Eκτρωσεις

Περί ανέμων και υδατων
προσώπων και πραγμάτων
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 18 Ιουν 2015, 20:06

Divine Sinner έγραψε:Aυτο ειναι υπεροχο ως προσωπικη επιλογη.
ποιο ακριβώς? 2 σκελη είχε η τοποθέτησή μου

μανία να μη βάζετε quotes :hgamer3: τσιγγούνηδες. :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 18 Ιουν 2015, 20:33

Οτι θα επελεγες να γεννησεις ακομα και ενα παιδι αποτελεσμα βιασμου. Βγαζω το καπελο σε οποια το κανει αλλα δεν θελω να επιβληθει.
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από aims » Πέμ 18 Ιουν 2015, 20:35

ArELa έγραψε:
Ταυτόχρονα, και σε απολύτως ατομικό επίπεδο, επειδή είμαι κατά της έκτρωσης,
δε θα διέκοπτα την εγκυμοσύνη στο δικό μου σώμα, ακόμα κι αν ήταν από βιασμό.

Βικυ μου,ομως αυτο οσο ανθρωπιστικο κ αν ειναι εκ πρωτης αναγνωσης,τοσο "καπως" ειναι εκ δευτερης..
Ενα παιδι,προιον βιασμου...τι αποδοχης θα ειχε απο την κοινωνια?
Γιατι να κουβαλαει πανω του δια βιου, αυτο το στιγμα?
Ανθρωπιστικα,ουτε εγω θα ηθελα να διακοπει μια τετοια εγκυμοσυνη..
Αλλα επισης ανθρωπιστικα,πως θα αντεχε αυτο το παιδι σε μια κοινωνια λυκων οπως η νεοελληνικη?

Θα μου πεις,ειναι ευθυνη του γονεα να το οπλισει με εφοδια κ να το θωρακισει..
Αλλα εδω εχουμε να κανουμε με κοινωνια που συντριβει τα παντα στο περασμα της..
Ενα παιδι προιον βιασμου θα αφηνε?
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από aims » Πέμ 18 Ιουν 2015, 20:38

Divine Sinner έγραψε:Οτι θα επελεγες να γεννησεις ακομα και ενα παιδι αποτελεσμα βιασμου. Βγαζω το καπελο σε οποια το κανει αλλα δεν θελω να επιβληθει.
εγω οσο ανθρωπιστικο κ αν φαινεται(κ ειναι φυσικα),τοσο εγωιστικο το βλεπω απο την αλλη(οχι για την Βικυ,γενικα το γραφω)
Μπορω εγω να αποφασισω ενας ανθρωπος να σηκωσει αυτον τον σταυρο?
Μια ζωη να ειναι σταμπαρισμενος κ δαχτυλοδειχτουμενος?
εδω οι περισσοτεροι νεοελληνες δεν αποδεχονται σαν ισοτιμα μελη της κοινωνιας, τους γκει,θα αποδεχονταν ενα παιδι βιασμου?
γιατι να καταδικαζα εναν ανθρωπο σε ολο αυτο?ποιος ειμαι εγω για να παρω αυτη την αποφαση?
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 18 Ιουν 2015, 20:54

Κατ'αρχάς παραπέμπω στο πρώτο σκέλος του προ προηγούμενου ποστ μου,
γιατί ίσως να διεφυγε.
Είμαι PRO CHOICE, δηλαδή
ArELa έγραψε:δεν πιστεύω με την καμία στη φασιστική επιβολή και απαγόρευση,
άρα οφείλω να είμαι υπέρ της ελευθερίας της επιλογής μιας γυναίκας σ'αυτό το ζήτημα.
και είμαι pro choice με πλήρη επίγνωση ότι κι αυτό είναι νεοταξίτικη μανιέρα.
Απλά εγώ έχω άλλους λόγους που στηρίζω το δικαίωμα επιλογής.

aims έγραψε:Μπορω εγω να αποφασισω ενας ανθρωπος να σηκωσει αυτον τον σταυρο?
Μια ζωη να ειναι σταμπαρισμενος κ δαχτυλοδειχτουμενος?
εδω οι περισσοτεροι νεοελληνες δεν αποδεχονται σαν ισοτιμα μελη της κοινωνιας, τους γκει,θα αποδεχονταν ενα παιδι βιασμου?
γιατι να καταδικαζα εναν ανθρωπο σε ολο αυτο?ποιος ειμαι εγω για να παρω αυτη την αποφαση?


