Το τζάκι αντιοικολογικό?

Εικόνα Εικόνα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 08 Ιαν 2008, 13:35

Το τζάκι πάντως δεν είναι αντι-οικολογικό.
Εμείς το χρησιμοποιούμε κατά κόρον, με αποτέλεσμα να γράφουμε σχεδόν 0 μονάδες στην αυτόνομη θέρμανση.

Βάλτε ένα τζάκι. Φρικάρω όσο σκέφτομαι ότι είσαι/είστε στο σπίτι με πουλόβερ :makia:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Mars και πειράματα σε ζώα

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 08 Ιαν 2008, 18:49

Εγώ λατρεύω τον χειμώνα, ιδιαίτερα φέτος μετά από τόση ζέστη... Μ' αρέσει να είμαι με πουλοβερ ιδιαίτερα άμα το έχω έχω φτιάξει η ίδια. Επίσης, χειμώνα καλοκαίρι εγώ κοιμάμαι με τουλάχιστον ένα παράθυρο ανοιχτό. Σας είπα, μην πάτε να βγάλετε άκρη μαζί μου :loco: Όσο για το τζάκι, έχουμε σε κάποιο εξωχικό του παππού μία στόφα (ξυλόσομπα στην οποία μαγειρεύεις, έχει 3 μάτια και έναν φούρνο ενσωματομένα), αλλά εντάξει δεν θα ξενιτεύομαι κιόλας:).
Το θέμα μας πάντως στο παρών τόπικ δεν είναι η θέρμανση ή τα αυτοκίνητα, το θέμα μας είναι οι σοκολάτες Μαρς.. και τα πειράματα που κάνει..
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Re: Mars και πειράματα σε ζώα

Δημοσίευση από S3irios » Τρί 08 Ιαν 2008, 22:46

Εχεις δικιο Πνευμα Φωτιας , ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα, απλα να πω κατι τελευταιο προς Αρελα...

Βικυ... ΕΛΕΟΣ.. Τι "Βαλτε ενα τζακι..." ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΜΩΡΕ καινουρια καφετιερα?........................................................ :conf: :loco: :conf: :loco: :conf: :shock: :shock: :shock: :?


:back:
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Mars και πειράματα σε ζώα

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 02:18

Τζάκι ρε παιδί μου...
Πώς το λένε...

Εικόνα

όπως λέμε τζζζάκι...

Εικόνα


Εικόνα

τέλος πάντων, ΤΖΑΚΙ!

Εικόνα

You know tzchshaki? :loco:


Kαι πιστέψτε με, δεν τραβάω ζόρια ούτε πάω να βγάλω άκρη με κανέναν.
Εγώ γουστάρω την εστία μου, ανάβω τα ξυλάκια μου και την καταβρίσκω με το τζάκι μου.
Από 'κει και πέρα...
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :)
Μια προτασούλα έκανα η καψερή. Μη με δείρετε κι όλας ... :loco:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
BigBadWolf
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 02:08
Φύλο: Άνδρας

Re: Mars και πειράματα σε ζώα

Δημοσίευση από BigBadWolf » Τετ 09 Ιαν 2008, 06:08

1) Η καύση ξύλων στο τζάκι αυξάνεις τις ποσότητες άνθρακα και αζώτου στην ατμόσφαιρα.
2) Όλα αυτά τα ξύλα, για τα πλέον χιλιάδες τζάκια της Αθήνας από που έρχονται;

Βρε το ..."οικολογικό" τζάκι. Απλά να σας θυμίσω πως και το Λονδίνο απέκτησε πρόβλημα κυρίως εξαιτίας των ρυπών από τα τζάκια. Όχι φυσικά πως το πετρέλαιο είναι καλύτερο. Δεν είναι. Σε κάθε περίπτωση, τόσο το ορυκτό όσο και τα δάση, αποτελούν πόρους για την ζωή στον πλανήτη. Και μπορεί τα καυσόξυλα να μην προέρχονται εξ' ολοκλήρου από δάση, ή η πώλησή τους να μην έγκειται στις διαθέσεις καμιάς μεγάλης βιομηχανίας του επιπέδου των πετρελαϊκών, αλλά τα αποτελέσματα από τις καύσεις γενικότερα δεν είναι και τόσο διαφορετικά.

