ΤΑΓΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (από Clairvoyant_)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Clairvoyant
Aνενεργός χρήστης
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2007, 20:21

ΤΑΓΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (από Clairvoyant_)

Δημοσίευση από Clairvoyant » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:39

Posted: Sat Jan 06, 2007 4:26 pm Post subject: ΤΑΓΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Από Clairvoyant_


Τα Τάγματα Ασφαλείας (Τ.Α.) είναι στρατιωτικές ομάδες που έδρασαν στην Ελλάδα κατά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, ως υποστήριξη των γερμανικών δυνάμεων κατοχής.

Δημιουργήθηκαν από την κατοχική κυβέρνηση του Ιωάννη Ράλλη με νόμο που πέρασε στις 7 Απριλίου 1943. Η δημιουργία τους ήταν όρος του πρωθυπουργού του κατεχόμενου Ελληνικού κράτους προς τους γερμανούς κατακτητές του, ώστε να αναλάβει την πρωθυπουργία. Εκτός των ακροδεξιών και φιλοναζιστικών δυνάμεων, τα Τ.Α. στηρίχθηκαν και από μερίδα πρώην βενιζελικών-αντιμοναρχικών όπως ο Θ. Πάγκαλος (παππούς του σημερινού πολιτικού), με τη λογική ότι "ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου", βλέποντάς τα ως μέσον πάλης τόσο ενάντια στους κομμουνιστές όσο και στον αγγλόφιλο εξόριστο βασιλιά Γεώργιο.

Η επάνδρωσή τους γινόταν με αξιωματικούς του στρατού, με υποχρεωτική κλήτευση νέων σειρών και αποστράτων αξιωματικών, με ιδεολογικά αντικομμουνιστές, με καιροσκόπους και πλιατσικολόγους, με συγγενείς θυμάτων του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ και με μέλη δεξιόστροφων αντιστασιακών οργανώσεων που διέλυε ο ΕΛΑΣ. Ως ενδυμασία χρησιμοποιούσαν τη στολή των μακεδονομάχων. Οι νεοσύλλεκτοι έδιναν τον παρακάτω όρκο:

Ορκίζομαι εις τον Θεόν τον άγιον τούτον όρκον, ότι θα υπακούω απολύτως εις τας διαταγάς του ανωτάτου αρχηγού του γερμανικού στρατού Αδόλφου Χίτλερ. Θα εκτελώ πιστώς απάσας τας ανατεθεισομένας μου υπηρεσίας και θα υπακούω άνευ όρων εις τας διαταγάς των ανωτέρων μου. Γνωρίζω καλώς ότι διά μίαν αντίρρησιν εναντίον των υποχρεώσεων μου, τας οποίας διά του παρόντος αναλαμβάνω, θέλω τιμωρηθεί παρά των γερμανικών στρατιωτικών νόμων.

Η δράση των Τ.Α. ήταν κατά βάση αντι-εαμική και αντικομμουνιστική. Η συνολική τους δύναμη ανήλθε σε περίπου 22.000 άνδρες, κατανεμημένους σε 9 'ευζωνικά' και 22 'εθελοντικά' τάγματα με επικεφαλής τον αντιστράτηγο των SS Βάλτερ Σιμάνα. Αν και έγινε προσπάθεια να εξαπλωθούν σε ολόκληρη τη χώρα, κύριοι χώροι δράσης τους ήταν η ανατολική Στερεά Ελλάδα και η Πελοπόννησος. Οι στόχοι και οι μέθοδοί τους προκάλεσαν την αποστροφή του λαού, ο οποίος τους αποκαλούσε γερμανοτσολιάδες, ταγματαλήτες και ράλληδες. Παρέμειναν πιστοί στα κατοχικά στρατεύματα ακόμα και κατά την πτώση του Άξονα, αναλαμβάνοντας να απασχολούν τον ΕΛΑΣ ώστε ο γερμανικός στρατός να αποχωρήσει με ασφάλεια από την Ελλάδα.