το ότι θα κρατούσα το παιδί, μόνο εγωιστικό δε θα ήταν γιατί ούτε εμένα
θα μου ήταν ευχάριστο στη σκέψη οτι είναι καρπός βιασμού και όχι αγάπης.
Δεν καταλαβαίνω Βασίλη ομως, γιατί να'ναι σταμπαρισμένο και δακτυλοδεικτούμενο
αυτό το παιδί. Θαρρείς πως θα'βγαινα να το διαλαλήσω πως είναι καρπός βιασμού?
ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ δε θα το έλεγα. Συνεπώς δε θα το καταδίκαζα σε τιποτα ως άνθρωπο.
Ως έμβρυο, θα του έδινα την ευκαιρία να αναπτυχθεί, να γεννηθεί και να ζήσει ως άνθρωπος,
καθότι εγώ ως βίκυ νιώθω πως αυτό είναι το σωστό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από aims » Πέμ 18 Ιουν 2015, 20:58

ArELa έγραψε:Κατ'αρχάς παραπέμπω στο πρώτο σκέλος του προ προηγούμενου ποστ μου,
γιατί ίσως να διεφυγε.
Είμαι PRO CHOICE, δηλαδή
ArELa έγραψε:δεν πιστεύω με την καμία στη φασιστική επιβολή και απαγόρευση,
άρα οφείλω να είμαι υπέρ της ελευθερίας της επιλογής μιας γυναίκας σ'αυτό το ζήτημα.
aims έγραψε:Μπορω εγω να αποφασισω ενας ανθρωπος να σηκωσει αυτον τον σταυρο?
Μια ζωη να ειναι σταμπαρισμενος κ δαχτυλοδειχτουμενος?
εδω οι περισσοτεροι νεοελληνες δεν αποδεχονται σαν ισοτιμα μελη της κοινωνιας, τους γκει,θα αποδεχονταν ενα παιδι βιασμου?
γιατι να καταδικαζα εναν ανθρωπο σε ολο αυτο?ποιος ειμαι εγω για να παρω αυτη την αποφαση?


το ότι θα κρατούσα το παιδί, μόνο εγωιστικό δε θα ήταν γιατί ούτε εμένα
θα μου ήταν ευχάριστο στη σκέψη οτι είναι καρπός βιασμού και όχι αγάπης.
Δεν καταλαβαίνω Βασίλη ομως, γιατί να'ναι σταμπαρισμένο και δακτυλοδεικτούμενο
αυτό το παιδί. Θαρρείς πως θα'βγαινα να το διαλαλήσω πως είναι καρπός βιασμού?
ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ δε θα το έλεγα. Συνεπώς δε θα το καταδίκαζα σε τιποτα ως άνθρωπο.
Ως έμβρυο, θα του έδινα την ευκαιρία να αναπτυχθεί, να γεννηθεί και να ζήσει ως άνθρωπος,
καθότι εγώ ως βίκυ νιώθω πως αυτό είναι το σωστό.
Στην Αθηνα αυτο ειναι εφικτο Βικυ..
στην επαρχια ομως?
Πραγματικα,μια κοινωνια κανιβαλων,δεν μπορει να φερθει ισοτιμα σε ανθρωπους με την ελαχιστη αδυναμια(ή υποψια αδυναμιας)..
Δεν ξερω,ειναι πολυ μεγαλο θεμα...
Πρωτα απο ολα,το κρατος δεν θα ηταν διπλα σου.Σε οποιαδηποτε σοβαρη χωρα,το κρατος θα ειχε αναλαβει να σε υπερασπιστει κ να σε κανει να σταθεις στα ποδια σου κ μετα διπλα του..
Στην Ελλαδα οχι μονο δεν θα γινοταν αυτο αλλα ακομα κ οι συγγενεις θα...εβριζαν!

