Δεινόσαυροι

Του κόσμου τα παράξενα, μελέτες, εξερευνήσεις...
Άβαταρ μέλους
ICAROS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 1679
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ 2007, 19:06
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
Έλαβε Likes: 3 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από ICAROS » Πέμ 05 Μαρ 2015, 00:34

Αντίλογος στην φερόμενη ως "προϊστορική ή αρχαία ζωγραφική που εικονίζει δεινοσαύρους":

1. Οι μορφές δεινοσαύρων που όλοι θυμόμαστε, είναι ένας ισχυρισμός: προκύπτουν απο κόκκαλα... που προβαλλόμενοι ειδικοί μας λένε οτι το σώμα που δίνουν ήταν έτσι. Δεν είμαστε προσωπικά σίγουροι αφού δεν μπορούμε να βγάλουμε εμείς τι μορφή σώματος δίνει κάθε σκελετός ούτε να βεβαιώσουμε πώς ήταν εξωτερικά. Δέρμα και συνολική εμφάνιση.

2. Η ζωγραφική στις πέτρες της Ica υποτίθεται οτι είναι αρχαία ή προϊστορική ενώ υπάρχει και η γνώμη οτι είναι πρόσφατα ζωγραφισμένες.

3. Σε περιπτώσεις όπως αρχαίας κεραμικής ή τοιχογραφιών ή τοιχοδομής που είναι βεβαιωμένα αρχαία ζωγραφική, ακόμα και τότε το θέμα τους μπορεί να ειναι... απλά σαύρες που υπάρχουν και σήμερα. Κάποιες έχουν όλα αυτά τα χαρ/κά. Ή σαύρες που οι δημιουργοί τους φαντάζονταν μεγαλες, όπως φαντάζονταν και διάφορα γιγαντιαία ζώα και ανθρώπους γίγαντες.
~ Ακραίο Επικοινωνιακό Φαινόμενο ~
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z ≡)))≡IΦI≡(((≡ ϟ ☿✩
http://www.facebook.com/lpaliginis
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 18 Φεβ 2017, 13:39

"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Τετ 07 Μαρ 2018, 16:19

aftokaitoallo έγραψε:Γειά σας, είναι ένα θέμα που ελάχιστα έχω ψάξει ως τώρα, και για κάποιο λόγο το θεωρώ μούφα. Από την άλλη βέβαια και γιατί να μην υπήρξαν; Εσείς τι γνώμη έχετε και ποια στοιχεία σας έχουν καλύψει;
Φυσικά το όνομα “δεινόσαυρος” δόθηκε από αυτούς που βρήκαν κάποιο σκελετό… Ο σκελετός λοιπόν αυτός ζωντανεύει στα παλιά χρόνια με το πραγματικό του όνομα = “δράκων”.

Και βέβαια έχω να προσκομίσω βιβλική αναφορά. Ιδού:
Ψαλ. 90,13 ἐπὶ ἀσπίδα καὶ βασιλίσκον ἐπιβήσῃ καὶ καταπατήσεις λέοντα καὶ δράκοντα.
Ως είναι γνωστό, οι μεταφερόμενες από τη Ορθόδοξη Εκκλησία περιγραφές της Αγίας Γραφής,
σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας έχουν αποδειχθεί αληθείς από την Επιστήμη: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
Αυτό σημαίνει ότι όλες οι μεταφερόμενες από τη Ορθόδοξη Εκκλησία περιγραφές της Αγίας Γραφής, Παλαιάς – Καινής Διαθήκης, είναι επιστημονικά εγγυημένες.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Τετ 07 Μαρ 2018, 16:54

Επίσης υπάρχουν αρκετές μεταφορικές έννοιες όσο και άλλες με κυριολεκτική σημασία.
Η επιστήμη αποφάσισε για το ποιες είναι αυτές ή οι διάφοροι θεολόγοι που δίνουν την σημασία ή την προσαρμόζουν για να ταιριάζει στα της εποχής ώστε να επιβιώσει τον θρησκευτικό σύστημα?
Άμεση συνέπεια του παραπάνω να δημιουργούνται αντιφάσεις και συγχύσεις.
Πχ είναι διαδεδομένη η άποψη ότι τα ζώα δεν έχουν ψυχή.
Στην Αγία γραφή γίνεται λόγος για το αντίθετο.
Η ερμηνεία αλλάζει καθώς οι πατέρες λένε πως η ψυχη τους δεν έχει ουσία ερμηνεύοντας το ανάλογο εδάφιο.
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 07 Μαρ 2018, 20:14

“Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής (Ανάλυση: Όπως η κοσμογονική πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας που εξαγγέλλει, βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα), εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (Ανάλυση: Υποθέτουμε ότι δεν είναι σωστές οι περιγραφές της Αγίας Γραφής, σχετικά με το πώς, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα), (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. (Ανάλυση: Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η ζωή (καθώς και τα πάντα) δεν δημιουργήθηκε από το Θεό, αλλά παράχθηκε από τη φύση, ως είναι φυσικό, θα έπρεπε να παράγεται συνεχώς μέχρι τώρα, κατ’ ευθείαν από τη φύση, χωρίς το γνωστό πολλαπλασιαστικό τρόπο. Συμβαίνει αυτό; Όχι βέβαια. = Αυτό το συμπέρασμα, καθιστά αντιφατική την κοσμογονική πρόταση που αντιμετωπίστηκε υποθετικά, ότι η ζωή παράχθηκε από τη φύση, με συνέπεια να απορριφθεί. (γιατι δεν συμβαινει και πως αποδεικνυεται οτι δεν συμβαινει); Ενώ η κοσμογονική πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας δεν υπέπεσε σε αντίφαση, με συνέπεια να αποδειχθεί αληθής. Διότι με το: “αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε”, που είτε ο Θεός, στους δύο πρώτους από τον ίδιο δημιουργημένους ανθρώπους, και στην υπόλοιπη ζωντανή ύπαρξη, δήλωσε τον σημερινό πολλαπλασιαστικό τρόπο(Ο οποιος ηταν ιδιος και οταν δημιουργήθηκε η ορθοδοξια, οπότε δεν βρηκε κάτι που ήταν κρυφο), με τον οποίο συνεχίστηκε η ζωή από τότε μέχρι τώρα, και έτσι αναμφισβήτητα θα συνεχίζεται.). Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε από διαδοχή έγκυρων συλλογισμών (Ανάλυση: Όπως αυτών που αναφέρθηκαν) προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής (οχι γιατι αν μια εξηγηση δεν πεφτει σε αντιφάσεις δεν σημαινει οτι ειναι σωστη). (Ανάλυση: Άρα, η αρχική κοσμογονική πρόταση = της Ορθόδοξης Εκκλησίας που εξαγγέλλει, βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής).”
-
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 07 Μαρ 2018, 20:43

δόγμα δόγμα δόγμα :read: και ολόκληρα συστήματα πεποιθήσεων βασισμένα σ'αυτό :ouf:
και χωρίς ουσιαστική έρευνα, μελέτη, βάσανο σκέψης, ενδοσκόπηση και
εξωσκόπηση, βαθύτερη σκεπτική διεργασία, ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΣΚΕΨΗΣ
και ΒΑΣΙΜΑ ερείσματα...

Το ότι οι δεινόσαυροι (το θέμα του νήματος) έγιναν αντικείμενο
θρησκειολογικής ανάλυσης, με ξεπερνάει... :?

Ιδού η χειραγώγηση και νοητική κατάντια στην οποία βρισκόμαστε
ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ
γι'αυτό και μας μεταχειρίζονται σαν ζώα στη φάρμα τους.

Με τις υγείες μας. :beer:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Τετ 07 Μαρ 2018, 20:52

ArELa έγραψε:δόγμα δόγμα δόγμα :read: και ολόκληρα συστήματα πεποιθήσεων βασισμένα σ'αυτό :ouf:
και χωρίς ουσιαστική έρευνα, μελέτη, βάσανο σκέψης, ενδοσκόπηση και
εξωσκόπηση, βαθύτερη σκεπτική διεργασία, ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΣΚΕΨΗΣ
και ΒΑΣΙΜΑ ερείσματα...

Το ότι οι δεινόσαυροι (το θέμα του νήματος) έγιναν αντικείμενο
θρησκειολογικής ανάλυσης, με ξεπερνάει... :?

