Γιάνης Βαρουφάκης

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 07 Ιούλ 2015, 00:13

aims έγραψε:πιστευω πως μετα τον Βαρουφακη,θα απολυθει ο Στουρναρας κ θα υπαρξει συγκρουση με ΕΚΤ για τα οσα εκανε με τις τραπεζες της χωρας
από το στόμα σου και... στην ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από Hlios » Τρί 07 Ιούλ 2015, 01:09

video


https://www.facebook.com/solidaritywith ... 488540994/
fb έγραψε:"Ξέρετε κάποιον άλλο Υπουργό Οικονομικών (όχι μόνο στην Ελλάδα),
που να περπατάει στην κεντρική πλατεία της πόλης του γεμάτη από διαδηλωτές
κι αντί να έχει φρουρά και νάναι σε απόσταση, να τον αγκαλιάζουν έτσι?
Αυτό από μόνο του μπαίνει στο Guinness
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 07 Ιούλ 2015, 01:19

Βαρουφακης νταϊσεμπλουμ. Σαν να γινεται μια τακτικη αμοιβαια αποσυρση.
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από aims » Παρ 10 Ιούλ 2015, 19:34

εδω μιλαμε για περιπτωση βλαβης,οχι αστεια... :jerk: :jerk: :jerk: :jerk:
http://www.iefimerida.gr/news/216560/o- ... a-piso-toy
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από aims » Παρ 10 Ιούλ 2015, 23:02

Ενταξει,το εκανε ακομα χειροτερο..
Ή ειναι τρελός ή απλα στ@διστης..
Παντως απεδειξε πως ηταν ο πλεον ακαταλληλος κ ανιωθος για αυτη την θεση.
Και πως ηταν μονο για τα πανελ του Παπαδακη και για τιποτα παραπανω..
Μονο μπλα μπλα και στην πραξη ενα απολυτο μηδεν

https://twitter.com/yanisvaroufakis/sta ... 6798828544
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από OTTO » Σάβ 11 Ιούλ 2015, 16:26

Αν για κάποιον λόγο θα έπρεπε να τον κρίνω αυτή τη στιγμή, θα του έδινα πολλά :thumb: για το ότι διέδωσε στην ευρώπη την έννοια του βιώσιμου χρέους. Επίσης βρίσκω θετικό ότι προσπάθησε να κάνει διαπραγμάτευση, παρόλο που υπάρχει το αρνητικό ότι δεν ήθελε να πιστέψει ότι οι εταίροι είναι σατανάδες. Η δημιουργική ασάφεια νομίζω πως είχε στόχο στο να τους κάνει να μαλακώσουν. Το ότι απέτυχε η δημιουργική ασάφεια δεν σημαίνει ότι απέτυχε ο Βαρουφάκης, αλλά ότι πράγματι είναι σατανάδες οι εταίροι.

Το αν τώρα, που η κυβέρνηση δείχνει ότι πάει να κάνει την μέγιστη κωλοτούμπα, ο βαρουφάκης την εγκαταλείψει, αυτό θα τον τιμά, αν συνδυαστεί με ένα γερό ξέχεσμα. Δεν μπορεί να μένει σε μια ξεπουλημένη κυβέρνηση.

Επίσης, το ότι τον έβριζαν οι ξένοι (αν εξαιρέσουμε το ενδεχόμενο να ήταν στημένο βρίσιμο), τον τιμά.

Όλα αυτά τα λέω με κάθε επιφύλαξη, διότι αναμένω πολλές ανατροπές πληροφορίας.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
promitheas14
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1832
Εγγραφή: Τετ 02 Ιαν 2013, 16:25
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 13 φορές
Έλαβε Likes: 20 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από promitheas14 » Σάβ 11 Ιούλ 2015, 17:14

aims έγραψε:Ενταξει,το εκανε ακομα χειροτερο..
Ή ειναι τρελός ή απλα στ@διστης..
Παντως απεδειξε πως ηταν ο πλεον ακαταλληλος κ ανιωθος για αυτη την θεση.
Και πως ηταν μονο για τα πανελ του Παπαδακη και για τιποτα παραπανω..
Μονο μπλα μπλα και στην πραξη ενα απολυτο μηδεν

https://twitter.com/yanisvaroufakis/sta ... 6798828544
Σέ ἐκεῖνο τό ἐπίπεδο τοῦ μάτριξ πού γνωρίζουν πώς ΟΛΟΚΛΗΡΟ τό πολιτικό παιχνίδι εἶναι στημένο, εἶναι αὐτονόητο πώς δικαιοῦται νά παίξει μέ τήν κόρη του ἀφοῦ ἔπαιξε τόν ρόλο του (ἐκεῖνο τοῦ σκληροῦ πολεμιστῆ πού θυσιάστηκε στό πεδίο τῆς μάχης ὥστε νά ἔρθει κάποιος ἄλλος -μᾶλλον ρίψασπις ἀλλά ποτέ Ἐφιάλτης- νά συνθηκολογήσει πρό τῆς παντοδυναμίας τοῦ ἐχθροῦ), καί καθώς γνωρίζει ὅτι τό ποθούμενο ἀποτέλεσμα (Μνημόνιο 3) θά ὑπερψηφιστεῖ ἀπό τήν ἀντιπολιτευση.
Τί ὡραῖο κουκλοθέατρο μᾶς παίζουν!

