Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Θεωρία περί επίπεδης (και κοίλης) γης

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 23 Ιούλ 2015, 00:06

Γίνεται ξάφνου χαμός (από πέρσι) με αυτή τη θεωρία.
Κι η Νικ (αυτοκαιτοαλλο) την είχε ενστερνιστεί.

Η θεωρία αυτή δε στέκει με τίποτα.

Το βιντεο αυτό αρκεί για να την απορρίψει



https://www.youtube.com/watch?v=ikmOGqA7R7A

με πλάνα από την ίδια τη ΝΑΣΑ, από το 1965 το '73 κλπ, τότε που δεν υπήρχε
ψηφιακή τεχνολογία για να γίνουν τροποποιήσεις στην εικόνα...


Πολλοί πιστεύουν πως το ξαφνικό τριπάκι αυτής της κουβέντας που έχει ανάψει
στο διαδίκτυο, εκπορεύεται από την ίδια τη ΝΑΣΑ που είναι υποχείριο νεοταξιτών
όπως σχεδόν όλοι οι "επίσημοι" οργανισμοί στον πλανήτη. Θεωρούν (και όχι άδικα
ή αβάσιμα) ότι είναι άλλη μια ψυχολογική επιχείρηση, για να προκληθεί για άλλη
μια φορά και να επικρατήσει η σύγχυση, για άλλο ένα θέμα.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 22 Νοέμ 2015, 16:55

Και αυτό το βίντεο είναι αρκετό για να καταρρίψει νάσα και θεωρίες περί σφαιρικότητα της Γης :loco: :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=sfMZ9sDXAp0
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 22 Νοέμ 2015, 17:16

Η άποψη αυτή, κάποτε ίσως να ήταν μια πεποίθηση,μια θεωρία...Τώρα ,αυτή την εποχή δεν είναι πια.Είναι γεγονός.Believe or not the Eart is Flat and that is fact...όπως λέει και στο βίντεο :loco: :loco: :loco: :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 23 Νοέμ 2015, 03:57

Και θα βγει καμιά μέρα πάλι ο ΠΟΤΑΜΗΣ και θα μας φέρει άλλη μια υπέρτατη απόδειξη ότι δεν μας ψεκάζουν. Θα μας πει ότι υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν στην θεωρία της επίπεδης γης, άρα δεν μας ψεκάζουν.

Ό,τι να ναι, όπως πάντα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 23 Νοέμ 2015, 04:39

Yπαρχει θεωρια που ειναι υπερβολικα ακραια για την Βικυ και τον Οττο. Οκ τα ειδα ολα :P
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 23 Νοέμ 2015, 09:39

Transhuman14 έγραψε:Yπαρχει θεωρια που ειναι υπερβολικα ακραια για την Βικυ και τον Οττο. Οκ τα ειδα ολα :P
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

υπερβολικά ηλίθια τη θεωρώ, όχι υπερβολικά "ακραία".
Και δεν είναι η μονη που θεωρώ βλαμένη.
Η θεωρία περί "εξατμίσεων" των αεροπλάνων κι οτι δεν ψεκαζόμαστε, για παράδειγμα.
Η άλλη, η παλιοτερη, η δαρβινική.
Η περί γαλαξιακής ομοσπονδίας που φροντίζει για το καλό μας.
Είναι και η άλλη η προσφατότερη, ότι οι anonymous είναι μαχητικοί και ουχί συστημικοί... :P
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 23 Νοέμ 2015, 10:36

ArELa έγραψε:
Transhuman14 έγραψε:Yπαρχει θεωρια που ειναι υπερβολικα ακραια για την Βικυ και τον Οττο. Οκ τα ειδα ολα :P
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

υπερβολικά ηλίθια τη θεωρώ, όχι υπερβολικά "ακραία".
Και δεν είναι η μονη που θεωρώ βλαμένη.
OTTO έγραψε:Και θα βγει καμιά μέρα πάλι ο ΠΟΤΑΜΗΣ και θα μας φέρει άλλη μια υπέρτατη απόδειξη ότι δεν μας ψεκάζουν. Θα μας πει ότι υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν στην θεωρία της επίπεδης γης, άρα δεν μας ψεκάζουν.

