κλοπές απο το ΥΤ

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 24 Σεπ 2012, 09:01

Δεν είμαι καθόλου κατά της ιδέας να "τραβάνε" βίντεο που έχω κάνει, για να τα διαδώσουν και εκτός νετ. Απεναντίας έχω παροτρύνει κάμποσους να το κάνουν, για να διαδώσουν πληροφορίες.

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που άτομα "τραβάνε" βίντεο, για κερδοσκοπικούς λόγους, ή τέλος πάντων για ίδιον όφελος γενικότερα ( όπως, λόγους προβολής) χωρίς να κάνουν μνεία καν σ'αυτόν που τα ανέβασε.
Αυτοί οι κύριοι που ενεργούν έτσι, μου δίνουν πολύ τα νεύρα.


Είπε σε κάποιο νήμα η δοκτορέσσα:
δοκτορέσσα έγραψε:Βλέπαμε το Βελόπουλο που διαφήμιζε τα βιβλία του.

Ο άντρας μου με έφαγε να τα πάρουμε.

Μέσα έδινε δώρο ένα DVD

Τι έκπληξη ήταν ο Άλεξ Τζόουνς.

Δίπλα είχε πατατάκια Λέϊνς και άλλα καλούδια μεταλλαγμένα.

Το είχα ξαναδεί ήταν από το κανάλι της βασούλας μοντάζ με ένα άλλο βίντεο που έλεγε για το φθόριο και τη στείρωση πληθυσμού.
Και ερωτώ: Καλά βρε μάγκα, μου τράβηξες κομμάτια. Χάθηκε ένα μήνυμα στο κανάλι μου, να με ενημερώσεις, να μην τα μαθαίνω από τρίτους και στα καλά καθουμενα; Δικαιούσαι να παίρνεις με τον τσαμπουκά σου δουλειά αλλουνού χωρίς να του ζητάς (έτσι για τα μάτια βρε αδερφέ) την άδεια; Νομικά, υποθέτω πως δεν παραβιάζει τίποτα, αφού τα βίντεο είναι σε δημόσια θέα. Ηθικά όμως;

Όπως προείπα, δινω (κι έχω δώσει πολλάκις) ευχαρίστως την άδεια σε άτομα που έχουν την ευγένεια να μου στείλουν ένα ΡΜ για να μου ζητήσουν την ζητήσουν άδεια να τα κατεβάσουν (για να τα διαδώσουν). Τη δίνω άμεσα και με χαρά, αφού ΓΙ'ΑΥΤΟ τα ανεβάζω, για να διαδοθούν. 'Οταν όμως, βλέπω εξυπνάκηδες να τα τραβάνε για να τα συμπεριλάβουν στην πραμάτεια τους που τη μοσχοπουλάνε και δεν έχουν καν την τσιπα να ενημερώσουν αυτόν που έκανε τη δουλειά, τότε το πράμα αλλάζει.

Δεν ήθελα φυσικά ποσοστά, και μην πάει ο νους κανενός εκεί.
Γι'αυτά που ανεβάζω στο κανάλι, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΛΗΡΩΜΗ. Αν ήθελα, θα'κανα κάτι exclusive, ένα blog μέσω του οποίου θα τα ανέβαζα όλα αυτά, και στο οποίο για να'χει πρόσβαση κανείς, θα'ριχνε τον οβολό του.
Το μόνο που ήθελα, ήταν να με σεβαστεί αρκετά, ώστε να με ενημερώσει γι'αυτό που προτίθεται να κάνει. Δε θα του ζητούσα τίποτα. Το πολύ πολύ να ζητούσα να κάνει μια μνεία στο κανάλι, και να μου στείλει ένα ντιβιντάκι να το'χω για το αρχείο μου.
'Εχω πάρει ανάποδες με τον κ. Βελόπουλο...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
harosnikos
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: Δευ 21 Δεκ 2009, 10:42
Irc ψευδώνυμο: harosnikos
Φύλο: Άνδρας

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από harosnikos » Δευ 24 Σεπ 2012, 09:46

Δεν είναι θέμα πληρωμής...είναι θέμα ηθικής...και αναγνώρισης των κόπων και της προσπάθειας του καθενός...