Ιδού η χειραγώγηση και νοητική κατάντια στην οποία βρισκόμαστε
ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ
γι'αυτό και μας μεταχειρίζονται σαν ζώα στη φάρμα τους.

Με τις υγείες μας. :beer:
Γι αυτο καλο ειναι η θρησκεια να προσαρμοζεται στην γνωση και να μην εμμένει σε μεσαιωνικές αντιλήψεις. Δεν μπορει να θεωρει κυριολεκτικη αφηγηση τον αδαμ και την ευα, το δεντρο της γνωσης και τον νωε.
Ολα αυτα ειναι αποκαλυψεις του θεου, στα μετρα του γνωσιακου επιπεδου των ανθρωπων στους οποιους αποκαλυφθηκε. Γιατι ο θεος ηθελε να σωσουν τις ψυχες τους και οχι να γινουν πανεπιστημονες χωρις να είναι έτοιμοι.
Οποτε κατα την αποψη μου, δεν υπαρχει καμια κοντρα θρησκειας-επιστημης για καποιον που βλεπει και τις δυο εννοιες αυτες πιο ανοιχτα και οπως ειπες "λιγοτερο δογματικα".
-
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 08 Μαρ 2018, 00:47

ArELa έγραψε:Το ότι οι δεινόσαυροι (το θέμα του νήματος) έγιναν αντικείμενο
θρησκειολογικής ανάλυσης, με ξεπερνάει... :?
Πάντως υπάρχουν αναφορές στην παλαιά διαθήκη που ίσως να αφορούν δεινοσαύρους.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 08 Μαρ 2018, 01:36

Και στη μυθολογία μας πλείστες όσες αναφορές για δράκοντες.
Δεν το κάνει κανείς θέμα...
Και μη μου πεις μυθολογία είναι... γιατί και η ΠΔ έχει πλείστα όσα ξεπατηκώματα
από αυτήν.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Πέμ 08 Μαρ 2018, 12:24

Υπάρχουν υπαρκτά στοιχεία συνύπαρξης ανθρώπου και Δεινοσαύρων.Δεν ειναι θεωρίες. Οσα βίντεο έφερα, που επιστήμονες υποστηρίζουν την συνύπαρξη , εχουν αφαιρεθεί απο τα κανάλια αυτά ...Αυτά τα υπαρκτά στοιχεία, αφου κάποιοι θελουν να μπλέξουν θρησκείες και επιστήμη, αναιρούν και τις θρησκείες και την επιστήμη σε πολλά...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 08 Μαρ 2018, 12:26

Συμφωνώ Αλκη :thumb:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
OTTO
Επόπτης Δημοθοινίας
Επόπτης Δημοθοινίας
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Σάβ 30 Οκτ 2010, 21:58
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 409 φορές
Έλαβε Likes: 312 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από OTTO » Πέμ 08 Μαρ 2018, 12:55

ArELa έγραψε:Και μη μου πεις μυθολογία είναι...
Δεν μπορώ να το πω αυτό.
~ Ο ΑΓΑΜΗΤΟΣ ~
~ το υπεραναλυτικό κάθαρμα ~
Όσο πιο πολύ άδικο ξύλο έχει φάει κάποιος από ανθρώπους και από τη ζωή, τόσο περισσότερο να τον φοβάσαι και να μη τα βάζεις μαζί του, γιατί πλέον το "ξύλο" που έφαγε αντανακλάται προς τα εσένα, καθιστώντας τον μακράν ικανότερο από σένα σε όλα. Το μόνο που σου μένει είναι να τον σεβαστείς και να υποκλιθείς.
------------------------------------
Born to keep growing younger and smarter. Till the end.
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Πέμ 08 Μαρ 2018, 16:04

_Divine_Sinner_ έγραψε:δεν υπαρχει καμια κοντρα θρησκειας-επιστημης
Φυσικό είναι.