Κατά τη διάρκεια του πολέμου, η εξόριστη κυβέρνηση του Καΐρου τους χαρακτήρισε ως προδοτικώς δρώντες. Μετά την απελευθέρωση κάποια από τα μέλη τους καταδικάσθηκαν και φυλακίσθηκαν. Ίδια τύχη είχε και ο εμπνευστής τους Ιωάννης Ράλλης, ο οποίος κρίθηκε ένοχος εσχάτης προδοσίας και πέθανε το 1946 στη φυλακή. Παρ' όλα αυτά, εν μέσω της σύγκρουσης μεταξύ των εαμογενών και των αστικών κομμάτων για την κατάληψη της εξουσίας (Εμφύλιος 1946-1949), οι δεύτεροι στρατολόγησαν μέλη ή ολόκληρες ομάδες των Τ.Α. στις τάξεις τους, στηριζόμενοι στον υπέρμετρο αντικομμουνισμό τους, αποφυλακίζοντας παράλληλα πολλούς από τους καταδικασμένους.

Μολονότι τελικά τα πρώην μέλη των Τ.Α. βρέθηκαν στην πλευρά των νικητών μετά τον εμφύλιο πόλεμο, ουδέποτε κατάφεραν να κερδίσουν αισθήματα συμπάθειας ή έστω ουδετερότητας. Μέχρι και σήμερα ο χαρακτηρισμός ταγματασφαλίτης είναι στη λαϊκή κουλτούρα ύβρις, συνώνυμη της προδοσίας και του δοσιλογισμού.

Τα τελευταία χρόνια γίνεται μία προσπάθεια αναθεώρησης του ρόλου των Ταγμάτων Ασφαλείας από μία μειοψηφία ιστορικών, προερχομένων κυρίως από ακαδημαϊκούς κύκλους των ΗΠΑ. Οι ιστορικοί αυτοί υποστηρίζουν ότι η ιστορία του εμφυλίου έχει γραφεί με μη αντικειμενικό τρόπο και ότι τα Τ.Α. ήταν η λαϊκή πολιτοφυλακή απέναντι στις εαμικές αυθαιρεσίες. Παρά την αναζοπύρωση του διαλόγου γύρω από αυτά τα ζητήματα, οι συγκεκριμένες απόψεις παραμένουν σαφώς μειοψηφικές.

(Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια)
Ότι δε με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό....
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:40

Posted: Sun Jan 07, 2007 4:25 pm

Από _XRHSTOS_


Δεν έχω την καλύτερη γνώμη για τα Τάγματα Ασφαλείας...
Ωστόσο,πιστεύω ότι οι ταγματασφαλίτες θα 'πρεπε ίσως σήμερα να έχουν έναν ανδριάντα δίπλα από αυτόν των παιδιών του Πολυτεχνείου!
Και δε μιλώ από απόψεως πατρίδος αυτή τη στιγμή,αλλά από απόψεως δημοκρατίας,μιας και περί δημοκρατίας γίνεται ο λόγος...
Εντάξυ,μπορεί πολλοί από αυτούς να μην πίστευαν στη δημοκρατία αλλά το αποτέλεσμα μετρά!
Στο κάτω κάτω της γραφής και από αυτούς που αγωνίζονταν στο Πολυτεχνείο,πολλοί εξ' αυτών,δεν πίστευαν στη δημοκρατία!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:41

Posted: Sun Jan 07, 2007 6:22 pm

Από Ωρωπιων
Oταν μιλάμε για τάγματα ασφαλείας,εννοούμε πειθήνια όργανα των Γερμανών στην Ελλάδα,τα οποία έκαναν την δουλειά των Γερμανών με τον καλύτερο τρόπο παρακαλώ.Δεν είναι ούτε,πολιτοφυλακή,ούτε αγωνιστές ιδεολόγοι,ούτε πατριώτες,ούτε κάν Γερμανοί τους οποίους οι Γερμανοί αποστεφονταν με μανία.Δέν ειναι λίγες οι περιπτώσεις που οι Γερμανοί ,αφού σκότωναν τους αγωνιστές της αντίστασης,μετά,με κάποια δικαιολογία,εκτελούσαν και τους ρουφιάνους,ταγματασφαλίτες.Ακόμα και ο κατακτητής,δεν συγχωρουσε αυτή την προδωσία και επεφύλασσε σκληρό τέλος για τα σκουλήκια....
Δέν κατάλαβα για ποιο λόγο θα πρεπε να στήσουμε αδριάδαντα? Σίγουρα η μετακατοχική κυβέρνηση,φυλάκισε καποια στελέχη τους,όμως όλα περασαν στο "ντούκου",αφού τα τάγματα,είχαν κάνει την σκληρή δουλειά γι αυτούς.Δηλαδή,είχαν εξοντώσει και κυνηγήσει αριστερούς σε όλη την Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:41

Posted: Sun Jan 07, 2007 6:36 pm

Από Clairvoyant_

Ωστόσο,πιστεύω ότι οι ταγματασφαλίτες θα 'πρεπε ίσως σήμερα να έχουν έναν ανδριάντα δίπλα από αυτόν των παιδιών του Πολυτεχνείου!