προφανώς οι πολιτικοί να αποτελούν εξαίρεση στους κανόνες που πρέπει να ακολουθούμε εμείς οι υπόλοιποι....α..έχουν και ασυλία...

πότε έγινε αυτό Βίκυ;
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 24 Σεπ 2012, 09:53

Οταν βγήκε στην αγορά η πρόσφατη σειρά των βιβλίων του.
Η δοκτορέσσα θα μας πει καλύτερα...

Επειδή δε θέλω να "κράζω" ανθρώπους εν αγνοία τους, το επισημαίνω στο τελευταίο annotation του βίντεο που ανέβασα σήμερα το πρωί. (στα ΙΔΕΟ ανέβηκε εδώ)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 24 Σεπ 2012, 09:56

Είχα δει το βίντεο με το φθόριο και την ασπαρτάμη.
Που έλεγε ότι προέρχεται από τα περιττώματα ενός μικροβίου.
Ήταν και εκείνο που έχει μπροστά του πατατάκια κόκα κόλες πέψι και κουάκερ και άλλα κουτάκια χρωματιστά.

Ψάχνω να το βρώ αλλά έχεις πολλά βίντεο.

"Κυρίες και κύριοι Δολοφονείτε τα αγγελούδια σας. Σε αυτό το DVD θα δείτε προϊόντα που έχετε στο ντουλάπι σας και τα δίνετε στα παιδιά σας" Λέει και κουνάει το DVD

"Θα τα δείτε με ονόματα, και θα δείτε όταν ανοίξετε τα ντουλάπια σας ότι υπάρχουν μέσα. Δολοφονείτε τα αγγελούδια σας"
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 24 Σεπ 2012, 10:30

Το βίντεο με τον 'Αλεξ που λέει για την ασπαρτάμη (απ'το 5ο λεπτό και μετά) είναι αυτό



αυτό λες;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 24 Σεπ 2012, 10:37

Τα ίδια λέει αλλά σε εκείνο το βίντεο έχει μπροστά του πατατάκια λεις, και άλλα κουτάκια με τρόφιμα και σοκολάτες επικίνδυνα.

Θα το αντιγράψω και θα στο στείλω με sendspace σε μία κλειστή ενότητα να το δεις.

Αν και πριν είχε πάρει το μάτι μου τον Άλεξ με πατατάκια σακουλάκια και κουτάκια μπροστά του.

Σε πολλά βίντεο ο Αλεξ έχει μιλήσει για την ασπαρτάμη το φθόριο και τα εμβόλια. Πρόκειται για θέματα που κολλάνε στην ευγονική, στη μείωση πληθυσμού, στα συμφέροντα γύρω από τον καρκίνο και γι αυτό τα επαναλαμβάνει.

Εδώ λέει για τη γλυκόζη καλαμποκιού που δεν το λέει στο βίντεο του Βελλόπουλου
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 24 Σεπ 2012, 10:42

Πραγματικά ούτε κι εγώ το βρίσκω, στο video manager μου, αλλά θυμάμαι κι εγώ ρε γαμώτο τα πατατάκια και άλλα... μήπως δεν το'χα κάνει εγώ;
Τέλος πάντων, Θα δούμε.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AROTRIS
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 13:33
Irc ψευδώνυμο: MANO2906
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΡΟΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από AROTRIS » Δευ 24 Σεπ 2012, 11:35

Μάλλον πρόκειται γιά...ετούτο...

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 24 Σεπ 2012, 11:39

:oops: Ευτυχώς που έβγαλα το annotation! Απέφυγα μεγάλη νίλα.

Το είχα δει στο κανάλι του Άλεξ, αλλά και στου Ηρακλή!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από doctormarkon » Δευ 24 Σεπ 2012, 12:53

ΝΑΙ το βιντεάκι ήταν αυτό.

Ολόϊδιο.