Πρός ἐπίρρωση τῆς αὐθαίρετης ἑρμηνείας πού δίνω, παραθέτω τήν ἑξῆς πληροφορία ἀπό τό ἔργο τοῦ Κουκλοθέατρου πρίν 6 χρόνια:
Ὅταν ὁ Κωστάκης προκήρυξε ἐκλογές τό 2009 γνώριζε πώς ὁ ρόλος του ἔχει παρέλθει. Πραμονές τῶν ἐκλογῶν (1-3 μέρες πρίν, δέν θυμᾶμαι) εἶχε πάει σέ ἕνα ἀπομακρυσμένο χωριό τῶν Ἰωαννίνων. Αύτό πού ρώτησε τόν καρα-Δεξιό Πρόεδρο τοῦ χωριοῦ πού φιλοξενήθηκε, ἦταν ἄν ὑπῆρχε ΝΟVA στό χωριό γιά νά δεῖ ἕναν ποδιοσφαιρικό ἀγῶνα (ἐνῶ τά ἐπιτελεῖα ἐμάχοντο μέχρι τελευταίας στιγμῆς στόν ὑπέρ κόμματος ἀγῶνα...)
Χέστα ἀδερφέ! Γρήγορα πρέπει νά ξυπνήσουμε γιατί ἀλλιῶς μᾶς βλέπω νά συνεχίζουμε τόν ὕπνο τῶν δεσμωτῶν στό σπήλαιο τοῦ Πλάτωνα...
Ὄποιος ἐλεύθερα συλλογᾶται, συλλογᾶται καλά.
Ρήγας Βελεστινλῆς
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από aims » Σάβ 11 Ιούλ 2015, 20:47

promitheas14 έγραψε: Χέστα ἀδερφέ! Γρήγορα πρέπει νά ξυπνήσουμε γιατί ἀλλιῶς μᾶς βλέπω νά συνεχίζουμε τόν ὕπνο τῶν δεσμωτῶν στό σπήλαιο τοῦ Πλάτωνα...
:urock: :clap: :respect: :respect: :respect:
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από aims » Σάβ 11 Ιούλ 2015, 21:31

ενα ενδιαφερον αρθρο

http://nea.allnewz.gr/?p=15915
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 12 Ιούλ 2015, 15:18

aims έγραψε:ενα ενδιαφερον αρθρο

http://nea.allnewz.gr/?p=15915
φοβερό το άρθρο. :thumb:

Το'ριξα και στο fb
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από Joy » Δευ 13 Ιούλ 2015, 21:30

Γ.Βαρουφάκης: "Είχαμε ετοιμαστεί για Grexit και παράλληλο νόμισμα αλλά δεν το δέχθηκε ο Α.Τσίπρας που προτίμησε συμβιβασμό"!

Στην αποκάλυψη πως είχε προχωρήσει ο εναλλακτικός σχεδιασμός για έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη προχώρησε ο πρώην ΥΠΟΙΚ Γ.Βαρουφάκης, τονίζοντας πώς από το πρώτο λεπτό που ανέλαβε είχε καταστρώσει σχέδιο σε περίπτωση που ναυαγούσαν οι διαπραγματεύσεις.

Αλλά όταν εισηγήθηκε λίγο πριν κλείσει τις τράπεζες η ΕΚΤ για εισαγωγή παράλληλου νομίσματος και "κούρεμα" των δανείων της ΕΚΤ με ταυτόχρονη ανάληψη του ελέγχου των τραπεζών από το κράτος, αυτό δεν έγινε δεκτό από τον Α.Τσίπρα και από την εννεαμελή κυβερνητική επιτροπή με ψήφους 4-2.

Παράλληλα σε σημερινή του συνέντευξη στο βρετανικό Newstateman, κατηγορεί για αναδίπλωση και υπαναχώρηση του πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα απέναντι στους δανειστές, λέγοντας ότι "έπαψε να διαπραγματεύεται".!

Ο πρώην υπουργός Οικονομικών σε σημερινή του συνέντευξη στο βρετανικό Newstateman, σε μια παρατήρηση του δημοσιογράφου Χάρι Λάμπερτ «θα πρέπει να σκεφτόσασταν το Grexit από την πρώτη ημέρα», απάντησε: «Ναι, απόλυτα».