Ό,τι να ναι, όπως πάντα.
Μάλιστα !!! Εδώ πολλοί πιστεύετε πως υπάρχει θεός...και ο υιός του.ο χριστούλης :lol: :lol: :lol: Βέβαια αυτό δεν είναι θεωρία.Παραμύθι για μεγάλα παιδιά είναι,πίστη για κάποιους.Απόδειξη καμία ! :lol: ...Τεσπά ,εκτός θέματος αυτό..αλλά μιας και πρώτο βγήκατε εκτός,είπα να συνεχίσω... :)

Όταν δούμε μια πραγματική φωτογραφία από τη ΝΑΣΑ από το διάστημα και όχι φώτοσοπ, που να δείχνει το πραγματικό σχήμα της Γης...τότε τα ξαναλέμε! Για για το πόσο υπερβολικά ηλίθια είναι κατά την άποψη της ArELa's ή το ότι να ναι του ΟΤΤΟ,επίσης.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 23 Νοέμ 2015, 12:15

alkinoos έγραψε:Μάλιστα !!! Εδώ πολλοί πιστεύετε πως υπάρχει θεός...και ο υιός του.ο χριστούλης :lol: :lol: :lol: Βέβαια αυτό δεν είναι θεωρία.Παραμύθι για μεγάλα παιδιά είναι,πίστη για κάποιους.Απόδειξη καμία ! :lol: ...Τεσπά ,εκτός θέματος αυτό..αλλά μιας και πρώτο βγήκατε εκτός,είπα να συνεχίσω... :)
εδώ προσβάλλεις πολλούς προσπαθώντας να "περάσεις" μια ΕΠΙΣΗΣ αναπόδεικτη δική σου
ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ πεποίθηση. Αν πολλοί από εμάς πιστεύουμε -αναπόδεικτα όπως λες- πως υπάρχει Θεός
(ενώ το γεγονός πως υπάρχουμε κι εμείς τα σκατά και το συμπαν ολάκερο ΕΙΝΑΙ εξ ορισμού απόδειξη)
εσύ δεν έχεις απολύτως ΤΙΠΟΤΑ σαν επιχείρημα (έστω και θεωρητικό) για να στηρίξεις τον αθεϊσμό σου.

Όσο για το Χριστό...χαιρέτα μας ρε Άλκη τελικά που δε σου φταίνε τα δεινά που ζούμε τώρα,
αλλά σου φταίει ο Χριστός. Έλεος δηλαδή!
Αφού δε σε αφορά, δεν κατανοώ γιατί σε απασχολεί το πώς τον αντιμετωπίζουν κάποιοι...
Δε μπορείς να τους επιβάλλεις τις θεάσεις σου, έτσι κι αλλιώς.
Καλό θα είναι να μην τους αντιμετωπίζεις σαν ηλίθιους κι όλας, γιατί αυτό προσβάλλει
και είναι μια προσβολή που είναι αχρείαστη, αφού τα πιστεύω τους, δεν επηρεάζουν
τη δική σου τη ζωή και την...μεγαλοσύνη του πνεύματός σου!

Με άλλα λόγια, ζήσε κι άσε τους άλλους να ζήσουν.


alkinoos έγραψε:Όταν δούμε μια πραγματική φωτογραφία από τη ΝΑΣΑ από το διάστημα και όχι φώτοσοπ, που να δείχνει το πραγματικό σχήμα της Γης...τότε τα ξαναλέμε! Για για το πόσο υπερβολικά ηλίθια είναι κατά την άποψη της ArELa's ή το ότι να ναι του ΟΤΤΟ,επίσης.
1/ αν ποτέ μπεις στον κόπο να δεις το βίντεο που'φερα, θα δεις και τέτοιες φωτο/εικόνες.
2/ θυμίζεις (κι εσύ κι οι οπαδοί της θεωρίας αυτής) το απειρα μικρο βακτήριο -ή αθέατο (χωρίς πανίσχυρο μικροσκόπιο) μικροοργανισμο που κάθεται πάνω σ'ένα μεγάλο τόπι, και το θεωρεί επίπεδο, επειδή δεν μπορεί να βρεθεί κάπου έξω και μακρυά απ'αυτό για να καταλάβει ότι είναι θεοστρόγγυλο.
Του Γαλιλαίου του αλλάξανε τα βάρδουλα όταν μίλησε για στρογγυλή γη, όταν η νόρμα ήθελε τη γη επίπεδη. Σήμερα φυσικά δεν θα κυνηγηθείτε επειδή ετσι γουστάρετε να πιστεύετε, αλλά δε θα γυρίσουμε κι όλας σ'αυτή τη νόρμα που επικρατούσε πριν αιώνες επειδή εσείς επιλέγετε να γυρίσετε σ'αυτήν.
3/ ΚΑΙ αυτή η θεωρία "γεννήθηκε" υποβολιμιαία από τους κερατάδες, που αναμφισβήτητοι στόχοι τους είναι:
Χάος, σύγχυση, φόβος, πόλεμοι, αίμα, θάνατος. Στην προκειμένη ισχύει η σύγχυση και απ'ό,τι
βλέπω, καλά κρατεί.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 23 Νοέμ 2015, 12:23

