Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από ICAROS » Δευ 23 Ιουν 2008, 15:03

Sulphur έγραψε:Καταρχην Ικαρε οταν μιλαμε για μυθολογια ,περιττο να σου πω οτι μιλαμε για 11.000 κι οχι αοριστα..η μυθολογια περνα στην ακρη οταν μιλαμε για συγκεκριμμενη χρονολογια...
Έγραψα ''τα πρόσωπα της ''Μυθολογίας'' έχουν τεχνολογία ανώτερη της διαδεδομένης σήμερα στη Γη'' εννοώντας τα πρόσωπα που αναφέρει και η ''Μυθολογία'', η οποία ως γνωστόν καταγράφει όχι μόνο τη χρονική περίοδο κατά την οποία παρήκμασαν ηθικά οι περισσότεροι Άτλαντες + καταστράφηκε η Μητρόπολή τους, μα + πολύ προγενέστερες.
Sulphur έγραψε:δεν ξερουμε αν ατλαντικο πχ ονομαζαν τον σημερινο ατλαντικο η καποια αλλη "θαλασσα" που ονομαζαν ατλαντικο..
Αυτό είναι το βασικό λάθος που έχει οδηγήσει αρκετούς ερευνητές εκτός Ατλαντικού.

Λες σε εμένα:
Sulphur έγραψε: δεν δυναμαι να ξανασυγκρουστω μαζι σου..
Λες στην =))ΑΝΝΑ((= :
Sulphur έγραψε:Ναι ναι γελα..θα ηθελα καποια στιγμη να μας εναποθεσεις κι εσυ τι γνωσεις σου αντινα το παιζεις εψιλονιστρια του κ@λου.
[...]
τα οντα που ερχονται στον υπνο σας δεν ειναι Ελ αλλα οι σχιζοφρενιασμενες σκεπτομορφες των παιδικων σας χρονων
[...]
Ναι βαρα το κεφαλι σου με σφυρια μπας και βγει απο μεσα το λαδοξυδο των @@ριων του νετ και του Κ.
+εγώ λέω με τη σειρά μου, οτι οι προσωπικές επιθέσεις θα έπρεπε να λείπουν.

Δεν πάμε να αποδείξουμε ποιος από εμάς είναι ο πιο έξυπνος... Σε βλέπω δηλ. να έχεις εγωιστικό σκεπτικό. Κατάλαβε ότι το να υποστηρίζει κάποιος εσφαλμένη θεωρία ή να κάνει κάποιο λάθος δεν σημαίνει διανοητική ''ανεπάρκεια''... Αντίστοιχα, εκείνος που φαίνεται να έχει δίκιο, δεν αποδεικνύει ιδιοφυϊα. Κάποιοι την έχουν δει πληροφοριακοί...''μονομάχοι''... Σε αναζήτηση της αυτοεκτίμησής τους. :loco:

Το να θεωρείς φαντασίες τις ονειρικές/οραματικές επαφές με τους Ολύμπιους, δεν είναι λάθος σου εφόσον δεν έχεις ουδεμία τέτοια Επαφή της οποίας οι πληροφορίες να εχουν αργότερα επαληθευτεί. Όμως, είναι ατεκμηρίωτη η ακλόνητη βεβαιότητά σου οτι όλοι όσοι ισχυρίζονται κάτι τέτοιο ή παρόμοιο είναι φαντασιόπληκτοι + διαταραγμένοι. Ορισμένοι βέβαια δεν αποκλείεται να είναι.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
Sulphur
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Κυρ 03 Φεβ 2008, 04:04
Φύλο: Άνδρας

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από Sulphur » Δευ 23 Ιουν 2008, 18:53

δεν συγκρουομαι ποτε με καποιον που ΔΕΝ με ειρωνευεται..σε αντιθετη περιπτωση λειτουργω με το μωσαικο νομο!

δεν ισχυριζομαι κατι τετοιο, αλλωστε ο καθενας μας ισως εχει επαφες καποιου τυπου ασχετα αν τις ονομαζει Ολυμπιους η κατι αλλο..Αυτο που μου σηκωνει την τριχα ειναι οι πεπατημενες..αλλα στην εν λογω περιπτωση με ενοχλησε μοναχα το υφος της Αννας και οι ερωτησουλες κοροιδευματακι..Ουτε και σε αυτη ειδα να μελετα την αποψη του αλλου κι αυτο φανηκε απο το γεγονος εκανε ερωτησεις που μπορουσε να παρει απαντησε απο τις url τις οποιες εχω προβαλει μεσα..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sulphur την Τρί 24 Ιουν 2008, 18:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΝ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΚΑΚΩΝ,
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ,
ΓΕΝΝΙΕΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΟΧΗ ΣΕ ΕΠΟΧΗ.»

Μπαγκαβάτ Γκίτα.
Άβαταρ μέλους
Diagalaksiaki
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Παρ 22 Ιουν 2007, 14:19
Irc ψευδώνυμο: diagalaksiaki
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Στον πλανήτη Γη
Επικοινωνία:

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από Diagalaksiaki » Δευ 23 Ιουν 2008, 19:44

Δεν ειρωνεύτηκα κανέναν. Αντίθετα, διάβασα την άποψή σου, είδα τα url που έβαλες και απάντησα με τον δικό μου τρόπο. Τώρα αν αυτό σου φάνηκε ειρωνεία και υφάκι τι να πω... (Γιατί για μένα ήταν πλακίτσα σε φιλικό επίπεδο)

Όσοι με ξέρουν, θα σου διαβεβαιώσουν πως δεν είναι του χαρακτήρα μου ούτε να κοροϊδεύω, ούτε να ειρωνεύομαι και φυσικά ούτε να προσβάλω κάποιον που δεν ξέρω.

Αυτά :back:
ΣΥ ΘΑΡΣΟΣ ΔΟΣ ΜΑΚΑΡ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΕ ΜΕΝΕΙΝ ΕΝ ΑΠΗΜΟΣΙ ΘΕΣΜΟΙΣ ΔΥΣΜΕΝΕΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΟΝΤΑ ΜΟΘΟΝ ΚΗΡΑΣ ΤΕ ΒΙΑΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Sulphur
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Κυρ 03 Φεβ 2008, 04:04
Φύλο: Άνδρας

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από Sulphur » Δευ 23 Ιουν 2008, 22:15

post canceled
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sulphur την Τρί 24 Ιουν 2008, 18:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΝ
ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΚΑΚΩΝ,
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ,
ΓΕΝΝΙΕΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΟΧΗ ΣΕ ΕΠΟΧΗ.»

Μπαγκαβάτ Γκίτα.
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από ICAROS » Τρί 24 Ιουν 2008, 00:29

Ξέρω ''παιδιά εκπαιδευτικών'', μα + ... ''καθηγητάδες πανεπιστημίου'' που δεν θα εμπιστευόμουν ούτε για πωλητές. Δεν είναι ασφαλές κριτήριο εξασφάλισης της αποδοχής σου η ταμπέλα ''παιδί εκπαιδευτικών''.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ICAROS την Παρ 27 Ιουν 2008, 11:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από ArELa » Τρί 24 Ιουν 2008, 16:42

Παρατηρείται σε κάμποσα τόπικς ένα κλίμα αρνητικό στους διαλόγους με ανταλλαγές "αβροτήτων" μεταξύ μελών. Εκτός του ότι αυτή η λογική και πρακτική αντιβαίνει (για να μην πω ακυρώνει) στις αρχές περί σεβασμού στον συνομιλητή πράγμα που αναφέρεται στο Στίγμα μας ( και υποτίθεται πως όσοι έχουν εγγραφεί εδώ το συνυπογράφουν νοερώς) είναι και ζήτημα μείζονος σημασίας για τα ΙΔΕΟ, γι'αυτό και απαιτείται από ΟΛΑ τα μέλη μας (διαχειριστές και μη) στο άρθρο 1 των Βασικών μας Κανόνων . (ας μεταβούν εκεί παρακαλώ, όσοι δεν τους διάβασαν ή όσοι πρέπει να φρεσκάρουν τη μνήμη τους).