Ετσι, ο δημοσιογράφος συνέχισε: «Είχαν γίνει οι ανάλογες ετοιμασίες». Και ο κ. Βαρουφάκης απάντησε: "Η απάντηση είναι και ναι και όχι. Είχαμε μια μικρή ομάδα, “το συμβούλιο πολέμου” (war cabinet) μέσα στο υπουργείο, που απαρτιζόταν από πέντε περίπου άτομα που έκαναν αυτό: έτσι, το δουλέψαμε στη θεωρία, στα χαρτιά, όλα όσα έπρεπε να γίνουν (για να προετοιμαστεί ένα Grexit). Αλλά αυτό είναι ένα πράγμα που έγινε σε επίπεδο 4-5 ανθρώπων, οπότε είναι αρκετά διαφορετικό να ετοιμάζεις τη χώρα για αυτό. Για να προετοιμάσεις τη χώρα, θα πρέπει να παρθεί μια απόφαση σε ανώτερο επίπεδο, αλλά αυτή η απόφαση δεν ελήφθη ποτέ".

Οσο για το θέμα της τελευταίας εβδομάδας του στο τιμόνι του υπουργείου Οικονομικών, είπε ότι «η άποψή μου ήταν ότι έπρεπε να ήμασταν πολύ προσεκτικοί και να μην την (σ.σ.: την απόφαση για Grexit) ενεργοποιήσουμε. [...] Αλλά επίσης πίστευα ότι από τη στιγμή που το Eurogroup μας έκλεισε τις τράπεζες, θα έπρεπε να ενεργοποιήσουμε τη διαδικασία».

«Ετσι, από ό,τι καταλαβαίνω, υπήρχαν δύο επιλογές: ένα άμεσο Grexit ή το τύπωμα IOUs (παράλληλου νομίσματος) και η επανάκτηση του ελέγχου της Τράπεζας της Ελλάδος με δυνητική και όχι απαραίτητη προετοιμασία για Grexit;» ρωτά ο δημοσιογράφος.

Η απάντηση του κ. Βαρουφάκη: «Βέβαια, βέβαια. Ποτέ δεν πίστεψα ότι θα έπρεπε να πάμε κατευθείαν σε νέο νόμισμα. Η άποψή μου ήταν -και την είχα θέσει στην κυβέρνηση- ότι αν τολμούσαν να μας κλείσουν τις τράπεζες, κάτι το οποίο εγώ το θεωρούσα ως μια επιθετική κίνηση απίστευτης επίδειξης ισχύος, θα έπρεπε να απαντήσουμε επίσης επιθετικά, αλλά χωρίς να περάσουμε τη διαχωριστική γραμμή από όπου δεν θα υπήρχε επιστροφή.

»Θα έπρεπε να εισάγουμε τα δικά μας IOUs ή ακόμη και εν τέλει να ανακοινώναμε ότι επρόκειτο να εκδώσουμε τα δικά μας ευρώ: έπρεπε να κουρέψουμε τα ελληνικά ομόλογα του 2012 που διακρατούσε η ΕΚΤ, ή να ανακοινώναμε ότι είχαμε την πρόθεση να το κάνουμε και έπρεπε να πάρουμε τον έλεγχο της Τράπεζας της Ελλάδος. Αυτό ήταν το τρίπτυχο, τα τρία πράγματα, με τα οποία θεωρούσα ότι έπρεπε να απαντήσουμε αν η ΕΚΤ έκλεινε τις τράπεζές μας.

Είχα προειδοποιήσει το υπουργικό συμβούλιο ότι αυτό θα συνέβαινε (σ.σ. ότι η ΕΚΤ θα έκλεινε τις τράπεζές μας) για έναν μήνα, προκειμένου να μας σύρει σε μια εξευτελιστική συμφωνία. Οταν συνέβη -και πολλοί από τους συναδέλφους μας δεν μπορούσαν να το πιστέψουν ότι συνέβη- η πρότασή μου ήταν να απαντήσουμε “ενεργητικά”. Ας πούμε, ότι αυτό απορρίφθηκε (σ.σ. από τα υπόλοιπα μέλη του υπουργικού)».

«Και πόσο κοντά ήταν αυτό να συμβεί;» συνεχίζει ο Λάμπερτ, για να πάρει την απάντηση από τον Ελληνα πρώην υπουργό: «Ας πούμε ότι από τα έξι άτομα, μειοψηφούσαμε τα δύο».

Σε αυτό το σημείο, ο κ. Βαρουφάκης συμπληρώνει: «Από τη στιγμή που δεν συνέβη (σ.σ. αυτό που πρότεινα), έλαβα τις εντολές μου να κλείσω τις τράπεζες συναινετικά με την ΕΚΤ και την Τράπεζα της Ελλάδος, κάτι στο οποίο ήμουν αντίθετος, αλλά το έκανα επειδή είμαι ομαδικός παίκτης. Πιστεύω στη συλλογική ευθύνη.