Για τη στείρωση, για την ασπαρτάμη για τους σολομούς και για το φθόριο.
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
AROTRIS
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 13:33
Irc ψευδώνυμο: MANO2906
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΡΟΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από AROTRIS » Δευ 24 Σεπ 2012, 13:15

Πάντως...η κλοπή...κλοπή !!!

Έτοιμη λύση...να τα κονομήσουμε
κι από δω παν...κι οι άλλοι !!!

ΟΚ...
Ελεύθερη διακίνηση ιδεών...εδώ όμως το θέμα αλλάζει...
εφόσον υπεισέρχεται αυτός ο ρημάδης...ο παράγοντας κέρδος...
Καί είναι αυτή η ολοκληρωτική έλλειψη...ηθικής συστολής
η οποία εμποδίζει έστω την απλή αναφορά στον δημιουργό
καί πού εκνευρίζει...στην τελική !!!

Εμείς,μήτε να διανοηθούμε κάτι ανάλογο,άσε πού αν το αποτολμούσαμε
ειδικά με άμεσα θιγόμενο,πρόσωπο εξουσίας,όπως...κακή ώρα...ο εν λόγω
όχι απλώς θα μας κατακεραύνωνε,θα έβρισκε σίγουρα καί την...δικαστική οδό
γιά τον πλήρη διασυρμό μας,αποκατάσταση της ηθικής του βλάβης καθώς
καί...οικονομικής του ικανοποίησης...βεβαίως-βεβαίως !!!

Κλασικά Ελληνικά...δυό μέτρα...δυό σταθμά !!!

[Κυρ-βολευτά...δώκε μας εμάς...την ελεύθερη ενέργεια(τι μού ρθε τώρα
ο καθείς με τον πόνο του) καί είμεθα πάτσι...κυρ-«καπάτσοι» !!! ]
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 24 Σεπ 2012, 13:26

AROTRIS έγραψε:Πάντως...η κλοπή...κλοπή !!!

Έτοιμη λύση...να τα κονομήσουμε
κι από δω παν...κι οι άλλοι !!!

AROTRIS έγραψε:ΟΚ...
Ελεύθερη διακίνηση ιδεών...εδώ όμως το θέμα αλλάζει...
εφόσον υπεισέρχεται αυτός ο ρημάδης...ο παράγοντας κέρδος...
Καί είναι αυτή η ολοκληρωτική έλλειψη...ηθικής συστολής
η οποία εμποδίζει έστω την απλή αναφορά στον δημιουργό
καί πού εκνευρίζει...στην τελική !!!
Κι αυτό εξακολουθεί να με διαολίζει. :swear:
Δεν έχει σημασία που η "κλοπή" δεν ήταν απ'τη δική μου "γκαλερί".
'Ηταν απ'του ΗρακλήΓαλατά. Το ίδιο κάνει.
(τον έχω ενημερώσει γι'αυτό το τόπικ)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από kat_woman » Δευ 24 Σεπ 2012, 13:51

χμ..χμ..
Υπάρχουν πληροφορίες οτι το όνομα του κ. Βελόπουλου είναι ανάμεσα σε αυτά των 32 πολιτικών που - και καλά :lol: - θα εξετάσει το ΣΔΟΕ για ύποπτο πλουτισμό..

http://troktiko.eu/2012/09/ta-24-onomat ... vro-xrima/
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
Iamvos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος 2016, 08:56
Φύλο: Άνδρας

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από Iamvos » Τετ 04 Μάιος 2016, 04:28

Έχω διαπιστώσει ότι τα βίντεό μου μεταφορτώνονται από 4 ακόμη κανάλια όχι μόνο χωρίς την άδειά μου, αλλά και χωρίς την αναφορά της πηγής. Από τη μια μεριά χαίρομαι που διαδίδονται τα βίντεο αλλά υπάρχουν και μερικά προβλήματα ως προς αυτό. Π.χ. στο δικό μου κανάλι μπανάρω όσους βρίζουν, όμως στα άλλα κανάλια μπορεί κάποιος να με βρίζει χωρίς καμία συνέπεια. Όταν υπάρξει κάποιο σχόλιο στο κανάλι μου λαμβάνω ειδοποίηση κι αν θέλω απαντώ, αυτό δε μπορεί να γίνει σε άλλα κανάλια (να λαμβάνω ειδοποίηση).