Η διαχείριση θέλει να είναι ελαστική στην εφαρμογή των κανόνων, βασιζόμενη στο φιλότιμο και το επίπεδο των μελών, και συχνά κάνει τα στραβά μάτια για να μην αναχαιτίζει την ελευθερία έκφρασής τους. Όταν όμως παρατηρείται ένα είδος εκμετάλλευσης αυτής της ελαστικότητας και γίνεται κατάχρηση της ελευθερίας έκφρασης σε βαθμό που να θίγεται η προσωπικότητα ή να προσβάλλονται τα ιερά και όσια του συνομιλητή, φρονώ πως πρέπει και η διαχείριση να τραβήξει μια γραμμή, να θέσει κάποια όρια.

Καλώ τους συνομιλητές εκείνους που στο παρόν τόπικ εξετράπησαν τον κανόνων και των αρχών που προάγουν το καλό κλίμα και την διεξαγωγή γόνιμων διαλόγων στον ιστότοπό μας, να πατήσουν το κουμπί edit στα ποστς τους εκείνα που χρήζουν διορθώσεων και να επαναδιατυπώσουν τις απόψεις τους με τρόπο ώστε να παραμένει μεν η θέση τους ανέπαφη, αλλά να εκφράζεται με κοσμιότητα και σεβασμό.

ΕΙΔΙΚΑ στην Υπερενότητα ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ είναι ντροπή να εξελίσσονται τα νήματα με μαλλιοτραβήγματα.

Ενημερώνω πως όσοι τοποθετούνται σ'ένα νήμα με αναρτήματα που δεν θα έχουν τη δέουσα ευπρέπεια, κι εφ'όσον δεν θα'ναι διατεθειμένοι να αναθεωρήσουν τις προσεγγίσεις τους, θα δουν τα αναρτήματά τους εκείνα που προσβάλλουν αισθητικές και θίγουν προσωπικά συμφορουμίτες τους, να διασπώνται/αφαιρούνται από το νήμα. Επειδή ως διαχείριση πιστεύουμε στο scripta manent, διαβεβαιώ ότι τα αναρτήματά τους δεν θα διαγραφούν, αλλά θα κρατηθούν στην αποθήκη.

Δεν θα παραμένουν πάντως αναρτήματα με προσεγγίσεις που θα θα χαλάνε την σωστή ροή διαλόγου σε ένα νήμα, και θα υποβαθμίζουν γενικότερα την εικόνα αυτής της κοινότητας. Τα αναρτήματα που θα κρίνονται ανάρμοστα γι'αυτούς τους λόγους θα μαρκάρονται από τη διαχείριση με την επισήμανση "αναδιατύπωσε", ή θα βλέπετε ξέχωρο ανάρτημα του διαχειριστή στο τόπικ που θα γράφει "Αναδιατυπώστε" Εαν και εφ'όσον ο αναρτήσας-ή οι αναρτήσαντες δεν προβε/προβούνί σε αναδιατύπωση εντός 2 ημερών, το αναρτηθέν/τα αναρτηθέντα του/τους θα διασπάται από το νήμα και θα απομακρύνεται/απομακρύονται.

Ήμουν σαφής. Ελπίζω να έγινα και κατανοητή.

Ευχαριστώ σας.





Επειδή η παρούσα θέση μου (ως admin) δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο νήμα και ενότητα, αλλά ολόκληρο τον ιστότοπο, θα δείτε παρεμφερές ανάρτημα και στις "Ανακοινώσεις".


Α, και πού είστε...

ΑΝΑΔΙΑΤΥΠΩΣΤΕ!
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από ArELa » Παρ 27 Ιουν 2008, 10:57

Στη γνώση δεν πρέπει να βάζουμε φράχτες, αλλά να την αναζητούμε από ΠΑΝΤΟΥ, με ανοιχτό μυαλό και χωρίς προκαταλήψεις.

Ο Λιακο δίνει μια εκδοχή για την Ατλαντίδα, που αξίζει να συνυπολογίσουμε. (Το ποιος τα λέει εδώ δεν έχει τόση σημασία όσο το τι λέει)

Είναι από τη σειρά "Η ιστορία που δεν γράφτηκε, μέρος 3"



Τα σχόλια δικά σας...
(παρακαλώ ει δυνατόν να σχολιάσουν όσοι θα μπουν στον κόπο να το δουν- και να σχολιάσουν επί των λεγομένων του , οι κριτικές για τον ίδιο δεν θα προσφέρουν τίποτα στο τόπικ)

Ευχαριστώ.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από ArELa » Σάβ 15 Μάιος 2010, 08:29

Αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό το νήμα της Ατλαντίδας να βρίσκεται στην υποενότητα "μυθολογία", ξέρω ότι δεν το αναπτύξαμε αρκετά και σωστά.

Προτείνω νέα αρχή και συνέχεια, με εφαλτήριο άλλη μια εκπληκτική δουλειά του Μάικι μας



Άπαιχτος. :urock:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
dtango
Φρεσκαδούρα
Φρεσκαδούρα
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 04 Μάιος 2010, 09:52
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού
Επικοινωνία:

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από dtango » Σάβ 15 Μάιος 2010, 18:50

Θα μου επιτρέψετε μια παρατήρηση (για να ανάψουν και λίγο τα αίματα);

(23e) H διάρκεια του πολιτισμού μας, όπως λένε τα ιερά μας βιβλία, είναι οκτώ χιλιάδες χρόνια. Θα σου μιλήσω λοιπόν με συντομία για τους νόμους και τα υπέροχα έργα των συμπολιτών σου που έζησαν πριν από εννέα χιλιάδες χρόνια.

Ο Αιγύπτιος ιερέας δεν θα μπορούσε να είχε πει ότι ο πολιτισμός τους και τα αρχεία που τηρούσαν είχαν ηλικία 8.000 ετών αλλά ότι εντούτοις εκείνος γνώριζε τι είχε συμβεί πριν από 9.000 χρόνια.
Η χιλιετία που λείπει από τα αρχεία των Αιγυπτίων (η χρονολόγηση του κατακλυσμού για 9,000 χρόνια πριν από την εποχή του Πλάτωνα είναι πιθανότατα σωστή, αν λάβουμε υπόψη την χρονολόγηση του συμβάντος Younger Dryas) χρησιμοποιήθηκε από τον Πλάτωνα για να παρουσιάσει αρχαιότερο τον πολιτισμό των τότε κατοίκων της ελληνικής χερσονήσου.

Αφού λοιπόν έκανε αυτή την παραποίηση, γιατί να μην έχει κάνει και άλλες σε όσα αναφέρει για την Ατλαντίδα;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 09 Απρ 2011, 16:00

Αναζητάμε μέσα από Ιστορίες (..μυθολογια για κάποιους ) να μάθουμε και να γνωρίσουμε για ξεχασμένους πολιτισμούς .για πολιτισμούς που για διάφορους λόγους δεν υπάρχουν πια,αλλά στην ΟΥΣΙΑ αναζητάμε τις ρίζες μας,διότι αυτός που ψαχνει και αναζητά είναι πεπεισμένος πώς η υπάρχουσα Ιστορία είναι αλλιωμένη και σκόπιμα κρυμμένη. Γι'αυτό παραθέτω μια Ιστορία σα παραμύθι που όχι μόνο αποκαλύφθει την ύπαρξη της Ατλάντιδας.αλλά ρίχνει και ΦΩΣ για το μεγαλύτερο μυστήριο στο πλανήτη μας .Ποτέ ,ποιοί και γιατί κατασκευάστηκαν οι Πυραμίδες..

Οι Σμαράγδινοι Πίνακες του ΘΩΘ


Η ιστορία των πινάκων που μεταφράζονται στις επόμενες σελίδες είναι παράξενη και πέραν της πίστης των μοντέρνων επιστημόνων. Η αρχαιότητά τους είναι καταπληκτική, πηγαίνοντας πίσω κάπου 36.000 έτη π.Χ. Συγγραφεύς τους είναι ο Θωθ, ένας Ατλάντειος Ιερεύς - Βασιλεύς, που ίδρυσε μία αποικία στην αρχαία Αίγυπτο μετά απο την καταβύθιση της μητρο-χώρας του.