Η θέρμανση και η κίνηση, είναι κατά βάσιν δικό μας πρόβλημα και εμείς πρέπει να θέσουμε το μέτρο ώστε να μην πλήττουμε το περιβάλλον. Αλλά ταυτόχρονα, πρέπει να τεθεί ένα γενικότερο πλάνο σε πολιτικό επίπεδο, το οποίο επιτέλους θα θέσει αρχές κι όρια στην ενεργειακή πολιτική. Σήμερα δεν υπάρχει (ειδικά στην Ελλάδα), επομένως είμαστε αφενός τα θύματα οικονομικής και γεωπολιτικής εκμετάλλευσης κι αφετέρου κινούμαστε στα όρια των αδηφάγων διαθέσεων των διάσπαρτων συμφερόντων της κάθε εταιρείας ενέργειας (φυσικό αέριο, πετρέλαιο κλπ) ή του κάθε κράτους. Και κυρίως αυτό συμβαίνει χωρίς να μας ρωτήσουν. Και σωστά γίνεται έτσι, από την στιγμή που ο καθένας μας, ρίχνοντας βάρος στο υποκείμενό του, υποσκελίζει από το προσκήνιο το κατεξοχήν συλλογικό συμφέρον μαζί με τις βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα αποτελέσματά σε αυτό, στο οποίο εμπίπτει και το περιβάλλον.
"Όμως μπορεί να 'ταν η Σκιά μου. Σίγουρα θα έχετε ακούσει κάτι για τον Περιπλανώμενο και την Σκιά του, ε;"
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Mars και πειράματα σε ζώα

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 10:28

1) Η καύση ξύλων στο τζάκι αυξάνεις τις ποσότητες άνθρακα και αζώτου στην ατμόσφαιρα.
2) Όλα αυτά τα ξύλα, για τα πλέον χιλιάδες τζάκια της Αθήνας από που έρχονται;
1/ Ξύλα - και δάση- καίγονταν στον πλανήτη από καταβολής κόσμου. Και τότε αυξάνονταν οι ποσότητες άνθρακα-αζώτου...
2/ Όταν καιγότανε η Πάρνηθα έτριβαν τα χέρια τους. Τώρα που κάηκε ολη η Πελοπόννησος φαντάσου τι γίνεται.
Οι "ξυλοκόποι" εξ όσων γνωρίζω παίρνουν "άδεια" από το κράτος να κόβουν καμμένους κορμούς, αλλά και τα άρρωστα δέντρα, τα οποία δυστυχώς ήταν αμέτρητα τουλάχιστον στην Πάρνηθα πριν καεί. Στην "άδεια" βέβαια συμπεριλαμβάνονται και τα "υπέργηρα", και κάτι "άχρηστες" ελιές...και πάει λέγοντας. Όπως καταλαβαίνεις όπου αυξάνεται η ζήτηση, θα βρεθεί τρόπος προσφοράς, προκειμένου να κινηθεί το εμπόριο.
Βρε το ..."οικολογικό" τζάκι. Απλά να σας θυμίσω πως και το Λονδίνο απέκτησε πρόβλημα κυρίως εξαιτίας των ρυπών από τα τζάκια
Αν κάτσουμε να υπολογίσουμε όλους τους λέβητες θέρμανσης των πολυκατοικιών στην Αθήνα, αν προσθέσουμε σ'αυτή την εξίσωση τους ρύπους απ'τη χαλιβουργική (τράβα προς Ελευσίνα να σου φύγει η μύτη) και άλλες εχθρικές προς το περιβάλλον βιομηχανικές μονάδες στην Αττική, ακόμα και την κηροζίνη των αεροσκαφών να σκεφτεί κανείς , αν βάλεις γενικότερα τα κέρατά μας τα τράγια σε βλαβερούς ρύπους που σκορπάμε στον πλανήτη, το τζάκι σε μάρανε ως αντι-οικολογικό? Έλα ρε Λύκε...

Το άλλο που είπες για το Λονδίνο, μου κάνει επίσης λίγο άτοπο. Αν το ψάξεις λίγο, θα διαπιστώσεις πως στο Λονδίνο τα τζάκια στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν καίνε ξύλα...
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 10:32

Το θέμα μας πάντως στο παρών τόπικ δεν είναι η θέρμανση ή τα αυτοκίνητα, το θέμα μας είναι οι σοκολάτες Μαρς.. και τα πειράματα που κάνει..
Για να μην πάθεις τίποτα εγκεφαλικά που αναπτύσσαμε τα του τζακιού στις Μαρς, διέσπασα τα σχετικά ποστς. :wink:
Τώρα εδώ, μπορείς ν'αναπτυχθείς κι εσύ άνετα για το τζάκι :xara:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από chill » Τετ 09 Ιαν 2008, 11:05

Aν ολοι σε ολο τον κοσμο καιγαμε τζακια θα ειχε καταστραφει ο κοσμος. Η ατμοσφαιρα θα ηταν καθε μερα οπως τη μερα που καηκε η παρνηθα. Τα δαση θα ειχαν εξαφανιστει εντελως.
Σκεψου καθε πολυκατοικια να βγαζει καπνο απο δεκα- δεκαπεντε τζακια ταυτοχρονα για ενα χειμωνα.
Μπορεις να υπολογισεις την τεραστια ποσοτητα ξυλου που θα χρειαζοταν για ενα χειμωνα στην Αθηνα; Μιλαμε για ενα δασος τη χρονια. Μετα μπορεις να υπολογισεις για δεκα η πενηντα χειμωνες;
Και μετα περα απο την Αθηνα υπολογισε τον κοσμο ολοκληρο.