Η αποστολή της Ορθόδοξης Εκκλησίας είναι να ενημερώνει υπεύθυνα τους ανθρώπους.
Και η αποστολή της Επιστήμης είναι να ερευνά, βάσει των μεθόδων της, κάτι που έγινε εδώ http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
και απέδειξε αληθείς τις μεταφερόμενες από τη Ορθόδοξη Εκκλησία περιγραφές της Αγίας Γραφής, σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από ArELa » Πέμ 08 Μαρ 2018, 16:14

Εμένα ας μου επιτραπεί να πω τι παρατηρώ παιδιόθεν, στους περισσότερους
που ασπαζονται στον απόλυτο βαθμό το δόγμα του θρησκεύματός τους.
(μιλάω για άτομα φυσικά ΟΛΩΝ των θρησκευμάτων όχι μόνο της Ορθοδοξίας)

Ο,τι βρίσκουν και τους παραδίδεται από γεννησιμιού τους, το καταπίνουν
αβλεπί ΕΠΕΙΔΗ το βρήκαν και τους παραδόθηκε, και προσπαθούν να
κάνουν κι αυτούς που ερευνούν και δεν έχουν δεχτεί τίποτα ως θέσφατο
επειδή τους παραδόθηκε έτσι, να το καταπιούν ως την μία, τη μοναδική
και την απόλυτη αλήθεια.

Κι ό,τι δεν εγκρίνεται από το ιερατείο που αναγνωρίζουν ως πνευματικό τους
καθοδηγητή, είναι αιρετικό.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Παρ 09 Μαρ 2018, 17:00

ArELa έγραψε: προσπαθούν να κάνουν κι αυτούς που ερευνούν
Η Έρευνα ανήκει αποκλειστικά στην Επιστήμη. Δρα ανεπηρέαστη από έξωθεν καταστάσεις. Έχει τις μεθόδους της, και βάσει αυτών εξάγει αποδεικτικά συμπεράσματα. Ένα από αυτά είναι και το αποδεικτικό συμπέρασμα που εξήγαγε σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Παρ 09 Μαρ 2018, 17:22

Κάποτε ημουν μέλος σε αυτο το φόρουμ, ενας εκ των διαχειριστών ,ενας χοντρούλης, ελεγε πως ο Χριστός σας εδωσε στην ανθρωπότητα περισσότερα απ οτι ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης μαζί... :lol: :jerk: - αυτα για τον διαχειριστή και οσων πιστευουν αυτό...

Για ποια θρησκευτική ερευνα η εδάφιο αναφέρεσαι οταν επίσημα η δημιουργία του ανθρωπου κατα τας "αγίας" γραφας σας είναι το 5.000 π. κ. χ ;!!

Οταν η επιστήμη έχει παρωπίδες και γίνεται δογματική οπως και οι θρησκείες σε συγκεκριμένα θέματα, όπως αυτό, δεν είναι αξία εμπιστοσύνης... Οπως και η Βίβλος

Για να μην προχωρήσει το νήμα σε άσχετα σχόλια, παρακαλω τη διαχείριση να κανει διάσπαση όσα σχολια δεν εχουν θεση στο εδω θεμα. Ευχαριστώ
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Σάβ 10 Μαρ 2018, 16:10

“Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής (Ανάλυση: Όπως η κοσμογονική πρόταση της Ορθόδοξης Εκκλησίας που εξαγγέλλει, βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα), εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (Ανάλυση: Υποθέτουμε ότι δεν είναι σωστές οι περιγραφές της Αγίας Γραφής, σχετικά με το πώς, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα), (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. (Ανάλυση: Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η ζωή (καθώς και τα πάντα) δεν δημιουργήθηκε από το Θεό, αλλά παράχθηκε από τη φύση, ως είναι φυσικό, θα έπρεπε να παράγεται συνεχώς μέχρι τώρα, κατ’ ευθείαν από τη φύση, χωρίς το γνωστό πολλαπλασιαστικό τρόπο. Συμβαίνει αυτό; Όχι βέβαια. = Αυτό το συμπέρασμα, καθιστά αντιφατική την κοσμογονική πρόταση που αντιμετωπίστηκε υποθετικά, ότι η ζωή παράχθηκε από τη φύση, με συνέπεια να απορριφθεί.

_Divine_Sinner_ έγραψε:(γιατι δεν συμβαινει και πως αποδεικνυεται οτι δεν συμβαινει);
Πανεύκολα αποδεικνύεται οτι δεν συμβαίνει. Πρόσεξε λοιπόν.