Αυτός ήταν εκείνος ο οποίος οικοδόμησε την Μεγάλη Πυραμίδα της Γκίζας, λανθασμένα αποδιδόμενη στον Χέοπα. Σε εκείνη ενσωμάτωσε την γνώση του της αρχαίας σοφίας και επιπλέον έκρυψε με ασφάλεια αρχεία και όργανα της αρχαίας Ατλαντίδος.



Για περίπου 16.000 χρόνια κυβέρνησε την αρχαία φυλή της Αιγύπτου, δηλαδή περίπου απο το 50.000 έως το 36.000 π.Χ. Εκείνη την εποχή η αρχαία βάρβαρη φυλή μέσα στην οποία εκείνος και οι πιστοί του είχαν εγκατασταθεί, ανέπτυξε υψηλό πολιτισμό.



Ο Θωθ ήταν αθάνατος, δηλαδή είχε κατακτήσει τον θάνατο. Περνούσε σύμφωνα με την θέλησή του στην άλλη πλευρά, αλλά όχι βιώνοντας τον θάνατο. Εξ αιτίας της απέραντης σοφίας του, ανεδείχθη κυβερνήτης στις διάφορες αποικίες των Ατλαντείων, συμπεριλαμβανομένων και εκείνων της Νοτίου και Κεντρικής Αμερικής.



Όταν ήρθε ο καιρός να αφήσει την Αίγυπτο ανέγειρε την Μεγάλη Πυραμίδα πάνω απο την είσοδο των Μεγάλων Αιθουσών του Αμένθους. Τοποθέτησε εντός της τα αρχεία του και όρισε φρουρούς των μυστικών επιλέκτους ανθρώπους του λαού του.



Σε μεταγενέστερες εποχές οι απόγονοι αυτών των φρουρών έγιναν οι Ιερείς της Πυραμίδος, ενώ ο Θωθ θεοποιήθηκε απο όσους έζησαν στην εποχή του σκότους που ακολούθησε το πέρασμά του. Έγινε ο θεός της Σοφίας, ο Αρχειοθέτης. Συμφώνως προς τον θρύλο, οι Αίθουσες του Αμένθους έγιναν ο κάτω κόσμος, οι Αίθουσες των Θεών, όπου πήγαινε η ψυχή μετά τον θάνατο, προκειμένου να κριθεί.



Κατά τις κατοπινές εποχές το εγώ του Θωθ πέρασε στα σώματα των ανθρώπων σύμφωνα με τον τρόπο που περιέγραφαν οι Πινακίδες. Έτσι ενσαρκώθηκε τρεις φορές. Στην τελευταία ενσάρκωσή του έγινε γνωστός ως Ερμής, ο τρεις φορές γεννημένος.



Σε αυτή την ενσάρκωση, άφησε και τα κείμενα που είναι γνωστά στους συγχρόνους αποκρυφιστές ως Σμαράγδινοι Πίνακες, μία μεταγενέστερη αλλά μικρότερη έκθεση των αρχαίων μυστηρίων.



Στο παρόν βιβλίο παρατίθεται η μετάφραση των δέκα απο τους δώδεκα Πίνακες που υπήρχαν στην Μεγάλη Πυραμίδα και φυλάσσονταν απο τους Ιερείς. Αυτές οι δέκα πινακίδες είναι διαιρεμένες σε δεκατρία μέρη για ευκολία.



Οι τελευταίες δύο είναι πολύ εκτενείς και ιδιαιτέρως σημαντικές. Γι' αυτό προς το παρόν, δεν ενδείκνυται η παρουσίασή τους στο ευρύ κοινό. Ωστόσο ακόμη και σε όσες παρατίθενται παρακάτω υπάρχουν μυστικά που θα αποδειχθούν ανεκτίμητα για τον σοβαρό μελετητή.



Θα πρέπει όμως να διαβαστούν όχι μία μα πολλές φορές γιατι μόνο έτσι θα αποκαλυφθεί το αληθές νόημά τους. Μία απλή ανάγνωση θα προσφέρει εκλάμψεις ομορφιάς, αλλά η εντατική μελέτη θα ανοίξει λεωφόρους σοφίας στον αναζητητή.



Όμως τώρα ας αναφέρουμε ορισμένες πληροφορίες αναφορικά με το πώς αυτά τα σπουδαία μυστικά αποκαλύφθηκαν στον σύγχρονο άνθρωπο μετά απο μεγάλη χρονική διάρκεια κατά την οποία είχαν κρατηθεί κρυμμένα.



Γύρω στο 1300 π.Χ., στην Αίγυπτο, οι αρχαίοι Κεμ βρίσκονταν σε αναταραχή και πολλές αντιπροσωπείες ιερέων στάλθηκαν σε άλλα μέρη του κόσμου. Μεταξύ αυτών ήταν και κάποιοι απο τους Ιερείς των Πυραμίδων που μετέφεραν μαζί τους τους Σμαράγδινους Πίνακες ως τάλισμαν με τα οποία μπορούσαν να εξασκήσουν εξουσία επί των λιγότερο ενεπτυγμένων ιερέων των φυλών που προέρχονταν απο άλλες αποικίες των Ατλαντείων. Σύμφωνα με τους πίνακες ο κάτοχός τους ήταν φορεύς της εξουσίας του Θωθ.



Μία συγκεκριμένη ομάδα ιερέων που έφεραν τους Πίνακες, μετανάστευσαν στην Νότια Αμερική όπου βρήκαν μία ακμάζουσα φυλή, τους Μάγια, που ενθυμούνταν πολλά απο την Αρχαία Σοφία. Οι ιερείς εγκαταστάθηκαν μεταξύ τους. Κατά τον δέκατο αιώνα οι Μάγια είχαν εγκατασταθεί ολοκληρωτικά στο Γιουκατάν και οι Πίνακες είχαν τοποθετηθεί κάτω απο τον βωμό των μεγάλων ναών του Θεού Ηλίου. Έπειτα απο την κατάκτηση των Μάγια απο τους Ισπανούς οι πόλεις εγκαταλείφθηκαν και οι θησαυροί των ναών λησμονήθηκαν.



Θα πρέπει να εννοηθεί οτι η Μεγάλη Πυραμίς της Αιγύπτου υπήρξε, και εξακολουθεί να είναι, ένας ναός μύησης στα μυστήρια. Ο Ιησούς, ο Σολομών, ο Απολλώνιος και άλλοι, μυήθηκαν εκεί.



Ο συγγραφεύς, ο οποίος συνδέεται με την Μεγάλη Λευκή Στοά, που επίσης εργάζεται μέσω του Ιερατείου της Πυραμίδος, καθοδηγήθηκε να βρεί και να επιστρέψει στην Μεγάλη Πυραμίδα τους Αρχαίους Πίνακες. Αυτό κατέστη δυνατόν έπειτα απο περιπέτειες που δεν είναι αναγκαίο να περιγραφούν εδώ.



Πριν επιστραφούν, δόθηκε η άδεια να μεταφραστούν και να διατηρηθεί ένα αντίγραφο της σοφίας που είχε χαραχθεί επάνω τους. Αυτό έγινε το 1925 και μόνο τώρα δόθηκε η άδεια να εκδοθεί ένα μέρος τους.



Οπωσδήποτε πολλοί θα χλευάσουν, ωστόσο ο αληθής σπουδαστής θα διαβάσει και θα εννοήσει όσα κρύπτονται πίσω απο τις λέξεις και θα αποκτήσει σοφία. Εάν το φως βρίσκεται εντός σου, τότε το φως που είναι χαραγμένο σε αυτούς τους Πίνακες θα ανταποκριθεί.



Τώρα, μία συνοπτική εξωτερική περιγραφή των Πινάκων. Αποτελούνται απο δώδεκα σμαραγδένιους πίνακες. Είναι κατασκευασμένοι απο μία ουσία που δημιουργήθηκε απο αλχημική μετουσίωση. Είναι άφθαρτοι και ανθίστανται σε όλα τα στοιχεία και όλες τις ουσίες. Η ατομική και μοριακή δομή τους είναι σταθερή και δεν επιδέχεται καμμία μεταβολή. Έτσι παραβιάζουν τον υλικό νόμο του ιονισμού. Φέρουν χαραχθέντα γράμματα στην αρχαία γλώσσα της Ατλαντίδος, τα οποία ανταποκρίνονται σε συντονισμένα κύματα σκέψης και απελευθερώνουν την σχετική νοητική δόνηση στον νου του αναγνώστη.