.
Ακόμα και ο κατακτητής,δεν συγχωρουσε αυτή την προδωσία και επεφύλασσε σκληρό τέλος για τα σκουλήκια....
Δέν κατάλαβα για ποιο λόγο θα πρεπε να στήσουμε αδριάδαντα?


Πες τα ρε Νικόλα γιατί εδώ θα δείχνουμε μαύρο στο τέλος και θα μας λένε ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ.... :roll:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:42

Posted: Sun Jan 07, 2007 8:29 pm

Από _XRHSTOS_


Παιδιά,επαναλαμβάνω για να γίνω σαφής!
Δεν υποστήριξα τους ταγματασφαλίτες σε θέματα που αφορούν την πατρίδα!
Υποστήριξα τους ταγματασφαλίτες σε θέματα που αφορούν τη δημοκρατία πάντα στην περίοδο του εμφυλίου!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:42

Posted: Sun Feb 04, 2007 4:20 pm

Από rempeskes


Τι λες βρε άνθρωπα!

Την ...Δημοκρατία τον καιρό του Εμφυλίου;

Να σε ρωτήξω. Σέβεσαι την Δημοκρατία του κράτους ναι ή όχι; Μη βιαστείς να απαντήσεις, γιατί μου φαίνεται πολλές απο τις απόψεις σου δεν τις εκτιμά η πλειοψηφία.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:43

Posted: Sun Feb 04, 2007 5:36 pm

Από _XRHSTOS_

rempeskes έγραψε:Τι λες βρε άνθρωπα!

Την ...Δημοκρατία τον καιρό του Εμφυλίου;

Να σε ρωτήξω. Σέβεσαι την Δημοκρατία του κράτους ναι ή όχι; Μη βιαστείς να απαντήσεις, γιατί μου φαίνεται πολλές απο τις απόψεις σου δεν τις εκτιμά η πλειοψηφία.


Εξηγώ για να γίνω ξεκάθαρος!
Δεν υποστηρίζω τα Τάγματα Ασφαλείας. Υποστηρίζω την αλήθεια.
Δε μίλησα για "δημοκρατία στην εποχή του εμφυλίου",είπα για το ποιό αποτέλεσμα επιδίωκαν να φέρουν ποιοί στα χρόνια του εμφυλίου για τη μετεμφυλιακή εποχή.
Ε λοιπόν,οι ταγματασφαλίτες ανήκαν στις δυνάμεις που στην εποχή του εμφυλίου,πολεμούσαν υπερ της κοινοβουλετικής δημοκρατίας. Η κοινοβουλετική δημοκρατία υπάρχει χάρη στις αντικομμουνιστικές δυνάμεις τις εποχής του εμφυλίου,στις οποίες ανήκαν και οι ταγματασφαλίτες. Αυτοί νίκησαν τότε,αυτό το πολίτευμα έφεραν!

Δεν είμαι οπαδός της αστικής δημοκρατίας. Απλώς υπερασπίζομαι την αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:43

Posted: Sun Feb 04, 2007 6:24 pm

Από rempeskes


Oι ταγματασφαλίτες υπέρ της ...κοινοβουλευτικής δημοκρατίας;

... Σου φαίνεται πως είχαμε ντόπια κυβέρνηση υπό τους γερμανούς;

Αυτό μου φαίνεται πιο πιθανό: Οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να πατάξουν την αντίσταση και υποδαύλισαν την αδερφοσφαγή.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:44