Αν υποθέσουμε ότι η ζωή παράχθηκε από τη φύση, αυτόματα αντιμετωπίζουμε τη φύση ως γεννήτορα και μητέρα της ζωής. Αλλά αυτή η υπόθεση προσκρούει στην πραγματικότητα που εμφανίζεται μπροστά στα μάτια μας. Διότι η ζωντανή ύπαρξη που θα είχε παραχθεί από τη γεννήτορα φύση, θα ήταν απαλλαγμένη από το διαχωρισμό των δύο φύλων (αρσενικού - θηλυκού), ως τελείως άχρηστου στοιχείου, μιας και το ρόλο του γεννήτορος και της μητέρας θα τον έπαιζε η φύση, με συνέπεια να βλέπαμε αυτό το είδος της ζωντανής ύπαρξης και τώρα. Ερώτηση: Βλέπουμε αυτό το είδος της ζωντανής ύπαρξης και τώρα. ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.

Συμπέρασμα:

1. Το καθεστώς των δύο φύλων, αρσενικού – θηλυκού, που διέπει τη ζωντανή ύπαρξη, απορρίπτει την υπόθεση, να έχει παραχθεί η ζωή από τη φύση, ή από οποιοδήποτε άλλο στοιχείο του σύμπαντος π.χ. κομήτες κλπ.

2. Η πραγματικότητα που εμφανίζεται μπροστά στα μάτια μας, το ότι δηλαδή η ζωντανή ύπαρξη αποτελείται από δύο φύλα (αρσενικό - θηλυκό), προϋποθέτει ότι πίσω από το φαινόμενο της ζωής υπάρχει Σχέδιο. Και αφού υπάρχει Σχέδιο, φυσικό είναι να υπάρχει και ο Σχεδιαστής = ο Θεός. Και το Σχέδιο αυτό της ζωής περιγράφεται με σαφήνεια στο Βιβλίο της Γένεσης, της οποίας οι περιγραφές, γενικά σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας, έχουν αποδειχθεί αληθείς από της Επιστήμη.
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Σάβ 10 Μαρ 2018, 16:13

alkinoos έγραψε:
Οταν η επιστήμη έχει παρωπίδες
Η Επιστήμη αγαπητέ δεν έχει παρωπίδες. Παρωπίδες έχουν όσοι δεν αποδέχονται τα αποδεικτικά συμπεράσματά της, όπως αυτό που έχει διατυπωθεί εδώ: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Σάβ 10 Μαρ 2018, 19:12

Μπα, καθόλου δεν έχει παρωπίδες... Οσο ορθή και σωστή είναι άλλο τόσο και τα "αγια και αληθή" κείμενα του παραμυθιού...
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Κυρ 11 Μαρ 2018, 13:36

Η Επιστήμη αγαπητέ δεν έχει παρωπίδες. Παρωπίδες έχουν όσοι δεν αποδέχονται τα αποδεικτικά συμπεράσματά της, όπως αυτό που έχει διατυπωθεί εδώ: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
alkinoos, ως φαίνεται πατρονάρεσαι από τους «επιστήμονες» http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=1
καθώς αμφισβητείς το πάνω αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης.

Για να αμφισβητηθεί όμως αυτό το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης, ένας τρόπος υπάρχει. Να αποταθείς σε όσους «επιστήμονες» θέλεις, και πες τους ότι προκαλούνται να πάρουν μέρος στο διάλογο, και να απαντήσουν με αποδεδειγμένες θέσεις, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση. Δηλαδή να απαντήσουν, για το πώς και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή.

Το λογικό είναι, ότι «επιστήμονες» που θα επιστρατεύσεις, στο αντίκρισμα και μόνο των πάνω θεμάτων, που θα είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν με αποδεδειγμένες θέσεις, να τρομοκρατηθούν και να αφανισθούν, λόγω της παντελούς αγνωσίας τους.