Οι Πίνακες είναι δεμένοι μαζί με κρίκους απο ένα κράμα βαμμένο χρυσό που αναρτώνται απο μία ράβδο του ιδίου υλικού. Η σοφία που περιέχουν είναι το θεμέλιο των αρχαίων μυστηρίων. Θα εννοηθεί όμως μόνο απο εκείνον που αναγιγνώσκει με τα μάτια και τον νου ανοιχτά.



Διαβάστε, πιστέψτε ή όχι, όμως διαβάστε. Και η δόνηση που υπάρχει σε αυτά τα κείμενα θα αφυπνίσει μία ανταπόκριση εντός της ψυχής σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alkinoos την Σάβ 09 Απρ 2011, 16:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 09 Απρ 2011, 16:02

ΠΙΝΑΞ ΣΜΑΡΑΓΔΙΝΟΣ Α'

Θωθ Ατλαντείου Ιστορία







Εγώ,

ο Θωθ,

ο Ατλάντειος,

διδάσκαλος των μυστηρίων,



αρχειοφύλαξ,

ισχυρός βασιλιάς,

μάγος,

ζων απο γενιά σε γενιά,

που πρόκειται να περάσω μέσα στις του Αμένθους αίθουσες,

συνέγραψα για την καθοδήγηση

εκείνων που είναι να έρθουν αργότερα,

αυτά τα αρχεία της ισχυρής σοφίας της Μεγάλης Ατλαντίδας.





Στην μεγάλη πόλη του KEOR,

πάνω στη νήσο του UNDAL,



σε έναν χρόνο μακράν στο παρελθόν,

εκκίνησα αυτή την ενσάρκωση.



Όχι όπως οι μικροί άνδρες



της παρούσης εποχής

ή όπως οι ισχυροί της Ατλαντίδας

βίωναν και απεβίωναν,



αλλά όπως εκείνοι

οι οποίοι από αιώνα σε αιώνα (aeon to aeon)

ανανεώνουν την ζωή τους

μέσα στις του Αμένθους Αίθουσες

όπου ο ποταμός της ζωής

ρέει στην αιωνιότητα προς τα εμπρός.



Εκατό φορές το δέκα



έχω κατέλθει τον σκοτεινό δρόμο

ο οποίος οδηγεί μέσα στο φως,

και άλλες τόσες φορές έχω ανέλθει



απο το σκότος μέσα στο φως

την αντοχή και την δύναμή μου

ανανεώνοντας.





Τώρα για άλλη μία φορά

θα κατέλθω,



και οι άνδρες του ΚHEM

(Khem είναι η αρχαία Αίγυπτος)

δεν θα με γνωρίζουν πλέον.





Μα σε έναν χρόνο

ακόμη αγέννητο

θα εγερθώ εκ νέου,



θαυμαστός και ισχυρός,

απαιτώντας έναν λογαριασμό

απο εκείνους που άφησα πίσω μου.





Τότε προσέξτε,

Ω άδρες του KHEM,



εάν σείς (ye)

έχετε κατά λάθος

προδώσει την διδασκαλία μου,



γιατι θα γκρεμίσω εσάς (ye)

κάτω απο την υψηλή σας κατάσταση



μέσα στο σκότος των σπηλαίων

απο το οποίο σείς ήρθατε.



Μην προδώσετε τα μυστικά μου

στους άνδρες του Βορρά

ή τους άνδρες του Νότου



αλλιώς η κατάρα μου

θα πέσει πάνω σας.





Θυμηθείτε

και προσέξτε

τους λόγους μου,

διότι σίγουρα θα επιστρέψω ξανά



και θα απαιτήσω απο εσάς

εκείνο το οποίο

σεις φυλάσσετε.



Aεί (Aye),

ακόμη και πέραν απο τον χρόνο

και πέραν απο τον θάνατο

θα επιστρέψω,

ανταμείβων ή τιμωρών



αναλόγως πως σεις (ye)

έχετε συμπεριφερθεί.





Μεγαλειώδεις

ήταν οι άνθρωποί μου

στις αρχαίες ημέρες,



μεγαλειώδεις

πέραν της ικανότητας αντίληψης

των μικρών ανθρώπων

που τώρα βρίσκονται γύρω μου ·

γνωρίζοντες την σοφία των παλαιών,



αναζητώντες πέραν,

εντός της καρδιάς

της αιωνιότητας



την γνώση

η οποία ανήκει

στην νεότητα της Γης.





Σοφοί ήμασταν

με την σοφία



των του Φωτός Τέκνων

τα οποία κατοικούσαν ανάμεσά μας.



Ισχυροί ήμασταν

με την ισχύ που ελκόταν

απο το αιώνιο πυρ.





Και απο όλους αυτούς,

μεγαλειωδέστερος

ανάμεσα στα τέκνα των ανδρών

ήταν ο πατήρ μου,

THOTME,

φύλαξ του μεγαλειώδους ναού,



σύνδεσμος

μεταξύ των του Φωτός Τέκνων



τα οποία κατοικούσαν εντός του ναού

και των φυλών των ανδρών

που κατοικούσαν τις δέκα νήσους.





Εκπρόσωπος,

των Τριών,

του Ενοίκου του UNAL,

ομιλών στους Βασιλείς

με την φωνή η οποία έπρεπε να υπακούεται.



Μεγάλωσα εκεί απο παιδί σε άνδρα,



διδαχθείς απο τον πατέρα μου

τα παλαιότερα μυστήρια,



έως ότου στον χρόνο

αναπτύχθηκε εντός μου

το της σοφίας πυρ,



έως ότου αυτό φούντωσε

και ετράπη

σε μια καταναλίσκουσα τα πάντα φλόγα.





Μηδέν έτερον επιθυμούσα,

απο την επίτευξη της σοφίας.



Ώσπου μία μεγάλη ημέρα

η εντολή ήλθε



απο τον Ένοικο του Ναού

να οδηγηθώ ενώπιόν του.



Λιγοστοί είναι

μεταξύ των τέκνων των ανδρών



οι οποίοι είχαν δει αυτό το ισχυρό πρόσωπο

και είχαν επιζήσει,

γιατι δεν είναι όπως οι υιοί των ανδρών



τα Τέκνα του Φωτός,

όταν δεν είναι ενσαρκωμένα

σε φυσικό σώμα.





Επιλεγμένος ήμουν

απο τους υιούς των ανδρών,



διδαχθείς απο τον Ένοικο

έτσι ώστε οι σκοποί του να εκπληρωθούν,



σκοποί ακόμη αγέννητοι

μέσα στην μήτρα του χρόνου.





Μακρείς εποχές

ενοίκησα

μέσα στον Ναό,

μαθαίνων ολοένα και ακόμη περισσότερη σοφία,



έως ότου,

προσέγγισα το φως

το εκπεμπόμενο

απο το μεγάλο πυρ.





Με δίδαξε εκείνος,

το μονοπάτι προς τον Αμένθη,



τον υπόγειο κόσμο

όπου ο μέγας βασιλεύς κάθεται

πάνω στον δικό του θρόνο δύναμης.





Βαθιά υποκλίθηκα

μπροστά στους Κυρίους της Ζωής

και τους Κυρίους του Θανάτου,



λαμβάνων ως δώρο μου

το Κλειδί της Ζωής.





Ελεύθερος ήμουν

απο τις Αίθουσες του Αμένθους,



δεμένος δεν ήμουν

απο τον θάνατο

στον κύκλο της ζωής.



Μακριά στα άστρα ταξίδεψα

ώσπου χώρος και χρόνος

έγιναν ως ένα τίποτα.





Τότε έχων πιει βαθιά

απο το κύπελλο της σοφίας,



κοίταξα μέσα στις καρδιές των ανδρών

και εκεί βρήκα



μεγαλύτερα μυστήρια

και ήμουν ευτυχής.