Δεν μιλω επι προσωπικου,γενικα τα γραφω..
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 18 Ιουν 2015, 21:04

Καταλαβαίνω, αλλά κι εγώ γενικά τα γράφω. Δεν εστιάζω ειδικά στην Ελλάδα
πολλώ δε μάλλον στην επαρχία. Αν είχα βρεθεί σε τέτοια θέση και ήμουν επαρχία,
κι ΑΝ είχα κάποια στηριξη, για να μπορέσω να αλλάξω τόπο, θα το κρατούσα.
Στη χειρότερη και σε πολύ ζοφερές συνθήκες (διαβίωσης) θα διέκοπτα την εγκυμοσύνη,
αλλά με πολύ βαριά καρδιά.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Πέμ 18 Ιουν 2015, 21:21

Και στις πιο πολιτισμένες χώρες τις Ευρώπης...στις επαρχίες π.χ τι ισχύει; :D Είναι όλοι τόσο ανοιχτόμυαλοι;
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από aims » Πέμ 18 Ιουν 2015, 23:07

AnonymosEreynhths έγραψε:Και στις πιο πολιτισμένες χώρες τις Ευρώπης...στις επαρχίες π.χ τι ισχύει; :D Είναι όλοι τόσο ανοιχτόμυαλοι;
ε οχι ολοι αλλα αυτο το χαλι που εχουμε εμεις δεν το εχουν(ενταξει,αν πας σε καμια τουρκικη συνοικια του Βερολινου,αλλο θεμα :D )
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Πέμ 18 Ιουν 2015, 23:08

Γυρναμε στην σελιδα και στο τελος δεν θα δει ο ΟΤΤΟ το case study να απαντησει.
Καποιες σκεψεις επανω στην εκτρωση που δεν ειναι δικες μου.
Κατ αρχην θα δεχτω για χάρη της κουβεντας οτι το εμβρυο ειναι ανθρωπος.
Θα αναφέρω εναν που ειναι καθετος στο θεμα της εκτρωσης για να μπει στο μουντ αυτου που θελω να πω (σόρυ όττο αλλα ξερω οτι σου αρεσει να ακονιζουμε το μυαλο οποτε δεν θα παρεξηγηθεις. δες το σαν παιχνιδι). Ας πουμε οτι ο Όττο πίνει σε ενα μπαρ του βάζουν κατι στο ποτό και ξυπναει σε ενα κρεβάτι ιδιωτικού νοσοκομείου. θετουμ οτι δεν υπαρχουν συσκευες τεχνητου νεφρου. Στο διπλανο κρεβάτι ειναι ένας διάσημος βιολιτζής ο οποίος πάσχει απο μια ασθένεια των νεφρών. Ο Οττο και ο βιολιτζης εχουν ιδια ομαδα αίματος και ετσι συνδέουν τις φλέβες τους. στην ουσια ο οττο θα πρέπει να κρατήσει στην ζωη τον βιολιτζη με τα δικα του νεφρά.
Ο όττο ειναι θυμα απαγωγης αλλα για καλο σκοπο. Για να ζησει ο βιολιτζης. Ο Οττο μπορει να ορίσει όπως θελει το σώμα του αλλα η ανθρωπινη ζωη ειναι ανωτερη. Ο όττο θα πρεπει να μεινει συνδεδεμενος με το σωμα του βιολιτζη για 9 μηνες (ας πουμε οτι τοσο παιρνει να του βρουνε μοσχευμα).
Ο όττο είναι υποχρεωωμένος ηθικα να παρέχει το σώμα του για 9 μηνες στον βιολιτζή; Και αν δεν ειναι 9 μηνες και ειναι 9 χρόνια;
Ο όττο δεν εχει την ηθικη υποχρεωση διοτη δεν φταει για την κατάσταση του βιολιτζη.
Αναλογιες με την εγκυμοσυνη απο βιαμο. Ησουν πολυ καλη και πολυ μεγαλοψυχη κυρια πχ μαρία που γέννησες το παιδι του βιαστή σου και το αγαπάς. Αλλα ειχες καθε δικαιωμα να μην το γεννησεις.
Γιατι; Γιατι δεν φταις για τον βιασμο σου και δεν εισαι υποχρεωμενη να διαθεσεις το σωμα σου για να σωσεις εναν αλλον ανθρωπο.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Irene3006 » Παρ 19 Ιουν 2015, 11:51