Όταν αποδειχθεί πως υπάρχει θεός..τα λέμε.Οταν αποδειχθεί πως κάποιος χρισμένος ήταν και καλά ο υιός του..τα ξαναλέμε.

Στο θέμα μας τώρα.
Να μας φέρει η ΝΑΣΑ φωτογραφίες του σχήματος της Γης που δεν είναι φώτοσοπ..και τότε συζητάμε για το πόσο ηλίθια θεωρία είναι..αν αυτό λέγεται θεωρία !


Υ.γ Μέχρι τότε δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 23 Νοέμ 2015, 12:41

alkinoos έγραψε:Να μας φέρει η ΝΑΣΑ φωτογραφίες του σχήματος της Γης που δεν είναι φώτοσοπ..και τότε συζητάμε για το πόσο ηλίθια θεωρία είναι..αν αυτό λέγεται θεωρία !
Αν θεωρείς όλα τα φωτογραφικά (και βιντεοσκοπημένα) πλάνα φωτοσοπαρισμένα,
(προκειμένου να μην εγκαταλείψεις τη συγκεκριμένη θεωρία)
τότε θα πρέπει να βγεις στο διάστημα.
ΌΤΑΝ/ΑΝ βγεις στο διάστημα (εν ζωή ώστε να μπορέσεις να γυρίσεις και να μας πεις
τα ευρήματά σου).... τα ξαναλέμε. :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 23 Νοέμ 2015, 14:47

ArELa έγραψε:
alkinoos έγραψε:Μάλιστα !!! Εδώ πολλοί πιστεύετε πως υπάρχει θεός...και ο υιός του.ο χριστούλης :lol: :lol: :lol: Βέβαια αυτό δεν είναι θεωρία.Παραμύθι για μεγάλα παιδιά είναι,πίστη για κάποιους.Απόδειξη καμία ! :lol: ...Τεσπά ,εκτός θέματος αυτό..αλλά μιας και πρώτο βγήκατε εκτός,είπα να συνεχίσω... :)
εδώ προσβάλλεις πολλούς προσπαθώντας να "περάσεις" μια ΕΠΙΣΗΣ αναπόδεικτη δική σου
ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ πεποίθηση. Αν πολλοί από εμάς πιστεύουμε -αναπόδεικτα όπως λες- πως υπάρχει Θεός
(ενώ το γεγονός πως υπάρχουμε κι εμείς τα σκατά και το συμπαν ολάκερο ΕΙΝΑΙ εξ ορισμού απόδειξη)
εσύ δεν έχεις απολύτως ΤΙΠΟΤΑ σαν επιχείρημα (έστω και θεωρητικό) για να στηρίξεις τον αθεϊσμό σου.

Όσο για το Χριστό...χαιρέτα μας ρε Άλκη τελικά που δε σου φταίνε τα δεινά που ζούμε τώρα,
αλλά σου φταίει ο Χριστός. Έλεος δηλαδή!
Αφού δε σε αφορά, δεν κατανοώ γιατί σε απασχολεί το πώς τον αντιμετωπίζουν κάποιοι...
Δε μπορείς να τους επιβάλλεις τις θεάσεις σου, έτσι κι αλλιώς.
Καλό θα είναι να μην τους αντιμετωπίζεις σαν ηλίθιους κι όλας, γιατί αυτό προσβάλλει
και είναι μια προσβολή που είναι αχρείαστη, αφού τα πιστεύω τους, δεν επηρεάζουν
τη δική σου τη ζωή και την...μεγαλοσύνη του πνεύματός σου!

