html

Τυχαίο; Δε νομίζω.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
firefightergr
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: Παρ 08 Οκτ 2010, 17:58
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Έλαβε Likes: 6 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από firefightergr » Πέμ 03 Μαρ 2011, 21:09

Εικόνα
"Those who danced were thought to be quite insane by those who could not hear the music.
John Milton"
[img]http://i44.tinypic.com/2vj6jpz.gif[/img]
“It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction.”
Diane Grant
"sursum corda"
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από ION 4ever » Παρ 04 Μαρ 2011, 00:04

Το φαινόμενο του πύρινου ανεμοστρόβιλου συντελείται υπό συγκεκριμένες συνθήκες και πολλές φορές μπορεί να αποκοπεί από τις υπόλοιπες φλόγες. Συνήθως φτάνει τα 10-15 μέτρα ύψος, λίγα μέτρα πλάτος και κρατάει μόνο για ελάχιστα λεπτά.
Δεν εχω ξαναδεί κατι τέτοιο και μου φαίνεται πολύ εντυπωσιακό.
Οταν λέμε, οτι μπορεί να αποκοπεί, τι εννοούμε.
να αποκοπει, αποκοπεί εντελώς και να
έχει μια μια ολιγόλεπτη αυτόνομη ζωή χωρίς δηλ να τροφοδοτείται
από την έστια που τον γέννησε?
Και ποιές είναι οι συνθήκες που γεννούν ενα τέτοιο φαινόμενο?
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μαρ 2011, 01:31

Δεν έχω ιδέα. Αντέγραψα το θέμα από το σάιτ λινκ του οποίου έδωσα. Κι εγώ πρώτη φορά το είδα αυτό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από axinosp » Παρ 04 Μαρ 2011, 09:07

Ένα δικό μου βίντεο που ίσως βοηθήσει κάποιους !!
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μαρ 2011, 10:08

Κατ'αρχάς, μια κι είναι το πρώτο σου ποστ, καλώς μας ήρθες :welcome:
(σε παραπέμπω και σ'ένα κλικ πάνω στο εικονίδιο welcome πάνω πάνω στην κεντρική μας σελίδα)

Το βίντεό σου είναι πολύ καλό και εμπεριστατωμένο. Δείχνεις ένα επιστημονικό υπόβαθρο (γνώση) σ'αυτά που πραγματεύεσαι. Θεωρώ ότι η ΝΑΣΑ και λίγα λέει... Ουσιαστικά δεν τολμούν να βγάλουν όλες τις αλήθειες. Βάζουν αρκετές (και συχνά στρεβλωμένες) για να "ακονίζουν" και να "λειαίνουν" το καλύτερο εργαλείο τους (τον ΦΟΒΟ), που διαχρονικά έχει αποδειχθεί το αποτελεσματικότερο μέσο τους για τον έλεγχο των μαζών. Ισως αυτή την εποχή ν'αλλάξει αυτό βέβαια, και ν'αποδυναμωθεί καταλυτικά αυτό το εργαλείο, γιατί στην απύθμενη βιασύνη τους να εδραιώσουν τις φαύλες πρακτικές τους, μάλλον παραβλέπουν πως από ένα σημείο και μετά, όταν έχεις ήδη "ξεβολέψει"- εξαθλιώσει τις μάζες (όπως κάνουν με ιδιαίτερη πρεμούρα τα τελευταία χρόνια) ο φόβος πάει κι αυτός περίπατο, ή τέλοσπάντων τον αψηφάνε, αφού το ένστικτο επιβίωσης υπερβαίνει και του φόβου... Εξυφαίνοντας τις σχεδιάρες τους, κάνουν και σημαντικά λάθη οι γελοίοι κι αυτό είναι ένα "ατού" για μας τους άχρηστους γι'αυτούς...

Πολύ καλή δουλειά :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από axinosp » Παρ 04 Μαρ 2011, 13:28

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Αν θες μπορείς να δεις και τα υπόλοιπα βίντεο που έχω κάνει ανάρτηση στο κανάλι μου του YouTube
http://www.youtube.com/user/axinosp
Σχετικά με το φόβο, αυτόν πάντα θα τον έχουν, μην ξεφύγουν τα πρόβατα από το μαντρί.
Αλλά για αυτούς κάτι αλλάζει και δεν μπορούν να το ελέγχουν, όπως παλιά !!
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 04 Μαρ 2011, 13:43

Eίναι θαυμάσιο το κανάλι σου και εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα βίντεο που'χεις ανεβάσει! :urock: Υπάρχουν τόπικς εδώ μέσα για να τα βάλεις όλα μέσα! Ψάξε και βάλε τα όπου νομίζεις...Θα εμπλουτίσουν τα τόπικς μας αυτά τα κομμάτια σου! :thumb:

Καλή συνέχεια. :D :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 05 Μαρ 2011, 09:51

Αυτά τα 2 τελευταία ποστς, είναι ένα ξέχωρο τόπικ. Κάποια στιγμή θα διασπαστούν...

edit: Πήγαν σε νέο τόπικ εδώ http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic ... 45#p131845
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 05 Μαρ 2011, 13:38

Κατ' αρχήν να πω ότι μου αρέσει τρομερά ο ιστοχώρος αυτός, έχει όλα τα ενδιαφέροντά μου σε ένα, CONGRATS για την άψογη δουλειά αλλά και το υψηλό επίπεδο των μελών στο τρόπο έκφρασης.

Ένα βίντεο που imho είναι εξαιρετικά σημαντικό στο connecting the dots.

http://www.youtube.com/watch?v=EG_pupjoavU

Βάλτε το μέσα στις θεωρίες σας.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
aftokaitoallo
Σύμβουλος
Δημοσιεύσεις: 3929
Εγγραφή: Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:27
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από aftokaitoallo » Σάβ 05 Μαρ 2011, 13:44

δείτε κι αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=j-L5t7ho_bs

μέρος 2ο.
Any review, retransmission, dissemination or other use of, or taking of any action in reliance upon, this information by persons or entities is prohibited without my consent.
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: ΗΛΙΟΣ-η συμπεριφορά του- η Γη, οι αλλαγές...

Δημοσίευση από axinosp » Σάβ 05 Μαρ 2011, 22:36

ArELa έγραψε:Αυτά τα 2 τελευταία ποστς, είναι ένα ξέχωρο τόπικ. Κάποια στιγμή θα διασπαστούν...
Θα με βοηθούσε αγαπητή ArELa :urock: να μου πεις σε πιό τόπικ θα μπουν. Η επικαιρότητα τρέχει και νέες αναρτήσεις περιμένουν στην γωνία !!
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ηλιακή Δραστηριότητα”