Τα βίντεο τα μεταφορτώνουν αυτούσια, δεν κάνουν κάποια επεξεργασία, άρα θα μπορούσαν απλώς να τα προσθέσουν στα προτεινόμενά τους. Τελικά έστειλα ένα ευγενικό μήνυμα και τους ζήτησα τουλάχιστον ν' αναφέρουν πηγή. Αφού με αγνόησαν μετά από λίγες μέρες τους έστειλα το μήνυμα για δεύτερη φορά αλλά με αγνόησαν και πάλι. Εκεί είναι που εκνευρίστηκα και σκέφτηκα να τους τα κατεβάσω (τα βίντεο).

Όταν συμπλήρωσα την αντίστοιχη φόρμα στο yt είδα ότι ζητάει τα πραγματικά μου στοιχεία (όνομα, διεύθυνση... τα πάντα) τα οποία όπως λένε θ' αποκαλυφθούν στα κανάλια εκείνων που θα καταγγείλω, κάτι που εγώ δε θέλω να γίνει.

Όταν έρχεται σ' εμένα μια ειδοποίηση για πνευματικά δικαιώματα (π.χ. για κάποιο τραγούδι) μου εμφανίζεται το όνομα της εταιρείας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως εμφανίζονται τα πραγματικά μας στοιχεία σε αυτές της περιπτώσεις, γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 04 Μάιος 2016, 14:48

Iamvos έγραψε:Όταν συμπλήρωσα την αντίστοιχη φόρμα στο yt είδα ότι ζητάει τα πραγματικά μου στοιχεία (όνομα, διεύθυνση... τα πάντα) τα οποία όπως λένε θ' αποκαλυφθούν στα κανάλια εκείνων που θα καταγγείλω, κάτι που εγώ δε θέλω να γίνει.

Όταν έρχεται σ' εμένα μια ειδοποίηση για πνευματικά δικαιώματα (π.χ. για κάποιο τραγούδι) μου εμφανίζεται το όνομα της εταιρείας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως εμφανίζονται τα πραγματικά μας στοιχεία σε αυτές της περιπτώσεις, γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Θα το ψάξω λίγο... δεν το γνωρίζω. Ίσως κάποιος άλλος γιουτουμπεράς εδώ να γνωρίζει καλύτερα.
Πάντως δεν αποκλείω αυτή την πρακτική τους για να αποτρέπουν τα reports από ιδιώτες κι όχι εταιρίες.
Προσωπικά ποτέ δεν έκανα την κίνηση για να ξέρω... και δεν την έκανα γιατί τα περισσότερα βίντεό μου δεν ήταν δικές μου δημιουργίες, απλά είχαν δικές μου μεταφράσεις/υποτιτλους. Σ'εμένα εξυπακούεται ότι το κάνουν πολλοί αυτό. Πολλοί εξ αυτών που ζητάνε άδεια, έχω πει ότι δε χρειάζεται να ρωτάνε, αφού ο στόχος μου είναι η διάδοση αυτών που ανεβάζω. Αλλά κι εμένα με ενοχλούσε όταν τα έπαιρναν και δεν έκαναν μια στοιχειώδη αναφορά, γι'αυτό κι άρχισα να βάζω το translated by... σαν watermark... Τώρα δε, που μου έφτιαξε ο GeorgeGreekTrucker και intro-outro, ας τα παίρνουν κι ας τα ανεβάζουν όσοι θέλουν. :lol:
Αντί να μπλέξεις με το τζιουτουμπ που σε καλό δε θα σου βγει, προτείνω να κάνεις το ίδιο... μια στάμπα δηλαδή στα βίντεό σου που να δείχνουν τίνος είναι. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 04 Μάιος 2016, 18:02