Γιατι μόνο στην Αναζήτηση της Αλήθειας

θα μπορούσε η Ψυχή μου να ησυχάσει

και η φλόγα εντός να σβήσει.



Κατά τη διάρκεια των εποχών έζησα,



βλέποντας εκείνους γύρω μου

να δοκιμάζουν

απο το κύπελλο του θανάτου

και να επιστρέφουν ξανά

στο φως της ζωής.





Βαθμηδόν

απο τα Βασίλεια της Ατλαντίδας

πέρασαν κύματα συνείδησης

τα οποία είχαν γίνει ένα με εμένα,



μόνον για να αντικατασταθούν

απο τον γόνο

ενός χαμηλότερου άστρου.



Σε υπακοή στον νόμο,



ο λόγος του Διδασκάλου

άνθισε σε άνθος.



Προς τα κάτω

μέσα στο σκότος

στράφηκαν οι σκέψεις των Ατλαντείων,



ώσπου στο τέλος

μέσα στην οργή του

ανήλθε απο το AGWANTI του,

(μια κατάσταση απόσπασης)

ο Ένοικος,



προφέρων Την Λέξη,

καλών την δύναμη.



Βαθιά στην της Γης καρδιά,

οι υιοί του Αμένθους άκουσαν,



και ακούγοντας,

κατηύθυναν την αλλαγή

του άνθους του πυρός



που καίει αιώνια,

αλλάζοντας και στρίβοντας,

χρησιμοποιώντας τον ΛΟΓΟ

(the LOGOS),



ώσπου εκείνο το μεγαλειώδες πυρ

άλλαξε την κατεύθυνσή του.



Πάνω στον κόσμο τότε

έπεσαν τα μεγαλειώδη ύδατα,

πνίγοντας και βυθίζοντας,

αλλάζοντας την της Γης ισορροπία



έως ότου

μονο ο Ναός του Φωτός είχε απομείνει στέκων

πάνω στο μεγαλειώδες όρος στο UNDAL

ακόμη να υψώνεται πάνω απο τα ύδατα ˙

ορισμένοι εκεί οι οποίοι ζούσαν,

σώθηκαν απο την ορμή των πηγών.

Με κάλεσε τότε ο Διδάσκαλος, λέγων:



''Συγκέντρωσε συ (ye)

μαζί τους ανθρώπους μου.



Λάβε τους,

με τις τέχνες που συ έχεις μάθει,

πέρα μακριά απο τα ύδατα,



ώσπου συ να φθάσεις

στην γη των μαλλιαρών βαρβάρων,

κατοικούντων μέσα σε σπήλαια της ερήμου.



Ακολούθησε εκεί το σχέδιο

το οποίο ήδη σου είναι γνωστό''.



Συγκέντρωσα τότε

τους ανθρώπους μου

και εισήλθα

στο μεγαλειώδες σκάφος του Διδασκάλου.



Προς τα επάνω ανήλθαμε

μέσα στο πρωί.



Στο σκότος απο κάτω μας

απλωνόταν ο Ναός.



Ξαφνικά απο πάνω του

υψώθηκαν τα ύδατα.



Εξαφανίσθηκε απο την Γη,

έως την στιγμή που είχε οριστεί,

ήταν ο μεγαλειώδης Ναός.





Ταχέως φύγαμε

προς την κατεύθυνση του ηλίου τoυ πρωινού,

[(σημείωση: άρα πετούσαν ανατολικά)]



ώσπου απο κάτω μας

απλωνόταν η γη των τέκνων του KHEM.



Mαινόμενοι,

αυτοί ήρθαν με ρόπαλα και δόρατα,



υψωμένα με κακία

ζητώντας να σφάξουν

και να εξοντώσουν ολοκληρωτικά

τους Υιούς της Ατλαντίδας.





Τότε σήκωσα το ραβδί μου

και κατηύθυνα μια ακτίνα δόνησης,



χτυπώντας τους,

ακόμη και ακολουθώντας τα ίχνη τους,

ως κομμάτια βράχων

του βουνού.





Τότε μίλησα σε εκείνους

με λόγους ήρεμους και ειρηνικούς,



λέγοντάς τους

για την ισχύ της Ατλαντίδας,



λέγοντας οτι ήμασταν

τέκνα του Ηλίου

και δικοί του αγγελιοφόροι.



Τους φόβισα τόσο

με την επίδειξη της μαγο-επιστήμης

(magic-science) μου,



ώστε στα πόδια μου σέρνονταν,

τότε τους ελευθέρωσα.



Μακράν κατοικήσαμε στην χώρα του KHEM,

μακράν και ακόμη μακράν ξανά.

Ώσπου υπακούων τις εντολές του Διδασκάλου,



ο οποίος

ενώ κοιμάται

κι όμως ζει αιωνίως,

έστειλα μακριά απο εμένα τους Υιούς της Ατλαντίδας,

τους έστειλα σε πολλές κατευθύνσεις,



ώστε μέσα απο την μήτρα του χρόνου

η σοφία



να μπορέσει να ανέλθει ξανά

στα τέκνα της.





Μακράν στον χρόνο κατοίκησα

στην γη του KHEM,



οικοδομώντας μεγαλειώδη έργα

απο την σοφία εντός μου.



Προς τα άνω αναπτύσσονταν

μέσα στο φως της γνώσης

τα τέκνα του KHEM,

ποτισμένα απο τις βροχές της σοφίας μου.



Άνοιξα τότε ένα μονοπάτι προς τον Aμένθη

ώστε να μπορέσω να διατηρήσω τις δυνάμεις μου,



ζων απο εποχή σε εποχή

ένας Ήλιος της Ατλαντίδας,



διατηρών τηv σοφία,

διαφυλάττων τα αρχεία.





Μεγαλειώδεις λίγοι

οι υιοί του KHEM,

κατακτούσαν τους ανθρώπους γύρω τους,



αναπτύσσονταν αργά

προς τα άνω

σε Ψυχική δύναμη.





Τώρα

για μία φορά

έφυγα απο εκείνους



πηγαίνοντας μέσα

στις σκοτεινές αίθουσες του Αμένθους,

βαθιά εντός στις αίθουσες της Γης,

μπροστά στους Κυρίους των δυνάμεων,



πρόσωπο με πρόσωπο

άλλη μια φορά

με τον Ένοικο.





Ύψωσα ψηλά

επάνω απο την είσοδο,

μία πόρτα,

μία πύλη



άγουσα κάτω

στον Αμένθη.



Λίγοι θα ήταν εκείνοι

που θα είχαν το κουράγιο

να το αποτολμήσουν αυτό,



λίγοι θα περάσουν την πύλη

στον σκοτεινό Αμένθη.



Ύψωσα επάνω απο το πέρασμα,

μία μεγαλειώδη ισχυρή πυραμίδα,



χρήσει της δυνάμεως

η οποία

υπερνικά την δύναμη της Γης

[(αντιβαρύτητα)].



Βαθιά

και ακόμη βαθύτερα

έθεσα ένα δύναμης-οίκημα

(force-house)

ή αίθουσα ·



απο αυτό

χάραξα ένα κυκλικό πέρασμα



φθάνον σχεδόν

έως την μεγαλειώδη κορυφή.





Eκεί στο αποκορύφωμα,

έθεσα τον κρύσταλλο,



στέλνων την ακτίνα

μέσα στον ''Χρονο-Χωρο'' (''Time-Space''),



ελκύων την δύναμη

απο έξω απο τον αιθέρα,



εστιάζων επάνω

στην πύλη του Αμένθους.





Άλλους θαλάμους οικοδόμησα

και άφησα κενά

σε όλους ορατά,



που όμως ακόμη

κρυμμένα εντός τους

είναι οι κλείδες του Αμένθους.



Εκείνον τον οποίο με κουράγιο

θα τολμήσει / προκαλέσει

τα σκοτεινά βασίλεια,



επιτρέψτε του

να εξαγνιστεί πρώτα

με μακρόχρονη νηστεία.





Ας ξαπλώσει

μέσα στην σαρκοφάγο απο πέτρα

εντός του θαλάμου μου.