Δε θα ειχε μεινει οδοντογλυφιδα. Θα αναγκαζομασταν να εισαγουμε ξυλο απο ολο τον κοσμο και θα ηταν και πανακριβο.

Τοτε καποιος θα ελεγε "ρε παιδια μπορουμε να καιμε πετρελαιο που το εχουμε σε ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσοτητες και να ζεσταινουμε νερο μεσα σε σωληνες... να το ονομασουμε καλοριφερ... θα ειναι πιο οικονομικο!"
και μετα απο πολλα χρονια θα φταναμε παλι εδω και θα λεγαμε τα ιδια.

Στην αγγλια σταματησαν να καινε ξυλο για το λογο που λεει ο Κακος Λυκος. Γιατι ειχαν μαυρισει τον ουρανο τους. Το θυμαμαι γιατι ειχα μπει σ αυτη τη συζητηση οταν ημουν φοιτητης στην Αγγλια, με ενα σπιτονοικυρη. Τον ρωτησα γιατι χρησιμοποιουν φυσικο αεριο κι οχι τζακια. Και μου ειπε για το Λονδινο που ηταν ΚΟΛΑΣΗ τη βιομηχανικη περιοδο.

An official study has identified heating homes as the prime source of harmful particulate matter in New Zealand, outside the city of Auckland, where transport emissions are still the number one killer.
Log fires are one of the main soruces of airborne particulate matter in New Zealand
Industrial pollution completes the top three sources of air pollution which are damaging public health.
A new report published by the government-sponsored organisation Health and Air Pollution in New Zealand, estimates that poor air quality contributes to around 1,100 deaths in the country each year.
Comparative figures for the UK, whose population is around 15 times that of New Zealand, suggest that annually some 24,000 Britons die prematurely because of exposure to airborne pollutants.
The report acknowledges that air quality in New Zealand is better than in most places, but says there is no room for complacency.
"New Zealand's air pollution cannot be considered poor by international standards, yet there are still measurable health effects, and there are locations and instances where air quality is poor enough to be of concern," it says.

The says that in addition to premature deaths, poor air quality causes around 1,500 extra cases of bronchitis, 700 additional hospital admissions.
The bulk of effects are associated with particulate matter (PM10), but there are also effects associated with other pollutants, such as nitrogen dioxide, carbon monoxide and volatile organic compounds.
In terms of the economy, air pollution is costing New Zealand an estimated NZ$1.14 bn (£44m) in lost working hours and treatment of illness.
The results of the study show that high pollution concentrations generally occur in towns with colder climates, leading to a greater use of wood burning for heating - a significant variable in a country with sharp climatic extremes.

Eψαχνα για πληροφοριες για την απαγορευση των τζακιων στο λονδινο του 19ου αιωνα αλλα βρηκα ενα αρθρο για τη Νεα ζηλανδια που περιγραφει σχεδον το ιδιο πραγμα.
Τα τζακια ηταν ο,τι επρεπε για τις παλιες εποχες. Σημερα δεν αποτελουν λυση αλλα παγκοσμιο κινδυνο αν χρησιμοποιηθουν σε ευρεια κλιμακα.

Ο Λυκος εχει δικιο.
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 11:48

Ο Λυκος εχει δικιο
Εξακολουθώ να διαφωνώ και με σένα και με τον Λύκο.
Έρχεσαι και να μου παραθέτεις ως συνήθως αποσπάσματα "μελετών" περί log fires και τα ρέστα που βρήκες απ'το νετ. Εγώ δε θα σε ακολουθήσω σ'αυτή τη διαδικασία (ως συνήθως). Έχω σκέψη, ικανή γνώση και μπορώ να σταθώ με μόνο όπλο το δικό μου μυαλό, που εν προκειμένω έστω και σε απλή συλλογιστική και χωρίς "παράθεση στοιχείων" μπορεί να δει το αυταπόδεικτο. Και εξηγούμαι:

Δεν έχεις παρά να σκεφτείς πόση ατμοσφαιρική ρύπανση είχε ο πλανήτης στο παρελθόν - και σε εποχές που δεν υπήρχαν άλλου είδους "καύσεις" (πετρελαίων και άλλων ρυπογόνων) - να αναλογιστείς επίσης πόσο βλαπτική ήταν για την ατμόσφαιρα η δεδομένη παραγωγή ρύπων στον 10ο αιώνα ας πούμε- προ της εκβιομηχάνησης- που ΟΛΟΙ έκαιγαν ξύλα για θέρμανση, αφού α/ δεν υπήρχαν άλλες εναλλακτικές β/ ο άνθρωπος δεν έπαυε να'χε την ανάγκη για θέρμανση το χειμώνα, ειδικά στα βόρεια-πολικά κλίματα, αλλά ακόμα και στα εύκρατα όπως το δικό μας. (Εξαιρούμε το Λιζάκι, οκ :lol: )


Δεν είπα ότι το τζάκι δεν παράγει καπνό ή ότι δεν επιβαρύνει σε κάποιο ποσοστό την ατμόσφαιρα. Είπα ότι σε σχέση με τις άλλες ρυπογόνες εκπομπές και παράγωγα που μολύνουν τον πλανήτη σήμερα, το τζάκι είναι σαφέστατα το λιγότερο επικίνδυνο- τόσο που καταντάει σχεδόν "φιλικό" στο περιβάλλον αν κάνεις τη σύγκριση με τα άλλα.

Και επαναλαμβάνω την ουσία του σκεπτικού μου: Ο πλανήτης σήμερα έχει έναν τεράστιο βιομηχανικό όγκο παντός τύπου- που μολύνει είτε με ατμοφαιρικούς ρύπους είτε με άλλα απόβλητα το ζωτικό μας χώρο. Το τζάκι σας μάρανε? :xaxas:


Θα μου επιτρέψεις να τονίσω δε, ότι για την "κόλαση" στην Αγγλία δεν ευθύνονται πρώτιστα και μόνον τα τζάκια καύσης ξύλου (όταν έκαιγαν ξύλα το πάλαι ποτέ) αλλά όλα τα συμπαραμαρτούντα της βιομηχανιικής επανάστασης, που σε συνδυασμό με το υγρό κλίμα που επικρατεί σχεδόν όλο το χρόνο εκεί, ¨εγκλώβιζε" συνολικά τους ρύπους στον άμεσο ζωτικό χώρο των πόλεων, και όχι ειδικά την αιθάλη απ'την καύση ξύλων. Σε μια εποχή που ζούμε ΜΕΣΑ στον ρύπο επιμένω ότι το τζάκι είναι ο μικρότερος εκ των "εχθρών" του περιβάλλοντος.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
BigBadWolf
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 02:08
Φύλο: Άνδρας

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από BigBadWolf » Τετ 09 Ιαν 2008, 12:35

Εγώ έγραψα συγκεκριμένα:
Η θέρμανση και η κίνηση, είναι κατά βάσιν δικό μας πρόβλημα και εμείς πρέπει να θέσουμε το μέτρο ώστε να μην πλήττουμε το περιβάλλον. Αλλά ταυτόχρονα, πρέπει να τεθεί ένα γενικότερο πλάνο σε πολιτικό επίπεδο, το οποίο επιτέλους θα θέσει αρχές κι όρια στην ενεργειακή πολιτική.
Όπως και έγραψα αναλυτικά, ότι η καύση ξύλων είναι προτιμότερη σε σύγκριση με εκείνη του πετρελαίου, αφενός διότι μπορεί να μπει σε έλεγχο ο οποίος όμως έχει πολύ στενά όρια (κυρίως από άποψης αριθμού εστιών δηλ έχει σχέση με τον πληθυσμό κατοίκων) κι αφετέρου, διότι δεν ελέγχεται από καμιά μεγάλη βιομηχανία. Δεν είναι πρώτης τάξης εμπόριο με άλλα λόγια, αλλά δικό μας και τον ξυλοκόπων. Κι αυτό έχει τεράστια διαφορά γιατί σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι ρυθμοί παραγωγής και οι δοσοληψίες είναι μικρές. Επομένως ο καθένας μπορεί αν ελέγξει το πόσο καίει.
Από την άλλη, αν όλος ο κόσμος έκαιγε τζάκια για να ζεσταθεί τότε πραγματικά η ατμόσφαιρα θα είχε γίνει ανυπόφορη. Το φαινόμενο αυτού των ρυπών από την καύση ξύλων στο Λονδίνο, παρουσιαζόταν πριν κι από την βικτωριανή περίοδο και έφθασε να έχει μεγαλύτερη επιφάνεια και πυκνότητα, μετά από την εποχή της βιομηχανικής επανάστασης. Κι αυτό είναι ένα αδιάψευστο δεδομένο. Συγκεκριμένα μάλιστα, τα αποτελέσματα στους κατοίκους καταγράφονται από πολύ παλιά. Ο τρόπος αυτός θέρμανσης ευθύνεται για την ανεξέλεγκτη υλοτόμηση ολόκληρης της γύρω περιοχής, την εξαφάνιση ζώων και ψαριών και για καρκίνο σε όλες τις ηλικίες αλλά με τεράστια συχνότητα στο ...επάγγελμα των καπνοδοχοκαθαριστών (για όσους θυμούνται και τα διηγήματα του Άντερσεν), το οποίο ήταν ευτελές και το ασκούσαν άνθρωποι ένα βήμα πριν την ζητιανιά...
Και κυρίως, δεν εμφανιζόταν μόνο στο Λονδίνο, αλλά σε όλες τις μεγάλες πόλεις.