Posted: Sun Feb 04, 2007 6:35 pm

Από Ωρωπιων


Για να ξεκαθαρίσουμε καποια πράματα και για να μην γίνονται μπερδέματα για δήθεν,κοινωνικού έργου των Ταγμάτων Ασφαλείας,ας πουμε απ την αρχή το ΄τι ήταν και τί έκαναν.Δέν προκειται φυσικά για μια αστυνομία,ούτε για σεκιούριτυ.Τα Τάγματα ΉΤΑΝ αρχικά προέκταση της Γερμανικής αστυνομίας [γκεστάπο] και όποτε χρειαζόταν .τα ταγματα γίνονταν και εκτελεστές Ελλήνων πατριωτων.Δουλειά τους ήταν να επιβάλλουν την τάξη,καρφώνοντας ένα μαχαίρι στην πλάτη,σε όσους κυκλοφορούσαν από μια ωρα και μετά.Όποιος τολμούσε να βοηθήσει τον αιμορραγόντα,πάθαινε τα ίδια.Ξέρω πολλές αφηγήσεις ανθρώπων που τα έζησαν και δεν εχω σκοπό να προβώ σε λεπτομέρειες.Θέλω να ξανατονίσω ότι πρόκειται για κοινούς δολοφόνους που κάναν την βρωμοδουλειά των Γερμανών με πολύ καλό τρόπο!!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:44

Posted: Sun Feb 04, 2007 6:48 pm

Από _XRHSTOS_


Επαναλαμβάνω ότι δεν υποστηρίζω τα Τάγματα Ασφαλείας. Υποστηρίζω όμως την αλήθεια σε ότι αφορά τα Τάγματα Ασφαλείας στην εποχή του εμφυλίου.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:45

Posted: Fri Feb 23, 2007 3:58 pm

Από panta


Αν δεν είχαν προβεί σε εγκλήματα οι ΕΛΑΣιτες, επι δύο ολόκληρα χρόνια κατοχής, εναντίον των ελλήνων της υπαίθρου, που δεν ήθελαν να υποταχθούν στον κομμουνισμό-σταλινισμό, δεν θα υπήρχε ανάγκη ίδρυσης των Τ.Α. Αυτό επικαλέσθηκε ο Ι. Ράλλης και αυτό επιβεβαίωσαν πρώην μέλη του ΕΑΜ
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:45

Posted: Sat Feb 24, 2007 10:56 am

Από rempekses


Eυτυχώς πάντως που η Ορθοδοξη Εκκλησία, που από την αρχή πέρασε σύσσωμη στην Αντίσταση, παρενέβη στον Εμφύλιο και σταμάτησε η αδερφοσφαγή.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:46

Posted: Sat Feb 24, 2007 12:29 pm

Από Ωρωπιων


Δηλαδή κάποιοι από μας συμφωνούν στο να μήν υπήρχε καν αντάρτικο..ας πεθάνουμε όλοι απ την πείνα λοιπόν.Για απάντηση θα αναγκαστώ να κανω κατι σπάνιο για μενα,θα γράψω ολόκληρο το λόγο του Αρη Βελουχιώτη στην Τελευταία του ομιλία που κατόπιν εντολής του διεσώθηκε απ τον δημοσιογράφο Ορφέα Οικονομίδη...

ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟΥ....
...Μία μαυρίλα πλάκωνε τον ελληνικό ορίζοντ.ΚΑνείς δεν ήξερε τι θα έφερνε η αύριο και πώς θα ξεφεύγαμε από τη σιδερένια τανάλιαπου ας έσφιγγε.Κείνοι που νιώθανε βρισκόντανε στις φυλακές και τα ξερονήσια.Κι εδώ πρέπει να στιγματιστεί μια άλλη ατιμία των ανθρώπων της 4ης Αυγούστου,που φεύγοντας,τους παράδωσε στα χέρια των καταχτητών.Μία άλλη μερίδα που ένιωθε,ασχολούνταν με τις μαύρες και άσπρες αγορές.Ετσι όλο το βάρος έπεσε πάνω σε μία χούφτα ανθρωπων απ αυτούς που τρώγανε καρπαζιές μέσα στ ααστυνομικά μπουντρούμια και τις ασφαλειες,μα που φλέγονταν από ηρωισμό και ανδρεία και μέσα τους υπηρχε μια ζεστή ελληική καρδιά και έτρεφε στις φλέβες τους πραγματικό ελληνικό αίμα.ΑΥΤΟΙ άναψαν το δαυλό κι έδωσαν το σύνθημα για το ξεσηκωμό του έθνους.Αυτοί που δώσανε το κουράγιο στους ΈΛΛΗΝΕΣ.Αυτοί που δημιουργησαν τη νέα ΦΙΛΙΚΉ εταιρία ..το Ε.Α.Μ.
βεβαια,ποός θα 'τανε κείνος που μπορούσε να πιστέψει τότε,τη μεγαλοπρεπή αυτή νίκη.Μα η υφή,η ψυχοσύνθεση,το σκαρί των ανθρώπων ΕΊΧΑΝΕ κάτι τέτοιο.Παρά τις φυλακές,τους κατατρεγμούς ,τις δολοφονίες,τα βασανιστήρια,τις ομαδικές εκτελέσεις και την τρομοκρατία,οι ανθρωποι αυτοί οδηγούσαν ηρωικά και θαρραλέα τις μάζες στο δρόμο της ΛΕΥΤΕΡΙΑΣ.ξΈΡΕΤΕ ΟΛΟΙ ΠΩΣ άρχισε αυτό το κίνημα και δε σταματώ στις λεπτομέρειές του.Όταν έχουμε τη μέρα της εθνικής ανεξαρτησίας μας,που γιορτάζουμε στις 25 μαρτη ,χαιρόμαστε τργουδάμε και ικλαίμε από συγκίνηση.Μα απο δώ και πέρα θα έχουμε δύο εθνικές επετείους.την 25 του μάρτη και την 27 Σεπτέμβρη-επετειο της δημιουργίας του ΕΑΜ,που αποτέλεσε τη βάση της σημερινής μας απελευθέρωσης.ΑΥΤΌ ΠΡΈΠΕΙ να το νιώσουμε.Στα προηγούμενα χρονια πολλοί περνούσανε από την πλατεία του διάκου ,μα κανείς δεν ένιωθε τον παλμό που περιείχε το τραγούδι,που μας δίδασκε στο σχολείο ο παλιός καθηγητής μας Λάσκαρις -Σας ευλογεί του Διάκου,το τιμημένο χέρι..
Κανείς δεν ένιωθε,πως έπρεπε να φύγει μακρυά από τα μικροσυμφέροντα του και να παλαίψει για τη λευτεριά.Μα η χούφτα αυτή των ανθρωπων,που σας μίλησαπιο πάνω,ρίχτηκε ολόψυχα στον αγώνα.Η αντίδραση,στο άκουσμα της χρησιμοποίησε όλα τα μέσα κι έθεσε σε ενέργεια όλες τις ατιμίες για να τις σαμποτάρει.Μα όλα αυ΄τα στάθηκανανίκανα να σπάσουν τον αγώνα της.Αντίθετα αυτή ρίζωνε κάθε μέρα και πιο πολύ κι ανεπτυσσε τη δράση της.Κι επειδήυ δεν ειχε σκοπό να καταπιαστεί με χαρτοπόλεμο έβγαλε στο βουνό το αντάρτικο..