Iamvos έγραψε:Έχω διαπιστώσει ότι τα βίντεό μου μεταφορτώνονται από 4 ακόμη κανάλια όχι μόνο χωρίς την άδειά μου, αλλά και χωρίς την αναφορά της πηγής. Από τη μια μεριά χαίρομαι που διαδίδονται τα βίντεο αλλά υπάρχουν και μερικά προβλήματα ως προς αυτό. Π.χ. στο δικό μου κανάλι μπανάρω όσους βρίζουν, όμως στα άλλα κανάλια μπορεί κάποιος να με βρίζει χωρίς καμία συνέπεια. Όταν υπάρξει κάποιο σχόλιο στο κανάλι μου λαμβάνω ειδοποίηση κι αν θέλω απαντώ, αυτό δε μπορεί να γίνει σε άλλα κανάλια (να λαμβάνω ειδοποίηση).

Τα βίντεο τα μεταφορτώνουν αυτούσια, δεν κάνουν κάποια επεξεργασία, άρα θα μπορούσαν απλώς να τα προσθέσουν στα προτεινόμενά τους. Τελικά έστειλα ένα ευγενικό μήνυμα και τους ζήτησα τουλάχιστον ν' αναφέρουν πηγή. Αφού με αγνόησαν μετά από λίγες μέρες τους έστειλα το μήνυμα για δεύτερη φορά αλλά με αγνόησαν και πάλι. Εκεί είναι που εκνευρίστηκα και σκέφτηκα να τους τα κατεβάσω (τα βίντεο).

Όταν συμπλήρωσα την αντίστοιχη φόρμα στο yt είδα ότι ζητάει τα πραγματικά μου στοιχεία (όνομα, διεύθυνση... τα πάντα) τα οποία όπως λένε θ' αποκαλυφθούν στα κανάλια εκείνων που θα καταγγείλω, κάτι που εγώ δε θέλω να γίνει.

Όταν έρχεται σ' εμένα μια ειδοποίηση για πνευματικά δικαιώματα (π.χ. για κάποιο τραγούδι) μου εμφανίζεται το όνομα της εταιρείας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν όντως εμφανίζονται τα πραγματικά μας στοιχεία σε αυτές της περιπτώσεις, γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Καλώς ήρθες Iamvos.Ναι αν κάνεις αίτηση για το copyright θα εμφανιστεί στον τάδε χρήστη ότι έχει copyright strike από τον τάδε και το βίντεο πέφτει εκτός και αν ο κλέφτης μπορεί να αποδείξει ότι είναι δικό του.

Από την άλλη πλευρά αν κάποια μέρα , κατέβει το κανάλι σου σαν το δικό μου πριν κάμποσα χρόνια , τα βίντεο σου θα υπάρχουν έστω και σε άλλους.
Δεν υπάρχει δικαιοσύνη σε αυτά τα θέματα δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
Iamvos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος 2016, 08:56
Φύλο: Άνδρας

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από Iamvos » Τετ 04 Μάιος 2016, 18:58

ArELa έγραψε:Αλλά κι εμένα με ενοχλούσε όταν τα έπαιρναν και δεν έκαναν μια στοιχειώδη αναφορά, γι'αυτό κι άρχισα να βάζω το translated by... σαν watermark... Τώρα δε, που μου έφτιαξε ο GeorgeGreekTrucker και intro-outro, ας τα παίρνουν κι ας τα ανεβάζουν όσοι θέλουν. :lol:
Αντί να μπλέξεις με το τζιουτουμπ που σε καλό δε θα σου βγει, προτείνω να κάνεις το ίδιο... μια στάμπα δηλαδή στα βίντεό σου που να δείχνουν τίνος είναι. :wink:
Είχα outro, τώρα έχω και intro, αλλά το κανάλι μου είναι μικρό (231 συνδρομητές) και οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για άλλο κανάλι. Σκέψου ότι έχουν μεταφορτώσει βίντεο που ακούγεται η φωνή μου και στα σχόλια κάνουν ερωτήσεις χρησιμοποιώντας Α' ενικό γιατί νομίζουν ότι ακούγεται αυτός που το ανέβασε. Όπως και νά 'χει, αφού βλέπω ότι δε βγαίνει άκρη με το yt σκέφτομαι να μην ασχοληθώ περισσότερο.
AnonymosEreynhths έγραψε:Καλώς ήρθες Iamvos.Ναι αν κάνεις αίτηση για το copyright θα εμφανιστεί στον τάδε χρήστη ότι έχει copyright strike από τον τάδε και το βίντεο πέφτει εκτός και αν ο κλέφτης μπορεί να αποδείξει ότι είναι δικό του.