Και για να ολοκληρώσω την σκέψη μου, εγώ δεν είπα ότι το τζάκι είναι αντι-οικολογικό. Είπα πως δεν είναι οικολογική η γενικευμένη χρήση του, σε αντιπαράθεση με την "οικολογική πρόταση" θέρμανσης. Τέτοια πρόταση, σε αυτά τα όρια και με αυτή την λογική, δεν υπάρχει. Για να κινηθούν τα οχήματα, για να έχουμε θέρμανση και ενέργεια γενικότερα, δεν μπορούμε να περιοριστούμε σε ένα είδος πρότασης όπως "καίτε μόνο τζάκια". Η οποιαδήποτε καύση χρειάζεται πρώτες ύλες ή αλλιώς αντιδρώντα με σκοπό να δώσουν θερμότητα και προϊόντα, τα οποία διότι λογαριάζονται σαν πρώτες ύλες και δεν ανακυκλώνονται (επομένως σημειώνεται έλλειψη). Το πρόβλημα λοιπόν, είναι κυρίως εκεί. Και η μόνη λύση είναι μια: διεύρυνση των τρόπων παραγωγής ενέργειας μέσα από την εξεύρεση νέων μεθόδων και πάνω από όλα μέτρο.
Εφόσον το πρώτο δεν είναι και τόσο εύκολο για πολλούς λόγους, το δεύτερο είναι αυτό που πρέπει να ασκείται σε ατομικό και οικογενειακό επίπεδο.
"Όμως μπορεί να 'ταν η Σκιά μου. Σίγουρα θα έχετε ακούσει κάτι για τον Περιπλανώμενο και την Σκιά του, ε;"
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 12:45

Τέτοια πρόταση, σε αυτά τα όρια και με αυτή την λογική, δεν υπάρχει. Για να κινηθούν τα οχήματα, για να έχουμε θέρμανση και ενέργεια γενικότερα, δεν μπορούμε να περιοριστούμε σε ένα είδος πρότασης όπως "καίτε μόνο τζάκια".
Θα συμφωνήσω με αυτό. 'Ομως, αφού οι κάτοικοι του πλανήτη ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ τη θέρμανση και θα την παράγουν έτσι κι αλλιώς, αφού προς το παρόν τουλάχιστον δεν υπάρχουν άλλες εφαρμόσιμες μέθοδοι-προτάσεις, εκ των δύο, τριών τεσσάρρων, ή δέκα κακών (που θα την παράγουν), ποιο είναι το μη χείρον βέλτιστον? Με αυτή τη συλλογιστική και μόνο μπήκα στη λογική να προτείνω μια καλύτερη (εξακολουθώ εγώ να πιστεύω) εναλλακτική.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
BigBadWolf
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 02:08
Φύλο: Άνδρας

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από BigBadWolf » Τετ 09 Ιαν 2008, 12:58

Πολύ ωραία. Μόλις μου έδωσες πάσα για να γράψω κι άλλο... :xara:

Όταν θέλουμε να παράγουμε θέρμανση έχουμε τις πρώτες ύλες (πετρέλαιο, ξύλα, ουράνιο κοκ) ή αλλιώς τα αντιδρώντα όπως λενε στην χημεία και τα προϊόντα. Κατά την αντίδραση, η οποία είναι εξώθερμη (γι' αυτό ζεσταινόμαστε) ξεφεύγει ενέργεια και παράγονται τα προϊόντα. Το θέμα λοιπόν είναι, πως αν καίμε μόνο πετρέλαιο, θα έχουμε μόνο κάποια συγκεκριμένα προϊόντα τα οποία αυξανόμενα οδηγούν σε κορεσμό κι η δέσμευσή τους από άλλα έμβια όντα ή φυσικές διεργασίες, είναι αδύνατη ή πολύ αργή και τελικά, ξεπέρνιουνται τα όρια που έχει θέσει η Φύση. Τότε το περιβάλλον γίνεται ανυπόφορο και αναιρεί σχεδόν όλες τις προϋποθέσεις επιβίωσης.
Όταν πάλι καίμε μόνο ξύλα, συμβαίνει το ίδιο.
Η λύση λοιπόν είναι, να καίμε λιγότερο και να πραγματοποιούμε διάφορες καύσεις, ώστε τα προϊόντα των καύσεων αυτών να έχουν παράγονται σε μικρότερες ποσότητες που η αφενός είναι ανεκτές κι αφετέρου δεσμεύονται-καταναλώνονται από άλλες διαδικασίες.
Ένα είναι το σίγουρο: ακόμα κι αν σταματήσουμε τις καύσεις εμείς, αυτές δεν θα παύσουν, διότι θα τις κάνει η Φύση. Εκείνη όμως, κάνει πολλές κι ασυνάρτητα, ενώ εμείς πολύ λίγες και σε συνάρτηση με τις απαιτήσεις μας -κι όχι τις ανάγκες-, που θίγουν το περιβάλλον.
"Όμως μπορεί να 'ταν η Σκιά μου. Σίγουρα θα έχετε ακούσει κάτι για τον Περιπλανώμενο και την Σκιά του, ε;"
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από S3irios » Τετ 09 Ιαν 2008, 14:45