Με άλλα λόγια, ζήσε κι άσε τους άλλους να ζήσουν.


alkinoos έγραψε:Όταν δούμε μια πραγματική φωτογραφία από τη ΝΑΣΑ από το διάστημα και όχι φώτοσοπ, που να δείχνει το πραγματικό σχήμα της Γης...τότε τα ξαναλέμε! Για για το πόσο υπερβολικά ηλίθια είναι κατά την άποψη της ArELa's ή το ότι να ναι του ΟΤΤΟ,επίσης.
1/ αν ποτέ μπεις στον κόπο να δεις το βίντεο που'φερα, θα δεις και τέτοιες φωτο/εικόνες.
2/ θυμίζεις (κι εσύ κι οι οπαδοί της θεωρίας αυτής) το απειρα μικρο βακτήριο -ή αθέατο (χωρίς πανίσχυρο μικροσκόπιο) μικροοργανισμο που κάθεται πάνω σ'ένα μεγάλο τόπι, και το θεωρεί επίπεδο, επειδή δεν μπορεί να βρεθεί κάπου έξω και μακρυά απ'αυτό για να καταλάβει ότι είναι θεοστρόγγυλο.
Του Γαλιλαίου του αλλάξανε τα βάρδουλα όταν μίλησε για στρογγυλή γη, όταν η νόρμα ήθελε τη γη επίπεδη. Σήμερα φυσικά δεν θα κυνηγηθείτε επειδή ετσι γουστάρετε να πιστεύετε, αλλά δε θα γυρίσουμε κι όλας σ'αυτή τη νόρμα που επικρατούσε πριν αιώνες επειδή εσείς επιλέγετε να γυρίσετε σ'αυτήν.
3/ ΚΑΙ αυτή η θεωρία "γεννήθηκε" υποβολιμιαία από τους κερατάδες, που αναμφισβήτητοι στόχοι τους είναι:
Χάος, σύγχυση, φόβος, πόλεμοι, αίμα, θάνατος. Στην προκειμένη ισχύει η σύγχυση και απ'ό,τι
βλέπω, καλά κρατεί.
Παρ ολο που διαισθητικα πιστευω στην υπαρξη του θεου ή της θεας, θεωρω οτι η υπαρξη μας δεν ειναι αποδειξη της υπαρξης του.
Κατα την επιστημονικη μεθοδολογια παντα. Γιατι εσυ αναρωτιεσαι. Ποιος έφτιαξε το συμπαν; Ε για να υπαρχει το συμπαν κι εμεις μεσα του υπαρχει θεος (βεβαια δεν ξερω ακομα και δεχομενοι την υπαρξη θεου πως καταλήγουμε στον Χριστιανισμο και οχι σε καποια αλλη θεϊστικη θρησκεια ή σε καμια απο τις υπάρχουσες). Με τον ιδιο τροπο που τεκμαιρεις οτι υπαρχει θεος, ενας αλλος θα μπορουσε να πει. Και τον θεο ποιος τον έφτιαξε. Απανταει ο αλλος, εεε ειναι αυθύπαρκτος. Οκ τοτε δεν ειναι οικονομικότερο να ειναι αυθύπαρκτο το συμπαν στην αρχικη του μορφη; Μας δινει καποια εξηγηση για το συμπαν η υπαρξη του θεου; οχι ειτε υπαρχει ειτε οχι εξηγειται το συμπαν.

Οσον αφορα τα δεινα που μας ταλανιζουν, φταινε δυο πράγματα.
Α) ο ιουδαιο-χριστιανισμος που στερει την κριτική σκέψη απο τον πιστο ο οποιος τυγχάνει να φέρει και πολιτικά δικαιωματα.
Β) η Ελληνική δεξια που λειτουργεί ως μπράβος της εκκλησιας
Γ) η "αριστερή ηγεμονία που λειτουργει ως πολιτικος βραχίονας της εκκλησιας (το βαζω το "αριστερη" σε εισαγωγικά γιατι αριστερα ειναι η ιδεολογια της Γαλλικης επανάστασης και οχι ο μεταγενέστερος εκφυλισμος της απο τον μαρξ.
Εγω λοιπον προτεινω, ενα άθρησκο κράτος, όπου τα παιδια δεν θα διδασκονται θρησκειες αλλα κριτικη σκεψη, στο οποιο σχολειο θα γινονται μαθηματα δημοκρατιας για να μην νομιζει ο καθε αριστερο-δεξιος και ο καθε θρησκευομενος οτι κατέχει την μοναδικη αλήθεια την οποια μπορεί να επιβάλει στον δίπλα του, και το οποιο δεν θα ανακατευται στις δουλειες και τις συμφωνιες των ανθρωπων αλλα απλα θα διασφαλιζει οτι αυτες θα τηρουνται. Γι αυτο στις επόμενες εκλογες ψηφίζω Φιλελευθερη Συμμαχία. :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος _Divine_Sinner_ την Δευ 23 Νοέμ 2015, 14:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
-
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 23 Νοέμ 2015, 14:51