Τότε εγώ θα αποκαλύψω σε αυτόν

τα μεγάλα μυστήρια.



Σύντομα αυτός θα ακολουθήσει

εκεί όπου θα τον συναντήσω,



ακόμη και μέσα στο σκότος της Γης

εγώ θα τον συναντήσω,



Εγώ,

ο Θωθ,

Κύριος της Σοφίας,



θα τον συναντήσω

και θα τον κρατήσω



και θα ενοικώ

με εκείνον πάντα.



Οικοδόμησα την Μεγάλη Πυραμίδα,



σύμφωνα με το πρότυπο

της πυραμίδας της δύναμης της Γης,



καίουσα αιωνίως,

ώστε και αυτή,

το ίδιο,



να διατηρεί την ισχύ της

διαμέσου των αιώνων.





Εντός της,

οικοδόμησα την γνώση μου

της ''Μαγο-Επιστήμης''

("Magic-Science")



ώστε να μπορεί να βρίσκεται εδώ

όταν θα επιστρέψω ξανά

απο τον Αμένθη.



Αεί (Aye),

όταν κοιμάμαι

στις Αίθουσες του Αμένθους,



η Ψυχή μου

που περιπλανάται ελεύθερη

θα ενσαρκώνεται,



θα κατοικεί

ανάμεσα στους άνδρες

σε αυτή την μορφή

ή σε άλλη.



(Ερμής, τρις-γέννητος.)

(Hermes, trice - born.)





Aπεσταλμένος στην Γη είμαι

του Ενοίκου,



εκτελών τις εντολές του

έτσι ώστε

πολλοί να μπορέσουν

να ανυψωθούν.



Τώρα επιστρέφω

στις αίθουσες του Αμένθους,



αφήνων πίσω μου

μέρος της σοφίας μου.



Διατηρήστε σεις (ye)

και κρατήστε σεις

την εντολή του Ενοίκου:



''Υψώνετε

πάντοτε προς τα επάνω

τα μάτια σας

προς το φως''.





Σίγουρα στον χρόνο,

σεις (ye) είστε ένα

με τον Διδάσκαλο,



σίγουρα δικαιωματικά

σεις είστε ένα

με τον Διδάσκαλο,



σίγουρα δικαιωματικά

σεις είστε ένα

με το ΟΛΟΝ (the ALL).





Τώρα,

αναχωρώ απο σας (ye).



Γνωρίστε τα παραγγέλματά μου,



τηρήστε τα

και να είστε αυτά (be them),

και εγώ θα είμαι μαζί σας,



βοηθώντας

και καθοδηγώντας σας

μέσα στο Φως.





Τώρα

μπροστά μου ανοίγει η πύλη.

Κατέρχομαι

μέσα στο της νυκτός σκότος.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από ICAROS » Δευ 01 Αύγ 2011, 10:25

Aλκίνοε αυτή είναι μετάφραση ακριβώς όπως την έχω μισοτελειώσει εγώ. Άρα κάπου στο ίντερνετ την βρήκες. Προς το παρόν θέλω αρκετά κεφάλαια ακόμη, αρκετούς πίνακες, και δεν έχω περάσει επαρκώς τον σχολιασμό. Όσα έχω βγάλει, τα έχω εδώ: http://hliaion.blogspot.com/2009/09/blog-post.html "ΠΙΝΑΚΑΙ ΣΜΑΡΑΓΔΙΝΟΙ ΘΩΘ ΑΤΛΑΝΤΕΙΟΥ".

Επί τη ευκαιρία, και ένα άλλο θέμα περί Ατλαντίδος. Η περιγραφή απο τον Πλάτωνα της βυθισμένης νήσου που ονομάζει Ατλαντίδα... ταιριάζει και με την Ατλαντίδα που ξεκάθαρα τοποθετεί στον Ωκεανό μετά τις Ηράκλειες Στήλες (Γιβλαρτάρ), άρα τον Ατλαντικό Ωκεανό, αλλά ταιριάζει και με την Σαντορίνη, που εκείνη έχει βυθιστεί μερικώς πριν απο τον Πλάτωνα. Και γι' αυτό ο Μαρινάτος θεωρούσε οτι η Ατλαντίδα είναι η Σαντορίνη. Το κυκλικό σχήμα που δίνει ο Πλάτωνας για την πόλη της Ατλαντίδας, είναι απο την Σαντορίνη που έλεγαν Στρογγύλη εκτός απο Θήρα.

Άρα στον θρύλο της Ατλαντίδας όπως τον καταγράφει ο Πλάτωνας, έχουμε την συγχώνευση καταστροφών δύο νησιών, τουλάχιστον. Ατλαντίδας και Σαντορίνης. Και με πολύ μεγάλη χρονική απόσταση η μία καταστροφή απο την άλλη. Συνεπώς κάπως τα είχε μπερδεμένα, τα του συγκεκριμένου θέματος ο Πλάτων.

Εκτός εάν με τον επίτηδες συσχετισμό Ατλαντίδας και Θήρας ήθελε να δηλώσει κάτι Συμβολικά/μεταφορικά, πέρα απο τα ιστορικά στοιχεία, με τον θρύλο που δημιούργησε αλλοιώνοντάς τα. Οτι η Ατλαντίδα (στον Ατλαντικό) είναι θύρα (Θήρα<=>θύρα<=>πύλη) ή οτι έγινε θήρα -κυνήγι- των Ατλάντων απο τους Αθηναίους στην Ατλαντίδα ή οτι συσχετίζονται και κάπως αλλιώς μεταξύ τους Θήρα - Ατλαντίδα.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 01 Αύγ 2011, 12:55

Ο Αλκίνοος εχει αναφερθεί και αλλού σε σένα Λευτέρη :wink:
(εσύ λείπεις και δεν τα βλέπεις... να'ρχεσαι πιο συχνά)
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από Hlios » Δευ 01 Αύγ 2011, 12:58



Δεν έχω διαβάσει το νήμα. Δεν ξέρω τι έχει ειπωθεί και τι όχι. (θα το δω αργότερα)
Δεν ξέρω αν επαναλαμβάνομαι και οι απόψεις του βίντεο είναι γνωστές.
Απλά κάνω την σύνδεση γιατί έχει ενδιαφέρον.
Εδώ όλη η "λίστα αναπαραγωγής".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hlios την Παρ 17 Αύγ 2018, 23:35, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: διορθώθηκε το λινκ για να "εμφυτευτεί" το βίντεο στη σελίδα
Άβαταρ μέλους
axinosp
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2247
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 08:52
Φύλο: Άνδρας
Επικοινωνία:

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από axinosp » Δευ 01 Αύγ 2011, 13:14



Εικόνα

Η σημαία των «ΒΕΡΒΕΡΙΝΩΝ» εναναπομείναντων υπολειμμάτων ατλάντων βορειοδυτικής Αφρικής – Μαρόκου – Ορέων Άτλας - ΑντιΆτλας

Εικόνα

Ατλάντεια κοινή γραφή "Βερβερίνων" - "Γκουαντσε",

Εικόνα

Τελετουργική μάσκα Ντόγκον Μαύρης Φυλής του Κράτους Μάλι της Αφρικής:

Η Ατλάντεια Θρησκεία των "Γκουάντσε" - "Βερβερίνων". Ανώτερη θεότητα ο μυθικός Τιτάνας "Ατλας" ή "Ater" ή “Achaman” ή "Ataman" = "αυτός που κρατάει στους ώμους του τον κόσμο-ουρανό". 25% των προσωπικών ονομάτων των "Γκουάντσε" ξεκινούσε με την Ατλάντεια ρίζα "Aτ". Στη γλώσσα των "Γκουάντσε - Βερβερίνων" το νερό ταυτίζεται με την ατλάντεια ρίζα "Ατλ"=Νερο (Ατλαντίς = Υδατοχώρα του Ποσειδώνα, Ποτίζω = Ανδρομέδιος Επόπτης του Πλανητικού Υδάτινου Στοιχείου)
Οι Γκουάντσε στις παραδόσεις τους ανάφεραν ότι προέρχονταν από ένα μεγάλο νησί-ήπειρο που βυθίστηκε σε καταστροφικό κατακλυσμό ενώ οι πρόγονοι τους διασώθηκαν σκαρφαλώνοντας στα υψώματα του μεγάλου ηφαιστείου των Κανάριων Νήσων El Teide.
Φοβόταν πέραν του φυσιολογικού και επί μονίμου βάσεως τα τεκτονικά γεγονότα (Σεισμούς - Ηφαίστεια) ενώ απέφευγαν να βγουν ανοιχτά στη θάλασσα, και απέφευγαν να φύγουν από το νησί τους. Ήταν δε απομονωμένοι για χιλιάδες χρόνια πράγμα που συντήρησε σχεδόν άθικτες της Ατλάντειες παραδόσεις τους.
Αυτοθυσιάζονταν κάθε χρόνο μια ομάδα από ιέρειες παρθένες που λεγόταν Harimagada, έπεφταν στη θάλασσα, ως θυσία - παράκληση προς τους θεούς για να μη βυθιστεί το νησί τους.
Έχουν τριπλούς ομόκεντρους κύκλους και σύμβολα στην τεχνοτροπία τους
όπως ακριβώς στην Ατλάντεια αρχιτεκτονική παράδοση, από τις γνωστές περιγραφές του Πλάτωνος.
Κατασκεύασαν τέλος και σκαλωτές πυραμίδες όμοιες με αυτές της κεντρικής Αμερικής.
Γενοκτονήθηκαν και εξαφανίστηκαν από τους Ισπανούς εισβολείς.

Berber people(http://en.wikipedia.org/wiki/Berber_people)


guanche language derived from dravida? (http://www.atlan.org/articles/guanche_dravida/)


http://books.google.gr/books?id=NwvgPxA ... as&f=false

Αυτά τα ολίγα για λίγη σκέψη!!
"Πᾶν γὰρ ἑρπετὸν πληγῇ νέμεται." Ηράκλειτος"
Μετάφραση :Κάθε τι που έρπει εξουσιάζεται με χτυπήματα !!
Με απλά λόγια Ερπετοειδείς έχετε να φάτε, πολύ στυλιάρι από τους Έλληνες!!
Με λάθος λαό τα βάλατε!!
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από alkinoos » Τρί 02 Αύγ 2011, 02:25

axinosp έγραψε:

Εικόνα

Η σημαία των «ΒΕΡΒΕΡΙΝΩΝ» εναναπομείναντων υπολειμμάτων ατλάντων βορειοδυτικής Αφρικής – Μαρόκου – Ορέων Άτλας - ΑντιΆτλας

Εικόνα

Ατλάντεια κοινή γραφή "Βερβερίνων" - "Γκουαντσε",

Εικόνα

Τελετουργική μάσκα Ντόγκον Μαύρης Φυλής του Κράτους Μάλι της Αφρικής:

Η Ατλάντεια Θρησκεία των "Γκουάντσε" - "Βερβερίνων". Ανώτερη θεότητα ο μυθικός Τιτάνας "Ατλας" ή "Ater" ή “Achaman” ή "Ataman" = "αυτός που κρατάει στους ώμους του τον κόσμο-ουρανό". 25% των προσωπικών ονομάτων των "Γκουάντσε" ξεκινούσε με την Ατλάντεια ρίζα "Aτ". Στη γλώσσα των "Γκουάντσε - Βερβερίνων" το νερό ταυτίζεται με την ατλάντεια ρίζα "Ατλ"=Νερο (Ατλαντίς = Υδατοχώρα του Ποσειδώνα, Ποτίζω = Ανδρομέδιος Επόπτης του Πλανητικού Υδάτινου Στοιχείου)
Οι Γκουάντσε στις παραδόσεις τους ανάφεραν ότι προέρχονταν από ένα μεγάλο νησί-ήπειρο που βυθίστηκε σε καταστροφικό κατακλυσμό ενώ οι πρόγονοι τους διασώθηκαν σκαρφαλώνοντας στα υψώματα του μεγάλου ηφαιστείου των Κανάριων Νήσων El Teide.
Φοβόταν πέραν του φυσιολογικού και επί μονίμου βάσεως τα τεκτονικά γεγονότα (Σεισμούς - Ηφαίστεια) ενώ απέφευγαν να βγουν ανοιχτά στη θάλασσα, και απέφευγαν να φύγουν από το νησί τους. Ήταν δε απομονωμένοι για χιλιάδες χρόνια πράγμα που συντήρησε σχεδόν άθικτες της Ατλάντειες παραδόσεις τους.
Αυτοθυσιάζονταν κάθε χρόνο μια ομάδα από ιέρειες παρθένες που λεγόταν Harimagada, έπεφταν στη θάλασσα, ως θυσία - παράκληση προς τους θεούς για να μη βυθιστεί το νησί τους.
Έχουν τριπλούς ομόκεντρους κύκλους και σύμβολα στην τεχνοτροπία τους
όπως ακριβώς στην Ατλάντεια αρχιτεκτονική παράδοση, από τις γνωστές περιγραφές του Πλάτωνος.
Κατασκεύασαν τέλος και σκαλωτές πυραμίδες όμοιες με αυτές της κεντρικής Αμερικής.
Γενοκτονήθηκαν και εξαφανίστηκαν από τους Ισπανούς εισβολείς.

Berber people(http://en.wikipedia.org/wiki/Berber_people)


guanche language derived from dravida? (http://www.atlan.org/articles/guanche_dravida/)


http://books.google.gr/books?id=NwvgPxA ... as&f=false

Αυτά τα ολίγα για λίγη σκέψη!!

Τα παιδιά του Ηλιου ανά τη Γη σφαγιάστηκαν σκοπίμως και ειδικά από τους Ισπανούς κατακτητες(..βλέπετε εκτελούσαν διαταγες του Βατικάνου) .



ICAROS..

'' Aλκίνοε αυτή είναι μετάφραση ακριβώς όπως την έχω μισοτελειώσει εγώ. Άρα κάπου στο ίντερνετ την βρήκες. Προς το παρόν θέλω αρκετά κεφάλαια ακόμη, αρκετούς πίνακες, και δεν έχω περάσει επαρκώς τον σχολιασμό. Όσα έχω βγάλει, τα έχω εδώ: http://hliaion.blogspot.com/2009/09/blog-post.html "ΠΙΝΑΚΑΙ ΣΜΑΡΑΓΔΙΝΟΙ ΘΩΘ ΑΤΛΑΝΤΕΙΟΥ".


Από το μπλοκ σου τα έχω πάρει και τα προωθώ παντου..Αν ξέχασα να αναφέρω τη πηγη,ταπεινα συγνώμμη.
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από ICAROS » Τετ 03 Αύγ 2011, 14:44

Στους Βερβερίνους και στους Ντόγκον το όρθιο αυτό σχέδιο, καθώς και σε άλλους, μπορεί κάλλιστα να σημαίνει όρθιο άνθρωπο. πχ τα ημικύκλια -ή οι γωνίες- είναι χέρια - πόδια, και η κάθετη ευθεία είναι ο κορμός του ανθρώπου και η πάνω άκρη της το κεφάλι και η κάτω τα γεννητικά όργανα.

To ίδιο ή παρόμοιο Σύμβολο δεν αποδεικνύει κάτι.

Ακόμη και όσα λένε κάποιοι -όπως οι "της ΟΕΑ" και διάφοροι παρομοιοι- για τα Σύμβολα/Εμβλήματα, οτι όσοι χρησιμοποιούν τα ίδια... είναι οι ίδιοι, είναι μέγα λάθος και το σκεπτικό εντελώς παράλογο. Με την ίδια... λογική, και "η ΟΕΑ" είναι της ίδιας "στοάς" με "τους Έψιλον" και άλλους που κατηγορεί, αφού χρησιμοποιούν απο κοινού παραλλαγές του συμβόλου -)-Ι-(- στα κείμενά τους, ως χαρακτηριστικό τους Σύμβολο.

Το ίδιο Σύμβολο σημαίνει διαφορετικά πράγματα αναλόγως των πληροφοριών, των θεωριών και πεποιθήσεων του κάθε χρήστη του. Αυτό δεν έχει καταστεί σαφές σε όλους στην εποχή μας; Εξαρτάται πώς το εννοεί ο σχεδιαστής του, και τί σημαίνει για αυτόν.