Και τότε, συνέβη το δημοψήφισμα, και το δημοψήφισμα μας έδωσε μια εκπληκτική ώθηση, τέτοια που θα δικαιολογούσε αυτό το είδος της δραστικής απάντησης ενάντια στην ΕΚΤ, αλλά τότε την ίδια εκείνη νύχτα, η κυβέρνηση αποφάσισε ότι η επιθυμία του λαού, αυτό το εκκωφαντικό “όχι”, ότι δεν ήταν αυτό που θα ενεργοποιούσε αυτή τη δραστική προσέγγιση.

Αντίθετα, (ερμηνεύτηκε) ότι θα έπρεπε να οδηγήσει σε μεγαλύτερους συμβιβασμούς προς την άλλη πλευρά. Η σύγκληση του συμβουλίου των πολιτικών αρχηγών, με τον πρωθυπουργό μας να δέχεται την παραδοχή ότι ό,τι και να συμβεί, ό,τι και να κάνει η άλλη πλευρά, δεν θα απαντήσουμε ποτέ και με κανέναν τρόπο δεν θα τους προκαλέσουμε. Και ουσιαστικά αυτό σημαίνει... αναδίπλωση. Σταματάς τη διαπραγμάτευση».

Σημειώνεται ότι η συνέντευξη παραχωρήθηκε πριν από την επίτευξη συμφωνίας.
L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
doctormarkon
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 15803
Εγγραφή: Πέμ 11 Μαρ 2010, 20:05
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 341 φορές
Έλαβε Likes: 449 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από doctormarkon » Τρί 14 Ιούλ 2015, 10:01

Αν αληθεύει αυτό είναι πολύ μάγκας.
http://www.newsbeast.gr/financial/greek ... s-drachmis

Ήθελε λέει να τυπωθεί νόμισμα αλλά δεν ήταν σίγουρο ότι θα το χρησιμοποιούσε.
Τα καλύτερα όπλα είναι εκείνα που ποτέ δεν θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις.

Σωστά έκανε
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι σας πίνουν το αίμα
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 14 Ιούλ 2015, 10:06

Οπως ειπε και ο φιλος σας ο καζακης. παραλληλο νομισμα δεν μπορει να υπαρξει. η φευγεις τελειως ή μένεις
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 14 Ιούλ 2015, 11:23

Και το ΙΟU που ετοίμαζε, ήταν ό,τι χειρότερο επίσης.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τρί 14 Ιούλ 2015, 13:03

Εμενα μου φαινονταν σαν να επαιζε υπογειο ποδοσφαιρο με τον σοϊμπλε. σαν πολυ να εναρμονιζονται οι δηθεν αντιθετοι. Μαλλον γι αυτο εφαγε σουτι. και ο Σοϊμπλε Ιου προτεινει.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 14 Ιούλ 2015, 13:11

Divine Sinner έγραψε:Εμενα μου φαινονταν σαν να επαιζε υπογειο ποδοσφαιρο με τον σοϊμπλε.
ουαου που λέει κι ο βαρουφάκης.
τα είδα είπε κι ο καζάκης (χθες)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5846
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 122 φορές
Έλαβε Likes: 196 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 15 Ιούλ 2015, 22:43

axinosp έγραψε:
AnonymosEreynhths έγραψε:Άρα έρχεται μνημόνιο...
Ράβδος εν γωνία, άρα βρέχει.
Βουλωμένα γράμματα διαβάζετε εδώ μέσα μερικοί !!
Το διάβασα τελικά το βουλωμένο γράμμα ο πούστης. :punch: Να σου διαβάσω και ένα ακόμη : Εκλογές τον Σεπτέμβριο :D
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 16 Ιούλ 2015, 00:17

AnonymosEreynhths έγραψε:Το διάβασα τελικά το βουλωμένο γράμμα ο πούστης. :punch:

αχαχαααααααααααα πεθαίνωωωωωωωωωωω :skaw:
AnonymosEreynhths έγραψε:Να σου διαβάσω και ένα ακόμη : Εκλογές τον Σεπτέμβριο :D
μακάρι. Μην πάει σε κανα Πάκι φοβάμαι, να ζητήσει να σχηματιστεί
κυβέρνηση " (αντ)εθνικού σκοπού"
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 28 Ιούλ 2015, 23:50

Καιρό πολύ να γράψω άρθρο,λίγο η φοβερή δουλειά, λίγο τα πολλά προβλήματα, λίγο το χτύπημα του ΣΥ.ΡΙ.ΖΑ στο όχι μας ε δεν θες και πολύ,το λίγο έγινε πολύ..Σήμερα λοιπόν αποφάσισα να γράψω για τον Γιάνη με το 1 «ν» Βαρουφάκη.

