Μπορούμε!

Συντονιστής: Συντονιστής Ενότητας

Άβαταρ μέλους
stal
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 10:12
Φύλο: Άνδρας

Μπορούμε!

Δημοσίευση από stal » Κυρ 19 Φεβ 2012, 12:36

Αν κάθε Έλληνας καταφέρει μέσα στο 2012 να αγοράσει ελληνικά προϊόντα αξίας 1.000 ευρώ στη θέση ξένων προϊόντων που αγόρασε πέρυσι, τότε θα προστεθεί στην προβληματική ελληνική οικονομία το αστρονομικό ποσό των 12 δισεκατομμυρίων ευρώ.

Ολόκληρο το περιβόητο ΕΣΠΑ που υποτίθεται ότι θα αναζωογονούσε τη χώρα, είναι 18 δισεκατομμύρια για τέσσερα χρόνια.

Στροφή στο ελληνικό τρόφιμο, στο ελληνικό ποτό, στροφή στον Έλληνα παραγωγό. Και σιγά-σιγά, στροφή στο ελληνικό ρούχο και το ελληνικό παπούτσι.
ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ BARCODE ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ 520 !!!
ΔΙΑΔΩΣΤΕΤΟ !!!
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 19 Φεβ 2012, 12:54

Όπως πάντα...

:urock: :clap: :worship:

(η μικρή μεν, ουσιώδης δε συμβολή σου στα ΙΔΕΟ ανεκτίμητη )
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 19 Φεβ 2012, 17:02

Σωστα αλλα δεν λειτουργει ετσι.
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 19 Φεβ 2012, 17:55

Και πώς λειτουργεί;
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
stal
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Κολλημένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 10:12
Φύλο: Άνδρας

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από stal » Κυρ 19 Φεβ 2012, 18:10

Υπάρχουν εισαγόμενα προϊόντα που τα βάζουν έτοιμα για χρήση σε ένα κουτί (συσκευάζουν) στην Ελλάδα και για αυτό το barcode τους είναι 520. Αν τα προσέξουμε περισσότερο μπορούμε να δούμε ότι είναι made in κάπου αλλού εκτός Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 19 Φεβ 2012, 18:16

Σε περιοδο κρισης ο πολυς κοσμος ειναι αδυνατο να αγορασει με πατριωτικο κριτήριο.
θα αγοράσει το φθηνοτερο ανεξαρτήτως προέλευσης
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από ArELa » Κυρ 19 Φεβ 2012, 18:23

Aυτό είναι η προσωπική σου εκτίμηση, όχι απαραίτητα όλων.

Για παράδειγμα η δική μου κριση/εκτίμηση, είναι τελείως διαφορετική. Και εξηγούμαι: Περνάω και εγώ οικονομική στενότητα όπως η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων αυτές τις μέρες. Παρ'όλα αυτά, θα προτιμήσω να δώσω 2-3 ευρώ παραπάνω, ή να πάρω ένα ή δυο προϊόντα λιγότερα στη βδομάδα, αλλά αυτά που θα πάρω να είναι ελληνικά. Κι αυτή ειναι η δική μου προσωπική απόφαση που θα την εφαρμόσω και στην πράξη. Και όπως θα το κάνω εγώ, θα το κάνουν και πολλοί άλλοι στη θέση μου, φτάνει να έχουν ενημερωθεί. (οπότε δεν μπορείς να μιλάς εκ μέρους όλων και να λες με βεβαιότητα ότι "δεν λειτουργεί έτσι")

Δεν γνώριζα για το bar code και σίγουρα πολλοί δεν το γνωρίζουν. Ειναι πολύ χρήσιμη αυτή η πληροφορία και πρέπει να τη διαδώσουμε.
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Dhmellhn
Επίτιμος
Επίτιμος
Δημοσιεύσεις: 4046
Εγγραφή: Τετ 18 Απρ 2007, 15:16
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΕΛ-ΛΑΣ
Έδωσε Likes: 27 φορές
Έλαβε Likes: 71 φορές

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από Dhmellhn » Κυρ 19 Φεβ 2012, 23:44

Παρά τη σχεδόν άθλια οικονομική κατάσταση υποστηρίζω και εγώ την κίνηση αυτή.