πχ ανάποδη Πεντάλφα δεν σημαίνει απαραιτήτως οτι την σχεδίασε "σατανιστής", επειδή δεκαετίες γίνεται συστηματικά η σχετική προπαγάνδα απο τους χριστιανούς θρησκόληπτους, που φοβούνται και τη σκιά τους ακόμα και βλέπουν παντού εχθρούς.

Έτσι λοιπόν, διάφοροι να μην ταυτίζουν μεταξύ τους όσους βλέπουν να χρησιμοποιούν ίδιο ή παρόμοιο Σύμβολο, γιατι κάθε Σύμβολο σημαίνει πολλά πράγματα. Δεν ξέρεις με ποιο συγκεκριμένο σκεπτικό το χρησιμοποιεί καθένας. Και πώς το αποκωδικοποιεί και το αποσυμβολίζει. Ειδικά αυτός.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
Hlios
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 10006
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ 2011, 11:53
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 39 φορές
Έλαβε Likes: 63 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από Hlios » Πέμ 04 Αύγ 2011, 10:18

ICAROS έγραψε:Στους Βερβερίνους και στους Ντόγκον το όρθιο αυτό σχέδιο, καθώς και σε άλλους, μπορεί κάλλιστα να σημαίνει όρθιο άνθρωπο. πχ τα ημικύκλια -ή οι γωνίες- είναι χέρια - πόδια, και η κάθετη ευθεία είναι ο κορμός του ανθρώπου και η πάνω άκρη της το κεφάλι και η κάτω τα γεννητικά όργανα.

To ίδιο ή παρόμοιο Σύμβολο δεν αποδεικνύει κάτι.

Ακόμη και όσα λένε κάποιοι -όπως οι "της ΟΕΑ" και διάφοροι παρομοιοι- για τα Σύμβολα/Εμβλήματα, οτι όσοι χρησιμοποιούν τα ίδια... είναι οι ίδιοι, είναι μέγα λάθος και το σκεπτικό εντελώς παράλογο. Με την ίδια... λογική, και "η ΟΕΑ" είναι της ίδιας "στοάς" με "τους Έψιλον" και άλλους που κατηγορεί, αφού χρησιμοποιούν απο κοινού παραλλαγές του συμβόλου -)-Ι-(- στα κείμενά τους, ως χαρακτηριστικό τους Σύμβολο.

Το ίδιο Σύμβολο σημαίνει διαφορετικά πράγματα αναλόγως των πληροφοριών, των θεωριών και πεποιθήσεων του κάθε χρήστη του. Αυτό δεν έχει καταστεί σαφές σε όλους στην εποχή μας; Εξαρτάται πώς το εννοεί ο σχεδιαστής του, και τί σημαίνει για αυτόν.

πχ ανάποδη Πεντάλφα δεν σημαίνει απαραιτήτως οτι την σχεδίασε "σατανιστής", επειδή δεκαετίες γίνεται συστηματικά η σχετική προπαγάνδα απο τους χριστιανούς θρησκόληπτους, που φοβούνται και τη σκιά τους ακόμα και βλέπουν παντού εχθρούς.

Έτσι λοιπόν, διάφοροι να μην ταυτίζουν μεταξύ τους όσους βλέπουν να χρησιμοποιούν ίδιο ή παρόμοιο Σύμβολο, γιατι κάθε Σύμβολο σημαίνει πολλά πράγματα. Δεν ξέρεις με ποιο συγκεκριμένο σκεπτικό το χρησιμοποιεί καθένας. Και πώς το αποκωδικοποιεί και το αποσυμβολίζει. Ειδικά αυτός.
:thumb: :thumb: :thumb: :thumb:
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 11 Απρ 2020, 22:03

ΠΟΥ ΒΡΊΣΚΟΤΑΝ Η ΑΤΛΑΝΤΊΔΑ

ΠΛΟΎΤΑΡΧΟΣ "ΠΕΡΊ ΤΟΥ ΕΜΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΩ ΚΎΚΛΩ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ"

https://youtu.be/oOa5q81mTtk
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Ypervoreios
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1263
Εγγραφή: Τρί 04 Ιούλ 2017, 03:24
Irc ψευδώνυμο: Iamblixos
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: Λάρισα
Έδωσε Likes: 5 φορές
Έλαβε Likes: 28 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από Ypervoreios » Κυρ 12 Απρ 2020, 16:15

Ο Πλάτωνας το λεει καθαρά οτι η Ατλαντίδα ηταν στον Ατλαντικό ωκεανό.Ο γιός του Ποειδώνα ο Άτλαντας ηταν βασιλιάς της Ατλαντίδας και απο αυτον πήρε το όνομα.Άτλας-Ατλαντίδα-Ατλαντικός ωκεανός.

Ο Ποσειδώνας ερωτεύτηκε την Κλειτώ και έκανε σχέση μαζί της.Η Κλειτώ γέννησε αγόρια πέντε φορές δίδυμα και τα ανέθρεψε.Ο μεγαλύτερος που ηταν και βασιλεύς ονομάστηικε Άτλας,με το οποίο πήρε το όνομα όλη η ιερή νήσος και το πέλαγος το οποίο ονομάστηκε Ατλαντικός.
Στον δίδυμο που γεννήθηκε μετά τον πρώτο προσεκλήρωσε το άκρον της νήσου προς τις Ηράκλειες στήλες το μέρος της χώρας που
τωρα λέγεται Γαδειρική και του έδωσε το όνομα στα Ελληνικά Εύμηλος και Γάδειρος οπου πήρε και την ονομασία ο τόπος αυτός.
«Η πόλη πρέπει (πέμπτο και κυριότερο) να φροντίζει για τη λατρεία των θεών» (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 12 Απρ 2020, 18:20

Κατ'αρχάς να πω ότι είναι θαυμάσια η παρουσίαση
του Χαραλαμπίδη που μας έφερε ο Άλκης...



Αξίζει να το δεις, Μάκη...


Πέρα απο το γεγονος ότι όντως το είπε ο Πλάτων, θυμάμαι όταν στο Γυμνάσιο
ρώτησα τον καθηγητή μου, πότε ονομάστηκε αυτός ο ωκεανός "Ατλαντικός"
μου είπε τουλάχιστον κατά τον 6ο π.Χ. αιώνα... ο Πλάτων φυσικά
γενήθηκε πολύ μετά... Και λέω τώρα εγώ...
Γιατί να ονομάστηκε έτσι, αν όχι λόγω του γεγονότος
ότι κάπου εκεί βρισκόταν και η Ατλαντίδα?

Οπότε ναι, τον πιστεύω τον Πλάτωνα -είναι βάσιμος..
και ούτως ή άλλως αξιόπιστος :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Jason
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2017, 16:50
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 184 φορές
Έλαβε Likes: 68 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από Jason » Κυρ 12 Απρ 2020, 23:01

Ο κ. Χαραλαμπίδης είναι ότι καλύτερο έχω παρακολουθήσει τα τελευταία χρόνια σχετικά με την αρχαία ελληνική γραμματεία. Πραγματική όαση και στα θέματα που παρουσίαζει και στη μεταδότικότητα, ευπρέπεια και ανάλυση. Μόλις ανέβασε και το δεύτερο μέρος με τη καταστροφή της Ατλαντίδος.
:xara: :respect:

Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από alkinoos » Δευ 13 Απρ 2020, 20:59

Είναι όντως πολύ καλός συγγραφέας ερευνητής ο Γιώργος Χαραλαμπίδης . ..έχω πάρει αρκετά βιβλία του :D
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Περι Ατλαντίδας... (idroxoos, sacred_circle, TEUTAMOS)

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 13 Απρ 2020, 21:12

alkinoos έγραψε:
Δευ 13 Απρ 2020, 20:59
Είναι όντως πολύ καλός συγγραφέας ερευνητής ο Γιώργος Χαραλαμπίδης . ..έχω πάρει αρκετά βιβλία του :D

ευχαριστώ που μου τον σύστησες :ty: :rose:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μυθολογία”