Και για να κάνουμε καλές εξηγήσεις. Αν συμβεί αυτό, ή δεν απαντήσουν με αποδεδειγμένες θέσεις,
το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης που έχει διατυπωθεί εδώ http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
δεν μπορεί να κλονισθεί.
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 11 Μαρ 2018, 14:49

Αν ζούσαμε στον μεσαίωνα και είχε ανακαλυφθεί η σκοτεινη ύλη η εκκλησία θα έλεγε πως είναι δαιμονες :lol:

Για κάθε περίπτωση που η επιστήμη έχει να μας προτείνει κάτι πάντα τα θρησκευτικά σύστημα παγκοσμίως θα βρουν μια τρύπα κάτι για να το παρουσιάσουν ως την γνώση που ήταν...καταγεγραμμένη η κρυμμένη η απόκρυφη αναλόγως το πνευματικό μαντρί.

Απο την άλλη οι γνωστές πολυεθνικές κάνουν παιχνίδι χαλαρά...Και μεις θεωρούμε τώρα ότι η επιστήμη δεν έχει παρωπίδες?

Δεν ήρθε η πρωταπριλια.
Άβαταρ μέλους
Epifanios
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2016, 16:52
Φύλο: Άνδρας

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από Epifanios » Κυρ 11 Μαρ 2018, 16:22

AnonymosEreynhths έγραψε:
Για κάθε περίπτωση που η επιστήμη έχει να μας προτείνει
Η αποστολή της Επιστήμης αγαπητέ δεν είναι να προτείνει, αλλά να εξάγει αποδεικτικά συμπεράσματα.
Epifanios έγραψε:
Η Επιστήμη αγαπητέ δεν έχει παρωπίδες. Παρωπίδες έχουν όσοι δεν αποδέχονται τα αποδεικτικά συμπεράσματά της, όπως αυτό που έχει διατυπωθεί εδώ: http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
alkinoos, ως φαίνεται πατρονάρεσαι από τους «επιστήμονες» http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=1
καθώς αμφισβητείς το πάνω αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης.

Για να αμφισβητηθεί όμως αυτό το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης, ένας τρόπος υπάρχει. Να αποταθείς σε όσους «επιστήμονες» θέλεις, και πες τους ότι προκαλούνται να πάρουν μέρος στο διάλογο, και να απαντήσουν με αποδεδειγμένες θέσεις, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων που απαρτίζουν την κοσμογονική πρόταση. Δηλαδή να απαντήσουν, για το πώς και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή.
Τι έγινε alkinoos, δεν βρήκες ούτε έναν «επιστήμονα» να επιστρατεύσεις;

Είχαμε κάνει όμως καλές εξηγήσεις:
Το λογικό είναι, ότι «επιστήμονες» που θα επιστρατεύσεις, στο αντίκρισμα και μόνο των πάνω θεμάτων, που θα είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν με αποδεδειγμένες θέσεις, να τρομοκρατηθούν και να αφανισθούν, λόγω της παντελούς αγνωσίας τους.

Και για να κάνουμε καλές εξηγήσεις. Αν συμβεί αυτό, ή δεν απαντήσουν με αποδεδειγμένες θέσεις,

το αποδεικτικό συμπέρασμα της Επιστήμης που έχει διατυπωθεί εδώ http://www.acrobase.gr/showpost.php?p=8 ... ostcount=3
δεν μπορεί να κλονισθεί.
Άβαταρ μέλους
alkinoos
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 6717
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 23:21
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 79 φορές
Έλαβε Likes: 92 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από alkinoos » Κυρ 11 Μαρ 2018, 18:22

Με τους επιστήμονες που κινούνται με γραμμική σκέψη και συμφέροντα δεν τα εχω καλά ,με τη δε θρησκεία σου που ειναι κοψε ραβε μπαλωνε απο παλαιότερες θρησκείες και ειδικα κείμενα απο τον Ερμη τον Τρισμεγισμο δεν έχω και πολλά να πω.