Το θέμα δεν είναι το τι θεωρώ/πιστεύω εγώ περί του θέματος,και το πόσο γελοία,ηλίθια,τρελή είναι ! Δεν γνωρίζω τι σχήμα έχει,δεν το έχω δει...παρά μόνο σε φωτογραφίες φωτοσοπ και σε πλάνα που δεν με καλύπτουν.Είμαι περίεργος ! Θέλω πραγματικές φωτογραφίες ή ακόμα και μη πειραγμένο βίντεο εκτός της γήινης ατμόσφαιρας για να φαίνεται όλος ο πλανήτης θα λύσουν πολλές απορίες αιώνων.Αυτό και μόνο αυτό.Προφανώς είναι πολλοί που δεν έχουν εμπιστοσύνη στη ΝΑΣΑ σε πολλά πεδία.Ένα πεδίο συζήτησης είναι και το σχήμα της Γης.Από τη στιγμή που μπορεί αυτή η απορία να απορριφθεί ή να σταθεί με τα τεχνολογικά μέσα..τότε αυτόματα παύει να λέγεται θεωρία ή ακόμα και συνομωσιολογία :loco:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 23 Νοέμ 2015, 14:56

Aλκινοε νομιζω εχεις δει πλανα απ F16 στις ειδησεις που δειχνει τον οριζοντα να καμπυλώνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος _Divine_Sinner_ την Δευ 23 Νοέμ 2015, 15:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
-
Άβαταρ μέλους
kat_woman
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 6089
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος 2011, 14:31
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 373 φορές
Έλαβε Likes: 326 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από kat_woman » Δευ 23 Νοέμ 2015, 14:58

Δεν ξέρω γιατί, αλλά η συζήτησή σας μου θύμισε αυτό

http://giannoulakis.blogspot.gr/2009_05_01_archive.html

Εξαιρετικό πόνημα, αν έχετε την υπομονή διαβάστε το!
Each man's death diminishes me,
For I am involved in mankind.
Therefore, send not to know
For whom the bell tolls,
It tolls for thee.

John Donne
Άβαταρ μέλους
seliniasmenos
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 3066
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 03:50
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Fortress of Solitude

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από seliniasmenos » Δευ 23 Νοέμ 2015, 15:32

Μάλιστα. Δηλαδή ο ήλιος είναι σφαιρικός, το φεγγάρι σφαιρικό, όλοι οι πλανήτες σφαιρικοί, τα πάντα στο σύμπαν σφαιρικά, αλλά η γη είναι επίπεδη.
Επίσης δεν πατήσαμε ποτέ στο φεγγάρι.
If i go crazy, then will you still call me Superman?
[img]http://s11.postimg.org/m0jzyebw3/superm ... 5wbdc6.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 23 Νοέμ 2015, 19:56

Transhuman14 έγραψε:Yπαρχει θεωρια που ειναι υπερβολικα ακραια για την Βικυ και τον Οττο. Οκ τα ειδα ολα :P
Μπορεί να μην είμαι ο μόνος εδώ μέσα, αλλά είτε το δέχεσαι, είτε όχι, αντιπροσωπεύω τη λογική.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Δευ 23 Νοέμ 2015, 20:00

αχαχαχα
-
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 23 Νοέμ 2015, 20:12