Από την άλλη πλευρά αν κάποια μέρα , κατέβει το κανάλι σου σαν το δικό μου πριν κάμποσα χρόνια , τα βίντεο σου θα υπάρχουν έστω και σε άλλους.
Δεν υπάρχει δικαιοσύνη σε αυτά τα θέματα δυστυχώς.
Καλώς σας βρήκα Ερευνητή. Το κανάλι σου με ποια αιτιολογία το ρίξανε; Έχεις άλλο κανάλι τώρα; Βλέπω συνεχώς να ρίχνουν κανάλια και να δημιουργούνται καινούρια, π.χ. Πολέμαρχος, Πολέμαρχος 2, Πολέμαρχος 3, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να προφυλαχθείς. Το δικό μου κανάλι δεν έχει δεχθεί ακόμα επίθεση όμως πιθανολογώ ότι αυτό συμβαίνει επειδή είναι μικρό ακόμα.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 04 Μάιος 2016, 19:30

Με Copyright strike από το ψευδώνυμο "Αντίχριστος". Έχασα όλα μου τα βίντεο 140+. Μετά δεν ασχολήθηκα σοβαρά.
Και μου είχαν κάνει κλώνο-κανάλι. Fake for sale έγραφαν και κάτι τέτοια. Μου είχαν χακάρει και το blog. http://anonymosereynhths.blogspot.gr/

Ο μόνος τρόπος να <προφυλαχθείς> από αυτά τα άτομα είναι εξ αρχής να ανεβάζεις τα βίντεο επώνυμα και με επαληθευμένο κανάλι. Ρισκάρεις βέβαια από την μια αλλά από την άλλη αν όντως δεν υπάρχει κανένα copyright μπορείς να τους σκίσεις. Άστους να σκούζουν.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 04 Μάιος 2016, 20:14

Iamvos έγραψε:Είχα outro, τώρα έχω και intro, αλλά το κανάλι μου είναι μικρό (231 συνδρομητές) και οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για άλλο κανάλι. Σκέψου ότι έχουν μεταφορτώσει βίντεο που ακούγεται η φωνή μου και στα σχόλια κάνουν ερωτήσεις χρησιμοποιώντας Α' ενικό γιατί νομίζουν ότι ακούγεται αυτός που το ανέβασε. Όπως και νά 'χει, αφού βλέπω ότι δε βγαίνει άκρη με το yt σκέφτομαι να μην ασχοληθώ περισσότερο.
Έριξα μια ματιά στο κανάλι σου και μου άρεσε. 'Εκανα και sub.
Δε συμφωνώ με τη σκέψη σου να τα παρατήσεις. Απεναντίας, θα'θελα να φέρεις δουλειές σου
στα ΙΔΕΟ. Όλα τα θέματα που θίγεις, έχουν κι ένα τόπικ εδώ μέσα. Δεν έχεις παρά να γράψεις
μια λέξη κλειδί στο search (πάνω δεξιά) για να το βρεις. :wink:


Και για όσους ενδιαφέρονται, αφού ο ίδιος δεν μας έδειξε (ακόμα) το καναλάκι του,
θα το βρείτε εδώ https://www.youtube.com/user/THEOS1821/featured
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Iamvos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος 2016, 08:56
Φύλο: Άνδρας

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από Iamvos » Τετ 04 Μάιος 2016, 23:58

AnonymosEreynhths έγραψε:Με Copyright strike από το ψευδώνυμο "Αντίχριστος". Έχασα όλα μου τα βίντεο 140+. Μετά δεν ασχολήθηκα σοβαρά.
Και μου είχαν κάνει κλώνο-κανάλι. Fake for sale έγραφαν και κάτι τέτοια. Μου είχαν χακάρει και το blog. http://anonymosereynhths.blogspot.gr/

Ο μόνος τρόπος να <προφυλαχθείς> από αυτά τα άτομα είναι εξ αρχής να ανεβάζεις τα βίντεο επώνυμα και με επαληθευμένο κανάλι. Ρισκάρεις βέβαια από την μια αλλά από την άλλη αν όντως δεν υπάρχει κανένα copyright μπορείς να τους σκίσεις. Άστους να σκούζουν.