Μετά από πολλά βρισίδια μπροστά στην τηλεόραση έχω αναπτύξει την τεχνική του «αντίθετου» για να καταλαβαίνω στο περίπου την αλήθεια.Η τεχνική αυτή λοιπόν είναι πολύ απλή,ότι λένε εκείνοι, εσύ βλέπεις το αντίθετο…Μαύρο αυτοί;Άσπρο εσύ,κοκ.

Βλέποντας λοιπόν τα περί Βαρουφάκη εκτός ότι ακούμε παράλογα πράγματα πλέον όπως του τύπου ότι τάχα δεν έπρεπε να υπάρχει πλαν Β..Σοβαρολογούμε;;;Πλέον δεν μπορούμε να κάνουμε ούτε τα αυτονόητα;Είναι δυνατών να μην έχεις πλάν Β και πάνω απ’όλα να μην έχει αυτό ως δομή του την Δραχμή;Ξεχάσαμε τα «Δεν θα συνεργαστούμε με αυτήν την τρόικα» και πήγαμε στα «Μας ξεφτίλισε στην διαπραγμάτευση»;Για να ξεκαθαρίσω,εάν όντως τους έκανε ρόμπα σε κάθε διαπραγμάτευσή (πράγμα που προφανώς αληθεύει λόγω του διωγμού του από αυτές) εγώ είμαι υπέρ…Σε ότι σε αυτή την χώρα είναι ενάντια της Ε.Ε. εγώ είμαι ΥΠΕΡ.



Ο Βαρουφάκης είναι νάρκισσος το δέχομαι αλλά αυτό για εμένα είναι υπέρ..Λεφτά έχει αρκετά αλλά αυτό που πραγματικά θέλει είναι να γίνει ο Νο.1 ΥΠ.ΟΙΚ. παγκοσμίως,του αρέσουν τα φώτα πως να το κάνουμε.Ας έχουμε λοιπόν στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας ότι ίσως και να θέλει να εκδικηθεί τους Ευρωπαίους ΥΠ.ΟΙΚ. και πρώτα απ’όλα τον Ρόδα (Σόιμπλε).Η δήλωση του «Το πρόγραμμά αυτό είναι σχέδιο του Σόιμπλε για την άτακτη έξοδο από το €» και με δεδομένη την ιστορικά απίστευτη πολιτική κωλοτούμπα του Τσίπρα εμένα με βάζει σε σκέψεις…Σε πολλές σκέψεις.
Δεν είναι τυχαίο το πως έφυγε άρον-άρον ο Λαφαζάνοφ ο οποίος ήταν υπέρμαχος του σχεδίου περί χρηματοδότησης από την Ρωσία όπως επίσης δεν είναι τυχαίο ότι διώκτης του Βαρουφάκη είναι κ.Σαββαΐδου. Για την εν λόγω κυρία (ο Θεός να την κάνει) επειδή μπορώ να γράψω δεκάδες άρθρα καλό θα ήταν να κάνετε μια πρόχειρη πεντάλεπτη αναζήτηση και θα καταλάβετε τι «Φρούτο» είναι.

Η κυβέρνηση πέταξε στον κάδο τον αχρήστων ολόκληρη την αριστερή πλατφόρμα που είτε ήταν υπέρ στην χρηματοδότηση από την Ρωσία, είτε είχε ως σκοπό να παλέψει την Ε.Ε.

Στο θέμα Βαρουφάκη έχουμε να δούμε ακόμα πάαααρα πολλά..Κρατήστε ανοιχτά αυτιά,διότι το να θέλουν να δικάσουν τον Βαρουφάκη ενώ ο Βενιζέλος φεύγει ύπουλα από την πρώτη σκηνή της πολιτικής είναι το λιγότερο γελοίο.

http://katohika.gr/2015/07/%ce%bf-%ce%b ... e%bd/.html
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από Divine Sinner » Τετ 29 Ιούλ 2015, 00:16

Oσον αφορα την χρηματοδοτηση απο την Ρωσια νομιζω πως η ξεδοντιαρα αρκουδα για αλλη μια φορα εδωσε ψευδη σηματα.
Η ξεδοντιαρα αρκουδα ειναι παντα καλη στο να υποστηριζει οσους επαναστατουν (ηθικα και στα λογια). Αλλα μεχρι εκει.
Η ξεδοντιαρα αρκουδα που λετε εκανε μια ωραια συμφωνια με τους Γερμανους. Της δώσανε κριμαία τους εδωσε Ελλαδα :).
Ετσι γινονται οι μπιζνες.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 29 Ιούλ 2015, 08:36

'Ισως και να'χεις δίκιο... αλλά η Ρωσία είναι το θέμα μας εδώ, ή ο Βαρουφάκης?