Βικυ μετα απο ολα αυτα που τρωμε στη μαπα, πραγμματικα πιστευεις οτι αν υπαρξει μεγαλη ζητηση σε ξυλεια προς καυση, ΔΕΝ θα κοπουν "ζωντανα" δεντρα δασους?... Για να μην πολυλογω, το τζακι ειναι "φιλικο" εφοσον το χρησιμοποιουν λιγοι.Περιοριζει την καυση πετρελαιου και ταυτοχρονα δεν τελειωνουν ευκολα και γρηγορα τα προς καυση ξυλα...


Αλλα αυτο που ειπα εξαρχης και εσυ μου παρεθεσες φωτο τζακιων, ειναι οτι το "βαλτε ενα τζακι" μου ακουστηκε ( στο φτωχο μυαλο μου) λιγο καπως ΧΑΖΟ.

Το τζακι ξαναλεω για οσους δεν εχουν, ΔΕΝ ειναι καινουρια μπανιερα, ουτε καινουρια τηλεοραση να το βγαλεις απο το αφρολεξ το βαλεις στο τραπεζι και εισαι οκ. Πρεπει να γκρεμιστει εξωτερικο κομματι τοιχου για να προσαρμοστει εξωτερικα (και εσωτερικα γινεται για οσους εχουν περισσεια χωρου) η τρυπα του τζακιου. Επισης σε ενα μεγαλο μερος το τζακι παει χτιστο. Λοιπον για πες μου το "εξοδο" αυτης της εγκαταστασης.. Και μην ξεχναμε αυτο αφορα μονο αυτους που μενουν σε μονοκατοικια. :clap:
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τετ 09 Ιαν 2008, 15:24

Εμείς κάνουμε κάτι άλλο για την ξυλεία. Επειδή στο εξωχικό του παππού μου υπάρχουν και δέντρα πολλών ετών. Όταν τα κλαδεύουμε κρατάμε τα ξύλα και αυτά ρίχνουμε στην φωτιά. Ή ξύλινα έπιπλα που χάλασαν ή δεν τα χρησιμοποιούμε. Ή ξύλα που βρίσκουμε στην θάλασσα (κορμούς δηλαδή) ή που μας δίνουν. Δεν βάζουμε κάρβουνα, ούτε αγοράζουμε ξύλα. Αυτά μας αρκούν αλλά βέβαια ανάβουμε τις ξυλόσομπες όπως είχα πει περίπου 2-3 φορές την εβδομάδα. κι αυτό γιατί μέλη της ευρύτερης οικογένειας πάνε συχνά στο εξωχικό.
Παλιά κάθε σπίτι είχε από μία εστία, και ήταν και βωμός. Απλά ο πληθυσμός τότε ήταν λιγότερος. Υπάρχουν πολλοί τρόποι θέρμανσης. Προτιμώ το τζάκι από το καλοριφέρ ή τον κλιματισμό. ναι, η καύση του δεν είναι οικολογική αλλά 30 γλαστρούλες να έχεις, έχουν απορροφήσει το διοξίδιο του άνθρακα που βγάζεις. Κατά τα άλλα συμφωνώ και διαφωνώ με όλους σας :daz:
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από chill » Τετ 09 Ιαν 2008, 16:05

S3irios έγραψε:Για να μην πολυλογω, το τζακι ειναι "φιλικο" εφοσον το χρησιμοποιουν λιγοι.
Αυτο ακριβως οπως το λεει. Μεταξυ μας πιο πολυ την τσεπη μας βολευει το τζακι, ετσι που εχουν ανεβει οι τιμες του πετρελαιου.
Δεν αποτελει λυση. Αποτελει εναλλακτικο τροπο για μερικους.
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 16:31