Sorry, αλλά είναι αδύνατο να διαβάσω αυτή τη στιγμή 18 σελίδες ή έστω τις τελευταίες..
Πέρασα απλά να πω τη δική μου γνώμη, μιας και πιστεύω ότι πρόκειται για θέμα που κάθε
γυναίκα έχει σκεφτεί. Να πω αρχικά ότι δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να βρεθώ σε
αυτή τη θέση και σ' αυτό το δίλημμα. Δεν συμφωνώ ούτε διαφωνώ με τις εκτρώσεις. Και
να εξηγήσω το γιατί. Αν είχα το ενδεχόμενο ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης τώρα, στα 21 μου,
δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να το κρατήσω. Θεωρώ ότι θα έφερνα στον κόσμο ένα
παιδί, που θα του έλειπε η μάνα του, που δεν θα ήταν ευτυχισμένο, που θα του έλειπαν
πολλά, πάρα πολλά... Θα μου πείτε, πώς το ξέρεις; Είναι καλύτερο να σκοτώσεις ένα
έμβρυο; Ναι, δεν το ξέρω, και γι' αυτό θα μου ήταν πολύ δύσκολο να πάρω μια τέτοια απόφαση.
Αλλά, όταν ακόμα σπουδάζεις, δεν έχεις δουλειά και εξαρτάσαι από άλλους, πώς θα φέρεις
στον κόσμο ένα πλάσμα που θα εξαρτάται πλήρως από σένα;;; Βέβαια, παίζουν κι άλλα πράγματα
ρόλο, όπως η αντιμετώπιση του πατέρα κλπ κλπ. Είναι ένα θέμα που έχει πολλές παραμέτρους.
Επομένως η άποψή μου είναι, ναι, να γίνονται εκτρώσεις, ΑΛΛΑ να υπάρχει από το μεγαλύτερο
μέρος των ενηλίκων (και μη) συνειδητή προφύλαξη ώστε να μην ξεπερνά τα όρια όλο αυτό. Ποτέ δεν
μπορείς να είσαι 100% ασφαλής, αλλά το θέμα είναι ότι μεγάλο μέρος ανθρώπων δεν φροντίζει
να καλύψει το 99%... Είμαστε σε μία εποχή που νιώθουμε ότι σχεδόν κάθε λάθος μας, μπορεί να
διορθωθεί... Στη συγκεκριμένη περίπτωση όντως "διορθώνεται", αλλά πρέπει να είμαστε πιο
υπεύθυνοι. Είναι σημαντικό να είναι ευτυχισμένα τα παιδιά που έρχονται καθημερινά στον κόσμο,
και γι' αυτό χρειάζεται ωριμότητα και συνείδηση...
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 19 Ιουν 2015, 13:04

Για άλλη μια φορά, νιώθω περήφανη που το Ρηνιώ είναι ανάμεσά μας στα ΙΔΕΟ :respect: :worship:

:makia:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Irene3006 » Παρ 19 Ιουν 2015, 13:23

ArELa έγραψε:Για άλλη μια φορά, νιώθω περήφανη που το Ρηνιώ είναι ανάμεσά μας στα ΙΔΕΟ :respect: :worship:

:makia:
Για άλλη μια φορά, θα πω απλά ευχαριστώ, γιατί δεν βρίσκω τίποτα καλύτερο... :rose:
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από OTTO » Παρ 19 Ιουν 2015, 18:05