(ξεδοντιάρα αρκούδα δεν έχει καταγραφεί ούτε σε ντοκυμαντέρ.
ατυχές το παράδειγμα?)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από aims » Τετ 29 Ιούλ 2015, 09:13

Divine Sinner έγραψε:Oσον αφορα την χρηματοδοτηση απο την Ρωσια νομιζω πως η ξεδοντιαρα αρκουδα για αλλη μια φορα εδωσε ψευδη σηματα.
Η ξεδοντιαρα αρκουδα ειναι παντα καλη στο να υποστηριζει οσους επαναστατουν (ηθικα και στα λογια). Αλλα μεχρι εκει.
Η ξεδοντιαρα αρκουδα που λετε εκανε μια ωραια συμφωνια με τους Γερμανους. Της δώσανε κριμαία τους εδωσε Ελλαδα :).
Ετσι γινονται οι μπιζνες.
μονο ανιστόρητοι κ γραφικοι φασιστες ελπιζουν στην Ρωσια και τον μπουχεσα τον Πουτιν.
ο ανθρωπος ειναι ενα ανδρείκελο που ελεγχεται πληρως απο τους ρωσους ολιγαρχες τυπου αμπραμοβιτς..
ενας μαιντανος ειναι κ τιποτα παραπανω.

φαντασου τωρα ποσο γραφικοι κ ηλιθιοι ειναι οι Βαρουφακηδες κ Τσιπρες που περιμεναν βοηθεια απο εκει..

ο Βαρουφακης δε,ειναι τοσο ΧΑΖΟΣ που νομιζει πως με τα γραφικα,γελοια κ ψευτομαφιοζικα σχεδια του,θα "εφερνε την δραχμη¨..
Η δραχμη θα ερθει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ προς το τελος του χρονου γιατι πολυ απλα ΤΟ ΕΥΡΩ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ.
Αλλα θα ερθει με οργανόγραμμα και με σοβαροτητα και οχι μεσα σε μια νυχτα και με ....χακεριες υποκλοπων ΑΦΜ που ειναι βγαλμένα απο sci fi βιβλια κ δεν εχουν καμια βαση...
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από kat_woman » Τετ 29 Ιούλ 2015, 10:25

Ο Βαρουφάκης με πέντε κεφάλια
Του Κώστα Βαξεβάνη

Ο Βαρουφάκης θα μας πήγαινε στη δραχμή, ο Βαρουφάκης ίσως να μας πήγαινε και στην αρχαία μνα. Ο Βαρουφάκης κατέστρεψε τη χώρα φορτώνοντάς της δισεκατομμύρια χρέος , ο Βαρουφάκης σκοτώνει παιδάκια και πουλάει τα όργανά τους, ο Βαρουφάκης είναι προδότης και δάχτυλος ξένων δυνάμεων. Ίσως ο Βαρουφάκης να είχε σκοτώσει και τον Κένεντυ αν δεν ήταν μόλις δύο χρόνων την ημέρα της δολοφονίας του.

Ο Γιάνης Βαρουφάκης παρελαύνει με εφτά κεφάλια στις φυλλάδες της διαπλοκής. Περάστε κόσμε. Αυτή η δύσμοιρη χώρα καταστράφηκε γιατί τη θέση του Αλογοσκούφη, του Παπαθανασίου, του Παπακωνσταντίνου, του Βενιζέλου και του Στουρνάρα πήρε ο Βαρουφάκης. Γι αυτό καταστράφηκε.

Παρακολουθώ με πραγματική έκπληξη τη μετατροπή του Βαρουφάκη σε σάκο του μποξ. Τον κανιβαλισμό που ξεδιψά με την αναφορά στο όνομά του και συμπεριλαμβάνω τον συντροφικό κανιβαλισμό. Η Αριστερά στο όνομα πάντα του μεγάλου σκοπού και των ακόμη πιο μεγάλων ιδεών, συνηθίζει να καταναλώνει τις σάρκες της, να ονοματίζει με ευκολία προδότη έναν Καραγιώργη ή ένα Ηλία Ηλιού όταν δεν συμφωνεί μαζί του. Αυτός ο βαμπιρικός κομματικός ζήλος είναι πάντα ένα βολικό υποκατάστατο για την Αριστερά που προτιμά να βρει έναν προδότη της στιγμής, από το να στραφεί μέσα της.