Ρε Βάγγο,εσύ ποτέ μη βάλεις τζάκι, σεβαστό. δεν πήγα να σου χώσω τη δικιά μου οπτική με το στανιό στο φινάλε. Εμένα μ'αρέσει το τζάκι, δεν το βρίσκω πανάκριβο ούτε τόσο "απρόσιτο" για τον καθημερινό ανθρωπάκο και να με συγχωρνάτε αν σοκάρω, αλλά δεν έχω ενοχικά ως προς τη χρήση του- τουλάχιστον όχι τόσα ενοχικά όσο θα'πρεπε να'χουν ασυνείδητοι στον πλανήτη και στη χώρα μας ειδικότερα, που ρίχνουν από χλωρίνες στις θάλασσες για να βγάλουνε χταπόδια, μπουρλότα τα νερά για να'χουνε καλή ψαριά, μέχρι τοξικά απόβλητα, που ρίχνουν ΟΛΑ τα λύμματά τους μέσα στα νερά για ευκολία, που οι βιομηχανίες καλά κρατούν στις μολύνσεις χωρίς μέτρα ασφαλείας, φτάνει να κάνουν τη δουλειά τους, και να αυξάνουν τζίρους και κέρδη...που...που...που....

Ο Αγγελόπουλος και άλλοι αγγελόπουλοι δεν ενοχλούν που με τη χαλιβουργική και τα ανάλογα πιο πέρα, κάνανε την Ελευσίνα κόλαση? Το τζάκι αν το'χει η Αγγελοπούλου κι άλλοι του ίδιου βεληνεκούς, είναι οκ, (το θεωρείτε όλοι αυτονόητο νομίζω) αλλά αν το'χω εγώ- και άλλα ανθρωπάκια όπως εγώ, είναι θανάσιμο αμάρτημα? Ε, οκ λοιπόν, αμαρτάνω χωρίς να ζητάω και άφεση (αυτό για όσους το πάνε προσωπικά)


Με το συμπάθειο πάντως, γενικότερα, βρίσκω την υπεραναλυτικότητά σας και την ξαφνική "εαυαισθησία" σας ενάντια στο τζάκι, (πράγμα πανάρχαιο) λίγο υποκριτική και πάντως υπερβολική, αν την αντιπαραβάλλουμε με την μάλλον μοιρολατρική στωϊκή σας στάση μπροστά σε όλα τα άλλα που πραγματικά μολύνουν τον πλανήτη και δηλητηριάζουν την ατμόσφαιρά μας. Κι αν μου πείτε ότι δεν είστε αδρανείς και στα υπόλοιπα, θα σας έλεγα να βάλετε προτεραιότητες και να μη διυλίζετε τον κώνωπα με υπερβάλλουσες κορώνες για τα τζάκια, αφήνοντας ολόκληρα τανκς και καμήλες να περνάνε μπροστά σας χωρίς να σηκώνετε ούτε ένα φρύδι!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
S3irios
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Καμμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: Δευ 30 Απρ 2007, 22:00
Irc ψευδώνυμο: EVAGELOS_s3irios
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Gerakas, Rafina, Sirius, Alternative Earth 12
Επικοινωνία:

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από S3irios » Τετ 09 Ιαν 2008, 16:55

Βικυ ασε τα λαβαρα κατω και θα σ πω κατι που εχεις πει τουλαχιστον 3 φορες εσυ σε εμενα στο παρελθον. Διαβασε με καλυτερα σε παρακαλω.

Εγω δεν κατεδικασα το τζακι ουτε ειπα οτι δεν μου αρεσει. ΕΠισης δεν ειπα οτι οσοι το εχουν ειναι πλουσιοι.

Αυτο που ΤΟΝΙΣΑ ειναι το "ΒΑΛΤΕ ενα τζακι" και σου ειπα οτι δεν ειναι ευκολο ουτε φθηνο το να βαλει κανεις τζακι. Να καταλαβαινομαστε δλδ... Το τζακι το λατρευω αν και δεν εχω. Απλα ΕΦΟΣΟΝ δεν το εχει κανεις ηδη, ειναι δυσκολο απο οικονομικης αποψεως να βαλει....

Η βλακεια κατεμε που κανουμε οι ανθρωποι ειναι οτι πεφτουμε ολοι μαζι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με τα μουτρα σε κατι που βλεπουμε οτι μας συμφερει η μας παρεχει κερδος, με αποτελεσμα ειτε να το εξαντλουμε ειτε να το κανουμε ετσι ουτωσωστε να μη μας συμφερει πια. Η αποψη μου και εεμενω σε αυτο, ειναι το τζακι εινια καλο και φιλικο απο οικολογικης αποψεως οταν χρησιμοποιειτε ΟΧΙ απο τους πολλους.
-)-I-(-

"...Ρε μπαγάσα! Περνάς καλά κεί πάνω,
κάνε πάσα καμμιά ματιά και χάμω..."