Εμένα με τα κανάλια και αυτά αν θυμάμαι έγιναν πίσω το 2009-2010. Από τότε έχουν περάσει πολλά χρόνια. Στα σχόλια με τρόλλαραν συνέχεια και είχα αναγκαστεί να βάλω έγκριση και τότε σταμάτησαν.

Και από Πολέμαρχος 1, 2,3 άσε. Μακρυά και αλάργα.
Τα περισσότερα από τα βίντεο που ανεβάζω είναι επεξεργασμένα αποσπάσματα από εκπομπές που έχουν προβληθεί στην τηλεόραση, όμως αξίωση πνευματικών δικαιωμάτων μπορεί να έχει μόνο ο κάτοχός τους. Π.χ. αν ανεβάσεις εσύ ένα βίντεο από κάποιο κανάλι δε νομίζω ότι μπορώ να σου το κατεβάσω και δεν ξέρω πώς το κατάφερε ο Αντίχριστος. Μήπως είχες ανεβάσει βίντεο στο οποίο όντως είχε πνευματικά δικαιώματα αυτός ο Αντίχριστος;

Τα βίντεο τα έχω ανεβάσει επώνυμα και το κανάλι μου είναι επαληθευμένο. Γιατί πιστεύεις ότι είναι ρίσκο αυτό; Τα στοιχεία μου τα έχει το yt, δεν εμφανίζονται δημοσίως. Με τα σχόλια δεν έχω πρόβλημα, αν κάποιος ξεκινήσει επίθεση τρώει ban και τελειώνει το θέμα.

Τον Πολέμαρχο τον γνωρίζω μόνο από τα βίντεο που ανεβάζει, δεν έχω καμία επαφή μαζί του και τον ανέφερα παραδειγματικά επειδή είναι ο πρώτος που μου ήρθε στο μυαλό απ' αυτούς που έχουν πολλά κανάλια. Όμως γιατί λες μακριά και αλάργα; Αν δε θέλεις να πεις δημοσίως στείλε π.μ.
Άβαταρ μέλους
Iamvos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος 2016, 08:56
Φύλο: Άνδρας

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από Iamvos » Πέμ 05 Μάιος 2016, 00:09

ArELa έγραψε:Έριξα μια ματιά στο κανάλι σου και μου άρεσε. 'Εκανα και sub.
Δε συμφωνώ με τη σκέψη σου να τα παρατήσεις. Απεναντίας, θα'θελα να φέρεις δουλειές σου
στα ΙΔΕΟ. Όλα τα θέματα που θίγεις, έχουν κι ένα τόπικ εδώ μέσα. Δεν έχεις παρά να γράψεις
μια λέξη κλειδί στο search (πάνω δεξιά) για να το βρεις. :wink:


Και για όσους ενδιαφέρονται, αφού ο ίδιος δεν μας έδειξε (ακόμα) το καναλάκι του,
θα το βρείτε εδώ https://www.youtube.com/user/THEOS1821/featured
Δε σκέφτομαι να παρατήσω το κανάλι, εννοούσα να παρατήσω το θέμα της αναφοράς εκείνων που δημοσιεύουν τα βίντεό μου στα κανάλια τους χωρίς ν' αναφέρουν πηγή. Ευχαριστώ για την εγγραφή και για την προβολή του καναλιού, χαίρομαι που το βρήκες ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
Iamvos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος 2016, 08:56
Φύλο: Άνδρας

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από Iamvos » Πέμ 05 Μάιος 2016, 01:01