Οι λέξεις αυτές δεν γράφονται για να υπερασπιστώ το Γιάνη Βαρουφάκη, ο οποίος αποτελεί ένα ιστορικό πρόσωπο που θα κριθεί πιο σκληρά απ ό,τι ίσως υπολογίζει ο ίδιος, αλλά γιατί στη χώρα αυτή που πέρασαν προδότες και άθλιοι, διαπλεκόμενοι και διεφθαρμένοι, για μια ακόμη φορά τον ταμπουρά τον χτυπάνε τα Μέσα της διαπλοκής και χορεύει η διάθεσή μας να βρούμε κάποιον να φταίει για όλα. Ο Βαρουφάκης δεν έκρυψε τη λίστα Λαγκάρντ, δεν νομιμοποίησε διεφθαρμένο χρήμα, δεν έκανε νόμους για να φάνε και να πιούνε οι εθνικοί εργολάβοι, δεν πείραξε τα στατιστικά στοιχεία, δεν αντάλλαξε την ολιγόμηνη θητεία του με εξυπηρετήσεις. Έφτασε στην Ελλάδα από το εξωτερικό όπου δίδασκε ως καθηγητής, έπαιξε ρόλο στην εκλαΐκευση του προβλήματος της λιτότητας για τη χώρα και διαπραγματεύτηκε ως υπουργός Οικονομικών με τον τρόπο που αντιλαμβανόταν.

Έξι μήνες μετά, ο Βαρουφάκης μετατρέπεται από λαϊκό ήρωα σε σάκο του μποξ. Όσοι έκλαιγαν μπροστά στα κλειστά ΑΤΜ (ναι ακόμη και αυτά της Βουλής) σηκώνουν το δάχτυλο και δείχνουν το Βαρουφάκη. Άρα εκ των πραγμάτων φαντάζουν οι ίδιοι σωστοί. Ανοίγουν το στόμα τους και είναι έτοιμοι να συναινέσουν σε κάθε θεωρία συνωμοσίας που έχει στο επίκεντρο το Βαρουφάκη.Πολλές φορές οι ίδιοι οι σύντροφοί του, που επιστρέφουν χαιρέκακα τη δική τους αδυναμία με χολή.

Ανήκω στην κατηγορία εκείνων που πιστεύουν πως ο Γιάνης και ο Δραγασάκης και ο Τσακαλώτος και πολλοί άλλοι δεν διαπραγματεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο. Όχι γιατί ήταν προδότες, αλλά μόνοι σε ένα σκληρό τοπίο πρωτόγνωρο για όλους. Διαπραγματεύτηκαν όμως, δεν παρέδωσαν τα κλειδιά της χώρας. Τα λάθη τους ή οι αδυναμίες τους ήταν στην πολιτική δράση και όχι στην υποτελή απραξία.

Οι φυλλάδες ψάχνουν κάθε μέρα ένα θέμα Βαρουφάκη για να αποδομήσουν τον ίδιο αλλά κυρίως για να χρεώσουν σιωπηλά το ΣΥΡΙΖΑ. Κάθε φορά που ονομάζουν τον Γιάνη προδότη ή ανάξιο ή καταστροφικό, παίρνουν τη γραμμή της ευθύνης από τις κυβερνήσεις δεκαετιών για να τη μεταφέρουν στο ΣΥΡΙΖΑ. Ξαναγράφουν την ιστορία με υπεύθυνο του εγκλήματος το Βαρουφάκη άρα τον Τσίπρα. Μόνο που τα βέλη στον Τσίπρα θα πέσουν όταν καθιερωθεί η άποψη πως φταίει ο Βαρουφάκης.

Σε αυτό το παιχνίδι συμμετέχουν από πολιτική ανωριμότητα και ίσως από ζήλια σύντροφοί του. Κατηγορούν, χαρακτηρίζουν , τεμαχίζουν το Βαρουφάκη παίρνοντας πίσω τη δόξα που έκλεψε από αυτούς τους οικοπεδούχους και ιδιοκτήτες του κόμματος ο ξένος εισβολέας με τα περίεργα πουκάμισα και τις αμερικανιές.

Δεν είμαι σε θέση να κρίνω τα λάθη του Γιάνη Βαρουφάκη γιατί μου λείπει ένα μεγάλο κομμάτι του παζλ το οποίο κάποια στιγμή εκ των πραγμάτων θα ενώσει η έρευνα. Καταλαβαίνω όμως πως ο Βαρουφάκης είναι σε μεγάλο βαθμό ένα θύμα και του εαυτού του. Ο Γιάνης μέτρησε τον εαυτό του και δικαίως τον βρήκε να υπερτερεί επιστημονικά και πολιτικά σε σχέση με τον κάθε πτυχιούχο γαλακτοκομίας Ντάιζελμπλουμ. Αυτό δημιούργησε την παγίδα πως μπορεί και να τον χειριστεί. Δεν ήταν όμως ένα παιχνίδι γνώσεων αλλά ισχύος. Ο Ντάιζελμπλουμ δεν εκπροσωπούσε τον μικρό εαυτό του αλλά την εκβιαστική ισχύ μηχανισμών που του είχαν κάνει ανάθεση έργου. Αυτή την πολιτική διάσταση ίσως να μην την είδε δίνοντας σημασία στις ακαδημαικές του δάφνες.