Θυμάμαι όταν το χειμώνα του 41 ,ήλθα εδώ σα 'μαυραγορίτης' για να βάλω μπροστά τη δουλειά.Σας γνώριζα όλους,μα κανείς απο σας δεν ήξερε τί επιδίωκα εγώ.Τότε μαζί με τον Γ.Φράγκο και τον Γ.Γιαταγάνα βγάλαμε το πρώτο διάγγελμα του ΕΑΜ.Πολλοί νομίζανε τότες,ότι αυτό ειτανε μόνο ντόρος και τίποτα άλλο.ΟΤΑΝ λέγαμε ότι <<Σε λίγο θα σφυρίζει το μάλινχερ και θα κροταλίζει ξερά το πολυβόλο στις βουνοκορφές και τα φαράγγια μας κι οι Γερμανοί και Ιταλοί θα φύγουν ντροπιασμένοι>> ίσως πολλοί να λέγανε πως αυτά δεν είτανε παρά ηχηρές φράσεις.Μα ύστερα από 2 μιση μήνες άρχισε πραγματικά να λαλεί το ντουφέκι.Και τί δεν ειπανε τότε οπως και στα 1921 όλη η αντίδραση συνωμότησε ενεντίον μας και στην αρχή δεν ήλεγε τίποτα για το αντάρτικο,κάνοντας το ίδιο που κάνει και η στρουθοκάμηλος,όταν κρύβει το κεφάλι της,ενώ όλο της το σώμα φαίνεται.ΈΤΣΙ και αυτοί,νομίζανε,ότι αν δε λέγανε τίποτα για το αντάρτικο και το αγνοούσαν ,δε θα ξαναβροντούσε το καροφύλι.Μα μπορούσε να σταματήσει αυτό?Καθε μέρα κοκκινίζανε τα βουνά και τα φαράγγια απ το αίμα.Κι όταν είδαν ότι το αντάρτικο μεγάλωνε,παρά τη σιωπή τους,τότε κι αυτοί,άλλαξαν τρόπο για να μας πολεμήσουν.Μας ονόμασαν πλιατσικολόγους,κατσικοκλέφτες,ληστοσυμμορίτες κλπ.ΑΚΌΜΑ Βρέθηκαν άνθρωποι να μας αποκηρύξουν με την υπογραφή τους γιατίσκοτώσαμε τον προδότη και εκβιαστή Μαραθέα.Μα αυτοί οι κύριοι είτανε κυριολεκτικά ηλίθιο.Δεν ξέρνε ούτε το ατομικο τους συμφέρον.Νόμιζαν,πως αν μας αποκήρυσσαν θα σταματούσε κι ο αγώνας μας κι ότι δε θα ειμαστε κάποτε ικανοί να τους σφίξουμε το λαιμό και να τους πνίξουμε.Ας ειναι.
Μα είτανε δυνατόν να πιάσει αυτό? ΟΧΙ! ΟΙ Χωριατες,είχανε δεί για πρώτη φορά το θαύμα ν αφήνουν τα πράματά τους έξω,χωρίς να τα πειράζει κανείς.Η ζωοκλοπή είχε καταργηθεί στην υπαιθρο και η σφάλεια της ζωής και τις περιουσιας ποτέ δεν είτανε σ αυτό το σημείο.Είτανε θαύα αυτό? οχι.Αλλά για πρώτη φορά το χωριο γνώρισε την εξουσία,η οποία βγήκε γι ανα χτυπήσει την εσχατη προδοσία,το εγκλημα,τη ζωοκλοπή κλπ.Κι όταν χτυπήσαμε την προδοσία,αυτοί σαν δεσποινίδες της αριστοκρατίας ,που δεν βλέπουν γύρω τους τη δυστυχία και την κακομοιριά που βασιλεύει,αλλά συγκινούνται από ενα άρρωστο γα΄τακι,μπήξανε τις φωνές και μας κατηγόρησαν όγι σκοτώνουμε..Επί Μεταξά,βιάστηκαν γυναίκε,υπέστησαν μαρτύρια και γκρεμίστηκαν απο τα μπαλκόνια της ασφάλειας γέροι,έγιναν τόσα εγκλήματα,μα κανείς απ αυτούς δεν είπε τίποτα.Μα τώρα φωνάζουν οτι ο Άρης σφάζει..