Iamvos έγραψε:Όταν συμπλήρωσα την αντίστοιχη φόρμα στο yt είδα ότι ζητάει τα πραγματικά μου στοιχεία (όνομα, διεύθυνση... τα πάντα) τα οποία όπως λένε θ' αποκαλυφθούν στα κανάλια εκείνων που θα καταγγείλω, κάτι που εγώ δε θέλω να γίνει.
Αν υπάρχει και κάποιος άλλος που αναρωτιέται γι' αυτό που γράφω πιο πάνω, να πω ότι απ' ό,τι φαίνεται αποκαλύπτεται μόνο το όνομα του καναλιού εκείνου που κάνει την αναφορά, χωρίς περαιτέρω πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Πέμ 05 Μάιος 2016, 08:48

Καλημέρα Iamvos,
Επαληθευμένα κανάλια στο yt είναι αυτά :
https://www.youtube.com/results?search_query=rihanna
παράδειγμα εκεί που λέει rihannaevo έχει ένα σύμβολο δίπλα.

Δεν ξέρω βέβαια αν έχουν αλλάξει οι προϋποθέσεις από τότε που είχα εγώ yt για να επαληθεύσεις το κανάλι σου.
Όχι δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον πολέμαρχο. Γενικά εννοώ. Υπάρχουν προφίλ όπως ο Πολέμαρχος 1,2,3,4 αντίστοιχα και άλλα ονόματα. Μου είχαν κάνει 3-4yt anonymosereynhths1 κλπ.
Γιαυτό θέλει προσοχή. Είχα και εγώ έναν πολέμαρχο δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος βέβαια ανέβαζε καλά βίντεο. Βλέποντας το κανάλι σου απορώ πως τίποτα urfus κλπ δν σε έχουν ρίξει ακόμη. :urock:
Άβαταρ μέλους
Iamvos
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος 2016, 08:56
Φύλο: Άνδρας

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από Iamvos » Παρ 06 Μάιος 2016, 01:23

AnonymosEreynhths έγραψε:Καλημέρα Iamvos,
Επαληθευμένα κανάλια στο yt είναι αυτά :
https://www.youtube.com/results?search_query=rihanna
παράδειγμα εκεί που λέει rihannaevo έχει ένα σύμβολο δίπλα.

Δεν ξέρω βέβαια αν έχουν αλλάξει οι προϋποθέσεις από τότε που είχα εγώ yt για να επαληθεύσεις το κανάλι σου.
Όχι δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον πολέμαρχο. Γενικά εννοώ. Υπάρχουν προφίλ όπως ο Πολέμαρχος 1,2,3,4 αντίστοιχα και άλλα ονόματα. Μου είχαν κάνει 3-4yt anonymosereynhths1 κλπ.
Γιαυτό θέλει προσοχή. Είχα και εγώ έναν πολέμαρχο δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος βέβαια ανέβαζε καλά βίντεο. Βλέποντας το κανάλι σου απορώ πως τίποτα urfus κλπ δν σε έχουν ρίξει ακόμη. :urock:
Κατάλαβα λάθος σε ό,τι αφορά τα επαληθευμένα κανάλια, εγώ εννοούσα αυτό... Εικόνα

Χαίρομαι που σου αρέσει το κανάλι μου, το γεγονός ότι δεν έχει δεχθεί επίθεση πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι είναι μικρό ακόμα. Η γνώση όλων εσάς των παλαιοτέρων με βοηθάει ώστε ν' ανακαλύψω ποιοι είναι οι κίνδυνοι και να προετοιμαστώ γι' αυτούς. Π.χ. τα βίντεό μου τα κρατάω και στον υπολογιστή γιατί ξέρω ότι το κανάλι μπορεί να πέσει ανά πάσα στιγμή. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: κλοπές απο το ΥΤ

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 06 Μάιος 2016, 01:40

Iamvos έγραψε:Κατάλαβα λάθος σε ό,τι αφορά τα επαληθευμένα κανάλια, εγώ εννοούσα αυτό... Image
κι εγώ αυτό νόμιζα. Αυτό το έχω κι εγώ.
Το άλλο τι σόι επαλήθευση ειναι ρε Αντώνυμε?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Youtube, Facebook και άλλα δίκτυα”