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Δεν έχουμε αιώνιους συμμάχους ούτε διηνεκείς εχθρούς. Τα συμφέροντά μας είναι αιώνια και διηνεκή. Αυτά έχουμε καθήκον να τα προασπίσουμε. (ΛΟΡΔΟΣ ΠΑΛΜΕΡΣΤΟΝ)
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Κυρ 19 Φεβ 2012, 23:52

Κι εγω την υποστηριζω. μποϋκοταρω τα ξενα προϊοντα με το να μην αγοραζω καν προϊοντα.
Οπως και να χει οπου μπορω αγοραζω Ελληνικα.
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από enigma » Δευ 20 Φεβ 2012, 12:09

stal_2008 έγραψε:Υπάρχουν εισαγόμενα προϊόντα που τα βάζουν έτοιμα για χρήση σε ένα κουτί (συσκευάζουν) στην Ελλάδα και για αυτό το barcode τους είναι 520. Αν τα προσέξουμε περισσότερο μπορούμε να δούμε ότι είναι made in κάπου αλλού εκτός Ελλάδας.
Δώστε βάση σε αυτό ..το barcode δείχνει την τελική συσκευασία ...
Πχ ένα γιαούρτι με τέτοιο barcode μπορεί να είναι 520 επειδή είναι Δέλτα πχ ....και πάνω στο κύπελλο να γράφει γάλα Γερμανίας 100% !
Κανείς μας δεν περνάει εύκολα ...αλλά στην τελική αν σε ένα λογαριασμό σούπερ μάρκετ η επιλογή μου σε Ελλήνικα μου τον επιβαρύνει
και κανά 5αρι 10αρι ευρό ...ε στο καλό να πάει ...πες ότι έκανα 2 πακέτα τσιγάρα παραπάνω !
Πρέπει να αρχίσουμε σιγά σιγά να βγαίνουμε από την νοοτροπία του εγώ ..το ευρό που μένει στην Ελλάδα μένει στο παντελόνι μου !
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 20 Φεβ 2012, 12:45

Ένα προϊόν που κάποτε ήταν το καμάρι μας για την ποιότητά του, είναι το άγιο λαδάκι.

Μέχρι πρότινος, παίρναμε λάδι απ'το καρφούρ γιατί ήταν γευστικά καλύτερο από πολλά, και οικονομικότατο. Κάποια στιγμή στην πορεία, εβλεπα το μπουκάλι με την ετικέτα καρφούρ και μου γύριζε τ'άντερο. (σημειωτεον, δεν πλησιάζω ποτέ καρφουρ, λιντλ κι άλλα ξένα) Απαίτησα να βγούμε παγανιά και εκτός αττικής, να βρούμε Ελληνα ελαιοπαραγωγο και να πάρουμε λαδάκι του Θεούλη απ'αυτόν. Το κάναμε, και έτσι συνεχίζουμε.

Στην συγκεκριμένη περιπτωση ( του λαδιου), έχω μια ιδιαίτερη ζοχάδα, όταν έμαθα σε αποστροφή κουβέντας που'κανε η Λιάνα Κανέλη, ότι με το που γίναμε ευρω-τσιράκια και στήσαμε :ass: στα Ευρω-πέη, πήραμε την ντιρεκτίβα του ξεριζώματος τρελού (αστρονομικού) αριθμού ριζών(ελιάς- κάπου 1 εκατομμύριο άκουσα...δεν ξέρω αν αληθεύει, πάντως ξεριζώσαμε πάμπολλες) ... Γιατί; Μα προς χάριν της "παραγωγικής ισορροπίας" στην Ενωση, και για την ευρωπαική προοπτική ρε γαμώτο! :banghead:

Παρά τον αποδεκατισμό της παραγωγής μας, ξερω ότι οι βόρειοι παίρνουν αρκετές ποσότητες λαδιού από μας, κι εμείς σαν καλά δουλικά, ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ λάδι απο αυτούς. Δεν αποκλείεται λοιπόν, το καρφουρένιο λάδι που παίρναμε να είναι ελληνικό που εισάγουμε από Γαλλία. Ξέρω με βεβαιότητα πως εισάγουμε ελληνικό λάδι από Γερμανία. :help:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από enigma » Δευ 20 Φεβ 2012, 13:13

Για αυτό υπάρχουν πολύ κοντινοί προορισμοί-χωρία που πάς με το τουτού σου και γυρνάς με τις προμήθειες του χρόνου (οκ το έχεσα )
με ωραία καθαρά φθηνά γνήσια προιόντα ...(άντε μιας και είσαι εκεί χτυπάς και κανα ψητό ) :lol:
Χωρίς πλάκα ξέρω χωριουδάκι όπου με 8 ευρό παίρνεις το κιλό το μέλι .... και απλά δεν έχεις φάει τέτοιο μέλι !
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από ArELa » Δευ 20 Φεβ 2012, 13:16

enigma έγραψε:(οκ το έχεσα )
Καθόλου όμως!
enigma έγραψε:Χωρίς πλάκα ξέρω χωριουδάκι όπου με 8 ευρό παίρνεις το κιλό το μέλι .... και απλά δεν έχεις φάει τέτοιο μέλι !
Να μας το πεις. Το μέλι είναι πολύ προσφιλές στην οικία του σπιτιού μου και μονίμως παλεύω και δε βρίσκω καλό...και χωρίς γλυκοζη μέσα :?

Ή καλύτερα, να κάνουμε εξόρμηση να πάμε παρέα!
(Ευκαιρια ψάχνω για εκδρομη εγω)

Παρεμπιπτόντως, η Χαρούλα μου έφερε κάτι χιλoπίτες απ'τον τόπο της, που μ'έστειλαν αδιάβαστη στη γιουβετσάδα που'φτιαξα σήμερα. Ευχαριστώ Χαρουλίνι μου! :ty:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από enigma » Δευ 20 Φεβ 2012, 13:30

με τυχαίο πιν στον Πειραιά σας παραθέτω τον χάρτη !

ΕΔΩ


Πάς πρωί (όταν πάς πές μου να σε στείλω σε ένα μέρος με καταρράκτες εκεί δίπλα !)
Μετά την βαρετή εθνική μπαίνεις σε πανέμορφα στροφιλίκια και ευχαριστιέσαι φύση ...
Φτάνεις στο χωρίο όπου συναντάς το ποτάμι ....και τα πλατάνια ...βασικά το όλο χωρίο είναι ένα ποτάμι μέσα στα πλατάνια ...
Φορτώνεις φασόλια φακές μέλι χυλοπίτες αλέυρι (μην ξεχάσεις να πάρεις ψωμί ) και το βασικότερο των όλων αυτό το νερό απο την πηγή
πρέπει να το πιεις ... ...εγώ παίρνω και μπουκάλια να τα γεμίσω με νερό !
Τώρα έχεις 3 επιλογές !
1η βόλτα στην φύση και στο ποτάμι ...στις 12μίση αφού έχεις πάρει τον αέρα σου επιστροφή σπίτακι σου να φάς φακές :lol:
2η κάθεσαι στις ταβέρνες και τρώς κοντοσούβλια κτλ ....σε κάθε περίπτωση η παραγγελία ξεκινάει με τυγανόψωμο
3η γυρνάς καμιά 10αρία χλμ πίσω και στρίβεις στην ταμπέλα που λέει έρια .... ακολουθείς τον δρόμο και φτάνεις στο κυνηγετικό
καταφύγιο ...περπατάς στο μονοπάτι παράλληλα με το ποτάμι και φτάνεις στον καταρράκτη .... Βγάζεις τα κεφτεδάκια από το τάπερ
και κάνεις ένα φανταστικό πικ νικ ....