Το κύριο όμως λάθος του Γιάνη είναι πως υπερτίμησε και αγάπησε ίσως τον νέο του εαυτό σε βαθμό που να τον παραδώσει ναρκισσιστικά στα Μέσα Ενημέρωσης. Έγινε ο φτηνός (αναφέρομαι στο κόστος παραγωγής) τηλεοπτικός ήρωας που στο τέλος τον σκοτώνουν on camera. Παραδόθηκε στους Αυτιάδες διάφορων διαβαθμίσεων και τα πρωινάδικα (συνεχίζει δυστυχώς να το κάνει) παραβλέποντας την ικανότητά τους να καθορίζουν την πολιτική ατζέντα με όσα από σκοπιμότητα ή άγνοια διαστρέβλωναν και λοιδωρούσαν. Ο Γιάνης έδειξε υπέρμετρη έκθεση στα ΜΜΕ. Δεν ξέρω αν το έκανε από την πίστη πως ήταν αρκετά έξυπνος για να τα κατατροπώσει ή από αυτοπαγίδευση στο ρόλο του και πολιτικό ναρκισσισμό. Μπόρεσαν έτσι να τον φθείρουν εύκολα και γρήγορα, εμφανίζοντάς τον να αυτοαναιρείται και να αυτοδιαψεύδεται. Δεν ξέρω αν αυτό έχει μια πολιτική βάση, αλλά να σε παρουσιάζει ο εσμός της διαπλοκής, μαζί και ο υδραυλικός-ηλεκτρολόγος της Καθημερινής, ως το σύγχρονο έλληνα Καραγκιόζη που έχει όλα τα ελαττώματα της φυλής, πάει πολύ.

Ο Γιάνης έχει την ευφυία ώστε να μπορεί να απαντήσει σε όλα αυτά. Πρέπει να ανακαλύψει και την υπομονή.


http://www.koutipandoras.gr/article/146 ... te-kefalia


Δεν έχω ιδέα από οικονομικά, είμαι το ίδιο μπερδεμένη με τόσους άλλους με όλα αυτά που γίνονται, αλλά τείνω να συμφωνήσω με το άρθρο. Και, στην τελική, γιατί να μην υπήρχε εναλλακτικό σχέδιο αν όλα πήγαιναν εντελώς στραβά? Οχι, δεν θα κρίνω τον Βαρουφάκη αυστηρά, σε αυτό το κομμάτι, τουλάχιστον.
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 29 Ιούλ 2015, 10:33

kat_woman έγραψε:Δεν έχω ιδέα από οικονομικά, είμαι το ίδιο μπερδεμένη με τόσους άλλους με όλα αυτά που γίνονται, αλλά τείνω να συμφωνήσω με το άρθρο. Και, στην τελική, γιατί να μην υπήρχε εναλλακτικό σχέδιο αν όλα πήγαιναν εντελώς στραβά? Οχι, δεν θα κρίνω τον Βαρουφάκη αυστηρά, σε αυτό το κομμάτι, τουλάχιστον.
σε προσυπογράφω λέξη προς λέξη!

Ούτε εγώ τον κρίνω αυστηρά, παρά το γεγονός πως ο Καζάκης βλέπει άλλα στην όλη
ιστορία... http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2015 ... -fund.html

Απόδειξη πως δεν είμαι φανατική/ΤΥΦΛΗ καζάκεια οπαδός, και δεν αποδέχομαι
αβλεπί όλα όσα προτάσσει. Αν βέβαια αποδειχθεί στην πορεία ότι και πάλι
είχε κάποια δίκια... ε, τότε θα κάνω τη γλώσσα μου παπιγιόν. :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
aims
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Κυρ 02 Μάιος 2010, 03:34
Φύλο: Άνδρας

Re: Γιάνης Βαρουφάκης

Δημοσίευση από aims » Τετ 29 Ιούλ 2015, 10:38

Κανενας δεν επικρινει τον Βαρουφακη για το εναλλακτικο σχεδιο που ΕΠΡΕΠΕ να εχει η χωρα.
Και καλως εκανε ο Τσιπρας που του εδωσε εντολη για δευτερο σχεδιο.
Του επιρρίπτουν ευθυνες πως λειτουργησε ως πρακτορας του σορος και πως 6μηνες χαλουσε τις διαπραγματευσεις για να μας παει μεσα σε μια νυχτα σε δραχμη χωρις να ειμαστε ετοιμοι.
Τωρα κ μετα τις μηνυσεις,θα πρεπει η δικαιοσυνη να τον καλεσει για εξηγησεις.Και αν ειναι μαγκας να παραιτηθει(η να τον "παραιτησουν¨) της βουλευτικης ασυλειας για να αναλαβει τις ευθυνες των πραξεων του..
Γιατι τα capital controls τα πληρωσαμε πανακριβα κ θα τα πληρωνουμε για πολυ ακομα..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική-Γεωπολιτικά- Κοινωνικά Κινήματα”