ΤΟ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ ΣΩΖΕΙ ΤΟ ΛΑΟ..

Τότε ,ομως αυτοί σαν καλοί ζαχαροπλαστες που ειναι,κατασκευάσανε ενα άλλο χρυσό χάπι..
-Ναι,,φωνάζουνε.Δεν υπαρχει αντιρησση.οι αντάρτες,διεξάγουν εθνικό αγώνα.Μα το ζήτημα θα λυθεί απο τους ισχυρούς.Τί μας χρειάζονται,λοιπόν οι αγώνες,οι σκοτωμοί,αφού τα ζητήματά μας θα τα λύσουν άλλοι??
ΣΤα 1941-42 ,το Ε.Α.Μ. δεν ήταν ακόμα ισχυρό.Γι αυτό δενείχε αρχίσει ο αγώνας να παίρνει μαζικό χαρακτήρα.ούτε κι αντάρτικη δράση υπήρχε.Κι όμως..ΣΤα 1941-42 πέθαναν απ την πεινα ,τις αρρώστιες που επακολούθησαν απ αυτήν 300 000 ΑΝΘΡΩΠΟΙ..ΜΟΝΟ στην ΑΘΗΝΑ!!!!!.τον ΠΕΙΡΑΙΑ και τα περίχωρά τους,και θα πέθαιναν ακόμα περισσοτεροι,αν το ΕΑΜ δεν κινητοποιούσε με συγκεντρώσεις,διαδηλώσεις,συλλαλητήρια και απεργίες το λαό και δεν τον εμψύχωνε..1.να επιβληθεί το σταμάημα της αρπαγής της παραγωγής μας,από μερους των κατακτητών.2.Να επιβληθεί σ αυτούς ν αφήσουν το Διεθνή Ερυθρό Στραυρό να αναλάβει την τροφοδοσία του λ αού μας.3. Να προσέξουν την κατάσταση της Ελλάδας στο εξωτερικό..
Αν το αντάρτικο δε σταματούσε τις Φάλαγγες Των Γερμανών που κλέβανε την παραγωγή της χώρας μας και δεν καταργούσε τη συγκέντρωση της παραγωγής που τη βάζανε στο χέρι οι καταακτητές,ανδ δε γίνονταν όλα αυτά, τ΄τε τα θύματα απο την πεινα και τις αρρώστειες θ αταν πολλά περισσότερα.Οπως οι χιλιάδες των θυμάτων που πέσανε για τη ζωη και την λ ευτερια του λαού μας,ποτέ θα φθάνουν τα θύματα της πείνας και των ασθενειών..Πότε ακούστηκε στην ιστορία της ανθρωπότητας,να πραγματοποιείται η απελευθέρωση με΄σω της μπαγαποντιάς??Πότέ..Η ελευθερία δεν κερδίζεται με ξόρκια ,αλλά με αγώνες και ΘΥΜΑΤΑ!!!
Μα κι αν το θέλαμε,δεν ειχαμε το δικαίωμα.Το δικαίωμα δηλαδή,να κιληδώσουμε την ιστορία της πατρίδος μας.Αυτό θα τανε ασέβεια στη μνήμη των προγονων μας
Μα ούτε ειχαμε το δικαίωμα να κολλήσουμε μια ατιμωτική σφραγίδα,μια σφραγίδα αίσχους,στο κούτελο των επερχόμενων γενεών,των παιδιών μας και των εγγονιών μας,ότι κατάγονται από γενιά ευνούχων,που δεχονται να πεθαίνουν στα πεζοδρόμια απο τον ατιμωτικότερο θάνατο,απ0ο την πεινα,παρά να πεθαίνουν με το οπλο στο χέρι,παλεύοντας για τη λευτεριά..
Τί θα πρεπε να προτιμουσαμε,το πρωτο ή το δευτερο??ΌΧΙ,,χιλιες φορές οχι.Καλύτερ να γινότανε το παν ,ενα μπουρλότο,παρά να υποταχτούμε στους καταχτητές...

[τΟ ΚΕΙΜΕΝΟ συνεχίζεται,ομως η παράθεση αυτών των παραγράφων εγινε για να δείξει,τον ρόλο και αποστολή του Ε.Λ.Α.Σ]

Στο θέμα μας,λοιπόν.Τα τάγματα ασφαλείας,ήταν η αντίδραση των Γερμανών απέναντι στους Γενναιους και περηφανους ΕΛΛΗΝΕΣ.Οπως η ιστορία έχει διδάξει,μαζί με τους αετούς σε αυτό τον κόσμο ,ζούν και τα σκουλήκια..Πειθήνια οργανα των Γερμανών,εκτελεστές και ψευτο τσαμπουκάδες δήθενα για ασφάλεια και ηρεμία του ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ...
τι προτιματε???
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:47

Posted: Sat Feb 24, 2007 1:00 pm

Από panta


ρεμπεσκέ, οι πρώτοι που εκτελούσαν οι κομμουνιστές, όπου πατούσαν, ήταν οι κληρικοί, γιατί ακριβώς προσπαθούσαν να τους πείσουν να σταματήσουνν τον αδελφοκτόνο πόλεμο. Έλα όμως που οι κομμουνιστές θεωρούσαν - και θεωρούν - τον χριστιανισμό εχθρό τους και τους μη κομμουνιστές σαν όντα προς εξαφάνιση; - δημοκρατικότατα, βέβαια.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:47

Posted: Sat Feb 24, 2007 1:11 pm

Από Fabius Maximus


Nαι και στην Ισπανία αυτό συνέβη. Οταν έμπαινε ο Ντουρούτι σε ένα χωριό έλεγε...«τον παπά και τον φασίστα».
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:48

Posted: Mon Feb 26, 2007 9:13 pm

Από rempeskes

ρεμπεσκέ, οι πρώτοι που εκτελούσαν οι κομμουνιστές, όπου πατούσαν, ήταν οι κληρικοί, γιατί ακριβώς προσπαθούσαν να τους πείσουν να σταματήσουνν τον αδελφοκτόνο πόλεμο.