Divine Sinner έγραψε:Γυρναμε στην σελιδα και στο τελος δεν θα δει ο ΟΤΤΟ το case study να απαντησει.
Sorry φίλε, αλλά όπως θα με έμαθες την εποχή της κονταρομαχίας με τους σωρρικούς, δεν άλλαξα και πολύ. Απάντησέ μου στα ερωτήματα που είπες ότι δεν θα μου απαντήσεις κι μετά θα απαντήσω κι εγώ. :dunno:

---

Να επισημάνω (προς Ρηνιώ) ότι ναι, είναι άσχημο να φέρνεις το παιδί σε ένα άσχημο κόσμο, αλλά η φύση μας δείχνει ότι επίσης είναι άσχημο να προσπαθήσεις να το κάνεις έκτρωση, κι αυτό να παλεύει να σωθεί στην κοιλιά της μάνας, έως ότου γίνει κομματάκια.

Είναι σαν να σου λέει "θέλω να γεννηθώ, ασχέτως του τι θα ακολουθήσει".

Έχει τον τρόπο της η φύση να μιλά.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Irene3006
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6719
Εγγραφή: Δευ 03 Ιαν 2011, 00:48
Irc ψευδώνυμο: Irene3006
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στο άπειρο.... Κι ακόμα παραπέρα.... :)
Έδωσε Likes: 3 φορές
Έλαβε Likes: 16 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Irene3006 » Παρ 19 Ιουν 2015, 20:16

OTTO έγραψε:Να επισημάνω (προς Ρηνιώ) ότι ναι, είναι άσχημο να φέρνεις το παιδί σε ένα άσχημο κόσμο, αλλά η φύση μας δείχνει ότι επίσης είναι άσχημο να προσπαθήσεις να το κάνεις έκτρωση, κι αυτό να παλεύει να σωθεί στην κοιλιά της μάνας, έως ότου γίνει κομματάκια.

Είναι σαν να σου λέει "θέλω να γεννηθώ, ασχέτως του τι θα ακολουθήσει".

Έχει τον τρόπο της η φύση να μιλά.
Δεν διαφωνώ μαζί σου ΟΤΤΟ. Και στην περίπτωση που μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα
τι θα έκανα. Αν δεν έρθουμε αντιμέτωποι με μία κατάσταση, δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι. Απλά, δε σου λέω
ότι είχα τους τέλειους γονείς, όμως στα δικά μου μάτια, ήταν και είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσα να έχω. Επομένως,
όταν και αν κάνω δικό μου παιδί, θέλω να νιώθει για μένα και τον πατέρα του, έστω και στο ελάχιστο, αυτό που
νιώθω εγώ για τους δικούς μου γονείς. Θέλω να γίνω μητέρα, όταν θα είμαι έτοιμη γι' αυτό, κι όταν οι συνθήκες θα
είναι κατάλληλες για να κάνω αυτό που θεωρώ σωστό. Προφανώς, διαθέτω αρκετή ωριμότητα, ώστε να μην προκαλώ
την τύχη μου, αλλά όπως προείπα, δεν είναι απίθανο να συμβεί. (Φτου φτου φτου, και μακριά από μας)
Αλλά κάτεχε ότι μονάχα κείνος που παλεύει μέσα του θά 'χει μεθαύριο μερτικό δικό του στον ήλιο.

Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο μέγας!

Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 19 Ιουν 2015, 21:39

Δεν υπάρχει "είτε το θέλω", διότι έτσι είναι. Πράγματι δεν το θεωρούν δολοφονία. Γιατί;
Αυτο;;; Γιατι οι απόψεις διαφέρουν απο ανθρωπο σε άνθρωπο για το ποτε θεωρεί οτι ενα έμβρυο είναι άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 19 Ιουν 2015, 23:20

Βλέπουμε και στους ανθρώπους υποστήριξη δικαιωμάτων...

άκουσα για την περίπτωση κοπέλας που ο πατριός της την έσπαγε στο ξύλο καθημερινά
τη βιασε κι όλας, κρίθηκε ένοχος για όλα αυτά, αλλά δεν πηγε μέσα γιατί εκκρεμει
έφεση λέει...