alkinoos έγραψε:Μάλιστα !!! Εδώ πολλοί πιστεύετε πως υπάρχει θεός...και ο υιός του.ο χριστούλης :lol: :lol: :lol: Βέβαια αυτό δεν είναι θεωρία. Παραμύθι για μεγάλα παιδιά είναι,πίστη για κάποιους.
Κάνω πως δεν το διάβασα, για τον απλούστατο λόγο ότι επιθυμώ να αποφύγω να ξαναγράψω τα ίδια αδιάσειστα επιχειρήματά μου που ήδη έχω γράψει στο φόρουμ δεκάδες φορές, σχετικά με το ότι η πίστη, βάσει της καταγεγραμμένης γνώσης, είναι λογικότατη. Αν αύριο μεθαύριο μάθουμε κάτι νέο, ίσως τότε αλλάξουν κάποια πράγματα. Αλλά ως τότε, η πίστη παραμένη λογική, διότι είναι λογικό να επιλέγεις κάποια πιθανότητα.
alkinoos έγραψε:Όταν δούμε μια πραγματική φωτογραφία από τη ΝΑΣΑ από το διάστημα και όχι φώτοσοπ, που να δείχνει το πραγματικό σχήμα της Γης...τότε τα ξαναλέμε!
1. Οι πρόγονοί μας είχαν ανακαλύψει το σφαιρικό σχήμα της γης μέσω της παρατήρησης της κίνησης των ουράνιων σωμάτων (αστεριών) και της χρήσης των μαθηματικών. Δεν έχουμε ανάγκη τις φωτογραφίες για να ξέρουμε. Οι φωτογραφίες απλώς επιβεβαιώνουν.

2. Χέσε τη ΝΑΣΑ. Υπάρχουν ήδη αρκετά βιντεάκια στο youtube, από ερασιτέχνες tech-enthusiasts, makers, που φτιάχνουν δικά τους drones, τα φορτώνουν ένα κινητό ή άλλη κάμερα, και τα αφήνουν να ανέβουν στον ουρανό. Καταγράφεται στην κάμερα το σφαιρικό σχήμα της γης. Στην τελική ο ίδιος να βρεθείς σε σημείο με κάποιο υψόμετρο, θα διαπιστώσεις την καμπυλότητα, η οποία δείχνει μεγαλύτερη όσο ψηλότερα βρίσκεσαι.

3. Αλλά κακώς τα λέω αυτά, διότι δεν δικαιούμαστε να αγνοούμε τόσα και τόσα που συμβαίνουν σήμερα. Τηλεπικοινωνίες, συστήματα gps, υπερατλαντικές καλωδιώσεις...
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 23 Νοέμ 2015, 20:21

Τα λογικά επιχειρήματα του ΟΤΤΟ, έχουν βάση.
Αυτό που είναι αναμφισβήτητο είναι το επιχείρημα του Σελ που άνετα και χαλαρά
προσπεράστηκε...
seliniasmenos έγραψε:Μάλιστα. Δηλαδή ο ήλιος είναι σφαιρικός, το φεγγάρι σφαιρικό, όλοι οι πλανήτες σφαιρικοί, τα πάντα στο σύμπαν σφαιρικά, αλλά η γη είναι επίπεδη.

:thumb:



kat_woman έγραψε:Δεν ξέρω γιατί, αλλά η συζήτησή σας μου θύμισε αυτό

http://giannoulakis.blogspot.gr/2009_05_01_archive.html

Εξαιρετικό πόνημα, αν έχετε την υπομονή διαβάστε το!
φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά είναι πολύ μεγάλο.
Θα το δω όμως. Ευχαριστώ που το έφερες. :wink: :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12014
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από OTTO » Δευ 23 Νοέμ 2015, 20:24

ArELa έγραψε:Η θεωρία περί "εξατμίσεων" των αεροπλάνων κι οτι δεν ψεκαζόμαστε, για παράδειγμα.
Τους είναι δύσκολο να χωνέψουν ότι κάποιες ουσίες που μπαίνουν ως πρόσθετα σε καύσιμα, δεν θα καούν, αλλά θα αποβληθούν μαζί με τα καυσαέρια. Δηλαδή εξ ορισμού θα ψεκαστούν. Θα ελευθερωθούν από μια οπή. Και δεν είναι προϊόντα καύσης, αλλά υπήρχαν ως πρόσθετα.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 08 Δεκ 2015, 15:40

..κάθε μέρα αναθεωρώ,γι΄αυτά που ήξερα χθες

https://www.youtube.com/watch?v=Erohcrz ... rFV_zm9uL7
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
akis_athens
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Δευ 10 Μάιος 2010, 11:48
Φύλο: Άνδρας

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από akis_athens » Πέμ 10 Δεκ 2015, 14:56

Λοιπόν τη θεωρία αυτή ουτε που την είχα ξανακουσει απλά επεσα πάνω στο Thread εδω στα ιδεο και είπα να την ψαξω λιγο.
Δε λεω οτι την ασπαζομαι απλα πάντα μου αρεσε να ψαχνω κάτι πριν το απορίψω.
Παραθέτω ένα ντοκιμαντερ γυρισμενο πριν 25 χρόνια το 1990.
Αν και είναι στα αγγλικα αξιζει καποιος να το δει.