Για τα ποιο xtreme πορτοφόλια :lol: η παραμονή στο χωρίο κοστίζει 45 ευρό !
Αυτάαααααααααααααα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kat_woman την Τρί 21 Φεβ 2012, 11:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: μακρινάρι λινκ-special delivery for ION!
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από ION 4ever » Δευ 20 Φεβ 2012, 13:34

Ξεχείλωσε πάλι.
Το liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiink
Please?
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Divine Sinner

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από Divine Sinner » Δευ 20 Φεβ 2012, 15:12

Το αλληλεγυο εμποριο τι ρολο μπορει να παιξει σε αυτο;
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από Joy » Δευ 20 Φεβ 2012, 19:27

Φτάνεις στο χωρίο όπου συναντάς το ποτάμι ....και τα πλατάνια ...βασικά το όλο χωρίο είναι ένα ποτάμι μέσα στα πλατάνια ...
Στενή Ευβοίας!
Πολύ ωραίο μέρος και πολύ ωραία διαδρομή!
Και η συνέχεια, μέχρι Στρόπωνες είναι μεσα στο πράσινο.
Έχω περάσει πολλές φορές καλοκαίρι αλλά δεν έχω ψωνίσει.
Τις ταβέρνες όμως και το ζαχαροπλαστείο με το φανταστικό μπισκοτογλυκο τα έχω τιμήσει δεόντως.
Παρεμπιπτόντως, η Χαρούλα μου έφερε κάτι χιλoπίτες απ'τον τόπο της, που μ'έστειλαν αδιάβαστη στη γιουβετσάδα που'φτιαξα σήμερα. Ευχαριστώ Χαρουλίνι μου! :ty:
Πολύ χαίρομαι που σου άρεσαν :xara:
Και πολύ καλό μέλι βγάζουμε.

Βασικά τρία πράγματα βγάζει ο τόπος μου, μέλι, χυλοπίτες και μπαρούτι.
Όταν ξαναπάω λέω να φέρω και απο τα τρία...θα χρειαστούν :D
L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από enigma » Τρί 21 Φεβ 2012, 10:54

Joy έγραψε: Βασικά τρία πράγματα βγάζει ο τόπος μου, μέλι, χυλοπίτες και μπαρούτι.
Όταν ξαναπάω λέω να φέρω και απο τα τρία...θα χρειαστούν :D
ευλογημένος ο τόπος σου ...φέρε φέρε χαμένο δεν θα πάει !
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από Exciter » Τρί 21 Φεβ 2012, 23:02

Joy έγραψε:Βασικά τρία πράγματα βγάζει ο τόπος μου, μέλι, χυλοπίτες και μπαρούτι.
Όταν ξαναπάω λέω να φέρω και απο τα τρία...θα χρειαστούν :D
Απ'τη Δημιτσάνα είσαι;
ArELa έγραψε: Στην συγκεκριμένη περιπτωση ( του λαδιου), έχω μια ιδιαίτερη ζοχάδα, όταν έμαθα σε αποστροφή κουβέντας που'κανε η Λιάνα Κανέλη, ότι με το που γίναμε ευρω-τσιράκια και στήσαμε :ass: στα Ευρω-πέη, πήραμε την ντιρεκτίβα του ξεριζώματος τρελού (αστρονομικού) αριθμού ριζών(ελιάς- κάπου 1 εκατομμύριο άκουσα...δεν ξέρω αν αληθεύει, πάντως ξεριζώσαμε πάμπολλες) ... Γιατί; Μα προς χάριν της "παραγωγικής ισορροπίας" στην Ενωση, και για την ευρωπαική προοπτική ρε γαμώτο! :banghead:
Στο πλαίσιο την Κοινής Αγροτικής Πολιτικής εκριζώθηκαν πολλές ελιές και αμπέλια, στη δεκαετία του 80, έναντια αποζημιώσεως. Νούμερα δεν ξέρω να σου πω αλλά βρίσκονται.