..."σε σκοτώνω για να σε πείσω να σταματήσεις τον αδερφοκτόνο πόλεμο"!!!!
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:48

Posted: Tue Feb 27, 2007 12:08 am

Από Clairvoyant_

..."σε σκοτώνω για να σε πείσω να σταματήσεις τον αδερφοκτόνο πόλεμο"!!!!

Πως τα λέει έτσι αυτό το παιδί... :daz: :thumb: :hug:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:48

Posted: Tue Feb 27, 2007 12:49 pm

Από ΚΑΣΣΑΝΔΡΟΣ


Κάποια σύντομα ιστορικά στοιχεία:

Τα Τάγματα Ασφαλείας ιδρύθηκαν κατόπιν επιμονής του Ιωάννη Ράλλη. Οι Γερμανοί ήταν εξαιρετικά καχύποπτοι και δεν επιθυμούσαν την ύπαρξη ελληνικών ένοπλων μονάδων.
Πολλοί πολιτικοί της εποχής ήταν φανατίκά υπέρ της ίδρυσης Ταγμάτων Ασφαλείας, όπως π.χ. ο Πάγκαλος (σκληροπυρηνικός βενιζελικός, πρώην δικτάτορας και παππούς του σημερινού βουλευτή του ΠΑΣΟΚ!!!).
Η στελέχωση των Ταγμάτων Ασφαλείας έγινε κατά κύριο λόγο από βενιζελικούς αξιωματικούς που είχαν αποστρατευτεί μετά την αποτυχία του κινήματος των επίστρατων το 1935.

Επειδή συμπτωματικά την εποχή αυτή ψάχνω να βρω στοιχεία για τα Τάγματα Ασφαλείας, θα επανέλθω συντόμως με περισσότερες πληροφορίες...
Η μνήμη των ανθρώπων που αγωνίστηκαν κατά του κομμουνισμού πρέπει να αποκατασταθεί, μετά από 30 χρόνια αριστερής προπαγάνδας που διαδέχτηκαν άλλα τόσα χρόνια δεξιάς αποχαύνωσης.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:49

Posted: Tue Feb 27, 2007 1:16 pm

Από Fabius Maximus


Ναι φυσικά και πρέπει να αποκατασταθούν οι γερμανοτσολιάδες.
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:49

Posted: Tue Feb 27, 2007 1:25 pm

Από veni_vidi_vici


γερμανοτσολιαδες vs κουμουνοσκυλα.....

σφαγεις ελληνων και οι 2.....σημειωσατε Χ.....
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:50

Posted: Thu Mar 15, 2007 5:44 pm

Από ΑρΕλα


Και οι δύο χαρακτηρισμοί ιταμοί και απαράδεκτοι, και ένδειξη της δικής μας θλιβερότατης και χαμηλού επιπέδου αλληλοφαγωμάρας, ανάξια Ελλήνων!

Λυπούμαι κύριοι για την κοντοφθαλμία που επικρατεί ακόμα στον 21ο αιώνα...

Και θέλουμε να λεγόμαστε και "πολιτισμένοι" τρομάρα μας. :moonie:
Άβαταρ μέλους
Salome
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1833
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 00:14
Irc ψευδώνυμο: RedSonya, Salome
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: ο μικρός μου υδροβιότοπος

Δημοσίευση από Salome » Κυρ 22 Απρ 2007, 15:50

Posted: Fri Mar 16, 2007 3:37 pm

Από Necroscope


Ποιός ηλίθιος καραγκιόζης έχει πει οτι την ιστορία την γράφουν οι νικητές?
Γιατί εδώ στην Ελλάδα την γράφουν οι σφαγείς μικρών παιδιών και γυναικών στο όνομα του πατερούλη Στάλιν και oι γκαιουλο αρχηγoί του?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νεα Ελληνική Γραμματεία”