Αυτό που ξέρω ειναι πως ο πλανήτης εχει αλλους πλανήτες και τον ήλιο για προστασία απο αστεροειδή, οι δεινόσαυροι δεν εξαφανίστηκαν απο εναν βράχο και πως συνυπήρχαν με τους ανθρώπους εκ χρόνια πριν τη δημιουργια του κοσμου κατα τα "αγια και αληθή" κείμενα της βίβλου... Αν δεν σου αρέσει η απάντηση, δεν τρέχει και τίποτα.. Ο καθενας στον κοσμο του :loco: :wink: :respect:
"Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" Ερμής Τρισμέγιστος

Δεν στηνω καινούργια είδωλα εγώ, τα παλιά ας μάθουν τι τους στοιχίζει το να έχουν ξύλινα πόδια - Νιτσε @ Ιδε ο άνθρωπος

Ήρθαν ντυμένοι φίλοι αμέτρητες φορές οι εχθροί μου το παμπάλαιο χώμα πατώντας και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους - Ελυτης
Άβαταρ μέλους
AnonymosEreynhths
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5853
Εγγραφή: Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 123 φορές
Έλαβε Likes: 197 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από AnonymosEreynhths » Κυρ 11 Μαρ 2018, 19:16

Epifanios έγραψε:
AnonymosEreynhths έγραψε:
Για κάθε περίπτωση που η επιστήμη έχει να μας προτείνει
Η αποστολή της Επιστήμης αγαπητέ δεν είναι να προτείνει, αλλά να εξάγει αποδεικτικά συμπεράσματα.
Όταν ξέρουμε πχ ότι το μπέικον είναι επιβλαβές για τον ανθρώπινο οργανισμό (επιστημονικά τεκμηριωμένο) τότε σε παροτρύνουν να μην τρως ή να μειώσεις τις ποσότητες...

Αν όμως τολμησεις να κάνεις κατάλυση νηστείας εν μέσω Σαρακοστής....σε περιμένουν διαολοι και καζάνια της κολάσεως στη γωνία. :cool:
Άβαταρ μέλους
_Divine_Sinner_
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 5680
Εγγραφή: Κυρ 17 Μαρ 2013, 22:46
Φύλο: Άνδρας
Έδωσε Likes: 6 φορές
Έλαβε Likes: 61 φορές

Re: Δεινόσαυροι

Δημοσίευση από _Divine_Sinner_ » Κυρ 11 Μαρ 2018, 19:20

1. Το καθεστώς των δύο φύλων, αρσενικού – θηλυκού, που διέπει τη ζωντανή ύπαρξη, απορρίπτει την υπόθεση, να έχει παραχθεί η ζωή από τη φύση, ή από οποιοδήποτε άλλο στοιχείο του σύμπαντος π.χ. κομήτες κλπ.
Το καθεστως των δυο φυλων δεν διεπει καθε ζωντανη υπαρξη. υπαρχουν ερμαφροδιτα ζωα, υπαρχουν μυκητες, υπαρχουν μονοκυτταροι οργανισμοι που πολλαπλασιαζονται δια της διαιρεσεως, υπαρχουν ερπετα που αλλαζουν φυλο αναλογα με τις συνθηκες κλπ.
Γενικοτερα ομως η παραπανω παραδοχη δεν αποριπτει το να προηλθε η ζωη απο την ιδια την φύση καθως η φυση μπορει να βρηκε αυτον τον τροπο για να εξελισσονται τα ειδη. Αν ενα ειδος πολλαπλασιαζονταν με την υπαρξη ενος μονο φυλου, τοτε δεν θα υπηρχε μιξη DNA και ως εκ τουτου δεν θα υπηρχε η φυσικη επιλογη. θα ηταν δηλαδη ενας ατελης τροπος πολλαπλασιασμου μιας και δεν θα δημιουργουνταν νεο γεννετικο υλικο και απλα ενας οργανισμος θα κλωνοποιουσε τον εαυτο του. Γι αυτο και η φυση ορισε αυτον τον τροπο ως καλυτερο.
Αλλα ακομα και αν δεχθουμε οτι ο συλλογισμος σου ειναι σωστος και οτι αποδεικνυει την δημιουργια του σύμπαντος απο εναν θεό απο που προκυπτει οτι προκειται για τον θεο του χριστιανισμου και οχι για τον Δια ή και για εναν θεο που δεν εχει αποκαλυφει και δεν εχει φτασει καν η φαντασια μας σε αυτον και στα χαρακτηριστικα του.
-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κόσμος - Σύμπαν-Επιστήμη”