@Enigma
Ωραίο μέρος η Στενή. Το πρόβλημα είναι ότι για 200 και κάτι χιλιόμετρα που είναι το πήγαινε-έλα, θες 20 ευρώ βενζίνη. Διόδια δεν βάζω... μια χαρά είναι ο παράδρομος (αρκεί να ξέρεις που να περάσεις κάτω από την εθνική, στα Οινόφυτα), αν και εγώ θεωρώ ακόμα καλύτερη τη διαδρομή από Τατόι - Κατσιμίδι - Άγιο Μερκούριο και Μαλακάσσα... αποφεύγεις την "βαρετή εθνική" που λες και εσύ, ενώ χιλιομετρικά είναι το ίδιο.
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
ION 4ever
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
"Δεν παίζεται" Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:00
Φύλο: Γυναίκα
Έλαβε Likes: 1 φορά

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από ION 4ever » Τετ 22 Φεβ 2012, 00:03

exiled έγραψε:Τατόι - Κατσιμίδι - Άγιο Μερκούριο
:thumb:
και μετά
enigma έγραψε:Πάς πρωί (όταν πάς πές μου να σε στείλω σε ένα μέρος με καταρράκτες εκεί δίπλα !)
Μετά την βαρετή εθνική μπαίνεις σε πανέμορφα στροφιλίκια και ευχαριστιέσαι φύση ...
Φτάνεις στο χωρίο όπου συναντάς το ποτάμι ....και τα πλατάνια ..
enigma έγραψε:περπατάς στο μονοπάτι παράλληλα με το ποτάμι και φτάνεις στον καταρράκτη .
σαν να λέμε μια βόλτα στον παράδεισο.
There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in.
Άβαταρ μέλους
Exciter
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Σούπερ Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 1799
Εγγραφή: Κυρ 14 Μαρ 2010, 19:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από Exciter » Τετ 22 Φεβ 2012, 01:33

ION 4ever έγραψε:
exiled έγραψε:Τατόι - Κατσιμίδι - Άγιο Μερκούριο
:thumb:
και μετά
Μετά είναι το κομμάτι Μαλακάσσα-Οινόφυτα που το πας από τον παράδρομο της εθνικής για να μην πληρώσεις τα διόδια του Σχηματρίου... είχα ήδη μιλήσει για τον παράδρομο, γι'αυτό δεν το επανέλαβα ;)

Όπως και να'χει, με ή χωρίς διόδια, για ν'αξίζει οικονομικά τον κόπο πρέπει να φέρεις αρκετό πράμμα. Αν το βλέπεις κυρίως σαν εκδρομή, τότε το πράγμα αλλάζει.
Ἀταλαίπωρος τοῖς πολλοῖς ἡ ζήτησις τῆς ἀληθείας, καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται. Θουκ. Α20
Προειδοποίηση: Ό,τι γράφετε ΘΑ χρησιμοποιηθεί εναντίον σας!
ΕΤΥΜΩΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ;)
Άβαταρ μέλους
ArELa
Founder-Administrator
Founder-Administrator
Δημοσιεύσεις: 66942
Εγγραφή: Κυρ 15 Απρ 2007, 01:29
Irc ψευδώνυμο: ArELa
Φύλο: Γυναίκα
Έδωσε Likes: 1879 φορές
Έλαβε Likes: 2770 φορές

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από ArELa » Τετ 22 Φεβ 2012, 01:47

exiled έγραψε:Αν το βλέπεις κυρίως σαν εκδρομή, τότε το πράγμα αλλάζει.
Ακριβώς. Κι αν στην εκδρομή πάρεις και κανά μελάκι, συνδυάζεις το τερπνόν μετά του γλυκύτατου ωφελιμου. :wink:
.