και θα υποστηριχθούν δικαιώματα εμβρύου που είναι εν δυνάμει άνθρωπος, αλλά όχι άνθρωπος (νομικά) ?
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Παρ 19 Ιουν 2015, 23:26

ArELa έγραψε:Βλέπουμε και στους ανθρώπους υποστήριξη δικαιωμάτων...

άκουσα για την περίπτωση κοπέλας που ο πατριός της την έσπαγε στο ξύλο καθημερινά
τη βιασε κι όλας, κρίθηκε ένοχος για όλα αυτά, αλλά δεν πηγε μέσα γιατί εκκρεμει
έφεση λέει...

και θα υποστηριχθούν δικαιώματα εμβρύου που είναι εν δυνάμει άνθρωπος, αλλά όχι άνθρωπος (νομικά) ?
E σορυ που ειναι ετσι η δικονομια. θα επρεπε να αρκει να πει οτι την βιασε για να καταδικαστει. εφεσεις και τετοια τωρα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 20 Ιουν 2015, 03:08

Divine Sinner έγραψε:
Δεν υπάρχει "είτε το θέλω", διότι έτσι είναι. Πράγματι δεν το θεωρούν δολοφονία. Γιατί;
Αυτο;;; Γιατι οι απόψεις διαφέρουν απο ανθρωπο σε άνθρωπο για το ποτε θεωρεί οτι ενα έμβρυο είναι άνθρωπος
To 1 + 1 = 2, ή το 2 + 2 = 4 κλπ κλπ, δεν δικαιούται κανείς να τα βαφτίσει απόψεις. Δεν είναι απόψεις. Είναι πραγματικότητες που μας τις επιβάλλει η φύση. Μαζί με αυτά και τα άλλα που λέω.

Ένα από τα πράγματα με το οποίο συμφωνώ με το zeitgeist είναι ότι η φύση μοιάζει να είναι φασιστική, δηλαδή ότι σου επιβάλλεται. Ή τη δέχεσαι όπως είναι και επιβιώνεις, ή δεν την δέχεσαι και περαστικά σου.

Συνεπώς κάποια πράγματα ποτέ δεν θα γίνουν απόψεις.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 20 Ιουν 2015, 03:50

Καλε μου σιγουρα θελεις να εφαρμοσουμε τον νομο της φυσης στην κοινωνια;
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 20 Ιουν 2015, 04:31

Divine Sinner έγραψε:Καλε μου σιγουρα θελεις να εφαρμοσουμε τον νομο της φυσης στην κοινωνια;
Ήδη τον εφαρμόζουμε σε πολλές πτυχές. Οι γνήσιες επιστήμες δεν είναι τίποτα άλλο από τη γλώσσα που επινοήσαμε ώστε να περιγράψουμε τη φύση.

Βεβαίως, δεν μίλησα για αυτό που λέμε νόμο της ζούγκλας. Διότι άλλο η τίγρης, και άλλο ο άνθρωπος.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 20 Ιουν 2015, 04:47

A αλλο.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 20 Ιουν 2015, 04:49

Πες μας τώρα οτι το 1 + 1 = 2 είναι νόμος της ζούγκλας, να τα παίξω τελείως.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από Divine Sinner » Σάβ 20 Ιουν 2015, 04:57

1+1=2 ειναι αριθμητικη οχι βιολογια. θα απαντησεις στο case study? εγω σου απαντησα.
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Eκτρωσεις

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 20 Ιουν 2015, 05:08

Divine Sinner έγραψε:1+1=2 ειναι αριθμητικη οχι βιολογια. θα απαντησεις στο case study? εγω σου απαντησα.
1) Είπα ότι δεν είναι άποψη, αλλά επιβαλλόμενη πραγματικότητα.

2) Βιολογία χωρίς αριθμητική δεν είναι βιολογία. Προς πληροφόρησή σου.

3) Μου απάντησες σε εκείνα που μου είπες ότι δεν θα απαντήσεις; Δεν νομίζω. Απλώς απάντησες στα νέα που δημιουργήθηκαν σήμερα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Γενικα-Ελεύθερο βήμα”