http://PlayBox.gr
-)-I-(-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 17:06

υτο που ΤΟΝΙΣΑ ειναι το "ΒΑΛΤΕ ενα τζακι" και σου ειπα οτι δεν ειναι ευκολο ουτε φθηνο το να βαλει κανεις τζακι
Πού κοίταξες ρε Βάγγο μου?
Να σε πάω σ'έναν μόρτη και μάλιστα κοντά στα λιμέρια σου που μου έδωσε προσφορά 400Ε, για ένα απλό και όχι πολύ μεγάλο βέβαια τζάκι, χτιστό μαζί με την καμινάδα για το εξοχικούλι μου στον Κάλαμο? Οκ τα 400Ε είναι κι αυτά πολλά για κάποιον που ζει στριμόκωλα όπως ζούμε οι περισσότεροι σ'αυτούς τους χαλαιπούς καιρούς, δεκτό αυτό, αλλά για ένα ανθρωπάκι της μεσοαστικής τάξης μπορεί δυνητικά να γίνει προσιτό ένα τζάκι σ'αυτές τις τιμές. Δεν είναι παράλογες.

Και όχι, μη με αδικείς.
Σε διάβασα καλά. Ίσως να πήρε περισσότερο εσένα η "μπόρα" εξ αιτίας της γενικής περιρρέουσας νοοτροπίας-ατμόσφαιρας σ'αυτό το τόπικ (που γέμισε αιθαλομίχλη :Ρ) και γι'αυτό ζητώ συγνώμη. :)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
chill
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1385
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος 2007, 01:41
Φύλο: Άνδρας
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από chill » Τετ 09 Ιαν 2008, 17:14

ΑρΕλα έγραψε: Οκ τα 400Ε είναι κι αυτά πολλά για κάποιον που ζει στριμόκωλα όπως ζούμε οι περισσότεροι σ'αυτούς τους χαλαιπούς καιρούς, δεκτό αυτό, αλλά για ένα ανθρωπάκι της μεσοαστικής τάξης μπορεί δυνητικά να γίνει προσιτό ένα τζάκι σ'αυτές τις τιμές. Δεν είναι παράλογες.
Nαι δεδομενου οτι μενει σε μονοκατοικια ή εστω σε ρετιρε γιατι αν μενεις στον πρωτο οροφο και θες να βαλεις τζακι δε θα σου κοστισει 400 ευρα. Πρεπει να τρυπησεις 5 πατωματα.
“Humanity has advanced, when it has advanced, not because it has been sober, responsible, and cautious, but because it has been playful, rebellious, and immature.”
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 09 Ιαν 2008, 17:47

Σωστό αλλά όπως ξέρεις, ποτέ ή τεσπα πολύ σπάνια μπαίνουν τζάκια στους πρώτους ορόφους πολυκατοικιών. Μπαίνουν πάντα στα τελευταία 3 πατώματα άντε το πολύ 4.

Εγώ μίλαγα για εγκατάσταση, τοποθέτηση, χτίσιμο τζακακίου σ'ένα εξοχικούλι, που είναι μονοκατοικία.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Spirit oF Fire
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Δευ 21 Μάιος 2007, 17:45
Irc ψευδώνυμο: Spirit_Of_Fire
Φύλο: Γυναίκα

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από Spirit oF Fire » Τρί 19 Φεβ 2008, 16:10

Πέρασε ο χιονιάς... και στο σπίτι μου, δεν έχουμε κάψει ούτε 1 δευτερόλεπτο στο καλοριφέρ! Νενικήκαμεν!
Είμαστε μια χαρά και συνεχίζουμε.. ο χιονάς πέρασε χωρίς τζάκι, κλιματισμό, αερόθερμο, σόμπα ή ό,τι άλλο χρησιμοποιεί ή μπορεί να χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος για να ζεσταθεί. Όλα γίνονται αν το πάρουμε απόφαση :angel:
Ο αληθινός πολεμιστής διατηρεί την ανθρωπιά του ακόμη και στη μάχη. Κερδίζοντας έναν βάρβαρο θρίαμβο εξακολουθείς να διακυβεύεις την ψυχή σου. Αυτοί που πολεμούν τον δράκο μπορούν να γίνουν ο δράκος.
Η φωτιά δεν καταστρέφει μόνο, μπορεί και να καθαρίζει τις ψυχές μας.
Άβαταρ μέλους
theo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:27
Φύλο: Άνδρας

Re: Το τζάκι αντιοικολογικό?

Δημοσίευση από theo » Τρί 19 Φεβ 2008, 16:11

καταραμενη φτωχεια
ουτε ξερω τι περιμενω....και πλεον ουτε με νοιαζει να μαθω...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζωα-Φυτά (τα πάντα στη φύση)”