Δεν περιμένω τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα,
δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη...


τα κανάλια μου /my channels:
στο vasoula2908 και στο vasoula2908asteria
στο Βrighteon,
στο Bitchute
στο Rumble
Άβαταρ μέλους
Joy
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2377
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ 2011, 11:48
Φύλο: Γυναίκα

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από Joy » Τετ 22 Φεβ 2012, 01:51

Απ'τη Δημιτσάνα είσαι;
:thumb:
L'état, c'est moi
Άβαταρ μέλους
enigma
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Πορωμένος Ιδεογραφίτης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ 2011, 15:17
Φύλο: Άνδρας

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από enigma » Τετ 22 Φεβ 2012, 12:01

exiled έγραψε: Όπως και να'χει, με ή χωρίς διόδια, για ν'αξίζει οικονομικά τον κόπο πρέπει να φέρεις αρκετό πράμμα. Αν το βλέπεις κυρίως σαν εκδρομή, τότε το πράγμα αλλάζει.
Ε ναι για αυτό το ξεχείλωσα στην αρχή γράφοντας
Για αυτό υπάρχουν πολύ κοντινοί προορισμοί-χωρία που πάς με το τουτού σου και γυρνάς με τις προμήθειες του χρόνου (οκ το έχεσα )
για να <<ρεφάρεις >> τα έξοδα πρέπει να γεμίσεις το πορτπαγκάζ ...από την άλλη αν είναι η ώρα της εκδρομής και θα έδινες
τα λεφτά της βενζίνης είναι μια καλή ευκαιρία να κάνεις απόσβεση τα λεφτά της βενζίνης !
Σε κάθε περίπτωση αν βάλουμε κάτω τον κώλο μας και επιλέξουμε ποιο παραδοσιακούς τρόπους στο θέμα της διατροφής
αν δεν κερδίσουμε το κάτι τις στην χειρότερη θα έρθουμε μια ή άλλη ...αλλά το κέρδος απο την καλύτερη ποιότητα φαγητού ...
είναι τεράστιο ....
Ένα παράδειγμα ...
Είναι κάποιο διάστημα τώρα που ψωμί και ψωμί του τοστ φτιάχνω μόνο μου !
Οκ το κλασσικό ψωμί οικονομικά έρχεται μια ή άλλη ...αλλά είναι ....άλλο πράγμα .
Το ψωμί του τόστ όμως (εκτός της γεύσης ) είναι και κερδοφόρο μιας και δεν δίνω πάνω απο 1 ευρό κόστος ενω το
αντίστοιχο που αγόρασα απο το σούπερ μάρκετ κάνει 2,5 με 2,70 ευρό !
1 ευρό απο εδώ 2 απο εκεί μπορεί να βγεί κανα 30αρι κέρδος ...με αυτά ή πληρώνεις κανά τηλέφωνο ή τα ρίχνεις πάλι
στην διατροφή απλά σε ανώτερης ποιότητας υλικά ...
Σε κάθε περίπτωση κερδίζεις και είναι και ένας σίγουρος τρόπος (σχετικά ) να βεβαιωθείς ότι τα λεφτά μένουν σε Έλληνα
(είδες τι πονηρός που είμαι το ξαναμάζεψα στο θέμα )

Άσχετο ...
Αυτή την εποχή ψάχνω να βρώ καλό σιτάρι (για ζέα μάλλον πρέπει να περιμένω ακόμη )
Το σιτάρι το θέλω σε συνδυασμό (όταν βρώ τα λεφτά ) με αυτό
http://www.perfektegesundheit.de/shop/p ... anguage=en

αν απλά ψάξει κανείς το τι βάζουν στο αλεύρι που αγοράζουμε στα σούπερ μάρκετ ...θα καταλάβει το γιατί το θέλω !
Mornie utúlië
Άβαταρ μέλους
ostrako
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Ιδεογραφίτης Υψηλών Ταχυτήτων
Δημοσιεύσεις: 2137
Εγγραφή: Τρί 01 Νοέμ 2011, 22:29
Irc ψευδώνυμο: jim
Φύλο: Άνδρας
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Re: Μπορούμε!