Άβαταρ μέλους
akis_athens
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Ιδεογραφίτης με τα όλα του
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Δευ 10 Μάιος 2010, 11:48
Φύλο: Άνδρας

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από akis_athens » Πέμ 10 Δεκ 2015, 17:14

Παραθέτω ενα ακομη βιντεο που εχει σχέση με τον υπολογιστή των Αντικυθήρων και το γαιοκεντρικο συστημα που αναπαριστά.
Κουβέντα να γίνεται μην πέσετε να με φατε. :loco:
Ασχετα απο την επίπεδη γη και τη θεωρία της, πόσο μπροστα ήταν οι Αρχαιοι Ελληνες που εφτιαξαν ενα τετοιο μηχανισμό εκείνη την εποχή με τα μεσα που διέθεταν?

Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 10 Δεκ 2015, 19:26

Γεια σου Άκη. Χρόνια και ζαμάνια :)

Όπως έχω ξαναπεί, είναι από τις θεωρίες που έχω απορρίψει αβλεπί, διότι έχω λόγους να πιστεύω
πως τη "διέρρευσε" η ΝΑΣΑ προ ετών (και μετά άρχισε να θεριεύει ώσπου σήμερα πια παίρνει
διαστάσεις... "θρησκείας" ή θρησκευτικού δογματος τέλος πάντων), για να εξυπηρετήσει
μια 2 σε 1 ατζέντα. Σύγχυση και διχασμό= ίσον ΧΑΟΣ. (το "φαί" των σατανόπληκτων)
Μην ξεχνάμε το order out of chaos (τάξη μέσα από το χάος) που είναι έμβλημά τους.
Εικόνα


Εντάξει, δεν το παιζω ειδήμων και κάτοχος της μίας και μοναδικής αλήθειας,
αλλά το σφαιρικό της γης φρονώ πως είναι αναμφισβήτητη αλήθεια.

Είναι αρκετοί αυτοί που δυστυχώς (κατά τη γνώμη μου) τσίμπησαν και τελικά ενστερνίστηκαν τη θεωρία.
Φυσικα ο χρόνος δείχνει στην τελική τις αλήθειες ξεκάθαρα, αλλά δε βλάπτει και εμείς που νιώθουμε πως έχουμε ψυχανεμιστεί πέντε πράγματα να δίνουμε ένα ερέθισμα προς τη σωστη κατεύθυνση.
Γι'αυτό κάποια στιγμή σκοπεύω να ανεβάσω ένα βίντεο που θα απορρίπτει τη θεωρία---όχι μεγάλης διάρκειας γιατί ειλικρινά νιώθω πως ασχολούμενη πολύ με τέτοιο θέμα, το "τρέφω", αλλά αρκετό
για να μπει ένα λιθαράκι άλλων σκέψεων που οι "οπαδοί" τις θεωρίας ΙΣΩΣ να συνυπολογίσουν.
ΑΝ το θελήσουν, ΑΝ θελήσουν δηλαδή να το πραγματευτούν και αλλιώς, γιατί σε κάτι τέτοια,
παίζει περισσότερο η προσωπική/υποκειμενικη επιλογή, παρά λογική διεργασία...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Θεωρία περί επίπεδης γης

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 10 Δεκ 2015, 22:30

Σε αντίθεση με την άποψη της αρελα ,την οποια θεωρω υπερβολικη,(δημιοργημενη απο σατανοπληκτους,παρνει διαστασεις θρησκειας με σκοπο το χαος κ.α)περιμένω οπτικό υλικό το οποίο να είναι από διαφορετικές λήψεις και να καλύπτει όλη την επιφάνεια του πλανήτη .Ζηταω πο λλα;! :loco: Το υπάρχον της νασας το θεωρώ μη επαρκές και μη αξιοπιστο...εκτός κι αν οι κινέζοι ή οι Ινδοί μας κάνουν τη τιμή να μας δείξουν αληθές και πραγματικό υλικό για τι σχήμα του πλανήτη.Την άποψη αυτή δεν τη κατατασσω στη κατηγορια θεωρίας,διότι εύκολα μπορεί να αποδειχθεί ..αν είναι στρογγυλή, τετράγωνη, κύβος... Ή αν έχει δισκοειδες σχήμα.Και σχήμα πούρου να έχει.λέμε τώρα, ο πλανητης αυτός είναι υπέροχος :wink:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”