Δημοσίευση από ostrako » Δευ 27 Φεβ 2012, 20:26

enigma έγραψε:
exiled έγραψε: Όπως και να'χει, με ή χωρίς διόδια, για ν'αξίζει οικονομικά τον κόπο πρέπει να φέρεις αρκετό πράμμα. Αν το βλέπεις κυρίως σαν εκδρομή, τότε το πράγμα αλλάζει.
Ε ναι για αυτό το ξεχείλωσα στην αρχή γράφοντας
Για αυτό υπάρχουν πολύ κοντινοί προορισμοί-χωρία που πάς με το τουτού σου και γυρνάς με τις προμήθειες του χρόνου (οκ το έχεσα )
για να <<ρεφάρεις >> τα έξοδα πρέπει να γεμίσεις το πορτπαγκάζ ...από την άλλη αν είναι η ώρα της εκδρομής και θα έδινες
τα λεφτά της βενζίνης είναι μια καλή ευκαιρία να κάνεις απόσβεση τα λεφτά της βενζίνης !
Σε κάθε περίπτωση αν βάλουμε κάτω τον κώλο μας και επιλέξουμε ποιο παραδοσιακούς τρόπους στο θέμα της διατροφής
αν δεν κερδίσουμε το κάτι τις στην χειρότερη θα έρθουμε μια ή άλλη ...αλλά το κέρδος απο την καλύτερη ποιότητα φαγητού ...
είναι τεράστιο ....
Ένα παράδειγμα ...
Είναι κάποιο διάστημα τώρα που ψωμί και ψωμί του τοστ φτιάχνω μόνο μου !
Οκ το κλασσικό ψωμί οικονομικά έρχεται μια ή άλλη ...αλλά είναι ....άλλο πράγμα .
Το ψωμί του τόστ όμως (εκτός της γεύσης ) είναι και κερδοφόρο μιας και δεν δίνω πάνω απο 1 ευρό κόστος ενω το
αντίστοιχο που αγόρασα απο το σούπερ μάρκετ κάνει 2,5 με 2,70 ευρό !
1 ευρό απο εδώ 2 απο εκεί μπορεί να βγεί κανα 30αρι κέρδος ...με αυτά ή πληρώνεις κανά τηλέφωνο ή τα ρίχνεις πάλι
στην διατροφή απλά σε ανώτερης ποιότητας υλικά ...
Σε κάθε περίπτωση κερδίζεις και είναι και ένας σίγουρος τρόπος (σχετικά ) να βεβαιωθείς ότι τα λεφτά μένουν σε Έλληνα
(είδες τι πονηρός που είμαι το ξαναμάζεψα στο θέμα )

Άσχετο ...
Αυτή την εποχή ψάχνω να βρώ καλό σιτάρι (για ζέα μάλλον πρέπει να περιμένω ακόμη )
Το σιτάρι το θέλω σε συνδυασμό (όταν βρώ τα λεφτά ) με αυτό
http://www.perfektegesundheit.de/shop/p ... anguage=en

αν απλά ψάξει κανείς το τι βάζουν στο αλεύρι που αγοράζουμε στα σούπερ μάρκετ ...θα καταλάβει το γιατί το θέλω !
Θα σου δινω θαλασσινα και θα μου δινεις ψωμι απο ζεα :lol: :lol: :thumb:
Η ΠΟΝΗΡΙΑ ΑΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ, ΕΝΩ Η ΑΡΕΤΗ ΔΥΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΝΗΡΙΑ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Oικονομία”